DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. LuxeAutomobialverhuurinrictiting Garage MC. MET. Vraagt BAKKER's No. 141 I Honderd Tier en twintigsto Jaargang 1922. ZATEBDAG De groote toovenaar.C Gczinsalbraak. K0FFIE, de beste met loodje f 1.10 per pond. THEE de beste, groen merk, 35 eent per ons. le Alkm. Electr. Koffiebranderij en Theehandel Dit summer best&at ntt 3 bladen Abotiiuniiciitsprfjs bij roornlthetaltiig per S maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Itewljsn. 5 ei. Advertentiepr. 25 et. p. regei, grooiere letters naar plautsrutmie Rrieven franco N.V. ltoek- en llamtolsAr. v.h. Mentis. Uoster Zoon. Voor dam CO, Tel. Administr. No. 3. Rodactie No. 33. i. Van twee zijxten wordt het gezinsleven in ons land bedreigd. Wie toch zal ontkennen, dat slechts daar van een werkelijk ernstig en goed gezinsleven sprake kan zijn, waar de ouders zeli de moei- lijke, maar mooie 'taak om voor hun kroost te zorgen, met ernst en toewijding op zich ne- men. Waar zij zich de groote verantwoorde lijkheid, die men bij het sluiten van een hu- welij'k op zich neemt, ten voile bewust zijn en regenover de kinderen, die komen zullen 8n tcgenover de maatschappij, wier welzijn voor een groot deel aihangt van de lichamelij- ke en geestelijke brachten van het opgroeiend geslacht. Wie de persoonlijke verantwoordelijkheid van de ouders ondermijot, ontneemt hun zelf en de gemeenschap bijna het waardevolste wat denkbaar is. In overleg met het afdeelingsbestuur van den Vrijheidsbond hebben wij besloten dit jaar onze traditioneele deelname aan de be- spreking van het program der door ons voor- gestanc partij aam het daarvoor ingestelde perscomite over te laten. De van daaruit verzonden artikelen vinden dan plaatsing in de diverse bladen, die de be- ginselen van den Vrijheidsbond zijn toege- daan en ze gaarne hun lezers ter ernstige overdenk'ing onder de oogen willen brengen. Bij de komende groote verkiezing zal elke daartoe geo chtigde man en vrouw een stem op een der partijen moeten uitbrengen en wij hopen van harte, dat zij de partij der vrij- zinnige gedachte zullen steunen Met nadruk bevelen wij de lezing van de in dit blad te plaatsen artikelen ten behoeve van den Vrijheidsbond aan. Wij zijn er van overtuigd, dat alleen de be- ginseien van dezen Bond, op wiens vaandel de woorden: „Vrijheid, Verantwoordelijkheid en Arbeid" geschreven staan, ons land tot vooruitgang cn welvaart zullen voeren. Hoofdred. Alkm. Crt. Toch gebeurt dit tegenwoordig door ver- schillende politieke stxoomingen. Ook door hen, die het nog wel goed met den bestaan- den rnaatschappij-vorm xneenen. De geheele rechterzijde, zoowel de anti-re- volutionnairen, als de Ghristelijk Histori- schen trekken onder de verderfelijke leiding van Rome een lijinaan hen voornamelijk zijn de zoogenaamde kindertoeslagen te danken; maar wat ooeindig gevaarlijker is, straks zal, komen zij opnieuw in de meerderheid in de Tweede Kamer terug, het „Rijkskuiderio:ads" zijn intrede doen. Ieder heeft wel eens gehoordi van de Rijks- xleedingvoorzieningen de droevige wijze, waarop deze inmenging van de Regeering in het honderd1 is geloopen, de millioenen, die dit aan het land heeft gdkost. Maar nu krij- gen we een rijkskindervoorzienmg, wat nog heel Wat dwazer is. Natuurlijik warden de kinderen niet gelijkelijk door het Rij'k over de gezinnen gedistribueerd, maar wel de onkos- ten, die er aan het hebebn van kinderen nu eenmaal onvermijidelijk vast zijn. En zoo zal de ernstige huisvader, die eerst gespaard heeft voor hij een gezin vestigde, in zijn be- lastingbiljet of als werkgever of op een ande re wijze, de onkosten mogen dragen van het kroost van: den onbezonnen en luien twintig- jarigen slungel, die het huwelijksbootje in- stapte zonder een cent te hebben overgelegd, zonder vakkennis, zonder vast werk in het vooruitzicht. Ndemand minder dan een de Sa- vornin Lohman heeft destijds in de Tweede Kamer z'n ernstig-waarschuwende stem tegen dit verderfelijk systeem laten hooren. Het was de stem eens roependen in de woestijn, en als we niet zorgen, weer vrijzinnige menschen in het parlement te brengen, dan zullen we er- varen hoe de eenmaal vrije Nederlander ge- dwongen wordt de zorgen voor't gezin van z'n lichtzinnigen buurman te helpen dragen, daartoe gedwongen door een wet. Nog erger is intusschen wat de communism ten, gesteund door enkele uiterst linksche so cial isten over het gezinsleven ook in ons land in het schild voeren. „De afzonderlijke familiehuishouding met inbegrip der verzorging van de kinderen ge- heel en al door de moeaer is bezig een ending te worden', schreef Frank van der Goes, de privaat decent te Amsterdam. „Het kind moet wetenschappelijk verzorgd. de vtouw moet aan den maatschappelijken ar beid", aldus de niet minder bekende sociaal democraat R. Kuiper. Natuurlijk denken volstrekt niet alle socia- listen zoo. En met name het lid van de Gro- ningsche Provinciate Staten', mevrouw Mans- holt Andrea, heeft warmgevoelde en verstan- dige voorstellen gedaan om de moeder toch vooral voor het kind te behouden. Maar daar- tegenover staat dan toch weer het Rotterdam- scne gemeenteraadslid der S. D. A. P. me vrouw van Kersen-Muilwij'k, die eens opmerk- te in een raadszitfing dat ze „met diep leed- wezen moet zegcgn dat de zorg voor het jon- ge kind nog steeds niet is in handen der ge meenschap. Natuurlijk maalot wat bolsjewistisdi denkt het nog heel wat erger. In „de Voorbode", het bekende blad van mevr. Roland Hoist, dat vooral dienen inoet om de proletaxtervrouw voor de communisti- sdie maatschappij, op te voeden, vindt men telkens en telkens artikeltjes, om te betoogen hoe heerlijk het toch in Rusland is, waar de ouders niet meer naar hun kinderen hoeven cm te kijken en de Staat wel zoo goed is ze in groote tehuizen op te voeden. „Meermalen vroegen we de kleintjes" aldus heet het in een van de beschrijyingen „of ze niet liever terug wilden naar hun va- der en moeder, maar steeds kregen we een be- slist ^C6.,, Zi'ed'aar de gezinsafbraak In vollen gang. Misschien zijn er enkele ontaarde of door bittere armoede gedemoraliseerde ouders, die denken ,,'t is toch wel makkelijk, als je je kin deren zoo in een gesticht kunt onderbren- gen." Maar dat zullen' dan toch wel de treu- rige uitzonderingen zijn en heel wat beter is het naar middeten te zoeken om die armoede te verminderen, en de menschen meer het voorrecht van een door-eigen-arbeid opge- bouwd gezinsleven te laten begrijpen, dan aan die slapheid toe te geven en er zelfs een stelregel van te maken voor alle burgers. Gezinsopbouw, daar moeten we heen. Is dat dan ook politick? Zccr zeker En het zijn de vrouwen geweest, die dat denkbeeld in de politieke programima's, eerst van den Economischen Bond, nu van de Vrij heidsbond hebben gebracht. Hoe de politick, waarmede nu ook iedere vrouw zich moet gaan bemoeien we hebben immers alien een stembiljet gekregen en gaan 5 Juli a.s. stemmen niet waar? aan de versterking van het gezinsleven kan helpen, dat vertel ik u in een vol gen d artikelf je. Welmoet Wijnaendits Francken— Dyserindc. Hoil. IJzermagazyn DE WILD. TUINS CHOFFELS cn TUINHARKEN. TELETHON 572. Bniteiiland. DE 'SCHiEU'RLNG IN DE SAKSISCHE REGEE'RDNG'S-COABITIE. iNlaar uiit Dresden wordt gemeld, hebben gister in den Saksischen Landdag de com munist en hun oppositie aangevangen en, de regeering bij, de behandeling van die politie- begrooting verweten, dat zaj1 de bourgeoise tegen het) proletariaat in bescherming na- rnen. De minister yap binnenil>andscta.e zaken deed vergeefsche pogmgen de begrooting te redden. Zij' werd door 'die meerderheid) van het parlement verworpen. 'De politieke uitwerking van deze oppositie zal' bij' de behandeling van de begrooting in haar geheel aan het licht komen. Als de be grooting wordt lafgesuemd, zullen of de re geering of het parlement moeten wijken. DE GRONDWET VOOR ZUID-IERLAND Het ontwerp-grondwet voor den Ierschen Vrijstaat is Donderdagavond gepubliceerd. Een inleiding tot de wet verklaart, dat elke voorioopige grondwet, elk arnendement er op, elke wot daarmedc in verband, welke in strijd is met het Britsch-Iersche verdrag, zijn van nul en geener waarde. De grondwet vexlkllaart, dat die Vrijstaat is een lid op voet van gelijkheid van het gemee nebest der volken, die het Britsehe rijk vor- men; de nationate taal is Iersch, maar het Engelsch zal ook worden erkefid als officiee- le taal; manflen en vrouwen hebben gelijke burgerschapsrediten, welke het kiesrecht in- sluiten. De vrijheid van geweten is onschend baar; geen wet mag eenig verschil maken tus schen de godsdienstende vrijheid van het woord, van vergaderiag en vereeniging wordt gewaarborgd. De leden van het parlement, ook van het parlement, dat gister gekozen is, zullen den eed van trouw zweren aan koning George en zijn opvolgers. De beide huizen van het par lement zullen worden gekozen op den grond- slag van evenredige vertegenwoordiging; voor den eersten keer echter zal de Senaat, voor de helft der leden worden benoemd door den eersten minister, zoodanig. dat de groepen of partijen, die onvoldoende in de Kamer zijn vertegenwoordigd, in den Senaat worden ge bracht, de andere helft wordt door de Ka mer gekozen. Alle wetsontwerpen moeten, de goedkeuring van den koning erlangen, voordat zij: kracht van wet krijgen. Op dezelfde wijze als Cana da, behalve bij een werkelijken invai, kan de Vrijstaat niet gedwongen worden om deel te nemen aan een oorlog zonder toestemming let parlement 1 ;l| "J P)*Tf I De Kroon zal in den Vrijstaat vertegen woordigd zijn door een gouvemeur-generaai evenals in Canada. Van de Iersche gerechts- hoven is een hooger beroep mogelijk op de rechtsgetteerde commissie van den Privy Coun cil. Deze eindelijk na zooveel en zoo verbitter- den, strijd en zooveel onderhandelingen door Engeland aan Ierland toegestane grondwet geeft wel heel wat nicer dan waarop tot voor weinige jaren werd gerekend, maar of zij aanstonds zal leiden, tot het begraven van den den, strijdbijl, op het Groene Erin mag ern stig worden foetwijfeld. DE VERDEELING VAN OPPER- SlLEZIe. Naar de „Neue Berl. Zeitung" vermeemt dringt de Duitsche regeering bij, de interge- allieerde commissie nog eens, v66r de ont- ruiming van Opper-Silezie, aan op voldoe- ning van haar eischen voor de schadeloos- stellingen. Zij eischt 56 millioen voor particu- litre schade en 400 millioen voor schade in de industrie. Het geldt bij: deze sommen de schade, veroorzaakt in de jongste opstanden. E)e volledige schade bij de drie Poolsche op standen werd op ongeveer drie milliard mark geschat. De bepalingen betreffeode de overdracht van de Opper-Silezische gebieden, welke zijn opgesteld naar aanleiding van besprekingen tusschen de intergeallieerae commissie, en de Duitsclie en Poolsche gevolmachtigden, zijn onderteekend. Daarna maakte generaal Le- rond de op advies van., den Volken'bond vast- gestelde grenzen bekend, en noodigde de beide regeeringen uit, over te gaan tot de be- zetting van het hun, toegewezen gebied, bin nen een op 10 Juli eindigenden termijn. Gelijk bekend zijn de Opper-Silezische dor- pen Haatsch, Saudan en Owschiits aan Tsjecho-Slowakije toegewezen. De bewoners van die dorpen hebben zich tegen deze beslis- sing evenwel met klem: verzet, hetgeen tot ge- volg heeft gehad, dat deze dorpen voorloopig als neutraal gebied zijn verklaard, tenvijl hun lot nader zal worden geregeld, wanneer de Opper-iSilezasche kwestie geheel zal zijn op- gelost, Donderdag had dn deze dorpen een vrijwil- lige volksstemming plaats. Van de 2000 uit- rebrachte stemmen warea de meesten voor Duitschland, slechts enkele voor Tsjecho-Slo wakije en geen voor Polea. ANTI-ITALIAANSCHE INCIDENTEN IN ALBANI8 De bladen te Rome publiceeren een tele gram uit IDurauizzo, meldende, dat een bende Albaneesche soldaten een aanval deed op het Italiaansche postkantoor, de ruiten stuksloeg en het wapenschild vernielde. Deze anti-Ita- liaansche betooging had plaats in tcgenwoor- digheid van de Albaneesche autoriteiten, die niet tusschenbeide kwamen. Te Skoetari hielden Albaneesche gndarmen den tolk van het Italiaansche consulaat aan De vertegenwoordigers van Italic protesteer- den bij de Albaneesche autoriteitendezen antwoordden, dat de tolk beschuldigd werd van politieke intriges. Volgcns de bladen heeft Schanzer, de Itali aansche minister, krachtige maatregelen ge- nomen, opdat ItaliS volledige voldoening zal v/orden gegeven. DE REACTIE IN DUITSCHLAND. Op d pol itieke afdeel ing van iiet hoofdbu- reau van politic te Berlijn is men volgens het Hbl. van meening, dat er geen aanleiding be- hoeft te zijn voor bezorgdheid, hoewel kan worden verwachf, dat op 28 Juni, den dag der onderteekening van het verdrag van Ver sailles, betoogingen zullen worden gehouden en dat de demonstraties. indien zij een nati- onalistisch karakter zouaen dragen, tot tegen- manifestaties der arbeiders kunnen leiden. Men, obtveinst rich niet, dat het met het oog op de aan beide zijden heerschende ver- bittering tot betoogingen van ernstigen aard zou kunnen komen. Dat een aanzienlij'k ge- deelte der scheepsofficiere monarchistisch ge- zind is, kan niet worden ontkend, maar even- min, dat de meerderfieid der sdieepsnian- schappen republikeinsch gezind is. Deze zou- den zich in geval van een omwenteiing stel- lig achter de grondwettige regeering scharen. Men mag evenwel niet beweren, aat de za ken reeds zoover gevorderd zijn, als de ,.Fm- heifvreest. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING VAN EEN BOM. De Rumeensche regeering overhandigde den Bulgaarschen gezant xnee uit naam van de Servische en Grieksche regeering ecne g- meeuschappelijke protestnot^ tegen de invai- ln van Bulgaarsche benden. Er zijn vijf werklieden gedood en negen gewond nabij de haven van Swansea, door een botsing bij een overweg tusschen een lo- comotief en een vrachtauto, waannee de man ner! reden. In de jaarlijksche vergadering der vre- desvereeniging sprak Lord Parmoor over de noodzakelij'kheid eener verstandige beperking van de Duitsche sdiadeloosstellingsverplich- tingen en het verschaffen van credieten aan Rusland als eerste voorwaarde voor het be- vredigen van Europa. voor het 14e Internaitionale Esperanto- Congres te 'Helsingfors in Augustus ia.s. lie- ten zich uit 21 landen, zeshonderd zes en der- tig dieelnemens inschrijven,. Bij de diebatten in die Fransche Kamer over de legervoorstellen werd een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen met 313 tegen 230 stemmen. De invoering van een algemeene dienstplicht van 18 maanden is daardoor verzekerd. Te Sarrewerden bij' Sarre-Union werd? naar een telegram, uit Straatsburg meedeelt, een rijtuig, waarin een man en) vijf kinderen zaten, door een' locomotief gegrepen. Twee der inzittenden werden gedood, twee anderen' liggen op sterven, terwijl de overige twee ernstig werden gewond. Uit Tokio wordt gemeld, dat de nieuwe Japansche permier Kato in een proclamatie heeft verklaard, dat een der eerete maatrege len der nieuwe regeering een nieuwe beper king der bewapening zal zijn, welke nog veel verder zal gaan dan die, welke biji de verdra- llooMt-otlueleurTJ. N. AltliSU. 17 JTJTJI Direeteur: G. II. URAL Wanneer zij, die leiding moeten geven aan een zaak, geen recht begrip hebben van hare eigenschappen, moet het faliekant afloopen. Men kan geen schip sturen door in de zeilen to blazon. Sinds lang is men bczig het groote lichaam dcr kiezeressen en kiczers, dat geroepen wordt leiding te geven aan het sturen van het staats» schip omtrent het karakter van den Staat, de meest fantastische begrippen bij te brengen. Deze gaan er wel in, omdat zij in het gevlei komen van kortzichtig eigenbelang en met zoo groote volharding word en vcrbreid Men maakt den kiezer diets, dat do Staat de groote toovenaar is, die van het werkelijke le» ven maakt wat men wil; dat het Parlement het terrein is waarop voordeel is to behalen voor personen en groepen; dat het een groote boomgaard is, waaruit voor ons zooveel rnoge* lijk geschud moet worden. Het is daarom bij de verkiezingen een hartstochtelijke wedloop naar de honderd plaatsen op de groene bankjes. Alsof de ongelukkige misvatting, dat Staatssvoorschriften, .inspectie. .controle enz. maatschappehjken zegen kunnen brengen ons nog niet duur genoeg te staan kwam. Wij le. ven tusschen bureaux en loketten, wij waden door de algemeene maatregelen van bestuur, wij zocken naar wetsartikelen van den zoo. veelsten, gewijzigd den zooveelsten, wederom gewijzigd den zooveelsten, welke ons „juncto" andere artikelen, die ook gewijzigd en weder. om gewijzigd werden het rechte pad zullen wijzen, Wij betalen maar aldoor zegels en accijnsen en belastingen voor gcond, huis, dienstboden, vordienste, vermogen, 'bedrijf, successie, statistiek, verm,aak buiten. en bin. nenshuis, voor een pijp tabak en een speel. kaart. Wij betalen bovcn onze kracht en beb. ben als Staat toch alien samen een vlottende schuld van tegen de 800 millioen en een be. grooting met een tekort, dat wel naar de 100 millioen zal loopen. Wat zijn wij gelukkig en wat worden wij verstandig bestuurd. Wij ondcrvinden dat Wetgeving het leven niet kan maken. Toch viert pohtieko kortzich. tighcid hoogtij en geldt de Staat als de groote magier, die kan maken wat men maar wil, als hij maar gaat „massregeln". De Vrijheidsbond wijst beter weg. De Staat me et beschermt-n wat in het maatschappelyk leven groeide, moest vast leggen wat als juiste verhouding zich deed kennen. Doet hij dit, dan kan hij de dure instellingen misscn, die wij thans als voogden zieft heerschen, omdat de geest van do'wet dun z66 in de gemeenschap lceft, dat de dingen ook zonder een leger van toeziende voogden marcheeren. De Vrijheidsbond wil vooruitgang, maar waarachtige, geen schijnbaro, die op papier mooi is, maar in werkclijkheid niet bestaat. De Staat heeft regeerders noodig, die naar wat anders luisteren dan naar den grootsten mond en de meest verbrcido leuzc. Bovenal hoeft hij menschcn noodig, die begrijpen dat de Staat heeft to diencn in stcde van te hecr> schen. Productie, arbeid en kennis zijn voorwaar. den van ons bestaan. De Staat moet die steu. nen en dienen. Meer kan hij niet doen. Hoe eerder de dwaling verdwijnt, die ons diep in het mocras bracht hoe beter. Als het volk dat nu maar wilde 'begrijpen! B. D. EERDMANS. BIIiLIJK TARIEP. DE IERSCHE KWESTIE. Gister had in Zuidderland de stemming plaats voor de verkiezing der wetgevende ver. gadding. Zij had een kalm verloop. Er ward vrij druk gestemd, vooral veel vrouwen zijn ter "stembua gegaan. ..Freeman's Journal" zegt, dat het ontwerp. grondwet het beslisseode argument oplevert voor de verkiezing van de beste mannen die beschilcbaar zijn. De unionistische Irish Times" zegt, dat de grondwet een prachiig charter van vrijheid is. Niets wordt aan het Iersche volk onthouden, dat noodzakelijk is voor volledige vrijheid en ongebreidelden vooruitgang binnen het Brit, sche gemeenebest. „Het kan best zijn, dat Ierland onder het nieuwe regime slechter geregeerd zal worden dan onder het oude. Dat is echter do zaak van de Ieren. Zij hebben wat zij voorgaven te wen. schen sedert de akte van Uaie tot stand kwam en moeten ervan maken wat zij kunnen. Als de resultaten niet aan die verwachting beant. woorden, dan rust de blaam op henzelven, en niet elders". Het blad vraagt zich af, of de Ieren nu een eind zullen maken aan den geest van geweld, die nu Ierland's eenige metledinger is. Negen Ieren van de tien wenschen het land van dien erfelijkea vloek bevrijd te zien. De „Irish Independent" levert eveneens gunstig commentaar op de grondwet en merkt op, dat het ontwerp.grondwet het Iersche volk in staat stelt zleh volledlig rckenschap te geven van de bevoegdheden en voordeelen, welke het ingevolge het verdrag verkrijgt. De bladen In NoorcUIerland toonen na. tuurlijk groote belangstelling voor het ont. werp. Zij zeggen, dat in het ontwerp vfergaan. de democratische denkbeelden zijn belichaamd. De correspondent van de „Tlmes" meldt uit Milaan, dat, terwijl generaal Rocca, com. mandant van een Infanteriedevisie, oefeningen in het gooien van bommen gadesloeg, een bom ontplofte, waardoor twee soldaten werden ge« dood en een groot aantal gewond. Generaal Rocca werd in verschillende deelen van het 11' chaam getroffen en is stervende. MOORD OP VANDERVELDE? De „Ind6pendanco Beige" publiceert onder het grootste voorbehoud een gerucht, dat de Kamer via Keulen bereikt heeft, volgens het. welk Vandervelde, die zich thans te Moskou bevindt in verband met het procea tegen de Russische sociaabrevolutionnaircn, vermoord zou zijn. Zooals men weet, werden Vander. velde en d'e andere verdedigers der beklaagden van sovjetzijde zeer vijanldig bejegend. DE SCHuTZPOLIZEI IN DUITSCHLAND. Met betrekking tot do door Duitschland aan die Entente gegeven verzekeringen nopens de vermindering van de politiemacht in de af, zonderlijke landen tot op den stand van 1913, heeft de Pruisische minister van binnenland. sche zaken plannen tot reorganisatie van de Schiitzpolizei ter hand genomen. Verschillende afdeelingea zullen worden ontbonden, terwijl ook een vermindering van het aantal hoogere poEtiexbeambten onder het oog wordt gezien. Ock zullen in de toekomst de uniformen weer de oude blauwe kleur krijgen, ofschoon de be» staande groene uniformen eerst nog opge* bruikt zullen worden. Voorts zal ten strengste het houden van militaire oefeningen door de politiebeambten worden verboden. ONGUNSTIGE TOESTAND VAN DUITSCHLAND. Het jaarverslag der Nederlandsche Kamer van Koophandei in Duitschland wijst er op, hoezeer de economische toestand van Hol» land wordt beinvloed door de Duitsche mocie. lijkheden. De Duitsche schijnbaro welvaart zou een nauwkeurigen toeschouwer niet kun, nen misleiden. De Europeesche politiek tot ver» sterking van Duitschland is jammerlijk mis. lukt I>uitsChland zou spoedig zoo verzwakt kunnen zijn, dat ook groote credieten niet meer zouden kunnen baten. TEGEN DE ZWARTE BEZE'i TINGS. TROEPEN. Te Miinchen werd na een van nationalist!, sche zijde op touw gezette massavergadering als protest tegen- de „Schwarze Schmach" in het bezette gebied een optocht dloor de stad gehouden, waaraan 2000 personen deelnamen. Voor do hotels, waarin Entente»commissies woonden, werd gedemonstreerd. De politic dreef de betoogers uiteen, zonder dat het ver. der tot incidenten kwam. BOTSING TUSSCHEN KROATEN EN SERVIeRS. De „Siidslaw Korr." meldt uit Agram, dat daar naar aanleiding van een nationaal gym. nastiekfeest een ernstige botsing heeft plaats gehad tusschen Servische nation alisten en aanhangers van het Kroatische blok. Beide paw tijen schoten met revolvers op elkaar loe, zoo. dat vele personen gedood werden. CONFLICT ONDER ENGELSCHE MIJNWERKERS. In Wales zijn een paar stakingen onder de mijnwerkers uitgebroken tengevolge van het feit, dat een aantal boven den grond werkende mijnwerkers zich van de Federatie hebben af» gescheiden en zich bij den bond van mijnma. chinisten enz. hebben aangesloten. Te Blaina en Blaenun staken verscheidene duizenden mijnwerkers, te Pontypool 1500. DE VERKIEZING VOOR HET DUITSCHE RIJKSPRESIDENTSCHAP. Naar de „Parl. Korr." meldt, kan in verband met do tot dusver gehouden besprekingen tusschen de regeering en de rijksdagpartijen worden aangenomen, dat de verkiezingen voor het rijksoresidentschap in October zuficn wot. den gyiouden. Omtrent de candidaatstclling zijn nog geen besprekingen gehouden. EEN FRANSCHMAN OVER HET BE. ZOEK VAN STINNES. De Parijscho berichtgcver van het Hbld. seint: De Berlijnsche correspondent van „de In. formation" soint, dat het verblijf van Stinnes in Den Haag verband houdt met gosprckkcn, die hij moet gevoerd hebben met Visscring cn met hot consorthim«Morgan. Stinnes Is in on. dcrhandeling met Nederlandsche banken over stabllisatle van do mark. Men weet nog niet, welken omvang de onderhandelingen van Stinnes met het Engelsch»Ncderlandsch sche< penconsortium zullen aannemen, maar de Stin. ncs.groep heeft het plan, een reeks van be. sprekingen te beginnen om te komen tot ver» mindering van den prijs der Engelsche stcen. kool, die door Duitschland wordt ingevoerd. KORTE BERlCHTEN. De „Temps" meldt, dat de Duitsche regce. ring de maandejijksche storting van 50 milli. oen goudmarken, die 15 Juni moest plaats heb' ben heeft verricbt He den, den eersten dag der ontruiming van Opper.Silezie, zal op alle openbare ge. bouwen in het Duitsche rijk de vlag halfstok worden geheschen, als teekon van rouw over het verlies van het afgescheiden gcdeelto van Opper.Silezie.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1