JIIRCENSS' FUNSTE HELANGE FUNSTE BOTE? a Parijsche Ganserledn. Wit onze Staatsmachino. Nier- en Blaassteenen. Ons Raadselhoekje. Zwart: 7, 9, 10, 12, 14, 18, 19, 20, dam op 50. Wit: 21,27,29,30,32,33, 37, 39, 41, 42, 46. Oplossingen v66r of op 24 Mei, Bureau van dit Blad. r INGEZONDEN MEDBDEEMNGEN. G EZONDHEI DSD IE NSTEN, Het wetsontwerp tot -Installing van Ge zondheidsdiensten is ai betrekkelijk oud In de laatste dagen van 1920 hebben wij het besproken. Later is het Voorloopig Veralag verschenen en nu is onder dagteekening van 24 April li. de Memorie van Antwoord op dat Voorloopige Verslag bit mer ingezonden. Die toch wel wat trage gang is wel eeu wetaig in strijd met! de bo- wering van den Minister in de M. v. A., dat de zaak, waarom het hier gaat, zeer urgent is. De M. v. A. geeft ons aanleiding op de zaak terug be kornen, te eerder, omdat die minister eenige wijiziging in het ontwerp heeft aangebracht. In het V.V. werden vrifwat bedenktagen gemaakr en opmerkelijk is net, dat de minis ter verklaart, „dat het hem geenszins be- vreemdt, dat het wetsontwerp verre van on- verdeelde insbemming vona en dat bezwaren van verschillenden, maar vooral finangieelen aard werden aangevoerd". De tijdsomstan- digheden veroorloven geen onnoodige uitgar ven en de gezondheidstoestand in ons land is bevredigend te noemen. Toch houdt de minister de noodlzakdijkheid van de voorgestelde diensten staande. Uit zijn betoog stippen wij een en ander aam Hij geef t toe, dat de gezondheidstoestand gunstig is en het aantal lijdlera aan besmettelijke ziekten geringhet Oosten van Europa, waar deze laatsten heerschen, is betrekkeLijk afge- sloten. Maar die afsluiting zal niet blijvend zijn en door de ontreddenng in enkele lan- den is het gevaar van overbrenging van cho lera, typhus, vlektyphus en pokken grooter worden. Zelfs geditrende de aitsluiting is .et niet gelu'kt, de vlektyphus buiten ons land te houden en een enkele Land'looper, die ziek- tekiemen meedraagt, lean, juist dbor zijn zwervend leven een groot gevaar worden voor een geheele streek, wat metterdiaadi be- wezen is. Het is te voorzien, dat. wanneer het vrije verkeer hersteld wordt, dat gevaar aangroeit, en zijn er enJkele gevallen, dan is er geen keus meer, dan moet men gewapend zijn. Onvoorziene beteugding van besmette lijlke ziekten is (bovendien verbazend! duur, omdat kennis en organisafie outbroken en men in zenuwachtigen angst tot allerlei mid- delen zijn toevlucht neemt, die niet altijd doel- treffend kunnen zijn. Voor het onderkennen der ziekten en het vaststellen van de afweer- middelen is een bij udtstok deSkundlige noo dig, een epidemioloog, die van de besmettalij- ke ziekten een speciale studie faceft gemaakt. Waar zulk een deskundige de leading heeft, wordt niet meer, maar ode niet minder re- daan, dan noodig is. Deskundigheid van de leading en organi satie van de uitvoering zijn die eerate voor- waarden om ziekten te voorkomen en de epi- demieen te bestrijden. Daarom moeten er, v<56r er besmettelijke ziekten uitbreken, epide- miologen zijn aangewezen voor een bepaalde streek, die bovendien over machtsimioldelen beschikken, om de gevreesde ziekten buiten te houden. Hoe die organisafie zal zijn, woTdt ten deele omschreven in een spoedig te ver- wachten wetsontwerp tot waring van besmet telijke ziekten. De volksgezondfadd, dua de volkskracht, wordt voortdurend bedreigd. Hevig en steeds heviger woeden de zoogenaamde geheime ziekten, d. i. de geslachtsziekten. Het parid- culier initiatief veranag daartegen zeer weinig al zijn er loffelijke pogingen van uifgegaan. De zuigelingoi- en kindersterfte is nog veel te groot en de verzorging der kleinen laat zooveel te wensdien over, dat de maatsdhap- pij heel wat weiidcradit voor de toekomst verliest of ontbeert. Op dit gefbied heeft het particulier initiatief meer kunnen bereiken, maar een algemeene organisatie is noodig, ook ten behoeve van het sdiooUdnd, dlat aan allerlei besmetting blootstaat. Nog veel meer heeft het particulire initia tief berci'kt ter zake van tuberculose-bestrij- ding, maar die kan ook leiding ontvangen van- of in aanraking blijven met de voorge stelde gezondheidsdiensten. Voor de blijvende bestrijdiing van de ge- noemde en de besmettelijke ziekten acht de minister gezondheidsdiensten onder deskundi ge leiding en met goede organisatie noodig. Blijkens het V.V. vreesden sommigen, dat daarvoor weer heel veel ambtenaren zouden worden vereischt. Dit bestrijdt de minister: in eon zeker gebied zal een deskundige werk- zaarn zijn, zoo noodig met hulppersoneet. In zulk een gebied zal ae directeur een labora torium tot zijn beschikkiing moeten hebben, maar daaruit volgtt niet, diat in elk district een laboratorium behoeft tie zijn. Ook behoeft niet overal terstond de dienst wlledig geor- ganiaeerd1 te zijndat hangt af van den alge- meenen gezondheidstoestand; m.a.w. de wet kan gelcidelijk ingevoerd worden. De gezondheidsdiensten sluiten zich min of meer aan bij de Warenwet en de districts- indeding kan voor beidle ten naastenbij gelijk zijn. Er is echtcr verachtl. De Warenwet edschf gelijke regeling voor het geheele land, terwijl voor de Gezondheidisdiensten rekening kan worden gehouden met de plaatselijke omr standigheden en met de zeden en gewoonten der bevolking. Ved kan aan dte gemeenten worden overgelaten; alleen bij verwaarloo- zing van het gezondheidsbelang kunnen Ged'. Staten ingrijpen. Van dwang zal overigens geen sprake zijn en is dwang noodig, dan zal dat zijn in het waaracbtig belang der bevol king. Wat de kosten aangaat, het plafteland zal er minder vorderen dan de igroote ste- denl, waar het onderzoek moeilijker is; ook draagt het Rijk in die kosten' een aanzienlijk deel en gemeenten, die niet behoeven te worden aangesloten, betaleni niets. Wd hebben enkele gemeenten en provin- den zich nu reeds de volksgezonldheid aange- trokken, maar ten eerate geeft dat aanleiding tot wanorde door het verschil in regeling en ten tweede kan een algemeene organisatie goedkooper zijn. Sommige Kamerleden hebben zidh beroe- pen op de Armenwet, maar die bemodt zich met ziekenverzorging, niet met het voorkomen van ziekten, wat deze wet wil. Ook is aangedrongen op het behoud der gezondheidscommiissdes. De minister is daar- tegen. Die oommissies hebben in't algemeen weinig andera gedaan, dan aandacht schen- ken aan volkshuisvesting en adviezen geven biij1 het opstellen van gemeentelijke verordenin- g«i. Eigenlijke hygienisChe maatregelen zijn van deze commissies maar zdden uitgegaan. Wi'llen de gemeenten ze behoudeni, dan kun nen zij dat doen, maar als sChakel in den ge- zondhddsdienst zijn zij overbodig. Voor de volledighdd stippen wij1 hier nog de voomaamste bepalingen uit heit omtweip, zooals het nu luidt, aan. Het Rijk wordt verdedd' in gezondhdds- distridenin elk daarvan is een gezondheids- dienst, die gevestigd' is in een daarvoor aan gewezen gemeente. Die diensten doen onderzoek naar de volks- gezondheid in hun gebied en voeren maatre gelen uit. ter bevordering dlaarvan. Elke dienst Staat onder leiding van een deskundig Diredeur en beschikt over een lai- boratoriummaar niet elke dienst behoeft een eigen laboratorium te hebben. De noodige verordeningen worden vaStge- steld door de gemeente, die ate zdel van den dienst is aangewezen. Het Rijk draagt de eene helft van de jaar- lijksche kosten van den dienst; de andere helft komt ten laste van de gemeenten, die in het distrid liggen, elk naar evenredigheid van hd zielental. Ook de kosten van oprich- ting en eerste inricbting komen voor de hdft ten laste van het Rijk; de andere helft bc- taalt de gemeente, waar de dienst zijn zetel heeft. De diredeur geeft, al of niet gevraagd, ad viezen aan de gemeentebesturen en rappor- teert aan den inspecteur. FDRENZE LA MlAGMFICA. (Van onzen Parijschen correspondent). (INadruk verfooden). Cernohbim lago di Co mo, 13 .Mei. 'Edi week om Florence te zien, is eigenlijlk te weinig. Toch kan men in zes of zeven da- gen eenige zeldzame indrukken hebben, en mits men vroeg opstaat en niet al te gauw mOe is de allerbezienswaardigste musea en paleizien, kerken en kloosters vluchtig doorloopen. Wijl Sadden van Maandagochtend tot Donderdagavond zorgvuldig en systematisch onzen tajid verdeeld. Elken ochtend om 7 uur op, om 8 uur ontbijt, in onze kamer, met de ramen wijid open, en uitziende over de zoo innig-schoone daken-lijln dezer goddelijke stad; juist tegenover ons venster de San Croce, het vierkante fort-vormige blok van het palazzo Vecchio ('het „oude paleis") md ziijn toren als een topzwarc bloem, de cam panile en de onvergetelijke koepel rood met witte nerven' die Brunelleschi op den Dom bouwde; en aan onze voeten de Arno, als verweerd oud goud. Zoo om 8 uur ontbij- ten, droomend, een half uur, tegenover dit onvergetelijlkelijk panorama. En aan, v66r gen ,uur, de deur uit de straat op. De musea, in Florence, gaan om 10 uur open, om niet voor 4 uur te sluiten. De meeste kerken daarentegen zijn van 12 tot 4 gesloten. Dus bezochteni wij v66r 10 uur een kerk, em na 4 nog een andere. Om -kick- slag 10 edhter zorgden wij bij het museum of palazza te zaj'n, dat voor dien ocbtiend op hd gramma stand. We bleven er tot 12 uur all 1. Om' 1 uur was het dejeuner in het pension. Om 2 uur stonden we weer voor een andere poort met de nauwgezetheid van faibrieksarheiders, die naar hun atelier gaan. We bleven! er tot men ons, om 4 uur, de deur uitzette. Dan nog even een kerk bezichtigen. Vervolgens een roindwandeling door de staa, en ergens rustig tea-en. Tegen zeven uur naar huis, half acht diner. Daarna een brief naar huis of een paar ansiahtskaarten. En om 9 uur, dood-moe, doch de oogen vol sdhoonheid, naar bed;. Zoo hebben wij predes vier voile dagen eleefd, den eersten dag in de Ddm, het pa- azzo Vecchio en het Sint Marcus-museum; den tweeden de Ufiziden vierdem het Muse um van Amtieke em Moderne Kunst en de Qalerij Michelamgelo. Bovendien een zestal van de voornaamste kerken. We hadden toen ik verzeker het u geen oogenblik stil gezeten. doch gewoe- cerd met onzen itijld. Toch inadden wij nog niet een tiende gezien van wat men behoort gezien te hebben. Alleen aan bewonderens- waardige kerken staan er iin mdin gids 42 op het lijstje, en aan paleizen 62. Men zegt, dat men. om Florence eenigszins behoorlijlc te tekijken, anderhalf jaar noodig heeft. En ik wil het graag aannemen. Onze tijd was ech- ter beperkt; we wilden ook nog andere hoek- jes van dit prachtige land zien, wat van de meren meenemen, en wat van Venetie. Dus condem wijl voor Florence maar een week uit- trekken. Na aldus de eerste vier dagen der week te leblben imgedeeld op een manier dat er geen speld tusschen was te krijgen, hadden we op ons programma den vijfden d'ag, een Vrijdag, geheel open gehouden, em gereserveerd voor een bezoek of wel aan lets dat ons bijzomder mocht worden aanbevolen, of wel iets dat wij nog eens voor een tweeden keer mochten willen zien. De laatste dag, de Zaterdag, was bestemd voor inkoopen en wandelingen. Ziedaar het stramien waarop ons verblijf geborduurd was. En nu wil ik maar dade- ijk beginnen met u onze liefste herinnering ;e vertellen: het museum dat wij1, Vrijdags, voor een tweeden keer zijin gaan zien, San Wlarco. iDat is ontroerend. Meer dan dens hebben wij er gestaan met tranen in de oogen! Het is een heel oud' iDominicanen klooster. Hoe oud, dat weet ik niet, en wil ik ook niet we- tem, maar in elk geval hebben de heiligste ia mannen uit Florence's groote eeuw: de H. Antonius, Beato Angelico, Fra Bartalommeo en de nobelste dezer geestes-nobelen: Sacona- rola er geleefd. Het klooster is wondergoed geconserveerdin de gangen' en zalen en to 45 cellen op de eerste verdieping kan men z;ch geheel wegdenken in dien eerbiedigen schroom, de eel van Beato Angelico, men goddelijken kunstenaar uiens kinderlijk vro- me schiiderijien nog dagelij'ks een huivering doen gaain door de ziel van duizenden en duizenden bewonderaars, saamgestroomd uit alle hoeken der aarde. Ge betreedt er om. de eel waarin Savonarola geleefd heeft: die, prior van ditzelfde Sint-Marcus-klooster en groote begeesterde prediker, na den dood van Laurent de Medjcis (1492) door de stad ging, met een kruisbeeld dalt Beato Angelico voor hem geschilderd had (en dat nog ligt in zijn eel) om hoorders te winnen voor zijn sublieme boete-predikaties. Zoozeer bezieloe hij zijn gehoor, dat bijV. een keer, toen hij de kleine menschelijke ijdelheid' gegeese had met zijn woorden, de helft der inwoners van Florence al de schoomheden waarop zij trotsch waren en waarmee zij pronkten, naar de piazza della Seignoria brachten, ze daar op een hoop wierpen en.... in brand staken! Len groot schilder, wiens overgebleven wer- ken hem vooraan p laatsten onder een van le allereersten der Florentijnsche Renaissance, Iippi, gooide dien dag al zijn schilderijem in dat verschrikelijlk autoaafe... Hoezeer wijl ook de schatten die toen in vlammen zijn opge- gaan betreuren, men kan zich niet weerhou- den bewo-ndering ite hebben voor de ontzag- lijke zelfverloochen ing. welke sprak uit zulk een daad, en voor de bezielende overredings- kracht van een Savonarola, die de ijdele, prachtlievende Florentijhen hiertoe wist aan te zetten. Toch1 kon ook Savonarola de verwording der Republiek niet keeren. Met zijn schcrpe, geeselende toespraken, maakt hij zich tal van vijianlden. En het volk, dat Dante in balling- schap gezonden had en ver van zijn vader- stad deed' sterven,.... het bracbt Savonarola en zriip makkers naar d-en brandstapel. Op diezelfde piazza della Seignoria (het ?,pleto der Seigneurie") werd de heilige grijsaard levend veibrand, den 23 Mei 1498 In zijln eel in het San-Marco-museum lig gen nog verschiltende souvenirs van hem, ge- wijde relieken, en ziet men ook een authen- tieke afbeelding van zijn marteldood. 'Doch' het mooiste, het verrukkelijkste In dit schoone klooster zijln de onsterflijke fres co's welke .Beato Angellico, Fra Bartolommeo en andere monniken er op de wanden schil- derden. Beneden, in de gewelven der portie- ken van de kloostergang, zijn er 27 en aan de aangrenzende zalen nog versdhillende an dere. In de oude zaal van het chapiter be- wonderd mien een ontzaglijk schoone (en trouiwens wereldheroemde) kniisdging, van Beato Angeifiooe en nog weer in een andere zaal: het Laatste en nog weer in een ande re zaal: het Laatste Avondmaal, van Ghir- landdaio, dat voor mijn gevoel het bekende schilderij: van Da Vinci in teedere, tonige schoonheid ver overtreft. Boven, op de gang, is een ontroerend vrome Aanikonaigtog aan Maria, ook weer van Beato Angelico. Hij schilderde er nog een groot aantal andere in de cellen. Want elke eel bevat ook weer een fresco, op den wand1 naast het kleine getralie- de venster, tegenover de plaats waar eenmaal het leger stond. Die Annunziata's van Ange lico, ik geloof dat zij het puurste zijn wat er op de wereld bestaat. Zij doen u schreien en glimlachen, tegelijk, zij doen heel uw ziel juichen van verrukking en gelukzaligheid, van nobele, subtiele aandoening en emotie. Ook in de musea ontmoet ge er, hier en ge herkent ze onmiddellijk, zooals ge ook de gracieuse Raffaello'9, de weelderige Botticel li's, de zuidelijke warme Correggio's herkent Alle hebben ze gelijke vroomheid, doch die van Angelico is kinderlijk, onschuldig, als gen andere En schilderden Raffaello en Bot ticelli en Fra Bartolommeo en Chirlandaio en Correggio en vooral, vooral Da Vinci nog meer om te behagen aan het publiek, aan den toeschouwer, hij, Angelico, schilderde alleen voor zijn Ood Soli Deo Gloria in zich- zelf gekeerd, in extaze, schilderde hij1, zooals een nachtegaal zingt een Mei-avond in een geurend seriugen-boschje, omdat hij echilde- ren moest, omdat 'a was alsof een der enkelen, die hij zoo goddelijk zuiver uitbceldde, zijn hand bewoog en de kleuren mengde op zijn palet. Een onzegbaar schoon museum in Florence is ook de Galleria Antica e Moderne, waar men behalve den enormen David, door den jongen Michelangelo gehouwen uit een blok manner dat een andere beeldhouwer bedor- ven hadeen schitterende verzameling dier meerendeels anonieme primitieven, die de leermeesters waren der hierboven genoemde kunstenaars. De ochtend, die wij daar hebben doorgebracht, was eveneens onvergetelijk. Dochwat zau men wel kunnen verge- ten van Florence? Deze stad van sublieme kerken en paleizen is vervuld van dien prach- tigen gouden schijn die den achtergrond vomit van zoo menig schilderij om voor te knielen, en soms was het, wanneer wij in on ze kamer terugkeerden, alsof in den vredigen avond een nimbus hing boven' den rooden koepel van Brunelleschi, een van die aureo- len, die zweven boven de hoof den der lieve Verlossers en Maagden en Heiligen, die Bea to Angelico en zijn tijdgenooten hebben uitge- beeld. De ontzaglijke collectie der Ufizi, die in menig opzicht nog completer is dan het Lou vre of het Rijksmuseum zij bevat een' schit terende verzameling Hollandsche kunst, en Vlaamsche en Duitsche primitieven, en ook een groot deel van het onsterflijke werk van Rubens is hier de niet minder uitgebreide schilderijen-galerl} van het palazzo Pitt! waar o. a. die uiterst merkwaardige serie zelf- portretten te zien is der voomaamste schii- der9 van alle landen en alle eeuwen he verrukkelijke Museo Nazionale, met zijn zeld- zaam mooie middeleeuwsche binnenplaats, en zijh unieke collectie beeldhouwwerken van Michelangelo en Donatellielk op zichzelf zou een boekdeel eischen om u maar eenigs zins oppervlakkig te vertellen wat zij bevat- ten. En danen dan is er in Florence de straat, ide heerlijke straat, waar men telkene weer geniet, wanneer men er ronddwaalt, en waar elk huis in u de herinnering oproept aan de dagen der Medids, aan Michelangelo en Dante en dien vromen boetprediker en «iel- moedigen patriot Savonarola. Hoe vaak heb ben wij ons, in den loop dezer week, met moeite losgerukt van de loggia dei Lanzi, aan den voet van dat pallazo Vecchio, dat oude XHIe eeuwsche paleis, dat heel de sublieme grootheid der Seigneurie en der Republiek overschaduwde, die schoone loggia waarvan de dichter van het „Paradiso" droomde In zijn ballingschap en aan hdmwee naar welke hij stierf. Of van het superbe Dom-pldn, waar die drie wonderen van Byzantijnscne marmer- mozaik: de vierkante companile, de duomo en het baptisterium oprijzen als en hemelhooge droom-stad van kleurige, kristallijnen vegeta- Florence (in het Italiaansch: Firenze, of oorspronkelijk Fiorenze, de stad der bloem; zij voerde evenals de Bourbons een lelie in haar wapenschild) is een heerlijke stad. Zij is van de vele steden der wereld d'ie ik ken wel de allerschoonste, om haar karakter zoowel als om haar geschiedenis, om haar natuur- schoon zoowel als om haar kuntschatten. Te- recht verdient'zij den biinaam: la Magnifica de prachtige, waarmee dit volk van visionnai- ren en dichters haar tooide, opgetogen liefde- vol. LEO FAUST. Van de vele kwade gevolgea van overtallig urmezuur en nierzwakte is steenvorming in de meren of blaas wel het meest te ducnten. Maar Foster's Rugpijn Nieren Pillea heb ben in zulke gevallen menig succes bereikt en tal van gevaarlijke operatien voorkomen. Spoedige behandeltog is het best, en d# eerste verschijnselen moet men kennen. £en pijnlijk gevoel in den rug, waarbij men bo- hoelte aan steun heeft ter hoogte van de nieren, en vooral het voorkomen van een op steenstof gelijkend beztoksel en1 gruis in de urine, terwijl de loozing met een brandend gevoel en pijn gepaard gaat, doet decken aan die mogeljjkaeid van steeavorming. Staenen vormen zich vaak, als het urine- zuur aan afvoer door de nieren ontsnapt, zich iaag na laag rond een of andere kern afzet en langxamerhand een harde, cement- achdge massa vormt, die voortdurend groo ter wordt. Slaat derhalve nooit waarschuwingsa van nierzwakte als rugpijn, urinekwalen, hoofd- pijn, duizeligheid, pijn in de gewTichten en Iendenen in den wind, maar bekamp bet kwaad onmiddellijk door een gercgelde en matige leefwljze, en met behulp van Foster's Rugpijn Nieran Pillea. Dit geneesmiddel heeft eflo scheidende welting ming «n menigmsal kwam het voor, dat de teen loakwam, verkruimde «n la tjjae, zand- aehtige deeltjes werd afgevoerd. Foater'a Rugpfjn Nieren Piltea te AUcmtar verknjgbaar bij Nierop Slothou- ber h 1.75 per doos. StadsnieiiTT8 JAARVERSLAG VOOGDIWEREEN. „KINDERZORG" OVER 1921 De secretaresse, mevr. A. Stroink-Houtman verzoekt ons opname van het volgende: Het tweede bestaansjaar van <teze veroani1- ging is voorbij en met voldoentog ziet het bestuur er op terug. Veel werk kwam er well is waar niet en bij de drie eerste pleegkinde- ren werd ons slednts ^en jongen toegewezen. Even wel hadden wij voor dien een en jongen veel zorgen en groo'tte onkosten. Hij is echter in goede handen en dank zij de bijdragen onzer leden kunnen wij die onkosten bestaij- den. Het blijft steeds moeilijk nette gezinnen te vinden, die genegen zijn voogdijkindieren op te nemen. De gezondheid en ontwikkel'ing onzer pleegkinderen laat niets te wenschen over en de pleegouders zijn alien vol toe- wijding voor de hun toevertrouwde kinderen. Ons ledental konden we met 14 vermeerdle- ren en wij vonden velen bereid, een spaarbus- je in hun omgeving te plaatsen, waarvan de inhoud een goede steun voor de kas bleek. In alle opzichten kunnen we dus dankbaar zijh en met moed de werkzaamlheden van 't nieuwe vereenigingsjaar aanvangen. DIENST DER WERKLOOSHEIDSVER- ZEKERING EN A R BE IDSB E MI DDE- LING. Doelenstraat. Afdeeling: Arheidsbeurs. Tel. 645 2 X bellen. Geopend op alle werkdagen van des voorm. 9 tot des nam. 12>i uur, bovendien des Maandagsavonds van 7—-8 uur. Aangeboden: 1 bakker, 2 bankwerkers, 1 boekbinder-lijstenmaker, 1 electricien, 1 grondwerker, 1 hoefsmid. 1 vr. eni 4 m. kan- toorbedienden, 1 kantoorlooper, 1 kellner, 1 ketelmaker, 1 kistenmaker, 1 koetsier, 1 lood- en zinkwerker, 1 loopknecht, 2 machinisten- stoker, 3 magazijnbedienden, 3 metselaars, 2 opperliedeni, 2 plaatwerkers, 1 portier, 1 scfaeelpsbouwer (ijzeren), 1 schipper, 1 schoenimaker, 2 slijpers, 3 smedieni, 1 stuca- door (aankomend), 1 sigarensorteerder, 8 sigarenmakers, 1 tabaksbewerker, 6 timmer- liedcn, l waker, 1 ijzergieter, 1 ijzerwerker en 27 lo&se arbeiders. GcpLaatst: 1 colporteur, 1 kantoorbediende en 5 losse arbeiders. Gevraagd: 1 huisnaaister, 3 kleennakers, 1 loopjongen, 1 rijtuigschilder en 1 wexkster. Alfcmaar, 20 Mei 1922. DE DIRECTEUR'. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ TE AL'KMAAR. In de maand April 1922 werdi de Open- bare Leeszaal en) Boekerij alhder met de vol- gende boelcwerken uitgebreid: C 848 B rug gen, Kn. De Freule. C 849 H. Moot}. Acht dagen. D 640 A. Strindberg. Drootaspel. D 641 Stendhal, De abdis van Castro. I 152 M. Quillardet, Espagnols et Portu- gais chez eux. 153 Leroy-BeaulUa, La renovation de l'Asiie. I 154 iff. Montet, Br6sil et Argentine. I 155 Labbt, P. Lea grandes routes de Russie. F 405 O. de la Barca, Der Richter von Zalamea. (CL) F 400 M. Gorki. Der Trunichtgut u. a. Ere zahlungen. (G.) F 407 iB. Bjdrnson. Der Braubnaraih. (G.) F 408 R. Herzog, Die Vom Niederrhein. F 409 N. W. Gogol, Tschitschikows Reise- erlebnisse oder Die toten Seelen. F 410 R. Al. Rilke, Erste Gedichte. F 411 Neue Gedichte. 2 Th. F 412 F. Dostojeffsky, Der Idiot. 2 Th. K 337 Machat, Le dieveloppement 6co- nomique de la Russie. K 338 Leiseau, Ch., L'equilibre Adriatique. K 339 V, Birard, L'Angleterre et 1' impd- rialisme. K 340 J. E. Stokvh, Van Wingewest naar Zelfbestuur in Ned.-Indie. L 100 Bijdraigen tot de Statistiek van Ned. Faillissementsstatistiek. (G.) L 107e OBijdragen tot de Stat. v. Ned. (G. Overzicht van den belastingdruk op het inkiomeni en het vermogen voor alle gemeenten des Rijks over het belastingjaar 1920/'21. L 270 Aengenent, J. Leerboek der Socio- logic. L 269 Rapport en en Verhandelingen uit- gegeven door het Rijksinstituut voor Visscherijonderzoek. (G.) L 271 Verslag over het Haventoezicht uit- geodf. in 1920. (G.) Noorduyn, Het Onder-Bewustzijn. atalogus van schilderijen, aqua- N 184 J. Q 71 6 relleni enlz. (G.) V 142 III V. Bismarck, Ertanerungeni und Gedanke. V 174 W. Bilderdijk, Brieven van 5 dl. (G.) W 25 Gedenkhoekije, uitgegevem d. de Ver. R. K. Openb. Leeszaal en Bibl. St. Dionysius (G.) X 47 II M. Pont, StenogTafie. X 48 Stenografie voor school- en zeltfonderricht 2 dl. Kb 160 M. Brusse, Een dierenkolonie to een groote stad Abonnememt op: De Nieuwe Gids. Elsevier'a Gei'U. Mndschr. Op de Hoogte. OPLOSS ING EN DER R A ADS ELS UIT UIT HET VOR1G NUMMER. Voor grooteren. 1. H Hugo de Groot. fa a it d e g e n S c fa o out A pa Id oota Hugo d e Q r p o i Ste iOeren N a a r dto r i o o to 1 i 2. Salamander. Maas, laara, rnand mes. 3. Bew (web), aar, school. BewaarechooL 4. Utrecht, recht, edit. Voor kleineren. 1. Veiborgen viarvoetige dieren. Loop vlug Em, sta toch niet te dralen. (Gems.) We hebben ons allebei aan deze braam- struiken gekrabd. (Zebra.) 'Heeft Rika me elken dag opgezocht? (Kameel.) Oor, vijg; oorvijg. 3. Vos, rrns, los. 4. 'Rotterdam. Rat, meter, rood, Edant. OM O'P TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Mijfa eerste en tweede vorhien samen een jongensnaam, mijn dierde is een peraoon en mijn geheel is een visch. 2. Plaats in deze 16 vakjes IS 2 R 3 E 21 2 K IT 3L 20 4. z66, dat je van links naar rechts en van boven naar beneden te lezen krijgt: 1. Iemand, die bij twee menschen, die el'kaar niet verstaan, een tussdienper- soon is. 2. Een vette vloeistof. 3. een snareniustrumient. 4. een lekker vruchtje. Welk dier maalk ie van eiooRschnr Kruisraadsel. Op de kruisjeslijniea komt de naam van een zee visch. 1 X X X xxxxxxx X X X 1. rij een medeMinker. 2. rij een jong, viervoetig der. 3. rij een zoute vloeistof. 4. dj't gevraagde woord. 5. rij een meisjesnaam. 6. rij een vrudiltje. 7. rij een medeklinker. Voor kleineren. Ik ben een metaal. Plaats mijn letters in een andere volgorde en ik wordt een nut- tig bode, dat je op school en bij het lee- ren van sommige lessen gebruikt. 2. Ik ben een lidiaamsdeel van een dier. Onthoofdt men mij, dan wordt ik een lekkemij, onthoofdt mij mij nog eens dan wordt ifc een- verkorte jongensnaam. En als men dezen jongensnaam onihoofdt en van dien staart omtdoet, krijlgt men een groote sledle. Met F F ben i'k een jongensnaam, met h een rond voorwerp. i. Verborgen visschen. Zij heeft mij tweemaal opgezocht. Ik had voor niets zoo lang gewacht. Jan houdt niet van roggebrood In Delft zal men mij deze week niet ver- wacht hebben. (2).

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6