DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Alkmaarsche Huishoud- en Industrlescheol. No. 132 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922. 58 W0EN8DAG 7 JUNI Dit nammer bestaat nit 2 Mafien ibonuctineiitHprijs btj rooruftbctallng per 3 maandon t 2.—, fr. per post f 2.50. Jtowijsn. 5 ct. Advertontiepr. 25 ct. p. regel, grootore letters naar plaatsridmte Brieven franco N.V. lloek- en Ilandelsdr. v.h. Hems. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. DiredfiurG. II. KItAE (JoofdrodacteurTJ. N. ADEMA. Buitenland DE IERSCHE KWESTIE. De burgerij van Belfast noemt het gebeurde te Pettigo een roemrijke overwinning en ver- wacht cen spoedige verdrijving der ongere- gelde troepen uit hun bolwerk in het uitsprin- gend gedeelte, waarin Belleek ligt en waar de taak der Britsche troepen nog zwaar zal zijn, daar de driehoek van Belleek niet alleen groo- ter van oppervlakte is, maar ook gemakkelijk kan verdedigd worden. Een oud fort, gele- gen in Donegal, met een gamizoen ongere- gelde troepen en waarvan de groene vlag waait, beheerscht de stad Belleek. De bewo ncrs van Belfast beweren, dat het voor Ulster onmogelijk is gezag uit te oefenen in Belleek, zoolang de ongeregelde troepen dit fort bezet houden. Er wordt een geduchte tegenstand venvacht. Te Belfast heerscht groote verontwaardi- ging wegens het schieten op een katholiek ztekenhuis Maandagnacht waarbij gedurende dt ie kwartier kogels door de ziekenzalen vlo- ren die vol lagen met gew-ondcn van de iongste schietpartijen op straat; het gillen der gevangenen in een naburige gevangenis verhoogde nog de verschrikking Er zijn pro- testtelegrammen gezonden aan Lloyd Georg; en Churchill en ook aan de militaire autori- teiten, waarin om onmiddellijke bescherming wordt gevraagd. Het schieten op het zieken- huis geschiedde bij een aanval op de gevange nis in Crumlin road, die aan het ziekenhuia grenst. Het is nog niet bekend of Michael Collins de Icrsche gedelegeerdcn, die naar London gaan, zal vergezellen. Het heet, dat Orififth een hcrziene grondwet naar Londen brengt als rcsultaat van de einde der vorige week te Dublin gehouden conferenties, teneinde deze voor te leggen aan de rijksregeering. Ver- wacht wordt, dat deze er geen bezwaren te- gen zal opperen. In hoeverre de herziene grondwet aannemelijk is voor De Valera is niet bekend. En als deze zich er tegen verzet, wat dan? Zal dan de opnieuw ontstane bur- gerstrijd nog weer in felheid toenemen? De Valera heeft altijd nog een zeer groot getal aanhangers. Collins en de Valera hebben een; nieuwe groote verraasing veroorzaakt door een ge- mcenschappelijke verklaring, die ten doel heeft te voorkomen, dat onafhankelijike candidaten de zetels bij de as. verkiezingen bestrijden. Door deze nieuwe wending wordt het effect van het befaamde pact tusschen Collins en De Valera onderstreept. Er wordt op gewe- zen, dat de meeste onafhankelijike candidaten v6or het vcrdrag zijn. Gister had de candidaatstelling plaats voor de algemeene verkiezing in den Ierechen vn'jstaat. Er werd een toenemend aantal onaf- hankelijke candidaten gesteld1, in hoofdzaak leden der Labourparty of candidaten van den Boerenbond. welke laatsten alien warme aan hangers van het Engelsch-Icrsche vcrdrag zif n Tegenover alle leiders der partijen van Col lins en De Valera. o. a. ook tegen De Valera ze'f zijn tegencandidaten gesteld. Van den vermoedeliiken uitslag der verkie- zine-en is op deze manier niets te zeggen. Tn strijd met de verwachting is de confe- rentie inzake de crisis in Ierland, waarvan zooveel afhangt, gister niet hervat. REVOLUTIE IN PARAGUAY. Uit Buenos Ayres wordt aan de „Daily Marl" geseind, dat volgens draadlooze be- richteu daar te lande eeni revoluitie woedt, die groote afmetingen aanneemt. Muitende troepen, versterkt door burgers, hebben de hoofdstad, Asuncion, omsingeld. 'De revolu- lutie wordt geleid door ex-president Schaerer en den ex-minister van oorlog Cbirife met het doel het kabinet-Ayala omver te werpen. De telegraaflijmen zijn doorgesneden. De censuur is ingcsteld. Een Argemtijnsohe tor- pedojager vaart de Paraguayrivier op om/ de Argentijnsche inwonera te beschermen. HET ONDERZOEK NAAR DE LURKSCHE WRLEDHEDEN De correspondent te Washington van de „Daily Telegraph" seint, dat het besluit der Amerikaansche regeering om deel te nemen aan de commissie, welke een onderzoek zal instellen naar de gruwelen in Klein-Azie, in Amerika groote voldoening heeft gewekt. Dr. Mark Ward, lid van de Amerikaan sche Relieforganisatie in Klein-Azie, die met drie andere Amerikanen door de Turken is gedeporteerd, is uit Konstantinopel te Lon den aangekomen, waar hi] met de regeering zal confereeren over de Turksohe gruwelen. Naar hij in een onderhoud met een verte- genwoordiger van de „Daily Telegraph" verklaarde, hebben de Turken1 tijdens den grooten oorlog een millioen Armeniers ver- moord. DE MOORDAANSLAG OP SCHEIDEMANN. Omtrent den aanslag op Scheidemann verneemt het „Berliner Tageblatt" nog, dat, indien de aanslag niet in de open lucht, doch in een besloten ruimte was gescliied, de dood ongetwijfeld zou zijn gevolgd. In parlementaire kringen is men van mea ning, dat men1 hier met een politieken aan slag te doen heeft. Men wijst erop, dat het orgaan der Duitsch-nationalisten te Kassel in'den laatsten tiid scherpe uitingen aan het adres van Scheidemann m zijn kolommen heeft opgenomen, terwijl ook in tal van ver- gaderingen in genoemde plaats tegen den opperburgemeester werd geageerd.. De toestand van den getroffene was Maandag reeds zoodanig verbeterd, dat hij een autorit kon maken. De socialistische par tijen zijn voornemens, naar aanleid'ing van den1 aanslag heden een demonstratiie te hou den. EEN DRAMA IN CALABRI6 Te Polia, in de Italiaansche provincie Ca- tanzaro (Calabrie) heeft zich, naar de „Pe- tit Parisien" verneemt, Zondagnacht een verschrikkelijk drama afgespeela. Eenige misdadigers, die op heeterdaad waren be- trapt door eenige leden van het gezin van den boer Fabio, bestaande uit den vader, de moeder en vijf zoons en dochters, namen de vlucht. Zijt werden achtervolgd door den boer en zi]n zoons. De vlucht der bandieten was echter slechts een list, toen de achtervolgers zich eenige zins verspreid hadden, werden zij' een voor een door de boosdoeners gedood. Torn de mannelijke verdedigers der boerderij waren neergelegd, keerde ae bende terug. De boerin en h a ar dochters werden met bijlslagen af- gemaakt. waarna de bandieten op hun ge- inak de noeve plunderden. LI EVER DOOD DAN IN DE SOVJ ET-GEVANGENIS. De „Izwestia" deelt mede, dat prinses Ga- arina dezer dagen Yoor de Revolutionnaire echtbank te Moskou terecht heeft gestaan, onder beschuldiging van lid te zijn eener contra-revolutionnaire organisatie. De prin- ses weigerde de namen te noemen van de an dere leden der organisatie. Zij betuigde voorts een overt uigde monarchiste te zijn, doch zeide te gelooven, dat de denkbeelaen van het communisme de monarchistische idee- en langzamerhand over de geheele wereld zullen overvleugelen. De rechtbank achtte de prinses schuldig aan het koesferen van anti-revolutionnaire denkbeelden, en ook aan het rich ten, aan den patriarch Tichon van een schrijven, waarin geprotesteerd wordt tegen de requisitie der kerksehatten. Zij1 zou daarvoor de doodstraf verdiend hebben, doch daar zij haar geloof in de eindoverwinning van het communisme te kennen had gegeven, was het hof van oor- deel. dat vijif jaar gevangenisstraf in dezen volaoende zouden zijn. Dent volgenden dag zond de prinses een brief aan het tribunaat, waarin zij haar rech- ters verzocht, geen verzachtende omstandig- heden te laten gelden, en de doodstraf tegen haar uit te spreken. DE RUSSISCHE KERK9CHATTEN. Volgens berichtenj uit Moskou zijn de bis- schop Alexis, de patriarch Tichon en eeni an dere prelaat, Innocenti genaaind, tot 5 jaar eenzame opsluiting veroordeeld, op beschul diging van zekere kostbaarheden in een klooster vcrborgen te hebben, ten einde deze aan de requisitie der Sovjets te onttrekken. FRANKRIJK EN DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Havas meldt. dat de Fransdie regeering zich onverwijla zal uitspreken nopens haar deelneming aan de conference van Den Haag. Waarschijnlijk zullen financieele en economi- sche deskundigen Frankrijk vertegenwoordi- gen op de bijeenkomst van 15 tot 25 Juni tus schen geallieerden en neutralen, met uitslui- ting der sovjets. Echter zal Frankrijk niet deelnemen aan het Vhrvolg der bespreldngen met de Russen als het in den loop der voorbe- reidende bijeenkomst zou constateeren, dat de voorwaarden van het memorandum van 1 Ju ni niet v/erden nagekomen, welke voorwaar den het als noodzakelijk beschouwt voor het succes van nieuwe onderhandelingen. EEN ADELLIJKE OPLICHTER. De Berlij'nsche poiltie heeft den 18-jarigen moeder en zuster van den baron hidden de politie reeds eenigen tijd bezig wegens cen ging tot oplichting d Isch gebleken, pa an po, va DE ZIEKTE VAN LENIN. Hall. IJzerniagazfjn DK WILD. „PAX" INKAAKARTIKELEN mogen in gaan huisgezin ontbreken. baron Alex. LiidmghauseuWolff gearres- teerd wegens zwendelarij en oplichterij. De oor verkoop van een, ensnoer. Bii de Sovjet-legatie te Berlijn is het vol- fende bericht over Lenin's ziekte ingekomcn: en bcroerte heeft niet plaats gehad, doch een hevige daraiontsteking. Naar omstandig- hedien is de toestand van Lenin goe<L ITALIAANCCHE ARBEIDERS NAAR SOVJET-RUSLAND. Tusschen de besturen van den bond van landbouwarbeiders en metaalarbdders eener- zijds en de vertegenwoordigere van Rusland anderzijds is een verdrag gesl'oten, op grond waarvan de sovjetregeering voor die beide vakvereenigingen honderdduizend H.A. grond aan het Zuidelijk Dongebied beschikbaar stelt. Vijftigduizend Italiaansche arbeiders, uit de streken, waar de werkloosheid het mees/t nijipend is, zullen naar Rusland worden gezonden om op dit concessiegebied te wer- ken. De vertegenwoordigers van Rusland te Ro me verklaardm. dat de ba9is van dit verdrag te Berlijn is vooTbereid en gedurende de con- ferentie van Genua met den volkseontmissaris voor Iandbouw verder werd uitgewerkt. Een coopefatie van metaa1 arbeidera heeft de taak, de noodige werktuigen aan de arbeiders te le- veren en voor huisvesting te zorgen. FRAN9CHE PACIFISTEN NAAR BERLIJN. Het „Berliner Tagcblalt" verneemt, dat er Zaterdag a.s. een1 aantall politici uit de krin gen der Fransche Ligai wor de Redhten van den Mensch, waaronder Pierre Rcnaudiel, te Berlijn zullen aankotoen om deel te nemen aan verschillende betoogingen voor een Duitsch-Fransche overeenstemming. Vermoe- delijk zal ook de voormalige Fransdie minis- ter-preaident Painlev6 bij deze plechtigheid aanwezig zijn. HET KANKE R-V R)A AGSTUK. De Times" publiceert een arti'kel van Sir William Veno, bekend door zijn werk voor de bestrijding van kanker, waarin hij aan de hand van sta/tisitische gegevens het vermoeden oppert dat kanker een ziekte is speoiiaal eigeni aan het blanke ras, en dat met de Europeesche beschaving ook de kan ker zijn intocht ddet. In Engeland1 sterven led'er jaar meer dan 40.000 nienschen aan deze ziekte, in Ameri ka meer dan1 80.000. In een vijfjarige peri- ode, tusschen 1012 en 1018, was er een to- taal v/an l,510,0i54 sterfgevallen of 71,6 op elke honderdduizend menschen van de be- vollking der geheele wereld. In Afrika was het aantal sterfgevallen aan' kanker 3,018 dus 33,4 op de honderdduizend. In Amerika waren deze getalten 251,438 en 65,7, in Azie 148447 en 64,4, in Australie 20.345 en 73, In Europa 1.006.716 en 76,6. Men ziet dadelijk dat iin de lan/den, waar de bevolkinig geheel of grootendeels uit blan- ken bestaat, de sterfte aan kanker het grootst is. Andere voorbeelldenjgeven cen nog duide- dijker bewijs hiervan. Terwijl in1 Afrika per 100.000 slechts 33,4 sterfgevaillen aan kan ker voarkomen, is dit cijfer In 'Engelanidi en Wales en Nlederiand rcsp. 04 en- 93. Ter wijl in Japan kanker vnoeger onbekend was, eischit1 deze ziekte op 't oogenblik evenveel slachtoffers alls in Engeland. Ook in Alnerika hebben de staten met de grootste blanke bevolking het hoogste sterfte- cijfer aan kanker, terwijl Montana- en Ken tucky de laagste djfers hebben;. Waar d'e ne- igerbevolking het1 grootst is, is het sterftecij- ter het 1 aagst. Wat is de oorzaalk hiervan Sir William Veno meenit ievenswijze of \oedirg. Wanneer eeni neger beter bestairi is tegen kanker dan een blanke, moet dut zijn dbor verschil in Ie venswijze, daar er geen verschil is tusschen hun organen of weefsels. 'De meening dat kanker een' ziekte is, die samenigaat met beschaving, is natuurldjk niet strijdig met de opvatting dat deze ziekte door bacterien1 wordt veroorzaakt. Het zou dan alleen- bewijzen, dat die cul-tuur het men- schelijk lichiaam minder weerbaar heeft go- maakt tegen zekere parasieten. EENI HJUW'EiLIJ'K IN SNELTREIN- VAART. Te Dallis In den1 staat Texas stapte dezer da-gen in den express naar San. Antonio een jonge, mooie en rijke weduwe -in. Zij heette Ek-cti-a Wagoner Whantion, en bezit een millioen dollar. In den trcdn trof zij, aMus de „Daily Chro nicle", een ouden viriend van1 haar vader, den opperrechter Nelson Phillips van het hoogv- gerechtshof vn Texas, die spoedig in een levendag gesprek miet db jeugdige weduwe gewikkeld was. Terwijl zij- zoo aan het praten waren, voegde zich cen heer bij! hen, die eenige ja- ren geleden met mevrouw Wharton in kenr nils was gekomen. Hij, was een zoon van oud- senator iB-adley en op weg naar een' ranch na- bij Tucson. iHSji bleef eveneees met het weeuwtje een praatje maken1. Even later kreegi de recliter trek in een sigaar, en hij verwijderde zich daarom naar zijlni eigen coupe. Nla verloop van eenige uren kwam de heer Baiy hem opzoeken en; voegde hij dlen reohter een paar woord-en toe, die den ma- gistraat wdiswaar eenigszins verbaasden, miaar hemi er tech toe brachten, op te staan eni Baily naar mevrouw Wharton te verge zellen-. Laaitstgenoemdie stapte niet af aan het station; Waco, z66als haar aanvankelijk voomemen was. Toen de itrein San Antonio, de woompliaats van- den rechter, naderde, stapte deze aan een voonafgaande halte af, waar hij- telefoneerde a an een ambtenaar van den burgerlijken stand1, om met een- huwe- lij'kscertificaat en een geestdijke aan den trein te zijn. Om middfemacbt stopte de express te San Antonio; en voordat die madittige locomotief zich weer in Westelijke richtihig had voortbe- wogen, had mevrouw Wliarton haar naam veranaerdj in mevrouw Bailey. DE TOESTAND IN HET ZWITSERSCHE HOTELWEZEN. Een commissie uit den Nationalen Raad heeft zich bezig gehouden met de jaarlijk- sdie bijdrage van vijf millioen, die wederom was aangevraagd door do ?,Zwitsersche Ho- teltrusr. In een uiteenzettmg van den toe stand vertelde het lad van den Bondsraad Schultess, dat in 1012 Zwitsetland meer dan 3500 hotelondememingen tdde, beschikkend over ongeveer 170.000 bedden. Het hotelwe- zen geeft wark aan ongeveer 43.000 pensonen. Dit wordt alleen overtroffen door de madhi- ne-industrie, waarbij 46.000 pensonen betrok- ken zijn, Het bedrag dler kapitalen, die in het botelwezen zijn vastgelegd, wordt ten naaste- bij op 1. 140.000.000 francs geschat. De Zwitsareche Hoteltrust heeft een onder zoek laten instellen^ waaruit bleek, dat 62 pet. van de hotels op het oogenblik worden beheerd zonder exploita-tie-kapitaal in den strikten zin van het woord. Het bedrag aan ackterstallige -rente bdoopt gemiddield 45.020 francs per gebouw. De financieele toestand van 56 pet. der Zwi'tsersche hotels vraagt een zutveringsproces, zoo spoedig als maar mo- gelijk is, wil men een catastrofe vennijden. Men kan gerust beweren, dat 50 pet. der ho tels schulden hebben, die de waarde der ge- bouwen overschrijden. De „trust" heeft 300 gevallen aangehouden, -waarin zif financiee- len sfcun zal moeten verleenen. Elk van de gevallen zal een som van 15 k 20.000 francs vereischen. De „trusf" heeft dus een bijdrage van 5 millioen ten zeerete noodig, welke de Bondsraad dan ook voonatelt te verleenen. De coinlmissie sloot zich bij deze ziienswijize aan. DE GEWEZEN DUITSCHE KRDON- PRIN'S. De Chicago Tribune meldt, door minister Ruys de Beerenbrouck gemachtigd te zij-n mee te deelen, dat er niets van. waar is, dat de gewezen Duitsche kroonprins een bezoek aan Duitech'land zali brengen, zoo<ais de Acht Uhr Zeiitung in Berlijn had' bericht'. Hij1 heeft het veriof er voor niet gevraagd, en zou, eens over onze grens, geen vergunning meer kriji- geu terug te keeren in ons land. Bij den dood van keizerin Augusta was een derge'ijk ver- zoek wel gedaan, doch teen heeft onze re geering den gewezen kroonprins te kennen gegeven, dat hij bij; terugkeex geen asylplaats meer zou 'krijgen. INEDERLAND E'N BELGI8. De correspondent -te Parijs mefldt aan de Nv R. Grt. In de Monde Nouveau eindigt Jean De nier een beschouwdng over de Wieiingen- kwestie aldus: Bij het begin van den oorlog bepaalde Nedetriand met een lde&chhcid, die als blijk van sympathie en niet als een be wijs van zwakte meet worden aangemerkt, de grens van zijn temitoriale wateran in het ver- lengde van de landjgrens. Gedurende den heden oorlog haudihaafde het die houding. Het ontving 31 October 1919 met veabazing de nota van; Belgifi behelzend, dat daar waar Nederland gedurende dm oorlbg zijn neutraliteit niet liet eerbiedigen geen souve- rdniteit mocht worden opgeeisch^ wat ook voor den oorlog de waarde van1 een dcrgelij- ken eisch modit zijn. Evenals in 1845 treedt Belghl het eerst op. Wat eenigen bevestiging van zijn goed recht konden- adrten, kim in het genoemde gevaill slechts als bevestiging van de rechtcn der tegenpartij1 beschouwd worden. In Met 1920 nam het het dmitiatief voor een breuk, terwijl Nederiand schikkin- gen had voorgesteld. De voomaamste daar- van verdiient overweging, te weten de afbar kening der stroomgebieden volgens het midL den van1 de vaaigeul. Als definitieve oplos- sing kan ze uit earbied voor beide partijien onmogdijk aanvaard. Daarvan de basis voor besprekingen te maken, gelijk Theunis wil, is, wegens de wil van beade volken botsingen te voorkomen, de dementaire formule voor een vergdijk, dat met beider belangen rekening houdt en mogdijk maakt, de groote taak van beschaving en patificatte dea* internationale rivieren te vervuilea KORTE BERICHTEN. Te Praag is Maandag het congres van de Volkeubondsvereenugingeni geopend. Ne derland is vertegeniwoordigd door mr. Lim- burg. De Portugeesche" vliegers, die trachtten den Oceaan over te 6teken, zijn te Pemam- Inico gel and. Uit Triest wordt gemeld, dat naar Kro- atie gevluchte politick/: agentcn een- aanval ►robeerd hebben op het gebied van Fiuine. if werd hun echter belet door Italiaansche soldatien, die een doode eni een gewonde bad- den. De Engelsche minister van handd heeft in -het Lagerbuis verklaard, dat gedurende den oorlog, 24791 Engelsche handelsschepen tot zinken gebracht werdeni door den vijand. Aan verzekering/sschadevergoedingen werd 64.206.000 pond sterling voor sehepen en 68.281.000 pond sterling voor lading uitge- keerd. Hete Japansche kabinet is afgetreden. Uit New York wordt aan de „Timesi" gemeld, dat de rechtbank te Chicago op ver- zoek van mevr. Mc. Cormick heeft beslist, dat het huwelijk tusschen haar zeventienjarige dochter en de manege-directeur Oser te Ba- zel voorloopig is verooden. Nladere bijlzonderheden van de Daily Expres over de wijziging van het on twerp der Zuid- Iorsche Grondwet. De Iersdhe boerenbond en de arbeiders- partiji otellen steeds meer tegencandidaten te gen de coalitie-candidaten voor het Zuid-Ier- sche parlement. Gollins dringt aan op een onderzoek naar het gebeunde te Pettingo, aan de grens van Ulster. Bijzondarheden over de nieuwe Engel sche helicopter, het loodrecht opstijgende vliegtui-g, zijn bekend gewortden. De Senaat bepaalt de sterkte van het Ame rikaansche leger op 131.000 man geregelde troepen. De ontwapening van het leger van gene- raal Wrangel is voltooid. De wapens en de oorlogsmaterialen zijn overgegeven aan de in ternationale militaire commissie. Sollicitanten tot het geren van onderwys in de Fransche taal en Algemeene Geschiedenis resp. 2 en 1 lesuur p. w., desnoods buiten aehooltjjd (bezoldiging fl40 p. w. lesuur) worden verzocht hun stukken v<56r 14 JUNI e.k. te zen- den aan de direotrice der school, die tevens gaarne inlichtingen ver- strekt. De directriee: J. F. BECHEB. Binnenland. PASPOORTEN. De minister Van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 15 dezer de paspoorten van Nederlan- ders bier te lande verlengd zullen kunnen worden, telikens voor ten hoogste een jaar te gen betaling van de kosten ad 5.50. Be- Langhebbenden zull-en deze verlenging lain- nen verzoeken hetzij- aan den burgemeester van hun woonplaaits in Nederiand, hetzij aan den oommissaris der koniin-gin in de provincie, waarin die woonplaats is gelegen. Zij, die geen woonplaats in Nederiand hebben, zul len zich molten wenden to-t het ministerie van buitenlandsche zaken,. Mgr. A. DAMEN. t GSsteren is te Eindhoven na laagdurige ziekte overieden mgr. A. Damen, pastoor- deken van Eindhoven, kannunik van -het ka- thedraal-kapiftd van den Bosch, geheim ka- merheer des pausen en oud-secrctaris van den bisschop van den Bosch. De overledene was een humane en zeer verdraagzame persoon- lijlkheid, die zich in de ach-ting van anders- denkende richtin-g mocht verwerven. Monseigneur Damen werd 67 jaren oud. Gemcngd Nieuws DE „VROUWEN VOOR DDURZAMEN VREDE" EN LLOYD GEORGE. De Nederlandsche Vcreeniging van Vrou- weni voor duurzameni Vrede" heeft een brief gericht aan den heer Lloyd George, waarin zij zegt dat -h-aar leden „met groote ingoio- men-heid den1 geest van verzoening hebben be- groet, die uit al uw werk te, Genua sprak. Zij' zijn zich bewust van uw sterk eni waar- achtig verlangcn om te komem tot een inter na tion a al begrijpen en verheugen zich bijzon- der over uw pogen om te komem tot interna tionale ontwapening. Er is niets waamaar zij; zoo zeer verlan- geni, doch zij zijn vast overtuigd, dat geeni in ternationale ontwapening ooit blijvend tot stand kan komen zonder een' herziening van de verschillende vredesverdragen, die nui van kracbt zijn. Zonder deze herziening achten zij het onmogelijk om den geest van weder- zijdsch vertrouwen eni wederzijdsch begrijpen te scheppem tusschen de verschillende volke- ren, die de eeniige vasite basis kan vormen voor eeni werkelijkeni wederopbouw van de wereld. Eeni tweede dagelljksche bedreiging met de mogelijkheid voor en van nieuwe oorlogen ligt in de bestendiging der bezettingen van de vreemde gebieden, welke behoorde opgehe- veni te worden op economische, zoowel als hu- manitaire gronaen en wel zoo spoedig tno- gelijk. Daar wiji bet volste vertrouwen hebben in uwe bekwaaraheid als leider zoowel als in uwe intematiOEalistische beginselen-, leggen wiji u onze denkbeelden voor. De vrouwen van de wereld verwachten groote daden van u." Een afschift hiervan met een begeleidendea brief werd gezonden aan den heer Poincard HET TEKORT VAN DE NEDER-LAND- SCH'E SP OORIWE GE N Volgens de Tel. hebben de Nederlandsche Spoorwegen over het afgeloopen jaar een na- deelig saldo van 30 millioen gulden- inclusief de '5 pet. die de staat den aandeelhouders waarborgt. Hiervan komt 17 millioen op rekening van de Hollandsche Spoor; de Staatsspoor -heeft 13 millioen tekort. De Staat moet dit bedrag bijpassen om de uitkeering van het dividend van 5 pet. mogelijk te maken. SALARISVERSCHIKKING RIJKS- PERSONEEL. Naar de Res. bode verneemt, heeft de re geering aan de verschillende hoofden van takken van dienst meegedeeld, dat zij gaarne voorstellen, resp. beschouwingeni zal ontvan- gen over salarisverschfkkingen in het Bezol- digingsbesluit, met dien verstande echter, dat geen nieuwe kosten hieruit zouden voort- vloeien. De bijna algemeene opinie der hoofden van dienst is, volgens het blad, dat hoewel onder- scheidene lage betrekkingen te hoog bezol- digd worden tegenover verschillende catego ries van hoogere ambtenaren, salarisver- schikking zonder nieuwe kosten niet wel mo gelijk is, daar verbetering van de eene groep I mum A 1 --- T J'flf2"hWT~AMM 1^1 01

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1