Alkmaarsche Courant De Cburstons. Honderd Dria en Twlntigste Jaargang, Donderdag 1 Juni. Proyinciaal Nieuws Fenilleton. H». 128. 19M' UIT BERGEN. De raad besloot om het slachten in de gemeente in de onvoldoende gelegenheden van de slagers te laten voortbestaan. De raad vergaderde gistermiddag ten twee uur. Het publiek gewoonlijk slechts bestaan- de uit de voorzitter van Bergens Belang, was ditmaal venmeerdard met twee slagetns en twee andere burgers. De ingekomen stukken bestonden nit een schrijven van den heer Haogvorst houdende de mededeeling, dat hi} zijn benoeming als lid van de plaatselijke commissie van het L. O. aanvaardde en een dito van den1 heer P. Besse houdende bericht van de aanvaar- ding zijner benceming tot lid van het B. A. De heer Besse gaf in het schrijven nog zijn spijt te kennen over het niet toekennen van een kleine vergoeding aan den admin is tra- teur van het B. A, aangezien hem diilt z i, wtd degelijk toekwam. Van Ged. Staten was een schrijven ingeko men1 waarin bericht werd, dat het besiluit tot aankoop van grond van den heer Ton was verdaagd. Deze stukken werden voor kemnsgevmg aangenomen. De voorzitter decide nog mede dat bij B. en W. een schrijven' van het bestuur van de St. Antoniusschool was ingekomen waarbij bericht werd dat het op grond van de wet van de gemeente de huur voor de .U. L. O. School verlangde. Van de afd. Bergen deP S. D. A. P. was een verzoek ingekomen om in het belang van de consumenten, van de hygiene en van de ifnancien der gemeente niet terug te kamen op het raadsbesluit tot aansluiting bij het abattoir in de gemeente. Te behandelen bij, punt 2 der agenda. Van den heer J. Bakker, Kogerdijk, was een schrijvene ingekomen inzake het intrekken van een standplaats bij het duin, welk schrij ven in handen van B. en W. werd gesteld ter afdoening. Aan de orde kwam hierop het voorstel van B. en W. voor de ontvangst van de afgevaar- digden ter algemeene vergadering van de A. N. V. V. welke dit jaar van 21 tot 24 Juni te .Alkmaar wordt gehouden, doch die ook een bezoek aan Bergen zullen brengen een cre- diet van ten hoogste 300 toe te staan. Na toelichting van dit voorstel door den voorzitter werd z. h. s. hiertoe besloten. Aan de orde was hierop het voorstel tot vaststelling eener verordtning op het keuren van vleesch. De al of niet definitieve aanslui ting aan het abattoir te Alkmaar hield hier- mede verband. De voorzitter wees er op, dat de heeren uit de stukken hebben kunnen zien dat deze zaak de algemeene belangstelling heeft. Spr. wees op het alsnog ingekomen adres der S. D. A. P., herinneride aan het adres van het bestuur van Bergens Belang, waarin verzocht wordt tot ihet bouwen van een Centrale sladhtplaats te besluiten en, wees op het adres van een deel van de leden van Bergens Belang, dat verklaarde het hierin met het Bestuur niet eens te zijn. Er bttUftt dua groot verschil van gevoelen. - Spr. wees nog op de gister door ons gepu- bliceerde toelichting van de meerderheid van het College, beoogende op het eentoaal geno- meni besluit tot aansluiting bij' het abattoir te Alkmaar, niet terug te kamen. Spr. geloofde niet, dat het vleesch in Ber- igien daardoor duurder zal worden. In Alk maar, waar men in het abattoir moet slach ten kan men het vleesch goedikooper krijgen dan in Bergen. Wanneer het slachten in het abattoir het vleesch duurder maakt, dan zou men het vleesch hier goedkooper moeten' kun nen krijgen'. Het is voor de slagers ontegen- zcggelijk gemakkelijker, wanneer we bier een abattoir hebben. Maar vele slagers in Am sterdam zijn zeker veel verder van het abat toir, aldaar gelegen dan de slagers in Ben gen van het abattoir in Alkmaar. Hedenimorgen ontving bovendien spr. nog bezoek van den slager Koning,, die verklaar de, vrijwillig in het abattoir te Alkmaar te faan slachten. Dit is wel eenl treffend bewijs, at de bezwaren van de slagers niet zoo Roman van Paul Trent. Uit het Engelsch door A. G. - Nadruk verbodert. 34) „Zaken zijn zaken. Ik hcb het recht radj te verzekeren van de beste krachten, waar- voor ik bereid ben den prijs te betaleni." ,,Mlijm kraditen zijn voor geen prijs van u te koop. Ik blijf bij „Churstons." En het spijt me, dat u me ooiit dit aanbod heeft ge daan." „E!n mij1 ook, Sylvester. Je bent een goeic kei'el en ik repecteer je. Als „Churstons" ooit mocht ophouden te bestaan, dan zal er ail- tijd een baantie voor je zijn, als je dat ver- laogt," zri Miara vriendelijk en hield hem zijn hand- toe. Maar Sylvester accepteerde het aangeboden gunstbetoon niet. „Churstans" ophouden te bestaan, her- haa'lde hij verontwaardigd. „Ik wil bidden, dat ik in mijn graf lig, voordat zoo ids ge- beurt. Is het uw bedoeling te maken, dat de finna moet ophouden ite bestaan? Als dat het geval is, dan zullen' we elkaar nog wel eens nader spreken." „De nieuwe „Lendiridge" zal maken, dat de Churstonsr cen exemplaar van minder waarde wordt. Bovendien zal de leidang bij de firma niet voldoende zijn. Als zij Diets landers kunnen dan „er het beste van1 hopen dan verwacht ik ailerlei waarschijnhjkhe- den." T1 ,Waarschijnlijlcheden', wees ver... Ik Ver- gait dat het Zondag is. Niet dat ik mi]l heel Zondagsdi gevoel. U heeft me van' mijn stuk gebracht, sir, dat is een feit. Ik wensch u dus niu gocden nacht. U heeft mij te den- ken gegeven." ^De Hoofdinspecteur van de volisgezond- heid, erkennende, dat een abattoir in eigen gemeente, groote voordeelen heeft, wij'st er op, dat men: in een centrale slachtplaats in de gemeente een koelhuis zal moeten missen, dat men in het abattoir te Alkmaar wel heeft, wat eeni groot voordeel biedt. Hij adviseert dan ook, geen' centrale slacbtplaats te bou- .wen, maar het advies van Gedcp. Staten ver- strekt, op te volgen en aan te sluiten^bij Alk maar. Inzake het plan voor de centrale slacht- plaats, door de slagers ingediend, oordeelt hij meerdere lokaleni te klein. In verband met het zielenaantal oordeelt hij bovendien de door de slagers geraamde slachtgelden veel te hoog. De inspccteur van de volksgezondheid, Dr. Swart, te Hilversum, oordeelt voorts het be- drag voor rente en aflossing, door de slagers geraamd, onvoldoende. Ook de post voor licht en kantoorbeh,oeftea zijn z. i. te laag. IVoorts wijst hij erop, dat niet gedacht is aan een pensioenfonde voor de ambtenanen. Dat bij de door de slagers ontworpen slacht- ilaats een woning voor den ikeunmecster ont- jreekt, wat voor het bedrijf bezwaren met zich moet brengen. Ook hij oordeelt de door die slagers geraamde ontvangsten te hoog. In overieg met den vetrinairen dienst ad viseert ook hij tot aansluiting bij Alkmaar. Spr. en Wethouder Oldenburg meenen, dat wanneer besloten wordt, om den tegmwoor- digen toestand nog vijf jaren te laten voort bestaan, men todi aan het eind weer komt aan de vraag, wat er zal moeten gebeuren. Intiisschen zal men dan een vernietigings- oven moeten aanschaffeneen keurmehster zal moeten worden aangasteld, terwijl de ge meente zich verder belangrijke koeten op den hals zal moeten halen. Dit alles kan- voor- fcomen worden, door krachtens art. 20 van de wet, Alkmaar aan te wijzen als de plaats, waar de slagers moeten slachten. Het is spr. vaste overtuiging, dat dit in het belang van de gemeente is en hij zou het ten zeerste op prijs stdlen, wanneer de Raad zich daarmede kon vereenigen. De heer Swaan veiikl aarde zijn voorstel te blijven handfaaven, om het raadsbesluit in te trekken en over te gaan tot het stiChten van een eigen keurin gsdi enstWat het bou wen van een eigen centrale sladhtplaats be- treft, daarmee hebben wij ons de eeretkomen- de vijf jaren niet te haasten. De Inspecteur van de volksgezondheid beaamt toch ook, dat het slachten in eigen gemeente zekere voor deelen heeft. De voorzitter zou gaame zien, dat, alvo- rens te beslissen, ieder lid zijn opinie naar voren bracht. De heer Apelddom oordeelde het allereerst noodig, te beslissen of men al of niet bij Alkmaar zal aansluiten. Daama kan een re- ling geiroffen worden, wat in de gemeen- :e gedaan moet worden om het bedrijf gaande te houden. iDe heer Baltus wenschte het eenmaal ge- nomen ibesluit te handhaven. Het speet hern, dat de heeren Apeldoom en Bogtman, die bij het opmaken van de begrooting met hart en ziel voor bezuiniging waren, nu een ande- rem eening zijn toegedaan. Wanneer wij: den weg opgaan om in Bergen te slachten, dan gaat men naar spr. vaste overtuiging, onher- roepelijk den weg op van groote kosten voor de gemeente. De heer Baannaart gdoofde niet, dat het de gemeente meer geld zal kosten Het 27 Oct <renomen besluit is wat overhaast gegaan. Spr. was toen van meening, dat Bergen 1 iDa fwea: Hbksbeirgen: Daarvan fcrijgt V geen geld, want die zijn reeds gekeuro. De heer BamaartMaar Alkmaar neemt daarvan 3 cent per pond. De heer Hoksbergen: U kunt dds vaststel- len. In de cijfers, door mij: genoemd, is daar- voor /600 geraamd, maar dan komt U er nog niet. De heer Barnaart: Het kan zijn, dat ik dwaal; ik spreek niet voor de slager®, maar zeg, wat ik het beste adit. Wanneer we voor het slachten bij Alkmaar gaan, dan geraken wij hoe langer hoe meer onder dwang van Alkmaar. De heer Apeldoom had den voxigm keer voorgesteld, om niet over te gaan tot de aan sluiting bij Alkmaar, maar ook faiet mee te gaan met het adres van de slagers, om alhier een eigen slachtplaats te bouwen. Wanneer het z<56 ver kwam, zou spr. v66r aansluiting bij Alkmaar stemmen. Aan de hand van de wet wilde spr. edvter eenvoudig zonder meer een keuringsdienst in: het' leven roepen, in eamenwerking met naburige gemeenten. Wan neer het hygiene betreft, dan heeft spr zich steeds op het standpunt gesteld, dat het mag kosten. Hij zoekt editor de gemakkelijkste en de voordeeligste manier, wanneer wordt over- gegaan tot het benoemen van een keurmeester en een hoofd van keuringsdienst, dan zal het niet noodig zijn, de sladhtloonen te verhoogen wanneer de nabudge gemeenten mede aan sluiten. Spr. is er zekier van, dat het de gemeente dan minder zal kosten dan de f 430, die de gemeente per jaar kwiji is, bij aansluiting bij Alkmaar. Voor een keurmeester behoeft men geen 2600 uit te trekken. t Het kan een gewoon persoon zijn en een dergelijk een voudig persoon behoeft geen 2600 te ver- dienen. 'De voorzitter wees er op, dat dc Direcceur van het abattoir te Alkmaar het salads vain een keurmeester op 2300 heeft geraamd, welke 2300 met f 300 voor premievriji pen- sioen moet worden veihoogd. In den Raad werd bij het 'behandelen van de begrooting meermalen de vraag gesteld, of het niet mo- gelijk was, het aantal ambtenanen' in te krim- pen. Spr. begrijpt niet, dat men er nu nog twee ambtenanen bij wil hebbtn. De heer Apeldoom had de sailarissen wel- len inkrimpen, maan niet het aantal ambte- nanen. De voorzitter wees crop, dat het aanstellen van een keurmeester nog een hoofd'keudngs- meester, de veearts Roodzand noodig is, die min<yfpna 1000 moet hebben. Deze kosten kunnen in samenwerking met andere gemeen ten worden verminderd, maar daartegenover sfaat, dat de sladhtplaats van thans volstrekt niet voldoet aan de eischen. Voor het bactetriologisdi onderzoek is min- stens een teestel van f 800 noodig. Ook zal voor het afgekeurdfe vleesch een verbran- dingsoveni noodig zijn. 'De slachtplaats bij De Waard zal een broeinest vol bezwaren blijven. Spr. kan zich niet vooreteFen, dat de heer Apeldoom dit niet begrijpt. De' heer Apeldoom heeft de hygiene eh dc controle van Bergen op het oog. Spr. kan het beter bekijfcen, omdat hij: in den boenenstamd zit en meer omgaat met de slagers. maxr to geaJacfct. Da djlera djn eta offideda djfer* van hetgeen hier geslacht is plus een raming van 600 voor ingevoerda achter- voeten. De heer Bogtman oordeelde, dat de keu- ring beter kan worden, dan hi} bczoeken uit Alkmaar mogelijk is. In het belang van de volksgezondheid was een plaaiselijke keuxing noodig. In samenwerking met Schood zal dit zeker rendabel zijin. Een eigen abattoir is nog niet direct noodig. Volgens de tijfers van de slagers krijgen wij aan keurloon een ont vangst van 4400. Is die rekening niet goed, rlan la er nog een speling van 800. Ete heer Baltus sprak over bezuiniging, xnaar 't is geen bezuiniging, alle jaren 10 cent per in- woner aan Alkmaar te geven. Bij, B. en W. is het niets dan gemakzucht. Wat de ambte- naren betreft, deze worden benoemd in de bedrijven en niet in de gemeentehuishouding en dit maakt groot verschil. De heer Hoksbergeu vroeg den heer Bogt man een specificatie te geven van de te ont- vangen 4400 aan slachtloonen. De heer Bogtman had het uit het rapport van de slagers750 varkens h 3 50 200 kalveren h f 4.—; 200 koeien k J 6 50; 150 nuchteren kalveren k f 0.50; 40 sdiaperi a 1.25. De voorzitter oordeelde dit cijfers, die in die ludi't hangen. Men moet het oog houden op wat het beste is. De keurimg in het abattoir ongetwijfeld veel beter dan hier bij de aan- ffh»?iing van een keurmeester mogelijk is. Wat de controle op het vleesch, dat de slagers in voorraad hebben, betreft, spr. gaf de po litic reeds last, goed toe te zien, dat de win- kels geen ongestempeld vleesch verkoopen. Ook wor de noodslachtingen is een keuring in Alkmaar veel strenger. De heer Apeldoom betoogde, dat men te Alkmaar voor het uit mood geSlaichte vee bij- na niets ontvangt. De afgekeurde koeien wor den in hoafdzaak te Purmerend verkocht, daarvan wordt er niet een in Amsterdam ge slacht en zeker wordt er toch wel 90 pot. van in Amsterdam ingevoerd, ondaniks de con trole aldaar. De heer Hoksbergen onderschreef het be- toog van den voorzitter. In de vorige verga dering zette hij reeds uitvoerig uiteen, waar- om aansluiting bij: het abattoir in hot: belang van de gemeente was. Spr. blijft bij zijn mee ning. Aan den heer Barnaart, die denfct, dat er met een eigen keurmeester minder gesmok- keld zal worden, heeft spr. gevraagd, of hij veronderatelt, dat zoo'n keurmeester op alle plaatsen tegelijk kan zijn. Hij zal op bepaal- de urenr aan de slachtplaats moeten zijn en terzelfddr tijd zal er gesmokkeld kunnen wor den. Spr. ziet dan ook niet in, dat de controle met een eigen keuringsdienst beter kan zijn, dan wanneer dat door ambtenanen uit Alk maar geschiedt. Een keurmeester moet vs can- tie hebben:, kan ziek worden en moet op bet- paalde uren aan de slachtplaats zijn. Wan neer wij bovendiien gaan aamenwerkoi, zooals de heeren willen, dan zav de keuringsdienst goedkooper worden, maar dan verval't hot bezwaar van den heer Bamaart geheel. Want dan zal die keurmeester ook in Schoorl moeten controleeren en wanneer hij in Schoorl is, dan zal men in Bergen gemakkelijk kun- De voorzitter: Over vijf jaar zitten we weer en smokkelen en omgekeerd. voor hetzelfde geval. t Is wel de Hollandsche manier om de kat eerst uit den boom te kij1 ken. De heer Bogtman oordeelde, dat de zaak genoeg van alle kanten was bdkeken. Dat het vleesch in Alkmaar goedkooper is dan in Ber gen heeft met het abattoir niets te maken. De aard van hot vleeschetend publiek is hier Juni daartoe toch genoodzaakt zou worden. anders dan in Alkmaar. De Alkimaarsdie sla- rlij zou er anders met voor zijn geweest. Met i gers kunnen het goode vleesch, d'at hier ge- den voorzitter is hij, het eens, dat aansluiting leverd moet worden, ook niet voor zoo'n lah bij Alkmaar groote voordeelen geeft, maar die n adeelrn zijn z.i. grooter. In Amsterdam modt een groot deel van de slagers ongetwij feld nog eon grooteren afstand. afleggen, maar daar felt men vaak in een groote straat 10 k 12 slagers en die kunnen met elkander voor veel kleiner kosten hun geslacht vee thuis krijigen. t De heer Baltus: U moet aantoonen, flat het de gemeente geen geld zal kosten. De heer BamaartHier wordt genoegzaam vee ingevoerd en geslacht, om de kosten te dddcen. De beer Hoksbergen: U moet tijfers noe- men. De heer Bamaart: U heeft cijfers ge noemd, die falikant uitkomen600 varicens k f 2 .50 is 1500; 200 koeien h /6.50 is f 1300, en dan nog da achtervoetem, die warden ingevoerd. Weer stak Mark zijn hand uit en weer stiet hi} zijn hoofd. Hij; was zeer- teleurge- steld over net resuitaat van zijn bezoek. 'Het ver lies van Sylvester zou een emstige slag voor „Churatoas" zijn geweest. Wat Sylvester betreft, hij: was zeer vor- stoord. Hij' kon Miark niet begrijpen, voor wien iiij altijd het grootste respect had' ge- koesteidl. 'Hiji vermoedde, dat er lets achter stak. Aan Grosby had' hi} altijd een hekel ge- liad. ;Het tocval wilde, dat Betty den volgenden morgen reeds vroeg een bezoek aai^ het lo- kaaf voor proefnemingen bracht. Sylvester had emstig na gedacht en zijn besluit geno- men, dus zoodra zij verscheen, begon faij on- omwonden te spreken. Ik moet u lets zeggen, miss. Voordat ik begin, wensch ik u te verzekeren, dat ik niet probeer u meer geld af te persen. 'k Ben heel tevxeden, zooals ik het heb. Mr. Lend ridge heeft me een baantje aangeboden bij „Cros- bys." Betty slaakte een kreet van schrik en keek Sylvester met den grootsten amgst aan. „Ads het een kwesiie is van aanbod, dan wil ik vender gaan dan „Crosbys". Hoeveel heeft mr. Lendridge je geboden?" vroeg zij recht op den man af. ,,'k Heb niet gezegd, dat mr. Lendindge mi] een aanbod heeft gedaan." j.Maar ik weet diat... Hoeveel?" „De geldkwestie heeft er niets mee to ma ken." nGa je dus naar hem toe?" „Van mijn leven niet, miss. Ik ben een „Churstiions"-man en blijf bij de oude firma, zoolang u. nnj1 noodig heeft," zei hij bedaard. „Hiet verheugt me zeer, dat te hooren. Maar ik moet toch wet en hoeveel je werd aangebo den. Jle hebt aanspraak op hetgeen anderen je waard achiten." „Maar dat laat mij onverschillig en ik zal' geen: penning meer aannemien dan hot- gen prijs vericoopen. Spr. vroeg, of de door hem in B. en W.-vergadering genoemde zaak nog onderzocht was. De afstanden in Am sterdam zijn misschien onvermijidelijk, maar daarmee bewij&t men niet, dat de afstand niet nadodig is voor hot vleesch. De wet bedoelt in hoofdzaak em vleeschkeuringsdienst en als zood'anig gelooft spr., dat notii de S.D.A.P. noch de Alkmaarsche Gourant ons goed be- grepen heeft. Wij willen em betene vleesch- keuring als de bestaande. Er bestaat verdeeld- heid ca waar dit het geval is, moeten geen ingrijpende besluiten worden genomen. Spr. oordeelt de tijfers van de slagers nog de meest betnouwbare. De andere tijtens geven alleen, hetgeen in Alkmaar geslacht is en houden geen rekening met hetgeen buiten Alkmaar is geslacht. 'De heer Apeldoom oordeelde, dat samen werking met Schoorl zeer wel mogelijk is; er zullen dagen in Bergen komen, dat de keur meester niets te doen heeft. Ook wanneer men, spr. sprak uit ondervindiing, aan iedenen hoek van de gemeente een keurmeester opstelt, dan zullen de slagers nog wel knap genoeg zijn, om te smokkelen. De heer Hoksbergen: Het behoort tot de taak van de poll tie om' dat te keeren. De voorzitter heeft dit die politic reeds, op het hart gedrukt. De heer Bafnaart meende, dat dc politie, wanneer deze goed uitkeek, biji hem in de om- geving zeker tweemaal per week vleesch moest aanhouden, dat er doorgaat, zonder dat dit wordt aangehouden. De heer Hoksbergen' betoogde, dat de hee ren tegenstanders absoluut niet hebben kun nen' aantoonen, dat de gemeente met een eigen keuringsdienst goedkooper uit is. Hoe men oak redeneert, de gemeente kan niet goedkooper klaar komen dan met aansluiting bij het abattoir, wat maar 430 per jaar kost. Tegenover de cijfers van den neer Bogt man heeft spr. de offitieele cijfers van het geen' tusscben 1 Mei '21 tot 30 April *22 Is geslacht en dan zijn het 587 varkens, 99 run- deren, 44 kalveren:, 76 nuchteren kalveren en 24 schapen; die hebben aan keurloonen De heer HoksbergenDat is niet waar. Er 1 "T,. wordt in het geheel niet genoemd, wat in Alk- 1140 opgebracht, neemt men daaio.j 6 vbot ingevoerda aehtervoete*, dan komt mai op een geheel ander b.drag dan de 4400, door den heer Bogtman genoemd. Spr. heeft den indruk, dat de cijfers, door de slager# aan den heer Bogtmar. verstrekt, zeer geflat- teerd zijn en hij. kan dit begrijpen. De voorzitter betoogde dat de raming aan keurloonen van den heer Bogtman viermaal zoo hoog is als de ontvangsten in werkelijk- heid hebben bedragen. Wanneer de tijfers van den heer 'Bogtman juist zijn, dan plelt dit voor het abattoir, want dan volgt daar- uit, dat 3/4 van het door de slagers verkoch- tie vleesch reeds elders geslacht is en slechts 1/4 in Bergen. Dit 1/4 kan men dan ook wel in het abattoir slachten. De heer Hoksbergen wees er nog op, dat men er rekening mee moet houden^ dat de slager Koning zich reeds voor eeni jaar aan het slachthuis heeft verbonden en daar een koelcel heeft gehuurd. Daardoor zullen de ontvangsten ook minder worden. Spr. kan be grijpen, dat de heer Koning aldus handelde, omdat er steeds meer menscnen komen, die In Bergen geen duur vleesch meer willen koo- pen van slagers, die in het wilde weg slach ten. De voorzittei: Willen wij uitkomen, dan zullen wij onze keurloonen dus aanmerkelijk moeten verhoogen: IDe heer Bogtman gaf toe, dat de mgevoer- de hoeveelheid vleesch, berekend door de slagers, niets dan taxatie was. De door den dien opzichte ook op taxatie. De taxatie van hr. Hoksbergen genoemde tijfers berusten ten de slager® is in zooverre voordeelig, dat ze een speling toelaten van f 800. IDe heer Hoksbergen1: U vergeet, dat de meeste slagers koopen van de grossiers; een van de slager® zeiae dan ook reeds: „Wat voor belang hebben. wij er bij? Wij koopen toch van de grossiers te Alkmaar of te Am sterdam." De heer Bogtman: Vraag het maar aan de slagers, dan zal u wel een ander antwoord ioo ren. De heer Baltus: De heer Apeldoom be toogde, dat hij, wanneer het de hygiene be- trof er niet tegen op zifct. als het ge'd moet kosten. Als hij werkelijk v66r hygiene is, dan moet hij v66r aansluiiing bij: Alkmaar zijn. det slachten geschiedt daar veel hygienischer dan in een slachtplaatsje als hier, waar alles in 'n lokaal gebeurt en de uitwerpscleu van de beesten in hetzelfde lokaal verwijderd wor den, waar het vleesch behandeld wordt. Spr. oordeelde ook, dat de begrooting van de sla gers, door den1 heer Bogtman naar voren ge bracht, absoluut geflatteerd is. IDe neer Bamaart was het daarmee met eens en' vroeg den heer Baltus naar cijfers. De heer Baltus beriep zich op de offitieele tijfers. De heer Hoksbergen: merkte nog op, dat men officieel moeilijk kon taxeeren. wat er In Bergenl in gesmokkeld wordt. Toch was er voor ingevoerd vleesch aan keurloon nog 600 geraamd. Spr. betoogde voorts nog, dat de gemeente fatsoenshalve tot aansluiting bij Alkmaar verplicht was. Toen Bergen door de vleesch- vergiftiging in het nauw zat, was Alkmaar wel goea. De Directeur van het abattoir was toen bereid, zich tijdelijk met den keurings dienst te belasten, wanneer Bergen later naar het abattoir ging. Dit werd toegezegd. Nu men eehter weer een vinger voor den mond kan plaatsen, wil men een eigen gelegenheid. De heer Apeldoom meende, dat men' met het abattoir tegen frauduleuze invoer va%n slagers ook niet gedekt was. De heer Hoksbergen oordeelde, dat de Raad zich niet borg kan stellen voor ieder m- woner, maar wel de beste bepalingen kan in voer en. De heer Bamaart was steeds aan den,1 zui- nigen kant en overtuigd, dat deze zaak de ge meente geen geld zal kosten. Met een eigen keurmeester zal de controle hier beter zijn. In combinatie met Schoorl wordt het zeker goedkooper. Voor de slagers in Bergeni is het ren groot gemak, als ze in Bergen kunnen slacnten. Wanneer ze in Alkmaar een koe willen slachten, moeten ze die voor tienen aangeven, f 50 storten, naar een loons lager loopen om het beest te slachten, s avonds een rijfuig star en om de lever en de ingewan- den terug te halen en1 den volgenden dag moeten ze de bout halen. Dan hebben ze veel kosten aan stalgeld. - De voorzitter: Dat moeten ze hier ook aan Hoogvorst betalen. De heer Bamaart: Ze stallen de koeien aan hun zaak en als ze de beesten geslacht hebben, dan halen ze de bouten thuis. geen ik nu van u krijg. Z eg niets meer miss gewonden. ni it winnH; hoos en het hrenrt me zoo van .,Daar kan u uw leven op verwedden. of ik word boos en het brengt me zoo van etreek als ik uit mijn htimeur raak." „H)eel goed', 2xx>als je wilt. Ik ben je dank baar, Sylvester en zal nooit je trouw jegens „Ghursfions" vcrgeten," zei zij op zacnten toon. De teamen kwamen haar bijna in de oogen en aan een imgevimg toegevend, stak zij haar hand uit, die hij aarzelde te nemen. „De mijne is vuil, miss." „Vat haar, Tom. Je lieet Thomas niet- waar? In het vervolg zal ik je Tom moemen." Een1 pijnlijk blosje kleurd'e zijn wangen. 't W'as jaren geleden sinds hij bij zijn doop- naam was genoemd. En nu tot de zaken, Tom. Wil je deze teekenimgen eens bekijken." IHdji nam de schetsen aan1 en beschouwde ze nauwkeuriig. In het eerst was de uiitdruk- king van zijn gezicht weifelend, maar plot- seling kregen zijin oogen een glams van blijd- schap. „Ik geloof, dat er wel lets in zit," zei ihij voorzichtig. ,1k Weet dat zeker," amtwoordide zij vol vertrouwen. Sylvester ging voort ailerlei vragen te doen en zij bespraken de zaak in den breede. De monteur was blijkbaar onder den indruk en zeer verlangendl om van Betty's idee zoo spoedig mogelijk de proef te nemen. Er was een motor op de proefbamk en het zx>u niet veel werk vereisdhen om de ver ander ingen noodzakelijk voor de proefneming aan te brengen. „Een veertien dagen1 op zijin langst, dan zullen we het weten," zei hij eindelijk. „Veertien' dagen. Die zullen me jaren toe- lijken. 'Donk je dat het gdukken zal?" „Dat hoop ik, dat vertrouw ik, miss. En als het lukt, dan zal de ...Churston" de beste madiiine zijn, die er te krijgen is." „Beter dam die Lendtidlge?" vroeg zij op- „Als het maar luikt, Tom. Als het maar lukt", herhaalde zij en haar gezicht was bleck geworden van opwinding. 1 IHOOF.DSTUK XXVII. Terwijl Sylvester die verbeteringen in den motor aanbracht, die Betty aan de hand had gedaan1, verkeerde zij in een toestand van koortsachtige opgewondenheid. Succes beteeikende zoo heel veel voor haar, maar het meest van alles was het er haar om te doen over Mark te zegevieren. Terwijl de dagen voorbijgingen, trachtte zij niet voor zich zei f te verhelen, dat ziihem liefhad, zooals een vrouw een man liemeeft, maar die erkenning verschafte haar geen ge- noegem, Hlet scheen oomogelijk, dat zij ge- lukkig zouden kunnen worden. Geen oogen- bliik kwam de gedachte bij haar op, dat hij evenveel van1 haar zou kunnen houden als zij van henl. Zij was eigenlijk overtuigd, dat Mark haar niet mocht lijden en haar nooit de ruwe manier had vergeven, waarop zij hern bij „Chui®tons" had! ootslagen. E'lken diag bracht zij lange bezoeken aan het lokaal voor proefnemingen. Sylvester ver- welkomde haar dan en bear.twoordde gedul- dig haar gretige vragen. Hij was even ver- langd geworden als zij, dlat de motor zou blijken een succes te zijn. iMlidderwijl waren er met' den Lendndge- motor proeven genomen, en die had'den aan alle veiwadntiingien' beantwoord. De agont der Luchtvaart-Vereeniging was zeer vol d'aan over hetgeen hij nadi gezrem en groote besteTlingen werden verwacht. Even nadat de agent was verteokkem, kwam Mark Betty in de stad tegen. Hij1 nam zijn hoed af en bleef staan. Zij boog vormelijk en wilde hem passeeren1. Sylvester heeft hot u zeker verteldi", za hi} vriendelijk. ,.M „Ik wensch niet met u te spreken, maar dirt eene moet ilk zeggen^ u heeft getracht mi] een leelijke poets te bakken." „Volstre!kt niet. Ik was vrij om Sylvester te engageeren, als ik hem kon krijgen. Er be staat geen wet tegen zulk een: handeling. „Geen wet alleen een gevoel van kiescb- heid," .antwoordde zij koel. „Mdjn motor is een compleet succes. De proefneming heeft jnisjt plaats gehad.y „Dat in'teresseert mij niet. Ik stel meer he- lang in mijn nieuwen motor." „Hedt u een nieuwe?" Ja En die belooft beter te worden dan de"„Lendridge". Ten minste, dat is Sylves ter's opinie," antwoordde zij triomfantelijk. Ik waardear zijn opinie, maar somtijd® heeft hij het mis. Het geeft u niets, miss Churston, al worstelt u ook zooveel u wil, ik ben van plan te winnen." „Bluffen is heel gemiakkehjk," antwoordde zij en soelde weg. Betty maakit'e er zichzelf een verwijt van, dat zij gewag had' gemaakt van- don nieuwen motor vodrdat het succes daarvan een foit was. Als de proef mislukte, zou Mark over haar toiomfeeren. Eindelijk brak de dtag daarvoor aan en het was misschien het angstigste oogenblik van haar leven', toen zij den motor op de proei- bank naderde en hem nauwkeurig onder zocht. Ja, haar idee was strikt uitgevoerd'. Als de uitslag niet goed mocht wezen, dan lag dat niet aan' een slechte bewerkmg. Bet ty Was geheel gewend aan het luide geraas, dat gaandeweg een sneller tempo kreeg al naarmate de machine in snelhtid van bewe- ging toen am. Weldra werd1 het een omafge- broken, oorverdoovend geluid, zoodat zi] haar notttieboekje en potlood moest nemen om met Sylvester van; gedachten te wisselen het was onmogelijk geworden hun eigen stemmen te hooren. (Wordt veivolgd). L Oil 1AZWUL uuigaai «uvi w 11 7 i J

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5