Hoe meet de Masse van het praletariaat doordrtogt in de Kamer, des te minder deugt er aan het parlement en des te meer wordt elke gelegenheid aangegrepen te razen en te tieren op jte democratie. Spr. ineent, dat de verniste beschavtotg van de bezittende Masse geen tonerlij-ke werkelijke beschaivtog Is. Zij, die het opnemen tegen de krotwoningen voor de ouden van dagen, voor de t.b.c.-be- strijding en tegen de schandelij-ke inoordpar- tijen in den internationalen kapitalis&chen wereldoorlog, wotden beschuldigd van het spreken van onbeschaafde taal, als ze de hee- ren fltok de waarheid' zcggen. Door beperktog van het kiesrecht wist de bezittende Masse de politieke macht te behou den en de klasse, drie dit deed, durft nog be- weren, dat wij alieen opkomen voor de arbei- ders om de kleine mididenstand bang te mai- ken voor de soc. dem. Spr. vraagt of ook voor de middens-tandere het groot kapitaai niet de grootste vijand is. Moeten ooik zij niet de groote lasten dragan van het militairisme, die thans 136 millioen bedragen. Voorts is er nog een vlootplan, dat in le termijn 300 mil lioen en in 2e tlermijn 248 millioen vraagt. Ter griffie van de Tweede Kamer is er nog een geheim plan voor het maken van munitie, welk plan 106 millioen opeischt. Ook is er nog een artillerieplan van een kleine 200 mil lioen. De Kamer nam voorts nog de dienstplicht- wet aan, waardoor het aantal jonge mannea voor het militairisme jaarlijks van 13000 op' 19000 werd gehracht. De heeren, d!ie de verantwoordelijkhcid voor dit alles dragon, spralken' nog over bezutoi— ging. Het merkwaardige is, diat het stelsel, waar door wij thans in do misCre ziitten, juist is het stelsel van Vrijheidsbonders, Christelijk Hiia- torischen, Vrijz. Dem., R.K., Anti-Rev., enz. 465000 millioen dollar heeft de oorlog ge- kost en 10 millioen van de kraditigste men- echcn. Het gejammer over bezutoigtog is wel de treurigstc demagogic van de laatste tijlden. Het is niets dan kiezersbedrog in den meest ergerhjken zin van het woord. Tot 1942 staat er op de staatstoegrooting jaartijks af te loosen 8734 miHiioen voor 6 pet. crisisschiilden. Het geroep om bezuiniging is niets dan een speculatie van de bezittende Masse op de dom- heid van de menschen. Op leger en vloot en op de 6 pet. rente gevende vad'erl antlschliefde willen zij niet be- zuinigen, maar op de pet van een bricvenbe- steller. een adjunet-commies, een klerk aan het miiafsteric; en als men dan alles optelt d'an zal er wel een 2 millioen kunnien worden bezuinigd. Het woord bezuiniging in die mond van dergelijke bezuinigers is niets dan een ander woord voor reactic. Het kapitalisme is in zijn verval. De tijden waarin wij leven zijn veel gewichtiger en ro- mantischer dan die voor 100 jaax. Wij zien het staatkundige stelsel van het libera lisme, van het kapitalisme, het parle- mentaire stelsel, zooals de bourgeois het in- stelde, ineenstorten, omdat de geestelijke ge- dach-ten ervan alieen steunde op materieele factoren. Wij staan als levende acteurs aan het sterfbed van het kapitalisme, ntaar bij1 dit Sterfbeid staat de wieg van het sociaiisme, de richlfiing, waarin de voortbrenging en die dlis- tributie en de verd'eeling van de maatschap- pelijke productie georganiseerd is, waarin leiding is over de productie. Met de bezuinigtogslcuze wit men de aan- dach-t nu afleidcn van de particuiliere chaos. Het particul'iere bedrijf is het groote gek- kenhuis. Om de aandacht at te leiden, schreeuwt men over een te dure lamp op een bureau of een te duur gebouw voor een raad van arbeid, alsof de kapitalisten hum bankgebouwen niet tienmaal d'uurder torichtcn. Spr. hoopt door zijn betoog te hebben be- reilct, dat men crkenl, dat er meer in het so cialisme zit, dan men dacht. Hot stuit hem altijd tegen den borSt, wanneer de z.g. be- schaafde bourgeois over het socialisme vra- gen stellen, waaruit blijikt, dat zij er hat a.b. c. niet van sruappen. Met Mem drong spr aan op het -lezen van socialistische bladen en gesChriften. Onize strijd, zoo betoogde spr, is er geen voor een ideaal in den vorm van een luchtkasteel. Wij hebben geen plan van- een heilstaat op het oog. Door de bestudeering van de ontwikke- bij, dan stent gl) op het kaptfalUnse, dan stemt gij de burgerlijke maaitschappij. Stet gij u de vraag in welke maatschappij uw kind zal wonen, dan heht gij te bedenlken, diat wat giji ithans zaait, zal uw kind maaioni. Spr. eindigde met den wensch dat zijn rede er toe zal hebben bijgedragen. diat men zal stemmen tegen de kapitaliistische maatschap- pij en voor den vrecle en welvaart van ale volkeren. Doet uw plicht Leve de Sodaal Democra tie. Applaus. Na eenig debat sloot de voorzitter met een opwekkend woord om zich bij de afd der S D. A. P. aan te sluiten, de vergadering. Woensdagmorgen is aan de Breelaan, te- genover „de Rustende Jagcr" een hond van een bewoner uit de Oldenburglaan door een auto overreden en gcdood. De beer R. Langenberg schrijft ons: Op den weg naar Schoorl, Vlak can de hoek bij cafe Duinvemnaak staan een'ige woonwagens. W'anaeer men hier langs komt voelt men direct een pijnlijke tegenstelling. Te midden van de bloeiende, rijpende natuur liigt eon' jongeling op een heel primiitief rust- bed weg te kiwijnen Bij informatie bleek dat de zieke vermoede- lihgs-wetten, waarin deze maatschappij rich beweegt, is het socialisme een stuk weten- schap. Wij zien de kapitalistische maatschap pij zwanger gaan van de kiem eener nieuwe maatschappij, de socialistische, die op haar beurt weer plaats zal moeten maken voor een ma. schi sti lijk niet meer kan heiste^en. Vroeger lag hij in den wooniwagen, doch bij een geweldlgen storm sloeg de wagen om, en nu wil de zicke liefst buiten liggen. De ouders van dezen jongen verdienen de kost met stoelen matten, en maken een gunstigen indruk. Wic zal pei- len het gewddige leed, dat hier reeds geledien is? Arme jongen, die nooit iets meer kan genieten, en zooved moet rnissen, waarmede andere zieken dikwijls worden overladen! Hier is dringend hulp nood'ig om eenigszins het leed te verzachten. De pensions in Ber gen en Schoorl hebben soms veel over, zoo als biefstuk, soep en andere dingen, die aan bederf ooderhevig zijn. Doe eveni de moeite en breng het die arme zieke, die misschien vergeten wordt. Bij voorbaat 'kan 3k uit er- varing garandeeren, dat de menschen voor alles zeer dankbaar zijn Help dus spoedig, De heer J. Pels, te Alkmaar, schrijft ons het j volgende: Oisteren ging ik naar het moole Bergen. Als men het zoo in het verschiet ziet liggen met zijn heerlijk natuurschoon, die aloude i kronkelende Bergerweg langs gaande, zou men niet vermoeden, dat men in een van de bochten een zieke lijder zou zien liggen' op een ziekbed. Er zijn zooveel vereenigingen welke liefda- dlge doeleinden nastreven. 0; arme lijder, dat er voor u een plekje moge zijn waar ook gij liefderijk verpleegd kunt worden! Het is mogelijk, dat de wagen van plaats veranderd is. Wanneer dit met het geval is, dan heeft men hier met twee gevallen te dcen. Wij zullen hierover morgen nadere mcde- deelingen doen. want hier is dringend hulp noodiig. Dinsdagmiddag, op een wandeling in de duinen van Schoorl naar Bergen aan Zee, werd de heer K., uit Amsterdam, die met zijn echtgenoote een bezoek had gebracht aan zijn broer, den burgemeester van Callantsoog, door de waxmte bevaegen en' waarsChijnlijk door een zonnesteek getroffen. De heer K. was althans niet meer bij machte Bergen aan Zee te bereiken. Toen de inmiddels ontboden mediache hulp ter iplaatse aankwam, kon' deze slechts den dood constateeren. Het lijk van den heer K. werd onmiddellijk per ziekenauto naar Amsterdam vervoerd. Donderdagmiddag ontstond weer eens een boschbrand in het Westerbosch, welke ongetwijfeld weder op rekening van de stoom- tram moet worden geschoven. Gelukkig wa- ren spoedig rappe handen ter plaatse, zoodat men het vuur spoedig meester was. Moge dit bij deze droogte aan wandelaars een vingerwijzing zijn om toch vooral uiterst voorzichtig met vuur om te gaan. Toen wij ons Donderdagmiddag naar het voetbalterrein van „Geel-Zwart" aan den Geestweg begaven, ter bijwoning van de aan geirondigde serie- en propaganda-voetbalwed- strijden, uitgaande van het bestuur van den D. H. V. B., district Alkmaar, welke Zondag 11 tc Limmen begonnen zijn en die gistermid- dag te Bergen voortgezet zouden worden, ke- ken wij vrcemd op voor een bijna ledig ter- rein te staan. Bij informatie naar de oorzaak hi man, deeide men ons mede, dat de wed- strijden, met het oog op de warmte, tot IZon- dag a.s. uitgesteld waren. hiinlijk ideerd to anderen vorim, die waar door de na ons kamiendten be- zal worden. Wat wij weten is, dat de tegenstellingen tusachcn kapitaal en aibeid to deze maat schappij noodza'kelijk moeten verdwijnen. Het kapitalisme is thans omgcslagen in haar tegendeel. De sociaal-dlemocraitie wil niets andere dan wat technisch mogelijk is en 'bestrijdt daar- om cwk het coramunicme en het bolsjewisme, hoe goed vaak ook bedtoeld. Rekentog moet worden gehouden met wat op een gegeven hoogte van grod der inen- schielijke samenileving mogelijk is, al is red ding voor de mensChheid to het raam \an het kapitalistische stelsefl niet mogelijk, orndLnt de basis van het kapitalisme drijfza warden. ijfzand is gei- Het kapitalisme heeft zijn rol to de staat uitgespeeld. 'De Soc. Dem. verkeert to de po- sitie van den tutoman, die den groei aan het plantje niet kan geven, 'doch die wel kan bdlemmerai of bevorderen. De Soc. Dem. zijn revolutionnairen, omdat zij de basis van. de samenlevtog niet meer alls juist aanvaarden. Zij roeoen het proletariaat oip om een andere basis tot stand te brengen. De volkomen menseh zal eerst de mensch kunnen' zijn, die als mensch is gcboren en opgevoed. Met al onze fouten moeten wij' dc mogelijkhedd daartoe scheppen. Tot de vrouweni, die straks moeten stemmen zegt spr., dat de vraag „op wie zal ik stem- mem" verkeerd is. De vraag is „wat ga ik stemmen". Wanneer gij stemt op de lijst van den Vrijheidsbond, van de Chr Hist, van de R.K., de A.R., ja neem alle 41 anderen er 'U'FT OU.DKARSPEL. Donderdagmorgen speelde de voetbalver- eeniging D.T.'S. 3 tegen Holland 3. Het ein- de kwam met gelijk spel: 22. D.T.S. 1 ging met 3 invalles naar V.V.V. 2 van St. Pan eras en won daar met 6—0. waren hier wel wat ongelijke krachten tegen- over elkaar, want het was de bedoeling ge- weest te spelen tegen een Vronacombinatie uit het le en 2e elttal. Blijkbaar was dit echer verkeerd begrepen. UIT HEILOO. De afdeeling Heiloo der Cenitrale Volksi- spaarbank is wegens de geringe deelname opgehevem. UIT OTERLEEK. Benoemd1 tot keurmeester voor Noord-Hol- land, bij de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en palntkundle de heer A. P. Couwenihovep alhier. UIT AKERSLOOT. Ter gelgenheid vn haar 30-jarig best a an loudt de tutobauwvereenigimg „Beemster en Omstrdkeni" een 3-daagsche tentoonstelling op 9, 10 en) 11 September^ welke zeer belang- njilfl zal worden. Reeds zijn door corporaties en particuliereni een lauiwertak, 35 medaUM en eeniige geldprijzen toegezegd, terw'ijl het Gemeentebestuur van Beemster aan B. en W. eeni crediet van 100 toestand om daar voor &n of meer medailles beschikbaar te stellen. Het tentoonstellingsgebouw wordt geheel van bout opgetrokken en is 40 bij 20 M. groot. Het terrein is zeer gunstig gelegen op 5 min. afstand van Piurmerend. Alg. secre- taris is de heer C. H. Veen te OosfrJBeemster. UIT NOORDSCHARWOUDE De voetbalvereeniging Holland 1 speelde op eigen: terrein een gelijk spel tegen B.S.V. 2 van Bergen met als uitslag 1—1. Holland speelde met 3 invallers. 'Het Hannoniegezelschap Excelcior gaf DtonderdagmWdag haar eerste concert to dft seizoen to de muziektent. Er was veel be langstelling. Deze week komt men met hpt leggen van de hoofdbuizen voor de waterleidtog in deze gemeente gereed. Daarmee zal deze dan aan den geheelen Langendijk gereed zijn. In middels is men tusschen Oudkarspel en Kal- verdijk bezig de beide uiteinden tot elkaar te brengen-, waarmee men de volgende week ge reed komt. Met het leggen van de zijbuisjes en met de ziukcre vordent men even eens reeds aardig zoodat het niet zoo lang meer duren zal, of het leidtogwater stroomt den geheelen Langendijk door. Die dus de huisleidtogen gereed hebben, zullen spoedig van water kunnen worden- voorzien, doch dit zij'n er nog zeer weinigen. Mogelijk kan de droogte aanleidtog zijn, dat ook hier wat meer speed mee gemaakt wordt. Sport naam ran het bord. De eigenaar had het aard ingehouden. Om wefke redeni is niet DRAVERIJEN KENNEMER SPORTCLUB. Verschillende factoren werkten gisteren mee om de draverijen te doen slagen, t weer, de sport, de opkomst der paarden, enz. Maar de voornaamste factor, een zeer druk bezoek, zie, die was er nu juist niet: Vooral het ter rein aan de Zandeslootkant was zeer matig bezet. Dat er op verschillende andere plaat- sen' wat te doen was op sportgebied ook op dat der paardensport was duidelijk te merken, want vele bekende coursebczoekers misten wij ditmaal op ons Sp-ortterrein. Wij twiifelen echter niet of't bezoek zal volgende malen heel wat beter zijn. In de eerste course, een vierdeklas draverij, bleef slechts 6en van de zeven ingescihreven paarden weg. Van de zes overblijvendea pxes- teerden Leo, Laura H. en Mallingcrot wei- ekend, maar eenigszins zonderltog was het toch wel. Nu werd deze draverij1 to twee heats be- aliist ten gunste van QuimperlC. Het beest draafde prachtig en gaf tot tweemalen toe zijn tegenstanders geen schijn van een kans. De twee nieuwelingen. Hollo en Mella werden reeds in do eerste heat gedistanoeerd. Bret- teur, Bandage, Sister Peter T. en Lady Chi mes liepen met den winnaar de tweede heat. In de beslissing wist Bretitem nog juist den tweeden prijs te winnem voor Lady Chimes, le heat. 1. Quimperto 2e heat (beslissing). 1, QuimperW 1645 M. van W. A. Ockihorst te Oegstgeest, rijder C. Ockhorst. Snelste tijdi 2.33(1.32 ruim), 2. Brettem 1600 M. van N. 0. Pennings te Nieuw Vennep, rijder D. de Vlieger, tijd 2.35 (1.37 bijnal. Bandage stelae to deze draverlji wel eenigs zins fceleur. IV. Kortebaanprih. Draverij) kor-te baan Max. 800 M. Ingeschreven 24 paarden. Op gekomen 14, dus alieen de winnaar van elke nig, maar dOordat van de drie overblijvenden alieen Lulus op goede wijze zijtn eer verde- digde, kwamen MaLlingcrot en Laura H. ten slotte toch nog in de prijzen met K. M. rijden resp. 1.56 en 2.06. Lulus liep 1.49. Leopold LariMn, tweede en dierde, werden- wegens iver draven gediskwalificeerd. En't is w - - waar zij- liepen onzuiver. Maar toch- hebben I *a?u^ Springgan 800 M -j.-. j. 'J'1 - oil wel een* f Duurde zeer lang voordat deze en onzuiver I serie werd to de finale geplaatst. De volgen de paarden kwamen niet uit: Komngto Dr., Pal, Koerier, Harrold. Express M., Karel die Groote, Barones, Bafhilde, Breton en Idylle. U serie: Leo (700 M.), Edel A. (745 M.), Kenneth (745 M.) en Condor (720 M.) Hee gelukkig gewonnen door Edel A. 2e serie: Putzelinde (800 M.), Sister Pe ter T. (800 M.), Floris V (725 M.) en Fini (750 M.) Fini saieen onbedreigd te zullen winnen toen Sister Peter T. op elegante wijze kwam opzetten. Op't laatste werd het zeer span- nend en't slot wasi dat beide paarden gelijk door de finish gingen. 1Fini en Sister Peter T. 3e serie. Castro 750 M., Lady Chimes 785 M. en Lulus 700 M. Ondanks haar voordeeligie start kreeg Lu lus al spoedig gezelschap aan de beide ande re. Castro verspeelde eerst een gedeelte van zij'n fraaien kans. Lady Chimes won ten slot te zeer mooi. 4e serie. Long Ago 770 M., Ivan le Co- wij; de jury to een viierdeklasdraveriji minder streng gezien. In de Laatste serie van die Kortebaan liep Sprtoggan ook lang niet onberispelijk. Hij 1 was er een' gedeelte leeldjk uit. foeni echter had geen diskwalificatie plaats, vermoedelijk omdat Sprtoggan door dat onzuiver draven geen terrein had- gewonnen. De Auraprija, 2e en 3e Mas draverij, bracht Ockhorst een fraaie overwinning met Koningin Draistoe. De merrie liep schitbe- rend en gaf hare tegenstanders al heel wei- nlg kans. Louise B. hield zich Icranig. Ook B,athikte kwam aardig meer, maar Express M. en Kenneth steld<en wel een wetoig teleur. De heatdraveril bracht Ockhorst zijn twee de overwinning. Tot tweemaal toe reed hij Quimperle onbetwist ter overwinning. Het niet uitkomen- van Kassier G. was een- teleur- stelling. Tot op't laatst stond het paard op de lijst der deelnemende paarden-. Quimperle miaakte de snelste tijd van 1.32. In- die eerste heat reed hij't laatste stuk met een gespron- geni band. De beide nieuwelingen Hollo en Mell-a werden to de eerste heat gedistanceerd. Van Bandage hebben wij: to deze draverij weinig gemerkt. De kortebaanprijs bracht vijf paarden In de finale, doordat to een der vier series twee aarden gelijk door de finish gingen (Fini en ister Peter T.) Na zijn loopen in de serie was Sprin-ggan favoriet maar Lady Chimes dacht er anders over -en sloeg Springgar met gering verschil. Edel A. en Sister Peter wa ren drie en vier en alieen Fini kwam er zon der prijs af. De gedetailleerde uitslag der verschillen de draverijen volgt hieronder I. Arme prijs. Prijzendraverij 4e klasse voor paarden van drie en vier jaar, die nog geen eersten prijs gewonnen hebben. Afstand 1600 M. Ingeschreven 7 paarden. Niet opgekomen Maggy Henry (1550 M.). Lulus vertro-k direct in goeden gang en was weldra onbedreigd aan den- kop. Leopold ontwikkelde wel meer snelheid doch sprang m-eermalen weg en verloor daardoor het ge wonnen terrein. Tuschen Leopold en Lankin ontsitond een strijd om de tweede plaats, waarbij Leopold won. Maar beide paarden werden wegens onzuiver draven gediskwalifi ceerd em daardoor kwamen Mallingcrot en Laura H. die met verschillen van 11 en 10 sec. btonemkwamem in aanmerking voor den tweeden em derden prijs. II. Lulus 1550 M. van D. de Vlieger te Nieuw-Venmep, rijder J. d'e Vluger, did 2.49'/« (1.49). 2. Mallingcrot 155-0 M. van D. v. d. Wel te Alfem aan dem Rijn, rijder eigenaar, tijd 3.(XP/e (1.56). 3. Laura H. 1550 M. van A. P. J. v. d, Kroon te Abcou- de; rijder J. Witteveen, tijd 3.16(2.06). Niet geplaatst Leo. II. Auraprijs. Handicap 2e em 3e klasse. A'fstand 2000. M. Ingeschreven 11 paarden. Niet opgekomen-' Kathiv-e (2-000 M-.), Karel de Groote (2090 M.), Koerier (2105 M.), Konora (2105 M.) em Idylle (2140 M.) Na eem langdurige start, wist Louise B. zich- al spoedig van eem goede rijder te d-oen kennem miaar uit de achterhoede -kwam Ko ningin Draisine in snellem gang opzetten. Ockhorst reed- de merrie met overleg. Op 't laaist bepaalde zich de strijd tusschen Loui se B. em Koningin Draisine met Bathilde als een goede derde. Koningin Draistoe won ten slotte vrij gemakkeldjk. Eem mooie verdiende overwinning. Louise B. em B-athilde hebben eveneens to deze course heel goed geloopem 1. Koningin Draisine 2125 M. yan W. A. Ockhorst te Oegstgeest, rijder C. Ockhorst, tijld 3.27'/. (1.37). 2. Louise B. 2050 M. van J. A. H'ulae- bosch te^Vogelemzang, rijder eigenaar, tijd 3. Bathilde 2050 H. van C. Zwaan to Hoorn, rijder P. Kout, tijd 3.32*/, (1.43). Niet geplaatst Irna, Express M. enl ''Ketli- neth. III. AdeUneprijs. Heatprijzendtaverij le Masse 1600 M. Ingeschreven 14 paarden. Niet opgekomen Idylle 1600 M., Denena 1600 M., Sorentina 1600 M., Kassier O. 1600 M., Odd Marks 1600 M., Dandelion 1630. M. en Peter Stanley 1645 M. Tot op't allerlaatste oogen-blik -kwam Kas sier G. voor de officieele lijst der deelnemen de paarden. Maar plotseltog verdween de Sicric sf ng. Eerst sprong een band van Ivan's sul y en daarna 66n van die van Long Ago Maar etodeliijk viel dan toch het schot Springgan ontwikkelde direct groote snel heid, doch draafde soms lan-g niet zuiver, Long Ago kon h'et niet 'houden. Springgan werd eerste. Velen verwachtem diskwalificatie maar de jury handhaafde het paard. Finale. Edel A., Fini, Sister Peter T., Lady Chimes en Sprtoggan. Alzoo dus een finale van vijf paarden. Springgan was nu favoriet, doch liep niet zoo snel als to de serie. Lady Chimes hield zich kranig en klopte het geheele veld. 1. Lady Chimes 785 M. van Stal Dolec te Den Haag, rijder D. Pronk. 2. Springgan 800 M. van C. Zwaan te Hoorn, rijder J. M. v. d. Berg, 3. Edel A. 745 M. van T!h. Sohreuder te Watergang, rijder K. Schreu- der. 4. Sister Peter T. 800 M. van B. J. Al- kamade te Elte, rijder O. Buirma. Hiermede waren de draverijen geetodigd. De volgende draverijen zullen plaats heb- ben op den Tweeden Pinksterdag. €fgme>g<l SuRiwa. HET GEPUBLICEERDE GEHEIME RAPPORT. In de Raadsvergadering van Bussum is heel wat te doen over de publicatie in het R.-K. Nbl. v. Bussum van het geheime rap port over den gemeente-architect. Mej. Bahl- man legd-e namens de R.-K. Raadsfractie de verklaring af, dat geen hummer de inlichtin- gen had verstrekt noch aan de publicatie heeft medegewerkt en wet-houder Paul Brand, de uitgever van het schuldige Nieuwsblad, verMaard-e met verontwaardi- ging, kennis genom-en te hebben van de pu blicatie, die niet zou geschied zijn, als hij het had kunnen voorkomem, aldus het Vad. Hij brandmerkte den man, die het rapport deed opnemen, als eeni journalist, die, bij af- wezigheid van journalistieke kennis, zijn kracht zocht to jacht op sensatie. Als hij, bij 't _uitkomen der krant thuis was geweest, zou hij de geheele oplage hebben ingehouden. Met den meesten ernst verklaarde de voorzitter overtuigd te zijn, dat geen der ambtenarenl aan de publicatie heeft meege- werkt. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin werd betreurd, dat van 'n vertrouweijilk stuk, dat aan de raadsleden werd toegezonden met het nadru-kikelijk ver- zoefc daarvan geen mededeelingen aan der den te doen, to de pers een uitvoerig rdsum£ is gegeven. D'E CANDIDAATSTELLINO. Uit de candidaatstelling voor de verkie- zing der Tweede Kamer, die Dinsdag heeft plaats gehad, blijkt, dat niet minder dan 46 partijen, groepen en lijisten aan de stemming zullen deelnemen- aldus verneemt de TeC Hierbij1 is de Plattelandersbond van den hr. Braat dan nog als Cen partij- gerekend, hoe- wel hiji zich gesplitst heeft in em linksche, een Protestantsch-e en een Katholieke groep. Bovendien is de lijst, ingediend door de „Staatspartij voor Volkswelvaart" een corn- bin a tie van niet minder dan 6 andere par- iien en groepen. Doch ook deze hebben wij lechts als een enkele groep geteld. 1 geeni enkele lijst ingeleverd. In 1918 namen to totaal 32 partijen en groepen aan de stemming deel. Nlu 46. De versplintering wordt dus noe longer hoe er- ger. Er zijn In totaal niet minder dan 575 ver schillende candidaten gesteld. Wd komen er op de lijsten in totaal 1025 namen voor, maar veel candidaten zijn meer dan eens ge steld, zoodat er ten slotte 575 liefhebbers overblijven. Bovenaan staat de S. D. A. P. met 90 ver schillende candidaten; dan volgt de RoomschrKatholieke S-taatspartij met 7-6; de Vrijheidsbond met 55; de Anti-Revolution- naire Partij met 45; Partij) van Braat met 39; de Vrijzinnig-Democratische Bond met 30; de Christelijk-Historiscre Unie met 20 verschillende candidaten. De rest blijft on der de 20. Er zijn 13 lijsten ingeleverd met slechts &n naam er op -Merkwaardig is de lijst-Arts, waarop niet BIJEENKOMST VRIJZINNIG GODS. DIENSTIGEN. Gisteren, Hemelvaartsdag, had op het land' goed „Ter Coulster" te Heiloo een bijeen. komst plaats, georganiseerd door de vereeni. ging van Vrijzinnig.Godsdienstigen in Noord. Holland Een groote menschenmasSa was op het tew rein aanwezig, zooveel, dat niet alien een be« schutte plek onder de boomen konden vinden. Op ds. H. Westra rustte de taak de bijeen. komst te openen, nadat door het muziekgezel. schap van Akersloot (dir. de heer G. Kuiper) cenigo atemmlgo muziek ten gehoore was go braoht. Ds. Westra dankte in zijn openingswoord voor de groote belangstelling voor deze bij. eenkomst. Spr. riep verder alien een hartelijk welkom toe en verzocht den aanwezigen ge» meenschappelijk te zingen N. P. B. 5 1 en 7, waartoe werd overgegaan. Het woord was daama aan ds. H. H. Dorgelo uit Cu tomb org, met het onderwerp: Geestelijke armoede. Spr. wees erop, dat er in onze dagen zooveel stoffelijke armoede is, die zijn duizenden ver< slaat, maar dat er bovendien in zoo veto ge« zinnen, waarbij ook veto van de meergegoeden, geestelijke armoede heerscht, die zijn tiendui. zenden vcrslaat. In zoovele gezinnen is slechts een zucht naar genot waar te nemen. De drang naar het hoogste goed ontbreekt daar en men went daaraan. Wij kunnen zelfs wennen aan het gemis van God. Het gebeurt ons, predikanten, vaak, zeide spr., dat wij in een gezin, waarin we willen gaan spreken over geestelijke dingen, met een lach worden ontvangen, met een bitteren lach. Wanneer de menschen voelen, dat het daarbinnen niet goed met hen is, laten we Ons dan niet schamen voor een traan. Het snikken van den verloren zoon is ontzettend, maar de traan, die hij stort is er een, waaruit kracht kan worden geput om met moed weer voort te gaan. Hoe gelukkig als daar zoo nu en dan eens tranen komen: tranen, die een keerpunt vormen roor om town. Da1 was Immers era verkwikking voor den verloren zoon, dat was wat de bitterheid by hem ging verbreken waardoor hy weer kon glimlachen, dOch nu niet cjmisch. „Zalig zyn die treuren, want zij zulien vertroost worden". Zolig, die heimwee hebben, d. 1. verlangen naar huis, naar het aanzitten aan Gods tafel, naar het volbrengen van Gods wil Een koor, onder leiding van den heer Joh, Brands, zong vervolgcns uitnemend „Daar la een lied". De tweede spreker was dr. van Hoik, aecr. van den V. C. J. B. Zijn onderwerp luidde „Levengvernieuwing". Het gaat er om, zeide spr., dat God ons door Zyn kracht vernieuwt, z66, dat iets schoons, iets nieuws te weeg gc« bracht wordt in onze zieL De menschen den. ken vaak, dat een moole natuur het leven is. Neen, dat is slechts de hel'ft ervan, Wy behoe« ven nog iets anders: de geestelijke dingen in ons moeten vernieuwd worden en dat is alieen te krijgen door aanbidding van den Levenden God. Het koninkryk Gods is het wat wy noo» dig hebben. Spr. stond bij een en ander uitvoerig sti! en zeide ten slotte met Cahdjn: Geef het leven als een eero Gods, het een deel wetend van een groot geheel. Dat is de ware levensvernieuwing, dat wy een nieuw schepsel zijn geworden, dat rich, zelf niet meer zoekt, doch God. Nogmaals deed het koor zich hooren en wel met lied 47 van den bundel N. P. B., waar. na de beurt was aan den derden en laatsten spreker, ds. v. d. Kieboom uit Bergen, met het onderwerp „Afbreken en opbouwen". In zijn rede wees spr. erop, dat er twee soorten van menschen zijn: de een wil hand, haven en de ander afbreken. Spr. constateer. de, dat do laatsten echter te eenzijdig zijn in het afbreken. Men doet het veel te veel op een nuchtere eentonige manier. Alhoewel men het doet met de beste bedoe. ling, maakt men echter den mensch niet ry« ker, waar het toch tenslotte om moet gaan. Men heeft recht te critisceren, maar het gaat om de wyze, waarop het gebeurt. Afbreken moet niet alieen afbreken zyn, maar tcveM op. bou wen. Na een zangnummer van het koor ging ds. Baar tot sluiting over. Spr. noemde dit een aangename taak omdat de bezoekers in zoo grooten getale waren opgekomen. De bijeen. komst is geslaagd. Spr. wilde daarvoor harte lijk dank zeggen aan alien die tot slagen medei werkten, als daar zyn, mevr. de wed. van der Feen de Lille, die wederom het terrein af» stond, aan do sprekers, de heeren Brands en Kuiper, aan de dames en heeren zangeressen, zangers en muzikanten, maar bovenal aan God, Die tot dat alles in staat heeft gesteld. Laten we, zeide spr. nog, vooral denken aan het bijbelwoord: „Een mensch kan van brood alieen niet leven". Als de broodvraag overheerschend is, gaan wij alien dood. Wij moeten opbouwen den nieuwen mensch, d. i. de Christus. Draagt den geest voort die dezen mid dag tot uiting is ge'komen, aldus eindigde spreker. Tijdens de bijeenkomst had een betreurens. waardig incident plaats. Toen het zangkoor zich op de tribune ver. zaineld had, stortte deze in elkaar, zonder evenwel persoonlijke ongelukken te veroorza-- ken, doch groote schade aanrichtende aan de muziekinstrumenten, die zich onder de tribu. ne bevonden, eigendom van het straks ge» noemd Harmoniecorps. Ds. Westra beval sterk aan een collecte voor vergoeding dezer scha. de, terwijl ds. Baar hierop nog eens den na. druk legde. De regeling voor de fietsenstalling aan den ingang van Ter Coulster was niet geheel in orde. Na afloop van de bijeenkomst n.l. heb. ben wij niemand van de pachters dezer berg, plaats gezien die de bezoekers hielp bij het zoeken van hun rijwiel. Nummers behoefden niet vertoond te worden en ieder was in de gelegenheid met een fiets heen te gaan, ook zonder in het bezit te zijn van een nummer. Een volgende maal, hopen wij, zal men daar. voor een betere regeling getroffen hebben. Een verbiydend verschijnsel deed zich deze week alhier voor. De belastingbiljeten over de eerste 4 mnanden van dit jaar van den Hoofdelijken Omslag by de ingezetenen be. zorgd, gaven een belangryke verlaging aan, hctgeen wel in den smaak viel. Daar verschenen jaar, toen de Inkomens hooger stonden dan dit jaar, door het Ge. meentebestuur een flinke belasting is gehe. ven, waardoor de gemeente bijna uit de tekor. ten is, getuigt het voorzeker wel van een goed inzicht van den raad en het Gemeentebestuur. UrT BEEMSTER.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6