Art. 9 (Verordening onder Egeeft aan B. en W. de bevoegdheid instructies vast te »tel- ien voor het onderwijzend personeel. Adressante wenscht, dat dit recht aan den Raad blijft: de Raad benoemt en outslaat de onderwijzers toch ook. Vandaar het verzoek van de Afd. om art. 9 te doen vervallen. Art. 1. (Verordening onder F.) legt het onderwijzend personeel den plicht op een klasse-aanteekeningenboek aan te leggen, waarin van dag tot dag nauwkeurig aantee- kening gehoudtn wordt van de behandelde leerstof, de vlijt en de vorderingen van iede- ren leerling, zoomede al hetgeen verder voor de beoordeeling belangrijk geacht wordt. Iemand, die maar etnigszins op de hoogte is van klasse-onderwijs, zal adressante toege- ven, dat B. en W. hier iets onmogelijks van de onderwijzers eischen. Den geheelen school- tijd door zullen ze maar bezig moeten zijn met onderzoeken, nauwkeurig onderzoeken, wat elk van de 3040 kinderen weet De vraag mag zeker worden gesteld, of van de onderwijzers ook nog verwacht wordt, dat zij onderwijs zullen geven. De Afd. betreurt het, dat noch over de be- ginstlen dezer reorganisatie, (in strijdi met de bewering van B. en W. op biz. 10 onder IX) noch over een artikel als dit, overlieg is ge- pkegd met de menschen, die deze verordenin- gen hebben fla te leven en uit te voeren. Mocht, wat adressante niet verwacht, dit arti kel onveranderd- door den Raad worden aan- genomen, dan is ze zoo vrij nu al te consta- teeren, dat aan de betrouwbaarheid van de aanteekeningen zoo goed als alle waarde moet ontzegd worden. Een andere vraag is, of in de richting'van B en W. dan niets kan gedaan worden. Dat kan zeer zeker. Aan vele scholen is reeds een klasse-aanteekeningenboek in ge- bruik, vermeldende de leerstof, in de afgeloo- pen week behandeld. Dit voor te schrijven voor alle scholen zal het onderwijs in't alge- meen ten goede komen. Daamaast is't zeer wel mogelijk aanteeke- ning te houden met betrekking tot vlijt en vorderingen, mits men zich, wat de laatste betreft, bepaalt tot de vakken: lezen, schrij ven, rekenen en Nederlandsche taal. Voor de andere vakken is de tijdruimte van een woe gering om de vorderingen van elk kind na te gaan. Om 't geem hierboven is aangevoerd ver- zoekt adressante de woorden van dag tot dag te doen vervallen en bij de toepassing van't artikel rekening te houden met wat ten aan- zien van vorderingen is gezegd. BENOEMING VEEARTS VOOR DEN KEURINGSDIENST VOOR WAREN. Volgens art. 2, sub 3e van het Kon. besluit van 18 Maart 1921, Stbl. nr. 592, moet, ten- zij Gedeputeerde Staten aan het 'Bestuur der centrale gemeenite ontheffing van deze ver- nlichting verleenen, de Keuringsdienst voor Wareni ae beschikking hebben over een of meer veeartsen (die geen particuliere practijk uitoefeneni) en wel, hetziji uitsluitend ten eigen behoeve, hetziji gezamenilijk met een anderen dienst. Het komt B. en W. niet gewenscht voor eene ontheffing als hierboven bedoeld te ver- zoeken, temeer waar het oris, gezien de erva- ring elders opgedaan, twijfeladitig toesdiijmt of zulk een verzoek ztu worden mgcwilligd. B. en W. hebben in de hier boven aange- haalde laatste woorden van het 3e lid van art. 2 echter om redenen van bezuiniging aanleiding gevonden den directeur van het Slachthuis alhier te vragen of hij eventueel bereid zou zijn zicb als veearfcs voor den Keuringsdienst beschikbaar te stellen. Het resultant daarvan was, dat hij zidi voorloopig dus tijdelijk, daartoe genegen verklaarde Do ze combinatie van betrekkingen is mogelijk omdat de Keuringsdienst nog niet op grond van een Rijiksmelkbesluit medezeggingschap hceft op de boerderijen vanwaar de consump- tiemelk wordt betrokken, tengevolge waarvan de werkzaam^eden voor den veearts aan den Keuringsdienst nog slechts van geringen om- vang zullen zijn en meer spedaal van bacte- riologischen aard; bezwaren voor den dienst bij lit Slachthuis zijn dus niet te duchten. Daar het overigens billijk is dat het salaris van den te benoemen functionnaris in overeen- etemiming is met den omvang der te verrich- ten werkzaamhedem en deze omvang nog niet direct is te overzien, zoudem wiji het bepalen van het salaris binnen de bij; de betreffende verordening (gem.blad nr. 788) gestelde grenzen aan ons college overgelaten wensch- ten te zien, zoodra een voldoend overzicht van die werkzaamheden is verkregen. B. en W. stellen mitsdien v66r, tijdelijk, met ingang van den datum van het besluit en behoudens geschiktbevinding bij een in te stellen geneeskundig onderzoek, te benoemen tot veearts aan den Keuringsdienst voor Wa- ren in het Keuringsgebied Alkmaar den heer W. Voorthuijisen, directeur van het Gemeente- slachthuis #lhier, onder bepaling dat diens jaarwedde als zoodanig door Burgemeester en Wethouders wordt geregeld naar de ver- richte werkzaamheden, gebr.seerd1 op de in de betreffende verordening (gem. blad nr. 788) voor den veearts bepaalde jaarwedde. ALKMAARSCHE VRIJZINNIGE SCHOOLVEREENIGING. B. en W. schrijven in bijlage No. 87: Als beschikking op de aanvrage dd. 28 Juni 1921 van de Alkmaarsche Vrijzinnige Schoolvereeniging alhier om vergoeding o.m. van de huur der lokalen welke deze vereeni ging heeft bestemd om diaatrin uitgebreid L. O. te doen geven, heeft Uw Raad in zijnc vergadering van den 22sten September daar- op besloten 'aan deze vereeniging te berich- ten, dat de benoodigde gelden voor de oprich- ting van een biizondere school voor Uitge breid lager onderwijs, voor zoover deze inge volge de bepalingen der Lager Onderwijswet 1920 ten laste der gemeente zouden komen, in elk geval niet konden; worden toegestaan, voordat overtuigend zou zijn gebleken, dat er minstens 18 leerlingen uit Alkmaar waren, wier ouders de bepaalde bedoeling hadden ze daar den geheelen duur van het onderwijs te doen blijven. Ten vervolge hjerop heeft het Bestuur der voormelde vereeniging bij hierbij aan Uwe vergadering overgelega schrijven van 4 November 1921 een nieuwe opgave van leerlingen ingezonden, waarvan de ou ders of voogden verklaren de bepaalde bedoe ling te hebben ze op deze school den gehee len duur van het onderwijs tedoen blijiven. Daama moeat het noodige worden verricht, om de lokaliteit te doen beantwoorden aan de eischen vervat in het Kon. besluit van 3 Maart 1921 (StM. 99) hat zgn. bwwtwShrtt. Immers de Minister van Onderwijs heeft ons in zijn brief van den Hen October 1921 me- degedeeld dat het Bestuur eerst hieraan had te voldoen, alvorens aan die lokaliteiten een bestemming kan worden gegeven als schools lokalen. Uw Raad besloot in zijne vergade ring van den 24sten November 1.1. dezen brid voor kennisgeving aan te nerneni en af te wac' .ten, welke consequenties het Bestuur, aan wien wii den inhoud van .voormdden brief meedeelden, hieruit zou trekken. Het Be stuur der schoolvereeniging heeft zich ver- volgens wederom tot ons college gewend bij brief van 7 Jamuari 1922 en, onder overleg- ging van een afschrift van een aan hen ge- richt schrijven van den Inspecteur van net Lager Onderwijs in de inspectie Alkmaar, bevattende de goedkeuring der lokaliteiten voor tijdelijik gebruik, ons tevens verzocht, den Raad net voorstel te doen tot overname van de huur van het door hen gehuurde per- ceel. Op dit laatste verzoek hebben wiji geant- woord, dat een overname der tbuur overeen- k o m s t ons niet gewenscht voorkwam en dat de practische consequentie, n.l. dat de ge meente de huursom voorloopig over den ge heelen cursuaduur 1921—1922 zou moeten, althans kunnen vergoeden, wettelijk niet toe- laatbaar was. Naar onze meening moeat de overeenkomst der halve blijven staan ten na me van voormdd bestuur: wij verklaarden echter er mede accoord te gaan indien het bed rag der huur, ingevolge artikel KM der Lager Onderwijsiwet 1920, welke bepa ling overeen'komstig artikd 206 lid 2 dier- zelfde wet eerst in werking treedt op 1 Ja- nuari 1922, gebracht werd onder de over het jaar 1922 aan de gemeente in rekening te brengen kosten, echter eerst gerekemd te zijln ingegaan op 1 Januari 1922 en uiterlijk tot 16 September 1922. Het Bestuur kon" zich met deze zienswiize vereenigen. Het komt ons ten slotte v66r aat thans alle bezwaren zijn opgeheven, welke een eventueele fcoekenning der gevraagde gelden in den weg zouden kunnen staan, waarom wiji het Bestuur hier- mede in kennis stelden, hetwelk daarop bij. zijin brief van 5 April j.l. aan Uwe vergade ring hierbij ter lezing overgelegd, een nieu we raming van kosten inzond, met het ver zoek een bedrag groot /4219.10 te zijner be- schikking te stellen. Wij stellen Uwe vergadering ithana v66r de gevraagde gelden toe tc kennen en daartoe te uemen net volgende besluiit: De Raad der gepieente Alkmaar; Gelezen de aaressen van het Bestuur der Alkmaarsche Vrijzinnige Schoolvereeniging dd. 28 Jxmi 1921, 7 Januari 1922 en 5 Aprfl 1922, houdende eene aanvrage tot het ont- vangen van de voor de stichting van een U. L. O. school benoodigde gelden; Gelet op zijne beafluiteni van 22 September 1921 nr. 11 en van 24 November 1921 nr. 1 Overwegende, dat ben overtuigend is ge bleken dat er tenminste 18 leerlingen uit Alk maar zijn, wier ouders de bepaalde bedoeling hebben ze op de school der Alkmaarsche Vrijzinnige Schoolvereeniging den geheelen duur van het onderwijs te doen blijven; Overwegende, dat de Inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Alkmaar het betreffende lokaal geschikt acht om als tijde lijik schoollokaal gebruikt te worden Gezieni het voorstel van Burgemeester en Wethouders dd. 23 Mei 1922, opgenomen in bijlage nr. 87 tot het verslag van 's Raads ■handelingen Gelet op de artt- 72 tot en met 75 der La ger Onderwijswet 1920; Besluit: aan de Alkmaarsche Vrijzinnige Schoolver eeniging in deze gemeente le. toe te kennen de voor de stichting eener school voor uitgebreid lager onderwijs benoodigde gelden tot een bedrag van ten hoogste 4219.10; 2e. zich bereid te verklaren de huursom van het thans door baar gebruikt schoollo kaal voorloopig voor het cursusjaar 1921/22 gerekemd te zijn ingegaan 1 Januari 1922 tot een bedrag van /875.in de kosten. welke over het jaar 1922 voor rekening der gemeente kunnen worden gebracht, op te nemen. SPOOR WEOVE R BINDI NO GAS- FABR1EK. De overeenkomst welke de gemeente met de H. IJ. S. M. den 5en April 1916 heeft geslo- ten aangaande een spoorwegverbinding met de gasfabriek is door die Maatschappij tegen 1 Juni a.s. opgezegd. Oorzaak hiervan is, dat de geldende tarie- ven voor het overbrengen; Van wagons van het hoofdspoor naar de fabriek en voor huur en onderhoud der materialen niet meer in overeenstemming geacht worden met de boo- gere prijzen en arbeidsloonen. In het ont- werp voor een nieuwe overeenkomst dat B. en W. voor den Raad ter lezing hebben gelegd stelt de maatschappij v66r hei rangeerloon van 0.50 op 1 te brengen, hetgeen B. en W. billijk voorkomt. Volgens het oude contract betaalt de gemeente voor huur en onderhoud van den1 aansluitingswis- sel enz. 66.—. Dit wordt nu gebracht op 195.Daar de maatschappij B. en W. heeft medegedeeld dat in 19 lb, to em het eer- ste contract werd afgesloten, biji het bepalen van de huur- en onaerhoudsom van 66.— nog gerekend werd met de prijzen van v66r den oorlog, hoewel1 de materialen reeds zeer in prijs wareni gestegen, komt ons ook deze verhooging niet onbillijk voor. Diemovereenkomstig noodigen B. en W. den Raad uit te besluiten hen te machtigen rot het aangaan eener overeenkomst met H. IJ. S. M. aangaande de spoorwegverbin ding naar de gemeentelijke gasfabriek al hier, volgens net ontwerp, toegezonden bij schrijven van 13 April 1922. VASTSTELLINO VAN HET PRIMITIEF KOHIER VAN DE HONDENBELAS- TINO, DIENST 1922. B. em W. stellera v66r het primitief kohier van de hondenbelasting, dienst 1922, zooals dit is opgemaakt ingevolge art. 10 der hef- fingsverordening (Oem.bl. no. 730), vast te stellem op een imvorderbaar bedrag van 3547. NIJVE RHEIDSON DE R WI JS. COMMIS- SIE VAN TOEZICHT EN1 GEDELE- GEE R DEN IN DE BIJZ. SCHOOL- iBESTUREN. Nog steeds is het toezicht op het onderwijs aan de gemeentelijke avondscnool voor am- bachtsliedem em de school voor voorbereidend middelbaar technisch onderwijs opgedragen aan de commissie van toezicht op het middel baar omlw wljb. Waar edrtar deaa •drolan voortaan onder de Nijverheidsonderwijawet vallen en' deze in bet tweede lid van artikel 57 voorschrijff dat het toezicht over het ge- meenteliiik Nijverheidsonderwijs wordt uitge- oefend door n of meer plaatselijke cominis- sties, door den g^meenteraad1 te benoemen, ter- wijil -bovendien de wet het ooderwijls aan deze scholen onder het lager Nijverheidsonderwijs rangschikt, willen B. en W. den Raad voor stel len eene zoodanige oommisise in ite stdlen. Deze gemeente heeft slechts beide bovern- genoemde scholen voor nijverheidsonderwijs; B. en W. acbten derhalve 66a commissie daarvoor voldoende. Omdat het toezicht van deze commissie zich beperkt tot het onderwijs aan de gemeen telijke scholen heeft de wet in het derde lid van voormeld artikel de gemeemtebesturen die bevoegdheid gegeven. temcinde contrftle te houden op de besturen der bijzondere scholen voor nijVerheidsonderwiis, welke door de ge meente worden gjesubsidieerd, zich door twee gedelegeerdem in die besturen te doem verte- genwoordigen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft dit artikel in de Metmorie van Antwoord o.m. als volgt toegelicht: „Inderdaad verdient bet de voor- .Jceur het toezicht op die scholen aan de „9choolbesturen te la ten' en, ter vennijding „van wrijving, niet naast die besturen ook „aan de gemeentelijke commissie recht van „inmenging in de schoolzaken te geven. Ten)- „einde echter aan de subsidieerende licha- >ymen, hetzij: dit de gemeente alleen of ook de „provincie is, controle te geven omtremt de „besteding der door hem verstrektc gelden, wenscht de ondergeteekende hun het recht ,,'toegekend1 te zien om ten' hoogste een tWee- „tal gedelegeerden in het schoolbestuur te ,ybenoemen. Aldus zal samenwerking tus- ,^chen dat bestuur en de subsidieerende cor- ,,poratie beter verzekerd zijn." Het bijzonder nijverheidsonderwijs is dernalve thans aan de bemoeiingen van een plaatselijke Commissie van toezicht onttrokken. Omtrent de samenstelling der commissie van toezicht schrijft de wet niets voor; deze is derhalve aan die gemeentebesturen overge laten. B. eni W. zouden den Raad willen voorsteliem deze commissie te doen bestaan uit zeven personen en daartoe te benoemen de personen die thans lid zijn van de bestaan- de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs; deze commissie heeft altijd het toezicht over de gemeentelijke scholenl gehad en hare tegenwoordige leden adhtm wit ddr- halve het meest geschikt om voorshands ook op den verderen gang van dit onderwijs toe te zien. De regelem omtrent de samenstelling en bevoegdheid der commissie zijn vastgelegd in een ter vaststdling aangeboden ontwerp- verordening. In verband met het bovenstaandle geven zij! in overweging: te besluiten in te stellen eene Commissie van Toezicht op het Gemeentelijk Nijver heidsonderwijs- te benoemen tot leden dier Commissie de neerem W. M. H. Pels, A. F. Thomsen, P. M. Bosscher, W. Stroink, P. A. de Lange, Mr. H. A. J. M. Kustera en Mr. D. van Houwenimge en vast te stellen een ver ordening op de samenstelling en bevoegdheid der Commissie van Toezicht op het Gemeente lijk Nijiverheidsionderwijs te Alkmaar. WIJZIGING DER VERORDENING, REGELENDE DE BEZOLD1GING DER AMBTENAREN IN DIENST DER GEMEENTE. ALKMAAR. iNaar aanleiding van een voorstel van den heer Westerhof, in de vergadering van den lOem Maart j.l. bij1 de behandeling van volg- nummer 96 aer gemeentebegrooting ter spra- ke gekomen, om ae schadevergoeding aan den concierge van het stadhuis voor het schoon- houden van sitadhuis en omgeving te brengen op 800 per jaar. hebben B. en W. de toe- zegging gedaan, nierover alsnog de Com missie van Ambtenaars- en Arbddsaangele- genheden te hoorem. 'Deze zaak heeft in voormelde Commissie een onderwerp van uitvoerige bespreking uit- gemaakt (het schriftelijk uitgebracht advies legden B. en W. voor den Raad ter lezing), waarbiji belanghebbende desgevraagd ook de noodige inlichtingen heeft gqgeven. Waren wij aanvankelijk van meening, dat een tege- moetkoming van /500 toereikend was, thans zijn B. en w. met de meerderheid der Com missie van oordeel, dat een vefhooging van dit bedrag met /150 aanbeveling verdient. De tegemoetkoming overeenkometig het voor stel der sociaal-democratische fractie op een bedrag van /80G te brengen, leek B. eni W. met ae meerderheid van voornoemde Com missie niet gewenscht toe; niettemin wi'lde een minderheid in de Commissie vasthouden aan het voorstel van voormelde fractie. Kan de Raad zich met het vorenstaande vereenigen, dan moet in artikel 10 van de Verordening, regelende de bezoldiging der ambtenaren in dienst van de gemeente (Gem. blad 773) een wijziging worden aangeboracht. B. en W. stellen daarom voor, in den geest van de gieerderheid der Commissie, het vol gende besluit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar; Overwegende, dat bet wenschelijk is, de schadevergoeding aan den Concierge van het stadhuis voor het schoonhouden van stad huis en omgeving te verhoogen Gelezen net voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage no. 84 tot het verslag van's Raads handelingen; Besluit: de Verordening regelende de bezoldiging der ambtenaren in dienst der gemeente All? maar (Gtm.bl. 773) te wijzigen als volgt: in artikel 10 wordt in plaats van 500*'gele zen 650". VE RBI ND'I NO'S WE G NIEUWESLOOT WAA'GPLEIN. Reeds meermalen zijn in den Raad be- sprekingen geyoerd omtrent de oplossing van het Waagplein-doorbraak vraagstuk, zonder dat het tot eene bepaalde bcslissing is gekomen. Werd door den vorigen Raaa meer gevoeld voor bebouwing dier open ruimte, B. en W. zijn van meening, dat de doorbraak louter v6or en ten dienste van't marktver-keer tot stand gebracht, daarvoor al leen moet benut worden, daar het de erva- ring is van de jarem, gedurende welke de ruimte werd gebruikt, dat zij ten voile voor dat doel noodig is. Hun voorstel komt er dus op neer, die doorbraak zoodanig in orde te maken, dat de voile ruimte open) blijft en er een afwer- king tot stand worde gebracht, waarbij de aangmrrarrd* ctgaoMrs gwtegenheld krlj- gen tot bebouwing onder zekere voorwaar- den. B. en W. leggen mitsdien aan-den Raad over een ontwerp voor het plaatsen van schuttingen, het aanleggen van trottoirs, het in orde maken van de rioleering enz. Overeenkomstig de besprekingen in de Commissie van bijstand voor cte Publieke werken, met het resultaat waarvan zich ook de Marktcommissie vereenigde, zal de totale breedte van den verbindingsweg worden 14 M. met aan weerszijden trottoirs van 2.56 M. en een rijbreedte van 8.90,M. op de go- projecteerde rooilijnen, die op de nauwste pun ten pirn. 1 M. van de ach ter liggende erven is ontworpen; met het oog op ae wen schelijk geachte eventiueele bebouwing der straat bestaat het voornemen houten schut tingen te doen plaatsen van den op de teeke- ning aangegeven vorm. De kosten van de uit te voeren werken zullen in rond cij'fer '500.bedragen. B. en W. doen hierbiji opmerken dat op de ge- meentebegrooting voor 1922 reeds een be drag van 1050.19^ voorkomt en nog be- schfkbaar is voor de uitvoering dezer wer ken, waarmede dus de som van J 5000 zal kunnen worden verminderd, ozodat nog een bedrag van ten hoogste f 400C/.—zal zijin te voteeren. Zij herinneren voorts er aan dat het voor de uitvoering dezer werken noodig is het pakhuis H out til nr. 14 in gebruik gebleven bij den heer W. Zaadnoordijk tegen eene vergoeding van 46.8714 per maand, te jsloopen. Ziji steleln in verband met het bovenstaan- de v66r te besluiten Burgemeester en Wethouders te machti gen den verbindingsweg Nieuwesloot Waagplein overeenkomstig het aangeboden plan te doen inrichten en daarvoor, oehalve net reeds op de begrooting van 1922 voor- komende bedrag van lO.50.19J4, een som van ten hoogste 4000.beschikbaar te stellen, te vinden. even a Is de vroegere kosten van de doorbraai, uit de opbrengst van lee- ningsgelden. PRIMITIEF KOHIER VAN HET SCHOOL GELD GYMNASIUM, DIENST 1921/1922. B. em W. stellen v66r het primitidf kohier van het schoollgeld voor het onderwiis aan bet gymnasium, dienst 1921/22, zooals dit is opgemaakt ingevolge art. 2 der invorde- ringsverordeniing (bijlage no. 69), vast te stelleni op een invorderbaar bedrag van 8708.80. VASTSTELLINO VAN HET SUPPLE- TOIR KOHIER DER BELASTINO OP DE GEBOUWDE EIGENDOMMEN, DIENST 1921. B. eni W. bieden deni Raad ter vaststellimgi aan het door hem volgens de betreffende hef- fingsverordening opgemaakte suppletoir ko hier der belastinig op de gebouwde eigemdom- men, dienst ,1921, tot een bedrag van 442.18. N.V. ALKMAARSCHE EXPORT- VEILING VAN 1AND- EN TUIN- BOUWPRODUCTEN E>e Zaterdagmiddag in het cafe „De Graanhandel" aan het Lutrik-Oudorp gehou- den algemeene vergadering van aandeelh ou ders in bovengenoemde Naaml. Vennoot- schap werd door 13 heeren bijgewoond. Na een kort openingswoord1 van den voor- zitter, den heer P. A. de Lange, las de heer J. Schoorl, administrateur, de notulen, die ongewijzigdl werden vastgesteld. Daama las de voorzwtor het verslag ovea den toestand der Venootschap, waar aan wij het volgende ontleenen De inkomsten zijn voldoende geweest om daarmede alle renten en huren in het afgeloo- pen jaar te betalen. Daarenboven is er een klein voordeelig aaldo, dat het bestuur voor- stelt te besteden voor afschrijving van het ver lies over 1920 en overigens ter verdere af schrijving van de oprichtingskosten. Zoo heel ongunstig is dus de indruk niet welke door de balans wordt verwekt, toch is er bij nadere overweging nog veel dat om verbetering en verancfering roept. Ten eerste zijn onze kasgelden gering, daar met de op 1 Januari j.l. aanwezige kasmid- delen alle crediteuren voldaan zijn. De beta- ling der verschuldigde rente aan de gemeente is voorloopig niet geschied, aldus gebruik makende van de welwillende bepaling d<y ge meente om deze betaling te mogen opschor- ten. Men zou nu mogen verwachten, dat over 1922 de eerste rentebetaling zou kunnen plaats hebben; evenwel hebben zich verschil- lende gebeurtenissen voorgedaan, die de fi- nandeeie positie te zeer zullen drukken en deze zijn de volgende: le. Het veilingsgebouw vraagt dringend buitengewone en onverwachte reparatie. 2e. Het is gebleken, dat de beschoeiing niet bestand is tegen het scheepvaartverkeer in het afgesneden Kanaalvak, zoodat reeds eenmaal een niet onbelangfiik bedrag betaald is voor het herstel der acnterloops geworden be schoeiing em thans op andere plaatsen w66r gebreken aan den dag zijn gekomen. De kas- middelen veroorloven niet deze reparaties thanu grondig ter hand te nemen de schade, die van dien toestand van' onmacht het gevolg is, is niet gering. Het is reeds uit vorige verslagen bekend, dat de inkomsten nog niet voldoende zijn om alles goed te onderhouden en behoorlijk af te schrijven op de kunstwerken en' gebouwen. De spooraanleg en weegbru^ was bedoeld voor vervoer van op de veiling verkochte aardappelen en kool en voor de gebruikers der van de gemeente in huur genomen terrei- nen (loods Kennemerland en omgeving); ten slotte was verwacht, dat de koophandqf in 't algemeen gebruik zou willen maken van de weegbrug. In het loonend maken van spoorlijn en weegbrug hebben wij gefaald, zoo gaat het verslag voort, zoodat deze voor ons elk jaar een groot verlies beduiden, in plaats van een bron van inkomsten. Aan wien ligt hier de fout? Was de opzet tooid blijven van het bebouwingsplan der ge- te groot? Was het te wij ten aan het onvol- huurde tememen? Lag het an het geimiik maken van de rails aan den Belderschen Weg door de groemtenimporteurs, waardoor onze lijn verwaarloosd werd? Was het de neiging der verbouwers juist wel hun tuin- bouwproducten, maar met hun kool en aardappelen ter Alkmaarsche veiling aan te Yo««n? Wad de mar hi niet voldoende door de cxporteurs dier artikelea gesteund? Ongetwijteid zal de foesomst leeren Oat ae gekoesterde verwachtingen op den duur zui- ien woraen oeioond, maar dan zai een anaeie wijze van expioiteeren of een ujtbreuling der markt aiaartoe noodig zijn. Wanneer o.v. nei gehuurde terrein kwam m handem van een tichaam dat hier loodsen, fabntken ol andere ondernemmgen bouwde, onmiddellijk zou de lijn niet meer zijn.een veiiiespost, doch een winstsaldo opleveren. Wannecr b.v. aardap pelen, uien en andere stapelartikelen direct per groot zeevaartuig van Alkmaar vervoerd konden worden, zou de veiling als cenigc aan diep vaarwater gelegen instelling zeker groo- te hoeveelhedcn dier producteu naar zich zien toevloeien. Het geldt hier dus de samenwerking te vin den met anderen om de terreinen en spoorlijn tot yolkomen exploitatie te brengen. Wat ligt meer op onzen weg dam ons daar- toe allereerst te wenden tot de gemeente Alk maar, waar onze stem steeds niet alleen werd vernomen. maar waar ons steeds hulp en bij stand verleend werd, waar steeds getoond werd, dat in de Alkmaarsche Exportveiling niet gezien werd een particulier-, maar ecu gemeentebelang! Uit ons bestuur zagen wij tot ons groot leedwezen den heer C. Wagenaar uittreden, die na een langdurig lijden dezer wereld ont- sliep. Wij verloren in hem een hartelijk vriend, een goeden raadgever, een man met groote belangstelling voor de belangen van onze instelling. Hij ruste in vrede. Ten slotte brengt het verslag een woord van dank aan alien die medewerktem aan het eigenlijke veilingswerk en de administratie. Opgewekt, welwillend, doch vooral nauwkeu rig en eerl'ijk is hun werk geweest, hun ijver en plichtgetrouwheid zijn slechts ite loven. Het bestuur hoopt met hen nog vele jar en sa- men te werken om de Vennoomschap tot ver deren bloei te brengen, dan zullen op den duur de moeilijkheden worden overwonnen. Ons aller leuze is: Alkmaar moet overwiiir nenl Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals de balans en winst- en verliesrekening. De balans geeft aan bezittingen en schul- den 94977.83y2i aan. De winst- en verliesre kening sluit met een bedrag van 9322.08. Het voordeelig saldo bedraagt 853.59, waarvan het verlies over 1920 (f 647.83) ge- dekt wordt, terwijl het restant of 20576 wordt afgeschreven op de oprichtingskosten. De ovarige statuaire altechrijvmigen (5 pet. van de stichtingskosten der gebouwen enz. en 10 pet, van ae aanschaffingskosten van den inventaris) kunnen ook dit jaar niet uit de winst geschieden. Het verlies op de exploita tie der spoorlijn bedraagt 1985.21, op dc weegbrug fy 657.50. (Wordt vervolgd). KORTE BERICHTENL Te Yde (gem. Vries) is Woensdagmid- dag een jongen in de wcide, en te' Haren (Gron.) een bejaard persoon in het land aan de warmte bezweken. Sport VOETBAL. De finale om den Alcmaria-beker. V. S. V. wint met 21 na verlenging. De emdstrijd' om den Ailcmaria-bekci' wend gisteren om vijf uur gespeeld. Er was vrii veal publiek. Beitie clubs, Alcmaria en V.S.V. versche- nen rndt hun Sterkste elftal. Biji Alcmaaia speelde Hartland voor het eerst na zijn hen- std weer mee, terwijl in't eerste kwartier van Willigen de plaaits van Zweedij'k 'iinmam. Voor dd rust was V.S.V. sterler, doch hare voor- hoede wist geen kansen te benuttem. Nla een half uur rolde een voorzet van links langs 't geheole Alcmariaidod, doch niemand zeitte den bal in. Toch kwam er een corner van, die over den uitgeloopen keeper werd ingezet. Het zwaldke spel van Nijtoan voor de rust en de omstandigherd, dat Hartland nog niet ge- heel de oude was, maakte het spelen voor v. dl Pol op de rech tsmiddenplaats lang niet makikelijk. De linlcsbuiten van V.S.V. stand geregeld vrij. Nol speelde op de linlcshadk- plaats uitsekend. Rust. 1—0. Na de pauze was Alcmaria de Sterkste, doch steeds was er de een of andere omstandigheid, die den ge- lijkmaker veriiinderde. Zelfs een Strafschop werd door den aanvoeider niet benut. Maar eindelijk kwam toch de goal, die den stand gelij'k maakte. Naituurlijk bleef protest van V.S.V. niet achtePwege, doch de scheidsrech- ter, die als Allkmaarder in een lastige positie ver'keerde en vreesde de schijn van partijdig- heid op zich te laden, hamdhaafde zeer te- recht zijn beslissing. Toen het tijd was, stand het nog 11 en werd er twee maal 7J4 mi- nuut verlengd. In do eerste verlenging maalk- te d erechtsbinnen van V.S.V., dalt met slechts tien man- verder kon spelen, met een enorm hard en fraai schot het winnende punt. Na een kwartier was t nog 2—1 en had Velsen den beker voor een jaar gewonnen. Na afloop reilkte de heer de Boer, als voor- zitter der Beker commissie de prijlzen uit. Vol- fens hem had Velsen verdiemd gewonnen en deed1 hem genoegen, dat de beker thans niet doo r Alton/an a was gewonnen!, omdat zij dan definitief eigenares zou zijn gewordeni. Alc maria en Z.V.V. hebben n.l. elk vier maal ge wonnen. De Bekerwedstrijden blijven dus nog bestaan1. Spreker memoreerde de medeiwer- king van de Alkmaarsche Supportersvereenii- giing, die elf zilveren draagmea'aiilles had be schikbaar gesteld voor de winnende ploeg en danlkte daarvoor hartelijk. Hij: reilkte den be ker en deze medadlles met eenige hartelijke woorden- aan den captain van V.S.V. uilt. Alo miaria kreeg als tweeden prijs een zilveren lauwertak. Alvorens hlji deze aan- den- captain van Alcmaria overhandigde, fdiciteeme hij dezen, onder iluid applaus, met zijn herstel. Velsen kreeg ook nog de medaille, uitgdoofd door die V.V. Vreemdelingenverkeer, voor t beste doelgemiddelde. Tot slot dankte de voorzitter van Alcmaria, de heer M. J. Lutterot. alien die tot het sla- gen der Bekerwedstrijden hadden medege- werW. De twee kampioenswedstrijden, gisteren gespeeld werden door Bl. Wit en N! A. C. gewonnen. Bl. Wit—Be Quick 1—0, N. A. C— Go Ahead 3—1. U. V. V. won in den Haag van H. B. S. met 21. Dit brengt haar een beefcje buiten gevaar voor degradatie.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6