DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 131 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922. DINSDAG Dtt trammer best&af T*tt 2 btatien i homipmeiitKprijs bij eoorolthetftling per 3 muandcn f 2.—, fr. per post f 2.60. Kewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 26 ct. p. reset, srootore letters naar plaatsroimrr Itrieven franco N.V. ttoek- en llamlelsdr. v.lt. Norms. Coster Zoon. Voordam CO, Tel. Adminlstr. No. 3. Uedactie No. 33. UoofdfCilucieurT). N. AbliHA. 6 JUNI IMrecteur(t. 11. KRAK. Buitenland REDEVOERINGEN VAN POINCAR6. Herrick, de Amerikaansche gezamt te Pa- rijs, heeft namens het Gongres der Vereenig- dc Staten een medaille aan de stad Verdun uit- gereikt en daarbij een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de vri'endschap tusschen Krank- rijk en de Vereenigde Staten zal blijven be- staa-n ,ondanks meeningsverschiilen en mis- verstanden. Poincare bracht in zijn antwoord hulde aan de dauperheid van de Amerikaansche le- gioenen, die voor hetzelfde ideaal als Frank- rijk hebben gestreden. Sprekende over de „legende" van Frank- rijk's imperialisme, waaraan het gezond ver- stand van het Amerikaansche volk elken dag votledi'ger recht doet wedervaren, verklaarde hij, dat zij, die te goeder trouw zijn, zuallen begrijpen, dat Frankrijk tegenover de geva- ren, waaraan het te alien tijde is blootgesteld en na het doorgestane leecl, besloten is niet meer dezelfde beproevingen te doorstaan. Wanneer zij bedenken, dat de beloofde scha- deloosstellingen nog niet zijn betaald, zullen zij er zich rekenschap van geven, dat Frank rijk verplkht is zijn kracht in dienst zijner ei- schen te stellen. Poincare voegde er aan toe, dat men etel- lig het recht zou hebben, Frankrijk streng te beoordeelen, indien het onredelijke eischen zou stellen,, andere naties zou willen onder- drukken en alle vredelievende regelingen zou weigeren. Doch het koestert dergdijke plan- nen niet. Het heeft tegenover Duitschland het bewijs eener buitengewone gematigdheid ge- leverd, Het betaalde reeds 24 milliard francs voor den wederopbouw der verwoeste gebie- den. De verwoeste dorpen in het gebied van Verdun kunnen niet worden herbouwd, de veiden zijn met steriliteit geslagen, doch over- al waar de aarde bewerkbaar is gebleven, wordt zij bebouwd en is de bevolking terug- gekeerd. De bevolking toont zich even moe- dig tijdens den vrede als gedurende den oor- log. De ten aanzien der geheele wereld door de overwonnen volken aangegane verplich- tingen kunnen niet siraffeloos worden ge- schonden. Indien de vrede Duitschland zou verrijken ten koste van Frankrijk, zou dit de onmiddellijke nederlaag beduiden van de zaak, welke Frankrijk en de Vereenigde Sta ten tezamen hebben voorgestaan. Frankrijk heeft echter een te groot vertrouwen in zijn oude wapenbroeders om te vreezen dat deze het zullen desavoueeren. Poincart zag dan ook in de plechtigheid bij Verdun een kostba- ren waarborg voor de vriendschap der Ver eenigde Staten. Bij de inwijdmg van een monument voor den „Poiu" te Metz heeft Poincare eveneens gesproken, er en den nadruk op gelegd dat de Onbekende Soldaat op het monument niet den geest van aanval of verovcring symbollseert, doch slechts over de rechten en de onalhanke- lijkheid van Frankrijk waakt. De bewaker van Frankrijk is niet degenen, die ooit het vuur zal openen. Doch niemand verwacht van hem. dat hij de verdragen zal verloochenen, welker onderteekening hij zoo moeizaam heeft verkregen. Hij blljft bereid ze te verdedigen en te doen eerbiedigen. DE TOESTAND IN IERLAND. Zondag zijn aan de grens van Fermanaghe en Donegal Britsche troepen Pittigo binnen- getrokken. Zij werden aangevallen, maar met artillerievuur werden de aanvallers verdreven, terwijl de commandant werd gevangen geno- men. Een Britsche granaat sprong tijdens het gevecht onder een groep rebellen, waardoor er zes werden gedood. De andereni, waaron- der zich ook officieren bevonden, gaven zich over Mm vernam, dat in den middag Bellock en het Magherameena Castle door de rebellen zijn ontruimd. De7 mil'itaire macht nam ver- scheiden auto's in beslag. Toen de magistraat Flanagan Zondag na den dienst de kathedraal van Newry verliet, werd hij doodgeschoten door drie mannen die met een auto naar den vrijstaat vluchtten. Flanagan had onlangs een aantal Sinn Fei- ners veroordeeld, zegt het telegram uit Lou den er bij. Er komen geregeld Britsche versterkingen Ulster binnen. Het land is vol troepen, voor- zien van kleine tanks Er zijn vele teekenen van bedrijvigheid op de vloot te Chattham Verscheidene schepen maken zich gereed voor vertrek naar een onbekende bestemming, men gelooft Ierland. Te Belfast zijn weer twee personen gedood en 15 gewond. Britsche soldaten worden ook reeds aangevallen. Twee werden er Zaterdag gewond, terwijl er Zondag twee werden mis- handeld. De „Daily Express" verneemt, dat die Ier- sche leiders bezig zijn de grondwet opnieuw- te redigeeren; als de grondwet te Londen wordt aangeboden, zal zij in overeenstem- ming zijn met de bepalingen van het Iersche verdrag. De commandant der Ulster specials te Lon donderry heeft den uitvoer van levensinidde- len. vee steenkool, benzine en andere han- ddsartikelen naar Donegal verboden. Done gal is voor zijn bevoorrading in hooWzaak or> Londonderry aangewezen. Het Amerikaansche stoomschip ..Seattle SniriF'. van New-York op weg naar Fenit in het graafschap Kerry, is in de golf van Tra- Tee aangehouden door een Britsche oorlogs- sleen en doorzocht. Er werden vele vaten mu- nitie in beslag genomen. Cpllins en De Valera hebben een oproep uitgevaardigd, waarin zij eene verkiezings- strijd afkeuren, die volgens hen slechts verbit- tering en tweedracht kan stichten in een tijd, dat de eendracht, die het pact tusschen Col lins en De Valera trachtte te bevorderen, noodzakelijk is. DE GEBIEIDSOVERDRACHT IN OPPER-SILEZIe. De gebiedsoverdracht in Opper-Silezi5 gaat, zooals reds gemeld is, gepaard met tal van wanordelijkheden en een opleving van de Poolsche beweging. In bijna alle dorpen ver- schijnen Poolsche benden in de woningen der Duitschers, wie zij aanzeggen om binnen 24 uur hun woning te verlaten en hun meubelen uit het aan Polen toegestane gebied te verwij- deren. In enkele gevallen werden bezittingen van Duitschers vernield. Het aantal vluclhte- lingen neemt dagelijiks toe. In Misjlowitz or- ganiseerden de Polen demonstraties. In de buurt van Hindenburg kwam het tot schiet- partijen. Uit het district Rybnik wordt gemeld, dat de politic moest vluchten en de politie-dienst door Fransche troepen moest worden vervuld. Deze troepen trekken in sterke paitrouilles door de stad en hebben hare toegangen met machinegeweren bezet. Te Sorau werd het ge- bouw van het stedelijk blad door handgraoa ten verwoest. De Duitsche couranten te Ryb nik werden op het station verbrand. Naar uit Oppeln wordt gemeld, is aan de Duitsche vertegenwoordigers in Opper-Sile- zie medegedeeld, dat een Engelsch en een Ita- liaansche bataljon zullen worden gezonden om de orde te herstellen. De „Vossisehe Zeitung" verneemt, dat zich in de Opper-Silezische kwestie nieuwe moei- lijkhcden hebben voorgedaan. De mogelijk- heid zou bestaan, dat deze overdracht wat zal moeten worden opgeschort. De raad van gezanten te Parijs heeft het namelijk na de ratificaties van de te Genfeve gesloten Duitsch-Poolsche overeenkomst wen- schelijk geoordeeld, een aantal aanvulli<igsbe- pailngen voor te stellen, voornamelijk met be- trekking tot de wetten, welke door Duitsch land na de bezetting van Opper-Silezig aldaar zijn uitgevaardigd. Dezulfce dezer wetten, welke niet door de intergeallieerde commissie zijn erkend, zullen in het door Polen over te nemen deel van Opper-SdleziS geen geldig- heid bezitten. Tlians doet zich1 hieromtrent de vraag voor, of deze aanvullingsbepalingen eveneens nog nader dienen te worden gerati- ficeerd. Deze kwestie wordt op het oogenblik na der onderzocht en indien het noodzakelijk wordt geacht, dat ook de aanvullingsbepalin gen door beide regeeringen worden geratifi- cecrd, zal de overdracht van het Opper-Sile zische gebied worden opgeschort, totdat zulks is geschied. DE MONARCHISTISCHE STEMMING IN BEIEREN. Kroonprins Rupprecht en prina Alphons van Beieren alsmede de oud-premier von Kahr hebben een parade van zeelieden der vroegere Duitsche vloot bijgewoond. Ook Lu- dendorff was hierbij tegenwoordig. De geesit- driftige menigte juichte prina Rupprecht toe en zong volkslieaeren. Naar de „Temps" verneemt, verklaarde von Kahr op een vergadering van Beiersche amb- tenaren, aangesloten bij de volkspartiji, dat de Duitsche revolutie het werk was der Joden Ten slotte zeide hij: „Ik hoop nog eens tc zullen kunnen roepen: Leve koning Rup precht I" DE DUITSCHE SCHADELOOSSTELLING. Naar het .Berliner Tageblatt" verneemt, zullen over verschillende kwesties, die in ver- band staan met het antwoord van de Commis sie van Herstel, besprekingen worden gevoerd tusschen de Duitsche regcering en de garan- tie-commissie, welke laatate tot dat doel eer- lang te Berlijn zal aankomen. DE FASCISTEN IN BOLOGNA. De Italiaansche premier Facta heeft in den ministerraad een uiteenzetting gegeven van den toestand te Bologna. Hij gaf te kennen, dat de regeering voornemens is, beleidvol op te treden, doch, dat zij het staatsgezag tegen over iedere poging van geweld zal handha- ven. De ministerraad keurde de verklaring van den premier goed. Een later bericht meldt, dat de fascisten na een order, uitgevaardigd door Mussolini, Bo logna hebben verlaten. De stad heeft haar ge- woon aanzien herkregen. EEN AANSLAG DP SCHEIDEMANN. Op den leider der Duitsche sociaal-demo- cratische partij, den opperburgemeester van Kassel, Philip Scheidemann, is een aanslag gepleegd, meldt de Tel. Scheidemann be- vond zich op een wandeling naar zijn familie te Wilhehnshohe, toen plotseling een goed ge- kleede jonge man op hem toesprong en hem een blauwe ballon, welke met een vergiftige gas was gevuld, die aan zijn wandelstok was bevestigd, in het gezicht wierp. Scheidemann raakte door het uitstroomende gas bedwelmd maar kon nog de revolver, die hij sedert den moord op Erzberger steeds bij zich draagt twee schoten op zijn aanvaller lessen-, die echter beide misten. Toen Scheidemann lich- telijk bedwelmd neerviel, zag hij nog hoe de aanvaller zich uit de voeten maakte. Verschil lende personen, die zich op den weg bevon den, achtervolgden den vluchteling. Ook een afdeeling der Schupo zette hem na. Scheidemann zelf werd naar een ga&ifeuis gebracht, waar hij eenigen tijd in bewustelco- zen toestand verkeerde. Hij kwam echter spoedig weer bij. Hij heeft geen letsel beko- men. Tot nu toe is de aanvallier, die in de rich- ting van Wabera met het spoor vertrokken is, nog niet aangehouden. In de straten der stad yeracheen gister een bekendmaking van het gebeurde en de aan- kondiging, dat een hooge belooning op nade- re mededeelingen is uitgeloofd. Scheidemann's zenuwen zijn door het voor- val danig geschokt. Per draagbaar moest men hem naar zijn woning vervoeren. Nadat hi weer tot bewustzijn was gekomen, deed hi aan den commissaris van politie, die zich aan zijn bed bevond, een omstandig verhaal van't gebeurde. Onmiddellijk daarop werden een aantal rechercheurs met politiehonden uitoe- stuurd om een onderzoek in te stellen. Tot dusverre was alle moeite evenwel tever- geefsch. Gistermiddag werd te Kassel een Jonge man gearresteerd onder verdenking, bij den aanslag betTokken te zijn. Men moest hem la ter echter weer op vrije voeten stellen. Volgens het oordeel van de doktoren be- vindt Scheidemann zich niet in levensgevaar. Volgens hen is het meer de groote emotie dan wel de uitwerking van het vergiftige gas, die het slachtoffer op het oogenblik nog doet Jij- den. VOORBEREIDI NIG EN DER KLEINE ENfTENTTE. Benesj zal tijdens zijn bezoek aan Bel grade, ter gelegenheid van het huwelijk van koning Alexander, ievens aldiaar een confe- renitie hebben met den premier en! dan1 minis ter van Buitenlandsche Zakan van Joego- slavi8, om1 een gemeenschappelijke gedrags- lijn vast te stellen voor de riaagsche confe- renitie alsmede om te spreken over een var- ilenging van het tusschen beide landmen be- staainde eoonomisch, politiek en militair ver- <toag. De ZNvitsersche Bondsraadi heeft besloten om gedelegeerden naar de conferentiie in Den Haag te zenden. LENIN ZIEK? Naar aan de „K61n. Zeit." uit Berlijn wordt gemeld, bevestigen de ingekomen beridhten, dat Lenin een beroertheeft gehad, die hem langen tijd zal verhinderen om te werken. Tengevolge van- dit bericht zijh Litvinof en Radck, evenals de geheele staf van Litvinof, in allerijl naar Moskou vertrokken. In de Sovjet- kringen heerscht wegens dit bericht groote ontroering. TSJITSJERIN EN DE ITALIAANSCHE POLITIE. Bij zijn vertrek uit Santa Margherita heeft Tsjitsjerin een reccptie gehouden ter eere van de politie-autoriteiten, welke de taak hadden, de sovjet-delegatie gedurende haar verblijf in Italie te beschermen. Hij dankte hen daarbij voor hun goede zorgen en zeide, het te betreu- ren, dat hij hun niet cen of andere Russische decoratie kon aanbieden. De eenige orde, welke in Rusland op het oogenblik bestond, is de orde van de Roode Vlag, en deze werd slechts gegeven aan die- gen en, die voor sovjet-Rusland hadden gestre den. De geschenken, welke hiji hun als er- kenning voor hun plichtsbetrachting aan- bood, bestonden uit zilveren sigarettcn-kokers, prachtig versierd met bloedroode robijneni en met het ingegraveerde sovjet-cmbleem. Aan' de lagere ambtenaren werden als souvenirs aan zijn bezoek foto's van den Rus&iSChen leider gegeven, welke eigenhandig door hem met zijn naam waren onderteekend. DE EPIDEMIEeN IN RUSLAND. Dr. Haigh, lid van de Vol ken bondscommis- sie voor de epidcmieSn en medisch adviseur van het Nansen-Comite te Moskou, heeft een uitvoerig onderzoek ingesteld naar den ge- zondheiastoestand in Rusland. Omtrent de re- sultaten van dit onderzoek wordt medege deeld: Het gehed land, van Petrograd tot Tur kestan en van Archangel tot de Oekraine, is door epidemie?n aangetast. 'De ziekten woeden in de uitgestrekte geble- den, welke door den hongersnood zijn gederi- meerd, en worden overgebracht tot aan de grenzen van Polen en Roemenie door den stroom van vluchtelingen, die in deze minder aangetaste streken levensmiddelen hopen. te vinden. De vlektyphus woed-t heviger dan ver- leden jaar. In Januari 1921 bedroeg het aan tal aangegeven gevallen 22CX647; dit aantal verminderde in Maart van hetzelfde jaar tot 152 723. Dit jaar daarentegen werden in Ja nuari 183.662 gevallen aangegeven en 314.982 in Maart. Volgens alle deskundigen geven de ze cijfers een onvolledig denkbeeld van den toestand en moeten zij minstens met 3 of 4 worden vermenigvuldigd. In het eerste kwar- taa! van 1922 moeten zich tusschen de 3 mil- lioen en 4 millioen typhusgevallen hebben voorgedaan. Aan de knooppunten der spoor- wegen, waar de geneeskundige conitr61e het gemakkelijkst is. zijn de geregistreerde getal- len als volgt: Januari 1'9217826 gevallen, Tanuari 1922: 44.712 gevalilen; Maart 1921: 7531 gevallen; Maart 1922: 151.324 gevallen. De cholera, die gewoonlijk's winters ver- dwijnt is ditmaal niet weggebleven. Dit jaar zijn er meer dan 3300 gevallen opgeteekend, maar zeer sporadisch in alle deelen van Rus land en de Oekraine. Het aantal eholerage- vallen neemt voortdurend toe en het laat zich aanzien, dat de epidemie dit jaar hevig zal woeden. Dr. Haigh bevestigt, evenals alle genees- kundigen, die de saniiaire toestandea in Oost- Europa kennen, dat de westelijke landen zelf ernstig worden bedreigd. Het eenige mlddel om de epidemieenJhaarden, die gevormd wor den door de hongersnoodgebiedai, af te slui- ten, is voedsel verstrekken aan de hongerlij- dende bevolking, ten einde den uittocht te stuiten der vludhtelingen, die bedekt zijn met ongedierte en de infectieMemen met zidi voe- ren. „Brood", zeide een bekend medicus op de hygienische conferentie te Warschau, „is op't oogenblik het meest afdoende middel, om de epidemieen te bestrijden". DE VEREENIGDE STATEN EN RUSLAND. Het departement van buitenlandsche zaken heeft aan Bakhmeteff (den Russischen aimbas- sadeur uit den tijd der Kerenski-regering) me degedeeld, dat het na 30 Juni zijn geloofs- brieven als Russisch ambassadeur niet erkent, maar dit op treden heeft, zoo wordt er aan toe- gevoegd, niets uitstaande met de kwestie der erkenning van het sovjet-regime in Rusland, hetgeen een geheel afzonderlijke zaak is. Naar de Chicago Tribune" meldt, zal Bakhmeteff op 13 Juni naar Parijs vertrekken. Men zegt te Washington, dat hij niet zal te- rugkeeren. Het heet, dat hiji in nauwe betrek- king stond met Semenoff, die eerst in de Ver eenigde Staten werd aangehouden, doch later vrijgelaten. Aan de „New Yoric Herald" wordt gemeld, dat Recht uit Rusland is aangekomen met een brief, waarbij hij geaccreditcerd wordt als vertegenwordiger der sovjet-regeering bij de Amerikaansche regeering. DE WREEDHEDEN DER TURKEN. Harmsworth, onder-secretaris van buiten landsche zaken, heeft in het Engelscbe parle- ment medegedeeld. dat de Engelsche regeering van iemand, die ]uist Trebizonde had verla ten, vernomen heeft, dat de Turken in dat district steeds voortgaan met het bedrijven van wreedheden tcgen Grieken, die ziji in dienst hebben. Zelfs kleine jongens van Grieksche afkomsit worden in kelders opge- sloten, waar men ze laat doodhongeren. De Engelsche regeering doet al het mogeliike om het vertrek van de commissie van onaerzoek te verhaasten, doch hicrtoe dicnt het ant woord van de Vereenigde Staten te worden afgewacht, dat binnen enlkele dagen kan wor den tegemoet gezien. De regeering van Angora heeft tot nu toe geen neiging getoond om een- onderzoek naar de bchandeling van de Christclijke minderhe- den in klein-Azi8 te laten instel'len. Een Ame rikaansche vrouwelijke medewerkster aan Ihei cmdersteuningswerk, die over Samsoen uit Malapia te Konstantinopel is aangekomen, bericht, dat zij op haar rcis langs de kust, diie 14 dagen duurde, iedcren dag gTOcpcn van gedeporteerde vrouwen en kinderen zag, die alien gebrek leden. Een gToot aantal lijken lag langs den weg. Zij verkl'aart verder dat de heele Grieksche bevolking gedeporteerd wordt zonder van levensmiddelen of kleeding te worden voorzien. Te Malapia stierven er van de gedeporteerden 40 tot 50 per dag. De Amerikaansche regeering heeft pogingen in't werk gesteld, om een hulpactie voor de kinde ren op touw tc zetten. De Turksdhe overhe- den weigerden aanvankelijk, doch stonden haar ten slotte toe de kinderen tot den leeftijd van 12 jaar op te nemen. Zij is er in geslaagd de helft van deze kinderen tijdelijk te redden, doch vreest, dat na haar vertrek alle overblij- vende Vrouwen en kinderen zullen sterven. De Turken weigeren alle hulp en geven zelfs geen verlof de dooden te begraven. DE ARBEIDERS-ORGANISATIES EN' DE ANTI-TRUSTWET IN DE VEREENIG DE STATEN. In een zaak, voortvloeiend uit een arbcids- geschil, heeft het Hooggerecbiahof te Was hington beslist, dat arbeidersorganisateis niet uitgesloten zijn van vervolging op grond der Sherman-anti-trustwetzij zijn voorts aan- sprakelijk voor schade aan eigendommen en andere schade, veroorzaakt door daden hiun- ner leden gedurende stakingen. ONTPLOFBARE STOFFEN GEVONr DEN. In Zuid-West Lancashire hebben op uitge- breide schaal diefstallen van ontplofbare stof- fen plaats gehad uit de voorraden der kolen- mijnen van Zuid-West Lancashire. De dieven, die gewapend optraden en in den omtrek van tien mijl werkten, namen duizenden patron en mede, welke in de kolenmijnen- als ontplof- fingsmiddelen worden gebezigd. Men ver- moedt, dat dit het werk is van- Iersche extre- misten. Arrcstaties bleven to dusver achter- wege. EEN VREEMDSOORTIO ONGELUK. Dezer dagen begaf een Brusselsche jon- geman zich naar de zweminricihting „Bain Royal", ami daar wat op zijn verhaal te lea- men van de buiten- heersChendle hitte. Bij het duiken bad hij: het ongeluk, op een anderen zwemmer neer te komen. Deze werd daardoor met groote kracht tegen den steenen bodtem van het bassin geslagen, waarbij1 hij1 zijn ruggestreng brak. Hij stierf kort daama "Thans, zoo deelt de „Soir" mee, is een ge- rechtelijk onderzoek gaande. Het zou kun nen zijn, dat de duikende jongeman. door wiens toedoen het ongeluk plaats vmd, wet- gens het veroorza-ken van dm' dood door schuld. wordt vervolgd. IHoli. lJzermagazyn DE WILD. Nsrgens heeft U zoo ruime keuzs als ons. DE BEWAPENING TER WERELD. De „Chicago Tribune" publiceert verschil lende statistieken van het Amerikaansche mi- TiiwfpnVi van Oorlog, waardoor aangetoond wordt, dat de Vereenigde Staten voorgaan, wat betretft de ontwapening te land Tijdens den oorlog werden 4V millioen man op de 'been gebracht, en thans neemt Amerika de 14e plaats in de wePeld in wat betrcf t de nume- rieke sterkte der legers. Rusland heeft volgens de gepubliceerde statistieken 1.'570.000 man onder de wapenen. Daarop volgen China met 1.083.000 man en Frankrijk met 818.000 man, Abessynie met 517.000 man, Grieken- land met 310.000 man, Japan met 302.000, Polen met 290.000, Italie met 250.000, Groot-Brittannie met 237.500, Indie met 221.000, Spanje met 216.000, Turkije met 188.500, Roemente met 165.000 en tenslotte de Vereenigde Staten met 158 000 man. In Amerika is een soldaat op elke 900 in- woners, op elke 2 millioen dollar nationaal vermogen en op elke 25 vierkante mijlen Amerikaansch grondgebied. De Amerikaan sche legerdeskundigen wijzen er verder met nadruk op, dat Europa en Japan bezig zijn, groote legerreserves te vormen, terwijl de ge heele wereld] om ontwapening roept. EEN LIEFHEBBEND VADER. Het Deensdhe blad Socialdemokraten" vertelt hoe een vrouw 20 jaar iang in het dorp Snedjou, in de provincie Delarue, door haar vader opgesloten werd gehouden. Toen het meisje 22 jaar oud was, had zij eens, tegen den zin barer ouders, een bal be- zocht. De vertoornde vader verechoen daar, ontruikte het meisje aan haar partner en sleepte haar naar huis. Daar werd zij in haar kamer opges-loten, waar zij verder al dien tijd gebleven is, met uitzondering van eeni enkele cenzame wandeling in gezelschap van haar vader. Zij mocbt bovendien alleen met haar ouders spreken. Een tijdje geleaen kwam een andere vrouw in contact met de thans 42-iarige gevangene en trachtte haar over te ha-len om weg to gaan. De andere verklaarde echter, dat zij den wil van haar vader zou doen, zoo lang als zxj leefde. De moodar van het ongelukkige slachtoffer heeft zich een half jaar geieden verdiroinr ken-. 52 HUJZEN IN 52 DAGEN. Dit record van bouwijyef werd, naar de Daily Chronicle" vertort, te -Hanworth nabij reltham in- 'Middlesex vertoond. Hot gebeurde aldusde vereeniging „tot Nut van't Algemeen" te HanWorth besloot 52 woningen te bouwen. Men begon heel in 't klein, en einde April was men nog niet erg opgescho'ten. Opeens ging er een sdliok door het bestuur: er moest hard voortgemaalkt worden, wi'lde do vereeniging de regeerin-gs- premie op den woningbouw nog bimicrihalen. 'Besloten werd om met bekwamen spoed te beginnen; waarbij men natuurlijk rekening er mee moest houden, dat al wat gebouwd wordt, onderworpen is aan de keuring van- wege het miinisterie van Volksgezondheid. De woninginapctie werd geraadpleogd eni een aannemer gevomden, die op zich nam, de ver eeniging de bouwpremie te laten winnen. Den 2en Mei begon de race. In een maand stonden nu de kuizen en waren ze zelfs „onder" dak" Het binnenwerk is reedb oniderhanden en bijna 40' woningen zijn voor -gebruik zoowat gereed. V66r aen 23en Juni zal de race gewonnen zijn dan worden de 52 huizen, na 52 dagen werk, kant en Maar afgele\'erd. De Zondagen tellen niet mee, dan wordt niet gearbeid. De huisjes zijn aardige middenstandswa- nin, met twee woon- en drie of vier slaapka- mers, en zijn keurig afgewerkt. KORTE BERICHTEN. Te Birmingham is em slager gestorven, die z66 dik was, dat zijn doodkist het huis niet in kon. De oonstitueermde vergadering der re geering te Wladiwostok heeft den president der regeering Merkanlav afgezet en gearres- teerd. In- de laatsite dagen zijb tengevolge van do aanhoudende droogte uitgestrekte bosch- branden in geheel Noorwegen voorgekomen. Door de heerschennde stormen werd hot blusschingsweik bemoedlijkt. Te Calcutta zijn tienduizend bootwer- kers en havenkoelies in stakkig gegaan als een protest tegen de verootdeeling van twee mannen, die beschuldigd waren van een aan val op een opzichtor. Noorwegen- heeft dezer dagen van Duitschland een schip gekochlt, dat oorapron- kelijk voor de Duitsche vloot als torpedojager was gebouwd en een snelheid van 40 mijlen bereikt. Het zal in dienst worden gesteld ter bestrijd'ing der dranksmokkelarij. -In net Joodsche kwartier van Lemberg is em woning van drie verdiepingen ingestort. Acht lijkm zijin reeds onder de puirihoopm te voorschijn gehaald' Zeventien gewoniden wer den naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl nog vijftien personm warden venmist. Te New York werd Vrijdag em interna- tionale fih'ancieele conferentie geopend, waar aan ook een DuFsch vertegmwoordiger, de bankier Von- Schwabaoh, deelneem't. De Russische Sovjetregeering heeft tie Iriooetsk dm aartbisschop m nog 19 andere #4

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1