DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 'tVerhaal van den dokfer TBIJDAG De Haagsche cenferentie. F e n i 11 e t o n. No. HO Honderd 'Tier en twintigste Jaargang 1922. 4bomiementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootore letters naar plaatsmimtr Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. ttoofdvodnctoarTJ. N. ADICMA. 16 JUNI Directeur: G. H KRAK. -ii. Wdjl zagen bij: onze eerste beschouwihg dat die aanstaande canferentie er meer een zou wezen van eoonomisdie experts, dan van poiitieke grooiiheden. Wij, betoogden, dat) dit een bclangrijke vooruitgang was bij Genua vergeleken, want nu kan men eens zuiver z'n gedachiten laten gaan over dat wat noodig is voor Europa's herstel, zonder lab deze gedachten worden getroubieerd door poiitieke venhoudingen. De Haagsche confe- rencie ondervindt bovendien een grooten, zij faet ook miisschien niet-directen steun, ini de intern ationaie bankiersoon ferentie, die lang te Parijs heeift vergaderd. Een van de allereer- ste dingen, die die wereld thans voor haar herstel behoeft, 'is wel een mibdiisatie van de wisselikoersen, die alleen te bereiken is langs den weg van de gezomdimaking van1 diverse muntstelsels en de reconstrpctie van de be- grootingeni van de meeste der vroegere belli- gerenten. Zooals de bankiersoon ferentie zich met een speoiaal onderdeel van Europa's 'herstel bezighield, zoo zal ook de Haagsche jbijeen- komsx er een worden, die zich aan een min of meer scherp omschreven programma zal hebben te houden. De agenda der hooge ,ver- gadering Ibevat slechts een punt, maar een punlt van zoo groote draagwijdte, waaraan zich dengeldjke moeilijkheden verbinden, dat het lneer dan tijd is, dat er een met groote zorg aan wotrdt gewerkt, het is nil. de Russi- sche kwestie. Rhsland1, dat zichzelf beschouwt als bren- ger van' nieuwe idoeen en inleider van: een mieuiwen tijd, heeft een czaar gevonden in Lenin, die met meer demagogische woorden schennt dan al zijne voorgangers itezamen gedaan hebben'. Het mag dan vroeger niet rooskleurig geweest zijn in 4 het Russische rijk, een nood als nu heeft men nooit gekend Maar dat is een binnenlandsche kwestie, die Rusland vrijiwel alleen aangaat. Ieder is als mensdi bereid te helpen, mils bij slechts wete, dat die hulp niet ten1 goede komt aan de bols- jewistische soldaten. ,Door zijn merkwaardi- gen regeerimgsvorm heeft Rusland zich af- gesoheiden van heel de rest der wereld, en ineende ook niemand noodjg te hebben. Dat is een zeer groote fout geweest van de hee- ren in Moskou. Hat blij'kt nu, dat zij zidh dlaarin leelijk vergist hdbben' en wel degelijk de hulp noodig hebben van andere landen, om ei weer bovenop te komen. Het verdrag van Rapallo, dat in Genua zooveel beroering bradif, is de eerste positieve stap in die rich- ting. De overige Europeesche staten zijn ecliter ook ikortzidhtig geweest door te mee- nen, dat de Russische regeering nu wel hee- lemaal bakzeil zou halen. Zij heeft daartoe geen enkele redlen. Lmmers niettertijd is be- wezen, dat zij voor 't oogenblik de ecnige regeering bLijkt te zijh, die zich in Rusland staande kan houden. Natuurlijk vormt het bestaan der revolutionaire regeering in Mos kou een chronisch gevaar voor de West- Europeesdhe staten, daar er van zulik een regeering steeds een zeker idealisme uitgaat, die zekere elementen in' ied'er volk meesleept. Hot is dus natuurlijk, dat de West-Europee- sche regeeringen den invloed der bolsjewiki pogen te venninderen en zoo mogeliijk voor- goed te breken. Zij moeten er dan> echter vooral voor zor- gen geen houdling aan te nemen zoodanig? aat diezelfde gevreesde en gdiate bolsjewiki in de gelegenheid worden gesteld 0m1 te zeg- gen: „Ziedaar, wij zijn berdd West-Europa tegemoet te komen', zoover in onze macht ligt, maar de kapitalistische regeeringen willen niet, en de honderdduizenden verhongerde Russen zijn de martelaren van het West- Europeesche kapitalisme en militarisme." ProTinciaal Nieuws v66r de raadsverkiezingen, zeide spr., is het thans geboden u politiek te organiseeren in de S. D. A. P., zoodat gij, in 1923 met alien ijver kunt deelnemen aan de raadsverkiezin gen. Ook economisch is organisatie noodig en wel om zich te organiseeren in den Centra- len Bond van Transportarbeiders. Gij hebt dan meer steun en kunt door organisatie ook veel meer bereiken, in welken geest de spre- UIT EGMOND AAN ZEE. Men schrijft ons: Door de Gewestelijke Federatie Noord- Holland-Noord der S. D A. P. werd per bek- kenslag Dinsdagavond j.l. de Egmondsche be- volking bekend gemaakt, dat er een openbare vergadering zou plaats vinden in het lokaal „De Vergulde Valk" van den heer Gravema- ker. In een ommezien van tijd was de groote tooneelzaal tot in alle hoeken gevuld met vrouwen en mannen. De voorzitter, de heer Veen, uit Alkmaar, opende deze vergadering met een terugblik op de verkiezingen van 1918, toen een open- bare vergadering in hetzelfde lokaal was be- zocht door ongeveer 15 personen, thans is dit getal bijkans 200, uit welbe. groote opkomst hij tevens constateerde den enormen noodtoe- stand, welke onder de Egmondsche visschers- bevolking heerschte. Waar als onderwerp was geannonceerd „Ontwapening en Socialisatie", werd dit uitgeschakeld en daarvoor in de plaats gesteld: „De werkloosheid en de nood- toestand te Egmond aan Zee". Hiema werd door den heer J. Westerhof uit Alkmaar het vreeselijk wereldgebeuren in al haar schakeeringen ui+eengezet en de schuld van dit alles op rekening gesteld van het kapitalistische stelsel. Mede aan de hand van een ingezonden stuk in de Alkmaarsche Courant van Maandagavond j.l. van den' heer D. F. G. Schilling, belichtte de heer Wester hof met de aan hem verstrekte gegevens den noodtoestand te Egmond aan Zee, daamaast de houding van den z. i. star-conservatieven gemeenteraad De duffe geest en Janboel, daamaast het ontbreken van het mensch-zijn van het college van B. en W. werd emstig becritiseerd. Hun- nerzijds werd, zeide spr., nimmer een poging aangewend om de bevolking maar eenigerma- te tegemoet te komen. Het heffen van maat- regelen ter zake werldoosheid en -uitkeerin hebben zij s "eds verzaakt. Volgens spr. h den B. en bij een eventueel ingrijpen wel een regelim nnen treffen met de Regeering terzake steun en zoo noodig lceningen kunnen aangaan. Waar B. en W. de bevolking me- dedeelden, dat Egmond aan Zee in dezelfde verhouding verkcert als Wormerveer, meende spr. te mogen en kunnen zeggen, dat B. en W. de bevolking bewust hebben misleid. Het Wormerveerscbe faillissement gaat evenwel ook niet door, gezien het goede beheer van de roode raadsmeerderheid Den noodtoestand kan spr. zich indenken, maar daamaast stelt hij de vraag: „aan wie komt mede de schuld, dat in Egmond zoo'n reactionnaire raad regeert?", en dan meent spr. te mogen veronderstellen, dat de Eg mondsche bevolking hieraan haar deel heeft bijgedragen. Deze duffe raad behoort plaats te maken voor een met een modemer levens- beschouwing en hoewd een jaar u nog rest ker de aanwezigen aanspoorde. /'Het raadsl'id Medik sprak er zijh teleurstd- ling over uit, dat de heer Westerhof den raad zoo heeft gehekeld en gezegd had, dat er een Janboel heerscht in de gemeentebedrijven. Spr. stond in den Raad altijd alleen en heeft voor een betere werkloozenregeling gestemd, eveneens voor een hoogere progressie. Spr. twijfelt er evenwel aan, dat, wanneer er een, tweetal sociaal-democraten in den Raad wa- lTen, dan de toestand gezonder zou zijn. Wat de internationale toestand betreft, vond de her Medik het verkeerd, dat Ebert, Noske en Schniridemann naar het front zijn geweest, hetwelk eveneens werd gedaan door Fransche en Belgische socialisten De heer Wijker bepleitte de wenschelijk- heid van productieve werkverschaffing en dat de trawlers met Regeeringssteum op de visch- vangst zouden kunnen gaan. Voorts meende spr., da,t de socialisatie van alle bedrijven niet doorgevoerd kan worden en de heilstaat alleen is te verwachten van de christen-denuo- craten. De heer W. Kok gaf te kennen een bezoek gebracht te hebben bij den burgemeester en door dezen met een kluitje in het net te zijn In het sluitingswoord gaf de heer Veen te kennen, nog nimmer een vergadering te heb ben medegemaakt, waar zulke treurige toe- standen werden belicht. De taak is thans om gezamenlijk op te trekken1 en hieraan een ein- de te maken, terwijl spr. voorts mededeelde, dat binnenkort een groote protestvergadering zal worden gehouden tegen de reactionnaire houding van Egmond's gemeentebestuur, waar de heer Schilling dan als spreker zal optreden Met een emstigen oproep om op Woensdag 5 Juli de stem uit te brengen op de liist der S. D. A. P., werd de vergadering gesloten. Hiema werd nog een oogenblflc nuishoude- lijk vergaderd en gaven zich een 30-tal per sonen op om te trachten een afdeeling van den Centralen Bond van Transportarbeiders en een afdeeling van de S. D. A P. op te rich- ten. Gisteravond werd door den Centralen Bond van Transportarbeiders, afdeeling IJmuiden en de afdeeling Alkmaar der S. D. A. P., on der leiding van den heer Veen uit Alkmaar, een openbare protestvergadering gehouden tegen de reactionnaire houding van den ge meenteraad alhier. De tooneelzaal in nDe Vergulde Valk" was geheel gevuld met mannen en vrouwen. Het woord werd gevoerd door den heer Schilling uit IJmuiden, die in den breede uiteenzette de werkloosiheid en den Rijkswerk- Ioosheidsdienst en daamaast het optreden van den Minister van Arbeid aan scherpe kritiek onderwierp terzake zijn slechte werkloozen- verzekering en -regeling voor de zeelieden. gestuurd. Thans zit hij zonder broody teiwijl De eenige weg om te komen uit den poel der zijn zuster ook een sober bestaan heeft. Spr. i ellende fs> om zich sterk te organiseeren, ter- beschouwt deze raadsleden als de personen, mef spoed de Raad der gemeente nuoet welke met deze schuld zijn belast. worden aangespoord om binnen den kortst De heer C. Blok deelde mede, met nog een mogelijken tijd over te gaan tot aansluiting tweetal anderen met den burgemeester te heb ben geconfereerd en daar de werkverschaf fing te hebben besproken en hoe de burge meester hem in dit gesprek een asdibakje toe- schoof met de woorden„Pluk hier maar vce- ren van". Ook deze conferentie was vruchte- loos, terwijl spr. hieraan toevoegt, dat hen steeds verweten wordt in 1916 veel te hebben verwaarloosd en geld weggegooid, meent spr. dit met hetzelfde reeht te kunnen getui- gen van de bezitters. In zijn antwoord gaf de heer Westerhof te kennen, het prettig te vinden, dat de heer Me dik nog voor een tweetal goede dingen heeft geageerd, maar hij volgf thans in dezen nood toestand de sporen van B. en W. en mede op bij den Rijkswerkloosheidsdienst. De heer J. Westerhof uit Alkmaar hekelde ten sterkste de houding van den burgemees ter en zijn 7 raadsleden. Het optreden van den deurwaarder Drost, vroeger agent van politic te Alkmaar, werd aan scherpe kritiek onder- worpen. Spr. gaf te kennen dat de S. D. A. P. als het noodig is steun zal verleenen. Evenals vopr de venen in Drente zal zij: voor Eg mond's bevolking ook niet ten achter behoe- ven te blijven en allereerst aan den burge meester te Alkmaar verzoeken, om in zijh ge- meente een schaalcollecte te houden. Ten slotte spoorde spr de aanwezigen aan om zich economisch en politiek te organisee- door 'HE1N1K VAN BUUREN. ITet igebeunde stcllig eens in de week dat de joinige ontvanger des avonds in de kaart- club een' hieuw verhiaal bracht van zijn hos- pita, een wonderldj'ke vrouw met veel goeds en liefa, maar van vtijd tot tijd plotselimg een helsche furie voor haar man en kinderen. Hij hoorde het iawaai van uit hum huiskamer, hoe ze .tekeer ging, schold en schreeuwde om een nietigheid en eindelijk in on macht viel, uitgepu't van eigen herrie. „En haar man?" vroeg die notaris met de verheimelijlkte intcresse voor een lotgemoot. „Die is te bewonderen om zijn verdraag- zaamhei'd," anitwoordde de ontvanger, en dan alsof hij een mop vertelde: „De goeie kerel is op zijn kleermakerstafel een1 soort fi- losoof gewohden en hij' gebruikit graag dikke woorden. Die woede-aanvallen van zijn vrouw rnoernt hij plechtig.... pessimisme!" Er werd! gelachen in den kriag, maar de oude dokter sdiudde zijn hoofd en zei: „De man heeft misschien nog niet zoo groot ongelijk. Het is pessimisme in' negen vain' de tien gevallen', uiting van1 levensleegte, onbevrediging, 'it besef van eigen geestelaj'ke zwakbeid. Miijn eerste patient van dat soort zal ik nooit vergeten." Even wachtte hij en toen ging hij door: „Achi, het is ;al zoo lang geleden', al meer dan dtertig jaar, en' ze zijn nu beide dood. Laat ik het dus maar vertellen. Jul- lie moet dan weten dat ik mijn eerste prac- tijik gehad heb in Br..., een langstig-klein pro- vincie-stadje, gferegeerd), ziooals dat in. al die plaatsjes het geval is, door drie of vier men- schen-met-geld, die de heele boel bedisselen. 't Ging wd eens wat scheef, want de heeren hadden meer aim hum beurzen dan' in hun hioofden, maar dat was alleen bemerkbaar voor wie er, zooals ik toentertijd, van-buiten- af inkwam, nog: onaangetast door het plaat- selijk fatsoem. Dat fatsoen maakte het een- vouidig ommo'gel'ijk dat er oodt iets verkeerdls gebeurde, of liever: aan het licht kwam. Kui- perijen of malversaties bestonden er niet; alle ,gegoede" burgers war en even deugd- zaam en ieder echtpaar speelde tegen buren en kennissen een constante idylle; slechte hu- welijken' kwamen1 er niet voor, want .wanneer man en vrouw bedde ,^iette menschen" wa- ren, was zooiets onmogelijk. 'k Zie me nog een paar dlagen voordat ik maar dit gezegend metropool vertrakken zou, in 'Utrecht op mijn oude studentenkamer zit- ten midden in mijn verhuisboel van boeken en kleeren. Toen sitond1 hij' plotselimg voor me, en ik herkende hem eerst niet. 't Was een lange, magere meheer in een verschoten zwarte jas, een' „gekleede jas" zei'den wiji toen die hem te ruim om den gebogen rug hing. ,,Ik ben het", zei hij onbeholpen en zenuwachitig. „Huug, Huug, de Breet," en ja, toen herkeilde ik hem aan zijn stem1. 'Hij, had vroeger toit ons clnbje behoord, een goeie, stifle jongen, theoloog, en hij meen de het edit. Hlij hiad indertijd haastig afge- stuldeerd om te kunnen trouwen, dtwaas- verliefd vonden' we hem, maar toch gelukkig, en 'k geloof dat we hem benijdden. Hij was dominee geworden ergons in de province, en1 jul'ie weten1 hoe dat dan gaat: een brief- je bij! zdjm trouwerij en ik, die niet tot zijn intiemere vrienkiem behoorde, vergat hem. Nlu stand hiji onverwachts voor me en hij lachte verlegen alsof hij zijn aamwezigheid verontscfauldigen' moest Met iets van in zijn oogem keek hij naar de half-gep; boffers en den rommel in mijn kamer. „Heb je al een huis?" vroeg hij toen em hij iegde een zware, domkere klem op ,Jieb je?. Ik keek hem verwondlerd aan. ,,Je komt toch bij' ons," zei hij, „ik las het in de krarnt." „Dat wil zeggeni: ik ga mij voorloopig vestigen in Br...!" „Ja juist, juist... zie je,... daar ben ik do minee," en hij krabbefde zenuwacfaitig in zijn vollen, zwarten baard. Toen, also! hij1 eon tnoeilijk besluit ten1 uit- zijn rekening komt, dat deze zaak zoo blijft, Voor de oprichting van een afdeeling van terwijl de teekenen aanwezig zijn, dat het nog den Centra]^ Bond van Transportarbeiders enistiger zal worden, waarvoor spr. den heer „aw„ zirfl ruim on nersonen 00 en voor een 1 gaven zich ruim 90 personen op en voor een Medik waarschuwde Wanneer, aldus spr., ^dedin^ van de s. D'. A P. 27 personen, wel- de heer Medik vanaf heden mede wil in pen, dan kan hij op onze voile medewerlcing rm Veen ScMlms zullen worden J ke afdeelingen de volgende week rekenen. Wat den intemationalen toestand be treft, gaf spr. den heer Medik te kennen, dat deze nier niets vanaf weet en zich beter te dier zake behoort te orienteeren. De mededeelingen van de heeren Blok en Kok hadden spr. emstig gegriefd en hij spoorde nogmaals aan tot een stevige krach- tige organisatie. iiiuvviiu ti De meening, geopperd door den heer Wij- we]^ 'afdeeling zijn ondergiSracht devis- ker terzake productieve werperschaffing en J ^chexs uwer gemeente; oor de hee- gecon- stitueerd, Met algemeene stemmen werd besloten het volgende verzoek aan den gemeenteraad te rich tenc Aan den Raad der Gemeente Egmond aan Zee. Geeft te kennen1, de Oentrale Bond van Transportarbeiders Afdeeling I Jmuideni, in trawlers te laten varen met Regeeringssteun, achtte spr. en goede gedachte, alhoewel dit alleen verkregen kan worden door machts- formatie. dat hij kennis heeft genomen van den noodtoestand waarin de gezinneni van ge- noemde visschers verkeeren; voer bracht, ging hij pHoteeling zitten op ™t in kliedne attenides; ze bracht me bloemen, mijn grooten koffer, zijn paraplme tusschen verraste mij, soms met een1 eigen-gemaakt de kndeen. „De kwestie is deze", begon hij plechtig „ik heb een.' mooie pastiorie, een aud heeren- huis, dat heelemaal, vrijstaat in een flinken Ook tegenover elkander warem ze allerliefst tuin tegenover de kerk, wezenlijk heel i Het eenig Mndje, waarop eens hun hoop ge- mooi." vesingd was, werd levenloos geboren, toen Hij: tuurdle naar .omlaag waar zijn voeten zij er yens van spraik, trilde er iets heel m grove, degeldjke schoenen stonden' op het j droefs in haar stem en hij nam haar hand' tapij't; speelsch liet hij: de parapluie tusschen j en streeldle die trOostend. Ik zag hen sdms zijn vingers reditstandig op- en-neer gaan des morgens vroeg .al door den tuin wande- zoodiat die punt telkens even den vloer raakte. Rn, innig-geanmd als een pas-verloofd paar. „Maar", ging hij. voort, „het huis is te groot, veel te groot voor ons beiden, mijn vroujw en, ik, en we hebben1 geen diemstperso- meel...." Bij de laatste woorden keek hij mij aan als of hij: nuijm verwondering verwachtte. Rusti- ger vervolgde hij: „Wij bewonen alleen het bovengedeelte, dat een aparten opgang heeft, en de kericenraad wil nu het benedenhuis verhuren. Hij heeft groot gelijk: 't is zonde dati het leeg staat. Nu heb ik aan jou ge- dacht... Ik wil er, eexildjk gezegd, niet graag iedereen hebben...., maar jij lijkt me een... ge- schikte huurder..." Enfin, dm kort te gaan: ik heb het ge daan,. 'k Was van plan geweest eerst in een hotel te logeeren, maar nu trok ik dadelijk in 't benedendeel van de pastarie. Waarom niet? Ik4 woonde er in 't centrum van het stadje en de kamers hleken gesdhikt om ze eanvoudig en gemakkdijk in, te ridhten. Het was wezenlijk een heerlijk huis, een eind van den straatweg afgebouwd, midden in een enionnem tuin, die juist toen' ik er versdieen in vollen' zomersdhen prachit stond. 's Mor gens kwam er een' paar uren een vruow om mijn boeltje te redderen, ik at mee aan de tafel in het hotel op de markt, en... ik heb er eigenlijk imijn dagen1 eeni beetje verluierd, want veel' practijk heb ik er nooit gehad. MHjini bovenburen bleken charmante menschen te zijn. Hij had zijn zenuwadlntigheid alge- legd1, kon aardiig praien en w.;as op zijn ge ken Een uilstekend huiwelijk leek het, en1 ma alles wat ik later bijwoonde en wat mij eerst ont- goodheld heeft, geloof ik tenslotte toch nog dat ze gelukkig warem; als je ouder woj zie je de dingen vaak zoo heel anders. Toen ik er ongeveer een' maand igewoond had en op een, laten namlddiag rustig In mijn kamer te lezen zat, hoorde ik plotseling j slotte^uitgeput neervael. boven miji een twistend'e vrouwenstem en ik Ik dat een van de oorzakem is, dat de gemeen te Egmond aan Zee niet is aangeslotem bij den Rijkswerkloosheidsdienst; dat voorts bet gemeentebestuur geen enkele poging heeft gedaan om te trachten in den noodtoestand to voorzien; dat zelfs op een schrijvem van het Hoofd- bestuur van den Centralen Bond van Trans portarbeiders dd, 26 Mei i.. aan het College van Burgemeester en Wethouders nog geen enkel antwoord, in welkeni vorm1 dan ook, bij genoemde corporatie is binnen' gekomen, waaruit is af te leidem, dat het college van B. en W. onwillig is pogingem aan te wenden die er toe kunnen leidem om te komen tot ver- lichting van den onhoudbareni toestand; Redenen waarom adressant Uwen 'Raad dringend verzoekt, zich onverwijld aan te sluiten bij deni Rijkswerkloosheidsdienst op- dat dan verdere stappen kunnen worden ge daan bij het betrokken departememt om te komen tot een verlichting van den toestand, waarin eeni groot gedeelte uwer burgers mo- menteel verkeert. 't Welk doende (get.) SCHILLING, Seer. Onderstaande motie werd eveneens met al gemeene stemmen aangenomen 'De burgeriji van Egmond aan Zee, in open- bare vergadering bijeen op 15 Juni 1922 on der leiding van den Cerutralem Bond van Transportarbeiders afdeeling IJmuiden ende afdeeling Alkmaar van de Sociaal-Democra- tische Arbeiderspartij gehoord de uiteenizetting van de leiding over den toestand waaronder een aantal ge- zinnen van Egmonds burgerij verkeert; waardoor dag in dag uit een aantal kinderen de school piet kunnen bezoeken, aangezien de ouders geen brood meer voor hen ebben; Spreekt hare verontwaardrging uit over de niet nader te kwalificeeren houding van het gemeentebestuur dat niet alleen alles nalaat om te trachten tegemoet te komen aan de el lende harer ingezetemen, maar tevens toe- laat dat den totaal uitgeputten gezinneni hun schamel huisraad wordt afhandig gemaakt door ontvanger en deurwaarder, omdat zij, die geen brood meer hebben, de belastingpenL ningen niet op tijd voldoen spreekt hare verontwaardiging uit over de ze totale verwaarloozing door de betrokken autoriteiten; doet een beroep op de Nederlandsche bevol king om moreelen zoowel als finantieelen steun; besluit deze motie ter kennis te brenigen aan autoriteiten en, de pers em gaat over tot de orde van deni dag. UIT ZUIDSGHARWOUDE. Gister, Woensdagavond, hield de oodpe- ratieve verbruiksvereeniging „Nieuw Leven" haar jaarvergadering in het lokaal van., den heer P. Kramer te Zuid-Scharwoude. Aanwezig waren 24 leden. De voorzitter de heer P. Zeeman opent met een woord van welkom de vergadering, j spreekt er zijn genoegen over uit, dat deze j eerste jaarvergadering coder een gunstige stand van zaken kan worden gehouden. Al mogen aldus voorzitter, de djfers mis- schien.' ook met eenig wantrouwen gegeven worden, omdat vroeger ook wel eens mooie djfers gegeven zijn, die goed toekijkt en de vrouw, maar ze heeft die vreesdijke buien..." Toen ik den vodgenden dag tegen twaalf uur van mijn weinige patdenten thuis kwam, zag ik De Breet en zijn vrouw samen door den tuin gaan,, gearmd, teeder bijma. Een uurtje later bracht zij mij: versche bloemen, hartelijk, maar haastig en wat gegeneerd. Een paar jaren heb ik daar gewoomd en ik kan mij' ndet herinneren, dlat het ooit 1 an ger da ndrie of vier weken, goed gegaan is; dan kwam er weer een hevige scdie en ik, die veel bij. hen boven kwam in dien late- ren tijd, zag inet, evenals De Breet zelf, soms al een paar dagen tevoren aankomen. De armie man bad dan geen levenalles deed hij verkeerd1, Alles werd hem1 kwalijk genomen, elk zdjner woorden; de beste zijner bedioelinr gen werden ini het kwade uitgelegd, totdat ze plotseling opstoof als een furie en, in een paroxysme van woede hem te lijf wilde, zich- zelve de haren uit het hoofd rukte en... ten- hied! een kn a en veel wist. appe kerel' die veel gelezen had Zijn vrouw puttfi zich voor mij moest even scherp luisteren om daarin de stem van mijn buurvrouw te herkennen. Hiem hoorde ik niet en eerst dacht ik aan een klei- nen huiselijken twist, maar het kijvend ge- schreeuw hield aan, heftige verwijten en felle verWensahingen zooals ik nog nooit uit den mlond van een vrouw gehoord had, het duurde hiiina een uur, deuren werden, met woede dichtgeslagen, iets van gias vlOog stuk tegen den vloer, en tenslotte smoorde alles in een' jammerlijk gesdirei. Even later kwam De Breet bij me binnen, itrillende en1 bleek: ,,'Het je't gehoord?.... ja natuurlijk,... na tuurlijk, je hebt het gehoord'. Ze heeft een but... Den heelleni d'ag is het al gegaan,... mij geplaagd en gesardi... met kleiniigiheden'..... ileinigbeden... zie je... Ik verwachtte de uiit- barsting pas vanavond laat....." Hij viel op een stoel neer en snikte als een kind1: „0 God, iik schaam me- zoo... ik sdiaam me zoo. En ik ben zoo bang dat de menschen het gewaar worden. Vertel het aan niemand; beloof me dat je't aan niemand1 zegt. Ze is een goeie vrouw, een beste vrouw, een lieve eep waarom ik zulk een ;,geschikte huurder" was. De Breet had maar een angst die stad, de stad waar men eeuwig de idylle speelde, irnocht en zou niets weten. „Eens kwam mijn werkvrouw juist toen boven' het Iawaai gaande was; ik ben haar tegemoet gerend dwars over het grasland tot het hek en heb haar toegeschreeuwd, dat ze dien' dag niet behoefde te komen. De Breet schijnf dat uit zijn venster gezien te hebben, later be- dankte hij mij ervoor alsof ik hem het leven (had gered." De dokter zweeg. De notaris zuchtte veelbeteekenend. „Zoo zie je alweer," zei de ontvanger, ,Jiet huwelijk, 't is niks gedaan 1" „Zeg dat nu n'ier', antwooidde de dokter. „Wie het huwelijk ontvlucht, onitvlucht het leven en dat wreekt zich vanzelf. Het gaat langs hoogtem en door diepten en, zdo worden wij menschen. Op mijn ouden dag begin ik te gelooven, dat het beter is te trouwen zelfs met een vrouw als van De Breet dan altijd omgetrouwd te blijven. 't Lijkt je nu dwaas miisschien,, want je bent nog jong, maar la ter zal je mij' gelijk ^even." - 1 1doo

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5