AlKmaarsche Gourant Vraag en Aanbod. Honderd Drla en Twintigste Jaargang. Zaterdag 3 Juni. Economische zwerftochten. Mo. 139. Rechtszaken ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 30 Mei. WEDERSPANNIGHEID. De agent Koot hield in den nacht van 10 op 11 April aan den Nieuwlandersingel te Alkmaar een persoon aan, die daar zonder licht fietste. Deze man weigerde zijin naam ie noemen, waarop de agent hem aangreep ten einde hem naar het politiebureau over te brengen. De onbekende verzette zich tegen deze ambtshandeling en schopte den agent aij gaf later op Jacob V., machinist bij de S. M. te zijn. Eisch: 25 boete subs. 25 dagen hechte- nis. Ook de Heldersche ingezetene Teunia K. heeft zich met geweld verzet tegen den agent van politie Nijhof te Helder, die hem had aangegrepen om hem ter zake openbare drcn- keuschap naar het bureau van politie over te brengen. Dit feit is gepleegd op 11 Maart op de Spoorgracht aldaar. K. maakt maar al te veel gebruik van ster- ken drank en is dan zeer lastig en rumoerig. Eisch30 boete subs. 30 dagen hecht Voorts heeft zich op 10 Maart aldaar ge- welddadig tegen de hem vervoerende agenten vcfzet de bekende gl-jarige sjouwerman F J, T. Beklaagde zou op dien dag naar het H'uis van Bewaring te Alkmaar worden over- gebracht, oimdat hij nog een hechtenisstraf had te ondergaan. Beklaagde had hier geen lust in en weigerde me te gaan, toen Visser en Tiesen hem wilden wegbrengen naar het station. Frans T. zeide, dat hij zich wel heeft ver zet, maar hij heeft niet geschopt. Beklaagde :s reeds 7-maal wegens wederspannigheid ver- oordeeld. Dat komt door den drank, zeide be klaagde. 1 Het O. M. vorderde 1 maand gevangenis- straf. F. verzocht een geldboete, die kan hij niet betalen. Hij heeft sinds 6 maanden geen drank gebruikt. De agent van politie Visser zeide ook, dat beklaagde zich den laatsten tijd goed ge- draagt. MISHANDELING1. De 21-jarige vrachtrijder Willem B. te Cas- tricum stond terecht omdat hij op 18 April den landarbeider Jacobus Zwart heeft mis handeld. B. heeft Zwart eerst met een hard voorwerp in't gelaat gestagen en toen met 'n scherp voorwerp in den nek gestoken. De steek in den nek heeft Zwart later gekregen. Bekl. had nog 3 andere personen bij; zich. Het gebeurde na afloop van een uitvoering. Zwart had een steekwond in den hate en heeft veel bloed verloren. Beklaagde zeide, dat hij alleen met de vuist Zwart een klap op zijn oog heeft gegeven Hij heeft Zwart niet in den nek gestoken. Door ander getuigen is echter gezien, dat beklaagde aan Z. van achteren een klap gat Ook is gezien, dat beklaagde Zwart een klap op het oog gaf. De rijksveldwachter Gorter heeft bij bekl. een mes en een bebloede zakdoek in beslag ge- nomen. Het zakmes zat nog in de Zondagsche kleeren van beklaagde, benevens een bebloede zakdoek. Later bleek, dat het mes in de daag- sche kleeren zat van beklaagde en op de secre- tarie in beslag werd genomen. Beklaagde blecf ontkennen gestoken1 te hebben. HI De Officier achtte het feit op grond1 van de aanwijzingen en getuigenverldarmgen bewe- zen en vorderde 3 maanden gevangcnisstxal. NOG EENS MISHANDELING. De niet verschenen beklaagde Okke P. te Helder heeft op 11 Maart den los-werfcman Pieter van Veen mishandeld door hem- met een hard voorwerp op het hoofd te slaan. Het harde voorwerp was een bierfleschje en bekl. verkeerde onder den invloed van sterken drank. Het O. M. vorderde 1 maand gevangenia- straf. HUISVREDEBREUK. De veehouder Herman K. te Ursem moest zich verantwoorden, omdat hij op 17 April wederrechtelijk vertoevende in het huis van zijn buurman Jan Wonder, zich niet op de herhaalde vorderingen om heen te gaan, heeft verwijderd. Hij heeft dezen ouden man ook nog bedreigd hem te zulien vennoorden. Hij is ten slotte door den ouden Jan Wonder en diens zoon op straat gezet. De oorzaak van beklaagdete toorn was, dat buurman W. kwaad van bekl. had1 gesproken tegen zekeren v. d. Wei. De heer Wonder had met betrekking tot de Boerenleenbank gelnfor- meerd of er bij K. geld zat cu daarover was beklaagde ontsticht. Bekl. zeide, dat hiji direct de woning had verlaten. Dit werd door de getuigen k charge weer- sproken. E>e getuigenis van den getuige h decharge v. d. W. kon niet heel veel tot ontlasting van den bekl. bijbrengen. Deze getuiige zeide, dat de vrouw van bekl. werd mishandeld. Zij werd in den arm geknepen en in1 den rug ge- stompt. De oude heer W.-zeide, dat zijn zoon, door bekl. is mishandeld. Hij is in het pakhuis ge- gooid op de bascule, zoodat zijn mond bloed- de. Eisch 40 boete of 40 dagen hecht. TEN UITVOER LEGGING VOORW. VEROORDEELINO. Hiervoor stond terecht de 20-jarige Ulrich Christiaan de V., thans gedetineerdu VEROORDEELD. Daarop werden veroordeeld J. J. V., gede- tineerd, zwervend, wegens rijwieldiefstal, en N E„ eveneens gedetineerd. welke beHaagden het eerst hebben terecht gestaan. De zaak werd aangehouden en opnieuw naar de instructie verwezen. Hiema sluiting. 1922.bet befcalingsverkeer, mede door de otnstan- I digheid, dat een buitergevoon verzorgd wis- selrecht in vrijheid! alle laaden, in dit han- deispapier een element schept, dat aan^ -al'le partijen bevrediging schenkt. Wij zagen ook reeds, dat de bamken gaame een1 groot „wisselpersoneel" zien, dus zeker- ieid' hebben, dat het papier door vele handen gegaan is, w-aarbij natuurldjk die soliditeit van diat wisselpersoneel een -groote factor is. Die Nederiandsche Bank noemt echter een irima wissel, een wissel, waarop 3 soliede landteekeningen staan, benevens de handtee- ceming van dan1 (solied-en) trekker. Waarom diernt dit alles? Het bangt samen met het z.g. „recht van regres", hetwelk bepaalt, diat dat een geendosseerde het wisselbkirag be-1 nevens sdiaden en interessen kan verhalen op z'n endossant, al» de bctrokkene, d. i. degene, die volgens den wissel het bedrag aan! den toondler zal moeten betalen, niet aan zijn verplichting voldoet. De laatste houder gaat dan naar zijn voorman toe, die hem den wissel verkocht, en vraaagt de koopsom te- ruigj; deze doet op zijn beurt even zoo, en al- dus komt op den diuur de wissel terug bij den trekker. die betalen moet, maar natuur- lijk verhaal! heeft op den betrokkene. Of hij zijn geld zal ontvangen, is een kwestte, die ieder geval op zichzelf zal uitwijzen. te de wissel een1 belangrijke factor in het betalings- en crediietverkeer, de promesse is diat niet minder. Men zou kunnen zeggen, wissel en promesse hebben bedde hetzelfde doel, maar de wegen, die zij inslaan, om dat dOel te bereiken, staan diametraal tegenover elkaar. Bij een wissel verzockt de schuld- eisclier (trekker) aan den schuldenaar (be trokkene) om aan een derde (liouder) of diens order een aangegeven bedrag te beta len. De betrokkene kan dit verzoek al of niet acoepteeren, hetgeen natuuFlijk invloed' heeft op den betalingskans en' dus op die verhan- delbaarheid van het papier. Bij de promesse echter belooft de schulde naar een bepaalde som te zulien betalen aan den schuldeischer of diens order. Een pro messe is dus veel solieder en het disoonto- percentage voor pixwnessen is dan ook steeds een half procent lager dan dat van wissels. Behalve het disoonteeren en verdiscontee- ren van wissels en promessen, hebben de ban- ken nog velerlei andcre werkzaamheden, die echter allien zijn te groepeeren om: het cre- diet. Er zijn banken, die alleen crediet op korten termijn verstrekken, en 6r zijn ook banken, die zich met crediet en van langeren duur ophouden. Tot de eerstgenoemdie groep bchooreni: circulatiebanken, depositobanken, sommige spaarbanken1; tot de laatsgenoemde: hypotheek- en voorsGhoitbanken. en levensver. zekeringmaatsch appijen1. Wij; zulien achtereenvolgens elk dezer cate- gorieen beschouwen, en eerst langer tijd stil- staan bij de rirculatiebanken, daar het ontze bed;oeling is ook eenige buitenlandsche in- stellingen te behaudelen. |De Niederlandsche Bank is het middielpunt van ons geheele bankwezen, daar zij, mede door de voorrechten, die zij boven andere banken! geniet, geworden. is tot centrale cre- dietinstelling. Tot die voorrechten behoort wel in de alL lereerste plaats het uitgeven van bankbiljet- ten, die het karakter van wettig betaalmiddel bezitten. iDie banlkbiljetten zijn scfauldbeken- tenissen van dte Bank aan loon dor. De Bank brengt dus papiertjes in omloop, waarop zij verklaart aani ,toonder een bepaald, van te voren uitgedrukt bedrag aan iederen welle- keurigen toonder, in wettige specie te zulien betalen. Dit zou matuurlijk el'ke bank kunnen1 doen, miaar dat zou haar geen voordeel ople- vercn, daar iedereeni onmiddellijk zijne bil- jetten zou inwisselen.' De Nederiandsche •Bank ecliter heeft wel voordeel van1 haar bankbiljetten-uitgifte, want deze moeten door iedereen wooden aangenomen, als wettig be taalmiddel. Waarom het publiek dit ook zonder onge- rustheid kan doen,-zulien wij de volgende maal zien. nog. in zat, wordt er uitgehaald. De regeering had n.l. voorgesteld de Eerste Kamer om de 4 jar en te laten aftreden, in haar geheel. De nieuwe Kamer zou dan door de kiezers-zelf igekozen worden. Dit is echter gewijizigd1. Om de 6 jaren treedt nu de Eerste Kamer af. Spr. ging vervolgens verschillende pro grampunten na van den Vrijz.-E>em. Bond en van den' Vrijheidsbond, 'aantoonende bet ver- schil daartusschen, en de geschiedenis na- gaande van beide bonden. Spr. herinnerde cr aan, dat de eerste reeds bij zijn oprichting in 1901 het algemeen kiesrecht in zijn pro gram had en hoe hij in zijn initiatief-voorstet tot grondwetsherziening reeds de mogelijk- heid van algemeen kiesrecht opende. Vervolgens behandelde spr. den Vrijheids bond, aantoonende dat er geen democratic daarbij bestaat. Een heel voorname zaak is't standpunt inzake leger en vloot. Het pro- grampunt van den Vrijheidsbond inzake leger en vloot, spreekt van „de onafhankelijkheid te bewaren, door het brengen van offers, in zoo- ver en voor zooveel dat noodig is." Dat is nu zoo'n vaag punt. Ieder kan zich bij den Vrijheidsbond aansluiten, ieder vindt er een plaats, doch spr. vindt dit geen goede hou- ding. Nog sterker is dit geweest bij de kwestie van de medezeggenschap van de werknemers in het bedrijf: bedrijfsdemocratie. Vergelijken- derwijs behanddde spr. verschillende pro- grampunten van Vrijz.-Dem. Bond en Vrij heidsbond. Het moet zoo zijn, dat aan den eenen kant de democraten samengaan en aan den amde- ren kant de Conservatieven. De zaak is dus zoo, vervolgde spreker, dat de scheiding van de Vrijz. Partijen een uitste- kende zaak is en dat de Vrijheidsbond staat aan de conservatieve zijde. Spr. wekte op tot stemming op een vrijz.- demccraat. Die zijn het er om te doen, dat bun gedachten, hun ideeen in de Grondwet wor den vastgelegd. Dc zaken die wij nastreven, moeten vrijzinnig en democratisch genoemd kunnen worden. Wat wij1 in ons prograroina hebben, moeten in de wetten en de ziel van ons volk verwezenlijkt worden. De voorzitter kondigde gelegenheid tot de- bat enz. aan. Mevr. Tjaden dnikte er hare groote teleur- stelling er over uit, dat de heer Ketelaar zich beperkt had tot den kleinen kant van de de mocratic en dat hij niet heeft uitgelegd die houding die de vrijzinnig-democraten inne- men in den grooten wereldstrijd in onze da gen, den strijd tusschen kapitaal en arbeid. Een poditieke rede, die niet op dien strijd in- gaat, kunnen wij voor ons geen al te groote waarde toekennien. Het zou met spr. nog velen anderen in de zaal aangenaam zijn, iudien de heer Ketelaar op deze zijde wilde ingaan. De heer Ketelaar zeide, dat het vanzelf TE KOOP: WITKAPKAR met voeten- kleed zoo goed als nieuw biji C. RENSES te Stompetoren. TE KOOP: zeer voordeelig zoo goed ate nieuwe WECKFLESSCHEN van verschil lende grootte. Br. letter W &92 bureau van dit blad: BROEiDKIPPEN! TE KOOP. MIENT 17. TE KOOP GEVRAAGD een CYLIN- DERBUREAU. Aanb. no. 312 v. d. MEU- LEN's Boekhandel. TE KOOP GEVRAAGD: Een verplaats- bare houten BOET of TENT van ongeveer 10 M. lang 6 M. breed, en zijwanden hoog 3 Ml Brievenl letter M. Hulppostkantoor Oter- leek. 10 LEGHORNS met FTAANi TE KOOP. KINHEIMTR A AT 14. Niet op Zondag. 'Mooie gesch. linnenkast te koop 18, 6 stoeleni me^roode trijp 17.50, Amerik. kin- derstoel 6.25, schuiftafel 10, prachtige hooge armstoel 16. Molenbuurt 24 (geslo- ten zijnde Snaarmanslaan 87 TE KOOP wegens plaatsgebrek SERRE- AMEUBLEMENT, 4 itoelen, tafel, 2 voe- tenbankjes, prijs 20. Te bevragen WESTERWEG 37. Buitenland DUITSCHLAND'S ECONOMISCHE TOESTAND. Uit Dresden wordt gemeld: De rijksmi- nister voor Economische Aangelegenheden, Schmidt, hield Donderdag een rede, waarin hij betoogde, dat er geen twijfel over bestaat, dat op het oogenblik waarop de biijettenpers wordt stilgelegd en Duitschland zijn begroo- ting in orde brengt, de dalende tendenz van de mark een einde neemt. De regeling van de kwestie der schadeloosstelling moet voor lan- gen tijd1 geschieden, en zoo mcgelijk defini- tief zijn. Het blijft echter de vraag of het be drag der schadeloosstelling in die mate zal worden verminderd, dat Duitschland daar- naasi de rente en amortisatie van een groote leening kan betalen. Duitschland zou er male geholpen zijn, wanneer het allereerst een lee ning verkrijgt voor eenige jaren. Het heeft voor enkele jaren bewegingsvrijheid noodig. Een plotselinge stijging van de mark zal1 wel niet mogelijk zijn; dit zal geleidelijk geschie-1 een vindei den. Een stijging zou ongetwijfeld nadeelen veroorzaken, maar ook leiden tot het goed- kooper worden der levensmiddelen. Deze cri sis zal Duitschland niet ontloopen1. Er bestaat nog steeds een groot verschil tusschen binnenlandsohe en buitenlandsche dien rich voor Poolsche bolsjewiM, die uif Polen1 hadden- wet en te deserteeren, uitgege- ven. Zoodoende hadden zij zich opneming in het rood'e leger verzekerd en zonden daarna regelmatig &richten aan den1 Poolschen ge- neralen stai over den militairen toestand en de actie van het roode leger. KDRTE BERICHTEN. iHet oude republikeinsche Ghiineesche parlement, dat sinds 1917 niet bijeen is ge weest, heeft te Tientsin vergaderd, ten einde tot de unificatie van China te geraken. IDorderdagnacht is to Miinchen de meu- belfabriek van Otto Rieger voor het grootsie deel afgebrand; de sdhade bedraagt 3 mil- lioen maik. Naar uit Miinchen wordt gemeld, zijn aldaar uit een kunstatelier een aaintal waar- devolle sohilderstukken gestolen. Ondfer da vermists schilderijen bevmdeu zich o.a. doe- ken van Rubens en Van Dijck. Te Neu Strelitz is Donderdag in de vroegte bij het station- in een goederenwagen een lading springpatronen ontploft, welke vermoedelijk bestemd waren voor het doen springen van stukken hout. Een rangeerder wej'd gedood. De goederenwagen werd geheel verwoest, ierwijl in de nahijheid van1 het sta tion Vele vensterruiten sprongen. hi Hamburg zijn twee pogilngen tot bomaanslagen ontdiekf, een op het gehouw van de Hemb. Ztg. en een bij het monument der nevolutie. E>e daders zijin oubekend. Poincar£ heeft bij de. beantwoording der interpellaties in zake de binnenlandsohe politick in de Fransche Kamer krachtig aan- fedrongen op de handhaving der Fransch- Ingelsche solidariteit. Naar de Matin." verneemt, is de con- ferentie van 'bankiers, die de kwestie eerier in- ternationale leening aan Duitschland zal po- gen in het reine te brengen, opnieuw voor cen week verdaagd. De aartsbisschop van Aix (bij Marseil le) heeft deze week in vol ornaat, staande in een vliegtuig, die Middellandsche zee geze- gend. De ceremonie te al jaren oud, doch ge- sdi iedde vroeger van het dek van een stoom- bootje. -Naar uit Tiflis wordt gemeld, hebben de bolsjewiki den contra-revolu-iionnairen op- stand in Boechara geheel bedwongen. Mrs. John CFBrien te Platteviile (Ame- rika) zal waarschijhlijk een oog moeten mis- sen, als gevolg van het uit elkaar springen van een ei, dat zij aan het koken was. Zeker ProYinciaal Nieuws steld heeft Het is voor de vrijzinnig-demo craten de groote kwestie het verschU aan- te toonen tusschen den Vrijheidsbond en den Vriiz.-Dem. Bond. Over de kwestie van kapi taal en larbeiidi hebben wij totaal geen. dogma. Wij, weten niet hoe't precies moet warden, dioah1 wel weten we, dat bij de verhoud'ing tus schen kapitaal en arbeid de werknemer (spr. gebruikte dit woord, doch vindt het niet mooi), nog veel te veel gebonden is aan zijni werbgever. Wij zijn er werkelijk van overtuigd, diat wij den kant uitmoeten van medezeggensdiap prijzen, doch wat het begiusel der meestbe- gunstiging aangaat, bevindt Duitschland zich sprak, dat, wanneer lemand een rede opzette, fQ nogVooter moeilijkheden, omdat Duitsch- hai zich 'n bepaald programma voor opgen ge- land gijna nergens de meest-begunstiging ge niet en de landen met hooge valuta zich door hooge invoerrechten tegen den Duitschen in- voer meenen te moeten beschermen. De minister was echter van meening, dat Duitschland ten slotte deze moeilijkheden zat weten te overwinnen. In Duitschland streeft men er op het oogen blik naar, om de belemmeringen van den in- voer zooveel mogelijk op te heffen. De belem meringen van den uitvoer kunnen echter nog niet geheel worden afgeschaft, aangezien DE A.S. GYMNASTIEKFEESTEN. Men schrijft ons: De animo om aan de op 1 en 2 JuU te hou- den gewestelijke uitvoering deel te nemen, te in de turnwereld ongekend groot. Van ver schillende vereenigingen komen toezeggingem, dat men met een groot aantal leden naar Hoorn zal komen. Niet alleen om de wedstrij- den en de uitvoering mede te maken, maar ook om toesdiouwer te zijn bij de eere-uiAoe- ring, die iets geheel bijzonders zal worden en die een uitstekesnde propaganda voor de gym- nastiek zal zijn. Men komt dus in grooten ge tale des Zater- dags reeds naar Hoorn. Voor de logies-commissie levert dit extra kennende de beteekeniis yan1 dien larbeid in net bednjf. In ^a" heid, zooals steenkool, welke het anders tegen ke deze kwestie willen wij echter een besChet-1 hoo^e prijzen wecr het buiten'land zou den standpunt imjemen. Wi] zijn er met bang moeten terugkoopen. voor om hun, die veel bezitten, een groot deel1 zorgen op. Maar voor Hoorn, dait reeds zeer veel turners op SSteclS zeh3 ^r^horfte5 W I Zaterdag kimen, om dan tot Zoudagavond Lnntscniana zeit nog groote oenoerte neen i MarynAorrmnir„pn KHivpn ztio biizoudwie aan zekere producten der lnlandsche nijver- Stadsnieiiws. ii. Het bankwezen. Wiji zagen de vorige maal, diat de wissel earn buitengewoon belanigrijke rol1 speelt in VRIJZ.-DEMOCRATISCHE BOND. Donderidagavonid had in die Societeitszaal van die „Harmonie" een1 bijeenkomst plaats uitge- schreven door de afd. Alkmaar van den Vrijc zinnig-Democratischen Bond. Als spreker zou optredeni de heer 'Ketelaar. Het bezoek was gering. Aan de wanden waren talrijke strooken vastgehecht, tot opschrift hebbende leuzen van den Vrijz.-Dem. Bond De voorzitter, de heer Aukes, heette de aanwezigen welkom, zijn spijt er over uit- drukkende, dat er zoo weinig vrouwen aan- wezig waren!. 'Hlet geldt hier toch een toelich- ting te geven op de verkiezingen van 5 Juli, en wel door een in alle opzichten ter zake kundig man. Spr. had gedacht, dat daar- voor meerdere belangstelling zoude zijn. Hij gaf het woord aan den heer Ketelaar. Deze wenschte te spreken over de nieuwe groepeering der politieke partijen. Hij wees er op dat het een bespotting is van het politieke kiessitelsdi dat cr 47 verschillendie partijen zijn, terwijl daarvan slech'ts 19 zijn, die een posdtief politieke partij zijn. Ons politiek be- staan van de Tweede zoowel als Eerste Ka mer is niet mogelijk indien cr niet een behoor- lijke politieke partijverdeeling is. Spr. kwam op tegen die kleine partijen, die geen, politiek beginsel hebben, maar slechts een klein be- lang voorstaan. Zoo is daar de partij voor pensioensverbetering. Wat zal een man van z,oo'n pensioenpartij daarvoor meer in de Ka mer zijn dan een lid van een politieke partij En1 indien wij ,als kiezers icmand gaan af- vaardigen voor dat eene belang, dan weten we niet, hoe zal hij stemmen voor de honder- den andere belangen van groote beteekenis. Spr. legde een en ander nader uit en zeide dat dit ook zoo geweest is, toen ter Hall in de Kamer was en Wijk. Spr. wilde de laatste zijn, om niet te zeggen. dat ieder Kamerlid iets persoonlijks moet zijn, maar hij moet ver- bonden zijn door een partijprogram. Wan neer wij het evenredig kiesrecht niet toepassen op deze lijsten, dan vreest spr. dat er zeer veel toevalligheden zulien- plaat? hebben en dat de verkiezingen geen beeld zulien geven van- den wil van het volk. Vender wees spr. er op< dat wij thans om twee redenen naar de stembus gaan: le. om dat de 4 jaren om zijn2e. omdat de samen- stelling van de Tweede Kamer gelijk valit met de Grondwetsherziening. Inderdaad heeft die Grondwetsherziening democratisch weinig om het iijf en wat er te ontnemen ten behoeve van de gemeen- schap. Wij wenschen te bevorderen dat de ge- lijkheid tusschen de menschen onderling tot stand komt. Ons program spreekt gelijkhcid van maatschappclijke ontwikkelingsvoorwaar- den voor iedereen. Etoch wij hechten ons niet vast aan dogma's. Mevr. Tjaden wilde nog iets zeggen, doch de voorzitter stond dit niet toe. Spr. erkende het practisch nut van een rede als van den heer Ketelaar. Hij dankte hem daar dan ook voor en deed een opwekking tot aansluiting bij den Vrija.-Dem. Bon<L DIENiST DER WER KLOOSHEIDSVE R- Z EKE RING EN ARBEIDSBEMIDDE- LING. Doelenstraat. Afdeeling Arbeidsbeurs. Tel. 645. 2 X bell en. Geopend op alle werkda-gen van des voonn. 9> -tot des nam. 12Yt uur; bovendien des Maandagsavonds van 78 uur. Aangeboden: 1 bakker, 1 boekhouder, 1 boekbindei-lijsfcenpiaker, 1 dirukkei-binder, 1 electricien, 5 grondwerkers, 1 vr. eni 2 m. kan- toorbedienden, 1 kan-toorlooper, 1 kistenma- ker, 1 koetsier, 1 loopknecht, 1 loopjongen, 1 mach.-stoker, 2 magazijnbedienden, 1 me- taaldraaier (instrumentmaker), 1 raetselaar, 1 aankomena meiselaar, 1 meubelmaker, 2 opperlieden, 1 scheepsbouwer (ijzer), 2 scnoenmakers, l1 sm-id, 1 steen-houwer, 2 stu- cadooras, 1 sigarenkistenplakker, 1 sigaren- sorteerdei', 6 sigarenmakiers, 1 tabaksbewer- ker, 2 timmerlieden, 1 waker, 2 ijzerwerkers en 23 losse arbeiders. Geplaatst: 1 opperman en- 8 losse ahbei- ders. Gevraagd: 1 huisoaaister, 1 vrouw voor de morgen- of avonduren en werkster. Alkmaar, 3 Juni 1922. DE DIRECTEUR. GEALLIEERDE SCHULDEN AAN AMERIKA. De commissie voor de fundcering der geal- lieerde schulden aan Amerika, die indertijd door het Amerikaansche Congres werd inge- steid, is Donderdag voor de tweede maal bij- eengekomen. Na afloop van de zitting werd medegedeeld, dat de Amerikaansche regee- of Maandugmorgen te blijven, zijn bijzondere maatrcgclen getroffen, alien een goed onder- daik te verschafien. De hotelruiimte te in Hoorn niet groot en zal -geheel worden in genomen voor het ver- blijlf van officieele personen, 'bestuurderen, enz. euz. Dank zij de medewerking der autoritdten, heeft de regelingsconilmissie de beschikking gekregen over de leegstaande Kazernegebou- wen aan Veemarict en Baanstraat. Deze wor den spcciaal ingericht, om den turners een goede slaapgelegenheid te versdhaffen. Voor ring op nader te bepalen datum een bijzou- j uitstekende "kleed- en waschgelegenheden dcre delegatie van Fransche financieele ex-1 wandli gczorgd, zoodat een goed! en goedkoop perts zal ontvangen ter bespreking van de verblij!f verzekerd is. Dit zal natuurlijk U Fransche schulden aan Amerika. den trek naar Hoorn nog meer vergrooten. In Augustus zal te Hamburg een economi-;De 0TI1iig-gCTde gelegenheden zulien well sche conferentie plaats hebben, die zich zal dat "a morgens het onitbijt kan wor- bezig houden1 met de problemen. voor het her-.; den gebruikt stel van Europa. Bovendien zulien verschil- -j-jet bijzonder groot aantal bezoekers is ook lende tentoonstellingen en vergadcringen J ^n^at'dat de eere-uit\-oering niet als voor Jb. HARTLAND, Koningsweg B 69, Handel in 2e handsch Kinderwageus, Sport- karren, Ledikanten, Bedden, enx. KONINGS WEG B 69 naast Klaas Venrer. 'PATHE-FOON TE KOOP zoo goed als nieuw met platen, luxe koffer en1 een 1 per- soons wit ledikant met bed. Adres Bureau van dit blad. Voor soliede gebruikte DAMESRIJWIE- LEN is je adres LUTTIK-OUDORP 33 (Bovenhuis). Prijzen billijk. Agentuur en Cominissiehandel. Ter overaame tegen billijken prijs aange boden: zwart Engelsch LEDIKANT met spiraalmatras, eikenhouten damesburcautje en karpef ma-at: 3.35 M. bij 2.75 M. Ook af- zonderlijk verkrijgbaar. Br. letter P 686 but. van dit blad. worden gehouden. Ook zal een tentoonstd- ling betreffende ling van monsters van export-artikelen wor den georganiseerd BULGAARSCHE BE'NDE'N OP JOEGO- 3LAVI9CH GEBIED. De ,,Fran-afurter Zeitung" verneemt uit Belgrade: In1 verband1 met voortdurende in- vallen van Burgaarsche benden op Joego- slavischi gebied', welke benden nia hun roof- itochten weer naar Bulgarije de wijk mamen, heeft de minister Nintsjitsj een scherpe nota gericht aan den Bulgaarschen gezaht, waar in' hij- dreigt eyentueel militaire maatregelen te zullien treffen. Zoti het op den Balkan wel ooit rustig worden'Hoeveel tientallen van j-aren is nu dat sch-iereiland wel als in voortdkirend drei- ging van oorlog? SPRINKHANEN-PLAAG IN ITALIe. In Italie heeft men thans, naar de „Times" verneemt, het volgende middel te baat geno men om de sprinkhanenplaag te bestrijden Verleden jaar werd het plaateje Giuliano na- bij Napels door een groot aantal sprinkhanen bezocht. Zoodra waren zij niet neerge&treken of de bevolking toog er op uit om de dieren- te verdelgen, maar toeh haaden deze reeds kans gezien om hun eieren in de aarde te leggen. Eenige dagen geleden nu kwamen deze eie ren uit en de jonge sprinkhanen hebben reeds groote schade aangebracht aan den te velde staanden oogst. Aangezien de diereni even-wel nog niet in staat zijn tot vh'egen, hoopt men de geheele zwerm nog te kunnen vemietigen. Verscheidene compagnieen genietroepen zijn naar de plaats gezonden. Zij zulien1 over het aangetaste gebied loopgraven aanleggen en dan hooge schuttingen1 aanbrengen. Daarna zal men de sprinkhanen te lijf gaan met vlam- menwerpers en vergiftige gassen. POOLSOHE OFFICIEREN TER DOOD VEROORDEELD. Uit Mioskou wordt -gemeld, dat het hoog mil it-air gerechtshof te M-oskou een vijffcal Poolsche officieren wegens spionmage ter 1 doodl heeft veroordeeld. Deze officieren had!- 10 jaar in het Park zal gegeven kunnen wor den. Beslotan is, dat ze zal worden gehoudten op het turnterrein aan den We&tersingel', waar de uitvoering van het schitterende pro gramma door zeer velen gevolgd zal kunnen worden. Na afloop zal, uitsluitend voor -genoodig- den, een eere-avond1 met reunie en bal in de Parkzalen worden gegeven. Aan hot initiatief der versdiillende zaal- houdere zij1 hot overgelaten te zorgen^ dat ook voor de vele overigen het verblijf zooveel mo gelijk wordt veraangenaaimd. De feestoommissie zorgt nog voor die noo- dige concerten. In afwachting van het officieele program ma, kunnen we reeds het volgende omltrent die regeling bdkend! maken: Zaterdag 1 Juli: Half 2 optocht der ongeveer 1000 deel- nemers aan de schooluitvoering. 2 uur: uitvoering der schoolkinderen en leerlingen der Rijte-normaaIsehoolTegelij- kertijd worden de persoon-lijke en- verwjvi- gin gswodstrijden van het gewest Noord-Hol- land gehouden. 7 uur: Eere-uitvoering op het turnterrein. Ongeveer 10 uur: eere-avond en reunie met feestba! in de Parkzalen, speriaal voor ge- noodigden. 'Concerted. Zondag 2 Juli: 1 uur: officieele ontvangst door het ge- mfeentcbestuur. half 2: Optocht met marediwedstriid. 2 uur Uitvoering der ongeveer 2000 tur- sters en turners. Na afloop concerten, taptoe, vuurwerk, bal, enz. enz. UIT HEERHUGOWAARD. In de laatst gehouden raadsvergadering van deze gemeente werd de heer C. van I.ange als ra-adslidi geinstalleerdl (vaoature-P. Bloot- hoofd). Hij werd eveneens pekozen1 tot lid van het stembureau in wijk III. (Een uitvoeriger verslag van deze verga- ring werd ons eerst gister toegezonden. We nemen- dit natuurlijk niet meer op.) ji~L J 1--± .v.ar?1 aan zexere prouueren utr miiuiusuic ihjvcl- (9»*u dteusleianbledingen.)

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 9