DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Volkszangdag. N.V. vh. HERMs. COSTER ZOON, 1922 YRIJDAG 9 JUKI Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zoo- en FeseSfdagai, oitgegcven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2,franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsmrmmers 5 cents. Prfjs der gewone Advertentifn. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsraimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrokkerij v/h, HERMs. COSTER ZOON. ordain C 9. Direct ear*. O. H KRAK. Telefoonnummer 3. TelefooMLc.iEedaetia^SA. Hoofdredaefenr: Tj, N. ADEMA. Buitenland DIE IERSCHE KWESTIE. De techniscbe besprekingen betreffeade de Iersche ooderhaindeli-ngen werden giater te Louden voontgezet over eenige bijzonderhe- den van bet constitu tie-omtwerp en de toe- komstige betreidcingen van den Ienschen Virijstaat tot het Britsdie Rijik. Briitsche en Iersche rechtsgeleerden waren daarbij tegen- woonddg. Ongeveer duizond vluchtelingani uit Noord-Iertand zdjn te Glasgow geland, waar zij door katholioke priesters wonden verzorgd. De vluchtelingen, die zonder middelen zdjn, d; dkrachten ge- beweging be- t district Lough zijn londergebrachit in twee speciaal voor dat dloel gebouwde barakken. Ongeveer drie bataljons Britsche troepen, door artillerie en lucbtstrijdkracbtieE steund, zijn een dnsluitende goiunen op Belleek, dat in het Erne, op het gehied van Ulster is gelegen, doch de vorige week door ongeregelide Vrij- staters werd vermeesterd. Na een bombardemenit der Britten wert' het fort veroverd, hetwelk Belleek beheerscht, en daarna de stad zelf. Bijzonderhedten out- broken. Er zijn zeven districten waar geen verkie- ringsstrijd zal plants hebben. In de andere twdnitig districten zullen de kiezers moeten be- sl-issen. In itotaal moeten 120 zetels worden bezet. Onder de gekozenen bevindien zich de tooniaangevcqde Ieren Valera, Stack, Be ast-ay en Finnan Lynch. Bijma alle andere leiders in het tegenwoordige Dail, hetziji voor of tegen het verdrag, zullen zich aan de uitspraak der kiezers moeten ondenmpen. DE LEENING VOOR DUITSOHLANID. Gisternaeht werd door de Commissie van Herstel in een communique aan de pars mede- deeling gedaan van het antwoord, hetwelk zij aan de bankiersconmissie haeft doen toe- komen op de vragen welke door deze camimis- sie tot haar waren gericht in zake haar be- voegdheden, om over de kwcsitie der aan Duitschiland toe te stane internationale leening te beraadslagen. Niadat de commissie van bankiers dit antwoord had ontvangen, besloot zij1, hedenmiddag wederom bijeen te komen, om het antwoord van de Commissie Van Herstel te bespreken. DUITSCHE AiDVISEURS. De Duitsche regeering heeft zes deskundi- gen benoemd voor het verleenen van bijstand aan den Duitschen vertegenwoordiger bij de besprekingen in zake een internationale lee ning, welke te Parijs worden gevoerd. REORGAMISATtE VAN HET ROODE LEGER. Als gevolg van de vele sitappen, gedaan door het opperbevel van het roode leger in het belang van het gezag, den dienst en de dicipline in't roode leger, zullen de vroegere ran gen van dit leger binnenkort weer wor den hersteld Het eenige onderscheid zafl be- staan in de toevoeging van het woord „Sov- jet" aan den rang, b.v. „Sovjet-kapitein", „Sovjet-generaal". De officieren zullen een nieuw model uni form krijgen, waardoor zij duiddiik van de minderen kunnen worden onderscheiden. De marine commandant te Moskou heeft bevolen, de vloot der Radenregeering door vroegere Duitsche marine-officieren te laten reorganiseeren. Als officieren zullen slechts gewczen Russische marine-officieren worden aangesteld; oOk als matrozen sllechts perso- neel der vroegere vloot worden gen omen en wel zonder dat op politieke gezindheid zal worden gelet. DE MIOORD OP ROSA LUXEMBURG. Nlaar men vennoedt, zal binnenkort weer een proces warden begonnen iozake de moond op Rosa Luxemburg. Voor eenige dagen had zich te Berlijn voor de rechtbank te Berlij a de luitenant Kriill te verantwoorden, wegens diefstal van het horlbge en de papieren van Rosa Luxemburg, nadat zijl was vermoord. Door het openbaar ministerie is thans tegen dezen luitenant een aanklacht ingediend in vetband met den moord zelf. DE WREEDI IE DEN DER TURKEN. De Times puMiceert een lang interview met dr. Mark Wood van de Amerikaansche hulp- commissie naar het nabije Oosten te Kharput, die Zaterdag van Londen naar Amerika ver- trekt om te Washington verslag uit te bren- gen aangaande zijne bevindingen in Klein- Azie. Wood verklaarde, zegt de Times, dat van Mei 1921 tot Miaairt j.l.. toemhij KhaTpuf ver- liet, 30.000 gedeporteeredenwaarvan 6000 Armeniers en de overigen Grieken waren, werden bijeengebracht te Siwas en over Khan- put naar Bitlis en Van gevoerd werden. Van deze 30.000 fcwamen in den vorigen winter 10.000 om, tcrwijl 10.000 omkwamen of be- scliermd werden door de Amerikanen. Het lot der overige 10.000 is onbekend. De depoTta- tien duren voort. Elke weef uitstel beteekent de d'oodl van honderden van deze ongeluikki- gen. De Tuiksche politiek, voegde Wood er bij, is de uitroeiing van deze QhrisMijke min- derheden. KORTE BERDOHTEN. De krijgsraad1 van het Fransche Rijn- leger veroordeelde 17 vroegere Duitsche ac- tieve officieren, omdat zij tot den Duitschen officiersbond behoorden, tot gevangenisstraf en geldboeten. Een bijkantoor te Hongkong van een Japansche bank heeft medegedeeld, dat uit zijn brandkasten een aantal bankbilje'ten is verdlwenen voor een waaide van 400.000 dol lar. Draadloos wordt gemeld, dat volgens de cijfers der Berlijnsche Kamer van Koop- handel er th'ans meer daani 1800 coinmercieele en industrieele ondememingen, welke ten dee- le of geheel met Russisch kapitaal werken, in Berlijn ingeschreven staaa. In kringen van het Vaticaan is sensatie gewekt door een berieht, dat de Sovjet-auto- riteiten den kaitholieken preLaat Czieplak hdb- ben geaxesiteerd. Dc roden htervan is onbe kend. Samsoen, een open Turksche stad aan de Zwarte Zee, is door de Gricksche vloot ge- bombardeerd. Binnenland. AFSCHAFEING PASV1SUM VOOR ITAL16. Met verwijlzing naar vroegere medodeelin- gen brengt de minister van buitenlandsche zaken ter algemeene kennis, dat de regeling krachtens welke Nederlanaers voor toelating in Italib geen pasvisuin meer behoe- ven, doch allleen in het bezit moeten zijn van een geldig paspoort, 17 cfezer in werkiiig zal treden. VISA VOOR VREEMDELINGEN. De minister van buitenlandsche zaken ves- tigt, voor zooveel noodig, de aandlacht van be- langhebbenden erop, dat met ingang van 15 dezer het RijkBpaspoorteukantoor te 'a Grab venhage voor de verleemng van een visum aan een vreemdeling 6 zal berekenen in plaats van f 3, zooals tot dusver. HANDELRDGI'STER. iDaar den minister van financifea is be- paald, datb ij uitbetaling van betalingsstuk- ken ten behoeve van firma's, Naamlooze Ven- nootschappen of Maatschappijen e.d. voort- aan geen bewijsstukken (statuien, Staatscou- rant, waarin de statuten zijn opgenomen, volmachten, enz.) meer aan den uitbetalen- den Rijksambtenaar behoeven te worden over- gelegd, wanneer de enderteekenaar van zijn bevoegdheid doet blijken door vertoon van een uitrteksel uit het Handelsregister. DE NiIEUWE KATHOLIE'KE PARTIJ. Naar het „Huisgezin" verneemt, zijn de le- den van den verkiezingsraad en de candida- ten van de N.K.P. telefonisch door de partij- leiding in kennis gesteld van haar voornemen, om a.s. Maandag te Utrecht een vergadering te houden ter bespreking van den toestand, ■eschapen door de verklaring van het Door- iichfig Episcopaat. lr Stadsnieuws KOMISCHE POLITIEK. Wij hebben gisteravond op het Doelenveld een poiltieke rede gehoord, zooals misschien nog geen verslaggevcr ooit heeft bijgewoond, n.l. een rede, waarin de spreker na zijne poli tieke ontboezemingen zijn gehoor vergastte zang. Of deze nieuwigheia navolging zal vinden, weten we niet, maar we hopen het ook niet, want hoe men ook over poilitiek mo- ge denken, zij is toch in elk geval te ernstig om er een dusdanig grapje mee te maken. De spreker was de heer H. Braam, sinds een paar jaren woonachtig op Tcxel, waar hdj rankwam na een S-jarig verblijf in Aine- rika. In dat werelddeel schijnt hiij zidi op ve- lerlei zaken en wetenswaardigheden te heb ben toegelegd, totdat alle_ schuwheid om nieuwe theorieen te verkondigen bij hem ver- dwenen is. Wie hem gisteravond gehoord hebben het waren er een tachitigtal onder wie de burgemeester en wethouder Thomsen konden zich daarvan overtuigen. De heer Braam, die nog wel Kamercandi- daat is op de Texelsche l'ijst en ook in Haar lem gecandideerd is (in deze lcwaliteit debat- teerde hij Woensdagavond in de Hanmonie met den heer mr. Dresselhuijs), lewam als vele grootheden een weinig over den aange- kondigden tijd het Doelenveld op, met een rol wit linnen onder den arm Een hem verge- zellende man men verzekerde ons dat deze op de iongste Alkmaarsche kermis met een worsiteltent reisde droeg een paar lange staken en te zamen maakten zij te midden van een meesmuilende schare van een en ander pen proot reclamebord, verdeeld in vijf vak- ken Het eerste bevatte de woordenwapenfa- brieken leger en vloot en diplomatic; het tweeder landbouw en landarbeidershet den de: industrie en industriewerkershet vierde: visseherii en visschers en het vijfde: scheep- vaari en zeeman. V66r dit bord nam de spreker plaats tot Holl. IJzermagazyn DE WILD. Gewapende en ongewapende tuinslang het houden zijner toespraak, waarvan het ons oumogelijk is een geregeld verslag te geven. Hij betoogde, dat het stilliggen van scheep- vaart, visscherij en industrie de malaise dus een gevolg i3 van de over de wereld gaande gedachte: Wat kan mij dat schelen? De oorlog was voor een groot deel ont- staan door de schuld van Duitschland, dat, om de door Bismarck gewilde samenvoeging van de Duitsche staten te behouden, een vij- and noodig had en daarom de idee onder zijn volk verspreidde, dat Frankrijk die vijand was. Zooals Duttschland zijtn staten bijeenihield, zoo doen de politieke leiders hier te landezij zoeken ook een vijand. Zij zetten de arbeiders tegen hun patroon en tegen elkaar op, de een (Troelstra onder de leus: tegen het kapitaal", de ander (de Vrijheidsbondj onder het motief: „tegen het militairisme", met het gevolg, dat alle groepen van men- schen strijden, terwijl ondertusschen de wa- penfabrieken, leger en vloot en de diplomatic ongestoord blijven. Met tusschen de verschil- lende opschriften op het groote bord aange- brachte wijzers stelde de spreker dit aan- schouwelijk voor. Daarna begon de heer Braam een lange uiteenzetting van de bekende veertien punten van Wilson, waarvan hij de doorvoering be- pleitte. De Duitsche machthebbers hadden dit niet gewild, omdat zij daardoor kregen waarvoor zij zeiden te vechten en dat wilden zij julst niet, want zij moesten een vijand houden. En zij accepteerden den1 slechten vre- de van Versailles, om daartegen te kunnen vechten en zich klaar te houden voor nteue wen strijd, omdat anders de staatkundige eenheid niet blijft. Spreker vertelde van zijn lidmaatBchap eener vakorganisatit in Chicago, die hem naar Ehnopa won afvaardigen, maar welk voornemen niet kon worden uitgevoerd omdat arbeiders Amerika niet mochten verlaten, van een boek dat hdj- had geschreven, maar waarvoor hij' geen uitgever kon vinden, om dan te komen rot de mededeeling, dat hi] ein- delijk (na reisgeld in een fabriek te hebben verdiend) naar Nederland trok en van Troel- stra in het beliang van den, vrede em een gce- de wereldorde concessie had gevraagd voor den spoorweg Berlijn^Bagdad, Toen hij geen gunstige besch Aking kreeg, richtte hij zijn verzoek tot het in 1918 te Arnhem ge- houden congres der S. D. A. P., maar ook dit gaf igean iantwoord. De vrdde kan' de heeren niet schelen, zij willen alleen de antithese, den strijdl tusschen kapitaal en arbeiders en boeren. Wat die laatsten betreft, dat zijn ook bcroerde menschen, zei de spreker, tenminste op Texel. Zij laten den heelen boel verdrogen en verkoopen hunne koeien, die zij kochten voor 600, nu voor 200, terwijjl zij 1000 moesten eischen, om hunne arbeiders een goed loon te kunnen betalen. De heele hedendaagsche poiltiek is niets anders dan herriemaken, conferenties beleg- gen en commissies vormen, die allerlei voor- stellen doen, welke nieuwen strijd kunnen ge ven. Het streven van de groote politieke par- tijen is daarop gericht en zij willen daarom de kleine partijen, waarvan spreker er &n verte- genwoordigt, uit de wereld h lpen. Kiest daarom geen man van de groote partijen-, geen Duijs, geen Dresselliuijs, maar mij, H. Braam, die geen verdeeldheia wil, maar op- bouw en samenwerking. Na een pauze ging de spreker voort met een uiteenzetting te geven van wat hij noem- de een politiek die hooger gaat dan van de ander politici. Nu, hoog ging het, z66 hoog, dat men er niet meer bij kon en den draad- in het betoog niet meer kon ratten. De spreker kreeg het nu over de financien van Rusland en Duitschland1, die door een ondernemend syndicaat met 100.000 in orde waren te brengen. Het groote geheim van het hoe gaf spr. zoo maar aan de openbaarheid prijs, maar het is de vraag of men het heeft begre- pen. In Genua, Parijs, Brussel en andere ste- den- hebben: de geallieerde kopstukken zich suf gedacht om een eind te maken aan de zware sch-uldenlasten en op het Alkmaarsche Doe lenveld geeft in tien minuten tij-ds een arbei- der zoo maar een oplossing. Maar daarvoor moet je ook Kamercandidaat wezen voor de „Commercieele partij". De heer Braam bedacht zeker dat zh'ne re de te hoog ging voor zijh gehoor en dat ten grapje de menschen weer tot de werkelijkheid terug kon brengen en daarom vertelde hiji van een muzikale eoraedie, die hij had gemaakt tij- dens zijn candidatuur voor die Tweede Kamer vier jaar geleden. Er was daarin een boeren- meid die een dronken verkiezings^propagan- in het ootie neemt met een liedje. waarin veel trillens en galmende tonen voorkomen- En, zoowaar, de spreker zong het lied voor z»n ou-bliek Wat er volgde is te begrijpen. Er was al meermalen gelach-en tijdens de re de maar nu werd het eerst recht hartelijk. Als slot van zijn rede deed de heer Braam natuurlijk een beroep op de stem der kiezers. maar dit niet alleen, ook hun beurs vroeg hij te openen, ten bate van zijn verkiezingskas, die slechts 45 beloopt.. Gezien de bijzonde- re capariteiten en den helderen betoogtrant van aen Kamercandidaat, zullen. de gaven wel rijkelijk vloeien, want een man als hij mag in de Kamer niet ontbreken. DE SNELHiE IDS-SPORT. Welke redeni kan er bestaan, dat tal van menschen er zooveel behagen in scheppen om zich zoo snel mogelijk te verplaatsen? Heb ben zij alien haast? Hebben zij het zoo druk, dat zij geen seconde willen verliezem? In elk jaargetijde komt men een aantal motor-fietr sen tegen en auto's en gewone fietsen, die blijkbaar zoo gauw als't kan- over den weg Snellen. In elke gemeente staan aanwjzin- gen, soms zelfs met dankbetuiging, soma met een veld-wachter (men noemt ait een auto-vail om de 6nelheid zoo moge: ,jk te be- perken. t Helpt wel wat, misschiea; anders zouden de meesten verm-oedelijk met gelijke vaart dooxrennen. Het is gemakkelijk den; vluggeling even nastareud hoofdschuddend tot zijn mede- voetgangers te zeggen, dat al deze racers min of meer gek zijn, Maar een verklaring van bet curieuse feit geeft dit atlerminst. Het bij zonder e van deze snelheidssport ligt hierin, dat noch eigen, noch eens anders le- vensgevaar geteldi wordt. Hebben alle mo- torrijd-ers minachting voor eigen of eens an ders leven? Geenszins! En niet alleen is merkwaardig, dat de rus- tigste burger, te zijner tijd deze sn-elheidsr sport wil Beoefenen, als hij't kan betalen, miaar ook wanneer demonstraties worden ge- geven in snel rijden, dan. komen diuizenden toescbouwers. Bij! de laatste motor-races te Altanaar waren minstens 5000 menschen aanwezig. Slechts een klein aantal kon zit- tende de demonstratie bijwonen. De meerder- heid stond eenige uren lang zonder rust te nemen het schouwspel aan te zien. Een auto- mobiel wedstiijd zoude nog meer toeschou- wers lokken. Des Zondags viert onze gelief- koosde sport hoogtij. In de week, kan men nog veronderstellen, dat voor zaken tal van rijders zich op weg bevinden en haast heb ben. Des Zondags heeft iederen alle tijef aan zich. Kent men de oorzaak van een verschljnsel, dan heeft dit al thans dit voordeel, dat men het billijk beoordeelt. Het feit, dat tal van personen, zich oefe- nen in snelheid van voortbeweging ttekt al- em-een de aandacht, maar een verklaring _aarvan wordt zeiden beproey. Om >jeze re- den zij't vergund- een paging daartoe te wa- gen. Want bet feit is merkwaardig: iemand die snel rijdt gehiet in't geheel niet van de omgcving; hij kan zijn aandacht niet schcn- ken aan sohoone vergezichten; voor mooie Da uitgayen Tan den JSeder- landsclien Yolkszangbond ign Toorhanden in den Boekliandel ran de Tssrdam 0, Telefoon 3, Alkmaas. VHMWg brengt tallooze wanklanken voort en houdt en houdt angstvallig de remmen vast. Hij moet di-t doen, alles op poene van doodstraf, die hier te lande zelfs voor de ergste misda- digers is afgeschaft. Ongelukken, die in de dagbladen aagelijks te lezen zijn, schrikken niemand- af. Bij geringe snelheid zouden 99 van de 100 ongevallen vermeden worden. Hoe is dit ailes vefklaarbaar? Wanneer men de geschiedenis nagaat, dan blijkt't aanstonds, aat de snelheidssport niet nieuw is. In Griekenland bestonc'm reeds wedloopen van Marathon naar Athene. En harddraveiJijen hadden sedert eeuwen plaats. De motoirij-tuigen gaven omdat zij1 grootere snelheid mogefijk m-aken, aan de snelheids- sport een nieuw veld van beoefening. Het schijht niet bekend te zijn, in welketn tijd de Griekscbe hardlooper den afstand van Marthon tot Athene heeft afgelegd. Een van de beroemste bandloopers ini Emgeland1 heef+ 42 kilometer afgerend in twee uur 35 min,- Maar korten tijd kan de hardloopende mensch een gemiddelde snelheid bereiken, b.v. over den afstand van 100 meter, van 35 kilometer per uur. Een paard is vlu-gger. Het bereikt 60 kilometer per uur. De vergelij- kende cijfers schijnen aan te wijzen, dat in Engeland, de paarden, die daarvoor opgeleid worden, grooter snelheid bereiken dan vroe- ger. Allang geleden trachtte de mensch, de snelheid van voortbeweging door kunstmid- delen te verh-oogen. Op schaatsen- is bereib- baar 38 kilometer per uur. Een fiets m-aakt mogelijk 60 kilometer per uur afteleggen. Doch men houde wel m 't oog, dat deze snelheid niet gedurende een uur kan worden volgehouden. De krachten van den wielrijder schieten daarbij te fcort. Electrische locomotieven brengen het tot 200 kilometer. Vliegtuigen doorklieven de lucht soms met een vaart van 300 zelfs tot 400 kilometer per uur. Een buitengewone prestatie, wanneer men bedenkt, dat ae snel- ste vogel slechts- 80 kilometer naalt. De eigenschap om, als het noodig is, zich snel te kunnen bewegen heeft de mensch naar alle waarschijtilijkheid verworven om d-ezelfde reden.als de dieren. Toen- de mensch nog weinig of geen werktuigen be- zat, moest hij zich wel zeer vlug kunnen verplaatsen, in de eerste plaats, om een prooi te bemachtigon en in de tweede plaats, om snel te vluchten. Vroeger leerden we op school, dat de Kan- kooijnen- dat zij nog schielijker loopen konden dan konijnen. Groote snelheid was voor den oennensch onontbeerlij-k. Het was voor -hem een eigen schap, difc hij niet missen kon, omdat hij anders geen. voedsel in den vorm van kleine- re dieren kon krijgen en omdat hiji ten proof zou vallen voor de enorme voorwereldache dieren, die hem achtervolgden. Zoo wel het bemacbtigen van een prool door behendigheid en vlugheid als het ont- komen aan een voorwereldsch monster, moet voor den mensch met de meest aangename gewaarwordingen gepaard gegaan zijn. Men moet zich aldus verklaren, dat een zeer snel- le beweging de meest aangename gevoelens opwekt.Men kan het den tegenwoordigen hardrijder aanzien, hoe behagelijk hij zich gevoelt. niettegenstaande de motor bet ge heele lichaam schokt. Hij geniet. Het is niet een tijdelijke waanzin die nem bevangt. De motorrijders blijveni bij hun voile verstand. Zij gehoorzamen a ah een primordiaal in stinct. De lezer vergeve deze geleerde uit- drukking, die toch wel duiddijk moet zijn. De vlugge -beweging was Vroeger cene voor dai mensch- onoutbecrliike eigenschap, die zelfvoldoening gaf en derhalve met eeni po- aitieven gevoelstoon gepaard ging. In ons on- dierbewustzijn, bestaan ongetwijfeld deze en dergelijke neigingen uit oe kindsheid der menschheid. Zij hadden toen zin en beteeke- nis. Uit deze lang vervlogen eeuwen bleef bestaan deze neiging die zulk een aangen/a- me gewaarwording opwekt. Bij het Linder- spel vooral van jongens is vlugheid, een verma-ak. Dikwiils zict men een jongen hard loopen zonder hep a aide reden, cnkel en al leen omdat hij dit prettig vinat. Wanneer de snelheidszucht inderd-aad is een onderbewuste neiging die ons bijbleef en die bij- een ieder ontwaken kan en die een ieder kan meesleepen, dan stemt deze- weten- schap eenerzijds toegevelijk tcgenover den fietser, die ons voorbijsnelt alsof hij op hoi is. Immers hij weet zelf niet, waarom hij dit doet. Zijn onderbewustzijn overheerscht hem en hij geniet door het toegeven aan dien drang. Anderzijds, m-oet toch de overtuiging veld winnen, dat de mensch plichtmatig handelt, wanneer hij zijn onderbewuste neigingen in- toomt De typische uitdrukking, wanneer er een ongeluk gebeurt is, dat de auto iemand jjgegri pen™ Imeft.'Alsof de auto de schuldi- ge ware. De schuldige is niet het werktuig maar de m-ensch. die zich niet beheerscht, de men»c<i, die toegeeft aan gevoelens, welke biogeaetttch wel-licht geheel verklaarbaar zijn maar desalniettcmia ongepast zijn, omdat zij lcvensgevaarlijke gevolg en hebben voor hun medemenschen. Het moet beseft worden, dat beschaving juist als gevolg heeft, het betoomen van ons onderbewustzijn. Het staat min of meer go- lijk met de onweerstaanbare aandrang die sommigen bezitten, om eens duchtig er op los te slaan. Door drankraisbruik komt de vechitlust eveneens boven. Maar dit feit nieemt het afkeuringswaardige niet weg. Het verstand moet overheersdciend remmen. niaarvoor hebben wij deze kostelijke gave! Zoo is dan ook de snelheidsport op wegen, niet een spel, neen, het is gemis aan zelfbe- heersching. En dientengevolge verdien-t zij gelaakt te word-en en al9't niet anders is af te leeren dioor den wetgever naar gestreng- heid onderdrukt te worden. Dit is de slotsom waartoe men met deze besohouwingswijze komt. A. P. H. NDORDER STOO MiTR AMWEG- M AAT - 9CHIAPPIJ. In het verslag over 19-21 wordt oja. ge- meld, dat de opfarengst van den spoorweg ook dit jaar iets hooger was. Zij: steeg tot 98823.02 tegen: 93369.39 in 1920, tegen 87945.13H in 1919, tegen 84495,1114 in 1918, tegen f 76186.61 in 1917, tegen 69364.70% in 1916, tegen 61476.7554 in 1915. Uit de lafrekening der exp-loitante blijkt, dat de -imkomsten het bedrag der overeenge- toomen exploitatielkostm hebben overtroffen, zood'at door haar boven de bij; het exploitatie- contnact geg-arandeerde som van 9900. a wvuv

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1