DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 142 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922. MAANDAO Dit nnmraer bestaat nit 2 bladen 4 bowiMMiuMit&prijs t>ij vooniithetaltng per 3 maiirulon f 2.—, fr. per post f 2.50, liewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimie fitrieven franco N.V. Book- en llandelsdr. v.h. Ilmue. Cost or Zoon. Voordam 0 9, Tel. Administr. No. 3. Rodaetie No. 33. Buitenland. DE TOESTAND IN IERLAND. Gewapende inaiuien hebben Zaterdagmor- gcn te Aitnaveigh (Ulster) vier mannen ea een vrouw, allea p rotes tan ten, uit hun bed ge- haald en doodgeschoten Een aantal andere personen werd gewond. De woningen van de slachtoffers werden in brand gestoken. Men gelooft, dat men hier te doen heeft met re- pressailles, zulks in verband met een onlangs gepleqgden moord. De politie stelt eeni onder- zoek in. De universiteit van Dublin mag vier afge- vaardigden naar het Zuid-Iersche parlement zenden. Op grond van de overeenkomst tus schen Collins en De Valera waren vier candi- daten gesteld, twee voorstanders en twee te- genstanders van bet Britsch-Iersche verdrag. Ook werden er twee onafhankelijke voorstan- ders van het verdrag candidaat gesteld. Men was gereed met het tellen der stem- men en de uitslag zou juist worden bekend gemaakt, toen dertien gewapende rnannen de universiteit binnendrongen en alle stemibrief- jes en officieele documenten medenamen. Ge- lukki'g had een der beambten een afschrift ge maakt van de volledige resultaten, waaruit bleek, dat gekozen waren een onafhankelijke, twee coalitiecandidaten (voorstanders van het verdrag) en een) tegenstander van't verdra D^ze overval is geheel In de lijn van reds sinds lang in Ierland gevolgde gewoon- te van overvallen. Terwijl de verklaring betreffende het ont- werp-Constitutie, uitgegeven door de voor- loopige regeering van Ierland, de constitutie beschrijft als het „charter" van de constitutio- neele vrijheid, terwijl de meeste bladen haar in gelijkgestemde bewoordingen begroeten, verklaren de republikeinen haar als erger dan het Iersche verdrag. Zij kritiseeren in het bij- zonder het recht van den koning om zijn veto uit te spreken over de wetgeving en het recht van beroep van de beslissingen der Ielrsche gerechtshoven bij de rechtscommia- sie van den „Privy Council". De bladen vra- gen met het oog op deze houding, hoe de voorgenomen coalitieregeering mogelijk is. De Valera heeft afgezien van zijn voorge nomen reis naar Schotlandi VRIJE VAKVEREENIGINGEN IN DUITSCHLAND. Te Leipzig begint heden het congres van den bond van vrije vakvereenigingen, waarbij sociiaal-democratische, onafhankelijke en com- munistische vakvereenigingen aangesloten zijn. Men vermoedt, dat de politieke vraag- stukken aanleiding zullen geven tot zeer le- vendige debatten De pogingen. der commu- nisten, om de vakvereenigingen tot aanslul- ting bij de Derde Internationale van Moskou te bewegen, zullen waarschijnlijk op niets uit- loopen. Zevenhonderd gedelegeerden als ver- tegenwoordigers van meer dan 7 Yt millioen georganiseerde arbeiders zullen aan dit con gres deelnemen. Van de buitenlandsche vak- bonden. die bij de Amsterdamsche Internatio nale zijn aangesloten, hebben Zweden, Ne- derland, Belgie, Engeland, Oostendjk, Hon- garije, Polen en Zwitserland toegezegd, aan net congres te zullen deelnemen. NIEUWE AANSLAOEN TE HAMBURG. Op het gebouw van de communlstiscbe Hamburger Volkszeitung" is wederom een aanslag gepleegd. Op drie verschillende plaatsen waren in het gebouw explosieve voorwerpen neergelegd. Er volgde een ont- ploffing en het bleek, dat 'a explosief lichaam in een brievenbus was ontploft. Eenige per sonen werden licht gewond. Een verdacht persoon werd gearresteerd. VLIEGONGEVALLEN. In het vliegkamp van de militaire lucht- vaartschool te Asch in de Belgische Kan- pen hebben drie ongevallen plaats gehad Vrijdagavond is een majoor, leeraar aan die school, bij een vlucht met een Nieuport-toe- stel neergestort en ged'ood. Zaterdagmor- gen stortte een Breguet-machine omlaag, waardoor een leerling-aviateur gedood werd. Daarna viel een andere leerling-aviateur, die ernstig werd gewond DE ZIEKTE VAN LENIN. De doktoren hebben bij Lenin een hersen- vliesontsteking en een progressieve toenemen- de verlamming geconstateerd. Sedert twee weken heeft Lenin zich aan alle 6taatszaken onftrokken; hij vertoeft op het landgoed „Reinbot" in de nabijheid van Moskou. ZWITSERLAND EN DE SAMEN- STELLING DER SUB-COM)MISSIES. Naar de vertcgcnwoordiger van de „Neue Zuricher Ztitung" van prof. Tocndury, ad- viseur der Zwitsersche delegatie in Den Haag, vemeemt, heeft Zwitserland gevraagd in twee sub-comnxissies een zetel te krijigen, n.l. in die voor de particuliere eigendommen en in des ub-commissie voor de sdntlden. In elk geval is Zwitserland echter bereid om loyaal mede te werken aan alles, wat de con ference van Den Haag zal kunnien doen slagen. OUDE RECHTEN TERUG GEelSCHT. Boedapester bladen vememen uit Parijs, dat de broeder van dem koning van Zuid- Slavic, prins George, op verzoek van den Zuid-Slavisehen gezant te Parijs, als een voor zijn omgeving gevaarlijke zenuwzieke naar een inrichting voor zenuwlijders te Parijs is overgebracht. Prins George moet direigbrie- ven hebben geschreven aan den koning en aan Pasjitsji, waarin hij met geweld dreigt, indien hij zijn kroonprinselijke rechten niiet terug- krijgt. De Zuid-Slavische regeering zal in de Na tional Vergadering een wetsvoorstel indie- nen, waardoor prins George van alle rechten als lid van het regeerende vorstenhuis vervai- len wordt verklaard. ((Prins George, broeder van koning Alex ander, heeft in Maart 1909 van zijn kroon prinselijke rechten afstand gedaan.) DE OVERDRAVHT VAN OPPER-SILEZI6. De intocht der Poolsche troepen in Katto- witz is op morgen bepaald. Naar ae „Ostdeutsche Morgen post" meldt, is van den president van de rechtbank te Op- peln een telegram ontvangen, volgens het- welk de poiltie te Kattowitz onmiddellijk moest worden ontbonden. In verband hierme- de werd de blauwe politie geleidelijk uit de straten terugegtrokken en ontwapend. DE SCHEEPSRAMP TE HAMBURG. Men heeft uit de openingen van het gezon- ken schip „Alvare" ongeveer 120 personen le- vend te voorschijn gehaald. Er worden 43 personen vermislt. Uit de verklaringen van het personeel blijkt meer en meer, dat alleen de kapitein de schuld draagt van het ongeluk. Hij moet aan de werklieden niet den noodigen did hebben ge- laten om de ballast-tanks te vullen ea door gebrek aan ballast kantelde het schlp om. Van de officieren is de tweede machinist door een neervallend olievat gedood, nadat hij reeds in het water was gesprongen. EEN OOCAilNiEnHANlDELAAR TE ORIMSBY GEARRESTEERID. De Engeteche politie, die zich sedert eeni- en tijd zeer bedjvert den strijdl tegen den andel in cocaine aan te binden, heeft thans te Grimsby een1 goede vangst gedaan. Met een Engelsch schip was diaar uit Hamburg een net gekleed 50-jarig heer, Australier, als eerste-klasse passagier aangekoman. Bij het onderzoek van zijn bagage ontdekte men in zijn koffer een dubbelen bodem, waaronder een groote hoevedheid1 cocaine ter waarde van 3000 ipondi sterling was verborgcn. Bo- vendfen werdi nog een groote som gelds op hem bevonden. De man werd onmidldelliijk in venzekerde bewaring gesteld. KORTE BERICH'TEN. De Duitsche Rijksraad heeft het wets- ontv/erp in zake de graanleveringen uit den oogst 1922 aangenomen. In het wetsontwerp is voorzien in een gedwongen omslag van 2% millioen ton. x Gem eld wordt uit Toronto dat 300 Indi- anen zich op 15 K.M. van Pelee-eiland, in het noorden van Ontaria, bevinden, dat zij drei- gen te veroveren. Een patrouiile berexjen po litie bewaakt het eiland. Ter gelegenheid van een door die natio- naal-socialisten te Weenen gehouden vergade ring kwam het tot een handgemeen tusschen dezen en 400 conununisteo, waarbij; van stoe- len en stokken werd gebruik gemaakt. Eerst toen politie opdfaagde, kon een einde aan den strijd worden gemaakt. Vijftien personen wer den gearresteerd. Het Journal du Peuple" spreelct na inlichtingen te Keulen. Berlijn en bij het mi- nisterie van buitenlanasche zaken te Brussel het berieht tegan' over den- moordiaanslag op Vandervelde in Rusland. De arbeldsraad van de Amerikaansche spoorwegen heeft tegen 1 Juli loonsverlagin- gen aangekondigd voor de klerken, het stati- onspersoneel, de seinwachters en de stokers. Een en ander brengt een besparing mee van 27 millioen dollar per jaar. Bij deze loonsver- laging zijn 325.000 man betrokken. Een vrachtauto, waarin zich 20 arbei ders bevonden, is te Swan see met een locomo- tid in- boteing gekomen. Zeven arbeiders wer den op slag gedood, terwijl alle anderen ge- kwetst werden, van wie 4 zeer erustig. Het Amerikaansche diepartement van de Schatkist heeft een nieuwe bepaling uitge- vaardigd, volgens welke de verkoop van ster- ken drank aan boord van schcpen, die zich buiten de driemij'l-zone bevinaen, geoorlooM is. De demonstratie-vergaderingen welke in verband met de financieele crisis door de so- cialisten te Weenen zijn gehouden, zijn zon- der incidenten verloopen. Sun Vat Sen, do president van Zuid- China, is uit Canton gevlucht en heeft zich op een kannonnerboot in veiligheid gebracht. Te Berlijn hebben besprekingen plaats gehad in verband met het wetsontwerp betref fende den graanomslag. De socialisten drei- gen uit de regeering te treden, mocht het wetsontwerp geen meerderheid vinden. Uti Rome wordt het berieht van de En- gelsche bladen tegengesproken, volgens het- welk de Paus zou geweigerd hebben, den stap der Anglicaansche bisschoppen ten gun- ste van de veroordeelde orthodoxe geestdijk- heid in Rusland te steunen. Het vliegongeluk in het Kanaal zou volgens de laatste berichten hieraan te wijten zijn^ dat de vliegenier door een plotseling krankzinnig geworden passagier zou zijn docdgeschoten. De Sovjet-delegatie te Reval bevestigt, dat Lenin door een beroerte getroften is, en zijn spraakvermogen heeft verloren. Blim«nland. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De Belgische delegatie. De ledien der Belgische delegatie, de heeren Cattier, Galopm en Witmeur, zijn naar Brussel vertro'kken ten einde zich met minis ters Theuniis en Jaspar te onderhouden naar aanleiding van de Vrijdag gehouden vergar dering van de preliminaire bijeenkomst. De heoien keeren Maandiag in Den Haag terug. Men meldt dit Brussel naar die N. R. Ot. De Belgische gedelegeerda. naar do Haag- sche conferentie zijn hedien voor de weekend hier teruggekeerd en hebben een vrij lang on- derhoud gehadl met Theunia en Jaspar. Wij hebben Cattier gesproken en hij heeft ont meegedeeldi, dat men twee begonselen heeft vastgesteld, die de rechten van Belgi§ ten voile waarborgen. Het eerste is: ^een poli- tiekl", het tweede: „de handhaving der rege- len, te Genua vastgesteld." Nu de beginselen zijn aangenomen, zullen de Belgische afgevaardigden deelnemen aan het onderzoek van alle onderwerpen, die de conferentie in overweging zal nemen. Belgie handhaaft zijn standpunt ten aan- zien van het particuliere edgendom in Rus land. Cattier is van corded, dat de conferen tie zal tslagea. De Russische delegatie. De Russische ddegatie voor den Haag zal, volgens een berieht van een Berlijnsch cor- respondentiebureau, over Berlijn naar Neder- land reizen. Te Berlijn zullen die afgevaar digden een ooderhoud met Tsjitajerin hd> b^. Krestinski, de Beriijnsche vertegen- woordiger van de sowjetregeering, gaat morgen naar Moskou orni nog voor zijn ver- trek naar den Haag een bespaddng met den raiad van volkscommissarissen te hebben. Hij wordt Donderdag reeds te Berlijo terug ver- wacht. Indien1 dit berieht juist is, zal de Russische delegatie dus niet voor het einde van de vol- gende week in den Haag kunnen worden verwacht. Uti de buitenlandsche pers. Het Journal des Debate maakt met vol- doendng gewag van de kalme aitmosfeer, waarin de Haagsche conferentie is geopend en brengt hulde aan het program van Van Karaebeck. Er zullen nog vele confenentiea kornen, zegt het bladl en het uit de hoop, dat de orga- nisatoron ervan de Haagsche tot voorbeeldi zullen nemen. De samensteUlng der sub-comnussies. Naar de Fransche dagbladoorresponden- ten uit Den Haag melden, zijn de mogendr heden thans ingroote trekken tot overeenstem- ming gekomen imzake de door haar aan te nemen houding. De Fransche regeering zal voor a.s. Dinsdag moeten beslisaen, of zij zal voorkomen op de lijst der daelnemers aan de Haagsche conferentie, welke aan de Sovjet- regeering zal worden gezonden. Na de rate van den Engdschen gedelegeerde Hilton Young is men het er algemeen over eiens, dat de onderhandelingen geen politick karakter mogen dragen, en dat de versdhillende re- geerimgen zich haar volledige vrijheid van handeten vooihehouden, en voorte dat het doel dier conferentie uiMuitend te het instel- len van een onderzoek, en niet het nemen van een besltesing. Wij vememen, zgett de Telegr., dait de voorzitter der conferentie jhr. Van Karaebeck voor de vonning der sub-commissies geen' 13 leden noodig acht, dxxh 11 voldoende vindt. De samenstelling dezer commissies zal reeds hedenavond gereed komen. Maandag zullen de namen worden gepublioeerd. IDE KAME RVERKI'EZTNG EN. Zaterdag is het centnaal stembureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Ka- mer bijeengekomen om bij loting de numtne- ring vani de ingedlende candidatenlijsten voor de verkiezingen vast te stellen. REDE VAN PROF. MR. A. VAN G'lJN. In een1 openbare vergadering van de afdee- liiing Utrecht van den) Vlrijheidsbond heeft Vrijdagavondi de oud-minister Van financien prof. mr. A. van Gijn gesproken over den fl- nancieelen en economischen toestarud ,PROF. J. C. KAPTEYN. f In deni afgeloopen nacht te overleden de be- kende sterrenkundige Prof. J. C. Kapteyn. De crematie zal Dinsdag as. op Westerveld plaats hebben. Dr. C. J. K. VAN AALST. De ;„N!ed." vemeemt uit Goes, dat dr. Van Aalst op een hem gedaan verzoek om een candidatuur van lid der Eerste Kamer van Zeeland te aanvaarden, heeft geantwoord daaraan' geen gevolg te 'kunnen geven. Hall. lJxeamag&cijn DE WILD. Balm gesorteerd is tain* of hegseharen, rupsenecharon en snoeisoharen. Gemengd Nieuws PRO SENiECTUTE. In een bdjeenlkomst van mannen en vrouwen uit verschillende deelen des lands, onder voor- zitterschap van mr. J. Everts, te Dinsdagmad- dhg te Amsterdam opgericht de bovenge- noemde vereeniging, die zich ten doel stelt: hulpverleening aan ouden van dagen, in het bijzonder die uit beschaafdlen kring. iDe vereeniging tracht dit doel te bereiken door het opnehten en exploiteeren van pen sions of tehuizen, waar met volkomen behoud van hun persoonlijke vrijheid en zelfstandlg- heid dien bejaarden een passende huisvesiting en zoo noodig verzorgiing geboden wordt. In het hooidbestuur dat uit ongeveer 7 le den bestaan zal, werden benoemd: mevr. M. Boissevain—Pijnappel te Blaricum ate voor- titster, mevr. SleeswijkVan Bosse als secre- taresse, mevr. Muiler—Lulofs, mej. Tiemeij- er en mr. J. Everts. De overige leden der voorloopige commissie namen zituting in het algemeen bestuur, dat nog verder uitgebrdd 1 worden. Er moet nadlrak op gdegdi worden, dat het 'bestuur der nieuwe vereeniging pas over een paar maanden de eigenlijke actie zal kunnen aanvangm, zoodat vragen- om inlkhtdngen, aanbiedingen, enz. eerst in September in over weging genomen kunnen worden. Intusschen wordt het feit der oprkhting zelve reeds iter kermis gebracht van het publiete opdat dit zich te gelegener tijd herinnere, oat dit werk van praktische menschenliefde aliler steud noodig heeft om te kunnen slagen. DE AUTOhWEDSTRIJD BERIJN^-AM STE RD AM De autowedstrijdi van Berlijn naar Am sterdam, welke tevens een zuinigheidsrit zal zijn, nadert zijn verwezenlijikiag. De start zal plaats hebbai op 10 Juli a.a., des morgens om zea uur op de Autostrasse te Griinewald. De auto's zulleni zich eerst op de Avus aan een saelheidsproef over 9 K.M. moeten onderwerpen, en rijden dan dadelijk door over Potsdam, Brandenburg, Maagden- burg en B runs wij k naar Hannover (300 K.M.) Hier wotrden de auto's in de gebouwen van de Continental A.lG. ondergebracht. Den volgenden dag wordt de rit over Hameln, Paderbom, Munster, Elten' (grens) naar Amsterdam voortgezet. Het geheele traject te ongeveer 750 K.M. lang. De organisatie. beraet bij. het weekblad „De Auto", volgens de voorschrif ten van die K. N. A C. Aan den rit mogen< slechts Hollanders deelnemen, als- mede Duitschers, die 1 anger dan een iaar in Nederland zijn gevestigd. Zoodoende kunnen Duitsche firma's zich in verbinding stellen met Hollandsche of in Nederland wonende Duitsche rijdexs. Voor iedere klassc zijn twee prijzen uitgeloofd, en wel voor den beaten amateur (met eigen particuliere auto) en voorts voor automobilisten, die bij de auto- branche geinteresseerd zijn. Het startgeld bedraagt 200, voor ama teurs f 76. Aanvragen' zijn te richten tot „De Auto", Gedempte Gracht 154, Haariem. ONTWERP MIDDELBAAR ONDERWIJSWET. Naar het Nederl. Correspondentiebureau vemeemt, is de volgende week de memorie van antwoord van minister De Visser nopens het ontwerp-Middelbaar onderwija te verwach- ten. HULP AAN RUSLAND. Het Nederlandsche Roode Kruia en het Nansen-Comite hebben, daarin weer gesteund door de to de z g. Roode Kruis-Nansengroep behoorende organisaties (Alg. Nederl. Vak- verbond, Centrale groep tot leniging van den hongersnood in Rusland, commissie van sa- menwerking tusschen de Algem. Soc. Bonden en het Chr. Nat. Vakverbond, Nederl. Nansen- comite, Nederl. Roode Kruis, Nederl. Stu- dentenorganisatie) wederom een schip uitge- ru3t: het stoomschip „Spaamestroom", dat gisteren van Rotterdam naar StS. Petersburg is vertrokken. BOND VAN TEXTIELARBETDERS. Gisteren is te Amhem het tweedaagsch oon- gres van den Nederl. Bond van Textielaibei- ders De Eendracht begonenn, onder voorzit- terschap van den heer G. Rengelink uit Am sterdam. t PASVI'SA VOOR OOSTENRIJK. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland deelt mee dat het haar ge- bleken, is, dat verscheidere Nederlanders, die te Frankfort hun passen voor de reis naar Oostenrijik wilden laten viseeren, onverrich- terzake fauiswaarts moesten gaan. De Oos- tenrijfcsdie consulatea, die in) Duitschland gevestigd zijn, mogen n.L geen visa verstrek- ken aan Nederlanders, die niet in Duitsch land wonen. Nederlanders, die voomemens zijn naar Oostemrijk te reizen, zullen derhalve goed doen, het Oostenrijksch visum hier te lamde op hun pas te laten aanbrengen. BEZUINIGING. SIFEELBIAINKS VOOR SCHOOLKINDE- REJN. Een advocaafl deelt aan het Hbl. mede, dat hem eeni geval meegedeeld te van diefstal door een kind!, dat geld achterhield om zijn gduk te beproeven met „vergiftigde cacao." Hij vraagt, of de gemeenteraad niet een verordening kan miaken, die het afleveren van eetwaren met bons of loten erin aan kinderea verbiedt, analoog aan da .gookver- ordening." Het) komt ons wel voor zegt het bladl dat die overheid ter bescherming van de kinde- ren in moet grijpen, maar we gelooven dat de maatregellen niet door de gemeente, maar door de Regeering genomen moeten worden. Misschien wane een partieele wijziging van de loterijwet het meest geschikt. Ingrijpen ijkt ook ons urgent). ERFPAQHT EN REGISTRATIE. De minister van financien, brengt het vol gende ter kennte van de gemeemtebesturen: Verschillende gemeeniten, zoo is mij geble- keni, die terreinen in erfpacht uitgeven, ver- unnen dent toekomstigen erfpachters, v66r- at de akte van erfpachtsuitgif te is opge- maakt, met het bouwen van nuizieni op die terreinen te begjnnem Deze akte van erpadbtsuitgifte wordt dik- wijls eerst geruimen tijd, nadat met het bouwen te aangevangen, opgemaakt eni ter registratie aangeboden. In dit geval brengt de to epassing der Registratiewet 1917 meae, dat voor de berekening van het recht ook in aanmerking komt de waarde van den op den grond aanwezigeni opstal. Omdat bij een anaere wflze van handelen de verschuldigdheid van registratierecht over die meerdere waarde had kunnen' worden voorkomen, onbekendi met de bepalingen der Registratiewet 1917, mede aanleiding te ge- weest tot die verschuldighedd, en voorts ook, omdat in vele gemeeniten de woningnood een bespoediging van den huizenaanbouw wen- schelijk maakt, ben ik bereid, H. M. de Ko- ningin in overweging te geven, den1 verkrit ers van het recht van erfpacht kwijtschel- Jimg te verleen'en van het recht van registra tie, verschuldigd, doordat v66r de opmaking der akte van erpachtsuitgifte reeds door den toekomstigen erfpachter met het bebouwen van het in erfpacht te ver krijigen terrein was aangevangen. Dit gunstbetoon behoeft echter alleen het verleden te betreffen, indien voortaan v66r- dat met dien bouw wordt begonnen, een akte, de overeenkomst van uitgifte in erfpacht con- stateerende, ter registratie wordt aangeboden. He te voor de hoffmg van net registratierecht niet noodig, dat het in erfpacht uit te geven terrain in de onderhandsche akte volgens de kadastrale kenimerken wordt omschrevenelk aanwii zing van dat terrain, waardoor de be- grenzmg wordt aangediuid, is daarvoor vol doende. Zulk een akte zal wel altijd aanwe- zig zijn. Door hunne medewerking zouden de ge- meentebesturen voor de bouwers de moeilijk- heden, welke de toepassing der Registratiewet 1917 in gevallen, ate hiervoor besproken, medebrengt, kunnen' voorkomen^ IJ9WAEELTJES. iDe gemeenteraad van Wildervank heeft Jsteren besloten, den verkoop Van ijswafel- .]es te verbieden, met uitzondering van's Za- terdagmiddags en 's Zondags, wegens het buitensporige gebruik, dat door de jeugd van' deze lekkemij wordt gemaakt. REISBESLUIT. Naar het Hbld. vemeemt, is een hendening ondernomen van het Reisbesluit, met de be- doeling, door een lagere groepecrihg van ver schillende categorieen van ambtenaren tot be- zuiniging te komen DE CHOCOLADEREEPEN MET BONS Het bestuur van den Centralen Ouderraad te Amsterdam besloot in zijn bestuursverga- dering een waarschuwend woord te laten hoorcn aan de ouders in zake de opgewekte speelwoede onder de jeugd, ten gevolge van den verkoop van chocoladereepen waarin geldbons verborgen zijn. Het bestuur meent er op te moeten wijzen, dat ouders, die hun kinderen aan dezen spe cula tiezucht helpen overleveren door hun toe te staan, huh geluk met zoo'n gokreepje te beproeven, een gevaarlijk pad betreden. Ge vallen kwamen voor waarin de kinderen de benoodigde centen weg namen om reepen te kunnen koopen. Bovendien is het verkeerd dat drumessnn van zes tot twaalf jaar met een vrij groote som gelds in den zak loopen, zon- der dat de ouders het weten. Wat al gevaar kan daaruit ontstaan voor het karakter van het kind. Het bestuur van den Centralen Ouderraad zal een adres aan den minister van Justitie zenden, waarin zal worden aangedrongen op maatregelen om deze voor het geheele volks- karakter verderfelijke wijize van reclame ma- ken onmogelijk te maken. Het bestuur van den Centralen Ouderraad meent daarbij te spre ken namens de ouders en spreekt den wensch uit, dat deze voorloopig alles zullen doen wat in hun vermogen is, om het gevaar, vooral voor de kleinen, te bezweren. Het is zeker overbodig den onderwijzers en onderwijzeressen te verzoeken in deze een kraclitige hulp te verleenen. DE TABAKSWlET. De Sigarenfabrikantenvereeniging „Het Oosten" heeft dem Volgem brief gezonden aan alle politieke parfijen iDe Sigarenfabrikamtenvereeciging- „Het Uo6filrediicii)urTJ. N. AlUCMA. 19 JUNI l)ir»i>i«urG. U. tiUAR. TViIn m irorKm/l in flf fifol 1 Ptl Het onlangs door het diepartement van oor« log uitgegeven voorschrift, volgens hetwelk werkvrou-ven en dergelijk Ios personeel voort» aan niet meer zou worden bezoldigd op den voet van rijkswerklieden, is thans, naar het Hbld. meldt, tot alle departementen en rijks» instellingen uitgebreid. Getracht moet worden een lagere bezoldiging in te voeren by aan» stelling van nieuw personeel; aan de in dienst zijnden zal echter geen lagere bezoldiging mo> gen worden toegekend. DE C. B. V. Men meldt uit Den Haag: In de gisteren gehouden vergadering van aan> deelhouders der C. B. V., waarin drie der vijf aandeelhouders waren vertegenwoordlgd, is met algcmeene stemmen aangenomen het voorstel van commissarissen om tot ontbinding der naamJooze vennootschap over te gaan. ti

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1