Costumes Bekerwedstrijden. EEN G0EDK00PE TRACTATIE Zondag a.s. 2 Uur: Z.V.V. 1-V.S.V. I. 3,15 Alcmaria 1—Purmerstei|n I. DE KWESTIE DER SCHADELOOS- STELLINO. De Commissie van Herstel riet zich ge- noodzaakt om van de Duitsche regeering be- ter omschreven voorstelleni te verzoeken, dan die, welke door Hemes zijn medegebracht. Havas bevestigt, dat de Commissie van Herstel wijrigingen wenscht in het Duitsche voorstel en spreekt tevens de hoop uit. dat veranderingien zullen worden aangebracnt en men dan tot een bevreddgende oplossing z>al geraken. In officieele kringen te Parijs wordt het gTootste stilzwijgen bewaard over de bijzon- derhedeni van. het Duitsche voorstel. Het ant- woord er op zal eerst binnen enikele dagen wordeni bekend gemaakt. DE REQUISITIE DER RUSSISCHE KERKSCHATTEN. Het centrale executieve comity heeft aan de rechtbank bevel gegeven om de voltrekking van de vonnissen tegen' hen, die veroordeeld zijn wegens verzet tegen de confiscatie van kerkschatteni op te scnorten. De advocaten hebben cassatie aangetee- kend, terwijl de vrouwen der veroordeelden gjratie vragen. KORTE BE RICHTEN. De uitsluiting in de houtindustrie te Stockholm is opgeheven. De overeenkomst bevat een loonsvermindering van ongeveer 33 pCt. vergeleken bij de overeenkomst van 1921. In Zwedeo is de werkloosheid afnemen- de, behalve voor de metaalindustrie. Het Hulpcomit6 voor den hongersnood In Rusland te Genfeve, deelt mee, dat alleen in het gouvemement Samara van 1 April 1 Mei 110.000 kinderen van hanger zijn ge- •torven. Verschrikkelijkl Naar aanleiding van zijn bezoek aan de graven der Brioche gesneuvelden in Frankrijk en BelgiC heeft de Engelsche ko- ning een schrijven doen publiceeren omtrent de pititeitsvolle wijze, waarop voor die graven wordt zorg gedragen. In Oostenrijk is een ministercrisis te wachten. De Oroot-Duitschera en soc. zijn tegen kanselier Schober. Volgens berichten uit Choraaan zenden de Russen versterkingen van de havens aan de Kaspische Zee langs den Transkaapischen spoorweg naar Bokhara ter bestrijding der anti-bolsjewiekache beweging ondier aanvoe- ring van Enver pasja. In de Belgische Kamer heeft een der afgevaardigden den minister van justitie ge- vraagd of het niet in diena voomemen ligt het afschaffen van de doodstraf voor te stellen, daar deze, met het oog op een moge- lijke grade van aen verrader van Miss Ca- vell in het Belgische wetboek een schandelijke dwaasheid zou schijnen. Binnen I and. INWERKINGTREDING VAN DE GEiWIJiZIGDE ARBEIDSWET. Nu ook de Eerste Kamer het wetsontwerp tot herziening van de Arbeidswet heeft aan genomen. is binnen enkele dagen de in wer king treding van een gedeelte van die wij'zi- ging tegemoet te zien. De wijzigingswet toch Bepaalt, dat zij, behoudens enkele artikelen, in werlcing treedt op den tweeden dag na de afkondiging. Nog niet onmiddellijk treden in werking de artikelen, waarvan de uitvoering samen- hangt met nog uit te vaardigen algemeene maatregelen van bestuur. Deze Koninklijke besluiten kunnen uiteraard eerst worden ge- oomen. nadat de wet van kxacht is gewor- dan. Veel tijd zal hiermee echter niet meer gemoeid zijn. Tot de bepalingen, die nog niet onmiddel- Iijk in werking treden, behoort de verlen- ging van den arbeidstijd in fabrieken en werkplaatsen (met inbegrip van. broodbak- keriien) van 8 uur per aag en 45 uur per week tot uur per dag en 48 uur per week. Wei treden op den tweeden dag na de af kondiging in werking de nieuwe regeling bo treffende de collectieve vergunningen voor overwerk, te verleenen door den minister bij Eublicatie in de Staatscourant, en de nieuwe epaling betreffende de na onderling over- leg tusschen vereenigingen van werkgever en van arbeiders door den minister te verlee nen vergunningen, om van de algemeen gel- dende regelen omtrent den arbeidaduur in be- pcrkte mate af te wijken, mita per jaar niet meer dan 2500 uur gewerkt wordt. Ook tre- deni op den tweeden dag na de afkondiging verschillende bepalingen betreffende brood- bakkerljcn in werkting, zoodat dan de ver- koop van versch en opgewarmd1 brood v66r 10 uur's morgens pveral en voor iedereen verboden 1s. DEN HA AO ALS PLAATS VAN BIJ EENKOMST VOOR DE RUSSISCHE CONFERENTIE. Blijkens do telegrammen uit Oenua heeft de conferentie aldaar thans voorgoed Den Haag vastgasteld als plaats van bijeenkomst voor de beTde Ruaslscne commissies, waarte- gen de Russen) zich tot het laatst toe zijn blij- ven verzetten. Naar men weet, is het plan Dent Haag uit te kiezen voor deze bijeenkomst uitgegaan van Barthou, den leider der Fransche dele gate. De toonaangevende Fransche bladen toonen zich dan ook met deze keuze ingeno- men. Dienaangaande seint de Parensche cor respondent van de N. R. Ct- aan zijn blad: Naar de meendng van de Temps is Neder- land volkomen bevoegd een internationale be- spreking te herbergen. Het bekleedt in de ge- schiedenis van het volkenrecht eeni plaats van den eersten rang, die zijn huidige juristen het niet hebben laten ontnemen. Het zag twee groote conferences zetelen en herbergt het Internationale hof. Het is eeni land van orde en vrijheid. Zijn ligging beantwoordt volko men aan de rol, die men het vraagt te spelen. Eindelijk bezit het in Van Karnebeek een opmerkeiiik staatsman, diie de vergadering van den Volkenbond gepresideerd heeft en wiens onpartiidige invloed zich bij een. be- spreking nuttig kan laten gelden, zelfs als hij niet zelf onderhandelt. In andere omstandig- heden zou een Europeesche conferentie uit- stekend te Weenen of Stockholm kunnen ver- gaderen. In de huidige omstandlghedem zou men Zweden en Oostenrijk echter een slech- ten dienst bewijzen, door bij hen de onder- handeling met de bolsjewiki te vestigen. Zweden neeft al te veel van de sovjetmanoeu- vres geleden, Weenen met zijn gedeprecieerde geld behoeft waarlijk de communistlsche ver- A.J.P's V&nllle-Crfimepsddlng met dt heerlljke Vanllle-Rsomsmaak 20 cts. per pakjc met A.J.P's Frambozensaus k 7Vj cts. per pakje. toogeni niet. Met die steden voor te stellen, zoekt de sovjetregeering een tribune voor haar progranuna. Bij ae Oostzee is ze ge- makkelijker op te slaan, dan bij de Noordzee, in een geruineerd land gemakkelijker dan in het robuuste Nederland. Juist omdat de bols jewiki zoo redeneeren, moeten de hoof den der andere regeeringen anders redeneren. De Debats zegt: Men had den Haag ge- kozen, ondanks de duurte daar, omdat Ne derland onzijdig bleef. Brussel ware eer aangewezeni geweest, het ligt gemakkelijker, het leven is er goedkooper en de elementaire betamelijkheid gebood een conference in de Belgische hoofastad te houden. De sowjets wareni zoo min met Belgie als met Italie, Nederland of Zweden in oorlog. Gemengd NI«uws. GROOTE BRAND TE LEENDE (N.-B.) Donderdagmiddag, omstreeks 4 uur, ont- stond door onbekende oorzaak brand in een strooschuur, gelegen achter de stroohulzen- fabriek van W. van Engelen, te Leende. De schuur, alsmede de geheele fabriek werd een prooi der vlammen. Ook het woonhuis van Senoemden heer verbrandde. Vandaar sloeg et vuur over naar de boerderij van G. Rut- ten, die eveneens met stallen en inboedel to- taal verbrandde. Het tusschengelegen Raad- huis brandde geheel uit. Verder brandden af de boerderijen van M. Bax en van G. van Gerwen en het daarnaast gelegen hotel en cafd van A. van Engelen. Voorts brandde nog af oen groote schuur van J. van Enge len en Verra. Van het Raadhuis is zoo goed als niets gered. De plaatselijke brandweer stond machteloos tegenover het vuur. De in- middels gewaarscnuwde Eindhovensche brandweer deed goed werk, doch kon door giebrek aan water het gewenschte resultaat niet bereiken. De aangerichte schade wordt op ongeveer 1 ton geschat. Alles is laag verzekerd. De inboedels zijn grootendeels verbrand; zelfs op straat verbrandden meubels. Persoonlijke on- gelukken kwamen niet voor. Het klooster „St. Catharina" kon met veel moeite gespaard worden. EEN TREURIOE UITZiETTINO. Op den Achterburgwal te Amsterdam, bij de Molcnateeg, is gisteren een gezin uit een kelderwoning gezet Toen de deurwaarder en zijn helpers versdheen, vond hij de deur ge- sloten. Zij werd opengemaakt, en binnen werden, tusschen een ontzettende rommel, twee klcine kinderen, die erbarmelijk begon- nen te huilen. Laier kiwamen de oudera op- dagen en zij, verzetten zich tegen de uitzet1- ting, op een zoodanige wijze, dat de politie krachtoadig m-oest optreden. De man werd gewond en is in het politieburearu Wanmocs- straat verbondm. G'EMEEN. Op het erf van den landibouwcr C. te Odoomerveen zijn gistemadit 83 jonge pere- boomen door afsnijding vemield. EEN DRIFTIG HEER9GHAP. In den afgeloopen nachlt passeerde in de Nieuwstraat te Kerkrade een troepje jonge- lingen, d'ie zich aangemdld haddien voor de miutie en onder den indruk hiervan te diep in het glaasie gekeken hadden. Ziji moleSteer- den verscliillende personen en traiden zeer baldadig op, onder ainderen braken zij1 een spiegelruit van den winkel van den heer D, Deze trad daarop uit zijn wooing en vuurde met een revolver verschillende schoten af op het groepje. Een der kogcls trot den 18-jan- gen N. V. In hopeloozen toestand is dleze naar het hoapitaal gelbradht. Het pairket uit Maastricht zal hedeir een onderzoek instellen. INBREKERS. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben, volgens de Tel., eenige inbrekers een bezoek gebradit aan den icunstnijverheidS- handel van Jan Eisenloeffel, N.Z. Voorburg- wal 49 to Amsterdam. Toen het person eel gister-morgen de zaak opensloot, kwam het in een chaos. Alles was oveHhoop gehaald, een en ander vemield en een partijtje gouden en zilveren voorwerpen, waaronder broches, colliers, vorken en leipels verdiwenen. De waarde daarvan kan nog niet precles opgege- ven worden, maar wordt geschat op f 10 A f 12000. De dleven hebben rich toegang versch aft op numimer 45, zifn naar boved goklommcn en hebben een gat in het dak van het huts gemaakt, waar de firtna Eisenloeffel is ge- vestlgd. Van de daders geen spoor. QROOTE INBRAAK BIJ EISENLOEFFEL. Glstcrnacht hebben eenige inbrekers een bezoek gcbracht aan den Kunstnijverheidfr- handel van Jan Eisenloeffel te Amsterdam. Toen't personeel's morgens de zaak open sloot. trof hij 'n chaos aan. De inbrekers kchebben op ruwe wiize huisgehoudtan. Alles was overhoop gehaald, een en ander ver- nield, terwij'l eenige vertrckken op de ge- bruikelijke wiize bevuild waren. Een partijtje gouden en zilveren voorwerpen, waaronder broches, colliers, vorken en lepels was ver- dwenea Het juiste bedrag kan nog niet op- gegeven worclen, daar men eerst moet inven- tariseeren. Toch kan het igestolene geschat worden op 10 A 12.000. De dleven hebben zich toegang verschaft op nummer 45, zijn naar bovem geklommen en hebben een gat in het dak van het huis ge maakt, waar de firma Eisenloeffel is geves- tigd. Het goud en zilver is uit den winkel verdwenen. Van de daders is geen spoor te ontdekken. DE SPROEIWAGEN MOET MEER WORDEN OEBRUIKT. De ongewenschte droogte (ook voor de gewassen, snakken wij naar water) maakt net noodzakelijk dat de sproeiwagen wat meer in gebruik wordt gestela. Vooral aan den Westerweg hoek Scharloo is dit noodzakelijk. Zuidoostelijke wind jaagt daar de stofwolken van den Westerweg op hinderlijke wijze de straat in, wat voor het drukke verkeer aldaar zeer onaangenaam is. POSTERIJEN. De Direcieur van het Postkantoor Amster dam brengt ter kennis, dat Pakketpostzendin- gen zullen worden gedaan naar China en Japan per e.s. „Zosma" van de Holland— Oost-AriSlijn. Postpakketten kunnen worden aangeboden aan Bureel Pakketpost War- moesstraat tot 19 Mei 12 uur's middags. LEVENSVERiZEKERINOBEDRIJF. In haar eindverslag betreffende het wets ontwerp tot regeling van het Levensverzeke- ringsbedrijif deelt de commissi evan rappor teurs mee, dat zij nog gaarne het oordeel van de regeering zou vernemen omtrent de vraag, of het niet gewenscht zou zijn, aan nieuw op te richten, zuiver onderling werkende begra- fenisfondsen en dergelijke toe te staan, rich ook op andere wijze te constitueeren dan met inachtnemingi van de artt 12 tot en met 14 van het wetsontwerp. Voorts vraagt zij nog, of het wel vaststaat, dat de bestaande onderlinge begrafenisfond- sen en andere onderlinge verzekeringmaat- 6chappijen alle als rechtspersonen zijn te be- schouwen en, zoo niet, of dan niet uitdrukke- lijk in art. 78 behoort te worden bepaald, dat zoodanige vereenigingen, ook indien zij geen rechtspersoon zijn, op den' voet van dat arti- kel na de inwerkingtreding van de wet met de uitoefening van haar. bedxijf kunnen voort- ©aan. DE HERHALINGSOEFENINGEN. Binnen enkele dagen zal in de Staatscou rant verschiinen de regeling van de oproe- ping voor de herhalingsoefeningen. Van de lichting 1919 zullen afleen worden opgeroe- pen de infanterie, de wielrijders, de hospitaal- sodlaten, de genie en de gedetacheerden bij den motordienst. INVOER VAN SIGAREN. Het bestuur van de Nederl. R. K. Vereeni- fing van Sigarenfabrikanten heeft aan de weede Kamer verzocht, de mogelijkheid te openen, dat door de regeering een verbod van invoer van sigaren wordt uitgevaardigd. OEORGANISEERD OVERLEO DEPARTEMENTS-AMBTENAREN. Bij kon. besluit van 6 Mei is ingesteld een bijzondere commissie voor georganiseerd overleg in zaken, rakende de departements- ambtenaren en het daarmee gelijk te stellen personeel, Deze commissie dient van advies over aan- gelegenheden in het bijzonder van belang voor den rechtstoestand van bedoede ambte- naren. KADEROPLEIDINO. De navcrmelde dienistplichtigeni, uit de ge- meente, achter hunne namen vermeld. zijn aangewezen voor de opleiding tot onaeroffi- cier bij de zware mitraillisten: L. Portegijs uit dejran. Barsingerhorn, J. Ootjers, uit de gem. Oudkarspel, A. J. Hoogvorst, uit de fern. Zijpe eni J. Harlaar uit de gem. Enk- uizen. Eften en gestreepte prima bl. kamgaren f 45 f 55 f 65 SPAANDER Co. REORGANISATIE VAN HET L. O. IN LEELWARDEN. Te Leeuwarden is op de openbare lagere scholen ingevoerd de eenheidsschool met het uniforme leerplan in de eerste zes leerjaren, en een differentiatie in het (aparte) zevende en achtste leerjaar, naar gelang van de rich- ting die de leerling verder wil inslaan. bovendien is de distributie van de leerlin- gen over de verschillende scholen geschied zonder aanzieu van stand en positie der ouders, zoodat de leerlingen der vroegere ar- menscholen thans geplaatst zijn tusschen en temidden van de leerlingen der deftige scholen. Een en ander heeft onder de ouders der laatste scholen een streven openbaar doen worden, om te breken met de openbare school. Een oproep is uitgegaan, een verga dering gehouden en een, vereeuiging opge- richt voor de stichting van bijzondere neutra- le scholen. welke vereeniging thans zoo spoe- dig mogelijk zal trachten een of meer scho len op te richten, in welke met de vaststelling van't leeralan meer in't bijzonder wordt re- kening gehouden met de eischen van oplei ding voor voortgezet (middel ea voorberei- deud hooger) onderwijs. OPLICHTINQ. Voor de vlerde kamer der rechtbank te Am sterdam heeft terechtgestaan de 54-jarigc A. v. O., een man, die reeds viermaal wegens op- lichting veroordeeld werd, eens zelfs tot 3 jaar gevangenisstraf. Thans had hij twee timmerlieden en aannemers uit Rotterdam voor 10 opgelicht. Bedoelde personen had den in de Maasbode een aavertentie ge plaatst, waarin zij bedrijfskapitaal vroegen. Bekl. schreef op die advei tentie en bood zich als gcldschicter aan, en lict de advertcerdcrs uit Rotterdam met hun boeken naar hotel de Roode Leeuw te Amsterdam ovcrkomen. Hij gaf lioog op van zijn vermogen en zijn be- reidwillighcid om menschen aan kapltaal te helpen, en verklaarde zich ten slotte, na de boeken te hebben ingezien, bereid 5000 te verstrekken. Daar hij nog informatics om trent de adverteerders moest inwinnen, ver zocht hij een bedrag van 10 als bijdrage in de informatiekosten. De beide kapitaalbe- hoevende aannemers gaven het gevraagde geld, niet vermoedende, dat zij in hanaen van een oplichter gevallen waren. Met het oog op den leeftijd van bekl. eischte het O.M. 7 maanden gevangenisstraf. De rechtbank, vandaag vonnis wijzende, heeft bekl. een jaar gevangenisstraf opgelegd. FORENSEN^KWESTIE. Aan de memorie van antwoord over het ontwerp van wet tot nadere wettelijke voor- van de wet van 30 December 1920 wordt ont- ziening in verband met de tenui'tvoerlegging leend, dat door een) fout in de structuur van van de wet de wijzigingen) inzake verhuizin- gen en forensen, die uiteraard bestemd wa ren over de geheele lijn der gemeentem gelijk te worden ingevoerd en wel bij de inwerking treding van de wet, vastgiehaakt werden) aan de keus omtrent heffing en invordering, zoo dat deze noviteiten in de eene gemeente in het achterliggende belastingjaar nog niet golden, in de andere wel. Dit gaf uiteraard in het achterliggende be- lastingjaar een onhoudbareru toestand. Het aanhangige wetsontwerp herstelt nu de begane fout. net maakt ten aanzien van de belasdngplichtigeri die met beide soort ge- meenten te maken hebben, den toestand al- dus, alsof reeds tersitond was bepaald, dat de noviteiten -bij de inwerkingtreding der wet over de geheele linie tegelijk zouden intreden, onverschillig of de gemeente zelve blef hef- fen dan wel de heffing aan het rijk over- droeg. Voor de gemeentten wordt de toestand tea slotte niet anders dan wanneer de nieuwe re geling zoowel omtrent verhuizingen als om trent forensen terstond volledig in werking was getreden. Wait de forensen betreft, zal in enkde ge- meenten van het land' editer, waar vele fo rensen als hoofdvealblijVers tezamen wonen, de terugbetaling in veel grootere miate plaats hebben dan de terugvordering. Geen versdiil van gevoelen is mogelijk over het feiit, dait dit terug te betalen geld gevonden zal moeten worden ap wat wijs dan ook want het is onreditvaardig opgelegdv belastinggeld Het blijft evenwel een practisdie moeilijk- heid, dat de bedoelde gemeentten hun budget voor het betrokke® jaar nog hebben vastge- steld met mederekening van de inkomsten, die zij na 1 Mei 1922 niet meer zullen ge- nieten. Het zal daarorn inderdaad overweging ver- dienen, te dien aanzien op tegemoerkomin'g van rijkswege bedacht te zijn. Dit zal evenwel eerst kunnen geschieden, wanneer de afre- 'keningen alle hebben plaats gehad en elke gemeente voor rich weet, hoevm zij heeft te- rugbetaald. Voorts erkent de regeering volmondig, dat het ontwerp te laat is inged'iend. De beide kwesties dulden echter geen langer uitstd. Het bezwaar, dat aan wettig geheven be- las+ingen de wettige basis wordt ontnoinen, zop zwaatder wegen, wanneer niet in de groo te meerderheid der gevallen- tegenover de te rugbetaling de compensatie der navordering stond. Overigens acht de regeerimg deze stei- ling in haar algemeenhoid mini juist. Ten slotte wordt opgemerkt, dat de regee ring reeds in overleg is getreden over de wij ze, waarop een onderzoek kan worden inge steld naar dem ogelijkheid' van een billijker en practischer regeling van de forensenbe- lastrng. INTERNATIONALE VROUWENRAAD. Gisteravond heeft in hotel „De Twee Ste den" weer een openbare zitting plaats gehad van het congrcs van den Internationalen Vrouwenraad, ditmaal ter bespreking van het onderwerp: doeltreffend gebruik van het vrouwenkiesrecht. KORTE BERICHTEN. Imgodiend is een wetsontwerp, strek- 'kende tot bezuimgmg bij de militair rechter- lijke mncht. De Eerste Kamer heeft de Landibouw- ongevallenwet zander hoofdelijke stemming aangenomen. Het rapport is verschenen over die er- 'kenniing van het beroepsvoetbal in Nedea"- land. De Eerste Kamer heeft gisteren met 31 'tegen 4 stemmen de wijziging van de Ar- beidswet 1919 aangenomen. De Christen-democratische Part'ij heeft de oandidatenlijst voor de Kamerverkiezingen vastgesteld. In den loop van- den zomer zullen bij den geneeskundigen dienst der landimadhlt versdiillende hoofdofficieren met pensioen gaan. Te Halithe (gem. Beilen) is gisteren de boerenbehuizing van L. Stevens geheel af- gebraind. De oorzaak is oubekend. Te Stadskanaal is gisteren de bakkerij van K. Brandsma uitgebrand. De machines zijn behouden. Alles was verzelkerd. Een B.T.A.-bericht uit Brussel mddt, dat het observatorium te Ukkel van dat te Greenwich een telegram heeft ontvangen, dat d'oor heft abiservatarium aan de Kaap op 17 Mei een- komeet ontdekt is. Bij een brand in de Glenrothes Distille ry te Elginshire zijh naar de Daily Chro- nide" meldt 175.000 gallons whidky venloren gegaan. Van het bovengedeel'te van het pakhuis stroomde een- groote hoeveelheid whislky naar beneden en brandde met een prachtige blau- we Vlam. Door goten te graven- lieten die brandweeriieden de brandende vloeistof weg- stroomen. Het rijksgerech'tshof te Leipzig heeft besloten de beh an deling van het Kapp-proces tot begin October uit te stellen- Die centrale commissie voor de Rijn- vaart heeft een voorloopige verhooging van 2000/00 toegestaan van ae rechten, betref fende het onderzoek van Rijnschepen, bere- kend in marken. in de Duitsche staten. De Franacne gezant de heer Ch, Benoist, vergezeld van zijn handels-attach6, den heer Glaser, heeft ook een bezoek gebracht aan 'a-Hertogenboach. ProTindftftl Nlenws OEOOND. De grlnt ten beihoeve van den polder Waard en Qroet is gegund aan W. Kieboom te Gio- rindiemi voor 4,58 per M3. UIT W IE'R1 ING'ERWAARD Alhier is opgericht een voorloopig Comite, bestaande uit de heeren- K. A. Kaan, Jb. Bakker Jr., C. Rezelm-an Jz, P. Harder, A. Bot, D. Jansen, R. Zander en J. Ph. Blaau- boer, Ihetwelk heeft besloten een Plattelandsr partiji (Teemtra) op te richten. Er zullen' ver- gaderingen wordten gehouden en; als sprekers uitgen-oodig'd de heeren Teenstra, Teunissen- en, C. Haringihuizen. Men wil zoowel hier als ia andere ge- meenten propaganda makaen voor deze nieuwe partiji. Tfet ligt in de bedoeling tot ledienl van het comite ook dames te Ibenoe- men. UIT ENKHUIZEN. Na Brielle is ook Enkhuizen voomemens, den 350sten jaardag van zijn overgang naar den Prins van Oranje feestelijk te h-erdenken. Als datum voor het feest is gekozen Zaterdag 20 Mei. Het feestprogramma vermeldt: 's Morgens 7 uur Idokluiden van alle tcrens, daarna -car- rillonspel en muziek. Te 10 30 uur wijdings- samenkomst in de Westerkcrk, waar dr. J. R Callenbach uit Rotterdam en prof. G. W. Kemkamp uit Utrecht spreken zullen. 's Middags 3 uur groote historische op- tocht (momenten uit de Meidagen van 1572). Een vuurwerk zal den dag besluiten. Telegrammen van heden DE CONFERENTIE TE GENUA. GENUA, 19 Mei. Het onderhoud tus schen Lloyd George, Dr. Rathenau en Dr. Wirth duurde gisteren anderhalf uur. Alle ■politieke kwestiyes van actueel belang wer den besproken. De kwestie der schadeloos- stelling werd nogmaals behandeld in ver band met de houding der Engelschen ten opzichte van den 31en Mei. De Rijkskanse- lier gaf na afloop van het onderhoud zijne voldoening over de besprekingen te ken- nen. Daar deze strikt vertrouwelijk waren, kunnen geen bijzonderheden worden ge- meld. Lloyd George heeft zich over het verloop der Russische kwestie zeer bevredigend uit- gelaten, Vooral het feit, dat door het voor loopige non-agressieverdrag de vrede voor den tijd van acht maanden in Europa be waard zal blijven, geeft voldoening. Men verwacht, dat Lloyd eorge in de heden te houden slotzitting der conferentie een rede zal houden over h-etgeen volgens hem de conferentie bereikt heeft. GROOTE BRAND. STUTTG ART, 18 Mei-. Door brand is aan de Wurtemlbergsche Katoenf-abriek in den nacht van 16 op 17 Mei een schade toegebradit van 150 millioen mark, waar van 50 millioen voor de verzekoring der fabriek en de 100 andere voor die der ma- chinerien betaalld moeten wordten. Bij de verzekertng zijn 30 Duitoche maatschap- pijen betrokken. BRAND IN EEN DENNENBO'SCH. BR-EDA, 19 Mei. Gisteren, omstreeks 4 uur in den namiddag brak brand uit in een dennenbosch. Door den kmchttgen wind greep helt vuur snel om zich heen. In korten tijd ging circa 7 H.A. goed- groeiand bosch verl-oren ter waarde van ongeveer 5000. Biji het blus- schingswerk hebben zich vooral de jongens van de Tuchtschool te Ginnikeni onder lei- ding van een bewaker verdienstdijk ge maakt. De oorzaak van den brand is nog onibe- kend, doch men vermoodt, dat hier moedwil in het spel is. EEN DELEGATIE OVERVALLEN. BERLIJN, 19 Mei. De leden der delega te van de republiek van het Verre Oosten zijn bij hun terugkeer van de conferentie in de nabijheid van Tschita door roovers over- vallen. Twee gedelegeerden werd ver- moord De derde wist te ontkomen. AMERIKA EN DE CONFERENTIE IN DEN HAAG. BERLIJN, 19 Mei. Het antwoord der Italiaansche regeering op het. telegram van Hughes heeft nieuwe telegrammen met Amerika ten gevolge gehad, welke 18 Mei te Genua aankwamen. Blijkens deze be- houdt de regeering der Vereenigde Staten zich het recht voor, hare definitieve be$lis- sing over de al of niet deelneming aan de conferentie van deskundigen te l>n Haag mede te deelen zoodra de toestand eenige- zins opgeklaard is. 17 PCT. DIVIDEND. AMSTERDAM, 19 Mei. De directie van de Cultuur-Maatschappij „Vorstenlanden" deelt ons mede, op de algemeene vergade ring van aandeelhouders op 14 Juni as voorgesteld zal worden het dividend te be- palen op 17 pet. voor de prreferente en op 12 pet, voor de gewone aandeelen en het winstaandeel op 13 te stellen. Werkelijk beste Aardappelen moet U zoeken, maar bij mij kunt U ze vinden. Onder andere: Red Star van 20, Oude Malta 27, nieuwe Malta 30 enz. Postelein 20, Worteltjes vanaf 25, Bloemkool naar grootte enz. enz. enz. Sinaasappels likeur gelijk 3, 5, 7, Pinda's (versch gebrand) 30, Extra koopje Bananen 68, enz. enz. Ap- pelties 70, Pruimen 25, Jam 56. H. SCHIP- PER, Oudegracht 12. Tel. 339. Probeer vooral onze Aardappelen eens. Sport DRAVERIJEN OP HEMELVAART§- DAG. Aan de door de N. V. Kennemer Sportclub op de baan aan de Nieuwpoortslaan op Don- derdag 25 Mei te houden draverijen zullen deelnemen 1. Atnieprijs, prijzendraverij 4e klasse voor paarden van 3 en 4 jaar die nog geen len prijs gewonnen hebben, af stand 1600 meter; prijzen 300.—, 100.— en 50.—.: Leo, Laura H, Maggie Henry, Mallingcrot, Lulus, Leopold, Larikin. Kit niet gequalifi- ceerd als zijnde 5 jaar. 2. Auraprijs, handicap 2e en 3e klasse, af stand 2000 meter; prijzen 400. 100— en 50.Irma, Kathive, Louise B, Bathilde, Karel dte Groote, Koerier, Ko- nora, Express M, Koningin- Draisine, Ken neth, Idylle. 3. Adelineprijs, heat prijzendraverij le klasse, afstand 1600 meter, prijzen 600.— benevens 100.— voor den 2en aankomende in de beslissende heat: Brettcur, Idylle. De- nena, -Sorentina. iKassier G, Odd Marks, Bandage, Hollo, Dandelion, Mella, Quim- perle, Sister Peter T. Peter Stanley, Lady Chimes.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2