Aikmaarsche Courant De Gburstons, Honderd Drle en Twintigste Jaargang. Donderdag 18 Mei. F e u i 11 e t o n. V*. 117. 1928. ProTinciaal Nieuws UIT BERGEN. {Vervolg Raad.) Stickling ,eigen abattoir. In behandeling kwamen nu de adressen, inzake het al of niet stichten van een Centrale slachtplaats. De Voorzitter deelde mede, dat B. en' W. een conference hadden gehad met den Beer Voorthuyzen. 1 Jum treedt de wet in werking; de veror dening is in spr. afwezigheid in den Raad bed an del d tijdens die vleeschvergiftiging. Sindsdien mag er alleen gesiacht worden in Bet gebouw van den heer Hoogvorst en voor nooaslachtingen biji den heer De Waard. Door de wetswijziging kan de gemeente dezen toestand nog 5 jaar bestendigen. Aan den heer Voorthuyzen' is gevraagd, of Alkmaar de keuring nog wil doen, zooals thans geschiedt. Voor de 2000, die dit kost, keurt Alk maar ook de melk, doch volgens de wareniwet moet dit nu geschieden door de Directie van de Wareniwet. Spr. Boopt vandaar ook zulke igoede rapporten te ontvangen als van den Beer Voorthuyzen. Den betrefienden Directeur heeft ,®pr. ech- ter nog niet gezien. Het besluit is genomen om bij Alkmaar aan te sluiten inzake het slachten. Nu de ge meente nog 6 jaar uitstel kan krijgen, is het de vraag, of dit besluit niet herroepai moet worden. De Beer Voorthuysen was echter niet bereid, om gedurende die 5 jaar (te keu- ringen te doen. De financieele bezwaren zijn te groot. Op den duur kan hiji dit met zijn ambtenaren voor 2000 niet doen. De ge meente zou dus een eigen keurmeester moe- ten benoemen op een1 salaris van 2600, met inbegrip van. premievrij pensioen. Voorts is een dierenarts noodig als hoofd van dienst voor het bacteriologisch onderzoek, minstens f 1000; dus wordt het een dure geschiedenis. Met naburige gemeenten zijn besprekingen gevoerd om gezamenlijk een keurmeester aan te stellen^ doch spr. gelooft niet, dat dit ge- wenscht is. Wanneer het besluit blijft gehandhaafd, dat de slagers verplicht, naar het abattoir te tgaan, dan vervalt hier de levende keuring en betalen de slagers hetzelfde sachtlgeld als hier in Bet abattoir. De gemeente moet dan 10 cent per inwo- ner betalen voor de controle in de gemeente en is dan voor 420 van de geheele boel af. De slagers zijn bang, dat ze 1 Juni naar het abattoir moeten. Zij hebben 'n lijvig dossier, waarbij teekeningen en begrooting voor een centrale slachtplaats. De Beer Hoogvorst is bereid, de slagers nog 5 jaar in zijn slachtlokaal te laten: slach ten. De noodslachtingen, die nu nog biji den slager De Waard plaats hebben, kunnen! dan verricht worden in een1 te stichten biigebouw- tje, doch dit zal zeer meilijk gaan. Wanneer spr. de bezwaren resumeert en de kosten, die de gemeente zich zal hebben te getroosten om hier te blijven slachten, dan gelooft spr., dat de Raad het best zal d.oen, met het genomen besluit, dat de slagers verplicht, om met 1 Juni in het abattoir te slachten, te handha- ven. De heer Swaan heeft het jammer gevon- den, dat dit besluit 27 October genomen is. Wanneer hij die vergadering (hij was wegens ziekte verhinderd) had kunnen bijwonen, dan had hij zeker aan den kant van de heeren1 Bogtman en Apeldoorn g^staan. De door dCn heer Hoksbergen toen naar voren gebrachte cijfers raakten kant noch wal. Spr. stelt voor om het raadsbesluit in te trekken en in Ber gen een slachthuis te bouwen. De Voorzitter wec3 er op, dat zelfs de slagers de kosten daarvoor, met aankoop van grond op 30.000 ramen. En dan ontbreken nog de koel'kamers, een van de eerste eischen voor het bewaren van Bet vleesch. Zoo'n koel- huis kost te Alkmaar 100 per M3. In dit verband kan men de huur te Alkmaar voor de koelcellen niet duur noemen. Men kan nu wel met een kleine machine het vleesch eleo trisch koel houden, maar in het igroot is dit tamelijk kostbaar en' in een gemeente met geen 10.000 zielen niet rendabel. Spr. meent voorts, dat in de begrooting van de slagers het aantal te slachten dieren zeer geflat- Roman van Paul Trent. Uit het Engelsch door A. G. -- Nadruk verbodien. 23) „Ik merk, dat je vastbesloten bent. Nu, Betty-lief, dat is jouw zaak, maar ik vrees, dat je een misslag begaat. 't Zou mij niet verwonderen, dat jij heel onbeschoft tegen hem bent geweest." „Dat ben ik ook." „Als Mark Lendridge ernstig kwaad wordt dan zal hij een geduchte vijand wezen." „Ik kan ook vechten." „Ik vrees, dat je hem hebt beleedigd." „Dat heb ik gedaan met opzet." „Dat is anders niets voor jou, Betty. Op mijn woord, ik begrijp je niet in deze zaak. Je schijnt je evenwicht verloren te hebben. Zou je er vannacht niet liever nog eens over denken? Ik ben volkomen bereid bemidde- lend tusschen jullie beide jonge menschen op te treden. Je bent toch bij geval niet verliefd op hem, Betty?" „Verliefd? Ik haat hem." „Er wordt beweerd, dat die gevoelens aan elkaar verwant zijn", merkte Janet glim- lachend op. „Je zou me pleizier doen, Janet, met je niet met mr. Lendridge in te laten, zoolang je hier bent. Ik weet, dat dit een onredelijk verzoek is, maar jij en ik zijn bij slot van rekening ja- renlang vriendinnen geweest en hij is slechts een kennis van den laatsten tijd'.'' „Jij vergist je. Wij zijn vrienden. Ik vind niet dat jij van mij kunt eischen hem den rug toe te keeren. Ik lean echter wel beloven, dat ik zoo beleidvol mogelijk zal wezen. 'k Houd bovendien dol veel van zijn moeder. Als jij teerd is. De heer Barnaart oordeelde, dat met het oog op het groote aantal vreemdelingen, dat des zomers te Bergen' verblijft, Bergen ge- middeld wel op 6000 h 7000 zielen geschat kan worden. De Voorzitter was het daarmee niet eens. Ook spr. wilde gaarne aan de wenschen van de slagers voldoen, maar, wanneer dit te moeilijk wordt en niet is in het belang van de gemeente, dan moet men andere maatregelen nemen. De heer Barnaart gcloofde wel, dat het financieel voordeeliger zal zijn, de eerste ja- ren bij Alkmaar aan te sluiten. De controle zal ecnter met een eigen keurmeester veel be? ter zijn. Deze kan in den zomer beter nagaan, vanwaar de ingevoerde achtervoeten konien. De heer Baltus: De tegenwoordige keur- meesters hebben er laatst toch heel aardig to aan den haak gepikt. De heer Bogtman had de zaak van ver- schillende kan ten bekeken. In de gemeente is. oppositie tegen de aansluiting bij het abat toir. E&i der slagers gaf spr., na het geval- len besluit, zijn teleurstelling te kennen en spr. antwoordde, dat dit de eigen schuld van de slagers was, omdat zij' zich met een ver zoek tot den Raad hadden moeten richten. 't antwoord daarop was, dat zij niet hadden verwacht, dat Bet besluit genomen zou zijn. zonder hen te kennen en1 deze opmerking vond spr. gemotieveerd. Bloemendaal, dat besloot, bij het abattoir te Haarlem te gaan, is ook op dat besluit terug gekomen en ook wij kun nen dit doen. De slagers hebben1 knap werk verricht; zij hebben niets opgeschroefd en eerder beduidende ontvangsten verwaar- loosd, die per jaar nog aardiig wat kunnen bedragen. De uitgaven voor de gemeente van 10 cent per inwpner, zijn geraamd op 400, maar zijn nu reeds 430 en worden ieder jaar hooger. Wat betreft de koelhuisinrich- ting, voor een> slachthuis is deze, volgens het nieuwste systeem, het minst kostbaar en wel rendabel te maken. Alkmaar heeft een ouder- wetsche inrichting, die een dure exploitatie vordert. Ook zijn er voor de slagers bij het slachten in Alkmaar technische bezwaren Ze zijn wel gedwongen, gebruik te maken van loonslagers en moeten bovendien bij' een benadering door de commiezen weer in hun eigen belang naar Alkmaar gaan wanneer ze worden opgebeld. Dit brengt kosten met zich. Ook moeten zij, na het slachten, het af- val spoedig weghalen. Om een: gedeelte in te voeren, moet een slager weer een geelidebiljet balen van het belastingkantoor. Door dit al- les worden de bedrijfskosten verhoogd. Het belang van de volksgezondheid staat voor, ons hooger dan de liefde voor de slager?, maar wij zijn in de vergadering van 27 Oo- tober met leugens ingelicht. i Met een plaatselijken keuringsdienst wordt de volksgezondheid meer gediend dan met een abattoir. Het project van het slachthuis, door de slagers ingediend, is gewaarborgd door een solied aannemer, die het voor 26000 wil maken. De slachtplaats is zoo groot, dat 4 koeien tegelijk gesiacht kunnen worden. Het slacbten van een koe vordert een uur. Gedu rende 6 uur per dag kunnen' er dus 24 koeien geslacbt worden'. In geen jaren is dus deze slachtplaats te klein voor Bergen. De Voorzitter concludeerde, dat er zoowel in Bergens Belang, blijkens de adressen, als in den Raad, blijkens de besprekingen, ver- schil van gevoelen bestaat. Spr. oordeelde, dat men niet het belang van de slagers, maar dat van de gemeente moest voorop stellen. Dat de slagers er tegen zijn, behoeft niemand te verwonoeren; die waren overal steeds te gen bet slachten in de abattoirs. Zij worden daar te goed op hun vingers gekeken en' kun nen daar te veel ontduiken. De heer Apeldoorn meende, dat het ver- voer van het vleesch van het abattoir, in de warme tijden, een struikelhlok zal zijn. De tegenwoordige keuring voldoet niet aan de slagers. De Directeur komt voor achten en na vijvem en aan het St. Jozefgesticht kwam het reeds voor, dat de Directeur een keuring weigehde, omdat er niet voldoende lidht was. Wanneer Bergen een eigen keurmeester aanstelt, dan kan de keuring ten alien1 tijde geschieden en dat is een groot gemak voor de slagers. Spr. heeft den indruk gekregen, dat de Di recteur van het abattoir partijdig is, al wil hij toegeven1 dat het voor hem moeilijk is, voor buisslachtingen den boer op te gaan. Wanneer men in samenwerking met 2 ande re gemeenten een keurmeester aanstelt, dan lijkt spr. dit de weg die de eerste 5 jaar be- wandeld moet worden. De heer Barnaart is het eens met den heer er echter op aandringt, dan zal ik wel weer moeten vertrekken. Maar ik heb behoefte aan een tijdje van ontspanning hier." „Ik sta er niet op, lieve. 'k Heb je noodig, Janet, ik voel me vrij ellendig", zei Betty en haar stem was niet vast. ,,'t Hoofd omhoog, meisjelief. Die kleine onaangenaamheden zullen spwdig voorbij zijn", antwoordde Janet vroolijk. HOOFDSTUK XVIII. Toen Mark het kantoor vcrliet lachte hij schamper bij zichzelf. 't Was voor hem als een benauwde droom, de scene had zich zoo gebeel onverwacht afgespeeld. 't Was waar, het contract, dat hij in de stad had aange- gaan, was niet voordeelig voor de firma, maar het was toch in geen geval zoo slecht om de taal, die zij tegen hem had gebezigd, te rechtvaardigen. „Miss Churston heeft een les noodig, een ernstige les", mogipelde hij bij zichzelf. Zijn moeder zag dadelijk, dat cr iets was voorgevallen, maar vroeg wijselijk niets, doch wachtte totdat de maaltijd was afgeloopen en hij zijn pijp had aangestoken. „Wel, mijn jongen?" zei ze en keek hem vragend aan. „Ik heb „Churstons" verlaten", zei hij be- daard. „Weer ruzie samen gehad?" „Neen, ditmaal is't voorgoed' uit." „Wil je er mij niet van vertellen?" vroeg zij na een pauze. „Neen, liever niet als u't goed vindt." Mrs. Lendridge was verbaasd, want het gc- beurde slechts heel zelden, dat hij haar niet zijn vertrouwen schonk. Zij drong echter niet bij hem aan. Nieuwsgierigheid behoorde niet tot haar gebreken. „Ik ga naar mijn werkplaats en het kan well liaat worden, dus ik zeg u nu goedea Apeldoorn. Voor Set worsen aken to h«f slacbten in die abattoirs ook moeilijk. De heer Hoksbergen had wel verwacht, dat de heeren hem verwijten naar het hoofd zouden slingeren. Ze waren evenwel ongemo- tiveerd en er bovendien geheel naast. Hij zou dat straks wel aantoonen. Allereerst wenisch- te hij te spreken over het adres van de sla gers. Zij zijn wel heel laat met hun adres en scbijnen veel tijd noodig gehad te hebben.. Hun motiveering oordeelt spr. zeer zwak. Men behoeft geen deskundige te zijn, om er de leemten in te kunnen ontdekken. Zij' zeggen ten1 eerste: iHet moet in het belang van' die gemeente zijn, wanneer de bedrijven in de plaaits zelve blijven. Zeer zekerindien de hodrijveu niet noodlijdend zijn of worden. Hot is juist in den tegenwoordigen tijd een eisch. dlat nu alle gemeenten zitten voor hooge kosten, zoc- als bijiv. de onderwijswet enz. hen opleglt, vele zaken, die overigens ook zeer goed en ngttig zijn, uitgesteld zullen moeten worden of die- nen te verval'Ien. Het is thans geen tijd om nieuwe bedrijiven op te riditen, waarvan de exploitatie noodlzar kelijkerwijs op een verlies moet uitloopen, ge- tuige immers het feit, dat de slagers om de begrooting eenigszins sluitend te maken lo. het salaris van den keurmeestler inat 500 's jaars hebben moeten verlagen, 2o. een be- drag van /400 uit de gemcentekas bij' de exploita'tie-inkomsten hebben gerekend, en ten 3e zelf een jaarl'ijksche tegemoctikaming willen geven van 2700. Wat het tweede be- drag ad 400 betreft, dit zou de jaarl'ijksche som zijn, die de gemeente Bergen zou moeten betalen aan Alkmaar, waarvoor dan Bergen van alle risico is gevrijwaard. Ricbt de ge meente zelf echter een slachtplaats op, neemt zij dus de risico voor eigen rekening, dan zou het toch wel al te mal zijn, dat zii ten pleiziere van een 7-tal ingezetenen een derge- lijk bedrag zou voteeren. Wat een precedent zou een dergelijke wijlze van handden schep- pen. Wanneer men het derde bedrag van 2700 nader foekijkt, dan schijnt het todi in het sla- gersbedrijf niet slecht te gaan, want Bergen felt toch maar een 5-tal slagers van eenigen omvang. Elke slager zou dus jaariijks 540 hebben te betalen. behalve die siaclitgdd&i die voor de centrale slacfatplaa'ts zullen moe ten worden geofferd. Wat zal men echter doen, wanneer zich eens een 6e en 7e slager gaat vestigen in Bergen? Zou hii genegen zijn, deel te nemen aan dergelijke bctalingen? Bovendien, zou het de tegenwoordige slagers maar steeds ge- makkelijk blijven vailen om aan hun ver- plicli/tingen te blijven voldoen Ongetwijfdd de eerste jaren wd, maar er zal voor hen todh ook wd eens een /tijd komen, dat de' winstmiarge een dalende lijn volgt! De sla gers zullen zich ook nog wel dq tijden her- mneren, dat de verdiensten anders waren dan tegenwoordig, en dat het moeilijker wordt de 540 te missien. Stel nu eens, dat er een der tegenwoordi ge slagers vertrekt, of overlijdit, moeten de overige 4 slagers dan voor net bedrag van 2700 garant blijven Hoe het ook zij, het stelsd is reeds geheel verkeerd. Wil de gemeente Bergen aan het verzoek der slagers voldoen, dan zal zij zich op zekere wijze moeten dekkeni tegen eventu- eele verliezen. Zij kan zich niet tevrwten sto len met 'n belofte van 2700's jaars, maar zal moeten eischen van de belanghebbenden, dat deze een fonds bijtobrengen, welk fonis een gegarandeerde rente van f 2700 s jaars oplevert. De beer Apeldoorn: Maar de lijn, door de slagers aangegeven, is de lijn van den Raad niet. Spr. wil de lijn van den wetgevcr vol- gen. De heer HokJbergca oordeelde, dat mien niet moest draaien. Spr. besprak het adrca van de slagers en kwam mdt een rcgehng, die de tekorten voor de gemeente kan voor- komen. Een andere betere regeling is de volgendc: De vereisdite /2700 tekort moet gevoncten worden uit de slachtgefden. Zij: zijn geba- seerd op 10 per rund, welnu men make van die 10 15 en de zaak is in orde. Geen tekorten en zoo die er eventueel toch mogen zijn, dan telkenmale veThooging der tarieven tot men eindelijk een1 evertwicht tusschen uit- 'gaven en inkomsten verkrijgt. M ennroet even wel er rekening mee houden, dat door on- voorziene omstandigihedep belangrijko tekor ten kunnen onitstaan. Zoo zijn de jaren 1919 en '20 voor de .meestc slachthuizen in ons land jaren van groote financieele tegenspoed geweest wegens de hooge vleeschprijzen en nacht, moedlerlief," zei hiji en kuste haar bar- telij'k. (Hij ver Hot het huis eni bleef eenige oogen- blikken in den) ituin staan. Er was iets herfsf- achrtigs in die lucht en hij haalde een' paar malen diep adem. Het schcen vreemd, dat hij merger niet naar „Churstons" behoefde te gaan. Betty zou alleen zijn en er waren bc- langrijke zaken, waaromtrent een beslissing moest wordien genomen. En toch, zij had hemi uit eigen vrijen wil weggezonden, en moest dus mu de gevolgeoi dragen. „Jia, zij heeft een les-noodig/Slechts een flinke tegenslag zal haar tot bezinning kun- meni brengen." (Hliji begon zich haar voor te stelleui, afge- scheiidlen van' haar positie. Zij zag er zeer zelker bijzonder knap uit en zij had iets zeer sympathieks tegenovar iedereen behalve te- genover hem. Zij was goedhartig, want hij had al van menige vriendelijke daad van1 haar gehoord. IHIij ging zijn werkplaats binnen, maar maakte geen aanstalten zijn proefinemiingen voor te zetten. Wat moest hij begihnen? Hij had gdukkig weinig geld uitgegeven in' den tijd, dat hij i>ij; „Ghurstons" was geweest. Zijn moeder was een uitstekende huishoudster en hij hiad'een aardig sommetje bij de bank, hi] behoerfd'e zich voor den' eersten' tijd geen zor- gen te maken. Wat rust zou hem bovendien goedi doen-. IHlei duurde echter niet Jang of zijn ge- dachten keerden terug naar Betty. Hij1 mochit het probeeren zoo veel hij wilde, hij fcon maar niet de reden' voor haar uitbarsting vatten. ,,Zij zou een bekoorlijke vrouw zijn", dacht hij, „als zij: maar anders was." Waar- schijnliik was zij' haar heele leven> verwend en had zij op te jeugdjgen leeftijd 'te veel' macht gekregen. Haar Ibeleedigenldle opmerkinaen schotenl ham te binnen en het bleed sboeg hem naar hef daarutt xoortvloeienca genng unlal slachtingcn. In het 2e punt vermelden de slagers dat de controle ter plaatse gevestigd kan zijn, in dien de gemeente tot bouwen overgaat. Na- tuurlijk, moet de keurmeester, diien de ge- meente dan zal benoemen in Bergen woon- achtig zijn. Doch hoe zit de zaak? 'a Zomers heeft de man alleen werk, doch in den win ter? Dan weet hij met zijn tijd geen raad, want dat 20Mtal,slacfatingen per week, waar- onder de buisslachtingen mede gerekend, kan de man in 2 dagen afdoen. Dan blijven er nog 4 dagen van de week over om te kunnen uitrusten. Bovendien zal hij toch ook wel eens vacantie mogen hebben en al muge men nog zoo'n gezonde kracht kunnen kriigen, hij zal toch ook wel eens ziek worden. Wie zal dan zijn artoeid verrichten? De keuringsveearts soms, die zijn hoofdbezigheden elders ver richt? Of zou het gemeentebestuur van Ber gen, na de uitgestoken hand te hebben ge- weigerd, bij Alkmaar willen aankloppem om as6istentie? Het 3e argument der slagers is, dat het publiek steeds op tijld en op behoorlijke wijze kan worden bediend. Welnu ik (teloof niet, dat de ingeztenen uit Bergen, die thans reeds *iun vleesch uit Allkmaar laten komen, daar- van eenige hinder hebben. Er zijn verschei- dene slagers te Alkmaar, die hunne clien tele te Bergen op dczelfde wijze bedienen als die te Alkmaar. Vragen en bezorgen doet men thans al vanuit Alkmaar. Ten 4e. Het vervoer. Dat de slagdrs een dergelij'k argu ment durven te noemen, bewijst mijns in- ziens, dat hun zaak niet sterk sitaat. Zou het vervoer in den zomer van zoodanigen jpvloed zijn op het vleesch, dat zulks in kwaliteit zou verminderen Daaromtrent het volgende De eerste onderteekenaar van het adres Hoogvorst) heeft in het jaar 1915»en 1916 gehedl vrijiwillig, zonder dat hij daartoe op eenigerlei wijlze was gedwongen, zijn vee ige- slacht in het abattoir te Alkmaar. Dit ge- schiedde den geheelen zomer door, en wan neer hiji dan bemerkt zou hebben, dat zijn vleesch bij aankomst te Bergen in kwaliteit zuo zijn verminderd', wag hij met het slachten te Alkmaar direct na de eerste slachtingen wel geeindigdi. Bovendien werd tot en met 1921 door hem vleesch gei'mporteerd uit ver- schillende gemeenten, o.a. Amsterdam enz. Oak heeft hij jaren lang melt een sllager te Heiloo, beurtelinigs te Bergen dan weer te Hei'loo gesiacht. Het vleesch werd de eene week naar Heiloo, dan weer naar Bergen getransporteerd. De tweede ondlergeteekende slachtte tot voor kort hijna geregeld te Schoorl, of inpotiteerde zijn vleesch vanuit Amsterdam, Purmefend, Alkmaar eniz. De derde onderteekenaar (Koning) slaclit- te tot voor korten tijd zijne varkens te Alk maar, koopt geregeld vleesch uit Alkmaar of Amsterdam. 1 De vierde onderteekenaar koopt ook vleesch te Alkmaar. De vijfde onderteemaar is oompagnon van de eerste. En zoo zou ik door kunnen gaan. Dit ar gument heeft wel zoo weinig waarde, dat een slager uit een gemeente afkomstig nog verder van Alkmaar gelegen dan Bergen verklaarde, dat als zijn collega's met dergelijke nonsens hun doel tradhtten te bereiken, zij zich hier- voor dienen te sdhamen. Men zal mij toch moeten toegeven, dat wanneer, zooals thans geschied, vleesch in Denemarken gesiacht^ en in zeer goed conditie te Bergen arriveent, Bet te belachelijk zou ziin. dat het te Alk maar geslachte vleesch in Slechte conditie zou aankomen. Het vijde argument is eene aanbieding om de meerdere kosten, die het slachten te Alk maar hun oplegt, zelf te betalen. Een mooie aanbieding weliswaar, d'oeh men dient reke ning te houden met het feit, dat thans de ta rieven te Alkmaar hun hoogste punt hebben bereikt, en dat, blijft de dating van de prij- zen van verscnililende ingredienten aanhou- den, er meer kans is op eene verminderinig der tarieven. Bergen daarentegen begint op •het thans geldende tarief van Alkmaar met een aanmerkelijk tekort. Waar moet dat per slot van rekening heenl Thans het adres van Bergens Belang. De eerste 4 alineas van het adres luidlen vrijwel gelijk aan1 die uit het van de slagers afkomstige adres. Het 5e argument: dat de keuring plaatse- lijk geregeld kan worden en d'aardoor in het belang der volksgezondheiit is, zal ik maar zeer kort bespreken. Wahneer iemand a's de inspecteur der volksgezondheid zelf aan Ged. Staten adviseert, om Bergen bij Alkmaar te laten aansluiten, dan zal het bestuur moeilijk de wangen toen' hij zich herinnerde met hoe- veel verachting zij had1 gesproken. „Ik zou haar graag straffen ter wille van haar zelf. Een harde les zou nuttig voor haar wezen." Plotseling kwam er een idee bij hem op en lachte hii grimmig in zichzelf. E"n tijd- latlg dachit hij' na en' toen hij zich eindelijk teruste begaf, waren zijn lippen vast opeen geklemdi en had zijn gezicht een uitrirukking, die haar zou gezegd- hebben, dat hij een be sluit had genomen, waarvan hij, niet licht af te brengen' zou zijn. Hij ging dadelijk naar bed, viel spoedig in slaap en werdl pas wakker toen zijn moe der biinnenkwam met een kopje thee. „Wel moes, het zal heerhjk zijn een extra uur in bed! door te brengen," zei hij vroo lijk. „Je ziet er vanmorgen gelukkig uit," zei ze, toen ze zich naar hem toe boog om hem te kussen. „Dat ben ik ook. Ik zie een massa verma- kelijks in het vcrschiet," antwoordde hij lachend. „Wil je er mij niet van vertellen1?" zei ze, terwajll zij op den: rand van het bed1 ging zitten. „Neen. U zal in een der eerste rijeni van dte stalles zitten en het schouwspel gade- slaan. Ik hoop alleen maar ,dat het niet in een tragedie zal eind'igen." „Wil je me niet zoo'n beetje inliohten?" drong zij aan. t „Neen. Het is niet aandfg van te voren al- les van een tooneelstuk af te weten." IHij ontbeet een'uur later dian gewoonlijk en ging toen maar zijn werkplaats. ,/k Zal de tegenpartij den eersten> zet la ten doen," zei hij vroolijk, terwijl hij nauw- keurig een teekening van een motor bekeek en aanteekeninigen1 op den rand' ervam maak te. Hij was op 't spoor voor een nieuwe idee vol lAsma Bouddtt, flsl ralks nidi te het be- langs is der volksgezondheid. Het 6e argument is een Slag in de lucht. Wij leven mede in de hoop dat Bergen zich snel uitbreidt, maar ik twijfel toch of de fo- rensen-belasting gepaard met de zaken <na- laise de verineerdering van inwoners ten goe- de zal komen. Het 7e argument is waarschijnlijk neerge- schreven, nadat met deskundigen daarom trent is beraadslaagd; zoodat ik mij hier- omtrent zal moeten oath' uden. Het bestuur van Bergens Belang schijnt een' hefcze te voeren tegen ondergeteckende. 1 Spr. is niet gewend fclein te zijn. Als lid van den Raad moet mien zidh veel laten welgeval- len. De heeren Bogtman en Swaan spraken over cijfers. die kant noch wal raken en leu gens, die ix zou hebben gedebiteerd, terwijl beiden zich nooit de moeite hadden gegeven. toen de verordening in den Raad behandelal werd, de vleeschkeuringswet te bestudeeren. Spr. tart den heer Swaan, te bewijzen, dat hij cijfers heeft genoemd, die kant noch wal ra ken. Spr. heeft die cijfers bij zich; 'het zijn de officieele cijfers van den directeur van den keuringsdienst over hetgecn van 1 Sept. 1920 tot en met 31 Aug. 1921 in Bergen gesiacht is. De heer Swaan moet zijn uit- drukking waar maken. Overigens spijt het spr., dat de voorzitter die uitdrukking liet passeeren. De heer Bogtman praatte over het belang van de Berger slagers, maar hij1 zit hier voor de belangen van alle Bergenaren en in het belang van den bloei van Bergen moest hij opkomen voor aansluiting bij een inrichting, die de meeste zekerheid geeft, dat hier in Bergen niet 'geknoeid kan' worden. De moeilijkheid, dat een slager bij benade ring door de commiezen naar Alkmaar wordt opgebeld, ontstaat slechts door de poging om belastdng te ontduiken on dit mag de Raad niet in de hand werken. Wat betreft de leugen, dat ik gezegd zou hebben, dat wij tot aansluiting veiplicht zou den zijn. ik heb gezegd, dat Ged. Staten Ber gen hebben ingedeeld bij het abattoir van Alkipaar en op dien grond moest Bergen zich aansluiten. Door de wetswijziging kan Bergen nu 5 jaar uitstel krijgen, maar nooit zal het van Ged. Staten de sanctie krijgen, om hier in Bergen een centrale slachtplaats te stichten. Wanneer wij 5 jaar uitstellen, dan krijgen wij een keurmester van 2300 met 300 voor premievrij pensioen en 1000 voor een Hoofd van Dienst, dus 3600 of ge durende 5 jaar 18000, terwijl de aanslui ting bij het abattoir gedurende de 5 jaar Ber gen 2000 kost. Spr. vraagt den heer Apeldoorn, of hij het verantwoorden kan, ten genoege van de sla gers, gedurende die 5 jaar de Berger belas- tingbetalers met 16000 meer te belasten, Spr. is dan ook tegen het adres van de sla gers en tegen het uitstel vragen voor 5 jaar en er voor om op het raadsbesluit niet terug te komen: De heer Apeldoorn wil geen keuringsdienst voor Bergeni alleen, maar met nog 2 gemeen ten er bij en dan worden de cijfers veel lager. De wetgever is veel soepeler geweest dan de verordening van Bergen. Spr. heeft de argu- menteering in de Tweede Kamer na 12 No vember van het vorige jaar nagegaani. Spr. wil evengoed als de heer Hoksbergen het hy- gienisch belang van Bergen dienen en is juist van meening, dat door een plaatselijke keuringsdienst de hygiene meer wordt bevor- derd. De heer Hoksbergen betoogde, dat een el- gen keuringsdienst voor Bergen veel te duur is. Om deze in te richten in samenwerking met andere plaatsen, is precies hetzelfde als sa men te werken met Alkmaar. Alleen heeft men, dan niet zoo'n goede inrichting. De heer Baltus meende, dat ieder raadslid in Bergen weet dat de gemeente voor groote lasten zit. Spr. wil zicn dan ook niet wagen aan een keuringsdienst die 3600 per jaar mqpt kosten. De raadsleden zitten er niet voor de slagers alleen en spr. wenscht dan ook bij het genomen raadsbesluit te blijven. De heer Bogtman was van meeniing, dat in de raadsvergadering waarin onverhoopt tot aansluiting bij het abattoir werd besloten, de heer Hoksbergen wel degelijk gezegd had, Hat Bergen naar het abattoir moest. De heer Taapken dikte dit aan en spr. betoogde van niet, doch wanneer een deskundig ambtenaar zegt van wel, dan is spr.. die goed genocg de wetten kan Iezen. zoo bescheiden om toe te geven. Hij stemde toen' v6$r, doch zijn zin was het niet. Wat de cijfers betreft, de heer Hoksbergen heeft die inderdaad niet gemaakt, maar overgenomen van een belanghebbend dat het gewicht van een motor belangrijk zou venninderen, Juist was hiji in het middlem van' een ingewikkelde berekening, toen er tegen de deur werd geklopt. ,.Ga heen": zei hij ongeduldig. INla vijf miouten werd het kloppen her- haald. De berekening was nu afgefoopen, dus opend'e hij die deur en zag het glimlaohjend. gezicht van Janet voor zich. „Goedem morgen. 'k Stoor toch, hoop ik, nief?" vroeg zij vriendelijk. „Nu niet meer. Ik was diruk hezig toen je de eerste maal klopte." „E>at meende ik uit den toon van je stem op te maken. Je zou me op de vlucht hebben gejaagdi als ik je niet zoo bijzonder graag wou spreken. 'k- Zal op de proefbanlk gaan zitten1 en een sigaret rooken... Dank je zed ze, toen hij haar een aangestoken lucifer bracht. Zij ademde een flinken trek rook in en be- schouwde hem onderzoekend. ,,Meer wTijvingeni?" vroeg zij. IHij: knilkte tot lantwocrd. „Uit?" „Geheel en al", antwoordde hij met na druk. „Dat dacht ik wel. Maar daar is ndets aan te doen. Betty heeft me er alles van ver- teld. Zij schijnt zich als een krankzinnige aangesteldl te hebben." Hiji knikte weer. „.Heb je de moeite genomen over de oor- zaak ervani na te denken?" „Ik heb er geen kuninem vinden behalve dat zij een vrouw is." „Die opmerking klinki lomp." ,,'t Was mijn bedoeling niet lomp te we zen," zei hij; rustig. ,jHtoe het ook zij, ik vergeef je... Je zult „Qiurstons" missen." „Dat zal' ik", hjenaam hii oprecht (Wordt vervolgd). SSSSBE

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5