DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE BANK VAN WISSELINK De Bank No. 119 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1932. «sr* mst sas DORPSPOLITIEK. Immm^YieiES^rBeTst^^ Dlt trammer bestaat ait 1 bl&den 4i>4»niionitMi!uprij(i bij roornitbetaltng per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Ilowljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. rogel, grootere letters naar plaatsrulinte Brleven franco N.V. ftoefe- en llandelsdr. v.h. flerras. (1oster Zoon. Voordam C9, Tel. Adrainistr. No. 3. Redoctle No. 33. Wie het verslag der dezer dagen gehouden raadsvergadering van Bergen heeft gelezen, vraagt zicli onwillekenrig af of dit „dorpje, klein, verscholen in het groen", zooals bet liedje van den Bergenaar het zoo poetisch weergeeft in de laatste jaren niet een klein beetje over het paard getild is. Bergen's naam heeft in den lande een heel goeden klank en het is en blijft het vacantie- oord voor talloos velen die in een rustige en mooie omgeving een combinatie van bosch en duin, van zee en strand zoeken. Maar juist daardoor, juist door die mo- derne badplaats-allures is Bergen een dorp Jeworden, dat, om een variatie op een beken- e spreekwijze te gebruiken, in den zomer te groot voor een servet en in den winter te klein voor een zakdoek is. Er zijn menschen, die Bergen alleen van de zoraersche zijde zien en vergeten, dat het in de voorjaars-, herfst- en wintermaan- den een gemeente is, die, evenals andere dor- pen in haar omgeving, spaarzaam met de fi- nancien moet zijn om de bevolking niet te zwaar te belasten en er tevens tegen te waken, dat de kapitaalkrachtigen een woonplaate in andere liefelijke streken van ons vaderland gaan opzoeken. Bergen heeft dat eischt het finandeel be- lang van zijn talrijke pensions en' hotels in den zomer alle maatregelen te nemen die het vreemdelingenverkeer kunnen bevorderen. En het heeft in den winter zijn kleine schare inwoners te overzien en te bedenken, dat elke onnoodige uitgaaf achterwege moet blijven en dat het winterplaatsje niet in dezelfde dure Zondagsche kleeren kan blijven rondloopen, die het in den zomer bij het talrijke vreemde- lingenbezoek noodgedwongen uit zijn klee- renkast heeft moeten halen. De nieuwe vleeschkeuringswet hieeft bin- dende regels voor het slachten en keuren van vleesch voorgeschreven. Dat is een hygienische maatregel. die in het algemeen belang slechts kan worden toege- juiclit. En in een gemeente als Bergen zal men daar bovenal mee ingenomen moeten zijn, om dat men hierdoor de absolute zekerheid krijlgt voortaan het vooroordeel van talrijke touris- ten overwonnen te hebben, die bij hun keuze van zomerverblijfplaats de absolute zekerheid van deugdelijke voeding eischen. Een geval van vleesch-vergiftiging als zidi betrekkelijk kort geleden te Bergen voordeed, benadeelt den naam van dit badplaatsje op niet te onderschatten wijze. Bergen heeft dus belang bij een deugdelijke vleeschkeuring. Maar het heeft, gelet op zijn gering aantal blijvende inwoners, ook belang bij' een zoo goedkoop mogelijke vleeschkeuring. En nu is het dus slechts de vraag hoe men op de minst kostbare wijze de grootste zeker heid van deugdelijkhcid kan verkrijgen. Wanneer Bergen niet enkele raadslcden had, die het dorp uitsluitend in den zomertijd op zijn beteekenis taxeeren, die het altijd in de warme maanden van het jaar door de ver- grootende glazen van den verrekijker bcschou- wen en niet bedenken, dat die kijker juist an- dersom gehouden moet worden om een in- druk van de ware grootte van het dorpje In de andere jaargetijden te kunnen krijgen dan zou die oplossing heel eenvoudig zijn Want juist omdat een goede slaehtplaats en een deugdelijke vleeschkeuring voor beschei- den gemeenten niet te betalen finandeele of fers vragen. heeft men van overheidszijde een oplossing gevonden, waarbij een kring van kleine dorpen gebruik zal kunnen maken van de modeme inrichtingen die een grootere cen- trum-gemeente te aller behoeve zal kunnen exnloiteeren. En zoo zijn door Oed. Staten reeds tal van rond Alkmaar gelegen klein ere plaatsen voor hun slachtingen en vleeschkeunngen op het gebruik van het hier ter stede bestaande abat toir aangewezen. De slagers in Bergen en waarschijnlijik ook nog wel in enkele andere kleinere plaat sen vinden dat niet prettig. Dat is te begrijpen. Wie uit de omliggende gemeenten zijn kin- deren naar een van de Alkmaarsche onderwijs- inrichtingen moet sturen, zal dat ook wel niet prettig vinden. Maar evenmin als de laatsten kunnen ei schen, dat de gemeente nu voor hun gemak maar eens zelf die dure scholen moet bou- wen, kunnen een paar slagers eischen, dat men op allerlei kleine plaatsen te hunnen be hoeve een modem abattoir zal gaan oprich- ten. Nu is dat ook niet direct noodig, want de vleeschkeuringswet geeft een overgangstijd- perktvan vijf jaren en schept bovendien de ge- legenheid dat sommige kleinere gemeenten ge- zamenlijk een minder goede centrale slaeht plaats in het leven roepen. Dat die mogelijkheid is geschapen is dulde- lijk. Maar het is even duidelijk, dat zij, noodge dwongen, slechts bedoeld is voor die kleine gemeenten welker ligging het nu eenmaal on- mogelijk maakt haar van een modeme inrich- ting ih een groote centrums-gemeente te laten profiteered Bergen behoort daar niet toe. En daarom is Bergen, zoolang het te klein is voor een aan alle eischen des tijds voldoen- de eigen inrichting, ten duidelijkste op het gebruik van het Alkmaarsche slacbthuis aan gewezen. Het is begrijpelijk, dat het, in het belang van het vreemdelingen lokkende vacantie- oord is, den overgangstijd niet onbenut te la- ten. Bergen als pensionsplaats moet zich aan de vleeschkeuringswet onderwerpen, zoo spoedig de mogelijkheid daartoe opengesteld wordt. En het gaat dus ten slotte slechts hierom of de gemeente van de te Alkmaar bestaande in richting zal gebruik maken, dan wel of zij al of niet in combinatie met andere kleine ge meenten de werking der wet zal verzwak- ken door gebruik te maken van haar bevoegd- heid een eigen minder doeltreffende inrich ting in het leven te roepen. Daarom kan het ten slotte slechts gaan. En dan kali de keuze toch niet moeildjk zijn. Want het is een feit, dat men in Bergen een zoo goede en doeltreffende inrichting als wij hier bezitten niet zal kunnen oprichten. En het is eveneens een feit, dat een eigen minderwaardige inrichting veel duurder en veel risquanter is dan het gebruik van het Alkmaarsche slachthuia. Een overeenkomst met Alkmaar is dus be ter en goedkooper. En dit moet den doorslag geven. Dat er de laatste Bergensche raadszit- ting bewijst het nog zoo lang over gedis- cussieerd moet worden, zal slechts hen ver- wonderen, die met klemsteedsche gemeente- politiek minder vertrouwd zijn. Het is een feit, dat hoe kleiner een gemeen te is, hoe meer net algemeen belang gevaar loopt voor het particulier belang te moeten wij ken. Men kent elkaar te veel, men komt te dik- wijls en te nauw met elkaar in aanraking, men laat zich terwille van den een of anderen dorpsgenoot bepraten en doet onwillekeurig beloften de belangen van een bepaalde catego rie in een klein raadszaaltie te zullen verdedi- gen, zonder te bedenken, hoe ook op kleine plaatsen het belang van enkele particulieren ten slotte voor het algemeen belang moet wij- ken. Zoo gaat het in zoo talloos kleine gemeen ten en wij kunnen ons voorstellen dat er ook in Bergen raadslcden zijn, die zich geroepen voelcn als strijders voor de finantieele belan gen der slagers in het krijt te tredep. En aan hun zijde strijden zij die Bergen altijd op haar zomersche grootte en ontwik- keling zien en niet bedenken, dat wat in de vacantie-maanden misschien mogelijk zou zijn, in de andere jaargetijden' een zware last op de schouders van een betrekkelijk gering aantal ingezetenen moet leggen. Voor ons gaat het algemeen belang boven het belang van enkele particulieren. En wij zijn daarom krachtige voorstanders van het gebruik maken van het Alkmaarsche abattoir, als de beste en goedkoopste oplos sing voor Bergen. Nu is er ten slotte nog &n punt dat over- weging verdient. Namelijk dit, dat wanneer het algemeen belang boven het particuliere gesteld wordt, sommige ingezetenen daardoor niet ten bate van het algemeen onrechtvaardig belast mo- gen worden. Wij bedoelen daarmede Wat Bergen betreft slechts dit te zeggen, dat de slagers niet tot onredelijke offers ten bate van alle Bergena- ren mogen gcdwongen worden. Bliikt dlt het geval, dan is het duidelijk, dat niet fie slagers, maar de gemeente de noodza- kelijk te brengen finandeele offers zal moeten dragen. Het komt ons evenwel voor, dat er van een onrechtvaardig zware belasting der slagers ten bate van het algemeen geen sprake is, wanneer Bergen besluit van het Alkmaarsche slachthuis en den Alkmaarschen Keurings dienst gebruik te maken. De motieven, aangevoerd ter verkrijging van een eigen Bergensche inrichting, lijken ons, om het zacht uit te drukken, van alle lean- ten bij elkaar gezocht te zijn. Het doet eenigszins vreemd aan, wanneer plaatsen als Castricum bij Alkmaar zijn aan- gesloten, te moeten hooren, dat Bergen te ver ligt, vooral wanneer het blijkt, dat de Bergen sche slagers tot dusverre tallooze malen vrij- willig hun vleesch uit Alkmaar of nog verder gelegen gemeenten betrokken hebben. En wii zullen nu maar niet eens spreken over de naar voren geschoven moeilijkheidi, dat de slagers voor een verschil over net ge- wicht der runderen door de rijkscommiezen naar Alkmaar kunnen worden ontboden Dit verschil kan slechts door te lage aan- gifte ontstaan, de slagers zijn zelf bij machte elk conflict te voorkomen en kunnen toch moeiliik verwaehten, dat het algemeen belang moet ongeofferd worden om d'e rechtmatige 'straf voor een opzetteKjk frauduleerenden sla- ger te verlichten. Ten slotte dienen zij, die met negatie van het belang der consumeerende Bergenaren, zich zoo lang mogelij'k aan de wettelijke voor- echriften willen onttrekken en in ae over- gangsjaren een kostbaren eigen keuringsdienst in het leven willen roepen, terdege bedenken, dat een deugdelijke inrichting en eenige be- hoorlijk gesalarieerde ambtenaren over vijf jaren maar niet zonder meer op zij geschoven kunnen worden. Het is juist dit halfslachtig werk, het eener- zijds tevreden stellen der slagers en het an- derzijds na enkele jaren in het algemeen be lang willen werken, dat de gemeente ten slotte tot de grootste en overbbdigste financieele of fers zal noodzaken. Wij hebben ons artikel vrij van rijfers en be- rekeningen gehouden, om het van algemeene strekking te doen blijven. Laat het „kleine dorpje aan den duinen- rand" thans bewijzen, dat het door het jaar- lijks terugkeerend contact met zijn zomergas- ten ontgroeid is aan een dorpspolitiek, die het belang van een slager gewichtiger dan dat van honderden zijner consumenten wll doen schijnen. Holl. IJzemagazljn DE WILD. Alios voor de modeme keukea. Buitenland DE CONFERENTIE TE OENUA. In de slotzitting van de conferentie ver- klaarde Schanzer met betrekking tot de reso- luties der politieke commissie, dat het non agressie-pact slechts een tijdelijk karaktex draagt, doch, zeide hi}, wij koesteren een le- vendige hoop, dat een pact van meer algemee- nen aard daarop zal volgen. De Nederlanasche geaelegeerde Patijn. be- tuigde de adhaesie der Nederlandsche regee- ring in zake de keuze van Den Haag als zetel voor de bijeenkomst van de commissie van deskundigen. Facta bedankte de Nederland sche regeering voor haar gastvrijheid. De gedelegeerde van Litauen richtte daar op scherpe verwijten aan- het adres van Polen en maakte voorbehoud met betrekking tot het non-agressie-pact. Skirmunt verklaarde, dat Polen do instel- ling van een neutrale Ane tusschen Polen en Litauen heeft aanvaard, overeenkomstig het advies van den Volkenbond. Hij voegde er aan toe, dat Polen nooit eenigen aanval zal doen op Litauen, met welk land het vriend- schappelijke relaties wil onderhouden. Tsjitsjerin gaf te kennen, dat de Russische delegatie de zes clausules aanvaardt, welke haar zijn voorgelegd onder verwijzing naar haar vroegere uitecnzcttingen. Lloyd George zeide, dat Engeland het non- agressie-pact aanvaardt, overeenkomstig de uitlegglngen en besluiten, opgenomen in het proces-verbaal van de zitting der eerste com missie. De vertegenwoordigers der Britsche dominions, van Italie en van Japan betuigden op dezelfde wijze adhaesie met net pact. De gedelegeerden der andere mogendheden verklaarden de resoluties voor het meerendeel met de reserves, welke zij te dien aanzien tot uiting hadden gebracht, te aanvaarden. De Belgische en Fransche gedelegeerden, Jaspar en Barthou, gaven te kennen, te dien aanzien geen verplichtingen te kunnen aan- gaan Zij zegden echter toe, dat zij de aan- vaarding van het pact aan hun regeeringen zouden aanbevelen. De resoluties werden daarop aangenomen. De conferentie nam voorts, naaat door Tsjitsjerin daaromtrent eenig voorbehoud was gemaakt, een resolutie aan, waarbij aan de regeeringen wordt aanbevolcn, de noodige credieten goed te keuren ten einde de toepas- sing van ac op de Internationale sanitaire conferentie te Warschau aangenomen- resolu ties te verzekcren. F.en voorstel van Schanzer otn aan den Vol kenbond een verzoek van den Bond van Roo- de Kruls-vereenigingen over te leggen, waar- in gevraagd wordt. dat de regeeringen het Internationale Roode Kruis als een rechtsper- soon zullen erkennen, werd aangenomen na een protest van Tsjitsjerin tegen den Volken bond. welke Rusland niet erkent. spent rekenlng-courant en chique-rekenlngen mefeenerentevergoeding van 3 Incasseert en dlsconteert handelspapler ep blnnen- en buitenland, verleent bedrljfscredieten aan Landbouw, Handel en Nijverheld, belast zich met den aan- en verkoop van effecten voor geldbelegglng, neemt gelden in deposito tegen de navolgende rente: met 1 dag opzegging*) 3 n/0 voor 1 maand vast 81/4 Er bestaat in de wereld1 een werkelijke sympathie voor Rusland, dat onder zulka vreeselijlke rampen heeft te Ujden. De voor oordeelen, die ik bedoel, komen alio voor in het memorandum van 11 Mei. Het eerste vooroordeel, dat wi} in ons West-Europa hebtben, is, dat, als wij goederen aan iemand verkoopen, wij verwaehten, dat hi} daarvoor zal betalen. iHet tweede vooroordeel ie, dat als wi} geld aan lemansd leenen en deze bo- lootft dit te zullen terugbetalen, ver waehten, dat hij dat ook inderdaad zal doen. Ons derde vooroordeel is vervolgde Lloyd eorge dat als iemand, die reeds geld van ons heeft geleend, om nog meer geld bij1 ons aanglo.pt, wij aan zijn verzoek al leen geboor zullen geven, als hij bereid is, het eenst door hem geleende geld terug te betalen. Dit is niet een kwestie vanp rincipes, maar van voororordeelen van dea Wester- schen gecst. Ik kan den revolutie-geest zeer goedl begrijpen en deze geest crkenit r.ooit dc beginselen van een ander, tenzlj dit ook revolutionnaire beginselen zijn, maar onze vooroordeelen zijn< zeer diep geworteld in den bodem der wereld' en1 men kan ze niet ult- rulcken. voor ten lospjsmgea.I Rusland moet in zdjn transactiea met Europa de code van eergevoel aanvaarden, die wij van vele generaties hardwerkende en ecriijike menschen hebben geferfd. Wil heb ben een vredesverdrag geteekend. Het is slechts een. voorloopig vcrdraig. Zal het slechts voor een maand' gelden? Neen, ze ker niet. Het is meer dan dat. Wi} hebben be- sliten vrede te stichten tusschen de oorlogvoe- mide naties. Al® men dit plan eenmaal neeft gevat en er is inderdaad1 reeds lets te dien- aanzien bereikt, komt men niet meer op zijn voornemem terug. Wanneer wij deze vrede gedurende een maand aan onze haardste- den hebben gekoesterd, zullen wij hem met meer vain- ons wegzenden. Niets is meer ircf- f.end van deze conferentie geweest, dan de algetoeene wensch om' cen1 breuk te vermij- den) en geen twist ite hebben, maar in vreae eni vriendschap samen te leven. De vrede her- wimt zijtn invloed op de haiten1 van de menschheid en door het verd^ag dat wij heden hebben aangenomen. hebben wil den vrede hulde gebracht, eiindigde Lloya Oe- orge. (In zijn slotredc wees Facta met nadruk op de belangriikheid van den arbeid der techni sche commiasies, terwijl hij verklaarde het be betreuren, dat de tijd te tort was geweest omi tot de definitieva oplossing van het vraagstuk van het eeonomisch herstel van Rusland te komen, hetgeen hij van funda- miijteel belang achtte. Voorts zeide hij er volkomen van overtuigd te zijn, dat de arbeid in Den IHaag, welke naar zijn meening etn vfcortzetting zou worden van hetgeen te Genua tot stand is gebracht, de moeilijkhe den, die nog resten, zal uit den weg rui- men. HHjl constateerde verder, dat Genua door een weg te openen tot een nieuwe politiek en Europeesdhe samenweridng, het werk van den algemeenen vrede aammerkelijk vooruit heeft gebracht. Ten slotte nam hij onder dankbetuiging van alle gedelegeerden af- scfadd en sprak zijn vurigen wensch it voor het welzijln en dten voorspoed van de naties, die te Genua vertegenwoordigd war en. Te Moskou is Donderdag het Duitsch- Rlussiche verdrag van Rapallo goedgekeurd (Naar verlnidt, is het ondanks de beslui ten van Genua zeer waarschijnlijk, dat ook Duifsche dieskundigen zullen uitgenoodigd worden op de conferentie in Den H'aag. DE DUITSGHE SCHADELOOS- STELLING. De Parijsche correspondent van de ,,Vos- sische Zeitung" vemeemt, dat de officieele besprekingen van den Duitschen rijksminisr ter van Financien, dr. Hermes, met de leden van de Commissie van Herstel een gunstig Verloop hebben'. Voor de pessimistisen stem ming, welke te dien aanzien in een1 deel van de Parijsche pens heerscht, bestaat in het ge- 7j ATERD AG Oirecieur t 0. II. KRA&. Iloofdrcdactour s TJ. N. AI>1£MA. 20 MET id Nadat de conferentie die resoluties had aan« genomen hield Lloyd George een redevoc* ring, die wij, ontleend aan de Tel., hieronder laten volgen. Hij constateerde, dat het einde was gekomen van een der merkwaardigste con» ferenties, die zich ooit in de geschiedenis der wereld heb-ben voorgedaan. De conferentie van Genua zal steeds een mijlpaal blijven op den weg naar den vrede. Lloyd George achtte het een voorrecht voor de gedelegeerden om een resolutie te kunnen aannemen, waarin erkentelijkheid wordt uitge« sproken j eg ens den voorzitter van de confe rentie, Facta, en een andere resolutie, waarin erkentelijkheid zal worden uitgesproken voor het moeilijke en inspannende werk, dat Schan zer zich heeft getroost en den tact waarmede hij tusschen de politieke klippen en mocdlijk- heden door heeft weten te Ieiden. Lloyd George sprak vervolgens zijn dank uit tot het volk van Italie v6or de gastvrijheid, aan de leden van de conferentie betoond. Voorts zeide de Britsche premier, dat de conferentie een goeden oogst heeft opgeleverd. Daar is ten eerste het groote vredespact. Voorts zijn daar de rapporten en aambevelin- gen van do financieele, economische en trans- portcommissies. Als die aanbevelingen zullen worden aangenomen en nagevolgd, kunnen zij er toe bijdragen, om den voorspoed en le> Anno 1886. Yolgestort kapitaal f L000.#00.— Eoservefonds i 270.000. i) 81/, a 1 jaar 4l/j Bedragen tot f 25000 zijn desgo- wenscht direct opvraagbaar, mits de opvraging geschiedt op de kasuren der Nederlandsche Bank. verhuurt in hare zwaar geconstrn- eerde ondergrondsche Safe-Deposit loketten, waarvan de huur bedraagt Model A per jaar t 6.— B M fl2.- n C M n 118. m 1' i> f 27. De inrichting biedt tevens ge- legenheid tot plaatsing van eigen brandkasten der cliSnten. ▼enskracht van het zwaarbeproefd Europa te doen terugkeeren. Do conferentio zal haar be- •taansrecht hebben bewezen, ala zij ook alleen maar den arbeid van genoemde drio commis- •ies zal hebben opgeleverd. Het mogo waar zijn, dat de taak van de conferentie werd over- schaduwd door kweatlea, die meer mocilijkhe- den te weeg brachten, maar dat gebeurt steeds als strijdpunten naar voren worden gebracht. Lloyd George sprak daama over de kwestie van de hervatting der betrekkingen met Rus land. Dit is een kwestie, die vol gev&ren en moeilijkheden Is, zeide hij. Als ik er thans over uitwijdt, doe ik dat omdat het plan be staat het onderzoek van deze kwestie binnen een maand in een anderen vorm voor te zet- ten. Het prohleem is omringd door vooroor- deelen en wordt beheerscht door wilde hartstochten. Het is daarom zoo gevaarlijk, erover te spreken. De dlscussies, die over dit onderwerp zijn gevoerd, hebben de waarden van Internationale conforenties aangetoond. Het is een onderwerp, dat reel politieke crises in verschillcnde landen heeft gewekt dat oorlogen heeft veroorzaakt en revoluties in twee continenten. Op deze conferentie is de kwestie echter In een atmosfeer van kalmte behandeld. Welko vorderingen hebben wij thans ten aanzien van dit problecm gemaakt? Op deze vraag kan worden geantwoord: zeei aanzicnlijke vorderingen. Voor de eerste maal heeft Europa doze kwestie openlijk in het gclaat gezlen en het is ccn bckend feit, dat do hclft van do moeilijk heden verdwjjnt, als men ze rccht ondor de oogen zict, terwijl de andere helft vcrdwijnt, als men blijft voortgaan, dit te doen. Wij heb ben tot hot laatste besloten. Wij zullen de kwestie in het gelaat blijven zien en dit mag men wel het moedigBte besluit heeten, dat door de conferentie is genomen. Wij zijn niet zoover gekomen vervolgde Lloyd George als de enthousiastcn onder ons wel hadden verwacht dat wjj zouden ho rn en, maar wy zijn verder gekomen dan de twijfelaars ooit gehoopt of gewenscht hadden, dat wij zouden geraken. Wy hebben thans een maand voor ons om na te denken over de moeilijkheden, welke deze kwestie ons heeft bezorgd. Ik spreek de hoop uit, dat, voor wy de besprekingen zullen hervatten, deze maand gebruikt zal worden om de gcwenschto oplossingen te vinden. Daar om wil ik een enkel woord zeggen over het Russische memorandum. Wy geven geen antwoord op dit memoran dum, doch wy kunnen het niet latcn passceren zonder een enkel woord. Myn bedoeling is niet, het meeningsgeschll to verlengcn, want ik wll deze conferentio niet in cen stemming van dispuut laten einddgen. Dc wensch echter een woord van waarschuwing to uiten. Ik weet niet wat de uitwerking van het memorandum in Rusland' is geweest, maar ik weet, dat do In- druk buiten Rusland rampzalig was. Het bracht een reactie te weeg tegen een te sluiten vredelievende overeenkomst met Rusland en als dit het laatste woord1 was, dat de Russi sche regeering te uiten zou hebben, zou ik aan vele resultaten beginnen te wanhopen. Ik spreek hier over het memorandum van 11 Mei. Rusland moet geholpen worden. Europa en de wereld hebben behoefte aan de produc- tiviteit van dat land en Rusland heeft be hoefte aan den steun en technische bekwaam- heden, die de wereld aan Rusland ter beschik- king kan stellen om dit land tot meer wel- vaart te brengen. Zonder deze hulp zal Rus land zich gedurende generaties niet kunnen herstellen. Meer en meer echter vult Europa zelf de bres aan, welke door Rusland in cco- nomisch opzicht is open gelaten. Rusland daarentegen heeft meer en meer behoefte aan de hulp, welke de wereld aan dit land kan bie- den en ook gaame wil bieden. s Tydens deze conferentie hebben wij niet ga» sproken over het feit, dat op dit oogenblik in Rusland millioenen van de bevolking door honger en ziekten worden bedreigd, die zon der onze hulp zeker zullen omkomen. Als Rus- 'and hulp noodig heeft, kan't die krijgen, maar dan moet het niet de gevoelens, of indien de Russische gedelegeerden dat liever hooren, de vooroordeelen van de wereld negeeren.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1