gelijk te stellen met een kwakzalver. Hij zd- de dat hiji door de wijze van aanval niet be- leedigd is, want deze dokter doet het zichzelf, daar hij door zijn schrijven bewijs gegeven heeft van zijln onkunde. Prof. Otto Otto roept de hulp in van de doktoren, als zij niet me- dewerken, dragen ze zelf de verantwoorde- lijkheid. Hij vraagt nogmaals dringend aan de dokters geef me de diagnose en dan kan ik zegg-en of ik een patient helpen1 kan. Kan de doicter beter helpen, dan zal hij de eerste zijn om hulde te brengen. Biji hem1 is geen 6prake van hyp-nose. flfij wil1 geen concur rent zijtn van ac doikters, maar hen helpen en medewerken. Honderden hebben dit erkend en van zijn dienst en kennis gebruik ge- maakt. iNa deze vurige redevoering, die er ook al niet toe bijdroeg om de zaal wat kalmer te maken, daar herhaaldelijk zijn beweringen met daverend' applaus ondersteundl werden begon hij te experimentceren. Op het tooneel waren verschillende dokto ren die zich in het begin afzijdig hielden, maar later ieder geval onderzochten en voorzoover mogelijjk de diagnose steldien of controleerden. Het eerst een vrouw die sedert 7 jaar niet meer Ioopem kon en waarvan volgens de verklaring van haar dochter, de huisdok- ter gezegd had, dat ze niet te genezen was. Na eenige oogenblikken loopt ze over het tooneel. de trappen aif en de zaal door. Uit het publiek wordt geroepen en geschreeuwd. Een mijnheer Tiel komt op het tooneel en protesteert cr tegen dat men in zijn omgeving spreekt van bedrog. Domine Scholten neemt het woord en ver- klaart, dat hier geen kwestie is van zwendel. Ik bewonder hetgeen hier tot stand wordt ge- bracht, de vrouw kon niet ioopen en loopt nu. De dochter en kennissen komen achtereenvol- gens aan de tot in de uiterste hoeken gevulde zaal verklaren, dat de vrouw niet Ioopen kon. Aditer in de zaal wordt geroepen kwakzal- ver en enikele onruststokers worden er uit ge- zet. Dan neemt Prof. Otto Otto een vrouw in behandeling van 67 jaar, die ook niet Ioopen kan. De aanwezige doktoren hebben haar in- tusschen onderzocht en verklaren dat deze niet beteren kan, toqh wil hij haar verlichting brengen op dezen dag nu zif juist haar zilve- ren bruiloft viert, en het lukt in zooverre dat zij, die in geen jar en trappen geloopen heeft nu heel alleen op en al gaat en de zaal door- wandelt. Prof Otto vraagt waar haar man is, daar hij die ook feliciteerem wil, maar die zit thuis aan den wijn, waar zij; nu -ook zoo spoedig mogelijk heen wil. Een dokter onderzoekt een vrouw en neemt proeven in hoeverre ze Ioopen kan' en trap- pen klimmeni, zonder veel resultaat. Na de behandeling door den prof, loopt ze door de zaal. Een 4®-j arige vrouw loopt zeer slocht, ge- deeltelijk een' organisch gebrek volgens de doktoreni. Na behandeling loopt ze op een draf door de zaal. De zoon roept zeer onder den indrufe in de zaal, „zoo heb ik mijh moe- der in geen acht jaren zien Ioopen." Er wordt een mand bloemen gebracht, maar prof. Otto verzoekt dit niet meer te doen, daar zijn voordradhten dan een geheel ander karakter krijlgen, dan zijn bedoeling is. 'Nog een paar moeilijk en1 in het geheel niet loopende patienten worden daama met meer of minder sucoes behand'eld. Tot slot drie stotteraars, met werkelijk schitterend sucoes, ten spijt van de zeer moei- lijke woorden en zinnen die door de aanwe zige doktoren worden opgegeven. De laat- ste was een stotterende politieagent aldaar ter behandeling gebracht door een inspecteur. Nia de behandeling sprafc hij de voile zaal toe. LOTEN VOLKSWEERBAARHE1D. Vrijdag is door mr. Dop uit Utrecht voor de lotenhouders, door mr. Stibbe uit Amster dam voor den heer H. en door mr. Nauta uit Rotterdam voor de erven S. in de volgende zaak voor het geredhtshof te Amsterdam ge- pleit: De vereeniging Volksweerbaarheid te Rot terdam gaf in de jaren 1870 en 1871 een premieleening uit, bestaande uit 400.000 lo» ten, elk groot /2.50. De premietrekkingen waren over een groot aantal jaren verdeeld, en moeten in 1929 tafloopen. Zij zijn inmid- dels sinds eenige jaren gestaakt en er is een vereeniging van lotenhouders gevormd, met het doel, die bdangen van hare leden te be- schennen. Uitvloeisel van de actie dezer vereeniging is o.a. een procedure tegen den heer H. en die nakomelihgen van den heer S. Bij de uitgifte der leening is mamdlijk een waarborgfonds gevormd, groot onigeveer vijf too, en dit fonds zou volgens het prospectus worden godeponeerd in handen van een vaste commissie van beheer, door de lotenhouders te benoemen Inderdaad is in April 1871 een aantal dier houders in vergadermg samenge- zij' vol en hiji zag met belanigstdling, dat zif boos werd. „Er zijn dwaze mannen," beweerde hij1 op spcttendOn toon. ,,En manneni met een fijn gevoel van ecr." „Sluit u de vrouwen er niet biji in... bij de mannen?" Zij beheerschte zich met mocite. ,;Uw vriendin, miss Forbes, heeft het mij niet euivel geduid, dat ik mij met Crosby heb vereenigd. Misschien kende zij de omstandig- heden waaronder ik „Churstons" verl;el." „Ja, die heb ik haar verteld", zei zij met tegenzin. „En ik ook," bemam hiji vroolijk. „i Ioe durfde u haar die mee te deelen!" .,Waarom niet? U heeft dat toch ook ge- daan. IJc had niets gedaan waarover ik mij behoefde te schamen... Ik hoop dat het on derhoud voldoende onderhoudend is. Of zul- len we een nieuw op touw zetten? A propos, hoe vindt u Travers? Ik ken hem als vlie- genier en hiji was in dat opzicht buitenge- woon." „Mr. Travers is een uitstekend bedrijfsl ei der." „Ik veronderstel, dat hij zijn positie kent. Dat is een uitstekende eigenschap in In ad min istrateur". „Waarin u altijd te kort schoot", riep zij woedend. „Nu zullen we van onderwerp verande- ren. Ik verlangde u nog eens woedend te zien en mijn wensch is vervuld. Nadat ik „Ghurstons" had verlaten, vond ik het le- ven een tiijdlang heel tam." (Wordt vervolgd). komen1 en uit het notaried proces-verbaal1 dier samenkomst blijkt, dat torn door hen tot le den dezer commissie zijn benoemd de thans nog levende heer H. en de 25 jaar geleden overleden heer S. Gevorderd wordt nu van den heer H. en van de kinderen, kleinkinderen en achterklein- kinderen van den heer S., dat zijl rekening en verantwoording doen van hun beheer over het fonds, op verbeurte van een dwanigsam van ruim vierhonderdduizend gulden De heer H. erkende zijn benoeming tot lid van de commissie, en ook, dat hij deze benoe ming aanvaard en beheer gevoerd heeft; de erfgenamen van den heer S. erkennen doens benoeming, doch ontkenden, dat deze de be noeming heeft angenomen en heeft beheend. Betwist werd verder, dat de lotenhouders recht op rekening en verantwoording hebben, omdat deze geen eigenaars van het fonds zijn en het beheer ook niet voor hen is gevoerd, al hadden zif bij dit beheer belang. Belang bif een gevoerd beheer, aldus werd namens de gedaagden aangevoerd, geeft de belang- hebbende nog geen recht om van den beheer- der rekening en verantwoording te eischen. Evenmin als een cnediiteur van iemand, die onder curateele staat, den curator kan nood- zaken zijn rekening aan hem over te leggen, zoo min kan <tok hij, die een door een zeker fonds gewaarborgd lot bezit, een dergelijke macht doen gelden tegenover den beheerder van dit fonds. Door ae procedeerende loten houders zou dan ook, nadat zij rekening en verantwoording hebben- onitvangen, het saldo van de rekening niet kunmen worden- opge- eischt, al ware net al-leen; omdat niet alle -lo tenhouders als eisdhende partij optraden en er geen enkele reden zou zijn, waaram aan enkelen- hunner alles, wat van het fonds nog over mocht zijn, zou moeten worden afgedra- gen. Om deze redenen meenden de g«iaag- den, dat de vereeniging met hare vordering nimmer zou kunnen slagen. Door de erfgenamen S. werd verder ten be- wijze hunner ontkenning, dat het beheer hun niet aangaiaf, beroep gedaan op een aantal oude, door hen opgespoorde brieven, die aan- toonden, dat de heer S. imdertijd voor de be noeming heeft bediankt. Terwijl de heer H. er op wees, dat zijn rekeninig, zoo hij opening van zaken moest gevep, toch geen actiei saldb zal aanwijzen, omdat net door hem bdieerde fonds, teiigevolge van alleriei' omstandighe den tot nul is geslonken. De rechtbahk te Utrecht heeft in deze pro cedure aangenomeni dat den lotenhouders het door hern beweerde recht niet toekomt eni dat de erven S. bovendien hebben bewezen, dat htm voorvader, en dus ook hun, die zaak niet aangaat, omdat hij voor de benoeming tot comm-issielid heeft bedankt. Deze rechtoank heeft daarom de vordering afgewezen. Het gerechtshof zal in hooger beroep op 16 Juni uitspraak doen. ENGIELISOHIE JOURNALISTEN. Zaterdagochtend 3 Jluni zullen- een 30 En- gelsche journalisten, onder wie eenige dames, in Den Haag aankomen. Zij zullen onder de leiding van de Vereeniging voor Vreemde- lingenverkeer een uiistapje van een dag of tien in iNlederland maken. Op het program- ma staat onder meer een bezoek -aan Den Haag. Amsterdam en Rotterdam. In Rotter dam komt het gezelschap op 7 Juni IDE iROTTEIRDAMSICHE HANDEL'S. EIN LANDfBOUWBA'NK. iNaar men ons mede deelt heeft de Rotter- damsche lHandels- en Landbouwbank, in vcrband- met de noodzakelij-ke uitbreiding van haar kantoren, aangekocht de 2 nieuwe pan- den, Oostzeedijk, vlak naast het pand waar de bank thans in is gevestigd, terwijl zij te- vens heeft aangekocht in het Boschland, een zijstpaat vlak achter de bank-panden, een garage-gcbouw, te sameni aangekocht voor den prijs van 120.000. Het vereenigde lex zal blijveni heeten »Het EEN IN DE WIN1ST -DEELEND GE- MEENTE-iBOUWME EST E R. De gemeentebouwmeester. de heer L. Koole te Gouda, heef t zich bij den houw van het tweede woningcomplex in het stadsgedeelte „Stad- Haarlem" voor zijn prive een winst- aandeel verzekerd van 35.000. In de geheime raadszrtting van Maandag j.l. werd de zaak uitvoerig besprok- betrolkkene in de gelegenheid gesteld een schriftelijk verweer in te dienen. Het bedrag had de heer Koole ontvangen op twee kwiitantien, een van 25.000 en een van 10.000, welke geteekend waren door zijn te Rotterdam womemden zoon. Van de verdeeling der winst was met den aannemer, A. Bergeyk te Zwijndrechf, een behoorlijk contract opgemaaikt. In de Donderdagavond gehouden geheime raadszitting, waarvan later de geheimhour ding werd opgeheven, werd, nadat de heer Koole 'n schriltelijk verweer ingediend had, besloten, om met ter zijide stelling van't van den hr. Koole ingekomen verzoek, hem ont- slag te verleenen als gemeentebouwmeester met ingang van 20 Mei, met de bepaling dat hij- zijn salads zal blijven geniieten tot 1 Juii a.s.; met ingang van weliken datum ook de thans in gebruik zijnde woning zal moeten zijn ontruimd. Het bedrag van 35.000 werd bereids in de gemeentekas teruggestort. TA'PVERBOD. Zaterdagmiddag 12 uur is het tapverbod te Harlingen in werking getreden, waarbij het verboden is tusschen Zaterdagsmiddags 12 uur en Maandagsmorgens 8 uur alcohol- houdende drank, waaronder ook begrepen zijn bier en wijn te verkoopen of te vervoeren. Uit protest hebben alien, die hierbij betrokken zijn, hunne zaken gesloten tot Maandagmor- gen1 8 uur. Slechts een catehouder, die hier- aan niet wilde meedoen, doch uit beginsel Zondags gesloten is, wordt door de anderen gepost. Deze trachtten hen die naar binnen wilden gaan, te bewegen dit niet te doen, waaraan meest alien gevolg gaven. In de meeste caf^s hing cen kaart voor de ramen, waarop stond: Gesloten of ook wel: Voor al les gesloten. Ook werden in die zaken geene vreemdelingen toegelaten en werden geen paarden, n]t)uigen, fietseni of auto's enz. ge- stald. DE IHOOFDEUIJKE O-MSLAO- TE GRONITNGE'N. B. eni W. van Groningen zijn voomemens bij den Raad een voorstel in te dienen om den hootfdelijken omslag met 10 pOt. te ver- lagen. BniteHlamd. ElEN VITRIOOLWERP'STEIR. Op een bal te Vauvert, nabij Nimes, wer den eensklaps angstkreten geslaakt, die groote opsdiudding verwekten. Twaalf hee- ren en dames wiaren namelijk m-in of meer ernstig gewond door vitriool in het aange- zicht, in den- hals of op de borst. Een jon-ge vrouw, sedert eenigen hjd door haar minnaar verlaten, had zich op hem gewroken, door hem den inhoud van een flesch vitriool in het gelaat te werpeo, doch heeft tevens een heel groepje dansers gotroffen. Er bestaat gevaar dat verscheidene slacht- offers het gebruik hunner oogen zullen ver- liezen. POINCARfi EN DE VREDESVOORWAARDEN. Op't oud-combattanten-congre8 te Straats- burg heeft Poincate een rede gehouden, waar- in hij hulde bracht aan de bewerkers van dien vrede, die tevens de bewakers moeten zijn van den bevochten vrede, opdat -deze zich niet te gen Frankrijk keere en dat de voorwi den overwonnenen opgelegd, niief ongestr. geschonden worden. De geziudheid van den Franschen premier jegens de Duitschers blijkt hier wel uit. Reeds meennalen is verzekerd, dat Poihcate alles er op zou zetten om de naleving der voorwaarden van Versailles te v- Vandaar ook natuurlijk het wegblijven van de conferentie te Genua. De oud-minister Klotz, die bevrees-d was dat Po"incax6 de hand daar niet meer aan zou houden, heeft dezer dagen een schrijven tot dezen gericht, waarin hij zijn verwondering te kennen geeft over de verklaring van Cham berlain in't Eng. Lagerhuis, volgens welke de Fransche regeering in 1920 na de incidenten van Frankfort de belofte zou hebben- afgelegd-, af te zien van elk afzonderlijik optreden van Frankrijk ter verzekering van de uitvoering van het vredesverdrag. Klotz hioopt, dat men hier slechts met een misverstand te doen heeft, dat ten spoedigste uit den weg dient te wor den geniimd. Een dergelijke belofte zou een emsti-ge a-fwijking van het verdrag van Ver sailles hebben beteekend, n.l. met be trekking tot het optreden der verschillende regeerin- gen in ge\ral Duitschland opzettelijk in gebre- ke zou blijven, en had aan het parlement moe ten worden voorgelegd. Poincait? verklaaxt in zijn antwoond op dit schrijven, dat Frankrijk nooit heeft toegestemd in het afzien van rechten, voortvloeiende uit het verdrag van Versailles, dat zoowdl in Frankrijk als in Engeland Icracbt van wet heeft, en niet kan worden gewijzigd dan op de overeengekonxen en geratifi-ceerde wijze. Wanneer er in April 1920 een gedachtenwls- seling tusschen Parijs en London is gevoerd, dan had deze uitsluitend betrekking op den maatregel welken- Frankrijk geisoleerd heeft genomen in het gemeenschappelijk bell op grond' van het volkenrecht, doch d uitdrukkelijk in het vdfdrag was voorgeschre- ven. Integendeel, wanneer die Commissie van Herstel op 31 Mei a.s. constateert, diat Duitschland opzettelijk in gehreke is geble- ven, en wanneer zij overeenkomstig art. 17 annex deel VIII van het verdrag de belang- hebbende regeeringen hiermede in kennis stelt, dan hebben deze op grond van art. 18 het recht, de nbodige sancties te nemen. Gij die aan de redactie van dit deel van't vrediesverdrag hebt deelgenomen, kent beter dan iemand anders de beteeikenis en die sitirek- king er van en ik zeg u dank voor uw verkla ring. Zooals de Fransche regeering heeft medegedeeld, is zij voomemens, in overleg te treden met de geallieeiden en zal zij alles in het work stellen om hun medewerking te verlcriigen voor de actie, welke de houding van Duitschand eventueel noodzakelijk zal maiken, doch, wanneer diienaamgaande geen overeenkomst mocht worden bereikt, zal zij ten voile de rechten hebben, welke door de artikelen 17 en 18 worden verleend, aan haar evenals aan alle andere betreffende regeerin gen. en waarvan zij geen' afstand zou kunnen doen KRASSIN1 OVER RUS LAND'S TQE- -KOIMBT. Krassin was zoo vriendelijk mdji heden een onderhoud toe te staan, schriift de Tel.-cor- .d van- den- economiachen ondent te Genua. Hij gaf een uitvoerig di van- den- economiachen -toestand van iRusland. Met voldoende buitenlandsche hulp, zoo zeide hij, zal Rusland na twee ja ren den hongersnood overwonnen hd>ben. Na vijf jaar zal het weder graan uitvoeren en na 25 jaar zal het een modem land als Amerika zijn. 'Krassin heeft persoonlijlk wel vertrouwen in een internationaal consortium, Lndien dit ziich niet -tusschen den leverancier eni den Russischen staat stelt. Zonder meedoen van Amerika acht Krassin een consortium de eenige mogelijke wijze voor de rest van Europa om Rusland te heir IDe oorlog en de revolune hebben de psy- chologische ontwikkel-ing bevorderd en de productiviteit van den- 'Russischen landbouw verhoogd. Gevraagd naar de petroleum-kwestie, zeide Krassin, dat alle gepubliceerde oontraden geheel uit den duim waren gezogeni. Er is nog geen- resultaat bereikt. Het is nooit de oeling geweest een- monopolie te geven. Bakoe produceert thans 36 -pGt. van de voor- oorlogs-productie. Gevraagd naar het voordeel voor INeder- land van een handelsverdrag, antwoordde Krassin, dat de voordeelen niet onmiddellij-k gevoeld zouden worden, d-och dat het in ae toekomst een voordeel was -vasten voet in Rusland te hebben. En zijln concessies mo- gelijk voor de organisatie van de.scheepvaart op de Wolga, Don en Dnjepr, voor ae pa pier- en ccl lu-1 oid-fabricatie, voor petroleum en edele metal en, a lsmede voor den aanleg van havenwerken-. Met een iNbderlandsche houthandel-maat- schappij- is een contract gesloten voor een mengd bedrijf harer houtzagerijen in- het ^'changel-gebied, waarbij- een bosdi-conoes- sie is verleend. Van de winst krijgt de Rus*- sische staat de eene helft en de maatschap- pij de andere helft. Krassin besloot het onderhoud met zijn vast vertrouwen in de toekomst van- Rusland uit te druklken. DIE I9RASLIETISCHE DEVOURING IN DE VIJF WEIRELD-DEELEN-. Volgens het Journal des E>6bats publiceert een Israelietiscn econoom, Jacob L< te Berliin een werk over het aantal :en in ae vijf werelddeelen. Volgens hem zijn er in- de wereld' 15.783.632 Isra5lieten, die als volgt zijn verdeeld: 11.474.668 in Europa, waarvan 4.100.000 in Polen, 3.300.0001 in de Oekraine, 1.000.000 in Roe- menift, 500.000 in Duitschland, 450.000 in Hongarije, 349.000 in Tsjecho-Slowakije, 2715.000' in Engeland, 250.000 in Litauen, 200.000 in Sovjet-Rusland, 200.000 in Oos- tenrijk, 150.000 in Frankrijk, 1'50.000 in Letland, 120.000 in Oriekenland. 106.000 in Holland, 100.000 in- JoegoslaviS, 75.000 in Europeesch Turkije. Azi6 433.332, waarvan 177.500 in Azi- atisch Turkijie, 8i5.000 in Palcstina, 76.000 in Aziatisch Rusland, 40.000 in PenriS, 20.900 in India. Afrika: 1039.722, waarvan 124.435 in Al ters en Tunis, 103.712 in Marokko, 47.000 Oost-Aifrika, 36.000 in- Egypte, 25.000 in Abessinia, 18.960 In het gebled van Tripoli. -Amerika: 3.490.225, waarvan 3300.000 in de Vereenigde Staten, 110.000 In Argen tina, 75.681 in Canada, 4000 in Brazilia. Australia en Nieuw-Zeeland tellen ongeveer 20.000 Israaiieten. HYGIRiNlIISICHE WBNKEN AAN1 SCHDLDEREN. Op een door Rockefeller gestichte Middel- bare school in 'Noord-Amenka is op iederen lessenaar een papier bevestigd, waarop het volgende te lezen staat: 1. Ik zal er zooveel mogelijk voor zorgen, zuivere lucht in te ademen, zoowel gedurende het werk als bij! het spel. 2. Ec zal zooveel mogelijk in de vrije lucht verkeeren. 3. Ik zal slapen met de ramen- open. 4. Ik zal door den neus ademhalen en niet door den mond. 6. Ik zal minstens eenmaal per week een bad nemen. 6. Ik zal rechtop loopeni. 7. Ik zal het lokaal niet verontreinigen. 8. Ik zal iederen dag geregeld mijh tanden poetsen, in ieder geval "s avonds voor het naar bed gaan. 9. Ik zal niet op deni grand! spuwen. 10. Ik zal de handen wasschen, voor ik aan tafel ga. EET VIJOEN-! Er is een zuidvrucht, die al te weinig ge- waardeerd wordt, n.l. de vijg. De eenvoudige, uitgewogen vijgeni zien er verfomfaaid en verkneukelt uit, de vruchtensuiker buiten) op geheel verpoederd en verstoft. Zij maken geen smalcelijken indruk en men vraagt zich on- willekeurig af, door hoeveel vingers die vruch- ten wel gegaan zijn, v66rdat zij; in ons bezit kwamen. Men moet ze zoo lanig wasschen, totdat er kleurloos water op bhjft staan en d-aarin eenige uren laten weeken, dan krijr gen de vruchten weer hun oorspronkelijken vorm. Daama wat uitlekken en opdro-geni en zij komen als gezellige, ronde poffertes op ons dessertschaaltje, tot vreugdie van jong en oud. Ook als uitstekend laxeermiddel voor kinde ren door deskundigen geprezen! 4241 4261 4592 4707 4720 4944 5153 5155 5270 5512 5532 5814 0090 0091 6105 6183 6216 6392 6417 6529 6545 6589 7076 7127 7132 7247 7288 7525 7541 7569 7716 7767 7808 8044 8064 8135 8186 8226 8258 8476 8718 8788 89/9 9016 9042 9192 9221 9224 9236 9257 9646 9766 10082 10093 10099 10101 10146 10150 10158 10393 10547 10648 10978 11063 11072 11086 11289 11367 11466 11509 11701 11728 11810 11986 12013 12170 12197 12206 12433 12568 12603 12640 12684 12728 12746 12776 12872 13181 13240 13243 13249 13356 13399 13453 13598 13905 13988 14053 14074 14179 14220 14252 14270 14273 14288 14372 14390 1451Q 14562 14724 14817 14967 15011 15070 15114 15409 15430 15525 15572 15713 15746 16133 16380 16581 16714 16746 16823 16828 16862 16879 17040 17237 17432 17509 17534 17542 17567- 17576 17689 17751 17929 18010 18031 18108 18152 18365 18376 18434 18527 18817 18839 18947 19070 19075 19162 19241 19359 19553 19659 19736 19780 19795 19799 19836 19878 19933 20062 20066 20231 20239 20346 20652 20356 20380 20423 20424 20474 20490 20503 20567 20581 20603 20947 20979 20982 21018 21200 21223 21286 21385 21399 21548 21701 21760 21785 21807 21926 22217 22269 22500 22570 22579 22796 22940 22955. Ingezonden StTLkken. (Beitm vepanSuraordiiltffikeM wm de Redac- Ua. De opname in deze rabriek bewQat gems- zins; dot de Redaa&e er suds inetemt). Alkmaar, 22 Mei 1922. Mijnheer die Rediacteur Ondergeteekende verzoekt UEd. hierdoor eenige plaatsruimte naar aanleidilng van het versing der Oudercommiss-ie van de Burgee school op Woensdag 17 Mei Hetgeen door mij is gezegd inzake het voorbereidend on- derwijs is niet juist in het verslag van uw ver- slaggever weergegeven. Hoewel ik mij kan vereanigen met de beslis- sing over de bestemming der kinderen op ta- teren leeftijd, is daar todi niet door mijl over gesproken; ik sprak van voorbereidend om- derwijs, zooals dit op het oogenblik in Am sterdam gegeven wordt voor kinderen van 4 tot 6 jaar. Op gemeentescholen worden de kinderen .speknaerwijs klaar gemaakt voor het huidige lager onderwijs; de bersens der kinderen worden langzaam en heel gemakkelijk ont- wikkeid, zoodat op de lagere school op zesja- rigen leeftijd al direct begonnen kan worden met het te geven onderwijs; de onderwijzeres- sen, onderwijzers en kinderen zullen daar zeer zeker mede gebaat zijn. Wanneer de heeren onbekend zijn met die scholen, moeten zij; die eerst eens gaan bezoe- ken, alvorens hun oordeel daarover te vellen. Dergelijke scholen moeten in Alkmaar door de gemeente in het leven geroepen worden-; dat verzocht ik op dien Ouderavond. U, Mijnheer die Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, verblijf ik, Uw dw. dnr., W. C. SWART. Alkmaar, 23 Mei 1922. VARKENS OP DE MARKT. Mijnheer de Redacteur 1 Beleefd verzoek ik U een kl-ein plaatsje uw b-lad voor onderstaand schrijven-. Naar aanleiding van uw beriditje In de courant van gisteren, betreffende het tengevol- ge van de warmte bezwijken van vier varkens op de markt, zou ik wel de volgende vraag willen stellen: Is het niet gewenscht, de varkens, die last van de warmte kriigen, te bespuiten met een straal van de water leiding? vestig er de aandacht op, dat dit in ver schillende andere plaatsen ook gebeurt. En't is ook logisch. Immers, men zie maar een wat varkens, die zich op het weOand bevinden, doen. Deze dieren kmipen in de slooten, om aldus afkoeling te zoeken. Even onderspuiten met de waterleiding- slang kan hier de sloot-baden vervangen. Met dank voor de Hoogachtend, EEN DIERENVRIEND. De door inzendcr aangegeven maatregel kan o.i. inderdaad veel goeds uitwerken. iHet zooveel mogelijk in de schaduw plaatsen van de hokken is evenesns zeer gewenscht. Red. Alkm. Crt. in 429ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 22 Mei. 5de klasse 5de lijst. Prijzen van f 70. 30 221 481 528 596 715 S54 1001 1022 1027 1184 1252 1434 1450 1505 1703 1792 1829 1835 1986 2107 2115 2179 2189 2228 2296 2387 2477 2488 2555 2558 2579 3049 3072 3121 3242 3386 3656 3911 3929 4160 4222 23 402 726 946 1380 1756 1941 2182 2460 2557 2687 3008 3297 3616 3707 3979 4302 4461 4843 4928 5090 5251 5403 5562 5784 5978 6150 6916 7103 7254 7501 7789 7954 8203 8366 8673 8757 8944 9102 9222 9322 9472 9680 9903 10132 10396 10652 10793 10854 11141 11320 11478 11813 11952 12367 12513 12600 13004 13172 13329 13460 13650 13824 14158 14229 14466 14621 14682 14944 15067 '15245 15479 15647 15728 15885 16047 16324 16513 16604 16821 16945 17216 17405 17470 17546 17615 17775 17937 18164 18360 18505 18851 18976 19313 19377 19593 19773 19858 20004 20209 20347 20478 20607 20933 21034 21261 21354 21580 21747 21935 22113 22426 22762 22983 72 406 777 969 1442 1819 1967 2311 2462 2598 2741 3062 3431 3623 3738 4010 4369 4463 4854 4990 5156 5263 5460 5584 5812 5979 6187 6973 7110 7276 7575 7795 8020 8204 8398 8682 8779 9011 9110 9226 9332 9480 9725 9908 10194 10419 10669 10820 10864 11197 11338 11493 11826 11962 12394 12522 12668 13055 13251 13346 13544 13748 13919 14165 14232 14487 14657 14708 14965 15125 15318 15480 15660 15795 15898 16131 16379 16517 16630 16843 16958 17267 17406 17494 17550 17671 17804 18008 18199 18363 18519 18854 19098 19315 19418 19658 19779 19875 20035 20221 20365 20509 20620 20951 21043 21260 21365 21604 21757 21951 22117 22468 22773 22989 Nie 105 486 788 1062 1462 1839 2001 2351 2485 2612 2806 3087 3446 3627 3739 4064 4378 4502 4889 5038 5170 5303 5483 5614 5827 6020 6318 7021 7148 7310 7628 7843 8084 8220 8505 8702 8810 9014 9134 9227 9382 9530 9732 9950 10217 10453 10683 10831 10949 11251 11379 1-1511 11841 11987 12430 12534 12788 13060 13259 13350 13551 13753 13923 14178 14233 14492 14664 14783 14968 15126 15353 15486 15665 15833 15910 16145 16384 16521 16671 16851 17034 17339 17407 17498 17555 17706 17831 18011 18220 18393 18521 18861 19205 19317 19460 19669 19782 19889 20052 20243 20398 20542 20637 20970 21141 21279 21371 21660 21810 22006 22152 22580 22793 ten. 231 629 790 1237 1530 1853 2009 2368 2505 2614 2958 3165 3527 3651 3779 4167 4383 4583 4906 5043 5231 5329 5507 5634 5893 6021 6493 7063 7202 7350 7638 7850 8149 8227 8572 8709 8836 9018 9152 9265 9389 9535 9735 9981 10231 10454 10722 10838 10984 11266 11434 11554 11912 12229 12456 12554 12792 13082 13260 13362 13627 13760 14085 14187 14314 14514 14671 14794 14978 15140 15385 15487 15692 15838 15999 16178 16476 16565 16722 16885 17119 17378 17429 17510 17568 17725 17843 18041 18280 18459 18620 18883 19224 19320 19483 19686 19792 19921 20117 20270 20427 20545 20708 21010 21160 21281 21423 21703 21836 22046 22189 22664 22832 289 645 867 1239 1612 1889 2061 2397 2509 1643 2963 3233 3609 3668 3809 4293 4389 4650 4908 5045 5244 5378 5518 5693 5900 6023 6592 7078 7211 7352 7722 7869 8150 8228 8634 8732 8842 9044 9162 9291 9391 9567 9832 10027 10337 10483 10731 10848 11117 11286 11448 11601 11913 12262 12476 12566 12813 13104 13298 13409 13635 13790 14092 14196 14360 14563 14672 14844 14989 15149 15390 15516 15693 15840 16019 16229 16508 16573 16740 16894 17154 17380 17444 17537 17579 17749 17932 18078 18296 18462 18725 18912 19235 19340 19500- 19700 19839 19951 20179 20293 20445 20546 20744 21012 21250 21299 21492' 21710 21847 22054 22282 22711 22851 386 672 873 1302 1753 1920 2153 2433 2524 2682 2976 3283 3610 3670 3952 430-1 4401 4700 4919 5053 5248 5398 5522 5776 5957 6038 6806 7102 7228 7469 7748 7899 8152 6280 8652 8752 8924 9074 9193 9316 9399 9603 9878 19103 10381 10548 10753 10849 11136 11291 11461 11804 11949 12314 12488 12580 12894 13109 13317 13439 13645 13823 14137 14207 14444 14564 14680 14902 15037 15190 15465 15542 15707 15847 16039 16236 16512 16600 16817 16934 17202 17401 17462 17543 17595 17755 17935 18080 18317 18488 18754 18970 19304 19344 19586 19719 19840 19990 20181 20315 20453 20556 20828 21033 21251 21310 21532 21739 21910 22075 22310 22733 22964

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6