DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gezinsopbonw. No. m 21 jtjui Bonderd vier en twk%ste J>aargaasg 1022 WOEHSDAG Bniteiiland. Binnenland. Dlt nnmmer bestaat n!t 2 bladen Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij voornitbetaling per 3 maanden voor Alkmaai het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnnmmeis 5 cents. franco door Prtj9 der gewonc Advert enti£n. Per regel 0.25, b§ groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. GOITER ZOON. Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Telflfooiiiir. liefiaatio 83. Dicscienrj O. 8. KRAK. Hoofdsfidafiteaw 1SJ. Bl ADEMA. Van hoevele vrouwem hooren we het niet: );ik ga niet stemmen, hoor, ik dent alleen1 maar aan m'n gezin, dat geeft me de handen vol." Maar hoe weiniigi bed en kern de dommen en onverschilligem voor het staatsbestuur, die zoo sprekem, dat als we ons tigem goede ge- zinslevem beware® willen, we vyel degelijk „aan politick doen" moeten! Hoe de politick, met name de uiterste linksche zijde en de rechterzijde onder leiding der Roomsch Ka- tho'lieken brag zijn het gezin te ondermijnen, mocht ik met enkele woordeni in het nummer van j.l Zaterdag uiteenzetten. Lateni we nu eene zien: hoe de vrijzinnige vrouwen het zich voorstellem dat ziji door wetswijzingen iets zulleru kunnen doen voor de versterking van den gezinsband eni daar- mede voor het levensgeluk van de meeste manneni eni vrouwen. In de eerste plaats is in het beginselpro- gramma der liberalem opgenomen; het bevor- deren van deni spaarzin. Dat is het eerste steentje om den opbouw te beginnen. Ook het jongemeisje, dat tegenwoordig in alle standen haar eigen brood verdiemt, moet lee- reni begrijpen, dat ze haar loon of salaris niet ontvangt om op te makem, om er zijden kousem en allerlei preties voor te koopen, maar dat dat wel degelijk bedoeld is om een potje te maken, waaruit ze later niet alleen naar uitzet, maar ook de luienmand zal kun nen bekostigen. En de jonge man moet lee- ren begrijpen, dat de algomeeneroep om „moedersehapszorg", die de meeste partijen in haar programma schrijven, voor nem be- teekent, dat hij zooveel heeft over te legigen, dat hij z'n vrouw later gedurende het kraam- bed volledige rust kan waarborgen. Als het geld, dat vooral in de groote steden aan trouwrijtuigen eru feestehjkhedeni door het jonge paar wordt uitgegeven, pens voor d.er- gelijke" ernstige dodeinaen werd op zijde ge- legd dan zou het er in menig jongi gezin heel wat beter uitiien. Maar het meisje en de vrouw. die op zoo'n wijlze eerbied voor het moederscnap van den echtgenoot verlangt, moet harerziids oolk be grijpen, dat zij heel ernstige plichtenl in het kuwelijik tegemoet gaat. Zij, moet zijn eem goede, verstandige ver- zorgster en opvoedster voor haar kinderen, maar ze moet ok wezcn een degelijke huis- vrouw. Wie zoo van de fabriek of het atelier in ht huwelijksbootje stapt, brenigt er in veel ge- valleni wdnig van terecht. ■Het meisje weet niet venstamd'ig met het beschikbare weekloon om te gaan, ze heeft niet geleerd, een eenvoudig maal smakelijk toe te bereiden', ze kan niet vlug en bandig verstellen., ze heeft niet geleerd een zuigeling te verzorgem, die nu met z'n geschreeuw (want weik kindje dat niet werkelijk goed be- handeld wordt kan rustig wezen?) vader al- licht het huis uit, eni naar den kroeg drijft. Het kan zoo .gezellig zijn „thuis' als tnoe- der-de-vrouw slag ervan heeft. iMaar wat komit er vooral in onze fabrieks- strken, in de groote steden, maar ook wel op de dorpen, soms van terecht? Keruneni we niet alien de gezinnen, waar f met het beschikbare inkomen, meer welvaart J heerscht, beter gegetem wordt, de kinderen knapper voor aeni dag komen dan in het ge zin van den buurman waar IK maal meer verdiend wordt? De onmisbare kuradighedem nu willen de vrouwen die in den Vrijheidsbond vereenigd zijn door gewljzigd lager onderwijs aan alle kinderen bijbremgen. Denkt niet dat het onmogeTijk is. In verschillende andere landen, in Zweden en Zwitserland, worden het meisje de kennis en de kundigheden bijgebracbt, die haar la ter voor haar huisvrouwentaak te pas zullen komen. In Zwitserland en in Belgie zijn al tal van scholen, waar de verzorging van kleine kinfleren aan de groote meisjes wordt geleerd. Het zijn immers alle moedertjes in den; dop onze meiskes van 12, 13, 14 jaar? Ze spelen toch niet alleen met de pop? Ze zorgen ook wat graag voor het jongste broertje in de wieg! Maar ze doen dat soms ook heel ver- keerd. Is het niet veel beter haar ook hier- over op school wat te vertellen? Wat wetem onze meisjes van voedingswaar- de? Wat van gezondheidsleer? Zou dat niet heel wat nuttiger wezen dan de kennis, die haar nu in de jonge hoofdjes wordt gestampt en die voor een deel biji het werkelijke leven van de meesten niet aansluit? Wat een geld kosten de tallooze zieikenhui- zen, sanatoria en consultatiebureaux niet aan R'ijk, Gemeenten en Provincie. En hoeveel ziekte is niet het gevolg van onwetenldheid, onzindelijkheid, slecht toebereid voedsd, dxankmisbruik? Hoevele tienduizenden worden niet verslon- deni door de tuchtscholen en is niet vaak de verwaarloozing in het gezin daarvan de oor- zaak geweest? Hoe anders zou het kunnen zijn, als het meisije dieper en ernstiger haar taak als echtgenoote en moeder had leeren xienv als zij zodelijk en lichamelijk beter ware voorbereid voor de drieledige plicht van echtgenoote, huisvrouw en moodier. Met eenige wijzigingen geldt voor de jon- gens hetzelfde. Weet men wel, dat de onderwijsbegrooting tegenwoordig even hcog is als al de Staats- uitgaven in 1900 tesamen? Eh had niet het gevolg daarvan moeten zijn, dat heft tegen woordig igeslacht veel beter onderlegd was om z'n weg in- het maatschappelijik leven te vinden dan de ouderenr' Inplaats van vooruitgang zieni we allerwe- ge de ontwrichting der maatschappij toene- men. Men wenitelt de persoonlijke verant- woordelijkheid van zich af en het gezinsle- ven, vooral in de groote steden, is door en door ziek 1 Wordt het niet meer dan tijd, dat we gaan ingrijpen? Kunstmatig, van buiten af het gezmsleven opbouwen, door de stoffelijke voorwaarden te scheppen voor een groot gezin is niet moge- lijk. Maar van binnen uit, door den geest en het gemoed van onze kinderen in de goede richting te leiden, in die jarenj, dat we hen onder onzen onmiddellijken invloed hebben, kan ontzaggelijk vee lverbeterd worden. Eco- nomische opbouw is zonder moreelen opbouw immers tocn niet denkbaar? Darom hebben de vrouwen uit den Vrij heidsbond, toen ze in Maart van het vorig jaar hare wenschen formuleeren, en zich wendden tot de vrouwen van Nederland1 ha re idealen in deze woordeni vastgelegd: d'at onze n kinderen, onzen jongens en on zen meisjes, moet worden verzekerd' een on derwijs, dat door practische verdeeling van de leerstof in al zijme verschillende stadia het bijbrengen van een behoorlijke dosis kennis waarborgt, dat't gemoedsfleven ontwikkelt, den gemeenschapszin opwekt en voorbereidt tot het gemeenischapsleven zoowel als tot de gezinstaak, welke onze kinderen als aan- staande vaders en moeders wacht; een on derwijs, dat reinheidl van zeden bevordert, het persoonlijke veran twoordelijksheidsgevoel versterkt en de innerlijke volkskracht ver- hoogt. Den Haag. WELMOET WYNAENDTS mntxr„„ FRANCKEN DYSERINCK. DE IERSCHE KWEST1E. De totale resultaten van de verkiezingen in den Ierschen Vrijstaat zijn nog niet bekend. Tot nu toe vertoonen de uitslagen evenwel een belangrijke meerderheid voor de voor- standea-a van het Verdrag, tenvijl de Arbei- ders- en Onafhankelijke candidaten, die ziin gekozen, zich waarschijnlijk tegen de repubii- kcinen zullen ke^ren. Tot dusver zijn gekozen47 voorstanders van hetverdrag,' 26 republikeinen, 10 arbei- ders, 12 onafhankelijken en yier candidaten van Trinity College te Dublin. De onafhian- keijlken en arbeiders, alsmede de led en van Trinity College zijn voorstanders van het verdrag. Vele extremisten onder de republikelnsche Dail-leden hebben de nederlaag geleden, waaronder, behalve gravin Marldevicz, ook mevr. Clare Rile. Te Dublin zijn zeven voor standers van het verdrag gekozen en slechts ten republikein. IZoo tusschen de verkiezingen door blip men in Ierland bezig met hetgeen al zoo lang tot de vaste gewoonten schijnt te behooren: het plegen van overvallen. Nu weer konit er bericht. dat gister een gewapende bende een aanval heeft gedaan op Stormont Castle, de ambtswoning van d'en premier van Ulster. Er werden schoten gewisseld. De aanvallers wer- den ten slotte afgeslagen. De regeering van Ulster heeft het stoom- schip Argent a", dat zij onlangs van de Air.e- rikaansche Shipping Board- heeft aangekocht, bestemd voor interneeringsvaartuig voor Sinn Feiners, die bij de jongste opstootjes gevan- gen zijn genomen. LENIN'S ZIEKTE. De ziekte van Lenin geeft aanleiding tot al lerlei geruchten over aanstaande veranderin- gen, in Rusland. Dan heet het dat Tsjitsjerin zijn opvolger zal worden, dan dat er een drie- mansdiap zal optreden, waarin' o.a. Kame- nef zou zetelen, dan weer worden andere mogelijke „opvolgers" van Lenin genoemd. Veel waarde zal men vooralsnog aan al die berichten niet moeten hechten, omdat nog gcenszins vaststaat hoe het eigenlijk met Le nin is gesteld. Volgens de officiede Russische berichten is hij wel ziek, maar toch zoo goed als weer beter. Volgens andere berichten ech- ter die onderling volkomen tegenstrijdig zijn zou hij ten doode zijn opgeschreven. Het eenige wat vaststaat is, dat hij ziek is en dat eenige Duitsche specialisten den onge- kroonden tsaar behandelen. Waaruit kan worden geconcludeerd, dat de ziekte niet zoo onschuldig is, als de officieele berichten uit Rusland het willen doen voorkomen. Maar met de speculatieve beschouwingen, die nu aan deze ziekte vtorden vastgeknoopt, is het toch wel geraden voorzichtig te zijn. In Sovjet-kringen te Reval wordt beweerd, dat Lenin, op wensch van zijn d'oktoren, in let buitenland waar is niet bekend een kuur zal doen. DE ONTRUIMING VAN OPPER-SILEZIS. Volgens een Wolff-bericht uit Berlija zijn e Kattowitz gisteren Poolsche troepen bin- nengerukt; *in Kreuzburg en Oberglogau Duitsche troepen. HET PROCES TE MOSKOU. De buitenlandsche verdedigers der Russi sche sociaal-revolutionnairen hebben, naar wordt gemeld1, Moskou verlaten en bevinden zich thans op de thuisreis. Ondanks de door hen gepubliceerde verkla- ring, waarin zij de red en en hebben uiteenge- zet van hun zich terugtrekken, blij,vea zij, zoo de beklaagden zulks wenschen, zich te hunner beschiikking houden. DE ACTIE DER FASCISTEN. Te Triest is een commimistisch gemeente- raadslid, dat op straat door een aantal fascis- ten was aangevallen, aan de bekomen verwon- dingen overleden. Twee jeugdige fascisten werden op straat door revolverschoten ge- dood. Anderen werden zwaar gewond. Blijk- baar bedoeld als wraak, werden door een aantal fascisten op een driehonderdtal werk- loozen, die hun rijjksuitkeering kwamen halen, in het wilde weg schoten gelosl Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Naar „Politica" verneemt, heeft een aantal fascisten te Valorja en Opatia nabij Fiume, zich nieuwe gewelddaden veroorloofd tegen Joegoslaven. De aangevallenen werden mis- handeld en velen hunner ernstig gewond. Po litic en carabiniers kwamen tusschenbeide en verrichtten talrijlke arrestaties. Te Zaira hid den de fascisten anti-Joegoslavische demon- straties. plunderden en staken vervolgens het gebouw der Joegosiavische vereenlging in brand. ONRUST IN PORTUGAL. Reuier meldt uiit Lissabon, dat drie beken- de Portugeesche officieren zijn gearresteerd. Onder hen bevindt zich liberato Pindo, die van November 1920 tot Februari 1921 pre mier was en bovendien commandant van de republikeiinsche garde. Men vertmioedt, dat de arrestatie op politicke gronden is geschied. De laatste bcrichtqn uit Lissabon melden, dat daar Maaudagavond bij een vuunverk ongelukken voorvielen en dat de monarchis- tische parlementaire partij den premier heeft verzocnt om de namen van haar leden op te geven, die van samenzwering tegen de regee ring worden verdacht, ten einde hen te royee- ren. BESTRIJDINO VAN EEN RUPSEN- PLAAO. In Kent (Engeland) hoeft men voor het eers- een vliegtuig gebruikt om vruchtboomcn, die door rupsen verwoest werden, uit de hoogte te bespuiten met een middel tegen insecten. De proef slaagde volkomen. Nauwelijks ten rups bleef er in leven. DE ENGELSCHE ZEEMACHT. Het Hoogerhuis heeft in tweedel ezing he wetsontwerp aangenomen in zake de inwer- kingtreding der verdragen van Wasliington nopens de beperking van den aanbouw van oorlogsschepen, de bestraffing van aanvallen op bandelsvaartuigen enz. KORTE BERICHTEN. De Hongaarsche Nationale Vergadering is Maandag door den rijksbestuurder Horthy geopend, waarbij hij wees op de noodzakelijk- heia om den economischen toestand te verbe- teren en.hoopte, dat de groote mogendhe- den voor Hongarije dat begrip hadden, dat noodzakelijk was. Verder drong hij er op aan het verkeer te verboteren en de verkeersbefem- meringen op te hefefn. De oppositie en de soc. dem. waren niet aanwezig. De daders van den aanslag op den So*. rischen koning, verleden jaar gepleegd, zijh thans door het hooggerechtshof ter dood ver- oordeeld. Ete hunner is een Hongaar. Thans eerst wordt bekend gemaakt dat kort na het uitbreken der Duitsche revolutie kostbare schilderijen ziin gestolen uit een spoorwagen van Brussel naar Duitschland. De conferentie der Tweede Internationa le te Londen is gesloten met de aanneming van een motie, waarin afgezien wordt van alle pogingen, om tot een overeenkomst met de Derde Internationale te geraken. Te Luik is Maandag een internationaa ingenieurscongres geopend. Ongeveer 500 ge- d'elesreerden o. w. uit Engeland, Frankrijk en Nederland. zijn tegenwoordig. Uit de vroe- ger vijandelijke landen heeft men niemand willen toelaten Geen ruim standpuntl Een Fransch soldaat, in garnizoen te Kehl, is ernstig mishandeld door een aantal Duitsehers, waarvan ten uit het niet-bezette Duitsche -gebied. Vier hunner zijn gearres- teerd. t, De Amerikaansche financier Frank Van- derlip is op zijn studiereis te Weenen aange- komen. Hij zat van daar naar Hongarije en RoemeniS vertrekken en waarschijnlijk ook een bezoek aan Turkije brengen. De prins van Wales is gisteravond na een afwezigheid van acht maanden te Ply mouth aangekomen. De bevolking aan land uichte hem enthousiast toe. De bevolking van Londen zal den zeer populairen prins ieden een grootsche ontvangst bereiden. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de Hongaarsche regeering, om een deficit goed te maken, ongeveer 90 k 100 ambtenareni ont- slagen heeft. Gister zijn nog 10 lijken yan het bi] ■iamburg omgeslagen stoamschip .Avare" geborgen. Deze dooden behoorden tot de be- manning. Er worden nog 38 personen ver mist. Smmets, de leider der afscheidingsbewe- ging in het Rijnland, is tot 8 maanden en 2 weken gevangenisstraf veroordeeld wegens beleediging der Keulsche politie. De Engelsche ketelmakersvereenlging heeft de voorwaarden der werkgevers in het machinebedrijf in zake de directoriale rechten aanvaard. Zij was de laatste organisatie, die zich nog tegen het vergelijk verzette. De uit- sluiting is than9 geheel opgeheven. In het havenbedrijf over geheel Engeland zijn onderhandelingen gaande over nieuwe loonregelingen. Betwijfeld wordt of men tot overeenstemming zal komen. De Russische zaakgelastigde te War- schau heeft aan de Poolsche regeering in antwoord op een nota medegedeeld, dat de regeering te Moskou instructies heeft gegeven om in de toekomst grensovervallen op Poolsch gebied door bolsjewieketn te verhln- deren. Tengevolge van de erkenning van Alba- niS als onafhankelijk koninkriik heeft ItaliS zijn posikantoren te Scoetari, Durazzo en Va- -pgJieven. In zake de gedwongen graanleveringen heeft de Duitsche Rijksdag nog geen beslis- sing genomen. Het gevaar voor een regee- ringscrisis is nog niet geweken. Het Oostenrijksch ministerie van fin an cifn heeft haar toestemming verleend, dat rei- zigers, bij het overechrijden der grens, voor een bedrag vap 200.000 Oostenrijksche kro nen per persoon, zonder bijzond'ere toestem ming, mede genomen mogen worden. Een B. T. A.-bericht uit Parije meldt, dlat bij Turijn de expres-trein van Rome en die van Turijn op elkaar geloopcn zijn Drie wagons werden verwoest. Er zijn tot nu toe 3 d'ooden en een twintigtal gewonden DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Overeenkomstig de hem door de vergade ring verstrekte opdracht, heeft minister Van Karnebeek de sowjet-regeering telegrafisch verwittigd van de samensterling van de hoofdoommissie en haar gemeld de namen van de door de Vereeniilgde Staten aangewe- zen desikfundigen, die als hun vertegeniwoordi- gers in deze commissie zitting zullenl nemen. De N. R. Ot. meldt-: De indeeling vcan het voorzitterschap van de verschillenae sub-commissies stond gister- morgeni nog niet volledig vast. Het gddt als zeker, dat een Franschman voorzitter van de sub-commissies voor de schulden wordt, en een Engelschman voorzitter van de su!b- oomimissie voor eigendomskiwesities. Mem had echter nog niet kimnen bepalen-, onder welke leiding de derde sub-commissde, die voor de credieten, zou kom-en. ItaliS kwam in de eer ste plaats voor dat voorzitterschap in aan- merkinlg, maar er waren ook gegadigdenl uit Miidden-Europa. Dit moest gistermiddag nog worden uitgemaakt. iWat het presidentsdhap van de algemeene hoofdcomimissie betreft, dus van- de eigenlijke conferenitie, daarvoor wordt de naam van den heer Patijn genoemd. Mien heeft van Neder- landsdien kant in overweging gegeven, lie- ver eeni andere nationaliteit voor net voorzit terschap aan- te wijzen, em eem oogeniblik is ook de naam van Noorwegem in dit veiband genoetmd. Mem schijnt er echter op te staan, dat de leider van de Nederlandsche delelgatie voor db preliminaire conferentie de hoogste waardigheid van de conferentie op zich neemt. Een der bekendste" R-usstsohe diplomatem, die echter niet tot de delegatie voor de Haag- sche conferentie behoort, is op het oogeniblik in ons land. Het is de Joffe, die, zooals men weet, na den1 vrede tussdhen Duitschland en Rusland eem tijd lang Russisch gezant te Beriijm is geweest em die later de hoofdrol •heeft gespeeldl bij de onderhandelingen over diem vrede van Riga. Waarvoor de heer Joffe hier gekomeni is em waar hij1 zidh be vindt, is met bekend. Alleen is bekend, dat hij Vrijdag j..l' in ons land is aangekomen. Minister van Karnebeek aan het woord. De minister van buitemliandsche zaken, jhr. mr. van Karnebeek, heeft tekrenover dem ver- tegemwoordiger van Havas het volgende ver- klaard: Ik denk niet, dat meni van de preliminaire conferentie betere resultaten heeft kunnen verwachten. De toetreding van Frankrijk werd bijzonder <rp prijs gesteld. Groot is de voldoeming bij alle delegaties, die, het moet erkendl wordem, al wat in -hum. vermogem was, in het werk ihebben1 gesteld- om de taak van de Fransche regeering te vergemakkelijken. 'De arbedd van de conference verkeert in- tusschem in het begin-stadium. Een emkel re- sultaat i® reeds verkregem en) wel een zeer be- lanlgrijke uitslag, n.l. de wijze met de Russen zullen worden aangevat en- evemtueel voortge- zet. Het zal voornamelijk van hem afhangen of de arbeid van die conferenitie voortgang zal kumnem hebben em vrucbten zal dragem. Daartoe zal het noodig zijm, dat de Russen het bewijs van hun solidariteit met alle dele gaties zullen lever en, tem einde ons te steu- nen) in het strevem om de conferentie -het so bo re en bescheiden karakter te gevem, dat ons, ten koste van het opleggem van zware offers aan de pers, gelukt is, haar te verschaffen. Een correspondent van de N. R. Ct. schrijft: De regdling van het voorzitterschap yan de verschillende commissies der conferentie, die ik igistermiddag nog met een- zeker voorbe- houd moest melden, schijnt nu vrijwel vast te staan. De Fransch en zullen de sub-cooimissde voor de schuldlen presideexen, de Engelschen die sub-commissde voor de eigendomskwesties, en het voorzittersdhap van de sutxommissie voor de credieten zal inderdaad aan de Itali- anen toevallen. Over het voorzitterschap van de algemeene commissie is nog veel te dloeni geweest. V an buitemlandschen kant werd algemeem er op aangedrongen, dat de heer Patijn dit zou aanvaarden, maar van Nederlandsche zijde heett mem zich vrij hardnekkig daartegien hardnekkig verzet. Dit verzet wekte hier en daar bij de buitenianders zelfs eenige erger- nis, daar mem er eem pogdnig in nieende te zien om aan de verantwoordelijkheid van het leiden der onderhandelingen' met die Russen te ontsnappem, wat, zooals mien' weet, geensr zina de bedoeling is geweest van dem Neder- landschen wensch, zoo mogelijk het voorzit terschap der conferentie aan anderem over te laten. In ieder geval kan mem het nu wel als vaststaandl beschouw-em, dat de heer Patijn voorzitter zal wordem van- de cemtrale com missie. Eem beslissing was gistehavond nog niet gevallem, maar algemeen-, ook aam Ne- deriandschen kant, beschouwde men deze op- lossing tcrmauwernood nog als twijfelachtilg. KAA'S. 'De minister van lamdbouw, nfiverfieid en hamdiel, gezien de ministerieele besdhikking van 19 Juli 1913, gewijzigd bij beschikking van 30 Juli 1920, houdende vaststellliing yan- een merk voor volvete kaas, heeft onder In- trekking van laatsfgenoemde beschikking be- paald, dat aan de ministerieele beschikking van 19 Juli 1913, het volgende wordt toege- voegd: 7o. dat in afwijking van het bepaalde on der 3o. aan de besturem der onder Rijkstoe- zidht staande oontrole-stations voor niet-vol- vette kaas ten behoc/e van de daarbij aaage- sloten fabriekmatige kaasbedrijven, welke vol- vette kaas bereiden, en ten behoeve van aan- gesloten boerenbedrijven. welke uitsluitend volvette kaas maken, onaer door den minister van landbouw, Nijverheid en Handel nader vast te stellen voorwaarden bovenbedoelde Rijksmeriten voor volvette kaas kunnen wor den verstrekt. De minister van landbouw, nijverheid! en handel, gezien de ministerieele beschikkingen van 11 Augustus 1920 en 16 Augustus 1920, houdende vasts telling van een drietal merken voor niet-volvette kaas, resp. van de voor waarden, waaraan controle-stations voor niet volvette kaas moeten voldoen om onder Rijks- toezicht te kunem werden gesteld, heeft goed- gevonden: 1. in zijn beschikking van 11 Augustus 1920 in het bepaalde 3o. sub f, achter het woord „bereiden in te lasschen: „en ten behoeve van aangesloten boerenbedriiven, welke uit sluitend volvette kaas maken' 2o. in zijn 'beschikking van 16 Augustus 1920, in het bepaalde b. sub 5, laatste lid, het woord „fa!briekmatigelx' te doen verval- len. PROVINCIA'LE STATEN. NOOREVHDLLAND. Vacantie-toelage. Gedl. Staten steleln voor aan de ambtena- ren in dienst der provincie, die een loon ge- nieten overeenkomende met een jaarsalaris van ten hoogste 2400, voor het jaar 1922 een vacantietoelage te verleenen tot eem be drag van 20. Ambtenaren-reglement. Ged. Staten stellen voor, dat Provfe Staten „kennis genomen hebbende van de bezwaren, welke bij de Regeering tegen het „Ambtei:a- renregdement 1920" zijn gerezen, zullen be- sluiten lo. Niet over te gaan tot de intrekking van het Amfotenarenreglement 1920; 2o. Gcdepuicerde Staten uit te noodigen een voorstel in te dienen tot intrekking, re- spectievdijk wijziging van: a. Artikel 29 van dat reglement;

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1