balans heeft nagegaan zal in dien geest niet sprexen. De scherpe oontrole welke door de Handelskamer wordt toegepast en door het hestuur ten zeerste wordt toegejuicht, geeit voldoende waarhorgen voor een juiste voor- lichting. We kunnen met vreugde op den dag der oprichting terugzien en al vinden we dan ook van zekere zijde de meest mogelijke tegen- werking, de beste hooding daartegenover is kalm blijven en voortbouwen op de lundamen- ten die het vorig jaar gelegd zijn. De uitkom- sten van het bedrijf geven voldoening welke ruimschoots tegen het andere opweegt. Als we schouwer aan schouder staan, zul- len we zeker bereiken wat we wenschen een bloeiende eooperatie, die zeker voordieeliger moet kuimen werken dan 7 bakkerijen in een plaats waar een het afkan. Hiema worden den notulen van dc laatste ledenvergadering geiezen en onveranderd vastgesteld. In het aarverslag dai loopt over 9 maan- den en uitgebracht wordt door den secretaris de heer Paarlberg wordt in het kort geme- moreerd onder welke omstandigheden de eoo peratie is opgericht, en welke tegenstand de nieuwe vereeniging en het hestuur van zeke re zijde heeft te verduren gehad. Er werd hulde gebracht aan de commissie van negen, die de durf had, de zaak aan te pakken, aan de leden die door onder de be- staande omstandigheden hun naam te tee- kenen, blijk van cooperatieve gezindheid en vertrouwen hebben gegeven en aan notaris van Leersum van Winkel, die veelal geheel onbaatzuchtig het hestuur in de moeielijkste dagen van oprichting ter zijde heeft gestaan. Er werd in meegedeeld, dat wat trou- wens bij de koop bekend. was het gekoch- te in een zoodanige verwaarloosden staat verkeerde, dat reeds direct verschillende ver- beteringen en herstellingen moesten plaats hebben. Zoo stond de kelder geheel vol water, ze was zoo lek als een Theems. Grondige herzieping heeft plaats gehad, met gevolg dat ze nu geheel droog blijft en daardoor aan de zaak onsdiatbare diensten bewijst. In het winkelhuis werd een woning die vroeger was wegegnomen om de winkel te vergrooten, weer als woning gerestaureerd, waardoor deze voor de winkelhouder be- schikbaar kv/am en die winkel een gewensch- te kleinere afmeting kreeg. De wagens en karren verireerdem in een bijna onbruikbaren toestand. Ze werden grondig hersteld en 'verbeterd en netjes in de verf gezet, waardoor ze een net aanzien kregen. De woning van den bedrijfsleider, meest nadat deze door du Burcfc verlaten was grondig opgeknapt wordenopnieuw schilde- ren, behangen, cartonneeren en wi'tten maak- te deze woning ook weer in netten toestand. De ove liet de sporen van ouderdom en dreigde het spoedig te begeven, waardoor nog juist voor het einde van het jaar beslo- ten werd een nieuwe te bouwen, die natuur- ■lijk inmiddels geplaatst is. Een verbliidend verschijnsel werd het ge- noemd da teen en ander heeft kunnen ge- schieden, zonder in het minst met de finan cier hi moeielijkhedcn te komen. In verband hiermee werd het aankoopen van een kasre- gister, waarvoor de leden reeds toestemming gaven, voorloopig uitgesteld. Er zijn 24 bestuurs- en 4 ledenvergaderin- gen gehouden terwijl 3 maal met het penso- neel geconfereerd is. Tweemaal kwamen we met de wet in bot- sing, omdat het personeel enkele uren te vroeg begonnen was, de eerste maal in de grieptijd, toen bijna het geheele personeel ziek was en de tweede maal toen door de wa- terldding de weg zoodanig versperd was, dat de wagens aanmerkelijk eerder weg moes ten om de klanten tijdig te kunnen bedienen. De eerste maal was juist een verzoek weg om toestemming vroeger te beginnen welke toestemming een paar dagen na het bezoek van de Rijksveldwachter binnenkam. Het ledental bedraagt 47 een klein aantal in verhouding tot den omzet, wat natuurlijk volkomen verklaarbaar is. De omzet was 81481,31 waarvan 45605,89 K voor de winkel en 36875,41 Yt voor de bakkerij. De omzet wijst op een toenemende verkoop. Wei blijven de ontvangsten zoo ongeveer ge- lij'k, doch de prijzen zijn den laatsten tijd ge- daald. De verhouding in het bestuur is uitstekend en de Bestuursvergaderingen worden goed be- zocht. Het verslag eindigde met den wensch, dat bij goed beheer de komende jaren een eoope ratie mogen brengen die klinkt als een klok, een zaak waar den arbeider een onbekom- merd bestaan verzekerd is en den verbruiker een prijs kan bereknd worden die zoo didht mogelijk aan de kosten van product komt. Het jaarverslag werd met applaus en dank aan den samensteller goedgekeurd. Uit de balans-, winst- en verliesrekening blijkt dat een etto winst gemaakt is van 1056,69 terwijl is afgeschreven op de gebouwen 5 pet. of 864.09 en op de inventa- rissen 5 pet. of 151.91. De oprichtingskosten zijnde 1206,93 zijn geheel afgeschreven. Verder is op reserve gebracht /1432,3454 in verband met mogelijke prijsverlaging van voorradige winkelgoederen. De gebouwen komen nu op de balans voor, voor 15483,41 en de inventarissen op 1936,23. Het eindcijfer der balans is 27597,02. De balans is opgemaaktd oor de accoun tant van de Handelskamer en heeft voor de leden gedurende 14 dagen ter inzage gele- gen. Het hierdp volgende punt is bestuursver- kiezing, waarvoor door let indienen van can- didatenliisten geen stemming noodig is. Herkozen zijn als bestuurslid: T. Koste- lljtk Pz. en C. Paarlberg, en gekozen in de vacature wegens vertrek van R. Mulder, de heer S. de Boer Kz. Als commissaris is herkozen P.' Kist en ge kozen in de vacature M. de Waard, de heer Jb. Zomer. De voorzitter dankt de heer Mulder voor hetgeen hij in het belang van de eooperatie gedaan heeft en wenscht hem en zijn gezin in zijn nieuwe woonplaats alle goeds. Voor het nazien van de volgende rekening werden aangewezen de heere A. Nouwen en J C. Buishand. Bij de rondvnaag werd1 gevraagd of te Koedijk een vroegere bezorging moge1ijk was. Het bestuur zal dit overwegen, doch de ar- beidswet geeft daarvoor niet veel ruim'te. Mo gelijk is er door het treffen van een andere regeling iets op te vinden. Op verzoek van een der leden van het per soneel zal een conferentie met het personeel plaats hebben. Na eenige besprekingen van meer huls- houdelijken aard werd de vergadering met een woord van dank door den voorzitter ge- sloten. UIT EGMOND AAN DEN HOEF. Dinsdag i.l. hield de onlangs opge- richte voetbalvereeniging „de Zeemeeuwen" een goed bezochte ledenvergadering Verblijdend was het nieuws, door een der leden medegedeeld, dat binnen een paar we- ken een mooi veld bij de duinen van den heer Valkering in gebruik kan gen omen worden, waardoor nu zonder. eenig bezwaar clubs uit de omgeving uitgenoodigd kunnen worden. Vele toesdhouwers zullen dan' met genoegen het sportieve ded van Egmond's jeugd ga- deslaan in hun ged-zwarte truien en niet' aa kunnen laten 6f als lid 6f als donateur itdt bovengenoemde vereeniging toe te tre- den, die in haar kort bestaan al zoo'n blijk van samenwerkende kracht toont. UIT BERGEN. Tot besteller van tramgoederen te Bergen aan Zee is door Burgemeester en Wethou- ders, in de plaats van den heer A.- S. Rau- camp, aan wien eervol ontslag is verleend, aangesteld de heer K. Kuitwaard te Bergen aan Zee. De dezer dagen in deze gemeente gehou den collecte ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Go- wapenden Dienst, heegft opgebracht 19.93s. Op verzoek van den heer M. J. Heilker is door Burgemeester en Wethouders inge- trokken! het te zijnen name staande verlof voor den verkopp van aleoholhoudende dran- keni anaeren dan sterken di'ank voor het per- ceel Hotel ^Suisse" aan de Breelaan. Het perceel is overgegaan aan de heeren) Mejjk- man en TrijlteL ale daarin het pensionhou- dersbedrijf zullen gaan uitoefenen. Door het Bestuur van de aid. Bergen van de Niat. Vereeniging voor den Volkszang is aan het Gemeenteoestuur bericht, dat dit t'aar om financieele redenen is afgezien van .et houden van een Volkszangdag. UIT HEER-HUGOWAARD. Bij de aanbesteding van een nieuwe school met onderwijzerswoning kwamen 20 biljetten in. De laagste inschrijver was J. v. Runt c.s. te Bergen voor 20125, de hoogste J. H. Smit te Alkmaar voor 36000. Voor den verbouw van school no. 3 werden 19 biljetten' ingeleverd; laagste inschrijver C. Noort te Bergen voor 18450, hoogste J. H. Smit te Alkmaar voor 30444.44. UIT SCHERMERHORN. In aansluiting op ons bericht betreffende den op Zondag a.s. te houden Turndag, al- hier, kunnen wij thans meld'en, dat de offi- cieele ontvangst van bestuursleden der deel- nemende vereenigingen, de verschillende com- missies, zooals de regelings- en de technische commissie en het bestuur van den Tumkring zal plaats vinden' ten raadhuize om ongeveer half een. Op de tumleesten hopen wij nog nader te- rug te komeni UIT HEILOO. In antwoord op het request, met bijlagen, aan de Raad, inzake de aansluiting bij het abattoir te Alkmaar, welks inhoud wij' reeds eerder publiceerden, berich'tten Burgemeester en Wethouders op 13 Juni onder no. 499 het volgende aan de slagers: In antwoord op uw schrijvenl d.d. 9 Juni j.l. hebben wij de eer u te berichten, dat wij omdat in het tot dent Raad gericht adres geen nieuwe argumenten zijn aangevoerd, geen aanleiding hebben gevonden tot het houden eener bespreking. Evenmin bestaat er o. i. aanleiding tot het beleggen van eeni spoedeischende raadsverga- dering. In de eerstvolgende vergadering van den Raad komt het onderwerp opnieuw in behandeling. - Zooals uit een advertentie blijkt zal de veiling van aardbeien (en ook andere groen- ten) Maandag 19 Juni namiddags 2 uur be ginnen, daarna Woensdagmiddag en zoo het mogeliik is voortaan elfcen dag om 2 uur. Dit laatste heeft een punt van overweging uitgemaakt en zal zich zelf vaststellen al naar gelang er aardbeien aan de markt ko men. Ook de z.g. kleine veiling welke voor- heen door de heeren A. Klaasse Sr. en N." van Bremen gehouden werd is nu op het vei- Iingsterrein verplaatst. Donderdagavond had op het Raadhuis door den Gewestelijken L andstorm-voorzitter de installatie plaats van de Landstorm-af- deeling Heiloo. Als zoodanig nam-en daarin plaats de hee ren Jhr. N. van Foreest, burgemteester, voor zitter, J. Opdam, siecretaris-penn. en G. L. Vermeij, C. Bakker Pzn., J. J. Vahl en A. P. de Rooij, leden. heer J. G. Bossclraart gecomponeerd lied zal ten gehoore brentgen. UIT KOEDIJK. Met ingang van J 8 Juni e.k. zal de bestel- ling van poststukken des Zondags alhier worden opgeheven. UIT PURMEREND. Voor de gisteren alhier gehouden intema- tionale harddraverij met handicap om prijzen van 200, 100, 50 en 25, werden 15 paarden ingeschreven. De prijswinners waren: le prijs „Vitality", bruine ruin, eigenaar W. Evers, Amsterdam, berijder J v Leeuwen2e prijs „Springgau, brume witvoet, eigenaar Stal 1Z, berijder P. Kout; 3e prijs „Harrold", bruine ruin, eige naar S. de Ridder, IJpolder, berijder M. Has- ter; 4e prijs „Castio bruine ruin, eigenaar A. P. J. v. d. Krom, berijder J. Witteveen. Gemcngd yieuwB sen, dat orarleg tussdren genwentebtstmir an caMhoudens practisch wenrt. Op de jaarvergadering van dien1 Bond van vergunninghouders te Scheveningen gehou den, is de kermis besproken en stelde men zich i \j v.i j;, ^uu utot vcjpucui;, zij woj op het standpunt dat ook de vergunninghou- j dm vpor njkgrekmiug gekleed fcU geoeKua c Bij beschikking van den Minister van1 Arbeid is ten behoeve van de particuliere bouwnijverheid aan deze gemeente eene bij- drage uit's Rijks kas verleend van f 900. voor den bouw eener woning door W. van de Vail, alhier. UIT HOORN. Met ingang van 1 Julli a.s. wordt de kor- poraal C. Stoffelen, van het detachement in- fanterie te Hoom, wegens langdurigen1 Wienst, uit den' militairen dienst ontslagen met behoud van het redht op pensioen. UIT EGMOND AAN ZEE. De officieele overdracht van het monument voor de oorlogs-slachtoffers onder de Eg- mondsche visschers zal plaats hebben op Donderdag 22 Juni des voormiddags om 11 uur 15 min. op het terrein ten oosten van den toegangsweg tot de algemeene begraafplaats. Door een meisjescomite, dat voor dit doel eenigen tijd geelden een spaarpot vormde, zal bij' die gelegenheid een krans worden neergelegd, terwijl ook anderen door bloemen hulde zullen kunnen brengem aan hen, wier namen in het gedekenteeken zijn vereeuwigd. In den1 loop dezer week heeft zich een koor gevormd, dat biji de overdracht een door den DE RE IS VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR NOORWEGEN. De Batavier V is gisterochtend om 8 uur van Lingfjord te Tromso aangekomen. INIBRA'AK. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in een kiosk van den neer Segboer bij den Wagenaarweg te Scheveningen. In den vroegen ochtend van Dinsdag vond men i de duinen boeken, welke uit den Kiosk wa ren ontvreemd. Als verdacht van deze inbraak zijn thans drie personen in het huis van be waring opgesloten. BRAND. Te Zaandam is gistennorgen' aan de Hee- rengracht een huis met twee woningen ge heel, en zijn de belendende perceelen ter weerszijden ten deele door brand vemield. De brand ontstand bij dn balletjesbakker P. Fris, vermoedelijk door het; overkoken van een mengsel. Het huis, waarin ook de wed. Fris woonde, die de eigenaresse was, ging geheel verloren, eveneens de imboedel. De perceelen van de Wed. Mooy en' van J. Timimer te Sdiidam, bewoond door S. Schurink en L. Windhouwer, leden' belangrijke brands en waterschade. Daar de Heerengracht juist de- zre dwagen is gedempt, leverde het blus- schingswerk aanvankelijk eenige moeilijkhe- den op. Verzekering dekt in hoofdzaak de aangerichte schade. DE WIJNHUISTOREN.' De commissie voor den herbouw van1 den Wijnhuistoren te Zutphen heeft besloten, van de door haar bijeengebradite som, ongeveer 30.000, de helft te besteden voor den her bouw van den Wijnhuistoren en de andere helft als grondslag voor een carillonfonds te houden. AANKOOP VAN REMOMTEPAARDEN. Ter aanmoediging van het fokken van1 goe- de legerpaanden in Nederland heeft de minis ter van oorlog, alvorens opdracht te geven voor den aankoop van paarden in Ieriand, aan een commissie opgedragen, na te gaan, in hoeverre het vereischte aantal remonte- paarden in ons land zal kunnen worden ge- BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. Naar de Tel. vemeemt, is een nieuwe dienst- regeling voor het treinpersoneel in bewer- king. De bedoeling is de nieuwe regeling reeds 29 dezer in te raeren. Het laat zich aanzien, dat dan het aantal ter beschikking gestelde treinbeambtem belangrijk zal ver- minderen. DE VEEWET. In de Staatscourant van gisterarand zijn opgenomen de voorschriften ter uitraering van artikel 74 der Veewet. De voorschriften betreffende de wijze, waarop de dieren, waar van het vleesch aan keuring onderworpen is, worden geslacht; de gemeeriten en1 de plaat- sen, waar, alsmede de tijdruimten, waarbin- nen vleesdh ter keuring kan worden aangebo- dende regelen voor de keuring, de sterilisa- tie, de onbruikbaarmaking als voedingsmid- del en de vemietiging en de wijze waarop de merken worden ingeridit en aangehracht. BENOEMINGEN. Tot onderwijzeres aan de Insingerschool te IJmuiden mej. A. C. Nijhout te Velseroord, tot onderwijzeres (tijd.) aan de School voor Zwakzinnigen te IJmuiden; mevr. Green— Boeree te Velseroord tot onderwijzeres te Zip pe mej. T. Blaauboer te Helder; tot onderwij- zer te Zijpe M. Kriek te Groot-Schermer. POLITIEKE BELANGSTELLING. Te O'ldhove (Gr.) zou de heer Mr. Oud in een openbare vergadering van de Vrijz. Democratisdie KHesvereeniging een rede hou den. Het bestuur mee inbegrepen, waren een half uur na den vastgestelaen openingstijd 6 personen aanwezig, zoodat de vergadering niet doorging. Een dag later wqs er vergade ring van den' Vrijlheidsbond. Aanwezig buiiten het bestuur1 belangstellende der moet medewerken tot het slagen der ker mis. Als de gemeentebesturen nu helpen dat standpunt door overleg steun te geven, dan gaan wij den goeden kant uit De kermis i6 een zeer gewenscht, tot nu toe nog onovertroffen volksfeest, dat volksfeest ongevaarlijk te maken moet de leus zijn zijn van de autoritei'ten ter p1aatse in overleg met de kennisvakgenooten en de cafehouders als voomaamste belanghebbenden. Gevaarlijk is de kermis eerst dan, als zij gevierd wordt in beschonken toestand, die eigenaardigheid heeft niet de kermis allecn, maar elk open- baar en niet-openbaar feest. J. H. COPPEJANS, Alg. Seer, van den Bond' van Kennisvakgenooten „Ons Belang." Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd een plaatsje in uw blad, om naar aanleiding van een passage in het verslag van de vergadering der Schoolver- eeniging „Eendrach't*' te Schermerhom ge houden 11 Juni j.l. te verklaren: lo. Dat het Bestuur der Hulpvereenigiug voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Schermerhorn de mondelinge uitnoodiging tot een conferentie met „Eendracht" heeft be- schouwd als beoogende een samenspreking in zake het uitgaan der sdioolkinderen1, evena's het vorige jaar om dezen tijd, en daarom die conferentie niet noodig achtie; 2o. Dat de bewering van den secretaris van Zij, die zich bij den Kader Lamdstonn ver- binden, hebben geen andere kosten te makta dan de aanschaifing van een studieboea U 1.75) eu Hetabouuement op ten nwamabiau (J' 0,75), (dit laatste niet verplicht). Zij wop en ontvangen gediuende de kamp-penode het tracteuient van hun rang. Zij behocven zich slechts te verbinden voor een jaar, doch hun verbintenis wordt stilzwijgend telkens met een jaar verlengd, tenzij, aan den Comman dant een maand tevoren de wensch wordt te kennen gegeven de verbintenis te verbreken, hetgeen dan zonder verdere formaliteiten ge- schiedt, nadat alle in bruikleen ontvangen voorwerpen weer zijn ingeleverd. Na een jaar oefenen (Zaterdagmiddag 24 en Woensdagmiddag (7—&V2) en nadat deel- genomen is aan het Paasch-kamp (6 dagen) en het Zomer-kamp (3 weken), kan de vrijwilli- ger, na examen, in het bezit zijn van het z.g. „Diploma van Individueele geoefendheid", welk diploma hem onder alle omstandigheden recht geeft op een verkorting van den dienst- tijd met 4 maanden Drie maanden na het verwerven van dit di ploma worden de vrijwilligers bij voortgezette opleiding tot korporaal bevorderd en onge veer een jaar daarna (ziji moeten dan 18 jaar zijn) kunnen zij examen doen voor sergeant. Wie slaagt moet in de zomervacantie gedu rende een maand bij het Leger blijken geven van practische geschiktheid (komt in de plaats der kampperiode), waama de betrok- kene tot sergeant kan worden aangesteld. Dit is feitelijk het einddoel van de Kader Landstorm Want voor iemand, die zoover is gekomen, ZO. uw. ue ucwcrmg vau.ueu souuLaiia ycoi kcrmi nu de eigenlijke ,,dienstPLICHT" nog „Eendrachf als zou onzerzijds zijn getracht, maar neer op een ZESWEEKSCH VERBLIJF Ingezon^en Stnkten. (Buttm varantwoordslifKheul van de Re&ao fl't. De opnarrve in deze riibriek bewifst geena- zins; dat de Redadie er mede. inst'emi). DE DEiVENTER KERMIS EN HET TAPVERBOD. In antwoord op een stukje onder boven- staand opschrift van' de hand des Heeren J. W. Blokpoel, zij het mij vergundi, Mijnheer de Redacteur het onderstaande onder de aand'acht te brengen. Nooit is het mijn bedoeling geweest het ge- zag te ondermijuen of minachting voor de wetten te zaaien, ik heb onder woorden ge bracht mijn ervaring tijdens de Deventer ker- missen, 1920 en 1921, met en zonder tapver- bod, dat het zonder tapverbod, in georgani- seerd overleg met de cafehouders beter was is een feit. Het was op dat feit, dat ik in mijln rarig artikel de aandacht vestigde. Er zijn twee soorten geheelonthouders, n.l. personen die door woord en voorbeeld tot ont- houding opwekken en aansporen, en ande ren, die uit het feit dat zij onthouder zijn, het recht putten met vemedering op alcoholge- bruikers neer te zien, personen die, speciaal cafehouders, menschen van lagere orde ach- ten. De eerste soort zijln de ware drankbestrif- ders, de tweede soort doen den drankstrijd meer schade dan voordeel. Aangezien ik mijzelf tot de eerste soort re- ken, ben ik geen minnaar van draconisdie maatregelen. De ervaring leerde mij; niet al- leen te Deventer, maar ook op andere plaat- ouders te bewegen hun kinderen van de Open- bare School ax te nemen, voorgevende, dat dat onderwijs onvoldoende was, beslist on- waar. is. 3o. Daar uit genoemd verslag blijkt, dat de aangevraagde conferentie beoogde te spny ken over oneerlijke couairrentie, stellen wij er prijs op, die conferentie alsnog te houden, opaat blijke, aan welke zijde van oneerlijke concurrentie sprake is, en zullen onzerzijds het Bestuur van „Eendracht" daartoe een uitnoodiging doen toekomen. U, Mijnheer de Redacteur, bij raorbaat dankzeggend voor da verleende plaatsruimitie, teekenen wij, Hoogaditend Namens het Bestuur der ver. voor Qhr. Nat. iScfaoolond. te Schermerhom. P. MANTEL, Voorzitter. W. G. J. KNIBBE, Secretaris. Schermerhom, 15 Juni 1922. „HET" SCHOOLFEEST EN DIE „SCHEEVE" BOOT. Het schoolfeest staat voor de deur het grroote Alkmaar Schoolfeest; als het niet in de krant gestaan had, zouden uw kinderen't u wel vertellen: nu komt gauw het school feest en wie zou niet vervuld zijn met groote dankbaarheid jegens de dames en heeren van Volksonderwijs, die nu reeds bijna 40 jaar 1 lang dezen dag voor dikwijils meer dan 1000 kinderen tot een feestdag weten te maken. i Maar nu moet mij een „maar" van't hart over die ijselijk overhellende boot Als's middags en's avonds half Alkmaar uittrekt om de boot uiigeleide te doen en te I verwelkomen, om getuige te zijn van zooveel kindervreugde, wil ook ieder zJn eigen kxoost, z'n eigen vriendjes en vriendinnetjes trachten te vinden en toe te wuiven. En daar nu uit den aard der zaak de meeste menschen zich aan den stadskant van de boot bevinden, is't gevolg dat de boot steeds naar die zijde zeer belangrijk overhelt. „Dat kan niets geen kwaad", zeggen misschien de BIJ HET LEGER IN DEN RANG VAN SERGEANT, met alle voordeelen wat betreft voeding, tractement enz. aan den onderoffi- cicrsrang verbonden. De militaire opleiding bij den Kader Land- storm houdt rekening met de studie-eischen. De Commandant stelt gaame nu en dan vrij van het verplichte bijwonen der militaire oe- fenin/gen, wanneer dit wegens repetities of examens door ouders of leeraren noodig wordt geacht. Het is ook mogelij'k via den Kader Land- storm reserve-officier te worden. Daartoe moet dan later overgang plaats hebben naar het Reserve-Kader. Maar het groote voordeel van den Kader Landstorm is de opleiding in de eigen woon plaats, te midden van kennissen en schoolka- meraden. Hoe grot dit verschil is, vergeleken met de opleiding in het Leger, springt in het oog. Na de groote vacantie begint een nieuwe opleiding, waartoe reeds nu personen kun- nen worden opgegeven. Ondergeteekende is gaame bereid tot het geven van verdere inliditingen. De Commandant Afd. Alkmaar: - P. M DE WOLF. Ondergeteekenden bevelen het bovenstaan- de in emstige overweging aan Mr W C. WENDELAAR, Burgemeester AlVma^r Dr. A. C. ANTUSCH, Directeur Rijks I Hoogere BurgerschooL Dr. J. W. BIERMA, Rector Gymnasium. J. POSTMA, Directeur Hoogere Handels- school. ZeetqiJing-en „die boot is zoo plat en zoo breed en de ma chines zijn zoo zwaar die ondeiin staan, die boot kan nog niet om, al gingen alle kinderen aan een kant staan". Best mogelijk, maar dat neemt toch niet weg, dat het voor de toeschouwers een be- nauwend gezicht is, die boot met haar kost- bare lading zoo scheef te zien hangen; vraag maar welke moeder ge wilt, ze vinden't alle- maal een ijselijk gezicht en ook de vaders kij- ken bedenkelijic en vragen zich af: waarom worden de kinderen (en begeleiders) niet alien op hun eigen plaats gehouden, dan was er immers niets aan de hand, maar z66 je kunt't toch nooit wetenHet is nog niet zoo lang geleden, dat ergens in Amerika een boot met sdioolkinderen is omgeslagen stelt u zulk een ramp eens even voor En met deze gemengde gevoelens begeleid- de ik verleden jaar de juichende schare en slaakte een stillen zucht van verlichting toen de boot veilig en wd aan den wal lag en hoevelen met mij Maar ook voor de kinderen is het een wer- kelijk angstige gewaarwording. Mijn oudste jongen zei: ik kon mij op dat gladde ijzeren dek niet staande houaen aan den bovemkant, zoo schuin lag de boot. Zie, al is er hoegenaamd geen gevaar bij; toch bederft dat angstige benauwende over- hellen veel van het pldzier di in de eerste plaats van de kinderen zelf, fen ook van de ouderen, die met hen mee genieten; en mij dunkt, dit is totaal onnoodig, als den kinde ren verboden werd' hun plaatsen te verlaten en de begddders daar de hand aan hidden^ zou dat zeer velen een pak van't hart zijn. Alkmaar, 16 Juni 1922* EEN MOEDER KADER LANDSTORM. Ouders van jongelui, die de H. B S., het Gymnasium of de Handelsschool bezoeken en ouder dan 16 jaar zijn, worden hierbij, nog eens gewezen op het bestaan van het instituut Kader Landstorm, hetwelk de bedoeling heeft naast opwekking van den onafhankelijk- heidszin van ons volk de militaire plichten op zoo weinig mogelijk drukkende wijze in overenstemming te brengen met de studie. Te veel denkt men, dat de militaire diensttijd maar 5Y maand duurt; daarbij wordt verge- tcn, dat iongelui van bovengenoemde onder- wijsinrichtingen er vrij zeker op kunnen reke- nen te worden aangewezen voor het volgen van de onderofficiers- of offidersoplei- ding, waardoor de verplichte diensttijd bij het 1 leger resp. met 3^ maand en 6% maand wordt verlengd. Het is dus wd degelijk de moeite waard te probeeren deze dienstperiode, die den studietijd ongunstig onderbreekt, te bekorten. Wat kan de Kader Landstorm hiertegenover stellen? STOOMVAARTLIJNEN. STV. MIJ. NEDERLAND. Jan Pietersz. Goen vertr. 14 Juni v. Bata>- via n. Amsterdam. Salabangka (thuisr.) air. 12 Juni te Sin- deskundigen, fiaP°re Sumatra (thuisr.) arr. 15 Juni te Grave- send. KON. NED. STOGMB. MIJ. Hebe vertr. 15 Juni v. Amsterdam1 naar Rotterdam. Juno vertr. 15 Juni v. Rott. n. d. Midd. Zee. Bacchus vertr. 14 Juni v. Barcelona naar Alicante. Faura vexja, 14 Juni1 v. Malta' n. Patres. Ganymedes arr. 14 Juni v. Paitros te Ar- gostoli. Ino vertr. 14 Juni v. Bordeaux n. Oporto. Nero vertr. ,14 Juni v. Kopenhagen naar Gothenburg. Venus vert, mos. Vest vertr. 14 Juni v. Valenda n. Cartha- gena. KON. HOLL. LLOYD. Delfland (uitr.) vertr. 14 Junli v. Pemam1- buco. Amstdland (thuisr.) vertr. 10 Juni1 v. Rio Janeiro. Zeelandda (thuisr.) vertr. 14 Juni v.m. v. Cherbourg. KON. WEST-IND. MAILD. Prins der Nederlanden (thuisr.) arr. 15 Juni te Havre. Ceres (thuisr.) v. Chili) vertr. 14 Juni v. Havre n. Antwerpen. Irene (thuisr.) vertr. 14 Juni v. Havre n. Amsterdam. ROTTERD. LLOYD. Siantar (thuisr.) arr. 12 Juni te Colombo. Patria (thuisr.) vertr. 14 Juni v. Colombo. HOLLANiD-AMERIKA LIJN. Moerdijk arr. 14 Juni v. Rott. te Seattle. TOLL AND-ZUI'D-APR IK A LIJN. Springfontein (thuisr.) vertr. 14 Juni van Walvischbaai. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJNi Gaasterland (thuisr.) vertr. 12 Juni van Dakar. Mercurius (uitr.) vertr. 13 Juni van San ThomA Triton (thuisr.) 11 Juni te Port Gesitil la- lende. IJsdstroom (thuisr.) vertr. 13 Juni van Monrovia n. d. Canar Eeil. HOLLAND-OOST-AZI5 LIJN Ouderkerk (thuisr.) arr. 12 Juni te Shang hai. Sembilan arr. 15 Juni v. Rott. te Amsterd. Roepat arr. 15 Juni v. Bremen te Amster- HOLL. WEST-JAFRIKA LIJN. Hercules (uitr.) arr. 14 Juni te Bordeaux. KON. PAKETV. MAATSCH. Ombilin arr. 13 Juni v. Newcastle N.Z.W. te Singapore. STV. MIJ. OCEAAN. Teucer, v. Japan n. Rotterdam, arr. 11 Ju ni te Shanghae. A T*" f>1 A rtf tn n .4 n.nrn«-lc4/% 4 V*iai4 n.l r* J I1 I i i

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6