de beer O. ate bescbenmer van de 5.D.A.P wil optroden, moet hiji alvast begionen met een goede cursus te volgen De beer Carton, die de vArgadering geleid had, sloot nu met een opwekkend woord de vergadering crop wijzendc, dat men had te letten op A. P. Stag Imam, die niet tot de Chr. dem. behoort. UIT WARMENHUIZEN. De raad vergaderde Zaterdagimiddag ten 3 ure. Afwezig ae heeren Gutker eni Na tines. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan het ,,Witte Kruis" een verhoogde sub&i- die van 200 toe te kennen voor het aan- achat fen van een ligtent. Besloten werd de rekendng en1 verantwoor- ding van het B. A. over 1921 ontvangsten 11200, uitgaveni 12743.52, nadeelig sal- do 1541.52, ter inzage van de lecleni te liggen. Voor dit jaar zal het B. A. nog geen eubsidie vragen. Overeenkomstig het advies van de gascom- missie werd op voorstel van B. eni W. beslo ten het werkliedien-reglement zoodanig te wijzigen, dat de werktijd ten hoogste op 8^ uur per dag en 48 uur per week wordt ge- steld. Dit in verband met de wijziging van de Arbeidawet. Iogekomen waren voort: Dankbetuiging Bestuur R. K. Bewaar- school voor ae verleende subsidie. Jaarverslag toestand en exploitatie van sdirijven Bestuur van de Ver. tot bevorde- ring der Vrijz. Prot. belangen, inhoudende intrekking verzoek tot oprichting van eene bijzondere school. Venslag verrichte werkziaamheden comite der vereenigingen van Burgemeesters, Secre- tarissen te Hoorn, Punnerend, Alkmaar en Schagen. Beredeneerd verslag der volkshutevesting over 1921. Allen voor kennisgeving aangenomen. Jaarverslag Nooraerstoomtrammaatschap- pij over 1921. De voorzitter oonstateerde met voldoendng dat het dividend op 5 pet. is bepaald. Verslag accountant over het levensmididie- lenbedrijf 1910 tot en met 1921. Het totaal verlies heeft bedragen f 21491.38 of 10 per inwoner. De voorzitter sprak woondfen van; dank aan den. adxninistrateur. Schrijven van den inspecteur van het lager onderwijs betreffende het in bruikleeni ver- strekken van de O. L. School, waarbij de overdracht werd goedgekeuxd. Allen voor kennisgeving aangenomen. Verzoek T. H. Kremer betreffende eervol ontslag als lid en secretaris der commissie tot wering van schoolverraim te ivrabbendam en ate lid van de commissie van toezlcht op het lager onderwijia. Voorgesteld wordt met ingang van 1 Juli. eervol ontslag te verleenien. Het gevraagde ontslag werd eervol ver- leenid. Inplaats van den heer Rreimer werd in beide functies de heer Vermeer benoemd Schrijven R. K. Kerkbestuur inhoudende aannemi-ng aanbod verkoop woning hoofd der school te Warmenbuizen voor de som van 6500. Voorgesteld wordt de woning voor diem prijs te verkoopen. Hiertoe werd besloten. B. en W. stelden voor den voorzitter te machtigem de gemeente te vertegenwoordigen bij stemmingen) enz. bij polderaangelegenhe- den. Conform besloten. Mededeelingen. De Directeur van het P. W. N. zond be- richt dat eeni volledig wateronderzoek 10 kost en 3 indien het alleen een bacteriolo- gisch onderzoek aangaat. iDe voorzitter betreurde bet dat aanvankelijk bekend gemaakt was dat dit onderzoek 35 kostte. De voorzitter deed mededeeling van de in- gekomen goedkeuringen van raadsbesluiten aOor Ged. Staten. Aan de gemeente te door het Ministerie van Oorlog wegens te veel uitbetaalde mili- taire vergoedingen uitgekeerd een bedrag vn 1312.50 zijnde f 100 minder dan de ge meente bad uitgegeven. B. eni W. stelden voor, met ingang van 1 Juili a.s. aan A. Dunant eervol ontslag te verleenen ate klerk aan het gasbedrijf. De voorzitter deelde mede, dat het ontslag niet gevraagd was. In een schrijven had de directeur de wenschelijkheid te kennen gege ven om den heer Dunant te schorsen, aange- zien hiji onhandelbaar is en meermalen zijn wetk in de steek liet. De heer Dunant had zoo'n koppige natuur dat hij meermalen zich onder deleters behandling had moeten stel len. De directeur adviseerde hem te ontslaan. B. en W. hadden dat schrijven behandeld in een vergadering, waarin ook een schrijven was ingekomen van den heer Dunant, waarin doze mededeelde, dat door parti culiere kwos- ties de verhouding tusschep hem en den di recteur een onmogelijke is geworcten. De bur- meester was nog cens verzoenend opgetre- den en dit gelukte aanvankelijk. doch de direc teur negeerde adressant en wel zoodanig, dat hij de slcutels aan den volontair inplaats van aan hem ter hand stelde. Ook dit schrijven was behandeld. B. en W. hebben voorts beide partijen gehoord en na de confcrentie meenen B. en W. te moeten voorstel len om den heer Dunant met ingang van 1 Juni eervol ontslag te verleenen. Ook de gascommissie is van dezelfde mee- ning. Het is ten nadeele van het bedrijf wan- neer dat ontslag niet wordt verleend. Na de bemiddelingspogingen van spr. werd de ver houding eerder slechter. B. en W. stellen voor hem te ontslaan, om- dat hij ongevraagd en zonder redienen 8 Juni den geheelen dag van zijn werk is weggeble- ven, wat al eens eerder is gebeurd. Dit weg- blijven is af te keuren en had een nog grooter verwijdering tengevolge. Het belang van den dienst eischt een vruchtbare samenwerking tuschen de twee ambtenaren, omdat ze een- zclfde zaak hebben te dienen. B. en W. stellen voor, het ontslag ervol te verleenen, omdat niet gesproken kan worden van grove afwij- kingen. Ook volgens den directeur was hij overigens een goed ambtenaar. De heer Molenaar vond het voor bulten- staanders moeilijk dergelijke kwesties te .be- oordeelen Het spreelcwoord„waar twee kij- ven hebben twee schuld1". is wel niet altijd wa.T. doch heeft een groote grond van waar- heid. Spr. kent den heer Dunant slechts-van aanzien en den directeur als icmand die voor zijn ondergeschikten geen onhoudbaar per- soon is. wat tusschen hen is voorgevallen, doet minder ter zake. Noodig te te kijken wat nodzakeiijk is voor een goede gang van zaaea in het bedirijf. Wanineer de heer Dunant meer malen uit ongenoegen wegbleef, dan te hij, niet te handhaven. Op een vraag van den heer Slot deelde de voorzitter nog mede, dat hij den heer Dunant nog in overweging had gegeven binnen maanden ontslag te vragen, doch hij ant- woordde daarop: „ate ik toch ontslagen raoet worden, aan direct maar". Uit zijn schrijven blijkt cchter, dat hij. prijs stelt 0m1 te worden gehandhaafd. De heer Slot was het met den heer Mole naar eens, dat de kwestie moeilijk viel te be- oordeelen. Spr. heeft getracht zich van ver- schillende kanten op de hoogte te stellen, doch als men de &n hoort, dan verschilt het veel bij de andere. Spr. heeft den indruk gekre gen, dat hij geen prijs stelt aan te blijven, aangezien hij bij geen raadslid pogingen daartoe heeft .aangewend. Spr. heeft wel uen indruk, dat kleine dingen nebben medege- werlct de verhouding tusschen beide te ver- scherpen. Spr.'s inaruk is ook, dat verdere samenwerking tusschen beiden onmogelijk is Hij betreurt het, dat om dergelijke dingen ont slag moet worden gegeven, doch rneent toch go«i te doen met het voorstel van B. en W. te aanvaarden. Spr gaf voorts nog zijn spijit te kennen vu ..c; kit, dat de heer Dunant de wenk oin zeif ontsiag te vragen niet heeft opgevolgd. Het voorstel werd hierop zonder hoofdelijh k€ stemming aangenomen-. Naar aanletduig van het schrijven van Go- deputeerde Staten betreffende de gemeente- begrooting 1922 stelden B. en W. voor, aan de opmerkingen tegemoet te komen. Hiertoe werd- besloten. Naar aanleiding van het om prae-advies in handen van B. en W. gesteld adres van het Bestuur der Vereenigtng voor Gereformeerd Schoolonderwijs te Krabbendam, stellen B. en W. voor gelden beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de school met uitzondering van de bestuurskamer. B. en W. stellen zich op het standpunt, dat zooveel mogelijk het onderwijs de handen bo- venn het hoofd gehouden moet worden. Een bestuurskamer, hoewel in het algemeen bij een bijzondere school wel gewenscht, is ech- ter niet noodzakelijk. De heer Slot was ook van meening, dat de bestuurswerkzaamheden niet zoo belangrijk warcn dat een aparte kamer daarvoor noodig te. Dit werk kan gemakkelijk thuis gebeuren en de enkele vergaderingen die noodig zijn, kan men wel in een ander lokaal houden. Spr vroeg of voorts't gehrek aan ruimte niet ont- staan was door het bezoeken dier school van leerlingen uit de buitengemeenten. De voorzitter gaf toe, dat de verbouwing minder noodzakelijk zou zijn, wanneer de leerlingen van buiten de school niet bezochr ten.Het zijn er een 10-tal. Ze behooren echter tot het kerkgenootschap waarvan de school uitgaat en de daaraan verbonden kosten kun- nen verhaald worden op de gemeenten van waar die kinderen komen. De heer Slot wilde nu de uitbreiding toch noodzakelijk was, het bezoeken der school d-oor leerllqgen uit de buitengemeenten niet keeren. De heer Swan betoogde nog, dat de leerlin gen uit de buitengemeenten kinderen zijn van ouders, leden van de Schoolvereeniging en dus niet geweerd kunnen worden. De voorzitter: ,,Het komen van kinderen uit de buitengemeenten kan wel een motief zijn oar de gelden te weigeren, doch dit is hier niet gewenscht. De heer Molenaar juichte de financieele ge- lijkstelling toe, doch veroordeelde het mis- bruik maken van de wet door het schoolbe- stuur, dat op kosten der gemeenten ook een bestuurskamer wil bouwen, die er nooit ge- weest is Het is mogelijk, dat de vraag rech- tens gedaan wordt, doch het bestuur moest zich op een zuiver standpunt stellen en de gemeente niet op onflooaige kosten willen ja- gen. H^t voorstel van B. en W. werd hierop zon der hoofdelijke stemming aangenomen. (Wordt vervolgd) UIT SCHERMERHORN Schipper Schot verzoekt ons mede te dee- len, dat hij op de vergadering van de Tuin- bouwvereeniging „Schermerhorn en omstre- ken" niet gezegd heeft dat er wel een staking aan dem Langedijk kom uitbreken. Hij heeft slechts op de mogelijkheid daar- vani gewezen. Mocht, onverwacht, eens een staking uit breken, dan zou men z. i. zelf gereed moeten zijn ora voor het lossen van de aardappelen te zorgen. UIT BEROEN. Bij beschlkking van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wctenschappert d.d. 14 Juni 1.1. is het bedrag der Rijksvergoeding aan de Berger Schoolvereeniging over 1920 nader bepaald op 10039.841 Bij beschikkingen van den Minister van Airbeid1 van 16 en 17 Jumf 1.1. is ten beihoeve vain de particuliere bouwniiverheid aam deze gemeene 'n bijdnage uit te Rijkskas toegekend van 600' ten behoeve van L den Das, voor den bouw van eene woning aan den Berger- weg. Een theelichde- veroorzaakte Zaterdag- morgen vroeg een begin van brand in de woonkamer van den heer C. Noort, aan de St. Alnitoniusstraa/t alhier. 'Gelulckig wist men den brand in den aanvang te stuiten. Slechts de theetafel en het behang bekwamen eenige brandschade. ZeetflfrittgwT STTOOMVAARTLIJNEN. 57V. Ml.f. NEDERLAND Prims der Nledterlandem (uitr.) vertr. 13 Jiuml v. Med an. KON. NED. STB. MI J. Adonis air. 17 Jumi v. Carthagema te Am sterdam. Agamemmoo vertr. 16 Jumi v. Varma n. Koo- stantinopel. Euterpe air. 17 Juni v. Valencia te Amster dam. Pluto vertr. 16 Jumi v. Bordeaux a. A'd-am, ROTTERDAMSCHE LLOYD. Ceyloo vertr. 14 Juni V. Biatatia n. Rlotter- dam. Insulinde (udtr.) vertr. 15 Jiini v. Ooloinbo. Jiaoatna (uitr.) vertr. 16 Juni v. Suez. Menado arr. 14 Juni te Soerabaja. Siaiotar (thuisr.) vertr. 14 Jumi v. Colom bo. Bandoeng vertr. 17 Juni v. R'dam n. Ham burg. Median vertr. 17 Juni v. R^dam 01. Hamburg. HOLLAND-AMER1KA LI IN. Carmarthenshire, v. R'dam n. d. Padflckust, vertr. 12 Juni v. CrijBtobal. HOLLAND-AUSTRALIS LIJN. B'imtang (thuisr.) Vertr. 16 Juni v. Sydney, Toaari (thuisr.) vertr. 15 Jumi y. Fremantle. 4I0LL. BRJTSCH-IND/l UJN. Radia (uitr.) vertr. 14 Juni v. Bombay. HOLLAND-OOSJ-AZIi UJN. Ouderkerk (thuisr.) vertr. 12 Juni v. Wladi- vostock. HOLL. ZUID-AMERIKA LIJN. Poeldijlc arr. 17 Jumi v. Buenos Ayrea te Rfdam. KON. WEST-IND. MAILD. Helder arr. 15 Juni v, Callao te Mollendo. S7V. MI J. OCEAAN. Helenus, v. Japan n. R'dam, vertr. 15 Jiuni v. Port Swettemham. Sport KORFBAL. Kenmemers I^K. V. K. V. II 11. Zoo wel de „Kenmemers" als de K. V.-reser- ves stellen zich met eenige invallers op. Direct na den uitworp pakt men van beide zijden flink aan. De bal gaat van den eenen aanval naar den anderen: de K. y. aanval heeft met verschillende goeae schoteh peeh. De Kenne- mers vertoonen het echter beter en reeds na ongeveer 20 minuten neemt ze. door een keu- rige doorbraak van mej. 'Strooker de l ading, waarin tot rust geen verandering meer komt. Na de hervatting komt K. V. direct los en zien wij de aanval geducht in actie. Het kan dan ook niet uitblijvea ate Zorgman, door keurig samienspel met van Beek jr., achter de paal vrij komt te staan en met een mooi schot de gelijlkmaker in de mand deponeert. Na wisseling weten geen van- de partijen de korf meer te vinden. Met den stand 1—1 breekt het einde aan, van dezen vriendscb.appelijkem wedstrijd. K. V. K. V. 11^K. V. K. V.-Veteraneni 7—3. Wat een vensehil van wedstrijd was dit voor de reserves. Hocwcl wij anders dat kor- te spel, dat doorzetten, dat werken voor een doel zien, kregen wij nder iets geheel anders, ieta komisch, namelijk het werken van Vete- ranenploeg. Bij1 velen sprak nog het vurige willen, bij anderen het krampachtige spelen om te maken wat er van te maken was. Weer anderen namen het van den grappigen kant op. Daar hadden wij den vroegeren K. V. aanvoerder Sweerts Sr., nog met het- zelfde vuur, met nog de echte aanvoerders- eigenschappen van vroeger, verder Wigman, door en door ernstig, als gold van hem het moeilijfcsite probleem, Kloos in. pracht conditie en zoovele andere, vroeger bekende sport- typen, wier handigheid aan het afnemen is. De reserves wisten zietvenmaal den korf te vinden, terwijl de veter anen dit driemaal wis ten te doen. ZWEMWEDSTRIJD „D. A. W.". Men schrijft ons: Zondagmorgen werd in de zwemschool al hier de eerste onderlinge wedstrijd gehouden van de Allan. Zwemelub „D. A. W." De uitslagen zijn als volgt: lste afdeeling, uitsluitend voor leden. 100 Meter vrije slag, 3 koerpunten: 1. C. H. Lind; 2. H. Kluiver; 3. D. v. Diepen. 50 Meter rugzwemmen, 1 keerpunt: 1. C. H. Lind; 2. A. Zwaanswijk; 3. H. C Lind. 2de afdeeling, uitsluitend voor adspirant- leden. 50 Meter vrije slag, 1 keerpunt: 1. J. Zwaanswijk; 2. W. Veldhuis: 3. W. Burger. 25 Meter rugzwemmen: 1. W. Burger; 2 J. Zwaanswijk; 3. W. Ernste. Na afloop van den wedstrijd, waarvoor veel animo was, ging de jury, bestaande uit de heeren Middelhoff en van Diepen, over tot uitreiking der prijzen. De zwemelub „D. A. W," heeft het plan in Augustus 'n Nationalen Wedstrijd te houden op het Kanaal alhier over 2 K.M. ('slZater- gsj, gevolgd door een korte-baan-wed strijd in de Zwemschool op Zondag d.a.v. De wekelijksche oefening wordt gehouden onder leiding van den badmeester op Zondag, na 9 uur, eni de zwemschool is dan slechts geopend voor leden van „D. A. W." Een polo-wedstrijd en (oO snelzwemmen vormcn dan den hoofdschotel. Nieuwe leden kunnen zich ten alien tijde opgeven aan den badmester of aan het secre- tarlaat Hofdijkstraat 5. Iifoiotrdtm Stnkken. (Button *ara*twoordgKfkk»ld van d* Rtdat- tt«. Da opnanu Im deze rubrlet bewtfst geerte- >iiM,1 dat ete Radactie er mede butemt). Alkmaar, 17 Juni 1922. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij voor de laatste maal nog eeni ge plaatsruimte in uw blad. De heer Westerhof, propagandist van de S. D. A. P., lid van de Allonaarsche vroed- schap en candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, oordeelt het in het alge meen belongwenschelijk, in zijn „ingezon- denl" eeni persoonlifke kennismaking in nerin- nering te brengen. Dat de heer W. tot ant- woord bereid was, verwondert mij- niet. In- tegendeel. Had hij- niet (eni dan natuurlijk op zijn wijs) gesproken, de partij' zou hem aan zijn versitand hebbenl gebracht: burger Wes terhof, daArvoor zijt ge niet onze gesalarieer- de propagandist. In die kwaliteit is u, mijn heer Westerhof, ook volstrekt een „handfei- ding in geniaal schelden", waaruit ge, tot stichting van uzelf en uw faoorders, kunt mtten, teneinde tegenStanders op de meest iefeliike wijze te trochlea onmogelijk te ma ken, ue weet: eerst de man, dAn zijn beginsel, dat is onze tactiek, vaak met zeer veel succes oegepast. Het was deze tactiek, die de heer W. eveneens in de bewuste vergadering, waar de heer Kloosterman optrad. trachtte fcj prac- tijk te brenigeni. De heer W. mterrumpeerde en verstoorde de orde. Ni«t aan het eirtd, maar v6dr het einde der vergadering. 'Het doel werd bereikt, de vergadering werd verstoord. Geestverwanten, met ondergeteekende in I eerste plaats, brachten hem net ongemotiveer- de van zijn optreden onder het oog. Intus- schen, de ueer W. „eischtew dat hem gelegen- heid tot spreken- gegeven zou worden-, docb daar hij hiertoe ten eenenmale het recht mis- te op dot oogenbUk, werd hem dit geweigerd cn belet. Dat heeft, 't te mij- bekend, den noer W. lang dwars gczeten) en 't te nog niet hee- lemaal in orde! Gepleegd onrecht, dat niet erkend wordt! Z66 zijn onze maniereni De heer W. kan zich aansluiten bij het „striemende wederwoordi" der red-actie. Er blijlft voor hem dus niet veel meer te strie- men over. De kenmismaking in „Harmonie" was dua wel een politick fortulntje van je wetete! Intusschen, de orakel-vanJDelphi-taal beeft de heer W. goed verstaan, gelijk ik verwacht- te. De opleiding, die de heer W. heeft genoten, was hier waarborg tot goed verstand der dingen. Het antwoord heeft mfj vereterkt In mijn overtuiging, dat' 't niet gaat in de eerste plaats tegen een zoogenaamde waanzinmige wet, maar tegen het beginsel van gelijkstel- Ung. Deze gelijkstelling te „schandelijke" geldr verspilling (Zie onaerstaande statistiek) en aan dezen „strooptoctot" (zie- dezelfde sta tistiek) moet een einde gemaakt, Vergeten wordt (zie hieronder) faoeveel millioenen de heer W. eni zijn geestverwanten gestroopt hebben (waarover straks meer) v66r ons ten enkele school van gemeenite-wege toekwam. En dat de le eni 5e igemeentescholeni in deso- laten toestand verkeeren, te niet on-tkend: ze werden eerder gdbouwd dan b.v. de school aan do Snaannanslaan, die bovendien moder- ner werd ingericht. En zoo sipreekt het van- zelf, dat de scholen, in later tijdperk ge- bouwd, nog moderner zijn en meer nog vol- doen aan de nieuwste etechen inzake hygiene, onderwijs emz. Dit ailes weet de heer W., doch hiji wil hiervan niet hooren, omd'a't hiji ft be ginsel van gelijkstelling verfoeit. Om dezelfde reden moest ook de aanvrage van het Schoolbestuur worden verworpen. Niettegenstaande de Groninger motie! Niet- tegenstaande B. en W. tot goedkeuring advi- seerden en niettegenstaande men weet, dat de school noodig te. Welk een< storm van ver- ontwaardiging zou er bulderen over de acht- bare hoofden onzer geachte afgevaardigden, bij een zeer belangrijke „ontnulling", na aangevraagde „intei-pellatie" van den ge- achten afgevaardigde uit de Nieuwpoorts- laan: 50 a 60 leerlingen in &n klas op een openbare school! Nu zegt de heer W., tegen beter weten in, dat de leerlingen voor de nieuwe school in de dorpen rondom Alkmaar moeten worden opgespeurd. Hoe de heer W. dit weet? Al dus: de spionnen van den heer W. hebben bemerkt, aat op de titans bestaande Ghr. School leerlingen van buiten de gemeente komen. Niets bijzonders, want't zelfde komt ook voor op de openbare scholen. Nu zijn deze leerlingen over 7 klassen verdeeld en komen dus gemiddeld op elke klas 3 A 4 leer lingen van buiten! voor. Ziet ge wel zegt de heer W., uw school heeft niet zooveel leer lingen als door u opgegeven. En nu vreest hiji dat' de bouw eener nieuwe Chr. School het aantal leerlingen van buiten wel eens in sterke mate kon doen toenemen. Nu te vrees eeni slechte raadgeefster, vandaar dat de heer W. schrijft: het bestuur vraagt geld, alleen voor kinderen, die uit de buitengemeen ten worden bijeen gedreven. Feit te, dat totnutoe geen drij-fjacht te ge houden, noch naar kiudenen te gespeurd: dit is totaal overbodig. Wat zal de heer Westerhof zich gelukkig gevoeld hebben met zijn „Oproerige krab- bete" van mensjewiek Kleerekooper! Wel, wel, in ten dorp naast een school van de groote, ten van ae gereformeerde kerk, zelfs ook een Roomsche school! Samen drie scho len voor ten dorp. Veel beter te, de heele dorpsjeugd op ten school te vergaderen maar edat gaat niet. Dus toch dan maar drie openbare scholen; waht deze drie open- bare scholen zijn goedkooper dan die drie bijzondere scholen, waar ze hun kerksche ru- zi-es uitvechtenl Waarom? De heer W. blijft in gebreke dit aan te toonen eni ik heb dan ook grondige reden; aan de waarheid van zijn beweren te twijfelen! Van kleine school ties gesprokenM ag ik den1 heer Westerhot herinneren aan het be- ruchtc verkiezingsiaar 1905, toeni vooral de schoolwet-Kuyper het moest ontgelden? De vrijzinnige propagandisten hielden niet op het volk te waarschuwen voor het gevaar, in die wet gelegen, dat er allerwege van die kleine schooltjes zouden komen en kleine scholen waren toch zoo verderfelijk voor het onderwijs. Wat blijkt echter uit het verslag omtrent den toestand van het onderwijs in Overijsel in 1920? Dat deze provincie 41, zegge ten en veer- tig openbare scholen rijk is met minder dan 50 leerlingen, tegen slechts vler bijzondere. Gnder de openbare zijin er met 23, 22. 20. 17 leerlingen, ten zelfs met 9 kinderen, de klein- ste, bijzondere school heeft er nog 37. Is het niet raadzaam eens statistieken te bestudeeren? Het is goed deze cijfers in zijn geheugen te prenten met het oog op de op- komende actie tegen de wet-de Visser. Wij zullen ons door dieze actie dan ook niet laten weerhouden wat ons rechtmatig toekomt. Er zijn gemeenten, die er tal van kleine openbare scholen op na houden met aan alle eischen des tijds beantwoordende gebouwen en nooit te geklaagd over de duurte van het onderwijs; maar, als ten aanvrage inkomt om ten bijzondere school, wordt een nood- lcreet geslaakt; er te geen geld voor; de ge meente kan den last met dragen. Neem b.v. Aimbt-Hardenberg; bier zijn acht openbare scholen met een leerlingenial beneden de 50; ten met 22, ten met 17 kinde ren. Van lastea gesproken, welk een last is hier het openbaar onderwijs voor de ge meente! Ambt-Delden heeft 3 buurtschooltjes met 48, 23 en 20 kinderen. Zwollerkerspel vijf met respee. 48, 46. 35, 32 en 28 kinderen'; op het Kamper-eilana onderhoudt Kampen 2 scholen met 29 en 8 kinderen. Waar z66 de toestand' is. behoeven onze menschen zich nog niet in nun gewrten be- zwaard te voelen, wanneer zaj komen met een aanvrage voor een noodige school. Zuinigheid te eisch des tijds, maar de zui- niighdd moet niet eentzijdig vrorden toege- de n past en niet t*n koete ran ons goed recht Statistiek van scholen beneden de 50 leer lingen in OveriiseL Openbare ZwollerkeiBpel: Mastembroei 28, Genne 32, Berkum 46, 's Heerenbroek 48, Rtensum 35. NieuiWleusen: RustenveA 39. Staphorst: Rouveen 9, Kesselingen 29; Kam- perland: 1 met 29 en 1 met 8, Zalk 36, Vee- caten 37. AmbinHardenbergHeemse 22, Bergentheim 29, Collendooru 27, Daalder 34, Oud-Lutten 41, Ebbenbroek 45, SllbculO 43, Schuinesloot 17. Ambt-Oxnmm: Beerz^ 43, Blankenham: Kerkbuurt 35, Lagewe^* 28. Giethoorn: Dwarsgracht 29. Oldcmarkt: Paaslo 33, Nutter 34. Steenwijlterwold: Kal- lenkote 43. Holten: Espelo 39. Heilendooni Marie 27. Vriezenveen: Ruinehaard 19, Not- ter 30. Ambt-DeldenDeldeneresdh 48, Azo- lo 20, Weene 23. Diepenheim: Markveld 48. Markelo: Kerspel Goor 45, Elsenerbroek 27. Dunekamp: Noord Deurningen 45. Breukleii- kamp 34. Oud Ootmarsuin 48. Bijzondere, Kamperveen: Hoogeweg 43, Ambt-'Hardenberg: Rheeze 42. Hellendoom: Marie 37. Diepenheim 43. Miaar, hoor ik den heer Westerhof en de re el actie van de „Alkmaarscbe Courantf in koor zeggem: dat te uw schuld, want uw sec- te-school heeft onze openbare school, waar- aan de natie gehecht te, leeggepompt. Doch ik zeg: Zie op uzell, en op uw ver le den en schaam u diep, zoo ge t nog kunt! Als ooit de gemeente-kassen geplunderd zijn, dian was t wel- dbor de vrijzinnigheijd, ten- hoeve van hAAr onderwijs. 'Schatten van geld zdjn uitgegeven voor gansch overbodige scholen. Laat de geschiedenis spreken: Te Doorn- spijk was in 1866 een Christelijke school met 157 en een openbare met 9 leerlingen. Te Wons werd op 17 November 1869 de openbare school geopendzonder leer lingen! Te Schraard werd het openbaar onderwijs bezocht door2 kinderen uitWit- marsum. De oudena dier kinderen werden daarvoor beloond! Den 29en J-anuari 1881 en den 22en No vember 1884 werden beide scholen opgehe- ven, na sedert hare stichting ruimi 40.000 te hebben gekost! Te Schetteins had men een gemeemteschool met 4 leerlingen uit Bolsiward en Wiiimarsum Te Lollum bad de Staatssohoalten leerling uit Arum!" Enzoovoort, enzoovoort. Het zonden-lijstje der vrijjdnnigheid te ?oot, gansch zeer. onnen gouds mede opgebracht door het Christen-volk, dat daarbii nog zijn elgen scholen behartkde zifh verknoeid1 aan openbare schoolgebouwen, die ledig ston- dfeni! Wie zdlk een verleden heef t mist het zede- lijk recht om aanmeridng te maken over geld- verspilling. Dit recht verblijve aan 6ns. Met dank voor de plaatsing W. BRUIN. (Waar inzender zich in hoofdzaak tot den heer Westerhof richt, willen wij dezen gaarne, desgewenscht, gelegenheid tot repl-iek geven. Onzerzijd3 nog een korte opmerking. Wij gelooven niet, dat de heer Bruin er in geslaagd te te bewijzen dat het besluit des- tijds door den Alkmaarschen Gemeenteraad ten opzichte van de aangevraagde Christelijke School gen omen, ongemotiveerd of partijdig geweest is. Inzender, die heel toevallig geen enkel voorbeeld van ongemotiveerden en ongemoti veerd kostbaren bouw van bijzondere scho len weet, te ook weer heel toevallig wel op ae hoogte van allerlei cijfers, welke z. i. niet-noodzakeiijken bouw of instand- houding van' openbare scholen betreffen. Het verslag betreffende den toestand van het onderwijs in Overijsel over 1920 maakt, volgens inzender, slechts melding van vier bij zondere scholen met minder dan 50 leerlin gen. Het spreekt vanzelf, dat het weinig moeite zou kosten daartegenover eens een onderwijs- verslag over 1921 te plaatsen en eens aa te gaan hoe de bijzondere scholen er toen voor- stonden. Inzender weet heel goed, dat in 1921 de groote stormloop op de openbare kassen in zijn vollen omvang is los gekomen. De heer Bruin zal ons wel niet kwalijk ne- men, dat wij- de door hem gesignaleerde be- voorrechting van de openbare scholen in Doornspij-k of Wons in 1866 of 1869 niet meer kunnen controleeren. Dat is al een beetje lang geleden en het Eleit niet voor de waarde van 's heeren ruin's gegevens dat hij voor het zoeken van bewijzen z66 ver in de geschiedenis terug moet gaan. Niet dat wij zullen ontkennen, dat er In die jaren wel eens een openbare school geweest is die er misschien niet had behoeven te zijn. Het kan heel wel, dat de heer Bruin in dit opzicht gelijk heeft. Wij zullen de laatsten zijn om a tort et A travers alles te verdedigen wat vroegere geestverwanten mogelijk mis- dreven kunnen hebben. Maar dit neemt niet weg, dat zelfs al waren's heereq Bruin's vooorbelden julst het nu niet meer over 1866, maar over 1922 gaat. Wij hebben de toestand'en van thans te be- oordeelen en kunnen niet anders constatee- ren, dan dat de nieuwe L. O.-wet in haar schoolbouw-artikelen practisch onuitvoerbaar is gebleken. Het in vele gevallen totaal ongemotiveerd aanvragen van schoolpaleizen ten koste van de gemeenten eenerzijds en de absolute on- macht der gemeenten om te verhinderen, dat er bij haar en zonder haar, ja zelfs dikwijls tegen haar wil, over zeer aanzienlijke bedra gen der toch a! berooide achatkisten beschikt wordt dAt stempelt deze wet tot een fa de practfjk onuitvoerbare. De gemeentebesturen die tegen deze wet protesteeren, verrichten niets anders dan een daad van absoluut noodzakelijke zelfverdedi- ging Dat hun stem niet tevergeefs geklonken heeft, bewijst het noodwetje van minister De Visser. 7oo gauw de heer Bruin ons bewijzen kan. dat dit noodwetje uit anti-pathie tegen het hijzonder onderwiis geboren is, zullen wij tevens bewezen achten, dat het protest van den Alkmaarschen Raad een actie tegen het beginsel van gelijkstelling geweest is. Red Allan. Crt) 1

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6