HuWaando Mitogen. Tegen huiduitslag, eczema, dauwworm, gordelrroos, en alia jeukeade huidaandoenin- gen, wordt roster's Zalf sterk aanbevolen. Zij geeft baat vanaf de eeratc aanwending. Prijs 7 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. M A R EfCH AOS SE ES GEWEIG ER D. T>e directeur eener chemische fabriek te Katwijk a/Zee, die geweigerd had twee ma- rechaussees, belast met de controle op de na- leving van de Arbeidswet in zijn fabriek toe te la ten, omdat hij niet de zekerheid had, dat de mannen waren, waarvoor zij, ziah uitgayen en bang was, dat onbevoegden in de fabriek zouden binnendringen, is door de Rechtbank te 't-Gravenihage veroordeeld tot 7 25 boete subs. 261 dagen hechtenis. ONBEVOEOD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Voor het kantongerecht te Leiden heeft te- recht gestaan C. M. van der R., vrouw van R. V. te Noordwijkerhout, die „hulp" heeft verleend aan eeni kind, dat aan diphtheritis leed door het eerst eem poeder toe te dienen en later de keel met jenever aan te stippen. Het kind is overledem. Het O. M. eischte een boete van 7 300. ProTinciaal Nieuws UIT GROOT-SCHEKMER. Zondag hield de gymnastikvereeniging al- bier haar eerste openlucht-uitvoering. De sa- menkomst vond plaats bij de school, vanwaar men met muziek door't dorp marcneerde. Na opmarsch op't terrein namen de oefe- ningen een aaqvang. Ze werden vlug afge- werkt. De verschillende standen kwamen goed tot hun recht en oogstten veel applaus. Polsstok-hoogspringen voor de heeren was ££n van de mooiste rxummers. De heeren J. Kooy, K. Kooy en Van Til weerden zich uitstekend. Ook de oefeningen brug-heeren en gezamentliik stokoefeningen werden aar- dig uitgevoerd. Kortom, in. aanmerking ge- nomen, dat de vereeniging nog rnaar kort be- staat, kunnen we zeggen, dat deze uitvoering goed geslaagd is. De kleine opmerking voor de turners zeef, dat niet alleeni vlugheid, maar ook correct- heid in uitvoering noodig is, mag zeker wel gemaakt worden. Een yolgenden keer dus daaraan gedacht. Dat de vereeniging bloeie, is zeker ae wemsch van geheel Limmen! Den directeur Mai eeni :elicitatie met zijn succes. UIT EGMOND AAN ZEE. In het verslag van de rede van den' heer Staalman komt aan het slot een ondeugendc zetfout. Er wordt daar beweerd, dat de beer A. P. Staalman niet tot de chr. dem. behoort. Bedoeld werd natuurlijk de heer A. Staal man. Bij gelegenheid van den overdracht van het monument voor de gevallen visschers zal des voormiddaigs in de kerken godsdienst- oefening wordeni gehouden em de school ge- stotenzijn. UIT AKERSLOOT. Zondagavond werd door het R. K. 'Har- moniegezelschap onder leiding van haren di recteur den heer Pepping van Limmen in de tent bij den heer Scnoot een openbare uitvoe ring gegeven. De verschillende nummers werden goed ten uitvoer gebracht, terwijl de opkomst van het publiek bevredigend was te noemen. Vermoedelijk doordat de schipper aan het stuur zat te slapen, voer de motorboot Hdena komende van Amsterdam een steiger van den heer R. in de Stierop kapot. De soha- de zal wel niet meevallen. Bij de paleni van het hoogispanningsnet van het P. E. N. aan deni Zuiddijk van den Schemer waar al genii men tijd geen1 volk aan heeft gewerkt, gerakem zoo nu en dan wel eens touwem los, welke verbonden zijn aan de hijschimast en de paleni tnl deze komen dan op den verkeersweg terecht, hetgeem be- slist gevaar oplevert. Zaterdag j.l. neeft per- soneel van het P. E. N. alles weer eens ter- dege nagezien en vastgezet. 't Zal eem ge- ruststelling zijn als alles is afgewerkt en atgezct. De veeziek+e rotkreupel is onder de schapen van den veehouder W. al'hier gewe- ken. In verband met de 15 Juni in werking getredem veewet va'lt rotkreupel buiten de be- smettelijke veeziekte. UIT OUDKARSPEL. Gisteravond had in het lokaal van dem heer Vis eem vergadering plaats van commissie- leden en belangstellenden om te bespreken of ook dit jaar wecr een schoolfeest zal worden' gehouden em waarin dit feest ditmaal zal be- staan. Aanwezig waren eem twintigtal person en. Van den heer Zaagman em van mej. Timnien- manVisser was bcricht ingekoiwen dat ze als lid van de commissie bcaankeir. Dit jaar waren aan dc bcurt van aftredem volgcns rooster mej. BorstSlotemaker, mej. Mosk Brak, waarvan de laatste zich niet opnieuw beschikbaar steldc. Vooraf was op voorstd van burgemeester Kroon besloten om art. 6 zoodanig te wijzi- gen, dat de aftredenden terstond heritiesbaar zijn. Mej. 'Borst—(Slotemaker werd daama bij acclamiatie herkozen. Alzoo waren er drie oommissieleden afgevallen en werd besloten deze vacatures niet aan te vullen, omdat in aanmerking genomen het aantal kinderen' het aantal geleiders ook zonder aanvulling vol- doende werd geacht. De rekeminlg van het vorig jaar was nage zien cm in orde bevonden door de heeren rl. Bakker em H. de Geus. Deze sloot met een voordeelig saldo. Over oe vraag of eem schoolfeest zal wor den gehouden werd niet gediscusaeerd. Dit was als vanzelfsprekend, althans als de in- gezetenen hunne financieele bijdragen' weer als voor heengaam geven, waaraan natuurlijk niet getwufela wordt. Otschoon aanvankelijk voorgesteld was om met de hoogste klasse naar den Haag te gaaa, werd wederom Amsterdam gekozen terwijl met de jonlgierett weer een rijtoer werd vastgesteld naar duin em strand. Op 29 Juni zal de commissie opnieuw bii- eent komenl enl in diem tusschentijd zullem ae oommissieleden' trachten de financieele bij dragen binnera te krijgen'. Op de volgende vergadering zal de verde- r« regeiing van de feeeten getrotfem worden. De gehouden rondvraag leverde niets op, waarna de voorzitter met eem woord van dank voor de belangstelling de vergadering sloot UIT SINT PANCRAS. I Voor de vacante betrekking van onderwijze- res aan de O. L. School alhier hebben zich 12 soilicitanten aangemeld. AKERSLOOT (Mei.) G e b o r e n Maria, d. van P. Rietveld en A. Admiraal. Adrianus, z. van K. van Til em M. Rietveld. iG e h u w d N. Molenaar em C. Beemster- boer. C. Bloot em G. Scshoan. 1 P. H. Kochx em C. M. Groot. UIT BERGEN. Ingekorrun en verirokken persorun, Ingekoman. J. ziwart em gezin. N.H., Controleur P. en T., Breelaan 47, (inw.) uit N.O. Indie. H. Poldervaart en gez. R.K-, werkman, Pninsesselaaa 6, van Amsterdam. A. Bus ker, echtg. W. v. d. Steen, R.K., z. b., Schar penlaan 7, van Oude Niedoq). G. Kuiper, echtg. v. C. Hoeben, R.K., z.b., Stationsstr. 3a (inw.) van Egmond-binnen. M. J. E. Thompson, R.K.. z.b., Pensionaat Louddls- weg 20, van Nibbixwoud. M. van EHepen, echtg. P. J. Koopman, R.K., z.b., Zakedijk- je 10, van Zuid-Scharwoude. H. A. Couton en gez., R.K., Metselaar, Oldenburglaan 2 en 2a van Amsterdam. C. W. Giele, R.K., diienstbode bij J. Helsddngen, Breelaan 7, v. Amisiterdam. M, J. Wiersma, Rem. Kok, Hotel Nassau- Bergen" Boulevard 2, B, aan Zee, van Ookkum. A. de Cocq van Delwip nen, R.K., kappersbediende bij Groenewoud, Schoolstraat 3, van Dordrecht. E. Steem- huis, geen, dienstbode, Hotel „Naesau-Ber- gen Boulevard 2 van Hoogberk. Chr. Schollee en gez., H.E.L., Bankdiredeur, Rus- senplein 5, van Harderwijk. G. Schouten, R.K., z.b., Pensionaat Loudelsweg 20, van Heerhugowiaard. S. Brouwer, R.K., z.'b., Pensionaat Loudelsweg 20, van 'Hilversum. A. Pascha en gezin, N.IH.. sigarenwinkie- lier, Breelaan 122, van Heer-(Hugowaard. F. Stroomer, N.H., kamtoorbediende bij J. Stroomer, v. Hasseltstraat 17, van Alphen aan den Rijn. M. Pekarck, R.K., B.b., Pen sionaat Loudelsweg 20, van Weeneu. A. P. Wormsbeckker, E.L., coiffeur bij C. Duits, Dorpsstraat 10, van Broek op Langendijk. A. M. van der Kailen, R.K., z.b., Pensionaat Loudelsweg 20 van Lieden. G. N. Th. Diesfdldt. R.K., Hotelbouder. „De Rusten- de Jager Karel de Grootelaan I, van Raamsdonk. J. B. M. Pietm. echtg. G. N. Th. Diesfeldt, R.K., z.b., Karel de Groote laan 1, van Maastricht. J. W. Wieden- brugge en gez., R.K., flabrikant, Kerkedijk 3, van Amsterdam. M. Blokker, N.H., dienst bode bij J. Wolf, Bergerweg 110, van de Rijp. J. H. van der A, R.K., z.b., bij B. J. Kanne, Verispijckweg 13, van Odoom. M. van Steepen R.K, buffetjuffrouw, Hotel Nassau-Bergen Boulevard 2, van Bus- sum. P. Luikes Butter, geen, slagersbe- diende bij A. Maasen, Breelaan 12, van St. Maarten. E. M. Bes, echtg. H. B. Kleijin, R K., pensionhoudster, Oldenburglaan 12, v. Ailkmaar. J. F. W. Diest, w«l. J. C. O, Pollones, E.L., z. b„ Studler van Surcklaan 10 (inw.) van Parijs. H. Ph. Groskamp en gez. Rem. Koopman, Boulevard 2 (inw.) van N. Oost Iudiie. N. Mamsvelt en gez, N.H., z.b., Walhelmdnalaan 21, (inw.) van Schoorl. Vertroklcen: Th. Schouten em gez. R.K., ttuinman, van Dorpsstraat 73, naar Wester-Blokker, huize „Westerhout". Joh. Coers, N.H.. kruide- nier, bij Wed. Ramakers, St. Ant.str. 35 n, Westzaan D. 88. C. Hartman, N. H., boe- renknecht bij P. Bakker, Weg naar Egtnond 4 naar Amsterdam, Sloterdijk p.a. W. van Harten. A. de Cocq van Delwijnen, R.K., kappersbediende, van Schoolstraat 3 bij Groenewoud naar Dordrecht. Doelstraat 18. A. Lubbers, N.H., kunstscnilder van Stud- •ler van Surcklaan 15 naar NL Amerika. H. C. Huijgens en gez., D.G., z.b., van Lou delsweg 15 naar 's-Gravenhage, Irisstraat 98. J. H. de Jongh en gez. geen, Inge- nieur, van Nesdijk 7, naar Hilleger&berg, Linker Rottekade. vindalen Bond van Eff estenbezitters met ver- zoek de gemeenschappelijke belangen van de spaarders te willen behaxtigen en namens hen op te treden. Het Hoofdbestuur van dlen Bond verklaar- de zich hiertoe bereid voor spaarders, die zicht daartoe v66r 1 Juli a.s. aanmelden aan het secretariaat, Anna Paulownastraat 87 te 's-Gravenhage, en heeft zich heden gewend tot het bestuur vn de paarbank met verzoek aan een door spaarders te benoemen persoon openlcgging van de nstand van zaken te doen cn inzage van boeken en bescheiden te verlee- nen. De pennlngmeester Z. van da Haagsehe Co8p. Voorschotvcreeniging en Spaarbank, die de vorige week op aanlkaCht van het be stuur is aangehouden als verdacht van valschheid in geschrifte en veirduisteriog van gdden, is Dinsdagmiddag naar het huis van bewaring overgebracht. Het boekenonderzoek is nog niet' gelindigd, maar reeds is komen verduistering Het half mililioen gulden te bo- vast te staam, dat het totaal-bedrag van de ven gaat. Z. heeft voleldig bekend. Indertdjd is hij tot het plegen van ae malversaties ge- komen door het slecht gaam van eigen zaken, het koopen van huizen en dergelijke. ALGEMEENE DOOPSGEZINDE SOCIETEIT. Gister werd te Amsterdam de jaarlijksche vergadering dezer Societeit geopend door ha ren voorzitter, ds. P. Feenstra Jr. Hij' her- dacth in zijn rede met blijdschap het feit, dat thans alle doopsgezinde gemeenten in Neder- land lid zijn geworden, en dat deze vergade ring nu de taak heeft om dit karaktcr van cen tral organisatie der doopsgezinde broeder- schap ook in haar wetten en reglementen vast te leggen. Met weemoed herdacht hij de ont- slapenen, waarvan zoovelen hun krachten ook aan de A. D. S. hebben willen .geven. Met leedwezen constateerde hij, dat enkele leden om gezondheidsredenen or andere redencn niet in het bestuur der societeit zijn terugge- keerd. Na ook andere belangrijkc gebeurtenis- sen in de broederschap vermeld te hebben, be- sloot hij met den wensch, dat ook deze bijeen- komst zou gedragen worden door een broe- derlijken geest. Daama ging hij voor in ge- beld. De vergadering herkooa Let thans zitting hebbende bureau en de thans functioneerende commissien. DE HAAGSCHE 0O5P. VOORSCHOT- VEREENIGING EN SPAARBANK. Het boekonderzoek in veiband met de mal versaties van dem pemningmeester Z. van de Utrecht, die zich bereid heeft verklaard, «ven- tueel eem candidatuur te aanvaardem. De Staten-fractie,van den Vrijheidsbond in Nord-Holland heeft, naar het Hbld. meldt, de fracties van de S. D. A. P. en van den Vrijr zinmig-Democratischen Bond in die provinae uitgenoodigd. samen te werken voor die ver- kiezing van leden der Eerste Kamer. ZANGERSFEEST. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van den Bond van arbeiders-zangverccnigin- gen in Nederland zal a.s. Zondag te Amhem een zangersfeest worden gehouden, waaraan tal van zangverenigingen met te zamen onge- veer 1000 zangers en zangeressea zulkn dieel- nemen. WEER OP ST All. Tal van vehouders in den Zuldoosthoek van Friesland hebben bun vea weer gestald, door gebrek aan gras in het weilana. Het hooiland wordt nu bij gedeelten gemaaid en het gras op stal gevoederd. Een zuinigheids- maatregel, omdat anders te veel gras vertrapt zou worden. Maar hooi krijgt de boer nu van dit land niet en hij moet dus los hooiland bdj- huren. NIET NAAR SOESTDIJK. Men meldt dat de koning-moeder ook de- zen zomer haar buitenverblijf, het paleis te Soestdijk, niet betrekken zal. DE REIS VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR NOORWEGEN. De „Batavier V" is Zondag te Christiani- sant aangekomen. OEMOLESTEERD. Gisteren zijn te Oosterhout twee jongelui, propagandisten van den Vrijheidsbondi, op ergerlijke wijze gcmolesteerd Zij werden door een joelende en schreeuwende menigte van hun fietsen gctrokken. Stadsni©nTr». GEVONDEN EN VERLOREN VOOR- WERPEN. OevondenEen kdnderportemonnale, een koperen epelden-etui, een grijs lederen dames- taschje, een vulpen, een witte zak, waarin zilveren beurs met portemonnaie, een grijze reiszak, een drievoet van een fototoestel, een linnen tasch, een bril in etui, een gurnmi-dek- kleed, een alpacca beursje, een zdlveren ring met steen, een wandelstok met knop, eei lede ren dames ceintuur, een zilveren beursje, een zilverbon. Verloren: Een beige covercoat regenman- tel, een bruim lederen itaschje inhoudendie bankbiljet van 25.—, eenig geld', zilveren rozenkrans, enz., een zilveren dameshorloge, een zilveren collier, een' paar zwarfe kinder- rijgsdioenen, ecu grocne damestasch met in- houd, eon zwarte tasch met inhoud, een gou- den dames armband waam gouden horloge, een zilveren kettingbeursje, een wandkleed, 'n portemonnaie met inhoud, een portemonnaie met geld, postzegelboekje enz., een gouden halsketting, een bruin lederen dames porte monnaie, een hoes van een auto, een porte monnaie met inhoud, een bos sleutels. Gemongd yiepws DE UITVOERING DER TABAKSWET. De slgarenfabrikanten Gebrs. vam Schup- pen te Veenendaal hebben zich genoodzaakt gezien om aan ruim 100 sigarenmakers ont- slag te geven daar door het niet verstrekken van sigarenringen de werkzaamheden niet kunnen worden voortgezet en de winkeliera wclgeren om ongeringde sigaren in ontvangst te nemen. HAAGSCHE C06PERATIEVE VOORSCHOTVEREENIGINO EN SPAARBANK. Naar wij vememen heeft zich een comit6 gevormd uit houder9 van spaarbankboekjes bij bovengenoemde Bank, die, zoo als bekend is. de uitbetaling van spaargelden heeft ge- staatk als gevolg van malversaties van den penningmeester. Het comity heeft zich gewend' tot den Pro- juiste totaal bedrag van de verduisteringen is dus nog niet kunnem worden vastgesteld. Tot dusver hebben er nog geem betalingen plaats gehad aan hen die nun spaargeld ko men opvorderem. Het bericht dat zulks Vrij- dag j.l. wel zou zijn geschied, was onjuist. Een groep houders van spaarbankboekjes zal binnenkort een vergadering beleggen, om de houdimg van de houders vast te stellen. CHR. ONDERWIJ'ZER'S. Het hoofdbestuur der Vereeniging van Ohr. Onderw'ijzers in Ned. heeft aan den mi nister van onderwijs in een audientie de be- zwarem kenbaar gemaakt, inzake de beteeke- nis, door bent gehecht aan het woordje „ge- lijktijdig", voorkomende in het salaris-besluit- vervolgonderwijs. Bij die gdegenheid is den minister eeni aares overhandigd, waarin op verschillende gronden verzocht wordt, de be- teekenis van het woord gelijktijdig in dien zin op te vatten, dat alien, die geacht worden aan bet hoofd van een cursus voor verVolg- ondierwijs te staan, de belooning ontvangen, in het desbetreffende Koninklijke besluit be doeld. TE VONDELING GE'LEOD. J. G. v. d. V., 31 jaar, huishoudster van beroep, heeft in een portiek aan de La Rey- kade in Den Haag, eeni meisje van 3 weken te vondeling gelegd- Het kindje is voorloopig naar de inrichting voor onverzorgde zuige- lingen gebracht; de moeder bevindt zich in voorloopige bewaring. POSTERIJEN. 'De Directeur van het Postkantoor Am sterdam brenigt ter kennis, dat brievenmalen zullenj worden verzonden naar N.-O.-Indie per stoomschip „Grotius" van de S. M. „Ne- derland". Het zeeposttarief is op deze zen- dingen van toepassing. Te verzenden stukken te voorzien van aanwijzing „Zeepost". Laat ste buslichting teni hoofdpostkantore aldaar, voor brieven eni briefkaartein 23 Juni 12 uur 's avonds overige stukken 8 uur 's avonds, aanteekening tot 8 uur's avonds; voor groo- te partijen drukwerk aanmerkdijk vroeger. Aan de bijkantoren kunnenl aangeteekende stukken worden aangeboden tot het sluitings- uur dieni daig. Postpaketten voor N. 0.-Indi8, Egypte en Singapore, met deze gelegenheid te vehzen- den kunnen wordeni aangeboden' aan bureel Pakketpost, Warmoesstraait toil 8 uur 's avonds. Groote hoeveelheden pakketten aanmerkelijk vroeger. Op dit stoomschip is een drijvende scheepsbrandkast geplaatst en kunnen daarin aangeteekende stukken en postpakketten worden gesloten, mits voorzien van speciale postzegels, verkrijgbaar aan al le postkantoren. KON. NED. GENOOTSCHAP VOOR MiUNT- EN PENNINOKUNDE. Men schrijft aan de N. R. Gt. Te Nijmegenl is Zaterdag onder voorzitter- sohap van Jhr. Mr. M. W. Snoeck de zomer- vergadering van bovengenoemd genootschap gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter het in April overleden: lid, den' oUdrge- meente-archivaris van Alkmaar C. W. Brum- vis, die vroeger in het Tijdschrift voor Pen1- ningkunde over Alkmaarsche penningen be- langrijike artikelen geschreven heef t en de leden op de vergadering in 1910 aldaar ge houden in het museum van oudhedeni rond- leidldie. Een levensbeschriiving van hem1 zal in het Jaarboak der Vereeniging wordeni op- genomen. EER'STE KAMERVER KIEZINGEN De christelijk-historische ledeni van de Pro- vinciale Staten van Zeeland zullenj Donder- dag eandidaat stellen voor de Eerste Kamer prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine te CH'RISTELIJK HISTORISCHE KIESVEREENIGING. De aid. Alkmaar van deze vereeniging ver- gadierde gisteravond in de soqeteitszaal van de „Harinonie". Voorzitter was de heer K. Vonk; spreekster mej. L. C. Diebl van Am sterdam, met het onderwerp: „De vrouw en haar verantwoordelijke taak." De voorzitter heetite in zijn openingswoord de aanwezigen welkom, xnededeelende dat het bestuur der C. H. Kiesvcreeruiging bet noodig had geoordieeld nog eena een vergadering te houden, erop wijzende dat dit een bijeenkomst was voor speciaal vrouwen. Spor. ging hierop voor in het gebed. Het woord was aan xncj. Diehl, die betoog- de dat wat door Godi in den begmne gedaan is, goed gedaan is, doch door den mensch scheef getroikken is en fout gemaakt. Altijd zullen we weer voor het zelfde staan: corri- geeren, doch het hangt hierbij af van de lea ding van de correctie. Het hangt al van een helder economiisch inzicht. In het economisch leven gaat het echter om mensch en en daarom moet het uitgangs- punt een geestelijk zedelijk uiitgangspunt zijn. Ook op politick gebied moet de getstelijk-ze- deilijke dnslag de iijn stellen. We zijn nu opgeroepen, vervolgde spr^ om ooze politieke taak te vervullen die een ver antwoordelijke taak is. Die verantwoordelijk- heid hebben we niet van ons af te schuiven, want ze siert den mensch. Achter het onbenullig zwart maken van het hokje, schuilt iets geestelijk zedelijks. Daar- door is elke stem en- ook elke niet-stem van zoo buitengewoon groote waarde. Nu hebben we te bedenken wat door het stemmen op ons valt. Dat zijn beginaelen en welke zullen dat zijn? Spr. wees op het bcginseli van de Vrijden- kerspartij (die voor de Tweeds Kamer een Candidaat heeft gestald): de vemietiging van de Kerk, van den Godsdienst. Zij' keurde dit geheel en al af. Verder betoogde spr. dat, men langzamer- hand Chr. feestdagen ziet veranderen in so- cialistische Wijdingsdagen. Het 1-Meifeest is in de Doopsgezinde kerk te Den Haag gevierd1, en daarbij, werd ge- zegd, dat de 1-Meid'ag voor de mensdhen is wat Paschan en Pinksteren voor de Kerk is. Nog meerdere voorbeelden gaf spr., ten- slotte er op wijzende dat het in de politiek gaat om den mensch en zijn levensbeschou- wing, om den mensch en zijn geestelijken in- meer de znoti« van Suze Groeneweg aanne- men. Wat de Huwelijkswetgeving betreft, zeide spr. dat het toch niet aangaat dial het moge- lijk is dat om een nietig verschil manl en vrouw uit elkaar gaan. De vrouw zal hiervaa de dupe zijn en het heele geestelijke leven zal te niet gaan. Het geheelc leven, dus ook de huwelijksiwet, rnioet aan de beginselen van het evangelic worden getoetst. Daarom moet er zijn een christelijkc regecring. Spr. betoogde dat net Christus is geweest die de vrouw geftmancipeerd heeft. Met de komst van Christus begint het licht dbr dagen voor de vrouw, begint het licht der dagen voor da wereld. Ook in de naitionale boteekenis van het woord moeten we christelijkdiistorisch zijn, in partij-politieken zin. De chr. hist. Uniie is toch een partij, die de vrijheid wil handhaven op Godsdienstigen grondslag. Het beginsol van het evangel le werkt verzoenend, in tegen- stelling met dat van J^ct socialisme d!at den klassestrijd predikt. Tegen de revolutie van het socialisme moe ten we keeren 'het evangelic. Spr. betoogde nog dat we moeten' komen tot versobering van het leven, maar we moe ten biijven hemden een Wile voor het nieuwe, voor de wereld-ontwikkeling. Met een beeldspraak wilde spr. zeggen, dat we het midden moeten houden tusscnen vie- ren en de lijn vasthouden. Wij laten de lijn We laten Oranje niet los, want we willen trouw biijven aan onze nationale beginselen. Vrouwen, weest gij de chr. hist, beginselen getrouw. Door het stembiljet is een verant woordelijke taak op uwe schouders gelegd. Vergeet dat niet 1 Spr. hoopt, dat de vrouwen wanneer zij ha re stem gaan uitbrengen, door haar stem willen getuigen van datgene, waardOor het -©Ik gegrepen is. dat het volk roert; en wel jitdat er voor ae wereld niets anders is dan het Evangelic. Laten we bedenken, dat cr zoo'n diep ver band1 is tusschen godsdienst en staait. Spr. deed een' krachtige opwekkihg tot stemmen op de Chr. Hist. Unie, niet voor do Unie, maar voor het volk en niet alleen voor het volk, maar voor God, omdat God' het al leen waard is. (Applaus.) Daar niemanld1 zich opgaf tot het stellen van vragen of anderszins, slbot de voorzitter de vergadering mej. Diehl dankzegegndte voor hare lezing. Spr. hoopte dat de Onr. Hist. Kiesvereeniging er wel door moge varen. Noot van den verslaggever: Naar aanleiding van hot artikel van rnevr. Wijnacndts Franckeu, gctitcld) „Gezinsaf- braak", opgenomen in ons nummer van Za terdag j.l., neeft me}. Diehl zich in den loop van haar rede in dez.en geest uitgelaten: >De sdhrijfster van dat artikel heeft onjuist het verband gelegd tusschen de ontwikkeling van S'ocialistische zijde ten opzichte van het gez.insleven waarbij zij ineens een parallel trekt met de Christelijk Historische Unie en het mogelijk bijvallen van het Rijkskinder- fonds. slag. Ho Hoe ziet het er in ons land uit, vroeg spr., komende tot eeni bespreking over den nood in de gansche wereld. Ook in ons land wordt de toekomst donker ingezien. Het financieele vraagstuk is een geweldig vraagstuk. Niet het minst door den klassestrijd staat het er in ons land' donker voor. Spr. gelooft met mr. Schokking dat we v66r alles moeten hebben beginselporitiek. Hiertoe wees zij op de vele partijen en groepen voor de a.e. verkiczinigan. Dit is bet naar beneden halen van de werkelijkc bedoeling van de po litiek. Die versplintering is niet good. Het be- ginsel moet de grondslag zijn van de poli tiek. De Chr. Hist. Unie wil dat beginsel, den geestelijken inslag. Evenals op het gods- dienstig terrein moet ook op het staatkundig terrein God zijn. Men moet niet spreken van vrijheddi, want wie dat doet gaat zijn ondergang tegemoet, vervolgde spr., wijzende op Rusland. Hij al leen, die de Godidelijke Vrijheid heeft, lean op- bouwen. Voomamelijk bij de Huwelijkswetgeving en de Moederschapszorg, die zullen komen, zul len we ook weer staan voor het beginsel. Van Soc. en Comm. kant hoort bij Moeder schapszorg de moiie van Suze Oroeneweg (uitkeering bif zwangerschap en bevaHing van de ongehuwde moeder). Juist in deze motile leeft de sfeer van bet socialisme. In ver band hiermede wees spr. op uitspraken in den- zelfden geest van rnevr. Roland Hoist, rnevr. Pothuis en mevr. Mansholt. Spr. keurde deze motie af, wijzende op de zedelijke verwildfering in Rusland, waar vol- gens dlezelfde idee geleefd wordt. Ieder die weet wat het Chr. beginsd is, weet dat juist de Christelijike taak is de vormmg van het ge zin. Wat echter de sotialisten willen is: los van het vaderland!, los van het kind, loe van de vrouw, enz. Van Chr. zijde kan mm maar niet zonder Zeetjjdingen STV. MIJ. NEDERLAND. Jan Pietsz. Coen (thuisr.) vertr. 16 Juni v, Singapore. Rembrandt (uitr.) arr. 19 Juni te Genua. KON. NED. STOOMB. MIJ. Ariadne vertr. 19 Juni v. Lissabon naar Cadix. Calypso vertr. 19 Juni v. Carthagena naar Alicante. Danae arr. 19 Juni v. Aimst. te Pasages. Fauna vertr. 19 Juni v. Piraeus n. Samoa. Minierva vertr. 20 Juni v. Rotterd. na.r Malaga. Nero arr. 20 Juni v. Gothenburg te Am sterdam. Pluto arr. 20 Juni v. Bordeaux te Amster dam. Satumus vertr. 17 Juni v. Beyrouth naar Malta. Vest vertr. 19 Juni v. Gibraltar naar Am sterdam. KON. HDLL. LLOYD. Waterland.arr. 18 Juni v. Barry te Monte video. Gelria (uitr.) vertr. 19 Juni van Lissabon. Eemlamd vertr. 20 Juni v. Amst. naar B. Aires. KON. WEST-IND. MAILD. Stuyvesant (thuisr.) werd 20 Juni te Ply mouth verwacht. ROTT. LLOYD. Teroate (ithuisr.) arr. 20 Juni 8 u. vm. te Marseille. Wilis (uitr.) vertr. 20 Juni's middags 12 u. van Southampton. KON. PAKETV. MIJ. Lematang vertr. 18 Juni v. Portland, Vict, n. Java. Sawahloento vertr. 18 Juni v. Batavia n. Fremantic. HOLLAND-AM E RIKA LIJN. Beukelsdijk arr. 18 Juni v. Rotterdam to Narvik. Breedijk arr. 19 Juni v. Rotterdam te Phi ladelphia. Lochkatrine arr. 18 Juni v. de Pacific-kust te Antwerpen. HOLLAND-BRITSCH-IINDI? LIJN. Radja (uitr.) vertr. 19 Juni v. Colombo. Hoogkerk vertr. 20 Juni v. Rott. n. Hamb. HOLL. W.-AFRIKA LIJN. Gaasterland (thuisr.) vertr. 17 Juni v. Las Palimas. Marmevo (thuisr.) 19 Juni te Port Har- court in lading. Oberon (uitr.) arr. 13 Juni te Lagos. HOLLAND OOST-AZIe LIJN. Sembilan vertr. 2 Juni v. Amst. n. Oost- AziS. Ouderkerk (thuisr.) arr. 19 Juni te Tsing- tau. Rotii aw. 19 Juni v. Hull te Hamburg. HOLLAND—ZUID-AFRIKA LIJN. Bloemfontein (uitr. aw. 18 Juni te Lo renzo Marques. Klipfontem aw. 19 Juni v. Algoabaai te Kaapstad1. HO'LLAND-OOST-AFRIKA LITN. Meliskerk (uitr.) aw. 19 Juni te Alexan dria. STOOMV. MIJ. OCEAIAN. Atreus vertr. 14 Jun! v. Yokohama naar Rotterdam. Laertes, v. Batavia n. Amst., vertrok 18 Juni van Port Said. Sarpedon, v. Amsterd. m Batavia; vertr. 18 Juni van Suez.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6