Bij ons gaat godsdienst zljoi juist de menschen uit de bourgeoisie. Het is hun zaak en daarom kan men als arbeider niet zeggen nu zullen wij maar standenscho- len maken. Spr. ziet in ait alies het klein burgerlijke Holland waar mien graag school- bestuurtje speelt. Tegen den heer v d. Bosch betoogt spr. dat heel wat kinderen onder pressie naar de bijzondere scholen worden gestuurd. Vergelijkt men de le en 5e gemeente^chool met de prachtige scholen van dezen tijd, Jan zijn het hokken. Het gaat van de christelijken Diet aan tie zeggen- wij hebben al zooveel be- taald. Wij hebben geen razia op de openbare kassen ged'aan, maar gedacht dat er met mogelijkneden gerekend zou worden-. De heer B a boven a lies. De heer Westerhof heeft steeds den heer Bak aanziende zich de vraag gesteld: „Is dat een katholiek?" en steeds zag hij in hem niets dan een liberale uitbuiter." De heer B a k U deed- mooit zaken met miij. De heer Westerhof ging voort en be- toogde, dat de tot nog toe gevolgde regeling steeds voldeed en begreep daarom niet waar- om de heer Cloeck cut wilde veranderen. La- ten wij over een jaar nog eens spreken, dan zal blijken, dat Alkmaar spoedig zijh stan- denscholen heeft en de 7 klassescholen: alleen de scholen voor de armem zullen zijn. Spr. beweert dat dit zeer verkeerd is. if-flet leek hem; vanzelf sprekend toe, dat de raad die benoemt, ook de instructie vaststelt en spr. wil in deze dan ook inwilligem wat de bond vraagt. Ook leek het hem vanzelfsprekend dat voor privaat-onderwijs, de onderwiizer het beste het kind kent. De veronderstelling dat de onderwijzer leerlingen zal maken om voor- deel is niet fair. Met den Bond1 meent spr. dat niet B. en W. maar de ouders en de on- derwijzers moeten uitmaken of een kind pri- vaatlessen noodig heeft. Spr. neemit aan dat in een' meer gegoed be- schaafd mill'ieu er meer kans is dat de kin deren beter het onderwijs kunneni volgen, doch het komt ook voor, dat in de hoogere standen, de ouders nog minder aan de op- voeding van hun kinderen doen dan de ar beiders. Het argument dat door de opleidings- scholen de begaafden meer kans krijgen- oor- deelt spr. vervallen. Inzaxe de cocducatie be- toogdc spr. niet te begrijpen, waar in het gc- zin de jongens en meisjes ook samen worden opgevoed, dit op de scholen ongewenschit is. De coeducatie zal zich juist laten wreken en is voor de R. K. een dogma waarvoor ze geen argumenteni hebbeni. Mr. Leeesberg: U heeft er niet veel over gelezen. De heer WesterhofZoo'n systeem moet leiden tot aparte mannent- en vrouwen- dorpen. iMr. Leesberg: Het is geen sociaal- vraagstuk alleen. De heer Westerhof ging voort en noemde het dwaasheid het standen-meisjes- schooltje in stand te willen houden. De steun van reohts gaat tegen het openbaar onderwijs. De idee, dat spr. den heer Cloeck een beentje had willen! lichten, is al te dol. Wanneer spr. wethouder had willen zijn, dan had hij- daar met algemeene stem- men kunnen zittem, doch hij wil dit alleen, als hij daardoor ook wat voor het proletari- aat zou- kunnen doen. De heer Cloeck zit daar met verkracBting van zijn eigen pro gram. De rechtschen zouden hun beginsel niet verkrachten om maar op den- wethouders- stoel te mogen blijven zitten. De heer H. E.Bosman: had deiv indruk gekregen, dat die heer Westerhof na zijn ver- geefsche speculatie op spr. en den heer Van Veen, als arbeiders, er nu eeni zaak van links tegen rechts van pogen te maken. Spr. be- riep zich als een bijkomstigheid op Leeuwar- den. Hij zal v66r het voorstel van B. eni W. stemmen. De heer Van den Bosch oordeelde, dat in het algemeem de heer Westerhof wel eens gelukkiger in zijn argumentatie was ge- weest dan thans. De heer Westerhof stak een pluim op den hoed van de menschen voor het bizonder onderwijs, die zich daarvoor zoo groote offers hebben getroost, maar kon toch de verleiding niet weerstaan, te zeggen, dat die alleen handelden uit bourgeois belan- gen. Spr. wil er scherp de aandacht op ves- tig-en, dat de offers niet in hoofdzaak een bourgeois belang dienden,, maar in hoofdzaak het arme kind. Op onze scholen bestaat het groote contingent leerlingen uit kinderen van ouders, die niet in staat zijn, financieel de offers te dragen. Toch zijn die offers niet van 6en zijde gekomen. Ook de arbeiders heb- beni daarvoor met liefde hun geld gegeven. Deze liefde berustte dan ook op de wetem- schap, dat het onderwijs alleen gebaseerd op de menschelijke kennis, niet kan vold-oen, maar moet hebben den grooten grondslag van het godsdienstig leven. Wij verkondigden nooit liaat tegen de openbare school; wij vinden het onderwijs daar minder geschikt, maar hebben de O. S. altijd gegeven, wat de wet vroeg. Wij hebben gelijkstelling vraagd. Dat deze wel zware lasten legt Wij hebben gelijkstelling go re lasten legt op de gemeente, betreur ik evengoed. Ik zou ook licver willen, dat de kosten drukken op de Rijks kas. De heer Thomsen U hadt minder kost bare scholen kunnen bouwen. De heer van den Bosch Vroeger, toen het over het Rijk ging, hield men daar- mede niet zooveel rekening. Ook wij betalen belasting. i De heer Thomsen Vroeger waren de financien in het bizonder van de gemeenten niet zoo ongunstig. De heer Van den Bosch was altijd voor bezuiniging, waar bezuinigd kon wor den, maar de nieuwe scholen- zijn ingericht, zooals een nieuwe school behoort te worden ingericht. Wanneer er amen-dementem wer den ingediend, dan zou spr. graag zien, dat de fraoties tijd kregen, om zich te beraden. Was dit niet het geval, dan zou spr. v66r het voorstel stemmen. De heer Cloeck was van meening, dat uit de artikelen 3 eni 4 van de wet kan wor den afgeleid, dat het in principe de bedoeling van de wet is, dat de opleidingsscholen 6 leerjaren tell en. Dit is ook gebleken uit een ministerieel besluit en uit een passage uit de Memorie van Toelichting. De eisch van den 7-jarigen leertijd bedoelt, dat geen kind ge- dmrende 7 jaar de gelegenheid wordt onthou- den het onmisbare elementa-ire onderwijs te genieten. Ten opzichte van het begrip een- heidsschool, wil spr. opmerken, dat de Mi nister reeds schreef in de Memorie van ant- woord, dat het van verwarriag van begrip- pen getuigt, de O. L. S. met deni naam van eenheidssch-ool te betitelen. Spr. verloochent zijn beginselprogram niet. Hij heeft juist in de bijlagen en de scheiding van standen ge- propagieerd. De voorzitter: U vergist zich; U be doelt tegen de scheiding. De hoer Westerhof Hij vergist zich niet maar spreekt toevallig de waarheid.^H De heer Cloeck: Ik ben) tegen de schei ding. Ik heb de gelegenheid gewild voor ieder kind, om er te komen en spreek de bewe- ring tegen dat er in Alkmaar standenscholen zullen komen. Waarom ik ben omgedraaid, spreker wil het wel zeggen. 'Het is voor hem een groote moeilijkheicf geweest, toen) hij van den heer Kooij vernam, dat de verplich-ting, die, de gemeenschap bij de aanvaarding van de eeniheidsschool op zich neemt, is, er voor te zorgen, dat het volkskind verheveni wordt tot het niveau van. de kinderen van de beter gesitueerden. De heer Westerhof Volkomen on- juist. U spreekt bewust onwaarheid. De heer Cloeck: Dat moet u nooit zeggen tegen mij. Ik heb het precies zoo op- eschreven en ik heb het onderzocht ook en uc heb bemerkt, dat de heer Kooij geliik had. Professor Casimir schreef in de N. Rott. Cour., dat de betere licharoelijke verzorging en de betere behartiging van de geestelijke ontwikkeling maakt, dat de instelligentie een geschikter voedingsbodm vindt. Ik kan dus ook niet anders doen dan onderschrij-ven, wat de heer Kooij heeft giezegd, maar -moet daarnaast ook zeggen, d^ ik met de verwe- zenlijking van mijn ideael nog een beetje moet wachten. Men mag tegen mij niet s^re- Ja heropening kwam in stemming amen- ken van verloocbening van principes. Wij mogen de oogen- niet sluiten voor het feit, dat aan de eerste en vijfde gemeenteschool het aantal willekeurige verzuimen 367, aan de dierde 121, en aan de z.g. standenschool selchts 22 bedxoeg. Hieruit blijkt wel, dat het eene gezin veel meer waarde hiecht aan de opleiding, die aan bet kind gegeven wordt, dan het andere; dat rekening gehouden moet worden, dat het eene kind op een andere wijzie moet worden aangepakt dan het andere. De heer Westerhof vroeg het woord voor een bizonder felt. Devoorzitter vroeg, of de Raad dit wilde verleenen. De heer Bak: Wij zijn altijd welwillend voor den heer Westerhof. De heer Westerhof oordeelde het recht op het woord te hebben, omdat de heer Cloeck had betoogd, dat de heer Kooij hem bewogen heeft zijn standpoint los .te laten. Spr. ontving een brief van den heer Kooij, waarin deze schreef: „dat het zeer wel moge- lijk was, dat de heer Cloeck in de discussie zou aanvoeren, dat hij in een vergadering ten s-tadhuize gezegd zou hebben. dat de voor- waarde voor het instellen van een eenheids- school zou zijn: schoolvoeding, schoolbaden, schoolkleeding en doorvoering van hygie- nische maatregelen. Het is waar, zoo schreef de heer Kooij, dat ik daarop de aandacht van den wethouder heb gevestigd, maar ik heb niet gezegd, dat dit die voorwaarden zouden zijn, voor de aanvaard-ing van de eeniheids school, maar er op willen wijzen, dat deze zaken al -te zeer ontbreken en dat de eenheids- school, die de wethouder van Onderwijs wil de, aanl-eiding d-ient te zijn, daaraan meer dan tot nog toe aandacht te wijden in het belang van de jeugd. U kunt dus zoo noodig met diezen brief dat wapeni hem uit de han d-en slaan." U verloochent dus wederom uw edgen1 pro gram. De heer Cloeck: Geen kwestie van. Devoorzitter wil stemmen. 'De heer Westerhof maakte de ver- zoeken van den B. v. N. 0. tot zijn voorstel- len en verzoch-t d-e amendementen een voor een in stemming te brengen. De v o o r z i 11 e r schorschte voor eenige oogenblikken de vergadering. :Na heropen' pMi dement 1, bepalende dat de scholen voor ge- woon L. O. in de gemeente 7 leerjaren zul len omvatten. Mevr. Aukes zou eigenllij-k vo6r zijn, m-aar ging na de toelichting van den wet houder, dat alle kinderen in de gelegenheid worden gesteld, het onderwijs, dat ze verlan- en, te v-olgen, met het voorstel van B. en mee. De voorzitter wenschte geen herope ning van de discussies. Het amendemenit werd hierop verworpen met 11 tegeni 6 stemmen v66r de Soc.-Dem. Het amendement, bepalende, dat voor de eerste 6 leerjaren op al'le scholen in -hoofd- trekken hetzelfde leerplan geldt, verwierf hetzelfde resultaa-t. Dit was eveneena het geval met het amenr dement, bepalende, dat voor het 7de leerjaar twee leerplans geldeni, 66n voor de leerlingen, die onderwijs zullen. ontvangeni op de H. B. S., Gymnasium of Handelsschool, en 66n voor de overige leerlingen. Bij het amendement, luidende: „De z.g. standenscholen vervallen, gaf de voorzitter als zijn meening te kenmen, dat daarover be- zwaarlijk gestemd1 kon worden, aangezien er geen standenscholeni in de gemeente zijn. Het amendement werd hierop met de stem van den heer H. E. Bosman tegen, aangeno men. Het amendement: „Alle scholen zijn ge- meentescholen", werd verworpen. (V66r de soc -dcmocraten en de heer Cloeck). Eveneens werd verworpen het amendement, bepalende, dat het maximum aantal leerlin gen per klas 32 k 36 bedraagt. (V66r stem- den de sociaaJ-democraten en mevr. Aukes). Ook werd verworpen het amendement: ,.Het U L. O. wordt op een gemengde school gegeven in 4 leerjaren. (V66r de soc.-demo- craten en de heer Cloeck). Het amendement, bepalende, dat het scbool- jaar aanvangt op den eersten schooldag na de zomervacantie, was door B. en W. reeds over- genomen. Op een vraag van mevr. Aukes deelde de Voorzitter mede, dat de voorgestelde bepaling, inzake het geven van privaat onder wijs reeds in de bestaande verordening voor- komt. Het voorstel, om het artikel inzake het ver- bod van het geven van privaat onderwijs te laten vervallen, werd verworpen. (V66r de sociaal-democraten) Het voorstel om de instructies niet door B. en W„ maar door den Raad te laten vaststel- len, werd aangenomen. (V66r de sociaal- democraten en de heeren H1. E. Bosnian- van Veen, van den Bosch en mevr. Aukes). De Voorzitter deelde mede, dat de Wethouder van Onderwijs de concessie wil de doen, om de bepaling inzake het van dag tot dag bijhouden van het kl'asse-aanteeken- book te doen wijzigen invan week tot week De heer Westerhof vond deze conces sie niet voldoende. Spr. wilde die bepaling geheel laten vervallen. t (V66r het voorstel, om aldus te handelen, stemden slechts de sociaal-democraten). Hierop kwam in stemming het amendement vn mevr. Aukes, gesteund door den heer Thomsen en den voorzitter, om de U. L. O - schoni voor jongens ook open te stellen voor meisjes Dit amendement werd aangenomen. (Tegen de R.-K De voorstellen van B en W werd en hierop en bloc in etommm^ gebrachf en aangenomen met 11 tegen 6 stemmen (Tegen de sociaal- democraten). Voorzitter stelde hierop aan de orde het aengehouden stuk van de bewoners vn Kabelstraat. D» heer G o v e r s drong op spoedige voor- ziening aan, Mr l eesberg was onvoorbereid en zou r*" aange'egenheid nog des avonds met den directeur van gemeente-werken onderzoeken De heer G o v e r s wees er op, dat ook door het werk aan de Voormeer, met het oog op't vender, de gevraagde verbetering dringend noodig is. Mevr Torritsma-Sjoers deelde nog mede dat de geheele Uitenboschstraat wordt oogebroken Het daar een verschrikkelijke toestand De menschen in de Kabelstraat kun nen 't niet uithouden van den stank; ook zij oordeelde direct ingriipen noodzakelijk. Dp heer Westerhof vroeg of het wel fn orde was. dat de Wethouder van Publieke WerVen van niets weet. Mr I. eesber g hoorde als regel deze dinepn 'sMaandags: door de Pinksterdagen bad hii geen z'tting gehouden. De heer Oovers meende. dat de directeur gemeentewerken dergeliike ingrijpende din een had moeten m-eedeelen. De heer H E Bosman vroeg nog, of de Pi ad kon vernemen. wat de oorzaak van den toestand ishet is een onhoudbaren toestand. die niet geduld kan worden. De aannemer be. liep reeds een groote strop, omdat men aan gemeentewerken niet weet, waar de gas- of waterleidingbuizen liggen. Daardoor kwam het voor, dat een gegraven put weer verderop gegraven moest worden. De Voorzitter zeide, dat B. en W. er niet genoeg van weten. Mevr Jorritsma merkte op, dat de aan nemer toch over de kwestie biji den bu-rge- meester was geweest. DeVoorzitter had hem verwezen naar den Wethouder van Publieke Werken. De heer van Veen begreep niet, waarom men met de werkzaamheden van den hoogen kant en niet van den lagen kant was begon- nen. De aannemer had dit gewild. De Direc teur van Publieke Werken wilde het niet heb ben en nu ligt de Kabelstraat vol met het vuil van anderen. DeVoorzitter was het er mee eens, dat er iets moest gebeuren en zegde toe, dat de zaak zal worden aangepakt. Besloten werd, de zaak ter afdoening in handen van B'. en W. te stellen. Het woord was hieraa aan den heer Wes terhof voor het houden van zijn interpella- ties. Die over het geschil tusschen de firma Klein en Winter en den Alg. Ned. Bouwvakarbei- dersbond, alsmede over de loonen der ge- meente-werklieden en de werkverschaffing werden ingetrokken, terwijl die van mevr Westerhof over de werkster van het Stadsziekenhuis werd aangehouden, waarop aan de orde was de interpellatie van den heer J. Westerhof betreffende d-en gewezen lantaarnopsteker van't Hof. De heer Westerhof betoogde, dat de man v66r zijn beurt was ontslagen. Als be- middcling wilde spr in de lichitcommissie hem 100 geven voor aangedaan onrecht B en W. vonden darvoor geen termen en spr. steit voor daartoe alsnog te besluiten. De Voorzitter zeide, dat het college het niet juist vond, omdat er niet gezegd kan worden, dat er een recht geschonden was Als loonarbeider kreeg hij tengcvolge van de Invoering van automatische ontsteking zijln ontslag. Met h-em 100 te geven doet men lets, wat men niet doen moet. De heer H.E Bosman Hij is niet ont slagen door de invoering der automatische ontsteking. Na hem zijn er nog anderen aan- gesteld. Er is tegen hem onbiUijk gehandeld. De Voorzitter Het is waar, dat la ter, omdat de ontsteking niet vroeg genoeg geheel kon worden aangebracht, ooor nood- 1-ottige omstandigheden een ander is aange- steld Van onrecht is geen sprake. De heer Westerhof deeld-e mede, dat de lichtcommissie juist door het geval, besloot, dat voortaan slechts in volgorde wordt ont slagen. De heer P1 e v i e r deelde nog mede, dat de directeur ook geen bezwaar had de 100 rut te keeren. Dc heer v. d. Bosch vond aanlelding In het feit dat de commissie eenparig is v66r het toekennen van de f 100. er v66r te stemmen. De Voorzitter: De aanwezige leden van de commissie Dc heer Westerhof: Er kan er maar &n tegen geweest zijn. Het voorstel van den heer Westertiof om aan den heer van't Hof 100 te betalen, "rprd nangenomen (Tegen Mr. Leesberg, Rak Thomsen en Cloeck. De heer Govers Mppf bniten stemming). Hierop werd de vergadering geslotcn. Prorinciaal Nieuws UIT SCHERMERHORN. (Vervolg gemeenteraad). Ingeikomen wiaa van Ged. Stacen een schrij- ven, waarbiji werd aangedrongen op het be- spoedigen van het siti-chten van een nood- slachtplaats te de Rijp, tot welke kring Scher- inerhorn behoorde. Wethondfer Groot vond een noodslacht- f-laats in iedere gemeente meer gewenscht. let was te bereiken door aan iedere slacht- plaats een klein laiboratorium te bouwen. De kosten waren z.i. niet zoo groot. Dc heer Groot had een onderhoud gehad met den veearts Kleinjan te Alkmaar, die be- reid was, de keuring per stuk te verrichten en wed voor de levende keuring van paarden en runderen 4 per stuk, vairkenc en vette kal- veren 3, schapen, geiten, nuchteren kalve- veren en biggen beneden 60 K.G. voor 2.00 en voor ieder d-ier, dat een slager tegelijlker- tijd meer slachtte 1.00. Deze bedragen waren voor de geslachte dieren gelijk, zoodat voor do keuring van een paard of rund /8 vcrschuMgd was; voor een paard of rund bij noodsladiting was een minimum bed rag van 5 per stuk verschul- digd, terwijl een daaraan verbonden bacterio- logisch onderzoek extra betaald moest wor den. Spr. wilde het sflachten in de gemeente houden. Ook De Beemster voelt niets meer voor satnenwerking. De heer Kalis wilde de keurloonen verha- len op -het te slachten vee, omdat veel vee uit de omliggende gemeenten te Schermierhorn terecht zal komen. Spr. beoogdie v66r alles te voorkomen, dat de noodlslagera Ibroodeloos worden. De heer Oostwouder betwijfelde sterk of het na de inwerkingtrcdiug van de vleesch- keuringswet mogelij-k zal blijiveni, het noodige- slacht vee uit andere gemeenten naar Scher- merhorn te vervoeren. De voorzitter begreep nooit, dat een kleine gemeente als Schermerhorn de kosten aan een en ander verbonden, zal kunnen dekken. De heer Kalis betoogde nog, diat het groote voordeel van een noodslachtplaata in de ge meente is, dat de noodslagera dag en nacht alle uren beschikhaar etaan, wat in het abat toir niet het geval is. Besloten werd, Ged. Staten te beridrten, dat de Raad het gewenscht oordeelt, het slachten in de gemeente te houden. -Het kohier van de hondenbelasting werd hierop vastgesteldi. De voorzitter had nog steeds de rekening oyer de door wiilen burgemeester de Leeuw bij de fi-rm-a v. d. Mande bestelde schrijtfma- chine. Spr. oordeelde, dat deze zaak nu eens moest worden afgeda-an. Wethouder de Groot zeide, dat deze schrijf- machine nooit gekocht was geworden. Burge meester de Leeuw heeft haar alleen gehad om te probeeren. Op de vraag van den heer Bak- ker, van wie de schrijifmachme was, zeide wiji- len^ burgemeester De Leeuw destijds bits: „zii is van mij." De machine kon z.i. nooit voor rekening van de gemeente worden ge- nomen. Spr. vond het voorts vreemd, dat er nooit eerder over gesproken was. De heer Oostwouder o-ntkende dit. De schrij-fmachine was wel- eerder besproken. Er was al eens gezegd, dat ze weg was. De voorzitter Betoogde, dat een schrij{ma chine ter secretarie nooit gemist kon worden. De heer Balkker zeide, dat de wethouder destijds niet wist van wie de schrijfmach-ine was. Toen spr. er naar informeerde, kreeg hij daddijk van burgemeester De Leeuw grau- wend ten antwoord-: „die sdirijfmachine is van mij." Als de schrijfmachine ter secretarie noo dig is, dan is spr. daar niet tegen. Het is de vraag echter of de gemeente nu het eigendom van wijlen burgemeester De Leeuw moet aan- schaffen. De heer Oostwouder vond, dat de machine maar weer naar de firma van der Manderen toe moest. Er was al aardig op getilct. 'De voorzitter: Ze kan niet gemist worden,. De machine is nog goed. Elke secretarie heeft een schrijifmachme. De heer Bakker: De kwestie loopt al drie jaar. Er is al veel op de machine afgeraim- meld. Die haar kocht, moet haar accepteeren. De gemeente kocht haar nooit. De gemeente had het ding niet mogen blijven gebruiken. De voorzitter: Dat is gedaan, omdat ze niet gemist kon worden. De heer Oostwouder: Versdiillende perso- nen hebben het crop geleerd en daardoor is ze nu minderwaardig. De voorzitter: Maar de machine is todh gebruikt geworden in dienst der gemeente. De heer Oostwouder: Dc wil wel een machi ne aanschaffen, maar deze wil ik niet hebben. De voorzitter: Wij kunnen toch geen ma chine terugsturen, die wij all zoo lang ge bruikt hebben. De heer Bakker: Het ding zou vcrdwijnen. De heer Oostwouder: Daar is ze ingepakt voor geweest. De voorzitter: De machine is nooit inge pakt geweest. Een machine wordt na gebruik steeds afgesloten. Wethouder de Oroot begreep nooit, dat de rekening nooit in het college van B. en W. was besproken. De voorzitter zeide, dat dit wel het geval was geweest en wel tijdens afwezighekf van den heer de Groot uit de getmeente. Er moet een schrijfmachine ter secretarie aanwezig zijn en het is billijk, dat de raad de machine die zoolang gebruikt is, accepteert, onafhan- kelijk hoe ae vorige burgemeester deze besteld Wethouder de Groot oordedde de mar-bine overbodig. De burgemeester kan niet typen. De voorzitter: Dat doet er niets toe. De zaak is, dat er voor de gemeente mede getypt wordt. Van zeer veel uitgaande stukken moe ten nu eenmaal meerdtere exemplaren gemaakt worden. Op een vraag van den heer 'Kalis deeldle de voorzitter mede, dat de machine voor /275 was gekodit in October 1919 en dat or een 15 onkosten bijl komen. De heer Bakker weet wel hoe de zaak staat en gevoelde wel, waar de knoop vastzat, doch wil de gemeente een beetje haar fatsoen hou den, dan moet ze betalen. Daar is de kous maar af. Het is te gek het ding terug te stu- ren. De heer Oostwouder: Ik wil het ding op- moffelen en terugsturen, doch de onkostai be talen. De heer Kalis vond dat grappenmakerij, waarmede men niets opschoot. Het gaat hier evenzeer om de eer als om de knikkers. Was hier gezegd geworden „ik acht het noodig, dat hier een machine aangeschaft wordt", dan was niemand er tegen geweest. Wethouder de GrooV Oeen kwestie van, maar de machine is hier binnengesmokkelid. Er is nooit met de wethoudiers over gespro ken en de gemeente kan ze dus niet accep teeren. De voorzitter: A.u.b, een beetje meer eer- bied voor den overleden burgemeester. Laat die nu met eere rusten. Hij heeft verbazend veel voor de gemeen te ged'aan en in ieder ge val de machine terwilli van de gemeente be steld. 'Deed hiji het persoonlijlc, a la bonheur, ze is er nu en al ware het al'leen ter eere van de nagedachtenis van burgemeester De Leeuw. dan moest men er niet verder over uitiwijden, en het ding accepteeren en betalen, omdat de machine in ieder geval voor de ge meente noodig is. De heer Bakker: Daartnede ben ik hot vol komen eens, maar met de zedepreek ben ik het niet eens. Toen wij: er met wijlen burgemees ter De Leeuw over spraken, werden wij knap bdeed'igd. De voorzitter: Daar weet ik niets van. Het was voor mijh tijd. Ik kende burgemeester De Leeuw niet, maar hoorde wel, dat hij hard voor de gemeente heeft gewerkt. De heer Kalis: Waarom is de machine niet eerder betaald? De voorzitter: Ik 'ben dezen winter bij de firma v. d. Manderen geweest en vernam, dat de burgemeester haar besteld had. Z. h. s. werd hierop besloten de machine te accepteeren en te betalen. Bij de rondvraag zeide de heer de Groot vernoimen te hebbai, dat een raadslid aan sommige menschen den raad had gegeven oun den deurwaarder, die met het innen van de belastinggelden was aangevangen, maar niet te betalen. De 'bedoeling is misschien niet kwaad geweest, doch spr. zou liever zien. dat een raadslid den menschen anderen raad gaf en hun b.v. in overweging gaf een verzoek tot ontheffing aan den raad te zenden. 'De heer Oostwouder infortneerde, of het water uit de kerkdbalk al1 scheikundig onder- r zocht was. I Wethouder de Groot wist niet, dat diaartoe j door den raad was besloten. De voorzitter betoogde dat er geen bak in de gemeente was, waar het water zoo goed was. Wil men echter een onderzoek, dan was spr. er niet tegen. De heer Oostwouder vond dit nu overbodig, omdat de bak nu zoo goed als leeg was. Spr. geloofde niet, dat de bak lek was, doch niemand kon toen constatceren, dat er geen water van buiten was ingedrongen. Spr. was er voor, de bak te verplaatsen. Dit kan zonder veel kosten gcschieden. Spr. vond dit in verband met het watergebrek noodig. De voorzitter en de heer Bakker vonden de waterleiding de eenige uitkomst. 'De heer Oostwouder was daar niet voor. Spr. wilde liever een betonnen bak aanschaf fen om daarin de waterwagens te ledigen. De menschen kunnen dan steeds water halen. Nu moeten de vrouwen het's midd'ags doen, om dat de mannen niet thuis zijh. Spr. zou ook gaarne zien, dat de komst van een waterwa- gen per omroeper bekend gemaakt werd. •De voorzitter zou voor voMoendte bekendheid zorgdragen. Wanneer de waterwagen niet leeggehaald werd, dan mocht het overblijVen- de deel in de bak van een bewoner geledigd worden. Voor het verplaatsen van de kerkebak of het pflaatsen van een betonbak gevoelde de raad weinig. De heer Oostwouder verklaarde hierop raarne te zien, dat de hondenbelasting voor len, die een hondje houden om ratten te van*- gen, op I werd gesteld. De voorzitter vreesde, dat dan spoedig alle honden rattenvangers zouden zijn. De heer Oostwouder vroeg, wie het toe- zidit heeft op de door d'en heer Kriller met rijkspremie gebou^vde waning, waarvoor oude vloerleggers en deuren gebruikt worden, iets wat zeker door den minister niet gewild wordt. De voorzitter was geen deskundige. De pre mie een f 1000 wordt in termijnen betaald, wanneer aan de voorwaarden wordt voldaan. Het betreft hier de bouw van een woning en men mag wel wat vertrouwen in den 'bouwer stellen, die trouwens zelf dc risico draagt. De hui'zen, gebouwd door de bouwvereeniging zijn wel onder tozicht gebouwd, doch laten ook wel te wenschen over. De heer Oostwouder wilde het percentage van opcenten op de personeele belasting voor 1923 weer terug brengen op die van voor De voorzitter oordeelde, dat dit met ging, omdat de verordening pas was goedgekeurd. De gelden moeten er bovendien zijn en als men op alle mogelijke wij'ze de mkomsten vertnindert, dan loopen de financien in het honderd. De heer Bakker betoogde, dat men dage- lijlks uit, dat men moet verminderen. De heer Bakker betoogde, diat Schermer- norni geeni heffinigsfaotor heeft, iets wat bijna in geen gemeente gebeurt. oordeelen. Wethouder de Groot vond het ook een za- kelijke belasting en daarom on'billij'k. De raad gevoelde in meerdeiheid niets voor het voorstel en ging hierop in comite. De heer Oostwouder bleef de opcenten op d'e personeele belasting schandelij'k onbillijk Giisteravond! vcrgadsrde de Tuinbouwver- eeniging Schermerhorn en Omstrdken" in cafe „De Rloode Leeuw." Met het Bestuur waren een 40-tal leden te- ganwoondiig. De voorzitter, de heor C. Groot pende met ecu woord vain welkom dte verga dering en wijldde eeniige woorden aan de na gedachtenis van den heer H). Smit, door wiena overlijd'an de vereeniging een Bestuura- lid had verlioren. De voorzitter deelde hierop mede, da tdte zakken waren gearriveerd' en bij den heer Los Iconden wtorden afgehaald. Na voorlezing van eenige ingekomen stukken ging men: over tot bch andeling van de regeling van vervoed. Zooals in de vori ge vergadering was besloten zouden de aard- appelen dit jaar wedter naar Langedijk en de groenten na'ar Purmlerend vervoerd wor den. Hfet Bestuur had opnieuw een' regeliing getroffeni met den echipper Schot, die zien berei dbald vericlaard! de aandappelen weer te willen vervoeren voor den prijs, zooals het vorige jaar was vastgesteld. Do heer Westerhof handhaafde het amemdement, -omdat ze er by aanineming van het voorstel van B. en W. zeker zullen komen. De heer Thomsen: Dan stemmen wij alle* maal v66r het amendement De heer Westerhof: Als die meerderheid dan maar b-egrijpt dat ze zich, wanneer ze straks de standenschool help-t maken, belache* lijk maakt. De Voorzitter: Laat dat nu maar aan ons over.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6