Alkmaarsohe Courant De Cburstons. Honderd Drie en Twintigste Jaargang. Pinsdag 30 Mei. Feuilleton. I*. 128. 1922. ID1 I E N S T P L I C H T. Onderzoek van verlofgangers, De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat het onder zoek van de in het verlofgangersregister de- zer gemeente ingeschreven verlofgangers der milit'ie te land- zal worden gehouden te ALK- MAAR in het gebouw „Korenbeurs" aan het Luttik Oudorp en wel op: D INSiDAG 20 JUNI 1022, des voonnid- dags te 10 uur voor de verlofgangers der lichting 10116 en 1020 (gedeelteHjk), wier geslacntsnamien beginnen met een der letters A t/m F., des voormiddags 11 uur voor hen, wier geslachtsnamen beginnen met een der letters G t/m L,, des namiddags 2 uur voor hen, wier ge slachtsnamen beginnen met een der letters N t/m S., en des namiddags 3 uur voor hen, wier ge slachtsnamen beginnen met een der letters T t/m Z. Aan het onderzoek behoeven alieen deel te nemen de verlofgangers der lichtingen 1916 en 1920, van de lichting 1920 alieen voor zooveel betreft de verlofgangers, behoorende tot de BBHEDBN ARTlLLERIE en tot de MAA-RT- en APRIL-PLOEG der CAVA- LERI'E. Aan het onderzoek behoeft voorts NIET te wordenl deelgenomen door hen, die hun eerste oefening nog niet hebben vol'bracht, en voorts 'NIET door de verlofgangers, die: a. in het loopende jaar, v66r den dag, hier- boven als dag van onderzoek aangege- ven, in werkelijken dienst zijn geweest uit anderen hoofde dan voor straf; b. bestemd zijn in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken; dienst te komen; c elders wonen dan in NEDE RLAND, BELG'Ie, 'HANNOVER, WESTFALEN, OLDENBURG of de RIJNPROVIN- cie; v d. zlch buifenslands bevinden tet uitoefe- ning van de buitenlandsche zeevaart (hieonder niet begrepen de zeevisscherij buitenslands): e. toestemming hebben verkregen het onder zoek in de maand Nbvember of December van het loopende jaar te ondergaan. Voorts wordi de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen: 1 e. 'De verlof ganger moet bij dit onderzoek verschijnett in uniform gekleed en voorzien van alle tot zijn uitrustig behoorende goede- ren, voor zoover deze hem zijn uitgereikt or door hem zelf zijn aanigeschart 2e. De verlofganger staat niet alieen ge- durende den tijd, dien het onderzoek duurt maar ook voor zoolang hiji ter gelegenheK van het onderzoek in uniform gekleed is, on- der de bevellen van den Districtscomman- d ant of dien door dezen voor het houden van het onderzoek aangewezen off icier, zoodat in die® hiji ongeregeldheden pleegt of zich aan een1 strafbaar feit schuldig maakt, hetzij bij het gaan mar de plaats, voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, hij te dier zake kan worden gestrafit volgens het Crimlneel Wet- boek en' het Rcglement van Krijgstucht voor het krijgvolk te landc. 3e. Een streng of een licht arrest van ten hoogste zes dagen het streng 'arrest te on dcrgaan in een daartoe bestemd ventrek o huis van bewaring, het licht arrest te onder gaan in een' kazerne kan' door den Dis- motBOommandant of den door deze voor he lioudeni van het onderzoek aangewezen offi- cier worden opgelegd aan den verlofganger, die zonder geldige reden niet bij het onder zoek verschijnt, of, daadbij versohenen zijn- de, zonder geldige reden niet voorzien is van al de hiervorcn bedoelde goederen. Onverminderd do genoemde straf kan de verlofganger, die zich schuld-ig maakt aan een der onder 3e genoemde feiten, of wrens goederen bij' het onderzoek blijken niet in den vereischten staat te verkecren, worden ver- plicht om op een nader te bepalen tijd en plaats te verschijnen of opnieuw te verschij- neni tot het ondergaan van een onderzoekvoor den Districtscommandant: of den dioor dezeni aangewezen officier. De verlofganger, die, opgeroepen voor dit ONDERZOEK, daarbij zonder geldige re den niet verschijnt, of, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen met voorzien us van al de hiervoren vermelde goederen, of wiens goederen bij dit onderzoek blijken met in den vereischten staat te verkeeren, kan m werkelijken dienst worden geroepen voor den tijd! van ten hoogste twee maand en.'De duur van dezen werkelijken' dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog. De verlofganger, die zich met onderwerpt aan een hem' opgelegde straf als onder_3e bedloeld of niet voldoet aan een oproeping van den werkelijken dienst, kan o.a. door de njarechauseee, die militairen der polihetroepen en alia verdwe amMensnen van rijks- en ge» meentepolitie aangehouden en naar de plaats van bestemming overgebracht warden. Bo- vendien stelt de verlofganger, die niet vol doet aan een oproeping voor den werkelijken dienst, er zich aan bloot om als deserteur te worden bebanddd. Ingeval ZIiEKTE of GEBREKEN de deel- ncming aan het onderzoek mochten verhin- deren, dient daarvan ZOODRA MOGELIJK ter gemknte-secretarie te worden overgelegd een gelegaliseerde geneeskundige verkla- ring, welke op 0/Jgezegeldl papier kan worden gesteld. Aan' den verlofganger kan op zijn daar toe aan den' Districtsoommandant te richten en met redenen omkleed verzoek worden ver- rund het onderzoek in een andere gemeente 5 imien het District of in een gemeente in een ander District te ondergaan. Het verzoek- schrift moet tijdig en GEFRAMKEEKD worden toegezonden. Maakt een verlofgan ger, aan- wien de vergunmng is verleend om net verzoek in een ander District te onder gaan, daarvan geen 'gcbruik op den tijd, door of vanwege den commandiant van dit Ditsrict bepaald, dan wordt de vergunning geacht niet te zijn verleend. Wenscht de verlofganger uitstel van het onderzoek tot in 'November of December, dan nan hij daartoe het verzoek doen aan den Oistrictscommandant. Zoo de -aanvraag om zoodanig uitstel- niet door tusschenkomst van de gemeentesecretarie wordt in'gediend, moet zij; GEFRlANKEERD aan den Districts- commandant worden toegezonden. Alkmaar, 27 Mlei 1922. De Burgemeester voornoemd1, W. C. WEND EL A AR. BEKENDMAKINO. iDe Commissaris van politie der Gemeente Alkmaar, maakt namens zijn Ambtgenoot te N'ijm-egen bekend, dat in omloop zijn valsehe rente-coupons van de 6 pCt. geldlcening, groot 600.000, ten laste van het R. K. Kerkbestuur van den H. Nicolaas te Anr- sterdam. De Commissaris van Politie voornoemd, W. Th. VAN' GRIETHUIJSEN. Provinciaal Niouvfs COoPERATIEVE BOND VAN COoP. LANDBOUWVEREENIN NOORD- HOLLAND. (Vervolg.) IBiji de behandeling der rekening vroeg de heer Kout (Edam) naar't uur van de Han- deiskamer, en vroeg, of't met het oog op de hooge contributie niet gewenscht was te be- danken. Besloten werd, dat nadere mlichtmigieni om- treat de werkwijize van de Handelskamer zul- len worden' ingewonnen, en dat een eventued bedanken van den iBond nader zal worden overwogen. De heer Kant (Schagerbrug) verstrekte m- lichtingen over de Eerste Nederl. Coop. Kunstmestf abriek. Nadat de wanbetalers zijn aangesproken kan men thans wel zeggen dat bijna alle tot dhsv-er gevraagde stortingen hebben plaats gehad. Nadere nieuwe zendingen fosfaat zijn ontvangen, de fabriek is thans in voile wer- king. De heer J. Kamp gaf verslag van de op 7 September 1921 gehouden algemeene verga- dering van de E. N. C. K. Uit het rapport van de commissre belast met een onderzoek in hoeverre het wensche- lijJc en' mogelijk is in samenwerking met het Cen'traal Bureau landbouwmachines en werk- tuigen aan te koopen voor het groot- em klein- bedrijit, bleek, dat het aan het C. B. voorals- nog niet was igelukt de gewenschte machines era gereedschappen beschikbaar te stellen. Wat het landbouwgereedschap betrof heeft het Engelsche materieel verre de voorkeur, terwiji bet aan't C. B. alieen gdukt was contracten met Duitsche fabrieken af te slui- ten'. Uit de besprekingen bleek, dat enikelen ^een bezwaar hadden tegen Duitsch materi- aal. Veruit het meerendeel verkoos Engelsch goed, waarvan de vertegenwoordiging in landen berust van den groothandel. Het resultaat der besprekingen was, dat bestuur en commissie aandacht aan deze zaak >lijven wijden en men1 zoo noodig voor geza- menlijke aankoop zich zal wenden tot een der voomaamste Engelsche importeurs. >Zeer langdurig werd gediscusseerd over de vraag of de Bond wederom zal toetreden als id tot het Kon. Ned. Landbouw-Comite. Uit de voorgestelde nieuwe contribu-tieregeling van het K. N. L. bleek, dat de kosten zullen iiedragen ongeveer 15 cents per individueel lid. Van den Bond zal hierdoor een jaarl. bij- drage van ongeveer 300 worden gevorderd. De heer Kout (Edam) merkte op, dat ver- scheidene landbouwers lid zijn van onder- scheidene organisatie s, die ieder afzondft-iijk weer lid zijn. Zoodoende wordt de contribu tie per lid een vrij groot bedrag. Toch zag spr. ixet groote nut van het comite en zou adr viseeren tot toetreding. iDe heeren Vlam te Grootebroek en Molen te Andijk vroegen of het landbouwcomite wel het aangewezen lichaam was voor den tuin- bouw, met wiens belangen de Bond toch1 ook degelijke lekentocg diende te houden. De heer Kant (Hugowaard) was met feet oog op de kosten tegen: aansluiting. De heeren, Busch (Wormerveer) en Bark (Middelie) hielden een' warm pleidooi voor aansluiting. We moeten ons centraliseeren, onze belangen- zijn bij 't Landbouw-Comite in uitstekende handen. iDe heer Stam (de Hout) wees er op, dat van verschillende zijden zooveel van de ver- eenigingsleden wordt gevraagd. 1 De heer de Boer (Barsingerhom) bepleitte sterk eenc aansluiting. Met 11 stemmen tegen en 7 stemimen voor werd de aansluiting verworpen en besloten- deze zaak voorloopig aan te houden. Het voorstel om de uitgaven van het bonds- orgaan gescheiden te houdeni van de bonds- contribune ontlokte ui-tgebreide discussie over de waarde van't org-aan. De heer Busch (Wormerveer) drong stork aan op lezinig van de zoo waardevolle artike- len, waaronder die van onzen adviseur, den heer Nobel. Sommige afgevaardigden klagen, dat ver- slagen hunner vereen-i-ging niet werdeni op- genomen. il>e secretaris merkte op, .daf het contract met „De Vlijif' loopt tot 31 Dec. 1922. Besloten werd deze zaak aan te houden tot de najaarsvergadering. De regeling zal door het bestuur nader worden onaerzocht. Daarna kwam aan de orde het bestuurs- voorstel: De algemeene vergadering benoe- me eene commissie die de wenschelijikheid en mogelijkheid zal onderzoeken tot oprichting van een: Veevoederbureau. Wegens verhindering van den heer Jm. Blauboer te Barsingerhom werd het punt in- geleid door den bondsadviseur, den heer C. Nobel. Deze deelde mede, dat door de vcreeniginig tot ontwikkeling van den landbouw in Hol lands Noorderkwartier reeds een commissie van 4 personen was benoemd ter bestudee- ring van hetzelfde onderwerp. Spr. meende dat in deze ook medewerking zou worden gevraagd van den Bond. Een dergelijk schrijven was tot dusver niet bij dien Bond ingekomen. Spr. ging nu even dieper op de zaak in en' toonde met duideflijke voorbeelden aan, dat we ter beoordeeling van de voederwaarde van verschillende sitoffen staan voor zeer moeilijke problemen. Het was een' uitersf las- tige kwestie het vraagstuk om hiji de voede- ring zooveel mogelijk eene yerspillmg van eiwit en vet te voortomen, omdat rekening moet word-en gehouden met lalrijke bijkom- sfige omstandigheden, De m-ededeelingeni van den heer Nobel wer- den met de meeste aandacht gevolgd. I De heer Spaans (Barsingerhom) deelde mede, dat deze vereeniging reeds proeven op kleine schaal had genomen. Aangenomen werd, dat men in deze gaame de leiding in handen zal laten van Hollands Nloorderkwairtier. De Bond' zal gaame aan de bestaanlde commissie zijne medewerking ver- leenen; door het eventueel toevoegen- van een lid aan de bestaande commissie -uit Noorder kwartier. Aangenom'en werd het voorstel om den Bond te doen' toetreden als lid van de Holl. Maatsch. van Landbouw. Door den heer Busch werd alsnu een m- leiding gehouden over „De bestaansonzeker- beid van den landbouw bij- het tegeniwoordige de De be- ge- De F. M. v. L. benoemde vefder via de afd. 23 of 4 plaatselij-ke dieskundigen in het gebied waarovcr ze heerschen. De eerste voorzitter was de beken-de heer C. Broeksma, secretaris der F. M. v. L-, terwiji de cultuur- consulent deze functie is sedert opgeheven, als secretaris fungeerde. Het bureau zou ad- viezen geven in pachtkwesties, als verdeeling der onkosten bij: het bouwen van een- arbei- derswoning, ierkelder? enz. Verder kwamen ieder jaar verzoeken in om boerderij-en op te nemen en d-e huurwaarde te bepalen, In zoo'n igeval wees het bureau den dis tricts- en den plaatselijke deskundige aan, die samen meestal vergezeld door een lid of den secretaris v. L. bureau, de boerderiji bezoch- ten en daarover rapporteerdeh. Huurder en vernuurder kregen beide een gelijkluidend rapport. Omstreeks Juli wordt steeds met distrids- deskundigen vergaderd over de te volgen' ge- dragsiijn bij het bepalen der huurwaarde, als in Augustus en later weer opdrachtea bin- nenkomen. Bij iedere txatie wordt tevens ge- rapporteerd over den toestand van gebouwen, landerijen en1 zdfs over den huurder. To en- door de Friesche p achtcommissie eens in een rapport geschreven werd dat de boer meer kon presteeren dan hij deed, is daar veel drukte en geschrijf over geweest, omdat de betrokken persoon dit niet op zich wilde la- ten zitten (dit pleitte toch trouwens voor zij ne prestatie) en moest in de afdeelingsverga- dering de zaak word-en rechtgezet, waarn-a de critici tevreden waren. Men moet de werking van een pachtbureau niet te -hoog aanslaan, zoo schrijft miji mijne vriend, maar ik gelooi toch zeker dat net hier in Friesland wel nuttig werk heeft verricht De bedoeling bij de oprichting was dat de igoedgezinde eigenaren het als voorbedd zou- den gebruiken (wat ook trouwens in Fries- land geschied is) en dat dit tenslotte invloed zal uitoefemen op alle verhuringen. Dat zal ook zeker in de toekomst zoo zijn, al lijkt het er op't oogenblik ook niet veel op; want toeri in April' iemand een boerderij- losliet die voor 220 met November gehuurd was, werd ten- gevolge van concurrentie van vele liefheh- bers zelfs tot 300' geboden. Toch koester ik de hoop dat door het inburgeren der pacht bureau s de publieke verhuringen allengs zullen1 verminderen. De heer Nobd was geen' bewonderaar van de werking van een pachtbureau. Een' denge- lijk instituut kan de grondoorzaak niet wijzi- gen. Dit kan alieen als de concurrentie voor pachten minder wordt, en dit wordt alieen bereikt door verhuizing of het verkleinen1 dear bedrijven. Spr. meende dat een pachtbureau met m staat was alles te taxeeren. Hij vreesde ook voor beinvloeding en voorkeur. We zijui alien menschen. De heer de Boer (Barsingerhom) zeide, dat bet bureau toch wel kan beoordeelen, wat er uit het bedrijif kan gehaald worden. Zoo- als het nu is, kan't niet blijven'. We moeten van twee kwaden de minst kwade kiezeni De heer Busch wees op de bescherming van huurders door de H-uurcommissiewet. Ze ker ook deze wet is niet volmaakt. 't Is een noodmaatregel ter bescherming. Zoo ook met 't pachtbureau. De heer Nobel was van meening, dat de font zat in't tegeniwoordige pachtstelsel. Spr. had een nieuw stelsel ontworpeneen proeve van wet. IBesolten werd dat deze nader zal worden bestudeerd. De heer Kant (Hugowaard) hield eene in- leiding: Is het mogelijk, een reg-eling samen te steflen voor alle bij den Bond aangesloten versenigingen voor het uniform vaststellen der salarissen van de bij de malerij-en1 wer- kende arbeiders en kan bij' eventueele verhoo- gen of verlaginig dan eetn gelijk percentage dienst doen voor de vereenigingen. Inleider weet, dat ecu arbeider 't loon waard is. Maar wauneer't nu zakelijk blijkt, zullen ook die loonen als't bedrijf het eischt, Roman van Paul Trent. Uit het Engelsch door A. G. - N-ad!ruk verbodien. 82) I „Wat heb je met Betiy uitgevoerd?" vroeg zdf botweg. „Verklaar -als je Mieft, wat je bedoelt." „Zij- vertelde me, dat zij je in de stad had ontmoet, maar wdgerde me eenige bijzondCT- hed-en mee te deelen van die ontmoeting. Er moet iets gebeurdi zijn, want zij is veranderd sinds ziji teruggekomen is." „In welk opzidit veranderd? vroeg hii volijverig. „Ten eerste is zij stiller." „Ja?" zei hiji toe® zij- zweeg. En zij toont neiging meer gereserveerd te wezen. Op een avond, teen ik onverwacht in haar sl-aapkamer kwam, moest ik wel zicn. dat zij had' geschreid'." ,Zij heeft de tranen' met gauw bij de hand.... zou ik zoo zeggen," merkte Mark hot tegendeel... Ik had' eigenlijk niet naar beneden moeten' gaan. Hier en daar grootheid eru de te maken- kosten besproken pachtstelsel." Spr. herinnerde eerst aan den toestand van het bedrijif voor den oorlog. Daarna, hoe de enorme schommelingen zijn gekomen, en scheeve verhoudingen zijn ontstaan. pachtsomm-en werdeni steeds hooger; de lastingeh en omslagen werden- ten top voerd. Spr. had een onderzoek ingesteld en het was hem- gebleken, dat in sommige pol ders de huur voor den oorlog 6 per morgen was. Nu moet daarvan 55 per morgen aan belastingen en' omslag worden betaald. Wat moet daarvan terecht komen? Zouden straks deze landerij'en braak moeten' blijiven liggen? Spr. wees op de bescherming van huurders van woningen. Huurders van landerijen worden aan de grootste willekeur overgelaten. We verkeeren in een noodtoestand. Er moet verandering komen. Dit kan slechts als onze belangen, in de regeerende lichtamen de voile belangstel- ling hebben. De inleidi-ng van den heer 'Busch had de voile aandacht. In verband daamnede gaf de voorzitter een duidelijk en' uitvoerig overzicht van de wer king van het Friesche pachtbureau. Om het groote belamg deelen we daaromtrent mede, wat omtrent de werking vanuit Friesland werd creschrevea. t 0 Tengevolge van eene ingestelde pachteni- bouw werkende arbeiders, naar het voorbeeid quete werd in 1915 het pachtbureau door de van de te Assendelft dit voorjaar opgerichte rriesche Maatschappij v. Landbouw opige- - vereenigingen. ridit. Het bestaat uit een voorzitter die noch j De afgcvaardigde van Assendelft lichttc huurder noch verhuurder is, een lid huur- dit punt nader toe. Te Assiendelft was een, -mgericht die ling enz., be- ortder de oogen te iSeni en kan zich eara pons- missie toevoegen. iBij de rondvraag vestigde de heer De Boer de aandacht op de z, i. 'gemotiveerde heffing van de fondsgelden. De heer Nobel deelde mede. dat deze zaak aanhangig is bij' Holl. Noorderkwartier. Be sloten om deze zaak oven te lateni aan voom. vereeniging. De heer IJff (Assendielft) beval de candi- datuur van den beer Busch voor de Tweede Kamer aan. De heer Kuyper (Hoogwoud) bepleitte het nut van bijeenkomsten van secretarissen of leiders van cooperatieve inkoopvereenigingen. iDe voorzitter zeide toe, dat zoo mogelijk een dergelijke samenkomst zal worden gehou den. Daarna sluiting. UIT KOEDIJK. Zaterdagavond vergaderde de Tuinbouw- vereeniging „De West in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer Visser. Deze deelde mede* ten lste dat zoodra de aardappelveiling begint de maat der groote aardappeleu ni^t zijn 28 m.M., en de drie- lingen 22 m.M.; ten 2de, dat op elk veilings- bord moet vermeld staan het huisnummer van den tuinbouwer; ten 3de, dat door het marktbestuui een concept-contract voor het hurent der markt aan de gemeente Broek is aang-ebodan; ten 3d-e, dat het liggeld van vaartuigen onder de overkapping der markt is bepaaldi voor vaartuigen van 2 ton 10 ct, van 4 ton 20 ct., van 10 ton 30 ct., van 16 ton 40 ct., en boven de 16 ton 50 ct. per dag. Daarna gaf de werkman der vereeniging, de heer lb. Modder, verslag van het verhandel- de in "het afgeloopen jaar. Verhandeld is aan tweedesoort producten 356042 K.G. voor 13240.44. Tengevolge van het aftreden van een lid der controle-commissie, den heer K. Stam Mz., werd het bestuur opgedragen een ander lid aan te wij'zen. Daar geen opmerkin- gen over het loon en het werk van dem werk man werden gemaakt, werd de heer Jb. Mod der weer voor een jaar aangenomen. Bij de daarna volgende rondvraag besprak de heer T. Zwetsman het vlugiger ophalen der kale kool in den herfst en gaf eenige wen- ken hier voor. Het bestuur zeide zijn aan dacht toe. De heer M. Mulder besprak het verphebt veilen en vroeg een onderzoek naar de klach- teu gedaan door de vereeniging „de Koop- handel" dat zij, soms haar klanten met kan bedienen omdat zij, op tijden de noodige arti- kelen niet kunnen bekomen. De voorzitter en anderen meenden dat de oorzaak was dat de bouwers niet door het ijs wilde martelem om naar de veiling te gaan. maar wanneer er veel groemte opgestapeld ligt zal dit wel beter gaan.. De voorzitter gaf deze ledett in overweging om bij! plotse- linge staking in het transportbedrijf ae pro ducten voor dien dag zelf te laden anders hebben de tuinbouwers de schade. Naar aan- leiding van deze bespreiking werd de wensdh naar voren gebracht dat de transport-arbei- dersvereemging de tuinbouwrs een dag tevo- ren berichten wanneer zij in staking gaan. Maar bij plotslinge staking wareh vele leden te vinden om op zoo'n moment zelf te laden. Nam-ens het bestuur werden' de leden er op gewezen, dat bij niet sdhoon aan den wal brenigen der vlet er een gulden boete betaald moet worden aan- den werkman. Daarna sloot de voorzitter de vetgadering en gaf den hamer over aan den voorzitter der Cooperatieve Aan- en Verkoopvereeniging, den heer Jb. Slotemaker. De secretaris, de heer G. Slotemaker, las het gedeelte voor van het aangehouden punt der Taatste vergadering h-etgeen op deze ver gadering weer aan de orde was nl. het ver- grooten van het pakhuis. Dow den voorzitter werd dit punt nog eens toegelicbt en er op gewezen dat het hedem ten duidelijkste blijkt dat vergrooting noodig was. Door de aanwe- zigen werden net voor en het tegen, de hoe- wordt dit bij: de malerijen ook toegepast. Hier- in zou spr. nu meer gelijkheid willen fciengen. De cooperaties moeten in deze meer geza- mentliji werken. De beer Kant (Schagerbrug) was ook een i voorstander van samenwerken. Volgens spr. moeten wij echter de bezuiniging trachten' te vinden door de arbeidsprestatie op te voeren. Er moet intensief en; met liefde en toewijding worden gewerkt. Dit is mogelijk als de arbeider belang bij1 't bedrijf heeft en hem aandeel in de winst wordt gegeven. Daarna kwam in bespreking: Kan in ver- en na stemming met 36 stemmen' v6or en 9 tegen, besloter 40 voet lengte aan het be staande pakhuis aan te bouwen. Verder kreeg het bestuur een bianco crediet. Bij de rond vraag besprak de heer W. de Geus de moge lijkheid van aankoop van anthraciet en' eier- kolen'voor winterbrandstof. Het bestuur zal zoo mogelijk een1 onder zoek instellen. Door eenige leden werd ge vraagd om belangrijke partijen meststof thuis te mogen ontvangen. Dit werd toegezegd. Daarna sluiting. UIT LIMMEN. Zaterdagmiddag 2 uur k-wam- de Raad in band met het vorige punt een loonregeling voltallige zitting bijeen. worden' vastgesteld voor alle in den land- 1 --J op deze manier tot je moeten spreken. Maar ecriijk gezegd1, ik ben' heel nieuwsg-ierig. Zou jij miji willen vertellen, w-at er in Londen is gebeurdi?" „Ik zie geen redta waarom ik dat niet zou doen." Jianei glimilachte een paar male®' terwiji hij sprak en toen hiji alles had meegedeeld, lachte zij bartelijk. „Een bed mooie comedie. Mij dunkt, je hebt je rol1 uitstekendi gespeeld. Betty kan betoo- veraid1 zijn als zij, wil. Het interesseert mij te weten waarom' ziji dat won zijn bij die ge- legenheid. Kreeg je den indruk alsof zij een rol speelde?" ^Stellig niet," antwoorddie hij ongeduldig. trZij, is een vrouw en zou wel kunnen pro- beeren een vrouwelijk wapen tegen je te ge bruiken." )rZij stelt te veel vertrcuwen in zich zelf en is diaarvoor te trotsch." „Dat weet ik nog niet zoo zeker. En dius beviel je die nieuwe Betty, die je nog niet eerder bad ontmoet." „Ik was bepaald! doodelijk van haar. Zij was mood en' zadit en lief" „Die woorden1 klinken vreemd van je lip- pen," zei ze lachend. (rZij fclinken mijzelf vmand... Ik ben juist der, een lid-verhuurder en een secretaris al- vereeniging „Boerenbelang" opgericht - er- zich met alerlei zaken; loonregelinj leen gekozen door de F. M. v. L., verder wer den zes diistrictsd'eskundigen benoemd', w-aar- voor goed' bekend staanne taxateurs werden aangezocht, de prov. in zes deelen verdceld zooveel mogelijk naar den aard van den grond en de bedrijVen. tot de ontdeikking gekomen, dat ik niets van mijzelf afweet." „Er is een vrouw voor noodig om een man dat te leeren. Je hebt leeren Inzien, dat er in het leven iets is, dat meer waard1 is dan werk en eerzucht." „Dat heb ik." Als jij je les hebt geleerd1, zul je waar- schijnlijk een zeer bevred'igend minnaar zijn, van het standpunt van een vrouw geoondeeld. Heb je wel begrepen, dat je in dezen strijd even goed zult moeten lijdcn als Betty?" „Ik begin dat te begrijpen." „Iederen slag d'ien je baar toebrengt zul je zelf voelen en misschien scherper dan zij." „Ifc ben bereid' te lijdien'." iFjm ten slotte zul je alles kunnen verlie- zen. Waarom niet een strijd1 opgeven, voor- dat je dien werkeiijk bent begonnen? Ga nu dadfelijk naar baar toe. Neem baar met ge- weld in je armen kus haar lippen en zeg haar, dat je met haar wilt trouwen." Hij kreeg een kleur toen haar woorden een visioen voor zijn geest opriepen en hij keek haar doordringend aan. Doch'spoedig schud1- de hiji zijn hoofd. „Nee®, ziji is er niet de vrouw naar om op die wijze genomen te worden. Bovendien moet ziji haar les leeren," zei 'hiji halsstarrig. moeit. Spr. zou gaarne zieni, dat in iedere afdee- lieg een dergelijke vereeniging werd opge- ricnt. Het Bestuur krijgt in opdracht deze zaak Daar het hern, onderwije in vervolgonder- wijs is omgezet is het ontslag van het perso- neel slechts een administratieve regeling. Aan den heer G. J. Meyer al hoofd en cneij. Suring werd eervol ontslag verleend ingaan- de 1 October 1921. Het G. E. B. heeft over 1921 een winst te boeken van 1889.60, waarvan 80 pet. voor uitbreiding bedrijf en 20 pet. in de gemeente- kas gestort wordt. De Lichtcommissie adviseerde per 500 K.W. uur 15 cent en1 daarboveni 14 ct. per K.W. uur te heffen. „En jij? Je hebt er ook een noodig." „Waarschijml'ijk heb je gelijk. Ik verlang de volmaakfe vrouw de vrouw, die Betty zal kunnen worden 1 die zij zal worden," zei hiji met madruk. Ik verlang een zachte, l'iefhebbende moeder voor mijn kinderen en niet een vrouw van zaken. Geloof je niet, dat Betty was bestemd' voor het moederschap eerder dan voor het fabriceeren van aeropla ne's?" Janet gaf niet dadelijk antwoord maar iegde ploitseling haar handi op zijn aim. „Bedenk Mark, dat je spce.lt met ecu vrou- wenziel. Als ik daar aan denk, wordt het mij angstig om het hart. Rampspoed kan over jullie beiden komen, rampspoed en- onuitspre- kelijke el-lende. Er zijn 'groote diepten in Bet ty's karakter. Ziji is een sterke natuur en- zal het tot het eind volhouden. En dan is er nog haar trots. Trots kan vrouwen somtijdS verder voeren- dan liefde. Waarom haar niet met rust gelaten? Zie van haar af en verlaat Ferhampton. IDe laatste paar dagen ben ik ongerust geword'en. Betty is zoowat het eeni ge menschelijke wezen, dat ik liefheb en ik maak mij om harentwil bezorgd." ,,'k ;Heb het zeer ernstig overwogen' en ik moet er mee doorgaaa," zei hij ernstig. „Nu, de gevolgen zullen op je edgen 'hoofd neericomen. *k Hieb behoefte aan wat opvroo- lijking, dus neem mij- mee naar je moeder, ik drink dan bij, haar thee. Zeg, je wilt toch niet beproeven Betty te kned-en naar het model van rnrs. Lendrid'ge?" ,/Neen, ofschoon mijn moeder voor mij het ideaal van een- vrouw is." ,/Daar ben ik blij om. Jle moet geen onmo- gelijkheden beproeven-." Voor't overige van de wandding bewaar- den- zij het stilzwijgen en biji bun komst in Mark's woning wachtte hen een verrassing. Betty had geweigerd- Janet op haar wandding te vcTgczelien, voorgevend brieven te moeten schrijven, dock spocd'ig nadat haar vriendin was vertrokken', had zich een gevod van rus- fcloosheid van- haar meester gemaakt. Zij was daarom uitgegaan, zonder er zich om te bekommeren waarneen zij liep. iKwdlende gediachten maakten h-aar neer- sladitig. De vooruifzichten der fabriek wa rm bepaald slecht. Travers was geheel ver- slagen geweest, toen zij hem het resultaat van haar (bezoek te Londen had meegedeeld en had niet getracht zijn ontsteltenis te verber- gen. „Wai moeten wij doen?" vroeg hij moede- loos. (Wordt vervolgd). i r t - -O A a 1 rwnm./M, irAAr on, O

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5