Spaander's Kleedingmagazijnen. De Lange De Moraaz Kluisinrichting V WOENSDAG 7 JUNI spreken Uevrouw WIJNAENDTS FRANCKEN DYSERINCK en Mr. H. C. DRESSELHUIJS, voor den VrUbeldsbond in de HARMONIE. SLA PEL OOSHEiO waar de reveling van het overleg fa voodie-1 raiding is, had zij gelegenheid in een bijeen- komst met den wethouder haar recht te ver- dedigen. Tot besluit der vergadering heeft mir. van Poelje uit den Haag een inleiding gehouden over het rapport der staatsconunissie yoor de bezoldiging van het gemeentepersoneel, van welke commissie hij lid was geweest. In de volgende vergadering zmlani haar voorstellen weder worden besproken. GEMEENTERAAD. De Raad vergaderde heden ten 1 ure. AfwezigMr. D. Siuis, Mr. Leesberg en de beer D. iuevier. De Voorzitter deelde mede, dat be- richt van den Commissaris der Konmgin was ingekomflu houdende fonneeie bezwaren te- geii de aan „Gezinsverpleging" verleende 6ub- srdie Besloten werd het besluit gewijzigd op- nieuw te nemen. De Voorzitter dedde mede, dat „Alc- maria" het op prijs stelt wanneer ook de ge- meente blijk van belangstelling geeit in de al- gemeene vergoeding van de A. N. V. V. Spr. stelde voor de vergadering een diner aan te bieden. Zonder hoofdelijke stemming werd hiertoe besloten. I lngekomen zljn: a. Een schrijven d.d. 3 Mei 1.1. No. 28 van de Ged. Statcn, ten geleide van een uittreksel uit het Kon. Besluit van 2C April 1.1. No. 25, tot goedkeuring der verordening op het heffen van schoolgelden voor het on- derwijs aan de school voor buitengewoon lager onderwijs tot 1 Januari 1923. Aaugenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven d.d. 17 Mei l.L No. 15 van hctzelfdc College, berichtende de out vangst der verordening tot geldigverkla- ring van strafverordeningen. Aangenomcn voor kennisgeving. c. Een schrijven d.d. 1 Mei 1.1. van de firma Vroegop te Noordscharwoude, te koop aanbtedende Mignon-schrijfmachinea. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven d.d, 14 Mei 1.1. van den heer J. Pijper, berichtende de aanneming zijner benoeming tot. ljd van het bestuur van het Stadsziekenbuis. Aangenomen voor kennisgeving. e. Twee brieven d.d. 26 en 17 Mei 11 van den heer J. A. C. van den Berg en inevr. J. van Sluis-Leguit, houdende dankbetui- ging voor de benoeming tot leeraar en leerares in lichamelijke oefeningen aan het Gymnasium. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een adres d.d'. 22 Mei 1.1. van den heer F. H. Maschhaupt, verzoekende ontslag als leeraar aan het Gymnasium met 1 Septem ber a.s. De Raad verleent het gevraagde ontslag eervol. g. Een adres d.d. 11 Mei 1.1. van mej. L. van der Linden, verzoekende haar eene vergoe ding toe te kennen voor de waameming van het directoraat der Handelsavond- school. De Raad stclt dit adres in handen van B. en W., om bericht en raad. h. Een adres d.d. 22 Mei 1.1. van het bestuur der Alkm. Huishoud- en Industrieschool, verzoekende extra-subsidies over 1920 en 1921, voor saiarisverhooging van het pcr- soneel. Dc Raad stelt dat adres in handen' van 3. en Wom bericht en raad. 1. Een adres d.d. 10 Mei 1.1. van C. de Vries, verzoekende vergunning om met een fruit- stalletje bij het station te mogen staan. De Raad wijst dit verzoek af. j Een adres d d. 12 Mei 1.1. van den heer A. C. Staps, verzoekende hem. in afwijking der beslissing van B, en W vergunning te verleenen tot het tijdelijk oprichten van een houtcn gebouw voor dansgelegenlieid op het terrain naast het gebouw der Zui- vel-Exportverecniging „Noord-Holland", aan de Kanaalkaae. De Raad wijst dit verzoek af. k. Een tweetal adresscn d.d. 17 en 18 Mei 1.1. van dc afd. Alkmaar van het Ned. Onder- wijzersgenootschap, inhoudende bezwa- ren tegen de voorgcstelde reorganiiatie van lict lager onderwijs. Te behandelen bij punt 9. 1. Een tweetal adresscn d.d. 27 en' 29 Mei 11. van de afd. Alkmaar van den Bond van Nederl, Onderwijzcrs en van de Ou- dercominissic der Burgerschool, eveneens bczwarcn inhoudende tegen dc voorgestel- dc reorganisntie van het lager onderwijs. Te behandclen bij punt 9. m. Een adres d.d'. 29 Mei LI. van Dr. J. Bier- ma, verzoekende ontslag als rector van het Gymnasium met ingang van11 Septem ber a.s. Eervol verleend. n. Een adres d.d. 24 Mei 1.1. van Dr. W. van Eeden, verzoekende ontslag als leer aar aan het Gymnasium met ingang van 1 September 1922. Eervol verleend. o. Een tweetal adressen van de besturen der Alkmaarsche Huishoud'- en Industrie- school en van de Vereeniging „de Am- bachtsschool voor Alkmaar en omstre- ken" d.d. 22 en 27 Mei 1.1., intzendend'e de rekening en verantwoording over 1921 en de begrooting voor 1923, met verzoek over 1923 subsidies te ontvangen. Te behandelen bij de begrooting. p. Een adres d d. 31 Mei 1.1. van J. P. J. Bes- teman, verzoekende vergunning tot ver- bouwing van zijn peroeel Nieuwesloot 19, hoek Doorbraak. Te behandelen bij punt 4. q Een schrijven d.d. 30 Mei 1.1. van het lid dezer vergadering, den heer J. Westerhof, verzoekende aan B. en W. vragen te mo p-en stellen inzake den1 lantaamopsteker Van 't Hof, het stopzetten der werkver- scliaffing en het niet-betalen van nog ver- schuldigd loon aan werklieden bij den bouw der woningen van „Goed Wonen", ato den BaansingeL Te verleenen aan het eind der agenda. De heer Westerhof maakte daartegen emstig bezwaar. De vorige maal geschiedde dit ook en er kwam niets van Ook is de leans groot, dat de vragen nu niet worden behan deld. Het vragen stellen is een recht en spr. heetf geen bezwaar om het voor punt 9 te zet ten. De voorzitter drukite zijn spijt uit over de vele vacatures bij het gymnasium. Spr. vroeg of wat gedaan kan wooden om die te voorkomen. Mevr. A u k e s vond een coulanter behan- deling van de leeraren gewenscht. De heer Westerhof zeide, dat de leer aren ontstemd waren ovir het gebeurdie met de maand salads. Spr. vroeg onderzoek. DeVooritter nad den rector gevraagdi, of er een bijzondere reden was en had ver- nomen, dat hem geen speciale redenen tbekend waren. Het was niets dan een samenloop van omstandigheden. Het didi'ter gelegen zijn bij een studiecentrum geldt hier ook. De heer Westerhof wilde naast den rector ook de leeraren horren. DeVoorzitter had daartegen geen be zwaar. Mevr. A ukes: Het komt ook omdat Alk maar een plaats is van den tweeden rang. De heer Cloeck zal informeeren en het anhvoord mededeelen. DeVoorzitter: Het feit, dat de vragen van de vorige vergadering aan het slot van de agenda staan, is een gevolg van een ver- gissing in de samenstelling der agenda. Spr. wil de drie van de vorige en de drie nieuwe plaatsen voor de voorstellen door B. en W. ingediend na de vorige vergadering. De interpellaties hebben recht op tijdsorde. De interpellant mag het niet in de hand heb ben, dat zijn vragen steeds voorgaan. Na de reorgansatie van het L.O. is spr. er niet tegen om de vragen te behandclen. De heer Westerhof wees op dc steeds overladen agenda's, die steeds tengevolgo moeten hebben, dat er van de urgentie niets terecht komt. Spr. gaat accoord als voortaan de agenda's zoo worden gemaakt, dat ze niet overladen zijn. De wijze van doen inzake de reorganisatie van het onderwijs gelrjkt vecl op de wijze van doen in een dorp, anders zou hij wel gezorgd hebben, dat de vergadering niet viif weken na de vorige werd gehouden. De hear Cloeck wenschte te protesteeren tegen de beschuldiging van de te late indie- ning van de reorganisatie-voorstellen. Spr. had ze hot liefst vcel eerder behandeld. DeVoorzitter kon niet aannemen, dat alle 6 interpellaties spoddeischend waren De heer Westerhof wenschte bij het begin van de vergadering de gelegenhcid te hebben tot het houden van zijm interpel'atie over de werkverschaffing en nam genoegen met een aanhouding van de andere tot hot eind van de vergadering.^^^^^^^^^H E>e Voorzitter gaf de gelegenheid daartoe na punt 4. BENOEMING VEEARTS VOOR DEN KEURINGSDIEN'ST VOOR WAREN. Mr. B o s m a n was er tegeni om deni di recteur van het slachthuis nog een bijbaantje te geven. Het is hier hetzelfae verkeerdc be- ginsel als met den heer Vos werd gevolgd Spr. protestecrde tegen dit systeem en vroeg of B. en W. geen andere oplossing kon- den vinden. De heer v. d. B o s c h zeide, dat zijn frariie dezelfde bezwaren heeft gevoeld, doch wij kunnen begrijpen, dat het wenschelijk is eccep- tioncele regelingen te treffen. Wanneer het noodig is voor ae goede gang van zaken, dan is spreker er voor. De heer Westerhof verheugde zich er over, dat Mr. Bosman tegen dit systeem pro- testeert Het voorstel bewiist weer, dat het college zich niet aan den Raad stoort. Het is hier een demonstrate van je welstc. B. en W. trekken de bezoldiging ook aan zich. Spr. toondc dit nader aan. Wat de belooning zal zijn hangt van de royale bui van B. en W. af. Spr. vraagt of de directeur een vol ambtloon heeft. Zoo ja, dan kan hij1 het niet doen. Zoo ncen, dan moet hij een vol ambtloon krijgen. Het kan anders. Voor het oogenblik is er geen vol emplooi voor den veearts. De vraag is: hoe lang duurt de overgangstijd? Wanneer de Rraad aan Ged Staten verzoeken toe te staan een veearts te benoemcn, zoodra er een vol emplooi is, dan maakt spr. zich sterk dat het wordt toegestuan. B. en W. kunnen den Raad geen loyafe samenwerking vragen als ze zoo doorgaat. Spr. gaf in emstige overwe- ging aan het college om zich aan ae meening van den Raad te houden en diens meendng is elk hoofd van tak van dienst zijn elgen dicrst zonder meer. De Voorzitter verwonderde zich over hot verwijt van autocratie. B. en W. doen slechts een voorstel en tredlen niet in de rech- ten van den Raad. BHJft een verwijt over vol- doende referentie voor den Raad, maar dc zaak is in de commissie van het slachthuis besproken en die heeft gemeend dat de gc- mecnte door aanneming van het voorstel net boste uit de moeilijkheden kan komcn. Spr. wil het voorstel niet doordrijven, maar ver- wachtcn, dat de Raad aan zijn zijde zal staan. Spr. heeft niet voldoende overlcg kunnen pie- gen met den directeur van den kouringsdienst en wil daarom aanhouding voor nader over- leg. Aldus werd besloten. BENOEMING STEMBUREAUX. 'De Voorzitter atelde eenige wijzigin- gen voor en wel een verschikking van perso- nen. In het le inplaats van Ringers komt van pitmen; in het 2e inpl. van Leguit Wacker in het 3e i.p. v. Keysper Lewijt; in het 4e inpl. v. v. Oilmen Ringers en in 'het 8e inpl. v. Le wijt Keysper; in het 1 le i.p. Wolzak Waikker; in het 12e i.p. Veen, K. Vonk; in het 13e i. p. Vonk, Veen; in het 14e i. p. Waaibocr, Mait- thiijssen, in het 15e i. p. Wolzak Waaibocr De heer Leguit had verzocht niet benoemd te worden. De heer Veen verzocht de bijlage terug te nemen en met een andere vooondracht te komen. Spr. mistte teveel soc. dem. E)e heer H. E. Bosman was dit ook op- gevailen. Spr. miste ook te veel R. K. De Voorzitter zeide, dat het niet zoo gemafckelijk was een aantal menschen voor dit baanije bereid te vinden. De raadsleden, die het al eens hebben mee- gemaakt zijn als voorzitters voorgedragen en de andere niet. absoluut soc. dem. zijn gweerd. Gdbleken was, I dat er vtrschi-llende arbeiders bezwaren heb- beni om voor vergoeding deze dagen zitting te nemen. De zaak is en bagatel behandeld, omdat ze van ondergeschikt belang is en B. en W. hebben geen bezwaar tegen bet benoe- men van meerdere soc. dem. De heer W ester hof vond de zaak niet zoo ondergeschikt. Van de 29 'andere men schen zijn er slechts 2, die behooren t .t de S..D.A.P. en de modeme vakbeweging. Ook de R.K. arbeiders zijn ontevreden. Zij voelen zich als onbekwaam te worden geacht. Spr. was zeker, dat de besturen der S.D.A.P. en Bestuurdersbond een lijstje van candidatcn hadden kunnen leveran, die het even goed doen. Ook onderschrijft spr. het gesprokeneaian den heer Bosnian. J De heer v. d. B o s c h geloofde niet in eeni- gerlei opzet. De voordracht is er geene die rekening houdt met de evenredige vertegen- woordiging. Den Voorzitter deed het leed, dat de soc.-dem. fractie niet v66r de vergadering met haar bfezwaren was gekomen. Spr zou niets liever geweest zijn dan aan billijke verlangens te volaoen. Op dit moment is het niet meer mogelijk de zaak te veranderea. Den heer Westerhof scheem dit onbe- grijpelijk. Heele stratcn met boerenrentemers heeft men afgeloopen. Het schijnt blauw- blauw te moeten zijn. Spr. zou tegen de bij- lage stemmen. Het zal noodig zijn hier min- stens eens in de vijf weken te vergaderen. De Voorzitter vond het onder de om standigheden waarom niet eerder vergaderd was, niet fraai. De heer WesterhofWij hadden een niet afgewerkte agenda en hadden wel een week later kunnen vergaderen. De Voorzitter zeide, dat juist veel was vergaderd. De lange tusschenpoos van thans geschiedde geheel zonder bedoehng. Het is al de 9dc vergadering in dit jaar. Spr. bracht de vraag in stemming nu de zaak al of niet aan te houden. Dit voorstel werd verworpen. Bezoekt n"egen de soc-dem. fractie). De heer Westerhof verzocht hierop aanteekening dat de fractie tegen die voorgc stelde samenstelling was. Hierop was het woord aan den heer Wes terhof voor zijn interpellatie over stopzet- ting van de werkverschaffing. (Zte de door ons gepubliceerde vragen). Spr. betoogde, dat m den raad van 5 "Janu ari in d'en brecde over de zaak is gesproken en releveerde het toen verhandelde. Besloten werd toen zooveel mogelijk werkgelegenheid te verschaffen. B. en W. kregen daarvoor een bianco crediet. Spr. meent daarom, dat B. en W. niet het recht hebben om zonder den Raad te hooren de werkverschaffing stop te zetten, maar al was dit juridisch mogelijk, d'an nog is het in strijd met de goede ge- woonte. Spr. heeft met de zijne, toen zij van de plannen van B. en W. hoorden, een onder- lioud met B. en W. gehad. Zoolang er nog 137 werkloozen waren, oordeelden wij dat het niet aanging de werkverschaffing stop te zet ten, tiemeer omdat men nu minder gemiakkelijk ander werk kan vinden. Bij wijze van compro- mis stelden wij voor dat B. en W., in den raad zoudbn komen alvorens de zaak stop te zetten. B. en W. zoudea dit in overweging ne men, doch reeds den volgenden dag bericht- ten B. en W. geen aanleiding te viiKiea op't besluit tot stopzetting terug te komen. Onze vraag is dus niet zoo gek, als de hoofdredacteur van het stadsnieuws van het Alkmaarsche kopblad „Ons Blad" veronder- stelde in zijn stukje waarin hij het opnam voor B. en W. Het schijnt. dat de heer Ade- ma en spr. het uitermate heoben verkorven bij- den heer Speet, de niet gehamaste schild- knaap van Mr. Leesberg, die achter deze din- gen zit. Juist dezen middag hoorde spr., dat de sigarenfabrikanten Spaan en Koel hun 80 arbeiders tengevolge van de wet op de tabaks- belasting moesten ontslaan. Hoe men onder deze omstandigheden1 de werkverschaffing kan stopzetten, begrijpt spr. niet. Spr. wil ook zonder toeslag van het rijk de werkverschaffing voortzetten, tevens omdat er ook worken worden uitgevoerd1, die feiifcelijk geen werkverschaffing zijn en met steun van het rijk tegen verminderd1 loon een fortuintje voor de gemeente beteekenen. Spr. herinneixle aan het door hem gesprokene Inzake den nieuwen weg naar Bergen en vroeg of er te dien aanzien voorstellen tegemoet gezien kun nen wordeni. Beter dan uitkeering in werk verschaffing. De heer Bosman zeide terecht, dat een eerlijk arbeider liever zijn handen af- bijt dan naar het B. A. tc gaan. Laten B. en W. zich herinneren, dat ook zij sociaal gevoel hebben. Spr. neeint aan, dat dit nog het ge- val is. De V. D. Cloeck zou als hij dit raad- pleegde, zich zeker niet hebben laten mee- skpen door het college. Spr. wees ook op de waameembare werkloosheid bij de landarbei- ders en betoogde, dat men dosnoods beter en lager loon bij een vastepatroon kan aanvaar- den dan een loon van 21 in werkverschaf- ling bij de gemeente. Het is hier weer bezui- nigen en men drift ons wel in de felle opposi- tie. Een diner voor de A. IN. V. V. wil men wel. Spr. is er niet tegen, maar er zijn ar beiders die gee neten hebben en dat mag ze ker niet. Het is de taak van B. en W. om met duurzame werkverschaffing voort te gaan, zelfs al had de gemeente er schade bij, dan moet dit nog ter voorkoming van degenera- tie. Spr. doet een beroep op den Raad om uit te spreken dat men dit niet wil. Sp'r. wijst op het donkere Zuiden, waar de wethouder Krijgsman de werkverschaffing in handen heeft gezet en wat goeds heeft gedaan door sigarenmakers op te leiden tot bouwvakar- beiders en met succes. De heeren Mr. Lees berg en Cloeck kunnen in zijn schaduw niet staan, omdat zij zelfs niets beproeVen. Het is hier geen zaak waarin men uit beginsel te- genover elkander moet gaan staan. Wij moe ten voorkomen dat de menschen niet onder- gaan en. in waarheid Zooveel mogelijk naar Mr. Leesberg kwam ter vergadering. j arbeidsgelegenheid zoeken. DeVoorzitter betoogde voort®, dat er Devoorzitter oordeelde het met hee- lemaal juist, dat men met te komen praten met het college de zaak wel opgelost krijgt. Er zijn dingen waarbij dit niet mogelijk is. Wiji bedoelem als het kan zullen wij u helpen, als het niet kan zullen wij klare wijn schen- ken en1 zijt giji niet overtuigd dan staat altijd de iinterpellafcie open en zijn wij bereid om te antwoorden. De heer Cloeck zeide, dat geen mede- deeling is gedaan de werkzaamheden stop te zetten. Het ontslag biji Spa ander en Stoel wis- ten wij: niet en kunnen! daarmede nu geen1 re kening houden. Spr. voorstel om de werkverschaffing stop te zetten' hield verband met het feit dat in de toekomst werk voor werkverschaffing noodig zal zijm. Het allerbeste is dat de menschen trachten op zichzelf te staan. Het is een kwestie van taktiek op grond van bet ver- loop van de werkloosheid. In de commissie van arbeidsaangelegen- heden vernam spr. bij de arbeiders geen op posite al betreurden zij het d'at een enkeie ar> beider het inkomen zal moeten missen. De heer Westerhof Welke arbeiders waren dat? De heer Cloeck: Dat kunt u informee .ren. Ik ken ze niet uit mijn hoofd. De toestand is in gunstigen zin veranderd Vrceger 301 nu 107 werkloozen en dit is het vereichijnse van dezen tijdl steeds. Er is niet een iandar- beider zonder werk. De heer Westerhof ontving bezoeken van werklooze landarbeiders van buiten. E>e heer Cloeck ging voort met het op- noemen van het lijstje van de Arbeidsbeurs. De zaak is stopgezet omdat het kan voorko men, dat de menschen te wenkgesteld, niei! vlug naar ander werk zoeken, omdat zij de 21,60 nooit elders verdienden. Wij houden eigenilijk geen vakman meer over en zijn daarom tot de gedachte gekomen, dat het ge wenscht is het nog met afgewerkte lijstje stop te zetten. Spr. had vanmorgen een onderhout1 met iemana van het Ministerie van Arbtid en vernam, dat voor den Helder door den soc dem. wethouder Verstege het loom is gezet op 40 cent per uur met een werkweek van 45 uur. Indien de werkverschaffing, moet wor den voortgezet, het rijk doorgaat met subsi- dieering, dan zal een andere regeLing in de loonbetaling moeten worden getroffen. De heer Westerhof voorzag nog, dat in het sigarenmakersbedrijf nog meerdere werkloos zullen worden. Er zijn nog 47 men schen bdj de werkverschaffing te werk gesteld en spr. begrijpt de logica niet om hen weg te sturen. Dit staat gelijk met 200 drenkelingen te willen helpen, maar voor 47 niets te wil- len doen. Wanneer het technish niet uitvoerbaar was dan zou spr. zich er bij, neerleggen, maar voor 47 menschen is het wel mogelijk en voor heni is het persoonlijk gelijk of ze met 47 zijn of met 3000. De zwakheid van uw argument is dat er wel degelijk werk was. iDe heer Cloeck: In Alkmaar zijn er ten alle tiide 100 werkloozen en wil men voor elke werklooze werk verschaffen, dan zijn wij gauw op de flesch. De heer W e s t h o f Door uw kwaadheid en uw gemis aan routine verraad u, dat het op de flesch gaan het argument is. B. en W. hadden dan den raad moeten waarschuwen. Dat zou niemand in den raad kwalijk hebben genomen. Nu is u de spreek- trompet van het reactionnaire college. Wat de zaak in den Helder betrof Het loon van 40 ct. is daar gesteld onder den druk der regeering. Daar wonen bijna geen goedggesitueerden en de heer Cloeck gaat met deze argumentatie tegen zijn eigen partijgenooten in de Kamer Mr. March ant en Oud, in, die het stopzetten van de werk verschaffing door de regeering laakten. Spr. vraagt of de weth. van financien wei- gert de financien te behoeden wanneer onder deze .omstandigheden bij het voortzetten van de werkverschaffing te financieeren. Spr. be- twijfelt dit en stelt de heer Cloeck, die als wethouder door een tooverslag is omgekeerd, verantwoordelijk. Spr. maakt zich kwaad over diens onverschilligheid tegenover de werkloo zen. Wij moesten juist bliji zijn dat er slechts 47 werkolozen biji de werkverschaffing waren. Spr. stelt voor B. en W. in verband met de werkloosheid van nu en in de komende tijden zooveel mogelijk werk in het leven te roepen en daarvoor het college een bianco crediet te verleenen. Mr. Leesberg betoogde, dat de mo- gelijkheid geld uit te trd<ken voor werkver schaffing altijd bestaat. De vraag' is of wij dit nu mogen. Het betreft hier een gradatie. De heer Westerhof zal zeker zoover niet wil len gaan om bij een werklooze werk te ver schaffen. 100 werkloozen op 25000 inwoners is een gering percentage en spr. verheugde zich er over, dat men ook bij de georganiseer- de arbeiders inzlet, dat de toestand geen aanleiding geoft tot werkverschaffing. Wiji hebben voor de losse werklieden de werkverschaffing niet ingesteld. In het ochtenablad las spr. dat voor de si garenmakers werkverschaffing in het vak door de regeering zal worden ingesteld. 'De heer H. E. Bosman zeide, dat de zijnen besproken hadden of de werkverschaf fing de loonsverlaging niet in de hand werkt. Gezien en na onderzocht te hebben welke werkloozen nog te werk gesteld zijn, meemt spr. dat met de werkverschaffing moet wor- den voortgegaan. Spr. betoogde wat het gevolg van de stop zetting zal zijn en wees op het treurige lot van de dubbel uitgetrokkenen die naar het B. A. moeten. Het zal voor de gemeente met het oog hierop zelfs voordeelig zijn de werkver schaffing nog een maand voort te zetten. Onrusi, qejaagdheid, overspannlnQ. Gebrwk HUNHAROT'S Zenuw-fa bledien Pep koker75d. bijApolhen drvqisten Onn Telegrammen van heden GROOTE 'BRAND. STOCKHOLM, 31 Mei..Een geweldige brand vernielde de groote lucifersfabriek Vaexi in Zweden. Zes gebouwen werden in de asch gelegd. Aan het blusschings- werk namen 800 soldaten deel. Het geluk- te het groote pakhuis te redden; de schade wordt op meer dan I millioen geschat. GEEN AMERIKAANSCHE LEENING, KOPEN'HAGEN, 31 Mei. Zevenl en twintig Deensche gemeenten besloten geeti Amerikaansche leening op te nemen, maar bij de Kopenhaagsche Landmansbank een eigen leening aan te gaan eh een door de Hambrosbank te Londen gedaan aanbod van eene 5 pet. leening van 2 millioen pond aan te gaan. £>e werkelijke rente wordt on- geveer 6 pet.; de du-ur der leening is 35 jaar. INBRAAK. AMSTERDAM, 1 Juni. Toen heden- morgeni de koster van de Port. Israel. Ge meente een der poortjes wilde openen, wel ke toegang geven tot de binnenpiaats naai het Synagoge-gebouw en de Secretarie van deze gemeente, gelegen aan het Jonas Da niel Meyerplem, bemerkte hif dat het slot verbroken was. Spoedig bleek, dat een of meer ongewenschte bezoekers oen nachte- lijke visite hadden gebracht aan de Secre tarie. Daar was alles opemgebroken en on- derste boven gehaald. Voor zoover op het oogenblik kon nagegaan, is alleetr een be- drag van 3500 gestolen. Op andere da gen is nooit zooveel geld aanwezig. Heden zouden echter de salarissen wordeni uitbe- taald, waarvoor gisteren geld was ge haald, het geen de dieven schijnbaar wis- ten. 'De politie stelt een onderzoek in. De be- woners hebben niets bemerkt. 'GROOTE ONfTPLOFFlNO. HlAiSTEIDT, 1 Juni. Op de Helena-Ama- liarmijnwerken heeft een crnstige ontplof- fiog plaats gehad. Het redden der deaden en net bergen der gewonden lischte groote maeite. Vanmorgen om zes uur zijn reeds 13 doodeni en eenige gewonden geborgen. 'Nog 12 person en worden verm ist. DE BRAND IN „WERKSPOOR." AMiSTERDAM, 1 Juni. J 'et blijkt dat de schade, aangericht door den brand in „Werkspoor", .inderdaad ontzettend is. 'De koper-magazijnen, de z.g. koepel en de laschinrichting zijn tot den grand af- Sbrand. In de contructiewerkplaats, (voor :omotieven en turbines) is het belangrijk- ste deel vennield, terwijl die gieterij en de ketelmakerij eveneens ernstige schade heb ben. Gelnacbt zal worden het bedrijf in stand te houden. OVERRIDEN. DEN HI A AG, 1 Juni.' Gisteravond is te Vooraorg bij. Den Haag een 9-jarig meis- je, dat iangs d'e rails bloemen plukte, door den sneltrein overreden en op slag ge- dood. ARREiSTATIES". DDN iHAA'G, 1 Juni. Als gevolg van die razzia, welike door de politie alhier ge houden- werd in de beruchte beroovingsper- ceelen in de Spinozastraat, de Fabei- van Rliemsddjkstraat en de Adriaan Ampt- Straat zijn thans 3 mannen en 4 vrOuwen opgeslo.ten in het Huis van Bewaring. ALKMAARSCHE EXPO R'TVEI LING, 31 Mei. In de heden1 gehouden veiling werd befaald voorAardbeien f 1,60-—/ 2,26 p K.G.; asperges, dikwit 0,42—/ 0,53 p bos; aspergesdiikblauw 0,260,32 p. bos; bloemkeol I 39f 65 p. 100 St.; bloemkool II 23f 25 p. 100' at.; kropslia 2,807,40 p. 100 st.postelein 0,35 0,68 p. ben; rabarber 2,80—/ 5,20 p. 100 bos; raapstelen 0,300,80 p. 100 bos; radijs f 3:5,30 p. 100 bos; selderie 4,70j 5,80 p. 100 bos; spinazie 12,60 24 p. 100 KG.; woirtclen 11,40— 16,SO p. 100 bos. Aanvoer 800 K.G. spi nazie, 1550 bos asperges, 2200 bos rabar- >er en- 13250 stulcs kropsla. SCH AGEN, 1 Juni. Op de heden gehou den weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 3 Stieren 100—375 88 gelde- leoeien (mag.) 200390; 75 idem (vette) 300if 630 44 kalfkoeien 250—/ 500; 35 pinken 100140; 92 nuchtere kalve- ren 1224; 300 overhouders 24—-/ 40 1010 almmeren 10—/ 18; bokkcnl en' gei- ten 610; 9 varkens (mag.) 23 38: 93 idem (vette) p. K.G. 6.840.98 166 biggen 1825; 38 konijnem 0.50 tot 1.25; 119 kippen 2—/ 3; haantjes 0.30f 0..80512 K.O. boter 1.80-/ 2, 730-2 st. kipeieren f'5.50—f 6.50; 3918 cend- eieren 5.50. STAATSLOTERIJ. 'Hoofdprlizen. Trekking van heden1. No. 10771 f 1500. Ns. 1194, 22109 1000. Ns. 3074, 8765, 13301, 21197, 21655 400. Ns. 4535, 11730, 21696, 2270.7, 22784 200. Ns. 3032, 8670, 13795, 17666, 20371, 21797 100. Stadsnieuvys. E'EN MIS'LUKTE WRAAKNE- DE EEKSTE PE'U'LEN. De heer J. Dekker te Schoatl vocrde heden de eerste peulen aan. Kooper werd de heer Jb. Verberne, Stuartstraat. RAAD VAN STATE. In de gisteren gehouden Vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de ge- schillen van bestuur werd behandeld het be roep van L. A. Wetsteyn te Alkmaar en an- deren tegen een besllit Van B. en W. dier ge meente, waarbij aan D. G. Weisenborn en A. S. Zuurbier to Alkmaar voorwaardelijke vergunning is verleend tot oprichting van een schelpkalkbranderij. In deze wordt, blij- kens het verslag van staatsraad jhr. mr. Van Bronkhorst Sandberg, geadvisecrd tot aanvulling der voorwaarden. Namens appel- anten lithtte mr. Kusters, advocaat te Alio maar, het beroep toe, hetwelk door den con- cessionairs Weisenborn werd bestreden, ter wijl de direeteud van Bouw- en Woningtoe- zicht, de heer G. Vos, aanwezig was voor het verstrekken van inlichtingen. DE A. A. V. V. In de op 31 Mei j.l. gehouden jaarverga- ering van de A. A. V. V. werd' na de be- handeling dter jaarverslagen en Bestuurs- verkiezing o.m. besloten van de oude leden over 1922 geen contributie te innen. D

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2