HET WITTE KRUIS. korast daartoe hebben kunnen nedewatea,Hebben we tet nog toe de goede zlTcfe van ik zou mij gelukkig prijzen. de vereeniging belicht, er zijn ook schaduw- Na even gepauzeerd te hebben, werd er zijden. Niet bij de vereeniging zelf, doch bij de leden gebruikers van material. De afd heeft n.l. heel veel te kampcn gehad met misbruik van de aan de leden toevertrouwde artikelen. Het gebeurde dat deze bij verhui zing werden medegenomen of zelfs verkocbt Sommige voorwerpen werden aan een goeden kennis ten gebruike gegeven, terwijl die goo de kennis op zijn beurt weer een vriend had, die er ook wel eens gebruik van wilde maken. Na aldus een wereldreis te hebben gemaakt, kwamen de artikelen totaal onbruikbaar of in het geheel niet meer bij de vereeniging terug. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat van dergo lijke praktijken gen sprake mag zijn. Het be- stuur heeft ingezien, dat daann verbetering moet komen en het overweegt thans plannen om uit dergelijke wantoestanden te geraken. Op de vergadering van hedenavond komt te dien aanzien een voorstel van het bestuur in behandeling. Wel zullen dan krasse maatre- gelen gen omen worden, doch daar wordt dan net bestuur tot gedwongen. Dat het bestuur niet stil zit de vereeniging tot steeds grooteren bloei te brengen, blijkt wel hieruit dat het plannen heeft tot het ma ken van uitgebreide propaganda, om aldus ieder in de gemeente die nog geen lid is, dit te maken Nop een kort woord over de magazijnen zelf In die mime kasten op de straks ge- noemde zolders liggen de verschillende ver- plegingsartikelen, zooals: gummi-, emaille- en glaswaren en verder diverse verplegings- materiaal voor t. b c.-lijders. Enkele pas aangeschafte ledikanten, zoo- wel voor kinderen als voor volwassenen, vin- den een plaats op den zolder. Deze ledikanten zifn van het moderne type als die ook in de ziekenhuizen gebruikt worden. Ze zijn dus natuurlijk van een gezondheidsmatras voor- zien De afdeeling heeft sinds 1 .Tanuarl 1922 160 nieuwe voorwerpen a an peach aft. Ze had reeds de besehikking over 948 hetgeen dus "en tofj»l greft van 1108 stuks. Momentee! zffn 370 artikelen in gebruik bij de leden. We hopen hiermede eenigszin# een kijk op het wezen en de werking van „Het Wifte Kruis" te hebben gegeven Nogmaals wij- zen wii er op, dat het groote aanbeveling ver- dient lid van deze zeer nuttige vereeniging te worden er gelegenheid gegeven tot het stellen van vra- gen of het maken van opmerkingen, waar van door enkele aanwezigen gebruik werd gemaakt Ten slotte bracht de heer Da. Westra den spreker dank voor zijn schoone en zeer toe- gejuichte rede. Voor de ontvangende ver- eenigingen was het een Vruchtbare avond ge- weest, en menigeen zal er onvergetelijke in- drukken hebben opgedaan. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur der afdeeling Alkmaar van „Het Witte Kruis", bezichtigden we gistermiddag de magazijnen, waarin de verplegingsartikelen, toebehooren- de aan die vereeniging, worden opgeborgen. Deze hebben een plaats op twee zolders van den ontsmettingsoven, staande Karne- melksbuurt, over de Friesche Brug. Ten on- rechte meenen velen, dat dit gebouw toebe- hoort aan de afd. Alkmaar. Dit is niet het geval. De inrichting is eigendom van het Hoofdbestuur van „Het Witte Kruis". De plaatselijke afdeeling alhier heeft de zolders slechts in huur. Voor dat wij tot bezichtiging van genoemr de magazijnen overgingen, werden ons eenigc zaken verteld, betrekking hebbende op ae werkzaamheden van de vereeniging. Het is niet ondienstig die hier te memoreeren. Beginnen we met een stukje geschiedenis. De afdeeling Alkmaar is gesticht in April 1889, in een vergadering, onder voorzitter- schap van mr F. F Karseboom, en bijeen ge- roepen door de Gezondheidscommissie en heeren regenten van het Oude Mannen- en Vrouwen-Huis (nu Stadsziekenhuis). De af deeling werd opgericht met 90 leden, daarvan woonden er 22 te Koedijk, 4 te Heiloo en 6 te Bergen zoodat er al heel weinig voor Alk maar overbleven. Verschillende plaatsen in den omtrek van onze stad waren toen bij deze afdeeling aangesloten. Later werden in die gemeenten zelf echter plaatselijke vereenigin- gen opgericht, waardoor ze op zichzelf kwa men te staan. Het ledental van de afd Alkmaar nam ge leidelifk toe en was op 1 Januari 1914 tot 859 gestegen. Op denzelfden datum van het jaar 1920 bedroeg het 1191, 1921: 3027, 1022: 2748 Men ziet, dat het ledental van 1920 op 1921 een gTooten sprong heeft ge maakt. Dit nu was het gevolg van de op groote schaal gevoerde propaganda. Door vertrek en overlijden is het van 1921 op 1922 weder gedaald. De inkomsten bedroegen in 1921 5645. Opdat nu de lezers niet zullen denkenWaar laten ze al dat geld?, zullen we dat even, voor zoover het niet bekend is, uitleggen Daarvoor gaan wij na, wat het doel van de vereeniging is. Dit bestaat hierin, dat uit de kas in zoo ruime mate als mogelijk is verple gingsartikelen worden verstrekt en ten slotte subsidieert zij jaarlijks de volgende dochter- vereenigingenhet Badhuis, het t. b. c.-comi te Huisverzorging en Zuigelin-genbescher- ming. Verder worden 1 of 2 maal 's jaars moedercursussen gehouden, die tegen' beta- ling van 1,bezocht kunnen worden. Voor de duurte behoeft men het zeker niet te laten. Wat het Badhuis betreft, daarvan kan nog gemela worden, dat zij, die lid zijn, binnen- kort abonnementskaarten kunnen bekomen te gen veel verminderden prijs. ..Huisverzorging" heeft tot taak het uitzen- 1 den van vrouwen naar huishoudens. die we- gens werkzaamheden der moeder btfitenshuis ongedaan blijven Het doel van ..Zufgelingenbescherming" is wel bekend. Hieruit blijkt dus wel duidelijk, waar de inkomsten van de vereeniging aan besteed worden, n.l. aan zeer nuttige instellingen. Gaan we vervolgens over tot een beschou- wing van het magaziin. Daarin is sedert ver leden jaar een groote verandering gekomen. Oorspronkelijk gevestigd in het Badhuis, is't thans, zooals we hierboven reeds schreven. ondergebracht in het gebouw van den Ont smettingsoven Het wordt beheerd door een commissie, bestaande uit 3 leden van't be stuur der afdeeling, waaraan is toegevoegd een magazijnhouder, die belast is met de ad ministrate en het in onde houden van de ver plegingsartikelen'. Alle artikelen. die van de leden komen, wor den, voordat ze weer in het magazijn ge- plaatst worden, volkomen ontsmet, zoodiat ze met gerustheid weder door anderen in ge bruik kunnen genomen worden. De materia- len kunnen uitsluitend worden teruggebraeht op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur, een regeling die gemaakt is ten einde een betere administrate te krijgen en beter toezicht te houden op het Inkomen van de voorwerpen. Dit kleine ongerief, van op vaste tijden de goederen temg te moeten brengen, zullen de leden zich gaarne willen getroosten, daar zij te alien tijde zelfs des nacht verple gingsartikelen kunnen bekomen. Zooals bekend is, kunnen de leden van „Het Witte Kruis1 komen is bij ^en heer 0 Fnidsen. gratis ijs kriigen, hetwelk te' be- W. van der Veen, Niet genoeg kan er den nadruk op gelegd worden, van hoe groote beteekenis het is, in tijden van ziekte de besehikking te hebben over alles wat de dokter aan verplegingsma- teriaal voorschrijft. Eigen'lijk krijgt men daarvan pas goed het besef wanneer men met ziekte te kampen heeft Het is daarom de plicht van iedereen van deze nuttige vereeni ging lid te worden. Voor het aanschaffen van diverse artikelen bij een ziekte, die zich laat aanzien lang te duren, heeft men al spoe- dig een som van 100 noodig. Men heeft daarvoor dan het eerst noodige: een ledikant met toebehooren. En dan te denken dat men voor een Iuttel bedrag per jaar over deze arti-' kelen en nog veel meer de vriie besehikking I kan hebben! Het is te mal er fang over te denken, als men voor de vraag gesteld wordt of men lid wenscht te worden of niet. Zelfs kriigt men nieuwe artikelen terug voor de oude. die buiten de schuld van den gebrui- ker. in het ongereede zijti geraakt, Laten we ten overvloede nog eens memo reeren hoeveel de contribute bedraagt: Men beta?It 2 per jaar voor een inkomen tot f 2500 Daarboven is men f 3 schuldig en na eigen aangifte 1 meer voor iedere 1000 meer inkomen Een prachtbcpaling is voorts, dat onvermogenden gratis door ae vereeni ging worden geholpen. FrtYfvciMl NUaws UIT EGMONiD-BINNEN. De raad vergaderde Woenadagmorgen ten 10 ure. Afwezig de heer, van Dam. De voorzititer heette spaciaal welkom de heer Voorthuysen, directeur van het abattoir te Alkmaar, die aanwezig was 0m1 de raad in te lichtea over de aansluiting bij het abattoir te Alkmaar. Aangenomen voor kennisgeving werden1 de mededeelingen van de leden van de comrnis- sie tot wering van schoolverzuim waarbij be- richt werd dat zij hun benoemkigen aanvaar- den, alsmede een schrijven van- den. heer N. Kuiper, houdende bericht van aanneming zijner benoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Voorts de goedkeuring van Ged. Staten van de rekening over 1920 en de begrooting van 1922. Van den heer P. van't Veer was een schrij ven ingekomen, waarbij' hij oirtslag vroeg ais lid van het Burgerlijk Armbestuur. Voor ken- isgeving aangenomen. van net bestuur van de L. T. B. afd. Eg- mond aan Zee was een' verzoek ingekomen om 25 subsidie voor den cursus. Besloten werd de begrooting op te vragen. Voor. kennisgeving werd nog aangenomen een schrijven van Gastri tricum om plaatsen in den weg te berstellen, alsmede een besluit van Gael. Stateni van goedkeuring tot onder- handische verhuriag van een woning te Wim- menum, alsmede op het besluit tot aankoop van denj weg van den heer Ruigewaard. Eeni schrijven1 van Ged. St. houdende goedr keuring van het beslui t tot beta ling van een post uit den dienst onvoorzien en een schrij ven van Ged. Staten houdende aanmerking op de eerste suppletoire begrooting dienst 1921. Van B. en W. van Alkmaar was een con- cept-verordening op de rleeschkeuxing inge komen. De heer Voorthuysen-, directeur van het abattoir, lichtte de verordening toe. De heer en Apeldoorn en Noort vonden het bezwaarlijk dat de noodslachtingeni in Alkr maar moeteni geschieden. De groote mioeielijkheid is om die dieren naar Alkmaar te vervoeren. De heer Voorthuiysen deelde mede, dat voor noodalachtingen een bacteriologisch on- derzoek noodig is. De inrichting daarvoor Is voor een kleine gemeente te kostbaar. Na het beantwoorden van verschillende vragen verklaarde de heer Voorthuysen zich nog bereid hoe de beslissing ook. mocht zijn steeds de gemeente te willen voorlichten, De voorzitter bracht den heer Voorthuysen dank voor diens bereidwilligheid en wensch- te de verordening in stemming te brengen. De nadeelen van een eigen dienst zijn te groot. Spr. bleef overtuigd dat het een voor- aeel voor de gemeente is bij1 Alkmaar aan te sluiten. E>e heer Apldoorn wilde nog pogen met omliggende gemeenten een eigen keurings- dienst in te richten. Tot 1 Juni is daartoe nog gelegenheid. Men kan desnoods eeni keuringa- dienst voor een jaar inrichten. De heer Orie was overtuigd dat de heer Voorthuysen de waarheid had gesproken en uit zijn oetoog had spr. den indruk gekregen, dat aansluiting bij Alkmaar in het belang van de gemeente was. Naj eenige bespreking werd op voorstel Efc voorzitter verttmigrfe zteh over Set be sluit van den polder. Hea belang van den pol der was echter grooter dan voor de gemeente, aangezien de polder de onderhoudskosten verliest. -Spr. vond 2/3 voor den polder en1 1 /3 voor de gemeente een betere verhouding. De raad doelde deze zienswijze eni verklaar de zich in ieder geval tot medewerking be reid. Hoe de provincie zal besluitem wenschte men echter at te wachten. Besloten werd voor de nadeelen van het be- driif voor de straatverlichting een gevraagd bedrag renteloos te verschafifen. Voor kennisgeving werd aangenomen een proccs-verbaal van lasverificatie bij den1 ge- meenteontvanger. Op het verzoek van het bestuur van den R. K. volktsibond om een verordening in het le- ven te roepen op de zwaarte van het brood, zal geantwoord worden dat deze materie thans door het Rijk is geregeld, zoodat de gemeente de bevoegdheid daarvoor mist. De balans, winst- en verliearekening van het electrisch bedrijf, voordeelig saldo 1864.73 (instemming bij den. raad) werd in handeni gesteld van de heer en Apeldoorn en Orie, alsmede de rekening van het B. A. na- deelig saldo 45. Voor kennisgeving werd aangenomen) het verslag over de volkshuisvesting 1921. Het gemeente\rerslag over 1921 zal aan de raadsleden worden rondgezondeM. Het kohier van de hondenbelasting werd overeenkomstig vastgesteld. De instructie van den gemeenteontvanger werd zoodanig gewijzigd, dat aansluiting bij de girodienst mogelijk werd. De verordening op het beheer van het G E. B. werd gewijzigd. Bij wijze van administratieve maatregel werd aan het onderwijzend personeel van het herhalingso-ndeijvijs ontslag verleend. Tot leden van de stembureaux voor de Ka- merverkiezingen werden benoemd: Egmond- Binnen de heeren J. de Wit, voorzitter, J. Apeldoorn en Orie, leden, en W. Apeldoorn en C. Apeldoorn Cz., plaatsvervangers. Te Egmond aan den Hoef: voorzitter de burgameester, leden de heeren Groot en van Dam, plaatsvervangers de heeren Dekker an Noort. De voorzitter deed hierop voorstellen 1a- zake het vuilnishok m. de weg aan Met Malle- gat. Het laatste zal onder de oogem wordenl ge- zien als de Schoolsteeg is verbreed. De voorzitter had een plan laten maken voor rioleering te Egmond aan den- Hoef De kosten waren. te hoog 2200. De heer Dekker vreesde conflict met de Gezondheidscommissie en vroeg of gedeelte- lijke uitvoering niet mogelijk was. De heer Apeldoorn was van meening, dat de gezondheidscommissie wel eens wat op- legd wat niet uitgevoerd behoefde te worden. Besloten werd het plan te laten rusten. Voor rioleering achter de school werd aan B. en W. een crediet van 50 verleend. Besloten werd de pensioengrondslag voor de heeren Bos, Kramer, Rosing, mej. Biamen en den cntvanger Apeldoorn te stellen op 1925, 1825, 400, f 800 en 1025. De heer Noort bepleitte een billijke rega ling inzake het onderhoud van den Venne- watersweg. De gemeente heeft nu de voordee- len en de polder het onderhoud. De voorzitter zeide, dat dit berust op een °ud conti-act. De zaak kan bij herzieningj van het contract besproken worden. De heer Apeldoorn vond het noodzakelijk dat het P. E. N. te vorenl kennis geeft, dat de stroomlevering tijdelijk stopgezet wordt. Men kan er met de bedrijven dan rekening made houden. De voorzitter zou aan het P. E. N. schrij- rfng te tfaprelkm m atfe punten te feei bs- iang van de tuiinders mogen' wortden behan- deld. Mochten er fouten gemaakt zijn de voorzitter hoorde zoo iets dat deze dan naar voren gebrachit worden- op 'n wijze dat't belang van de vereeniging er mede gediend was. 8pr. heette verder van harte welloim de scretaris van de prov. commissie, de pers, een afgevaardigde van Koophandel eni net Cen- traal bestuur eni verklaarde daannede de ver gadering voor geopenid. Medegedeeld werd dat als bestuursleden zijn gekozeni de heeren B. Outiker, L. Doekes, E. Paarlberg. C. de Geus en dat Noordwest 104, Ons Belang 28, Samen/werking 169, Groenteteelt 57, De Noord 196 en Westfries- land 65 leden tcllt zoodat het totaal 619 leden was tegen: 625 in het vorig jaar. Dat voor afschaffing van het X pet. regi- stratierecht weer hara gewerkt was on de kansea steeds beter werden. Geconstateerd kon worden dat de meerder- heid in de Kamer plotaeling een meer helder inzicht gekregen had; dat de N. U. M. 90 ven. De heer Apeldoorn zou het gewemscht vin- den dat de wegencommissie den wegwerker te Egmond-Binnen opdrachten kon geven. De voorzitter zeide, dat dit niet ging, de commissie heeft geen uitvberende macht. Spr. zou wel zorgen. voor verandering. Nog bepleitte de heer Apeldoorn eeni ver ordening op het rijden op de wegen tusschen dooien en vriezen. De voorzitter zegde deze verandering toe. De heer Orie betoogde nog de wensclielijk- heid een berg puin aan den weg te Casitri- cum te laten weghalen. De voorzitter deelde mede, dat van Gedep. Staten eeni schrijven' was ingekomen waarin zij mededeelen geen' bezwaren te zullen ma ken tegen eea aansluiting bij de waterleiding te Egmond aan Zee, hoewel zij' een aanslui ting bij het Provinciaal bedrijf meer in het voordeel van de gemeente oordeelan. De voorzitter heeft nog inlichtingen1 ge vraagd aan deskundigen. Spr. deed nog mededeeling van een inge komen eollicitatie van den veearts Buren als hoofd voor een te stichtea vleeschkeurinc-s- dienst. Spr. wilde hem in de gelegenheid stellen zijn zienswijze mede te deelen. Dit werd goedgevonden, waarni de raad in comite ging. Het is wel bedroevend, dat vertegenwoor- digcrs als dc heeren Apeldoorn en Noort, die tegen elke uitgave zijn die de gemeente tot bloci kan brengen, niet achromen de gemeen te op veel te zware kosten voor een keurings- dienst te j-agten, terwijl een beteren goedkoo- peren door aansluiting bij Alkmaar verkregen kan worden. En dit omdat zij van eeni eigen keuringsdienst verwachten, dat zij voor een bij noodslacbting te slachiten stuk vee ten hjuinnien) voordeele een hoogcre opbrengst krij gen en daarvan hopen op minder afkeurin- gen. Burgemeester Van Sonsbeeck mocht wel ondervinden, dat het met deze heeren onmo- gelijk is de gerheente zoodanig te besturen pet. van die aandeelen heeft terugbetaald en net Centraal Bestuur de voile 10 pet. uitbe- taald heeft: da-t spoedig een invemtarisatie zal plaats nebben. van vroege aardappelen, waarvoor op aller medewerking gcrckend wordt. Uit het financieel verslag Week een ont- vangst en uitgaaf van 24008.12 met een saldopost van 443.66. 'De rekening toegon met een' kassaldo van 262.50. Ontvangen was aan percentage van den. omzet 8523.16, aan entreegelden 219, boeten 259.95, veilingbordjes 10, huur van lig- en opslagplaatsen 1011.90, in terest 124.07, boerenleenbank 11055.33, extra veilingkosten niet leden 45.09, toeval lige baten 1323.74, 1 pet. oorlogsrisico 1543.68, aflossing motorvlet 100, huur koffiehuis 440. De uitgaven waren1: telefoon f 35.20, om- roepen en advertenitien 174.80, huur terreir nen 345.10, belasting en assurantie 37 drukwerk 34.35, onderhoud 294.92, sala rissen J 2032.94, vergoedingen bestuur 1120, sdhoonhouden laadplaats 30, tele foon en telegrammen 12.45, Veilingkoffic- huis en inverntaria 131798.7914, onderhoud koffiehuis 81.09M, diverse onkosten 719.39, bijdrage gem. Warmenhuizen 100, contributien f 740.52, interest 464.22, Boerenleenbank 2633.68, aandee len N. U. M. 910. Uit de balans bleek, dat veilinggebouw, brandkast en- aanlegsteiger elk voor 1 op de balans staan en de gemaakte winst 0501.9814 was. Naar aanleiding van de rekening vroeg de heer de Vries (Sameniwerkipg) nadere inlich tingen over de post diverse onkosten, welke door den voorzitter ten zijne genoege ver strekt werden. Namens de commissie werd door Groente teelt medegedeeld dat de rekening in. volko men orde bevonden is. Het Centraal Bestuur stelde verder voor winst over ket afgeloopen' jaar ad f 6501.93* aan te wenden als volgt: a. uit -te keeren aan de aangesloten vereenigingen 1 per lid nl. De Noord 196, Samenwerking 169, De Noordwest 104, West-Friesland 65, Groenteteelt 57, Ons Belang 28; 4 pet. over het aandeelenkapitaal uit te keeren ad 184 en af te schrijven op het veilingkoffie- huis enz. het restant ad 5698 9334. De vergadering ging daarmede accoord Het Centraal Bestur stelde verder voor om de reserve ad 10167.27 aan te wenden tot afschrijving op het veilingkoffiehuis enz. De heer Molenaar vroeg of het niet beter was wat minder af te schrijven' en de veiling te verbeteren. De voorzitter deelde mede, dat allea het- zelfde bleef. Wat gebeuren moet gebeurde -toch. Het voorstel werd aangenomen. De begrooting voor 1922 gaf aan ee® ont- vangst en uitgaaf van 9250, waarbij een voordeelig salda van 2698. De heer de Vries (Sameniwerldng) merkte op dat. de duurtetoe&lagen op de begrooting vervallea zijn doch de totaal-uitgave hetzelf- de gebleven was. De voorzitter antwoordde, dat deze opmer- king aldus was: Het bestuur heeft gemeend de toeslagen te moeten' laten vervallen, doch was van oordeel dat door de steeds toenemen- de werkzaamheden' dit bij de vaste salarissen gevoegd moest worden. De heer Boekel vroeg hoe men ten slotte met zulke uitgaven op zoo'n eenjvoudig vei- linkje uit moet komen. De voorzitter achtte dit een kwestie van sentement. Bij een normale opbrengst was het zeer goed uit te houden. Niettegenstaan- de de bebouwde oppervlakte klein was was de opbrengst i^iim 1 milloen. De toekomst was natuurlijk duisteir doch de bebouwde op pervlakte was nu aanmerkelijk grooter. De heer Boekel wees er op, dat hij' vooral neerkomt op de 1300 onkosten van het be stuur. Nadere inlichtingen werden daaromtrent tot aller tevredenhead gegeven. De begrooting werd oaarua goedgekeurd. In het uitvoerig jaarverslag van den secre- taris werd er op gewezen dat de prijzen niet onbevredigend waren en een flinke toename van den omzet verkregen was. Ook de herfatprijzen waren bevredigend. E>e uien waren duur doch daarvan was wei nig geteeld. In tegenstelling met Zusterver- eenigingen was de inVentarisatie daar vrij nauwkeurig geschiedt. Om meer van elken prijs te genieten werd in het verslag den raad gegeven, de verkoop der producten meer over het geheele seizoen te verdeelen. Dit zou ook een meer geregelde aanvoer bevorderen. Er was 265 maal gt- veild, welk cijifer tot hedten nog niet bereikt was. van den heer Apeldoorn besloten nog te on- at )roor al,lcs, het «lg«neen belang gediend In derzoeken of het stichten van een eigen keu- W€rd 5n °°,k d« tegenwoordige burgemeestei- f0iame 1 10 Wa* 6 nngsdienst met andere gemeenten niet voor- in de «='«genheid dezelfde ervaring op te S ringsdienst met andere gemeenten nfet voor- deeliger is, omdat de wet zoo gewijzigd is dat 5 jaar uitstel kan worden verkregen voor het stichten van een centrale slachtplaats. Het volgende punt was een. schrijven van het Bestuur van de Oningepolderde landen, dd. 8 Mei 1922, houdende nadere omschrij- ving van de plaats van het iepenboompje. Aan het verzoek werd voldaan. Hierna een schrijven van hetzelfde college dd. 8 Mei 1922, houdende verzoek dat zij in principe genegen zijn een bedrag k f 31000 bij te dragen voor verbetering weg Castrl- cumBergen onder voorwaardien, dat ook de gemeente 31000 bijdraagt. doen Het volk heeft echter de regeering die het verdient, zegt het spreelcwoora. UIT WARMENHUIZEN. Donderdagmidag had' de algemeene verga dering plaats van de Centrale veilingvereeni- ging Warmenhuizen en omstreken in het vei- Iingskoffiehuis. Alle bij| de veiling aangesloten vereenigin gen waren aanwezig. De voorzitter, de heer Slot, opende de ver gadering, ziin genoegen' uitsprekende over de goede opkomst. Spreker hoopte dat alien gekomen1 zijn om de belangen van de vereeni- -WcBi 121 wagons Deensche witte kool en afgenomen 8 wagons aardappelen, 329 roode kool, 38 gele kool, 16 uien en 18 peen. 45 maal was de hulp van den keuttneester lngeroepen tegen 65 maal het vorig jaar. Een verheugenid felt was dan ook dat het boek-bedrag tamelijk laag was. Het kofiehuis voorziet in een bestaande be- hoefte en werd door den heer Wit tot zijn to vredenheid gegxploi'teerd. Wat de toekomst betreft, ziet het er niet rooskleurig uit, doch we moeten' ons niet la ten ontmoedigen. Wellicht kan toename naar Belgie en Frankrijk tot steun zijn. Met den wenech dat de vereeniging ziwb vwttar zal eirtwfikshe slwl art vartlao. (Ap- plaus. ^an de orde kwam het voorstel vac Sa menwerking: Het verplicht veilen wordt strikt doorgevoerd in geen geval wordt con sent gegeven tot onderhandschep verkoop. Het Centraal bestuur kan zich met dit voor stel niet vereenigen. Het afgevem van bodoel- de consenten wordt in bepaalde gevallen voor een goede en practische uitvoering van het verplicht veilen beslist noodzakelijk ge- acht. wel was het van meening dat de con senten zoo beperkt mogelijk moeteni worden afgegeven. De heer de Vrles bepldtte, namens Samen werking, de wenschelijkheid van de opheffing der consenten en de voorzitta: was van oor deel, dat de consenten worden gegeven wan neer het belang van de vereeniging er mede gediend was, Spreker meende dat er niet aan getornd1 moest worden. De heer Molenaar rermoedde dat de grootste schuld van de fraude die er uit voortvloeit bij de bouwers is. Een koopman komt soms met een handvol consenten, wat bewijst dat ze dioor de bou wers niet geteekend worden. De heer Doekes, lid van het Gentraal Be stuur, was van oordeel dat het in -uiterate nood gewemscht kan zijn doch de fraude die er uit voortvloeit, Samenwerking aanleiding gaven het consen ten a f geven ip te trekken. Verschillende feiten werden genoemd. Ze zul len niet allemaal waar zijn, doch Samenlwer- king vreesde dat het verplicht veilen er mee in de knell komt. De voorzitter zeide eenmaal geconstateerd te hebben dat een- koopman 3 X zooved kocht als op het consent was aangegeven. Deze heer hieeft toen de geheele winter geen con senten meer gehacf Verder is er niets noe- m enswa ard gebeurt. De heer Boekel vroeg of nooit consenten werden afgegeven voor den volgenden d'ag. De voorzitter deelde mede dat dit absoluut niet gebeurt, wat wel een enkele maal ge beurt is dat ze de volgende dag verladen worden en dat is de scnuld van de bouwer. De heer Boekel keurde het af dat de bou wers misbruik maken so noemde dezulken gl uiper ts. De heer Biersteker had v-erwacht, dat cr nu c«tj® esn heele massa onbestreden voor stellen aaar voren zoude* komen. Verschil lende hatelijke opmerkingeni als: de voorzit ter zal er wel eeni slaatje uitslaan enz. zijn in den, loop van den tljd gemaakt en ook nu heeft de voorzitter de verschilende aamvallen op afdoende wijze afgeslagm. Ik ben er van overtuigd dat de consenten zoo aerieus mogelijk door den voorzitter wor den1 afgegeven en de leden de zaak zeker soms meermalen bemoeielijken. Beter zou het geweest zijn, wanneer over deze zaak inlichtingen gevraagd waren. Ten slotte kwam het voorsitel van Samen werking in stemming on werd met 21 voor ea 49 tegen, verworpen. De voorzitter hoopte dat alle ledeni er toe medewerken om fraude zooveel' mogelijk be voorkomen. Het bestuur zal overwegen of nog verbetering aan te brengen is. Aan de orde kwam daarna een voorstel van de vereeniging West-Friesland om bij de Spoorwegmaatschappij op verlenging der laadplaatsen aan te dringen. Het Centraal Bestuur kon zichi volkomen met dat voorstel vereenigingen. West-FriesH land wees er op dat er meermaleni te weinig plaats bleek te zijn. De voorzitter wees er op dat dit punt niet nieuw was en er ook reeds meermalen bij de maatschappij op aangedrongen was. Alle po- gingen faalaen tenizij de vereeniging zorgde voor d.e kosten. Het bedrag was echter zoo afschrikwekkend dat er aiet verder op inge- gaan was. We zullen- met krachtige feiten moeteni ko men wait we oi. niet kunuiem. De zaalk is oi. voldbende urgent om de zaak opnieuw voren te brengen. (Applaus.) Voorstel van de vereeniging „De Noord": Het wordt in den winter toegestaan de atapel- producten op monster te veilen. De voorzitter lichtte dit voorstel nad'er toe en deelde als bet xnotief van de Noord mede, dat nog te veel aan het systeem ophouden vastgehouden wordt, wat dan met op monstex veilen de minste moeieliikheden oplevext. Bo- vendien heeft men dan de aanvoer meer in de hand. Ik zie er zeide de voorzittter niet veel heil in. Het bevordert niet de rieele handel. We moeten ons niet blind staren op een dagy doch na afloop van dfen winter do ba/:an» op- ma ken. De heer P. Mink verdedigde het voorstel en gaf als zijn meening te kennen, dat het presenteeren van een fhnk monster per vaar- tuig alles voor is. Aan den Langendijk heeft men er niet die behoefte aan omdat er flinke opslagplaatsen voor de vaartuigen zijn. Als Koophandel mee- werkte was er niets tegen het eens te probee- ren. De heer Boekel (Samenwerking) was van oordeel dat het alleen voor Warmenhuizen uit te voerenl is en niet voor de ibuiteniafdee- 'ingen; zij' hebben er scbade van. De voorzitter dacbt juist dat de koopman de monsters zou laten liggen. Zij zijn absoluut tegen op monster veilen. In stemming gebracht werd het voorstel van de Noord1 met 21 voor en 49 tegen- ver worpen. Aan de orde kwam hierna een voorstel van de Noord, dat slechts 6enmaal op deni- zelfden dag mag worden geveild, behoudens eeni nader aantal vast te stellen vaartuigen die het eerst moeten veilen. De heer P. Mink lichtte het nader toe en wees op Noordscharwoude waar deze maat regel uitstekend voldoet, ja men zelfs ook de eerste 10 wil laten vervallen. De heer Boekel vond bet een uitstekend d8e. De voorzitter stond er tamelijk gereser- veerd tegenover, doch' vood1 den sprong van 3 op 1 wel wat groot, wil zich echter geen par ti] stellen. Ook het bestuur was verdeeld. Spreker was er niet tegen om het te veilen. doch zou, wanneer een zoodanige maatregel niet voldoet aan het bestuur de vrijheid van wijziging willen geven. De heer Jn. Glas, St. Maarten, wees er °P; dat er geen gelegenheid is om de vaar tuigen neer te leggen en zou daarom geto genheid) voor twee keer veilen willteni geven. De heer C. de Geus, St. Maarten, voelde de bezwaren van dem heer Glas niet. 'De heer 'Doekes (Samenwerking) was van oordeel, dat -het ophouden de wereld uit l'/i Ho 1 rr«- n ii a Jim t_ J1 i i t

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6