HEERLIJKEIGELEI Framboiens&ui VBRWIEZIMG TWTO KAMER. De Burgemeester der gemeente ALKMAAR brengt hiennede ter algemieene kcnnis, dat op DIINSDAG 23 Mei a s. van des voormid- dags negen tot desnanridd ags vier uur, bi, deni Burgemeester van HELDER, ter secre- tarie dier gemeente. lijsten van candidaten kunnien wordtem ingeleverd voor het lid- maatsehap van de Tweede Kamer der Sta tennGeneraal. Hij vestigt hieFbij de aandacht op het volgende Iedere lijst wordt onderteekcnd door ten milnste 25 personen, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en voorkomende op de kiezerslijst van 'n binnen dtezer kieskring ge- legen gemeente en vermeldt tevens echter den naam van iedier der ondertcekenaars de ge meente op welker kiezerslijst deze voor- komit. Komt een onderteekenaar niet voor op de kiezerslijst der gemeente, waar het hoofd- stembureau is gevestigd1, dan wordt bij de imlevering derl ijst overgelegd een verkla- ring van den burgemeester der gemeente, dat de onderteekenaar voorkomt op de kiezers lijst in die gemeente. Dezelfde kiezer miag niet meer dan teten lijst onderteekenen. De cand id a ten worden met vermelding van hunne voorletters en woonplaats op de lijs ten geplaatst in de vol'gorde, waarin door dc onderteeeknaarj. aan hen de vooilkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwoe vrouw of wediuwe, wordt zij op de lijst vermelldl met den naam van haar echt- genoot of overleden echtgenoot, onder toe- voeging van harem eigen naam voorafge- gaan door het woord ..geboren" of cene af kortilng van' dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters ge- heel of ten; d'eele door die* voorname® worden vervange®. Op dezelflde lijst mogen ten hocgste tien' candidaten warden geplaatst. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer d'an teene van de lijsten, ingelevend in denzelfdten kieskring. Bdj de inlcvering van een lijst kunnen de onderteekenaars schrif- itelijk een gemiachtigde en diens plaatsver vanger aanwijzeni, bevoegd tot het verbinden van de lijst overeenkomstig artikel 50 der /Kteswet. Bij! dte lijst wordt overgelegd' de sch'riftelijke vcrklaring van iedercn daarop voorkomenden candidiat, dat hij bewiiliigt iin de plaats hem' op de lijbt aangewezen. Indien de candiaat zich buiten. het Rijk in Europa bevindt, kan de verklaring telegraph isch worden 'gedaan en is zij; niet aan het vastge- stelde fcrmulier gebonden. De inttevering der lijlsten geschiedt per- soonlijk door een der ondterteekenaars, be voegd tot dieelneming aan de verkiezing bim- neni den kieskring, waarin del ijst wordt in- geleverd. 'De candidaten kunnien daarhij te- genwoordig zijin. Formplieren voor die candidatenlijsten en de verklariingen zijn 'ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar. Hij' dfe een lijst inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeniingen van perso nen, die niet bevoegd1 zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de imlevering geschiedt, terwifl zonder die riandteekenin- gen' geen voldoende aantal' voor ecniige gel- dige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevanigenistraf van ten hoogste drie maan- dem of eene geldboete van ten hoogste hon- derd twin tig gulden. iMlet geldjke straf wordt gesiraft hij, die wetende dat hij niet be voegd! is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor de imlevering bestemde lijst heeft ondlerteekend. Alkmaar, den 15 Mei 1922. De Burgemeester voornoemdi, W. C. WEINDE'LAAR. DRAN'MWET. Wij brengen ter openbare kenmis, dat op den 12ien Mei bij' ons College is ingekomcn eeni verzoek van Albertus Bakker, wonende alhier Langestraat 40, am verlaf tot den verkoop van alcoholhoudemde diranken an deren dan sterkend rank in twee lokaliteiten van het perceel staandfe aant de Laat No. 99. Binnen itwee welcen na deze bekendmaking kunnen bij ons tegeni het verleenen van het gevraagdle schriftelijk bezwiaren worden in- gebracht. Alkmaar, 15 Mei 1922. Burgemeester en Wethouders van' Alkmaar, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. !-• r Vintges 2.43. 2e demi finale. 1. Krul 3.014/5; 2. J. 0. van Stuyvenberg (Indian) den fiaag 3.15"/«. Eindbeslissing. 1. Stortenbeker 2.58*/»; 2. Krul 3.044/». 3. Vintges. IV. Handicapwedstrijd klasse B. C. J. H. Wolf (Ruby) Rotterdam 3% baan tegen M. v. d. Jagt 4 ban'en. 1. Wolff 2.11; 2. v. d. Jagt 2.14. V. Koppelwedstrijd. le serie. 1. Koppel Veringa-Stuyvenbepg tijd 4.544/s. 2. Koppel Bieze-HamersveM tijd 5.05'/«. 2e serie gewonnen door Koppel Brunt- Eremery doordat koppel Jongbfoed'-Vintges wegens botsing den strijd moest opgeven. Finale. 1. Koppel Veringa-Stuyvenberg. 2. Brunt-Fermery. De handicapwedstrijd tuschen winnaars A en B om deni "Zilverm Alcmaria Beker moest worden uitgesteld daar de machine van v. d £t defect raakte. Wedstrijd voor beroepsrijders. 3 deel- nemers. le prijs 200 M. Flintefman (Indian) den Haag; 2e prijs 150 Joh. Moos (H D.) Haarlem; 3e prijs 100 J. Rood (Indiaan) Rotterdam. De volgende motorracesi zullen gehouden worden Zondag 11 Juni. KORFBAL. K. Z. II—K- V. K. V. I 3-4. K. V. K. V. wini haar eerste promotiewed- strijd. Men sohrijift ons: Wat zelfs de meest optimistische K. V.-aan- hanger niet had durven hope®, is gebeurdi; K. Vis er in geskagd1 het zeer sterk tweede 12-tal van het eerste Klas N. H. B'er K. Z. te slaan:. K. Z. II is afdeelingskampioen van 1 A met de vervaariijke cijfers: 8 gespeeld 8 gewonnen, 54 doelpunten voor, 8 tegen. Deze cijfers drukken genoeg uit de kracht van diiti 12-tal. Daarom een woord1 van hul- de aan het eerste 12-tal1 van K. V. K. V., dat er in geslaagd is die kampioen van 1 A. (welkek lasse in doorsnee eerder sterker dan zwakker a Is 1 B. is) te slaan. Over den wed- •strijd het volgende. K. Z. II gooit .uit en is reeds dadelijk de sterkere, zoodat blnneru 20 mlnuteC' de stand niet mindier dan 30 van de Zaandijkers is, waarvan de eerste 2 doelpunten natuurlijk uit handen van de beste aanva'l van de geheele V. iNL K. B. Bark van 't Hof kwa men. Daarbij" blijft het echter, hoewel IK. Z voor rust voortdurend domi'neert. De K. V. aamihang is natuurlijk in de rust niet zeer hoopvol gestemd1. De spdera hebbeni den moed' og niet opgegevem, initegendeel. zij be- sluiteni er alles op te zetten. v. Beelc moch d'an ook weldra met een keung schot grooten afstand het eerste doelpunf. Na vakwisseling loopt Hop herhaaloelijik handig vriji en weet 'tiwee maal de korlf te vinden. (33). 'Nlu komt K. Z.-'9 beste aanval wcer in het aanvalsvak, doch v. BeelkTuijn geven hen geen kans. Onder groot enthousiasme van> de iK. V. supporters slaagt mej. Klinkenberg er zelfs in uiit moeilijke stand' van achter de paal K- V. K. V. de leidimg te geven, welke zij' tot het einde behoudit, 'ondanks zeer gevaarlijk^ Zaandiiksche aanvallen. Dit ts de beste wedstrijd1 geweest, die K. V. K. V. gespeeld heeft. Zondlag a.s. kamt K.Z. II iin1 Alkmaar met de bedoeTing om revanche te nemen. Op de K. V.-spelers rust de zware, doch niet omuit- voerbare taak dit te beletten. TYPOORAFEN VOETBAL CLUB. Men sdirijft ons: Alhier werd1 Vrijdagavond opgericht die Typografeni Voeitbal Club (T.V.C.), beoogen- de de bevordering van de sportbeoefening onder de Alkmaarsdhe typo's, metaanvanke- lijk 14 leden. Het bestuur bestalat uit de hee- rem T. Bonsema, voorz., O. H. Schraa, penn. en N. A. Horsman, seer. iDonderdaga- avonds wordt gespeeld op het terrein van de A. J. C. aan de Quint (naJbiji Rochdale). Alle typo's zijn welkom!! (In verband met onvoorziene omstandiigheden is de eerste oefenavond gesteld op a.s. Vrijd'ag 7 uur) fiuiteiil&itd. DE 18de ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. De Volkenbondscommissie vor militaire, maritieme en luchtvaartaangelegenheden is bijeengekomen, ten einde te beraadslagen over de kwesties in zake de definitie van het begrip oorlogsmateriaal, de particulieie fabricatie van wapenen en de veraieling van de overtol- lige voorraden munitie. HET FINSCHE KABINET AFGETREDEN. Uit Helsingfors wordt gemdd: De weiger- achtige houding der commissie voor buiten^ landsche aangelegenheden inzake het verdrag van Warschau heeft tot den val van het Fin- sche ministtrie geleid. De Rijksdag heeft met 119 tegen 54 stemmen bsloten, het verdrag boven aan de agenda der volgende zittingspe- riode te plaatsen. Men ziet hierm een afwij- king van de politiek der regeering. De com missie voor buitenlandsche aangelegenheden besloot met zeven tegen vier stemmen een mo- tie van wantrouwen tegen den minister van buitenlandsche zaken Holsti aan te nemen. In verband met deze houding der commissie voor buitenlandsche aangelegenheden besloot de regeering, in haar geheel af te treden. ERNSTIG ONGELUK MET EEN MOTOR-OMNIBUS. Een ernstig ongeluk heeft dezer dagen plaats gehad met een motor-omnibus, die den dienst tusschen Guildford en Leatherhead in Engeland onderhield. Bij het uitwijken voor een feitser kwam een er wielen van de omni bus zoodanig terecht, dat het geheele. gevaar- te omsloeg. Het voertuig vervoerde 14 reizi- gers, waarvan acht zich bovenop en zes zich binnenin bevonden. De meeste hunner be- kwamen ('crwondingen, welke van dien aard waren, dat maar enkelen hun reis konden voortzetten, terwijl het meerendeel naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De wiel- rijder, die de indixecte oorzaak van het onge luk was, kwam er nog het slechts af. Zijn ver- wondingen waren zoo ernstig, dat hij eenige dagen in het ziekenhuis zal moeten blijven. DE DOCUMENTEN-VERVALSCHER ANSPACH. De onderzoakingen in zake het geval-Am- spach hebbeni steeds meer feiten aan het licht gebracht waaruit blijkt, dat Anspach vervaJl- schingen van den meest uiteenloopenden aard op systematische wijze bedireef. Hij heeft zich lamgen tijd in het bezette gebivd opge- houden, waar hij kemnis maakte met de en- tente-commissies. Daartoe bediende Anspach zich van de diensten van een Belgischan agent-provocateur, die langon 'tijd te Berlijln had gewoond en reeds tijdens den1 oorlog te Brussel een twijfelachtige rol speelde. Men vermoed't, dat Anspach ook de Engelsche mi litaire commissie te Berlijn met vervalschte spionnageberichten meer d'an een jaar lang heeft bedrogen. Volgens de bladeni wordt bevestigd, dat de vervalschingen vain Anspach zich ook tot 'binnelandsche politieke aanigelegenhodien' uit- strekten. Hij heeft zoowel voor die Duitsch- socialistische partij berrchten uit het com- munistische fcamp, als omgekeerd ook berich- ten voor de communisten', gericht tegen <te socialisten, vervalscht. Een andere specilaili- teit van hem was het vdrvalschen van- invoer- consenten, zoodat hij zich ook daarvoor voor de Berlijnsche reditbank fe veranitwoorden zal heb'ben. DER REQUISITIE DER RUSSISCHE KERKSCHATTEN. Uit Poolsche bron wordt gemeld, dat be- richten zijln ontvain'gen, volgens welke dte jolsjewiki in Podolie zich aan de sch ending van ka'tholiteke kerken hebben schuldig ge- maakt. Overal, waar de kerkschaitten in bo- slag werden genomen, kwam het tot 'heftige tooneelen, waarbij geweerschoten werden ge- wisseld. Er vielen tal van ddoden en gewon- dten. Verscheidene personen werdten gearres- teerd. EEN SCHERPE POOLSCHE NOTA AAN DE SOVJET-REGEERI'NG. De Berlijnsche correspondent van dte Tel. meldt: Het Poolsche Telegraafagentschap xibliceert een in scherpe bewoordinigen inge- deede nota der Poolsche regeering aan net Russisdhe voTkscommissiariaat voor Buiten- andsche Zaken, welke door den Poolstehen vertegeniwoordi'ger te Moskou aan de Sovjet- regeering is overhandigd1. In deze nota ver- daart Polen, bewijzen en documentten in handen te hebben, dat zijn Oostgnens dow georganfsemte gewapendie benidm wonfl hc- dreigd, die zich' er op vooifcereddcn., de Pool sche grens te overschrijdten en de op Pooledh gebiedi gelegen grensp'aatBen aan te vailen. Polan verlangt van de Sovjetrgeering on der verwijezing naar art 5 van bet1 verdrag van RigaL dat deze maaitregelen zal nernm .tot onmiadfillijike ontbinidiing der bendten en tot stalking der antir-Poolsche propaganda. DE BOMAAN'SLAGEN TE CHICAGO. De poiltie heeft een inval gedaan in een bommenfabriek, waar naar men gelooft de bommen, bij die jongste onlusten gebruikt, werden gemaakt. De poiltie ontdekte pistolen, lonten en ontplofbare stoffen. en der gearresteerde leiders, die bescbul- digd wordt van onopzettelijken moordi, is te- fen borg9telling vrijgelaten. Hij, vertelde, dat rie gevangenen bekentenissen aflegden, waardoor vooraanstaande leiders van vak- bonden bij de aanslagen, onlanga gepleegd, betrokken werden. De voornaamste vervolgende ambtenaar in deze zaak heeft en brief ontvangen, waarin gedreigd wordt met het in brand steken dtef stad als de politie haar optreden niet staakt. Aan de ..Chicago Tribune" ontleenen wij nog, dat er een belooning van 45000 dollar is uitgeloofd voor de gevangenneming van de mannen die te Chicago bommen wierpen in twee gebouwen en twee politieagenten dood- den bij een betooging tegen een rechterlijke beslissing, waarbi] het beginsel van dte ,,open shop" (de toelating ook van ongeorganiseer- de arbeiders tot fabrieken en werkplaatsen) werd gehuldigd. Volgens dit bericht zijn er meer dan 200 arbeidersleiders gearresteerd, onder wie „Big Tim" Murphy, de z.g.n. „Tsaar van het bouwvak", en Fred. Rader, de voorzitter van den raad voor de bouwvakken. Het hoofd der poiltie, Fitzmorris, heetf een onmiddellijke „zuivering" van de vakvereeni- gingsbureaux gelast en zoowel de boeken enz. als de leiders laten meenemen. In de brand- kast van Rader werden o. a. drie revolvers, 100 patronen, een dozijn lonten en een doos met slaghoedjes gevonden. In Murphy's brandkast vond men een revolver en zeven voet lont De burgers van Chicago zijn zeer ontsteld over deze voorvallen en hebben bovenver- melde belooning bijeengebracht. Een der bommen werd geworpen In een ga rage, waarim glazenmakers aan het werk wa ren ingevolge de beslissing inzake de „open shop". Politie verjoeg de auto met de bom- menwerpers en bij de daarop volgende schict- partij werd een agent gedood. Een tweede groep poiltieagenten nam de vervolging over en na een verwoed gevecht, waarbij een twee de politieagent gedood werd en een derde ge- wond, ontsnapten de bommenwerpers. N'lEUWS UIT CHINA. Liang Shi Yi, de na de nederlaag van Tsjang-tso-lin gevluchte minister-president, bevindt zich volgens de „Times" onder een aangenomen naam te Kobe in Japan. KORTE BERICHTEN. Uit Madrid wordt een Spaansch succes in Marokko geseind. Het verblijf van Jiaisoeli is bezet na zwakken tegenstand, De Poolsche Landdag heeft de vier Fransch-Poolsche verdragen, betreffende de politieke betrekkingen, de handelsrelaties, de petroleum en de particuliere goederen, gera- tificeerd. De „N. Fr. Presse" meldt uit Boedapest, dat de pogingen der Hongaarsche regeering om een vermindering te verkrijgen van de door Hongarije te betalen schadevergoeding, geen succes hebben gehad. Te Valenciennes (Fr.) zijn door een he- vigen brand 26 woningen vernield. 170 per sonen zijn dakloos geworden. De Weensche gynaecoloog prof. Peham is telegrafisch naar Madrid ontboden ten ein de assistentie te verleenen bij de op handen zijnde bevalling van ex-keizerin Zita. Het Nederlandsche stoomschip „Anjer" kwam bij Toller Ort in aanvaring met het Engelsche stoomschip „Syracusa", welks bootsdek beschadigd werd. Met het Hamburgsche stoomschip „Frauenfels" kwam van Indie eeni groot trans- Eort dieren voor het dierenpark van Hagen- eck. Hieronder bevinden zich 14 jonge oli- fanten, 100 apen, een aantal tijgers, 100 Sian gan enz. Het transport gaat van Hamburg naar Amerika. De arbeid in de Zuid-Afrikaansche dia- mantmijnen ligt volkomen stil. Officieel wordt medegedeeld, dat bij den jongsten opstand aan den Rand bij de Zuid- Afrikaansche strijdkrachten 74 man werden gedood en 236 gewond. Van de Europeesche burgers werden 986 gedood en 286 gewond. Te Milaan is dezer dagen het proces be- gonnen tegen de 17 anarchisten, die betrok ken zijn geweest bij den aanslag in het Dia na-theater aldaar, in Maart 1921, bdj welken aanslag 20 personen het leven verloren en vele anderen werden gewond. DE KATHOLIEKEN EN DE S.D.A.P. In de gisteren te Utrecht gehouden verga- dering van den Algemeenen Bond van R.K. Rij'ks-Kieskring-organisaties in Nederland is de volgende motie, voorge^teld door het Bondsbestuur, bij acclamatie aangenom'en: De Alg. Bond van R.K. Rij'ks-Kieskrinigior- ganisaties in Nederland, overwegende, dat de samenwerking van katholieken en sociaal- democraten in het parlement tot een onder- werp van bespreking is geworden in en bui ten de Kamer en daartoe bij het aglemeen be- grootingsdebat van socialistische zijde min of meer een directe of indirecte uitnoodiging is gedaan; overwegende, dat het in deze om standiigheden beslist noodig is aan de kiezers en de partijen volledige klaarheid te ver- schaffen; overwegende, dat ook, bijaldien on- verhoopt de vorming van een rechtsch kabi- net om welke reden dan ook in het volgende vierjarig tijdperk tot de onmogelij'kneden m-och't behooren, een samenwerking uitslui- tend van katholieken en sociaal-aemocraten op den grondslag van een coalitie- of regeer- program onder geen voorwaarde of beding in overwagang kan worden genomen, gaat over tot de orde van den dag. DE BRAND TE HOOOEVEEN. De 17-jarige kneeht, die zich wist te red den uit net brandende achterhuis van den >akker J. Massink is aan de bekomen ver- wondingen overleden. Deze brand heeft dus twee slachitoffera geeiacht, daar ook hot var- h. 7i/j ets.per pakje, overjrjjst en meelspjjzen. koolde lijik van den 30-jarigen Geert Biaschop is gevonden. den ongestoord kan plaats hebben. DE QUD-BURGE M E ESTER VAN GENDRINOEN IN VERZET. De gewezen burgemeester van Gendringen, de heer A. Stoot, is in verzet gegaan tegen het vonnis der Arnhemsche recntbank waar- biji hij wegens verduistering tot zes maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Zijn zaak zal 23 Mei dienen. DE TABAKSWET. Men verzoekt aan de N. R. Ct. te melden, dat, nu de Tweede Kamer is» uiteengegaan v66r de commissie van rapporteurs inzake het initiatief-voorstel-Abr. Staalman c.s. betref fende dee opschorting van de inwerkingtre- ding van de Tabakswet verslag heeft uitge- bracht en daardoor het weisvoorstel prac- tisch is vervaleln, de voorstellers maatregie- len zullen overwegen, op welke wijze alsnog overeenkomstig de 'Bedoeling van het voorstel voorstel de gevolgen van. de Tabakswet kun nen worden verijaeld. DE EMIGBATIE EN DE WERKLOOS- HE ID. Zaterdag heeft de Nat. Ver. tegen de Werk- loosheid te Amsterdam een vergadering ge houden onder leiding van prof. mr. E. M. Meijers, ter bespreking van het vxaagstuk; de emigratie en de werkloosheid. 'S POOR'WE GP E RSON EE L Zaterdag heeft het bestuur van de vak- groep werkplaatspersoneel van den Neutra- len Bond van Spoorwegperoonoel te Utrecht een verga'dering gehouden, waarbij ook een vertegenwoordiging uit het hoofdbestuirr van dien Bond aanwezig was. Ter sprake kwam net advies van den Loon- raad, hetwelk de loonsverlagingsvoorstellen der airectie afwijst en het feit, dat de direo- tie desniettemin toch haar voorstellen ter goedkeuring aan den minister van waterstaat neeft doorgezonden. Aan den minister zal voor een delegatie uit den Neutraeln Bond van Spoorwegpersoneel een audientie aangevraagd worden, om mon- deling de bezwaren tegen de uurlconverla- ging uiteen te zetten. NED. BOND TOT KINDERBF.SCHER- MING. Zaterdag is te Utrecht een buitengewone vergadering gehouden van den Ned. Bond tot Kinderbescherming met vertegenwoordi- gers van de vereeniigingen, welke op eenige wijze met den Bona samenwerken inzake ae subsidieregeling van wege de regeering, ter bespreking van de in de praktijk gebleken aan de tegenwoordig werkende subsiaie-rege- ling verbonden bezwaren en van de middelen, welke zouden kunnen worden aangewend om daaraa teigemoet te komen. INTERNATIONALE VROUWENRAAD. Vanwege den Internationale® Vrouwen- raad wordt medegedeeld, dat niettegenstaan- de den hofrouw, de Koningin aslnog heeft besloten de presidente en bestuursleaen van den Internationale® Vrouwenraad met de le den van het dagelijksch bestuur van den Na- tionalen Vrouwenraad van Nederland in audientie te ontvangen. BEZUINIGINO. Naar de Stand, meldt, zal het aantal in- specteurs der spoorwegdiensten belangrijk worden ingekrompen. iHet ligt in de bedoeling geelidelijk het aan tal districten te verminderen, zoodra voor de betrokken ambtenaren bij het rijk een ander emplooi is igevonden. Thans zijn reeds 2 bij een anderen tak van dienst werkzaam steld, een bij de posterijen en e,n bij rijkswaterstaat. JONGENS-VACANTIEKAMP „VOLKSWEERBAARHEID". Het kamp wordt gehouden: 17, 18 en Juli, voorkamp, opbouw, 20 tot en met 3 Au gustus, kamp. 4 en 5 Augustus, afbreken, op ae heide bij Harderwijk. Er wordt gekampeerd in rijkstenten, een groote loods dient voor eet- en ontspannings- zaal; piano aanwezig; omtrent kleeding is ieder geheel vrij, De tijd wordt doorgebracht met gymnasr tiek, spel en sport, wandel- en rijwieltochten iDeellnemen kan elke jongem van 15 jaar en oudler, uit 'heel ons -land. Inlichtingen en aanmeldbladen te verkrij gen bij den heer W. Speerstra Hzn., 2de Con- stantijn Huygensstraat 67, Amsterdam, tele- foon 7479 Zuid. heel een zeer zware taak met vaste hand. JBoschduveltjes" werd op den vleugel uitstekend begeledd door Mevr. van Asch van Wijck, terwijl verder eenige heeren van de M-anine-kapel te den Heldbr voor de strijkmu- ziek zorgden, Aan't slot van het zangspel ontving de heer Jansen.een groote lauwer- krans, getooid met linten in de Alkmaarsche kleui'en, terwijl Mevr. van Asch van Wijck een d'ritetal bloemstuikken in onitvangst had te nemen. Het optreden van het Sehager Meisjes- (wij zouden liever zeggen jongedanies-)koor, was een mooi slot van den' avond en voor den directeur en de zangeresjes een beslist succes. Voor den heer Jan9en niet alleen als leider, maar ook als componist. Nadat het koor (bestaande uit ongeveer 20 jongedames) eerst de moeilijke Avondcantate van C. van Rennes met veel succes had ge- zongen (altsolo goed doch wat nerveus), gaf het n.l. een uitvoering van een viertal compo sities van den leider zelf, op woorden van Juul1 Roggeveen. In deze composities, die niet zoo direct in't gehoor liggen, ontwor- stelt de heer Jansen zich aan den sleur en geeft hij iets geheel doortrokken van den geest der nieuwere componisten. Muzikaal werk. De uitvoering ervan is lang niet gemakkelijk en t pJriit voor het Sehager koor, dat het van deze Liedieremi zulk eeni rnooie vertolking gaf. Het hartelijke applaus was wel verdiend. Nog een drietal nummers van Henri Zagwijn op woorden van Rente de Clercq, deden de goede ikwaliteitenl van dit kooortje op hun voordtee- ligst uitkomen. Er is nog veel mee te berei- ken Speciaal zij vermeld de uitmuntende pi- anobegeleiding van mej. B. Igesz. V66r den aanvang (er werd om acht uur begonnen inplaats van half acht) en vooral tusschen het eerste en tweede bedriif van het zangspel werd er zeer veel gevergd van het geduld der toeschouwers. Een kinderuitvoe- ring mag heusch wel iets vroeger eindigerr. G. den 19 AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslaig, veiliaz gehouden bij ophod op Vrij- dag 12 Mei 1922 ten overstaan van den no- tiris Mr. A. P. H. de Lange, van 1. Eeni woonhuis met earf aan de Wilde manstraat No. 13 te Alkmaar groot 1 a 16 c.A. staat in bod op 5225. 2. Een nieuwe woonhuis (120 M1. be- bouwd) 'bijzonder geschikt voor pension met erf en turn op Zuiaergeest te Bergen, groot 12 aren. staat in bod op f 7200. De afslag eni eindtoewijzing blijft bepaald op Vrijdaig 19 Mei 1922 des avonds 7 uur, in het hotel de Nachtegaal, aan den Geesterweg te Alkmaar. Zeetflftingen Kunst en TTetensohappen KINDERUITVOERING HARMONIE. In de groote zaal der Harmonie had Zater- dagavond voor een zeer talrijk publiek een uitvoering plaats van de Alkmaarsche Kinder- Operette-Vereeniging onder leiding van. den heer Jac. Jansen uit Schagen, die na de op- voering van „Boschduveltjes" eenige liederen deed zingen door zijn bekend Sehager Meis-(l jeskoor. „Boschduvelties" is het nieuwste kinder- zanigspel van M. A. Brandts Buys Jr. en geeft in twee bedrijven de geschiedenis van den strijd tusschen de dwergen en de booze gees- ten (de duivels) uit het bosch. Deze bosch- duivels zijn echter niet anders dan betoover- de prinsen, die in hun ware gedaante voor de verraste kabouters' verschijnen, als deze het bevrijdende tooverwoord bii toeval uiispre- ken. Alle twist en tweedracht worden dan vergeten en verzoening is het slot. De muziek is heel aardig en niet te inge- wikkeld. De bezoekers, en zeker niet het minst de jongere. hebben genoten van de mooie opvoe- ring. De tooneelinrichting, vooral van het eerste bedrijf, was bepaald verrassend. E>e dte- cors van de firma Beijnen voldeden' ten zeer- ste. Over de coshiums (van de firma Schip- pers uit Rotterdam) kon maar teten roep zijn: ze waren schitterend, zoowel de dwergen en dc duivels- als de prinsen-costuums. Wat deden die kinderen op het tooneel hun best. Met welk een ijver speelden zij de moeilijke tooneelties uit het dwergen- en dui- velleven En koor en solostemmen zongen dapper. Toch dreigt bij de opvoering van een zangspel, dat zooveel eischt wat aankleeding en tooneelinrichting en actie betreft, dat de zang niet in de eerste plaats komt en de zang dient oftder alle omstandigheden de hoofd- zaak te blijven. De heer Jansen leidde het ge- 'SfTOOiMIV A ARTL I'JNEIN. iKOIN, iNE'D. STB. MIJ. AjdoniS vertr. 13 'Mei v. A'dam n. Pasages. Berenice arr. 13 Miei v. Hamburg te A'dam. Nereus vertr. 13 Mei v. A'dam n. Bordeaux. Achilles arr. 12 Mei v. Smyrna te Konstan- tilnopel. Bacchus vertr. 13 Mtei v. R'dam in. Lissa- hon. Berenice vertr. 12 Mei v. iHamburg n. Am sterdam. Ganymedes arr. 12 'Miei y. Salonica te Smyrna. Juno vertr. 12 Mei v. Messina n. Palermo. Medtea arr. 12 Mei v. Malta te Alexandrite. Orestes, v. Kjonstantinopel n. Antwerpen, arr. 12 Mei te Lissabon. Stella arr. 12 iMei v. Cadix te Faro. Ulysses arr. 12 Mei v. A'dam te Lissabon. Vesta vertr. 12 Miei v. Gibraltar n. Or an. STV. Mil J. NEDERLAND. Grotius (thuisr.) vertr. 12 Mei v. Colom bo. Jan Pietensz. Coen, v. Genua n. Batavia, vertr. 12 Miei v. Suez. Koningin der NIederlainden (uiitr.) vertr. 11 Miei v. Colombo. Prins dier Nederlaniden vertr. 13 Miei v. A'dam Batavia. Rembrandt (thuisr.) vertr. 12 Mei v. Genua. Rondo (thuisr.) vertr.' 12 Mei v. Algiers. ROTTERD. LLOYD. Gorontalo (thuisr.) vertr. 12 Mei v. Bela- wan. Kediiri1 vertr. 13 Mei v. R'd'arn n. Java Bandoeng (thuisr.) vertr. -9 Mei v. Colom bo. 'KON. W1EST-DND. MAILD. Orynssen vertr. 13' IMei v. A'dam n. Ham burg. Hermes vertr. 11 Mei v. Ca'.lao n Mollen- do. KON. iHDLL. LLOYD. Maasland arr. 13 Mei v. Buenos Ayres te A'dam. Zeel'andia (uitr.) vertr. 12 Mei v. Bahia. RDTT. ZUIiD-AMERIKA L1JN Zuiderd'ijik vertr. 13 Miei' v. R'dam n. Hamb. HOLLAND^-ZUII>AFRIKA LIJN. Springfontiefin (uitr.) arr. 11 Miei te K'aap- stadi. Bloemlonteiin vertr. 13 Mei v. 'R'dam n. HOLLAND WESrr-AFRIKA LI JIN. Mercurials (uitr.) vertr. 12 Mei v. Bordteaux. Oberon vertr. 12 iMei v. Hamburg n. Am sterdam. IJselstrooim vertr. 11 Mei v. Monrovia n. Se- kondee. 'HOLL. AMERIKA LIJN. Beukelsddjk vertr. 12 iMlei'v. 'Narvik n. Rot terdam. Cardiganshire, v. 'R'dam1 n. .dl Pacifickust, vertr. 9 Mei v. Acajutla. Cannathenshire vertr. 13 Miei v. R'dam ax. d. Pacifidkust. Noorderdlijk vertr. 13' Mei v. Rfdam ni. iHam burg. Locnkatrine, v. Vancouver n. R'dam, arr. 11 Mei te Panama. Maasdam, v. R'dam n. 'N.-Orleans, vertr. 12 Mei v. Cotrumna. Blijdendijk arr. 12 'Miei v. 'Boston te Phila delphia. HOLLANDERITSCFMNDIla LIJN. Bovenkerk (thuisr.) vertr. 13 Mei v. Ham burg. Mieerkerk (thuisr.) vertr. 13 Mei v. Lon- den. Radjia (uitr.) vertr. 12 Mei v. Algiers. Mieerkerk (thuisr.) arr. 12 Mei te Louden. STV. MIJ. OOEAAN. Dardanus vertr. 13 Mei v. A'dam n. Ham burg. HOLL. OOOT-AZIte LIJ1N. Ouderkeric (uitr.) arr. 12 Mei te Hong kong. Ivi 2S1DS't1

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6