DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE BANE VAN WISSELINK De Bank h "k No. 117 Honderd Tier en twmtigste Jaargangj 1932. ntt Mtminer hast gat nit 2 bjaden u cbvj fm Aboniieni^ntsprijs bij vooraitbotaltng per 3 maandcn f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 6 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmta Brieven franco N.V. Boek- en Ilandelsdr. v.h. Ilerms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. DONDERD 1G Direciour: G. II. KHAR. IloofdvedaelourTJ. N. ADEMA. Jg MEI Buitenland. DE CONFERENTIE TE GENUA In den loop van een langdurig onderhoud tusschen Lloyd George en Barthou werd overeengekomen, dat Lloyd George zal blijven aandringen op de handhaving van Den Haag als plaats van bijeenkomst der conferentie van deskundigen. De Nederlandsche regeering heeft haar instemming hiermede reeds doen kennen. Het parlementslid Ormsby Gore zal den premier in het Lagerhuis de vraag stellen, of de Nederlandsche regeering alle uitgaven voor de voorgestelde conferentie over Rus- land te Den Haag zal drageni op dezelfde wij- ze als de Italiaansche regeering alle kosten te Genua heeft gedragen, Hoewel Lloyd George en Schanzer betoog- den, dat de keuze der vergaderplaats geen principieele kwestie was en dus door de meerderheid beslist kon worden, bleven de Russen in hun taai verzet volharden wij'l Ne- derland vier jaar lang alle relaties met Rus- land geweigerd had. De verzekering, dat de officieuze uitnoodiging door de Nederland sche regeering de erkenning de facto beduid- de. kon niet gegeven worden. Maar toen de voorzitter na een mededeling van Nederland sche zijde verzekerd had, dat de Russische de legate volkomen dezelfde rechten en vrijhe- den als de andere zou genieten, beruste Tsjits- jfg-in er in. Hedenochtend zal Patijn Tsjits- ierin bezoeken en dezelfde verklarinig afleg- gen. In een geheime zitting van de beide huizen van den Deenschen rijksdag bracht de minis ter van buitenlandsche zaken, Harald Scave- nius. verslag uit over het verloop van de Ge nu a-conferentie en las hij en memorandum voor van staatsraad Gldckstadt over het werk der finandeele sub-commissie. De minister voegde er aan toe, dat Denemarkem zal deel- nemen aan de a.s .conferentie in Den Haag. Het schijnt echter nog niet vast te staan dat de conferentie in Den Haag zal bijeenkomen. Als we tenminste het volgende bericht van de N. Rott. Crt. mogen gdooven, lijkt dit nog heel twijfelachtig: Het is mogelijk, dat de commissie te Stock holm in plaats van in Den Haag bijeen zal komen Den Haag, zoo heft Llovd George in de po- litieke subcommissie verklaard1, is een plaats, geTntemationaliseerd door de traditie Wii hebben er de groote intimation ale kwesties besproken en er heerscht de intemationale atmosfeer, die noodig is, hetgeen niet kan worden gezegd van Amsterdam, dat een zeer bepaalden kijk op de kwestie geeft. Den Haag evenwel heeft geen meening en ook niet het recht deze te hebben over eenigerlei kwestie, omdat het een intemationaal centrum is. Dit is het voordeel van Den Haag. De geruchten, dat Amerika wellicht tocr nog zal deelnemen aan de conferentie in Den 'Haag, moeten niet worden misverstaan. De positie van Amerika is niet gewijzigd en de eenige voorwaarden, welke er Washington toe kunnen leiden om met Moskou relaties aan te knoopen ziin thans nog, evenals steeds, gewaarborgde veiligheid van leven en goede- ren, de heiligheid der gesloten overeenkom- sten en het recht van vri]e arbeid. Zoolang Moskou weigert evenals te Ge nua deze beginselen te aanvaarden, is Amerika's deelneming onmogelijk, behalve misschien in een commissie van deskundigen voor een zuiver economisch onderzoek en zelfs dan nog met uitsluiting van de Russen Hughes' nota opent derhalve geen nieuwe deur. Slechts de Russen kunnen het initiatief nemen en dan moet dit in anderai vorm ge- schieden dan hun antwoord van 11 Mei. De houding van Amerika werd gisteren uiteengezet in de rede van Hoover, die een op- 8omming gaf van de stappcn, welke Europa moet doen, alvorens Amerika hulp kan ver- leenen In verband hiermede wordt de mis- lukking van Lloyd George's vrcdespact hier ten zerste betreurd, De openbare mccning is geneigd de schuld daarvan in hoofdzaak te geven aan Rusland en Frankrijk. Ook de Russen, die bezwaar hebben' tegen het bijeenkomen der commissie van deskundi gen in Den Haag, hebben Stockholm als plaats van samenkomst voorgesteld. De Russen hebben de voorstellen der mo- gendheden met zekere wijzigingen aangeno- men. De wijzigingen zouden gistemamiddag besproken worden. Aan de Tel. ontleenen wij het volgende: Na twee uur van discussieeren is gistermid- dag besloten de voorgestelde bijeenkomst der Haagsche conferentie te doen plaats vinden. Dit besluit werd bereikt, nadat de Nederland sche vertegenwoordiger in de politiege sub commissie de verzekering had gegeven, dat aan de vertegenwoordigers van de Sovjet-re- geering dezelfde faciilteiten zouden worden toegestaan als aan de vertegenwoordigers der andere aan die conferentie deelnemende mo- gendheden zullen worden verleend De voorstellen, die zijn uiteengezet in het document, dat in de villa De Albertis is opge- steld en dat Maandag aan de Russen is over- handigd. werden eveneens goedgekeurd, na dat daarin een tweetal kleine wijzigingen wa- ren aangebracht, die als aanvullingen moeten worden beschouwd. Beide aanvullingen be- treffen paragraaf zes van het document, han- delende over het non-agressie-verdrag. In de eerste aanvulling is duidelijker ge- maakt, dat de woorden „Russische Regee ring" alle onder dien naam verbonden sov- jet-regeeringen betreffen. In de tweede aanvulling wortd bepaald, dat het non-agressie-verdrag van kracht zal blijven, vier maanden nadat de Haagsche con ferentie haar werkzaamheden heeft beeindigd. In verband met deze overeenkomst zal het voor de geheele eerste commissie mogelijk zijn, morgen in vergadering bijeen te komen en het is zoo goed als zeker, dat de voltallige slotzitting der conferentie Vrijdagmorgen zal plaats vinden. Daardor zal Lloyd George ook gelegenheid krijgen, aan zijn plan om Vrijdagmiddag naar Londen terug te keeren, uitvoering te geven. Barthou heeft te kennen gegeven, dat de Fransche delegatie niet langer dan tot Don- derdag kon blijven, wegens de hervatting der parlementaire werkzamheden. Hij voegde d'aaraan toe, dat de Fransche delegatie haar goedkeuring zou onthouden aan de ten op- zichte van de Russen genomen besluiten, in- dien daarin de minste verandering werd aan gebracht. In dat geval zou de Fransche dele gatie onmiddellijk vertrekken. Ook Lloyd George verklaarde het verlan- gen te koesteren, Genua te verlaten. Naar uit Washington wordt gemeld, is men in de Amerikaansche officieele pers van mee ning, dat ten slotte voldoende voorwaarden zullen worden gevonden om ook Amerika te veroorloven, aan de HaagJcte Conferentie deel te nemen. Van andere zijde wordt verze kerd, dat de telegrammen, welke tusschen Washington en Genua zijn gewisseld, de kwestie van het herstel van Rusland een stap vooruit hebben gebracht, voor zoover het de belangen van de Russen zelf betreft. Niet alleen in Britsche, maar ok in Italiaan sche en Amerikaansche kringen weigert men de nota van Hughes te beschouwen al9 een definitieve weigering van Amerika om deel te nemen aan de besprekinge nin Den Haag. Men hoopt, dat op de officieele uitnoodiging een gunstig antwoord zal worden gegeven. Intusschen is het voomaamste onderwerp van den dag het zooals de „Secolo" het noemt betreurenswaardige misverstand, dat de Italiaansche regeering er toe bracht, Ame- rika's aanvaarding van de uitnoodiging met zekerheid in het vooruitzicht te stellen. DE TOESTAND IN IERLAND. Bij het voornaamste kruispunt van tramlij- nen te Belfast werd dezer dagen op een tram- wagen een bom met een brandende lont ge vonden, nadat de laatste passagiers waren uitgestapt. Een bloemenventer snelde oogen- blikkeiijk met de kan water, waarmede hij zijn bloemen frisch houdt, toe en wist nog juist bijtijds de lont te dooven. De administratic van den Icrschen Vrijstaat is nu geheel in Iersche handen. Leger en po litic zijn Iersch geworden. De handhaving van de binnenlandsche orde berust nu niet meer in Britsche handen en wie de regeering trotseert, trotseert uitsluitend Ieren. Het kamp van Curragh is door de Britsche militaire overheid overgcdragen en dit was de laatste maatregel in de nieuwe richting. Het kamp is in den Krim-oorlog opgerichr en was een van de grootste oefenkampen in den jongsten oorlog. De Iersche vlag wap- pert er nu voor het eerst boven. De bemiddelingscommissie uit den Dail Eireann, die een compromis tusschen de voor- en tegenstanders van de Engelsch-Iersche overeenkomst tot stand trachtte te brengen, heeft medegedeeld, dat de onderhandeilngen mislukt zijn. DE TOESTAND IN HET WOLGA- GEBIED. De Russische handelsdelegatie te Londen heeft, volgenps de „Manchester Guardian" het volgende telegram', gedagteekend 10 Mei, uit Moskou ontvangen: „De officieele statistiek over de hulpverlee- ning bij deii hongersnood toont aan, dat de crisis in het Wolgagebied 15 April j.l. is over- wonnen. Op dat tiidstip bedroeg het aantal pcrsonen, die voedsel ontvingen, o1/, millioen. Op 1 Mei kwamen mecr dan 5 millioen poed Amerikaansche levensmiddelen in het Wolga gebied aan en 17 millioen poed in de Russi sche havens. Hiervan werden 10 millioen poed op denzelfden dag geladen en naar den Wol- ga gezonden. Met de IVi millioen' menschen, die door de A. R. A. en andere buitenlandsche organisaties worden gevoed en een zelfde aan tal, dat door het commissariaat van levens- middelenvoorziening wordt gevoed, ontvan gen thans 11 millioen menschen voedsel of 75 pet. van de hongerlijdende bevolking. Een geringer percentage wordt gevoed' in de re- publiek Basjhir, de Tartaarsche republiek en de Krim, maar er worden krachtige maatre- gelen genomen om de hulpverleening in deze gebieden uit te breiden. De slechtste tijd is voorbij en het feit, dat 30 millioen poed' zaaigraan zijn verstrekt, doet de toekomst hoopgevend schijnen. Bij gunstig weer belooft de hoeveelheid bebouwd land op sommige plaatsen. grooter te zijn dan verleden jaar. Evenwel moet niet worden vergeten, dat wij de menschen slechts zeer kleine rantsoe- nen verstrekken, welke moeten worden ver- meerderd met het oog op den veldarbeid. Bij de behandeling van deze statistiek be- pleitte Vinohoerof, de voorzitter van de com missie voor de hulpverleening, den onmid- dellijken verkoop van de geconfiskeerde kerk- schotten, om in het buitenland voedsel aan te koopen, ten einde de geheele hongerlijdende bevolking te kunnen voeden." JAPAN EN! DE OH AOS IN CHINA. Het bericht, dat Tsjang Tso Lin de onaf- hankelijkhsid van de drie Oostelijke provin- cies van Mantsjoerije heeft afgekondigd, vek- te, volgens de Timea in Tokio, groot opzien. Japan slaat den loop der gebeurtenissen met groote belangstelling gade, wegens zijn nau- we relaties met Mantsjoerije, die gebaseerd zijn op een verdrag met de regeering te Pe king. Een hooggeplaatst ambtenaar van het mi- nisterie van Buitenlandsche Zaken gaf te kennen, dat de dreigende wending in den stand van zaken de Japansche regeering on- aangenaam aandoet. Japan en1 de andere mogendheden hebben het grootste belang bij de handhaving van den status quo in China, welke een der voornaamste doeleinden was van de Engeslch-Japansche alliantie. Het optreden van Tsjang Tso Lin wordt zorgwekkend geacht. V6or het begin van den burgeroorlog werd hem aangeraden, zich niet met de algemeene politiek van China in in te laten. Het gevaar van zijn optredenl ligt in het voortduren van de onrust in Noord- en Zuid-'Mantsjoerije, Mongolie en Siberj§, als- ook in de mogelijkheid dat de oorlog in het Verre Oosten weer zal uitbreken. Er hangt zeer veel van af de houding van Woe Pei Foe. Indien deze er toe mocht besluiten, een invcal in Mantsjoerije te doen, dan zou dat tot een' internationaal optreden kunnen lei den. MUITERIJ OP EEN HOLLANDSCH SCHIP. INaar uit Braila bei-icht wordt, werden de matrozen van het Hollandsche stoomschip „Maria" oproerig en bedreigden den kapitein met den dood. De muiters barricadieerdenl zich toen soldaten kwamen aamrukken in de nia- chinekamer, doch gaven zich over, toen de Rumeensche militairen dreigden van hunne vuurwapenen gebruik te zullen maken. EEN DUITSCHE ENQU6TE IN RUSLAND. De Duitsche regeering heeft aan de Sov- jetregeering om steun verzocht voor de stu- diereis van de Duitsche commissie, welke een onderzoek zal instellen naar de economische toestanden in Rusland, met name naar de toestanden in Oost-Azie en Mongolia. De Sovjet-regeering heeft haar steun toe- gezegd. De resultaten van het onderzoek wor den door de Duitsche zakenwereld met span ning afgewacht Moll. IJzermagazjjn DE WILD. „Clraetzi]i" petroleumkschelz, tevenz kookstol. Het meest eeonomiaehe Terwarming- en kookztel, groote voorraad, lage prfjzen. DE DUITSCHE SCHADELOOS- STELLING. E>e Duitsche rijksminister van financifin, dr. Hermes, die op het oogenblik te Parijs vertoeft, heeft tegenover Duitsche joumalis- ten aldaar bevestigd, dat hij sedert Zaterdag afzonderliike besprekingen heeft gevoerd met de verschillende leden van de commissie van hrstel, welke besprekingen ten doel hadden, elkanders standpunten te vernemen. Naar hij zeide, heeft de voorzitter van de commissie, Dubois, een onderhoud met Poincar6 gehad over de door de Duitsche regeering ingedien- de nieuwe voorstellen in zake de schadever- goeding. Volgens Hermes loopen deze nieuwe voorstellen in hoofdzaak over Duitschlands tegenwoordigen financieelen toestand en de kwestie der gedwongen leening. Ook in de ko» mende dagen zullen de afzonderlijke bespre kingen met de leden van de commissie nog worden voortgezet. HET PROCES TEGEN DE RUSSISCHE SOCIAAL-REVOLUTION'NAIREN. De advocaten, die de Russische sociaal-re- volutionnairen, wier proces 23 dezer te Mos kou aanvangt, voor de eovjet-rechtbank zul len vcrdedigen zouden gister van Berlijn naar Moskou vertrekken. Volgens de „Vorwarts" zal Karl Radek optreden als vertegeniwoordiger van den1 aan- klager, in dit geval de Sovjet-regeering. DE DUITSCHE HANDELSPOSITIE IN JAPAN. De Duitschers herwinnen snel hun vroe- gere handelspositie in Japan. De invoer be- staat voornamelijk uit verfstoifen, chemica- lien en machinerien. Berichten uit Mantsjoe rije to onen aan, dat de Duitsche goederen de Japansche meer en meer verdringen. Japan is op het oogenblik niet in staat, zijn ui'tvoer boven zijn invoer te doen stijgen. Van vele zijden wordt d'aarom aamgedrongen op ver- hooging van de invoerrechten. DE GEDWONGEN LEENINO IN DUITSCHLAND. 'Naar de „Telegraphen Union" in zake de kwestie van de gedwongen leening meldt, zal de geraamde opbrenigst van die leening vol gens het nieuwe ontwerp 2 milliard goud- mark bedrageni. Volgens het oude ontwerp bedroeg de geraamde opbrengst slechis 1 mil liard goudmark. In het nieuwe ontwerp heeft men de tegenwoordige devalvatie van de mark op 1/20 van de vroegere waarde ge- steld, terwijl in het ontwerp met een deval vatie van 1/10 werd gerekend. EEN STAD DOOR BENDEN AANGEVALLEN. Volgens een bericht aan den. „,Lokal An- zeiger werd de Opper-Silezische stad Peis- kretscham door een bende roovers overvallen. De stad werd echter verdedigd door de „Ab- stimmingS'Polizei" en' de gemeentepolitia. Na Anno 1886. Volgestort kapitaal f 1.006.#00.— Beservefonds f 270.000^-. epent rekening-courant en chgque-rekenlngen metjeene rentevergoedlng van 3 incasseert en disconteert handelspapler ep blnnen- en buitenland, verleent bedrijfscredleten aan Landbouw, Handel en Nljverheld, belast zich met den aan- en verkoop van etfecten voor geldbelegglng, neemt gelden in deposito tegen de navolgende rente: met 1 dag opzegging roor 1 maand vast 6 I jaar Bedragen tot 125000 zjjn desge- wenscht direct opvraagbaar, mits de opvraging geschiedt op de kasuren der Nederlandsche Bank. verhuurt in hare zwaar geconstrn- eerde ondergrondsche Safe-Deposit loketten, waarvan de huur bedraagt Model A per jaar f 6.— B fl2.~ G n f 27.—- De inriehting biedt tevens ge legenheid tot plaatsing van eigen brandkasten der cliSnten. een gevecht dat een uur duurde, was de aan- val afgeslagen. EEN DRiEIGEiMENT VAN! CAF6-EIGENAARS. De eigenaana van de Weensche oaf&Kxw- cert hebben, als protest tegen de verhooging van. de belasting op de publieke vennakeliik- beden, besloten geen' muzieik te geveni. Zij verlangen, dat de jongste verhooging dezer belasting weer zal worden! ingetrokken. Zij hebben zich de hulp verschaft van een 14-tal groote levensmiddelenmagaziinen, die hun deuren zullen' sluiten, indiai Maandag niet aan de wenschen van de cafe-eigenaars zal zijn gevolg gegeven. Hierdoor zou de levens- middelenvoorziening van Weenen1 dus in ge vaar komen. DE CREDIETVERLEENIINIG AAN OOSTENRIJK. Volgens een mededeeling van het Weensch Corr. Bureau werden na besprekingen tus schen het Amerikaansche gezantschap en Engelsche gedelegeerden, waarbij de bereid- willigheid bleek om credieten aan Oostenrijk te verstrekken, de onderhandelingen met die Oostenrijksche vertegenwoordigers hervat. Na de aankomst van Morgan zullen' de be sprekingen worden voortgezet. TURKSOHE WREEDHEDEN. Men is in Londen van oordceil, dait alle vcrdere politieke ontwikkeiling tot regeling van het Turksdie probleem noodzakelijk ge- schorst moet worden, totdat voldoening is vchkregen inzake de wreedheden, die de Fur- ken van Angora tegenover de Christelijke minderheden in Klein-Azift begaan hebben. Het bericht dienaangaande luidt: „De vervolging is met meer vastberadenheid doorgevoerd, meer uitgebreid georganiscerd en meer openlijk bestuurd door de openbare overheid dan eenige andere, die vroeger plaats hadden. Er heeft thans een weiover- wogen en volgens uitgeweiikte plannen vast- gcstelde poging plaate gehad, om inzonder- fieid het Grieksche ras, mannen, vrouwen en kinderen, uit te roeirn, waar zij, ook in het bereik van de macht der Ketmalisten wor den aangetroffen." De laaitste bijzonderheden betreffende de moorden, zegt de Daily Telegraph, betreffen de Zwarte Zee-haven Samsoun. Vierhonderd Turksdie „ongeregelde troepen", aangevoerd dwr den beruchten Osman Aga en twee hon- derd man geregeide itlroepen van Kemal, vie- len onlangs aan op deze ongelukkige kust- stad en wiilden bij die gelegenlheid doen blij- ken, eene volledige opruiming te hdbben gc- houden onder de overblijfselen der Gricksclie bevolking van elken lecftijd en sexe. Er wordt bericht, ofsdioon het nog niet is beves tigd, dat twee of drie Europeanen iin hotzelfde lot gedteeld hebben. EEN E.NGELSOH DORP UIT DENV66R- ROMEINtSCHEN TIJD. Door een1 vrouw, Mrs. Cunnington, Zijtn te Wilitshiie overblijfselen gevondiai van een dorp dat reeds bestomd voor de komst der Romeinen. Er werd po'ttenbakkerswerk opgegraven, dat nog geen invloed' der Romeiinscfae besdha- ving vertoonde. Het dorp moet meer dan 2000 jaar oud zijn. DE OUDERDOM VAN WEENEN. De jonge Oostenrijksche gelcerde Ernst Klebel hleeft in de kloosterbibl iotheek Ad- mont een uit Sal'zburg afkomstig „Jaarboek van dee 9den eeuw" ontdeikt, waaruit blijkt, dat de stad' Weenen reeds in 881 moet hebben bestaan. In het boek wordt n.l. melding ge- maakt ivan een strijd met die Hongaren bij Wenia (Weenen). Tot nu toe was het jaar 1030 de oudste bekende datum, waarbij Wee nen werd genoemd. BEZUINIGINIG IN ENGELAND. In het Engelsche parlemenf is medegededd, dat de regeering voont zal gaan met te stre- ven naar bezuinigingen. Het succes, dat het werk van de Geddes-commissie heeft gehad, heeft de regeering aanleiding gegeven om drie nieuwe commissiies in tie stellen, die spe- ciale onderwerpen zullen onderzoeken. Een dezer commissies zal de mogelijkheid nagaan van de uitvoerbaarheid van het voorstel door de Geddes-commissie gedaan voorstel om1 een ministerie van Landisverdediging in te stellen in plaats van de bestaande ministeries van Oorlog, Marine en Luchbvaart DORTEN IN ONGENADE. De in Bonn vergaderde Rijnlandsdhe Volks- vereeniging besloot, den bekenden voorstan- der van een onafhankelijk Rijnlandl, Dorten, die tevoren in hieftige debatten dOor tal van redenaars als zwendelaar en- bedrieger was gedoodverfd, uit haar midden te stooten. De „Deutsche Ailgemeine Zeitung" meent, dat Dorten voor het openbaar politiek leven nu wel heeft afgedaan, daar bijna al zijn vroegere aanhangers en medewerkens hem den rug toegekeerd hebben. „YI0TRIX". Hot sxelste rywlel voor hsrdrjjders. HET KAN VERKEEREN. De vroegere aartshertog Leopold, die on der den1 naam Leopold Wiilfling leefde en sinds eendgen tijd met groote moeite in zijn onderhoud kon voorzien, heeft thans een bo trekldng gekregen als portier aan een Dulb sche Bank te Weenen. EEN GENEESMIDIDEL TEGEN SLAAPZIEKTE. Volgens de „Time3" heeft dr. H. H. Dale in een lezing voor de „Royal Institution" te Londen verklaard, dat dc Duitsche chcmlsche fabriek Bayer een middel tegen slaapziektc had uitge\rondon. Dit geneesmiddel bekend onder tien naam Bayer 205, moot ook baat geven voor gevallen die reeds in vergevor- derden staat vcrkceren. Een commissie van Duitsche geneeshceren is naar Rhodesia vertrokken om de uitwer- king van het nieuwe geneesmiddel na te gaan. NAGEMAAKTE OUDHEDEN. Volgens Langdon, professor in de Assyrio- logie te Oxforcl, komen er vele Assyrische verzamelingen uit de streken van Mesopota- mig, welke nabootsingen bliiken te zijn van origineele oudheden. THet blijkt, dat de in- boorlingen in die streken zich toeleggen op het vervaardigen van oude letterteAens en geschriften uit het Assyrische tijdpcrk, het geen hun een aardig winstje oplevert. KORTE BERICHTEN. Bij Perpignan (Frankrijk) heeft een troinbotsing plaats gehad doordat een machi nist tegen dc hem gegeven orders iiandeldb en door alio signalen been reed. Er zijn een doode en een1 twintigtal gewondeO'. Door Fransche en Engelsdhe troepen is te Antoniemhtitte in Opper-Silezie do chef der rooversbenden gearresteerd, die daar sinds eenigen tjjd het land onveildg maakten. iIn hd: staatsarchief te Koningsbergen is een oud-Friesch taalmonument ontdekt. Het is een vertaling van den klednen catechismus uit omstreeks 1600. Het is de oudste en groot ste Noord-Friesche tekst, die tot nog toe be kend is. In de Choco'laide- en suikerweridndustrie te Hamburg zijn ongeveer 5000' arbeidera in staking gegaan wegens het niet inwilligen1 van een looneisdi. De werkgeversvereeniging in genoemde industrie heeft hen nu wegens oontractbreuk ontslagen en de bedrijven ge sloten. Bij de behandeling van het wetsontwerp voor de onderwijzerspensioenen in het En gelsche lagerhuis 'heeft de Iregeering een echec geleden. Volgens een te Leuven nit Japan ont vangen telegram is in Japan een commissie gevormd tot medeweriring aan het herstel der bibliotheek te Leuven. De prijzen voor de voornaamste levens middelen op de markt te Moskou toonen' we- derom een belangrijke stijging. Meer d!an 1000 airbeidsters in de schoen- inldustrie to Leicester, aangeslotm bij1 de Na- tionale Unie van Schoen- en Laarzenmakers, zijni in staking gegaan als verzet tegen loons- vermindering. Gevreesd wordt, dat andere ar- beidstecra van dezen bond zich bij de stakiiig zullen aansluiten. De Amerikaansche regeering heeft maatregelen getroffen, om de prijsopdrijvin- n n n n

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1