DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 120 Honderd Tier en twintigste Jaargan? 1922. MAANBAG 22 MEI Dit Hammer bcstaat alt 2 blades t utHiuuiKMitNyrfju blj pooniitbetaling per 3 maandon f 2.—, ft. per post f 2.50. Hewijsn. 6 ct. Artvertontiepr. 25 ct. p. rogei, grootoro totters naar piaatsruiitiir Itrieven franco N.V. ltoek- en Hamtolsrir. v.li. Hernia, foster Zoon. Voordam 0 9, Tel. Administr. No. 3. Ttedactto No. 33. OlrecinurU. It. KUAL. UoofdroducteurT}. N. ADUMA. Bnltc»La*d. DE CONFERENTIE TE GENUA. Barthou, Colrat en de Fransche delegatie vertxokken Zaterdag om 10 uur 55 min. Hun werd uitgeleide gedaan door Facta en Schan- zer. Op het oogenblik van het vertrek werd aan Barthou een prachtige krans met de Ita- liaansche en Fransche kleuren overhandigd. De menigte applaudisseerde hartelijk en van verschillende zijden klonk de kreet „Leve Frankrijk!" N Aan Lloyd George viel eenc merkwaardige ontvangst "ten deel. toen hij Zaterd'agavond het Victoriastation bereikte bij zijn terugkeer van Genua. Het perron was geheel bezet door de leden van beide huizen van het parlement zoomede door Chamberlain en de andere mi nisters. terwijl dc toegangen tot het station door dichte drommen volk gevuld waren. Zoodra de premier verscheen aan de deur van zijn salonwagcn verhief zich een luid gejuich der vereenigde edellieden en Lagerhuisleden. De premier bleef eenige minuten staan en nam de gelukwenschen in ontvangst. De eer ste, die Lloyd George begroette en hem de hand reikte was de hertog van Atholl, Lord- kamerheer. Hij zeide tot den premier, dat hij den koning vertegenwoordigde en bracht hem de volgende boodschap over: „Mijnheer de Eerste Minister. Ik heb van den koning de opdracht ontvangen, om u in zijn naam te verwelkomen en de hoop van Z. M. uit te drukken, dat uwe gezondheid niet heeft geleden van uwe moeieUjke en lang- durige pogingen voor de zaak van den vreae en het economisch herstel van Europa. De premier was blijkbaar zeer bewogen toon hti zijn dank te kennen gaf. Toen' hij naar Downingstreet reed met me- vrouw en mejuffrouw Megan Lloyd George -erden den premier groote ovatien gebracht. Bij zijn aankomst in zijn officieel departe- mcnt, besprak Lloyd George met persverte- genwoordigers de resultaten der conferentie van Genua. Tot den vertegenwoordiger van de .Sunday Times" verklaarde hij: „De conferentie was de eerste en belang- rijkste phase in den grooten veldtocht. Wij hebben een stelling bemachtigd in den oorlog teg n de reactie, die ons. naar ik hoop, van ae ecne overwinning tot ae andere zal vooren. Dertig staten, tusschen vele van welke heftige geschilcn bestonden, veroorzaakt door den strijd om het bestaan. zaten voor het eerst om eene gemeenschappelijke tafel. Zij bespraken gezamenlijk de zaken van Europa. Zij gingen it een en bespraken hunne eigene particulicre moellijkhcdcn, natie voor natie, en groep voor roep. Zij brachten tezamen Rumen(era cn -Russen, Czechen met Hongaren, Yugo-Slaven met Italianen Nu dit is verricht, worden de hindorpakn tot verzoening en aameniwerktag minder en minder goducht en wordt de weg tot eene overeenkomst geopend." Eenc der meest indimwekkende vcrtoonin- gen, welkc hij ooit gewenscht had, was die van de vcrtegenwoordigers van 30 natien, die zich een voor een verhieven en plechtig zwoeren den vrede te zullen bewaren, Dit was nooit van tevorow gescbied. 'Het verdrag van non-agressie was niet alles, wat hij had gehoopt, maar het was een cnorme schrede en eene groote nieuwigheid. Vele dezer staten wa ren hezig zich tegen elkaar te wapenen en zich voor te bercidcn, den bloedigen strijd te vernieuwen, maar zij waren than? plechtig ovoreengekomcn, het zwaard voor een bepaai- den tijd in de scheede te steken, en hiji was voor zichzelf overtuigd', dat zij, eenmaal de zoetheden der eendracht geproefd hebbende, nooit meer zouden willen lerugkeeren tot den vroegeren toestand van krijgshaftige vijande- lijkheid. Dit was dan het groote resultant van Genua het verdrag van non-agressie. Wat het Russische probleem bctrof, ae Boljewis- ten waren in contact gekomen met West-Eu- mna jaren van isoleering. Zij wistcn thans punne grondbeginselen met wonden wor- den opgelegd aan ae andere natiihv en dat de prijs van het crediet, dat zij vcrlangden, was de erketming van de aangenomcn woken van het internafionnal verkecr. Overigcns was het lets geweest, de natien te weerhouden uiteen te gaan. Bijzondere invloeden, tegengesteld aan den gcest der conferentie, waren voort- durend aan het werk geweest. Meer dan eens had het opbreken onvennijdelijk gesdicnen, maar het gevaar was gelukkig afgewend en Europa kon thans voorwaarts gaan in den nieuwen kruistocht met vereenigd front. Naar uit Washington gemeld wordt, stelt Amerika als eerste voorwaarde voor het her stel van Rusland de afschaffing van het „Sov- jetisme". Volgens de ..Qiicago Tribune" zou in de nieuwe nota van Hughes aan den gezant Child verzocht zijn Lloyd George een derge- lijke mededceling te doen en te vcrkaren, dat Amerika aan de conferentie van Den Haag niet zal deelncmen, zoolang de Sovjet-regee- ring haar tegenwoordige hooding niet veran- dert. Zaterdagmorgen te 9 uur 10 is de Duitsche delegatie via MilaanChiasso naar Frankfurt a d Main vertrokken. De Italiaansche minis ter van buitenlandsehe zaken. Schanzer, deed haar aan het station uitgeleide. Het oorspron- kelijke voornemen van'den rijkskanselier dr. Wirth om een dag te Miinchen te vertoeven, breft hij; opgegeven in verband met de de- monstratieve verbranding van de rij'ksvlag vbbr het station aldaar. Zaterdag il. Naar aanleiding van een tegenspraak der bolsiewiki stelt de officieele Ritssische pers- dienst vast, dat de biizondere veiligheidsmaat- regelen voor de Russische delegatie tijdens haar verblijf te Berlijn op uitdrukkelijk ver- lange der Russen zelf, werden genomen, aldus de "Tel. In het hotel „Esplanda", waar Tsjitsjerin en Litwinof logeeraeni, werden op verlangen van Litwinof voortdurend dag en nacht beambten onmiddellijk voor hun ka- merdeuren geposteerd. Litwinof motiveerde zijn verzoek met de verklaring, dat hem ter kennis was gekomen, dat Rusissche officieren een aanslag beraamden. Eenzelfde verzoek deed de gedelegeerde Joffe, die in hotel „Kaiserhof" logeerde. De poiltie-begeleiding van Tsjitsjerin en Litwinof geschiedde eveneens op uitdrukkelijk verlan gen van Litwinof. Een beambte ging dan op de bank zitten, terwijl een andere het rijtuig bij het einde van den tocht opwachtte. In dit verband kan worden gemeld, dat joffe. toen hij uit Genua terugkeerde, nog1- maals om speciale bewakingsmaatregelen ver zocht en steeds door twee poiltie-beambten werd begeleid. Jaspar is uit Genua teruggekeerd. In een onderhoud met joumalisten verklaarde hij. dat de conferentie, op het punt van het herstel van Europa, niet tot een doel heeft geleid. Hij. voegde er aan toe, dat de Belgische regeering voornemens is, om ter vergadering van Den Haag energiek haar standpunt te handhaven betreffende de eerbiediging van den particu- lieren eigendom, waarmee ook de Italiaan sche en Engelsche regeering accoord zijn ge- gaan. Een bijzondere correspondent van de Tel. schrijft het volgende: Krassin was zoo vrien- delijk mij heden een onderhoud toe te staan. Hij gaf een uitvoerig beeld van den economi- schcn toestand van Rusland. Met voldoende buitenlandsehe hulp, zoo zeide hij, zal Rus land na twee jaren den hongersnood over- wonnen hebben. Na vijf jaar zal het weder graan uitvoeren en na 25 jaar zal het een mo dern land als Amerika zijn. Krassin heeft persoonlijk wel vertrouwen in een interaationaal consortium, indien dit zich niet tusschen den leverancier en den Rus- sischen staat stelt. Zonder meedoen van Ame rika acht Krassin een consortium de eenige mogelijke wijze voor de rest van Europa om Rusland te helpen De oorlog en de revolutie hebben de psy- chologische ontwikkeling bevorderd en de productiviteit van den Russischen landbouw verhoogd. Gevraagd naar de petroleum-kwestic, zeide Krassin, dat alle gcpubliceerde contracten ge heel uit den duini waren gezogen. Er is nog geen resultaat bereikt. Het is nooit de bedoe- ling geweest een monopolie te geven. Bakoe produceert thans 35 pet. van de vooroorlogs- productie. Gevraagd naar het voordcel van Nederland van een handelsvcrdrag, antwoordde Krassin, dat de voordcelen niet onmiddellijk gevoeld zouden worden, doch dat het in de toekomst een voordeel was vastcn voet in Rusland te hebben. Er zijn concessies mogelijk voor de organlsatie van de scheepvaart op de Wolga, Don en Dnjepr, voor de papier- en celluliod- fabricatie, voor petroleum cn edele metalen, alsmede voor den aanleg van havenwerken. Met een Nederlandsche houthandel-maat- schappij is een contract gesloten voor een ge- menga bedrijf harer houtzagerijen in het Ar- changel-gebied, waarbij een bosch concessie is verleend. Van de winst krijgt de Russische staat de eene helft en de maatschappij de an dere. Krassin besloot het onderhoud met zijn vast vertrouwen in de toekomst van Rusland uit te drukken. Persstemmen. Bij een bespreking der resultaten van de conferentie van Genua schrijft de „Daily Chronicle" „Hct lijd't geen twijfel of, zooals Lloyd Oeorge zeide, de oorzaak van de opwinding tijdens de conferentie was het vraagstuk der toekomstige betrekkingen tusschen Rusland en de andere landcn der wereld. Genua heeft dit vraagstuk niet opgclost, doch het aanmerkelijk aichter bij ecni oplos- sing gebracht. Voor de eerste maal heeft Eu ropa in het openbaar en in zijn geheel dit vraagstuk onaer de oogea gezien. Het vredespact is niet onderteekend, maar een wapenstilstand van acht maanden is een groote stap in die richting, een stap, die voornamelijk is gedaan door de geestkracht van den Britschen premier in een der donker- ste uren van de conferentie. Voorts zijn er de uitvoerige rapporten en aanbevelingen van de financieele economische en verkeerscommissies. Niemand zal beweren, dat deze commissies zich niet serieus en waar- dig van haar taak hebben' gekweten. Doch waarschijnlijk is het belangrijkste en merkwaardigste resultaat van de conferentie, dat alle Europeesche naties gedwongen wa ren, hun kaarten op tafel te leggen en den geest en de strekking hunner politick uiteen te zetten. Deze uiteenzettiag maakite in alle gevallen niet een even prettigen indruk, doch dit hedft wellicht slechts een heilzame uitwer- king. En zonder de conferentie zou men' hel: niet hebben bereikt." De „Manchester Guardian" betreurt het, dat er zoo weinig prachtische resultaten te Genua zijn bereikt, doch wiist er op, dat de conferentie ook ten doel had, de oogen van geheel. Europa op sommige economische moeilijlkiheden te vestigen. Genua heeft deze moeilijkheden dichter bij haar oplossing ge bracht. Het heeft de openbare meaning beter ingelicht, de vraagstukken uiteen gezet, het terrein voorbereid voor nieuwe conferenties en de menschheid aangespoord gezamenlijk naar economische welvaart te streven. Dit zijn geen tastbare aanwinsten, doch daarom zijn zij niet minder werkelijk, De sluiting der conferentie van Genua wordt in de Duitsche pcrs over het algemeen, tenminste door de rochtsche en linksch-radi- cale bladen, een fiasco genoemd. De „Kreuzzeitung" schrijft, dat de balans van Genua geen resultaat heeft gehad. In Duitschland zullen geen politieke of economi sche sporen der conferentie achterblijven. Dreigend echter, zegt het Wad, staat v66r ons de 31ste Mei. De communistische „Rote Fahne" zegt, dat de conferentie geeindigd is zonder succes en ook niets voor den vrede gedaan heeft. Daar- tegenover moeten wij de welsprekendheids- prestaties der verschillende staatslieden in de slotzitting erkennen. De „Deutsche AUgemeine Zeitung" is van meening, dat alle fraaie bewoordingen geen verandering kunnen brengen in het rampzalig einde. De conferentie heeft niet de talloeze malen verkondigde waarheid erkend, dat Eu ropa en de wereld slechts, bij een waarachtir gen vrede economisch gezond gemaakt kun nen worden, want anders zou zij dienovereen- komstig gehandeld hebben. Ook het „Berliner Tageblatt" constateert, dat de grootsche ideeSn en verwachtingen, die het begin van de conferentie kenmerkten, in onbenullende welsprekendheid te loor gie- gaan zijn. De vredesverzekeringen van Bar thou weerspreken het feit, dat de Fransche re- gimenfen zich nog steeds te Dusseldorp be- vinden. De rede van Lloyd George heeft een even gro'ote teleurstelling teweeg gebracht, als zij onverwacht was. Zelden heeft men, na zulk een langen en energiek gevoerden strijd, een dergelijk sma- keloos slotwoord gehoord. IIoll. IJzeBmftgazijn DE WILD. Gascomforen met vrobbebrander, imlnig in gebruik en slot duur. AMiE'RIlKJA EN1 SOVjiET-fRUSLAIND De regeering van de Vereenigde Staten is van meening, dat een comimissie van' erkende experts met nuttig resultant naar Rlusland zou kunnen gaan om een studie naar de Russische tocstanden ter plaatse in te stcl- len. 'Deze commissie zou ecu studie moeten miakeit van de behoefren van dit land en de middelen. om daarin te voorzien. Zulk een onderzoek zou de kwestie van de algemeene productie. van het transportwezen, het fi nancieele systeem, de natuurlijlke hulpibron- nen enz. moeten1 omvatten. Het rapport van deze commissie zou aan de daarbiji belang- liebbende naties gelegcnheid geven om tot positieve conclusies tc gcraJten. Op het oogenJblik maakt dc huidige economischo toe stand in 'Rusland het maken van dergelijkc conclusies uiterst modlijk. Amerika heeft er geen bezwaar tegen, diat ook Duitsche experts aan deze studie-reis zullen deelneinen. Ook tegen deelneming van Russisclie experts aan deze commissies koesteren de Vereenigde Staten geen bezwa- ren, op voorwaarde cvenwcl, dat de Russi sche leden dier commissie zich zullen wijden aan het verstrckken van feiten cn zich zullen onthouden van vooropstellen van communis tische of andere beginselen van politieken aard. Te Washington is men het geheel eens met de verklaring van Lloyd George, waarin deze zegt, dat de grootste moeilijikheid te Genua bestomd in het pogen een middenweg te vinden itusschen twee onvereenigbare re- geeringsstelsels. Volgens de Amenkaanscho meening moot men evcniwcl nog cen stap vcr- dcr gaan en erkennen, dat men of het een of het andere stelsel zal moeten opgeven. Dit strookt geheel met den geest, aan welken Hoover m zaju veridaring voor de Anieri- kaansche iKamer van1 Koophandel uiting CIn dien rode zeide hij nl.: De naties en a lie vormien van politiek, die hun be- hagen, aanvaarden, maar als zij: internati- onale veribintenissen willen aangaan, moeten ziji him Internationale plichten nakomen. DE RUSSISCHE KERKSCHATTEN. Naar aanleiding van het proces te Moskou in verband met de inbeslagnemiing van kerk- schatten, richten de 29 bonden, die in het co- mitd van Russische hlstellingeni en organisa- ties in Duitschland zijn vertegenwoordigd, zonder verschil van politieke richting, een manifest aan alle kerkvorsten en staatshoof- den, waarin o.m. wordt verklaard, dat de Russische geestelijkheid zelve gaarne bereid was, alles in het werk te stellen om den, hon gersnood te lenigen, en dat de patriarch een bijzondere kerkcommissie heeft gevormd tot bestrijding van den hongersnood, en met goedkeuring van de sovjet-regeering een schrijven tot de geestelijkheid heeft gericht, waarin machtiging wrd verleend tot het voor dit doel verkoopenj van fcerkschatteni, met uit- zondering van voorwerpen, die voor den' eere- dienst worden gebruikt. E>e sovjet-regeering heeft deze commissie echter ontbonden en is tot de inbeslagneming van alle kerkschatten overgegaan, zonder eenig onderscheid tusr schenl de voorwerpen te maken. Dit optreden. aldus het manifest, heeft on- der de Russische bevolking groote opwin ding verwekt, te meer nu de bolsjewiki naar aanleiding van het protest der geestelijkheid opnieuw stroomeni bloed hebben, vergoten. (Het manifest eindigt met eeni dringend be- roep om den veroordeelden het leven te red den1 en ht godsdienstige gevoel van het Rus sische volk tegen de sovjet-ijautoriteiten te beschermen. Van de beklaagden (bijna alle leden der Moskousche geestelijkheid!) zijn 12 ter dood veroordeeld. Ziji werden schuldig verklaard aan moreel verzet tegen de inbeslagneming van kerkschatten en neiligenbeelden, hetgeen als een contrarevolutionnaire politieke sa- menzwering tegen de Sovjetregeering werd beschouwd. Het vonnis werd uitgesprokeni na een rechtszitting, die veertien uur duurde, en waarbij het pubiiek in afwachting van de uit- spraak de zaal den geheelen nacht niet ver- liet. Bijzonder dramatiscb is in dit proces de figuur van den hoogsten patriarch aller Rus sen, Tichon. Aanvankelijk als getuige gedag- vaard, werd hiji al spoedig door het tribu- naal als de voornaamste schuldige geken- merkt. Toen' hij de zaal binnentrad, gaf hij alien aanwezigem zijn zegen.. KORTE BERICHTEN. De Amerikaansche oud-president Taft gaat binnenkort een bezoek brengen aan Enr gelaad. Prof. FrMtjof Nlansen, die als eommis- saris voor de Russische hougersnoodgebieden de vergadering van den ValkembondSraad te Geneve heeft bijgewoond, is uit Parijs komen- de^ te Berlijn geaxxiveerd. Van Berlijn gaat hijs naar Christiania. De raad van Beausainit, een gemeente van nauwelijks 800 zielen in het arrondissie- ment Marche (Belgie), heeft een nieuwe be- lasting ingevoerd, waarin de ongehuwden woxden getroffen. Wie dextig jaar is en nog ongeihuwd, moet jaarlijks in de gemeentefcas stoxten een bedrag van 10 francs. Naar de Fransch bladen rnekten, zijn de metaalbewerkers in het district Bilbao in staking gegaan. Men schat het aantal sta lkers op ongeveer 25.000. Enkele fabrieken werken echter nog, ontder besciherming der gendarmerie. Moskou heeft 19 Mei het verdrag van Rapallo geratificeerd. Bij de Noorsche regeering is bericht in- gckomen, dat aan de Russische kuat verschil- lcnde Noorsche schepen in beslag werden ge nomen, ofsdioon zij zich buiten de grens van 12 mijlen ophielden. Gaan de Russen nu hun tcrxitoriale grens nog meer uitbneiden? Voor de haiven van Guxhaven is een vis- schersvaartuig overvaren door cen stoom- schip cn onmiddelijk gezonikien Twee leden der bomanning zijn verdronken. 'De Belgische re^reexing beeft bcsloben, dat Belgische troepenafdccikigen bhinen zoor korten tijd dfe zones van Diirai en Jiildch in Duitschland zullen gaan bezetten ter vervan- ging van de aldaar god'ctacheerde Fransche troepen, die op hun heuiit die Amcfikanen te Coblenz gaan vervangen. Het mijnwerkei'scongres to Oviedo in Spanje, heeft tot een algemeene staking be- slWu. Naar uit Batoem wordt gemeld, is in Gcorgifc een anti-bolstjewistische opstand uit- gehroiken. Do ministercrisis in Oriekehland is go ftindigd met de vormling van een coalitie-car binet, waarin de aanhangera van Goenaris en van Stratos zijn vereenigd. Als miin'ister-pre- sidient treedt op Protopapadakis. Te Mioskou heeft neden de eerste ver- deeling plaats van de levensmiddelen, welke door Aimerika ter beschilkking van de Mos kousche kunstenaars zijn gesteld. De pakkot- ten hebben in Rusland een waarde van 83 miUioea roebel. De prijs in Amerika bodraagt 10 dollar per pakket. „VU5TRTXr. Dot Kederlaniflsb# rljwiel voo* Ned#rlan*cr«. Goraengd Nl«uws. DOOR EEN STROOM VAN 3600 VOLTS GEDOOD. Bij het verwfeselen van' transformatoren wercl in de hoogspanningsruimte van de ma- chinefabriek Drankenlburg" ,te Utrecht de 32-jarige hoofdmonteur Peeters aldaar werk 7aam voor het Gemeentelijk Electriciteitsbe- dirijf, door een electrischen strooni van 6000 volts spanning getroffen. De ongelukkige raakte met de voet Slechts even een der schakelaars aan, alzoo een z.g. aardsluiting veroorzakende, waardoor hem een stroom van ongeveer 3600 vol'ts door het Ikhaam clrong en hem op slag doodde. Per lijken-auto werd de getroffene, aan wiens lichaam men slechts een kleinen brarnd- plek aan de getroffen voet constatearde, naar zijn woning aan de Zuiderzeestraat vervoerd. Justitie en politic stelde een onderzoek in. GASVERST IRKING Zaterdiagmorgen werd in zijn woning de 60-jarige W.W. van Roticrdam' levenloos op zijn bed gevonden. Pogingen om de levens- geesten weder op te wekken mislukten. De spoedig tea* plaatse zijnde geneesheer 'kon slechts dood aoor gasverstikking oonstateeren. Een kraantje van de gasleidling werd open gevonden. UFT EEN RA'AM GEVALLEN. Op den Schiedamschen dijk te Rotterdam viel de 22-jaxige C. W. S., terwijl hij ondier den invloed van sterken drank verkeerde, uit de tweede verdieping op straat; in bewuste- loozen toestand moest hij met eene ernstige !iersenschudding naar bet ziefcenhuis ver voerd worden. DE STAKING DER HOUTBEWERKERS OPGEHEVE1N. Nlaar wij vememen, is thans ite Amsterdam arhdc&conflict in het houtbewerkersbe- drijf volkomen bijgelegd. Morgen zal hea werk algemeen hervat worden. BEDWELMD DOOR OAS. Zondagochtend werd te Rotterdam de 56- arige mej. A. W., toen zij, op den ijd niet verscheen, in bed gevonden', oos geworden door het uiistroomende gas. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse en diende haar geruimen tijd zuur- stof toe met het gevolg, dat de levensgeesten terugkeerden. De vrouw werd vervolgens in let ziekenhuis opgenomen; haar toestand1 is nog levensgevaarlijk. OVERREDEN. Zaterdagmiddag geraakte op den Bree- den Hilledijk te Rotterdam het 8-jaxig knaap- je J. v. D. onder een passeerenden zandwar ,/en. Een der widen reed 'het ventje over het uoofd. De dood trad tengevolge daai-van on middellijk in. BRANDEN. Zaterdagnacht is de boerenwoning van de wed. (H. J. Banis, aan den Bavinkelsweg te Almelo,, afgebrand. Het vee kon gered wor den, op een varken na, dat In de vlammen omkwam. iDe knecht kreeg biji de reddingspogingen zulke brandwonden, aat hij to het zieken huis moeSt worden opgenomen. Zaterdagnacht is te Spijkenisse het huis van L. V., wtnkelier to manufacturen en kruidenierswareni, tot den grond toe afge brand. Zaterdagnacht heeft een hevige brand ge- woed to een huis aan de Nieuwstraat te Arn- hem, waar gevestigd zijn de schoenmakerij van de firma Flipse en verschillende maga- zijnen en kantoren. 'De brand ontstond in een miagazijh van gramophoons en breldde zich van daar over het geheelc gebouw uit. De bewoners van de bovonverdieping konden zich intljids redden. Verzekertog dctet de Sell 3d€. Vrljdag is de boerdcrij van A. Bocrkamp te Wilp, botaandc uit huis, schuur en twee hooibergen, totaal afgebrand. De brand ontstond to een der hooibergen. Verzekertog dekt do schade. MR. P. RHN1K. Nlaar verluldt, bcstaat in vrijzinnige krto- gen to Zeeland het voornemen, de veikleztog van mr. Rliak tot lid' van de Eerste Kamer te bevorderen. I urr DE SIOARENN1 jVEHHBID. De vier werkliodcnorgauisatics fa de slga- renfadustrie hebben, zoo meldt Hot Volk, van de drie patroonsverbonden die niedcdcelfag ontvangen, dat zij met het oog op de wijzigfa- gen in de iNrbekfewet 1919, hot op 24 April JL aan de werkliedcnorgamaatics gezonden ontwerp-collectieve arbcidsovcrccnkoms t to- rugnemen, en plan hebben te zijncr tijd een- nieuw ontwerp in te zenden. Voorits deeldOn de patroonsverbonden mee, dat zij' de op 1 April 1.1. fagevoerde tusschentijclkhe rege- ling wenschen te handhaven, ecliter mot uit- zondering van datgenc wat fa art. 13 ten op- zichte van- de vacantie is bepaaldi Zij willen echter. wanneer de werkllectenorganisaties dat wenschen, hun over deze beslissfag gaarne een onderhoud toestaan. a De Nederlandsche bond zal een zoodanigo bespreking aanvmgen, want naar zijn mee- nfag hebben de paitroons niet het rccht, be- doelde vacantidiepalfag in de tusschentijd sdie reigelfag buiten werkfag te etelilcn, VRAOHTVERLAGING NAAR HET BUITDNLAND. Ten einde tegenioet te komcn aan de klach- ten over te hooge vrachten voor den export van visch naar net buitenland hehben de Ne- derlandsch spoorwegen de vrachtprijzen naar de grensovergangon aannierkeliik verlaagd. Werd de extra-hefffag ad 25 pet., waarmede de oorspronkelijke vrachtprijzen fadertijd werden verhoogd, van 1 Mei af, voor zendfa- gen ijl- en' vrachitgoed visch naar het buiten land weder fagetrokken, bovendien zijn die gered uceerde vrachten van 15 Mei 1.1. af, bij- wijize van proef, voor den tijd van drie maan den nogmaals met 20 pet. verlaagd. Dergelijke tariefverlaging geldt eveneens voor vrach tgoed en zendingen naar Amster dam, Rotterdam^ Hoek van Holland, die voor uitvoer over zee bestemd; zijn, wat blijken moet uit den vrachtsbrief. INTERNATIONALE VROUWEN- RAAD. Gisteravond heeft de Nationale Vrouiwen- raad van' Nederland aan de afgevaardigden naar het congits van den fafernationaien Vrouwenraad fa Den Haag een maaltijd aan- geboden. Tafelpresidente was mevrouw Van Reigersberg—Versluys- Mevrouw Qhapomnihre, presidente van den fafernationaien Vrouwenraad, heeft bij deze gelegenheid haar erkent'elijkheid uitgesproken voor de hartelijke ontvangst, aan het congres fa Nederland te beurt gevallen. Lady Aber deen, eere-presidente van den Internatiooalen Vrouwenraad, sloot zich hienbij aan. In het bijzonder was spreekster er door getroffen, dat de Konfagin de verschillende voorzitsters

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1