1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 186 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922. Dr J. VAN EEITWEN Dit nummer hestaat aft 2'bladen bomiMiientsprijs bij roornithetaling per 3 maandon f 2.—, fr. por post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advcrtontiopr. 25 ct. p. rogoL, grootorc letters naar plaatmdi.itr franco N.V. Book- on llandolsdr. v.U. llorms. Ooator Zoon. Voordam C9, Tel. Adminietr. No. 3. Rodactie No. 33. MA1NDAG Dlrecieurs ti. II. KRA&. ttesftteodacteui'*j. if. AtrttttA. 12 JUNI Ruitenland. DE 1ERSCHE KWESTIE. De verdere conferences tusschen de par- tijen inzake het Engelsch-Iersche verdrag ver- loopcn bevredigend. Lloyd George verklaarde aan de „Sunday Times", dat hi} zeer ver- heugd was over de gemaakte vorderingen. Naar de „Times" meldt, kunnen de vooruit- zichten van de Engelsch-Iersche besprekingen gunstig worden genoemd. De zes voornaam- ste moeilijkheden, die een goedkeuring van de oorspronkelijke ontwerp-grondwet van den lerschen vrijstaat beletten, zijn overwonnen. Dit wil echter nog niet zeggen, dat de consti- tutie .thans onmidddllij-k openbaar zou wor den gemaakt, daar nog een aantal minder be- langrijike kwesties behandeld moeten wordien. De hooflclkwesties echter, dlie de grootste moei lijkheden veroorzaakten, zijn geregeld. DE BESPREKINGEN DER KLEINE ENTENTE Naar uit Belgrade wordt gemeld, hebben de minister-presidenten der Kleine Entente aldaar een poiltieke bijeenkomst gehad. In deze conferentie werd nogmaals nadrukkelijk de onderlinge solidariteit der regeeringei van de Kleine Entente naar voren gebracht Voorts werd beraadslaagd over de gemeen- schappelijke houding, welke de mogendheden van de Kleine Entente op de Haag6che confe rentie zullen aannemen. Griekenland zal wellicht tot de kleine En tente toetreden. VOOR DE FRANSCH-DUITSCHE TOENADERING. Te Berlijn had gister in het Rijksdagge- bouw een grootsche betooging plaats voor de Duitsch-Fransche samenwerking, meldt de Crt. Tal van vertegenwoordigers van den Franschen Liga voor de rechten van den mensch waren daartoe te Berlijn aangeko- men. De groote zaal en de tribunes waren geheel gevuld De njksdagpresident L6be begroette de vergadering en sprak er zijn vreugde over uit, dat socialisten en burgerlijke democraaten uit Duitschland en Frankrijk tot een gelijk doel waren vereenigdi. Als eerste spreker nam de 8l-jarige Buis- san, oud-tninister van Onderwijs van Frank rijk, het woord. Spreker wees op de noodza- kelijkheid, dat het groote en crnstige misver- stand tusschen de beide naties uit den weg moet worden geruimd, ondanks de vele moei lijkheden. Voor den Duifschen Bond voor dien Vrede hield daarop graa! Kessler een toespraak, waarin hij o. a. wees op den vasten wil van het Duitsche volk, om ae verwoeste gebieden in Frankrijk te herstellen. De vervullings- politiek der Duitsche regeering zei hiji wordt gesteund door de groote meerderneid der bevolking, doch het volk moet ervan over- tujgd zijn, dat het werk voor het herstel niet tot militaire doeleinden zal worden aange- wend. Daarom hangt de kwestie van het her- stel ten nauwstc samen met de kwestie der ontwapening. Wij erkennen, dat Frankrijk het recht rieeft, bijzondere militaire garanties voor zijn veiligheid te verlangen. Deze kun- nen evcnwel het best in een internationale overeenkomst worden vastgelegd, waarbij van weerszijden garanties worden gegeven. Eerst wanneer Duitschland cn Frankrijk in den Volkenbond hand in hand zullen gaan, zal dit l-ichaam het doel ifadterbij kunnen komen, waartoe het in het leven werd geroepen. Veel bijval viel vervolgens ten dee-l aan prof. Basch, hoogleeraar aan de Sorbonne te Parijs. Hij hield zijn rede voor een' deel in het Duitsch en herinnerde aan het gebruik, dat v66r den oorlog bestond. n.l. dat Duitsche prolessoren naar Frankrijk gingen en Fran- sche naar Duitschland, om voordrachten te houden. Op het oogenblik bestaat tusschen beide landcn echter een diepe kloof, welke zoo spoedig mogelijk moet worden over- bruga Hij zeide, dat, indien het door den vorigen spreker aangehaaide internationale verdrag tot stand mocht komen, de Fransche demo- craten voor de ontwapening zouden zorgen. Daarna zette hij zijn rede in het Fransch voort en maakte een hamdgebaar in de rich- ting van professor Einstein, daarbij doelende op het begin der wetcnschappelijke verbroede- ring. Een stormachtige ovatie volgde. Ein stein dankte met enkele woorden voor de hem gebrachte hulde en zeide, dat iedere tijdge- noot zich thans de vraag dient te stellen :\Vat moet mijn land doen opdat ook de andere na ties daarvan nut zullen hebben? Daarna voerde de Fransche professor Bou gie. die ook Fransch gedelegeerde was op het te Praag gehouden congres van Volkenbonds- vereenigingen, het woord terwijl als laatste spreker optrad de Fransdie socialistiache af- gevaardigde Renaudel, die eveneens zijn vreugde uitsprak over de samenwerking tus schen de burgerlijke en socialistische republi- kein^n van beide naties. Penaudel (Frankriik) zal Dinsdag een rede ^^i'drn voor de Berlijnsche vakvereenigingen HET ECONOMISCH HERSTEL VAN RUSLAND. Naar uit Moskou wordt gemeld, bereidt de sovjet van Petrograd zich voor op een plech- tige zitting voor de begroeting van de reeds te Petrograd vertoevende vertegenwoordigers der Duitsche industrie. Volgens mededeelingen van de commissie voor den buitenlandschen handel van sovjet- Oekraine is thans met een groep van groote Duitsche banken een overeenkomst gesloten, volgens welke deze banken aan sovjet-Oe- kraine een crediet van 100 millioen mark zul len verleenen, waarvoor deze financieele groep in ruil landconcesisesi zal verkrijgen in het gouvemement Odessa en wel voor een op- pervlakte van 200.000 desjatin. De Duitsche concessionnarissen zouden aldaar do werk- zaamheden reeds zijn aangevangen. Volgens andere berichten heeft een groep van Duitsche kapitalisten-vertegenwooraigers van de Russische Bank voor het Zuid-Oosten naar Berlijn ontboden tot het voeren van be sprekingen met betrekking tot den wederop>- bouw van het Zuid-Oosten van Rsland. HERVATTING VAN DEN ZEPPELINBOUW. De „Daily Mail" meldt, dat de Zeppelin- Werke, na een tijd van gedwongen rust, weer met den bouw van luchtschepen zijn begon- nen. Het eerste schip is een van nieuw mo del en hoofdzakelijk bestemd voor weten- schappelijke doeleinden. Het zal worden toe- gerust met de jongste vindingen op het gebied van sturen, ankers en draadlooze telegrafie Het vaartuig zal geen grooteren inhoud heb ben dan 30.000 kubieke meters, daar dat de grens i9, door de geallieerden aan den Dult- schen luchtscheepsbouw voorgeschreven Voligens berichten zijn er oinderhandelingen gaande tusschen de Duitsche en de Ameri- kaansche regeering over den bouw van een groot luchtschip door Duitschlandi ten bo- hoeve der Vereenigde Staten, ter vervanging van dat, hetwelk in 1919 verloren ging en aan Amerika had moeten worden uitgeleverd. HET GEVAL VGN HAHNKE XN DE DUITSCHE PERS. In Duitschland duiikt zooi nu en dan het verhaal op, dat de ex-keizer op een buiten- landsche reis in J.uni van het jaar 1897 wraak zou hebben genomen op den jongea luitenant tier zee Von Hahnke, wegens door dezen laatste gepleegde majesteitscheanis. De luitenant zou toen n.l., toen de keizer hem oan een Of andere mien een stomp had gegeven, den keizer in het gelaait hebben gestagen. Da luitenant werd gearresteerd en door een krijgsraad ter dood veroordeeld. Men gat hem echter gelegenheid zelfmoord tie plegen door een fietsongeluk te ensceneerea. De ex-ikeizer heeft nu besloteu, de waarhedd van deze geschicdcuia langs gcrechtelijken weg te doen uitmakeni en heeft claarom een aanklacht ingediend tegen. de ta Gotha ver- schijnendc „Volksfreund" en tegen de ^Gene ral Anzeiger fur Dortmundt una Westtalen", welke bladen onlangs weer artikelen over de zen kwestie hebben gepubliceerd. iDEi CONFERENTIE IN DEN HAAO. Naar I lavas meldt, is het waarichijnlijk, dat de Haagsche conferentie noch cen poli tick, iioch een diplomatiek karakter zal heb ben. Frankrijk zal er slechta door experts ver- tegenweordigd zijn, die nog benoeund moeten worden, en die verantwoordeiijkheid zullen hebben voor alle onderhandelingen, ten eerste wat betreft de tusschen de geallieerden tn neuitralen onderling, en nad'erhand vooi- die met de bolsjew'stischie vertegenwoordigers. Alphand, de directeur van het Bureau voor particuliere eigendommen en belangen, wordt als vertegenwoordiger van het ministerie vau Buitenlandsche Zaken genoemd. HET ONDERZOEK NAAR DE TURK- SCHE WREEDHEDEN. De „Daily Telegraph" meldt, dat de staais- secretaris Hughes don Amerikaanschen hoo- gen comraissaris te Constantiopel, adrairaal Bristol, heeft opgedragen om met zijn oolle- ga's der Entente-mogendheden samen te wer- ken en van de regeering van Angoxa afdoen- de faciliteiten te verlangen- voor die voorge- stelde commissie van onderzoek naar de wrcedhoden in Anatolie. Met peiwmeej der commissie, voegt het blad er aantoe, zal naar alle waarschijruijikheid be- staan uit militaire of consul aire vertegen woordigers en 66n of meer offidcreni van ge- zondheid ep een vrouwelijke arts. STORMLOOP NAAR DE DIAMANT- I VELDEN. De grootste run, welke opit in de geschio- denis van de alluviale diamantdelving voor- kwam, had Vrijdag plaats naar Moseberg, veertig mijlen van Kimbertey. Ongweer 20000 personen namen hieraan deel. De aanvangslijn heeft zich vier mijlfen uit- gebreid. Wanorddijkheden hebben zich tot nu toe niet voorgedaan. Er zijn veel gesdhillea gerezen. welke door de ambtenaren worden opgelost. Dit is waarschijnlij-k de laatste rum daar de ontginning der alluviale velden zal worden gewijzigd. EEN ORKAAN AAN DE N.W.-KUST VAN FRANKRIJK. Het Fransche department Calvados is door een- geweldigen storm geteisterd. De storm duurde anderhalf uur. Terwijl de or- kaan woedde, regrnde het bij stroomem en- vie- len er groote hagelsteenen. De wegen waren onbegaanbaar, vensters werden verbrijzeld, daken zwaar beschadigd. De oogst is over een oppervlalktc van- verscheidene duizendtal- len hectaren volkomen vemield. Het riviertje de Dives leek een bergstroom, het water sleur- de groote hoeveelheden puin enz. mee. 'De schade wordt geschat op millioenen francs. Ook het depariemcnt Saone-et-Loire werd door een storm geteisterd. KORTE BERICHTEN. De sovjet-gezant te Riga verklaart, dat Holl. IJzermagazljn DE WILD Grasporkseheermachine „Universal' met 3 messju, prima en goedkoop Moskou nadrukkelijk ontkent, dat Lenin een toeval heeft gehad of zelfs maar emstig ziek is, II1 i Er is in Zweden een nieuw zaagmolen- conflict uitgebroken. In het Sundsvall-district staken 1000 werklieden. Deze toestand zal waarschijnlijk den vorm van een emstig con flict aannemen, indien niet ten spoedigste een overeenkomst wordt bcreikt. De prins van Wales is op den terugweg van Indie te Cairo aangekomen. Hij wordt 20 Juni in Engeland terugverwacht. De strijdende partijen in China hebben een wapenstilstand gesloten. De door den Volkenbondsraad Ingestel- de commissie voor de Internationale inteltec- tueele samenwerking zal op 11 Augustus te Genfeve haar eerste zitting houden. Berichten uit verschillende centra van Engeland toonen aan. dat het conflict In het machinebouwbedrijf leitelijk als geeindigd kan worden beschouwd. Men verwacht na den langdurigen stilstand in het bedrijf een groote opleving. Uiit San Antonio (Mexico) wordt go- mefld, dat de lijken van generaal Lucio Blaor co en ran- dien overate Aureliua Martinez aan elkaar gebonden, in Rio Grande gevondCn werden. Generaal Lucio Blanco was onder het pxesidentechap van Carranzas minister van oorlog, Het Japansche vlootprogramma voor 1923 bepaal t den aanbouw van 4 lichte krui- vers van 10.000 ton* van 4 van 7000 en van 24 van 15000 ton, zoomede van 28 onder- zeeers. 'Deze aanbouw brenigt uitgavm mCde van 1 milliard yen. Ondanks da ontwapo- ningsconferentie ta Washington gaat de vloot- aanbouw dus door. Nlaar aan het Oostenrijlksche ministerie van financial wordt gemeld, zal do Fransche Senaat het ingediende voorstel tot het ver leenen van een crediet van 55 miilliom francs zonder stemming aannemen. Pussyfoot Johnson is op weg van Ameri ka naar Engeland, waar hij een groote cam- pagne voor de drooglegging gaat voeren. Tijdcns de pamiek, die onitsto-nd bij de ontsploffing in het gebouw van de postspaar- bank te Boedapest, zijn dc plegera van den aanslag er in geslaagdi zich van 250 000 kro nen monster te xnaken. Bij een roeipartij op de Presto Fjord (eiland Seeland, Denemarken) is een roeiboot met 11 persdneu omgeslagen; van deze zijn er 6, waaronder 5 meisjee, verdronken. De definitfeve uitslag van de verklezin- gen te Boedapest luidt als volgt: Socialisten 13 zetels, links-demjocraten 7, volkspartij (re- geeringsgezind) 4, Andrassypartij 3, chins- telijk-sociale partij 1, regceringspartiji 1, Te Soignies (Hcnegouwen) is dfe middel- bhra school afgebrand. Betreffende den aanslag op Scheldie- mann wordt gemeld, dat men thans een juisf spoor dlenkt na te gaan. De veronderetelling, dat men met een ernstigen aanslag te doen heeft, wordt oor het ingestelde onderzodk be- vestigd. Binnenland. GEEN BEVORDERING VAN ONDER- OFFICIERlEN.1 De minister van oorteg heeft aan de in specteurs van de wapens de opdracht ver- gtrekt geen onderofficieren meer te bevorde- ren tot een hoogeren rang tot het tij-dstip, waarop een incompleet in een der rangen zal komen ite ontstaan. 'Deze bepaling geldt niet voor de zg. inon-combattanten, welke na een zekeren dienstitijd -in faun rang, aanspraak kunnen doen gelden op toekenning van een hoogeren rang, hoewel zij ini dezelfda fune- tie alsdan -gehandhaafd Mdj,ven. In verband met het groote overoompleet in site rangen in verband met de reorgani- saitie zal diis in dte eerste tijden elke be- vordering in het onderofficierskorpa -achter wege blijven1. VISEEREN VAN VOOR FRANKRIJK BESTEMDE GOEDEREN. Ten- gevolge van een overeenkomst tusschen de NlederLandsche en de Fransche regeeringen is bepaald, dat de consulaire verklaringeni en facturen-, ten geleide van Nederlandsche -goe- deren, die naar Frankrijk worden verzonden, voort aan kosteloos zullen- worden -geviseerd. DE INDISOHE BEG-ROOTING. In de Memorie van' Antwoord op de Ai- gemeene Beschouwingen over de Indische iBegnootimg Ideelt de 'Regeering tndde, dat het onredelijk is het oangunstige beeld- der geld'niiddelen hoofdzakelijk aan Nederl-and te wijiten. Mot buitenlandlsch personeel is men niet gedukldig geweest. De nooidttoestand laat faandihaving van den duurtebijslag niet toe. Opvoering van- belasting is onmogeliiik. In dien het Autonomie-oomite Zich bepaald had tot hetgeen zijn n-aam- aangeeft, zou er geen redem -tot ikngrijpen geweest zijn. De in het verslag gememoreerde uitspraak vain prof. Hlazeu laat de regeering geheel voor zijn rekening. Wettelijke bepaiingea tegen communistische sch-olen zijn in over- wegiing. Ter bestrijding van dte Iul-andsche werklooshteildl zijn steunmaatregelen getrof- fen. Mtet de vakbondten is in- overieg getre- den in- zafce organiisaitie van de werkloosheids- verzekering. SCHRIFTEL1JKE VRAGEM Op vragea Van den heer Bulten- betreffen de het afnemen in de laatste maanden van let aantal ter besch ikkingstel-lingen van de regeering van jeugdige veroordeeiden, heeft de minister van justitie geantwloord: Het is dien ondergeteekende bekend, dat sedcrt het einde van den oorlog een stake teruggang van het aantali ter beschikking- stellmgen heeft plaats gehad. Ten einde nog nader gegevens te verkrijgen met name om- tr-en-t de vraag, of deze teruggang ook, of zelfs in het bijzonder, in de laatste maanden, vergelekeni bij vorige tijden, val-t waar te ne- men, en, zoo ja, of dan deze teruggang zeer aanzinlijk is geweest, heeft de ondergetee kende zich) te dezer zake gewend Dot de pro- cureurs-generaal hi} de gerechtshoven en de officieren van justitie bij de arrondissements- rechtbanken. Uit de ontvangen antwoorden ia gdbleken, dat het aantal ter beschikking der regeering gestelde minderjarigen, hetwelk in het jaar 1918, en ook nog in 1919, abnormaal hoog is geweest. sindsdien aanmerkelijk is terug- gaan, doen niet dat in de laatste maanden een- zeer aanzienlijke afnem-ing zou hebben plaats gehad. De ondergeteekende meent inderdaad In hoofdzaak dea bovenbedoelder. teruggang te mogen toeschrijven aan een daling dter jeugdr criminaliteit. Althaas is deze dalmg waarge- nomen in de groote steden, uit welke ook net meerendeel der ter beschikking van de regee ring gestelde minderjaxigen aikoinstig is, ter wijl ia de kleimere steden en op het platfce- land die criminaliteit noch in de oorlogs- jaren sterk was toegenolnen, noch thans aan merkelijk daalt. Integendeel zijn daar de toe- standen vrijwel etationnair, maar sChijali toch ook in de meeste dier arrondissementen eer een neiging tot <laling, dan tot stijging der jeugdcnminaliteit merkbaar te zijn. De ondergeteekende gelooft intusschen niet. dat alleen daaraan de daling van het aantal ter beschikking van de regeering gestelde minderjarigen zou zijn foe te Bchrijveti. Zoo moet wel woraen aangenomen, dat de eisch tot aanzienlijke inkrimping der uitga- ven, welken de toestand van's riiks schatkist stelt, heeft bewcrkstelligd, dat de berrokken staatsorganen nog nauwgezetter dan vxoeger zich de vraag hebben voorgelogd, of een zoo ingrijpende en kostbare maatregel als de ter- beschikkingstelling van de regeering is, In een bepaald geval wel behoefde te worden toe- gepast. Reeds bij circulates van ondergetea- kende's ambtsvoorganger d.d. 29 Augustus 1914, No. 500, was dc aandacht van de amb tenaren van het openbaar minbterie er op gc- vestigd, dat bet bevorderen yan terbescbik- kingstelling van de regeering een Mma-ate-egd die jarenlange verzorging geheel of voor een eroot deel op staatskosten medebrcngt, (zal) behooren te worden beperkt tot de daartroor onafwiisbaar in aanmerking komende geval- len". De ondergeteekende heeft zelf bij circu- laire van- 7 September 1921, No. 701, nader den ambtenaren van het openbaar ministerie op de noodzakelijkheid gewezen om onder meer den maatregel van het stellen ter be schikking der regeering, wegens de door de omstandigheden geboaen bezulniging. zoo- vpp! mogeliik te beperken „tot dc bepaald ernu tige gevallen". Dit is te eer mogelijk, door- dat ten gevolge van de werkzaamheid der vereenigingen „Pro Juventute", der ambtena ren van de Kinderwetten en van de in sommi- ire steden ingestelde Irinderpolitie meer dan voorheen kon geschieden en te dezer zake pre- ventief wordt opgetreden. Oemengd yieirni WOENSDAG 8 uur aprsekt in „de Unie" uit Utrecht voor de Ouafhankelijke Kamercandidaten. De kwestie van aan gegevens, cr gmoeg, DE HAAGSCHE OON'FERENITIE. Men schrijft -aan Ide N. R. Crt.: -Het is niet een in alle opzichtem berrij- dtenswaardig werk, de voorbereidin-g der conferentie -in den Hang. Van buit-cnland- Bohen kant kon het meer vergemakkelijkt worden, dan itfaama het geval is. De regee ringen waren in de ui-toood-iging van ininis- ter-presidtent Facta veraocbt, voor 5 Juni -hun beslissing laan ons Uepartement van budten landschle zaken mod© te deolen. 'De ant woorden zijn echter eerst na dien datum be gonnen- biinnen te komen. Vamdaag den dag ontbreekt nog van omgeveer een diozajni 1-an- den waaronlder zeer gewichitige de of- ficieele aankood'igimg van- hun deelneming. Wet weet men reeds van de meesten dezer achterblijvere, dat zij- in Den Haag komen; maar een ambtelijke bevestiging zou men nu toch- reeds verwa-cht mogen hebben. 'Heel' last-ig voor de toebereidselen is, dat onize regeering totnogitoe elechts van vijf dele- gaties Ide samenstel-liiing kent. Daard'oor is net nog onmogelijk, zich em1 begrip te vor- mcn van den omvang, die de eerste bijeen- koinsten zuillen- krijgen. In veel' opzichten tast men nog in hot- duister. Wie net presidium' zal aanvaarden is nog niet bekend-, alleen- dit, dat het vriiwel zeker niitet een Nederl-ander zal zijn. Men weet nog niet hoe gnoot de commissies zul len zijn, waarom men toch vertrekken moet voorbereildien. Mien weet alleen, dat over web nig dagen de conferentie zonder eenige oeremonie begionen zal, en date er van het eerste oogenblik -aam met volleni stoom xal moeten worden gewerkt. Maar hoe laat kan men op 15 Juni be- gin-meni? IMlen weet niet wanneer *de vcr- schfflende delega'fcies aankomen, en welke verandering van schikkin-gen hun grootte en samenstelling op -hot laatste oogenblik nog kan- noodziakelijk maiken. iici augies begiht, bij get nijpend te worden. Rimnte is maar bijlzonldiere indeelingen, waarvoor da hotels eenige dagen- moet worden- gegundi, kunnen nooa-ia zijn. Een moeilijkheid is nu opgelost. Hat Oranjehofcd is, zooals bekend, voor de Rus- sen bestemd. Men had terwillo van deze gasten bijzondere maaitregelen genomes in dit hotel'. Maar mm wist nog Set met zo- kerheild -of de Russen kwamesn; elke mededee- -ling ontbnak nog. G'istenen ecibter -Is beridht uit Moskou gekomen, dat de sovjetregeering een delegatie zal zenden-. Het bericht was zeer vriendelijk gesteld; blijkbaar nog als tegemoetkoming voor den bitsen tegenstand tegen dfe keuze van den Haag. Namen- der gedelegraldien werden- nog niet genoemd. Hist niet onmogelijk, dat Joffe leider der dele gatie wordt. -Daarvan Is echter nergens nog •els bepaalds bekend. Met 'N&deri. CorrsspomdCntiebKnaau la Den Haag meldt: -Staaitsraaldl mr. A A. H. Struyckec en- Jhr. mr. Sn-ouck Hh.urg;ronje, secretaris-genieraal vain het departement vain buitenlandsche za ken, zullen- -Nederl-and vertegenwoordigea op de aanstaando bijeenkioiust over Rusland te '»-iGravenhage. Man versohillenidie regeerin-geni is bij het dltpartenieniti van bulten-landlschs zaken- mo- dCd-eel-ing in-gekomen van de eamenstelling van haar delegaties Andere regeeringen, waaronder die van Rusland1, hebbm haar deelneming aangekondigd onder opmerking, dat de aanwijzing van- ite gedelegeerden later zou volgen; van BOmmlge regeeringen- werd nog gem bericht ontvangen'. VEHDUISTERINjG VAN 10.000. In Maart werd door itwca reservisten van de Haven-Arbeidens-reserve -aan Ide Kas- vereenigihig tc Amsterdam een groot bedrag gehaald. dat dienen moest voor uitbetaling van ondmsteuning. Biji hat afrekenm op het kantoar van- de H. A. R. -ontbrak op onver- kiaarbara wijze f 10.000. Na een zeer uit- gebreid onderzoek door Ide politic heeft deze thans termen- gevonden een- der twee man- nen, cen zekeren A. In verzekcrdc bewaring te stellen wegens verduistering van- dit be drag. IN1BRAKJEN. De stucadoor A. B., .te Warnsvcld, die wegens de onlangs te Deventer gepleegde in- braken -is gearreeteerd-, heeft thans 5ciend>, ook inbraken te Doetichcm, Loohem, G-or- -kum en Goor te hebben gepleegd'. Vrijd'agnacht is ingebroken ten hulze van deni heer Sjerp aan den Haagweg te Lei den-. Vermist wordm1 een bedrag .aan geld-, cen goudrn horloge, een- fieis en eakde llee- d'ingstukken. ORIiSr^ENQUeTE-COMMISSIE. Van de Staatsoommissie tot het instelien van een onderzoek naar hetgeen tijdcns den -toestand van ooriogsgevaar heeft plaats ge had1 ter zake van dc voorziening van het land met -levensbehoeftm, is het tiende ver slag verschenen. DE DI-EFSfTAL AAN HET KiON. STAL- DEPARTE'MENT. De instructie tegen dm- heer L., te 's-Gra- vmha-ge, administrateur van- het Kon. Stal- depantemenit, verdacht van verduistering, Is gesloten en. de zaak verwezen naar de open- bare terechtzitting. Als verdediger van dm heer L eat optre- den JSir. Mr. P. W. G van der Goe» te Schcvcningen. PROF. OTTO OTTO. •Mm meldt uit Uitrecht dat Prof. Otto Otto diaar Zaterdagavond zfjh twecde voord'racht met experimenteele proevm heeft gehouden. Na em korte uitemzetting werden verschil lende patienten met aucces behandeld. 'Het publiek juichte ihem geestdriftig toe. EEN GOUDKAKPER. Te Mlontfoort heeft de heer G. J. J. Wie- gerinck met dm- hengel in de Ijssel, een -goudkaiper gevangen, die rulm 4 pond woog. 'Het zieldzame dier, dat veel gieledk op em reusachtigen goudvisch, heeft heel wat bekqk gehad. BEZOEK VAN ENGELSCHE JOUR N A L I STE'N De En-gelsche jouraalisten hd)ben Zater- dag een boottochr naar Mark en gem-aakt. Vooraf hadden sommigen hunner nog em bezoek gebracht aan de vereeniging Bureau voor Handelsinlichtingen te Amsterdam. DE TOONEN IN DE HAVEN TE AMSTERDAM De loonsverlaging door de Scheepvaart- directies te Amsterdam aangekondigd, is he- den ingegaan. Bij alle maatschappijen zijn de havenarbeiders aan het werk geblevcn. Alleen aan een paar bootjes in de Houtha- ven wordt gestaakt BOUIWEN IN GORINIGFTEM. Naar gemeld wordt, is door d-en Minister van Arbeid de bouwpremie ingetrokken voor het bouiwen- van 11 woningm aan den Arkel schen Qnderweg te Gorinchem aanbesteed isjk&i

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1