DAGBL^D VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 145 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922. DONDERDAG Dit nommer bestaat nit 2 bladen iboiKioiiientsprfjs bij voorolthetaling per 3 maandon f 2.—, fr. per post f 2.50. Ucuvijon. 5 ct. Advertentiepr. 26 ct. p. regel, grootere letters naar piaatsralmte RHeven franco N.V. Rook- en liavnlelsdr. v.h. Henna. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Adminlstr. No. 3, Redact Jo No. 33. Algemeene Nederlandsche Jaar- Tergaderlng van de Vereenlglng voor Vreemdelingenverkeer. (Zoo was dan igisteren- de groote dag aan- gebroken waarop de afgevaardigden der Ne derlandsche yereeniigingen voor vreemdelin genverkeer te Alkim-aar zouden samen komen. En eeni der groote factoren voor het wel- slagen dier sanienkomst het mooie zomier- weer heeft al dadelijk meegewerkt om de bezoekers in feeststemming te brengen en hen gevoelig te maken voor ae indrukkem die zij als gasten in onze stad en omgeving in zien op zouden nemen. -Vol verwachting over het drifedaagscn pleiziertochtje zijn de bezoekers gisteren te Amsterdam tesamen] gekomen om met de salonboot „Alkmaar" van de Maatschappij „Alkmaar Packet" naar onze gemeente te ver trekken. De afgevaardigden met hunne dames, ten getale van 160 personen, vereenigden zich des middags voor dit doel aan de Ruiterkade te Amsterdam en waren aan boord de gasten van de maatschappij. Van het hoofdbestuur waren aanwezig de heeren F. W. C. M. Baron van Tuyll van Se rooskerken, t evens regeeringscommissaris, F. K. J. Heringa, regeeringscommissaris voor de A. N. V. V., Joh. Ekhard Bos, Groningen, H. Lamsolt, Arnhem, Dr. F. H. van Setten, Leeuwarden1, Mr. A. J. E. A. Bik, den Haag, Mr. P. J. Reimer, Hilversum en A. Robertson, Rotterdam, terwijl de tocht ook werd medege- maakt door de burgemeesters van Alkmaar en Bergen. Gedurende den tocht zorgde het Harmonie- korps „St. Cecilia" uit Alkmaar voor afwis- seling. Met den prachtigen driedefcker, den eenigen in Nederland, een boot met slechts 1Y M. diepgang, speciaal voor de verbinding Am sterdamAlkmaar door de Amsterdamsche scheepsbouwmeesters vervaardigd, werd over het I.J langs de Zaan en het Alkmaardermeer gevaren. De Zaanstreek, met zijn molens en moderne fabricken van de firma Laan; zijn -grocne huis- jes en dorpstuintjes van vorige eeuwen, maakt deze watertocht tot de meest typische en ei- genaardige van ons land. De .afgevaardigden, uit alle oorden van ons land, waren verrukt bij het aanschouwen van het zonnige Hollandsche landschap. De maatschappij Alkmaar Packet" deed zich als een guile gastvrouw kennen, .zoodat de stemming er reeds dadelijk in was. Mr. J. P. Bosman, de directeur der maat schappij, heette de gasten aan boord op Alk- maarschen bodem welkom, gat een) beschrij- vinlg van de boot, waarmede 1000 personen vervoerd kunnen worden en deed uitkomen, hoe diep treurig het is, dlat dit mooie vaarwa- tcr, de schoone Zaan, in den lande als stief- kind wordt behandeld. De Zaan behoort noch aan het Rijk, nochi.aan die Provincie, noch aan eenige gemeente of waterschap en wordt daardoor grenzeloos verwaarloosd. De eenige gemeente die zich er mede bemoeit is Zaan- dam, doeh slechts door er haven- en kaaigel- deni van te heffen. In 1913 was de toestand van de Zaan zoo, dat de zandbank bij Zaandijk naast de steiger, f ami lien in de gelegenheid stelde er thee te drinken. Men begon toen in te zien, dat er iets aan nedaan moest worden, en met gelden van het Rijk. de Provincie en aanliggende ge- meenten werd een geul gebaggerd van 3Yi Meter diepte. Dit was een groote verbeterfng, doch de tout was, dat deze geul niet werd onderhouden, waardoor deze al meer zwaar bezig is te verzanden en er kans bestaat, dat spoedig dezelfde onhoudbaren toestand in- treedt. Noodig is, dat het beheer van de Zaan door het Rijk of de Provincie ter hand wordt genomen. Tot Knollendam is de Zaan destijds uitge- diept en ondanks spr.'s ijver om daarmede door te gaan tot het Noord-Holland'sch Ka- naal, waardoor ook Alkmaar aan groot- scheeps vaarwater kwam te liggen (die sche- pen met meer diepgang dan 3 M. kunnen over de Zaan niet varen, terwijl de siuizen te Pur- merend voor deze schepen te ldein zijn), ge- beurde er verder niets. Wei is er in 1913 een plan bij het Rijk ingediend. De oorlog kwam echter tuschenbeide en de toen naar voren ko- mende royale geest bleef het uitdiepen van de Sticrop tot de vrome wenschen behooren. Namens de maatschappij zendt spr. ieder jaar een schrijven aan de Provincie en den Minister van Waterstaat, doch zondfer succes en steeds blijft het onmogelijk om met de booten die van Amsterdam op Zaandam va ren, over de Zaan naar Alkmaar te gaan. Spr. was overtuigd, dat ook in Alkmaar. als in elk provinciaal stadje, veel valt te cri- tiseeren, hi} hoopte echter, dat de critiek een welwillende zou zijn, dan toch was ze altijd onbouwend en bij het naar huis gaan van Alkmaar men den indruk zon medenemen, dat het daar zijn joviale en gastvrije menschen. (Applaus). Do voorzitter van de A. N. V. V., baron van Tuyl van Serooskerlken, dankte Mr. Bos- man voor de schitterende ontvangst en verze- kerde hem, dat hi}, alvorens hij zijn stem straks zou uitbrengen, hij zijn candi- daat. Mr. Dresselhuijs, zou polsen over het ondertioud en het bevaarbaar maken van de Zaan, omdat ook hij dit voor de streek zeer urgent oord-eelde. Spr. wekte de dames en heeren op ook hun candidaat over de belan- gen van de Zaan te polsen. (Gelach). De buitengewoon hartelijke ontvangst door de Alkmaar Packet" had reeds dadelijk bewerkt, dat de feeststemming er in was. Spr. was verheugd over de eerste schrede op het vierdaagsche pad. (Applaus). De heer W. G. Visser, voorzitter van de V. V. V. „Alcmaria", bracht dank aan de ge- meentebesturen van Alkmaar en Bergen, den heer en mevrouw Van Reenen en de V. V. V. te Bergen voor de blijkens het programma be- toonde medewerking. Bijzonder dankte spr. Mr. J. P. Bosnian. daarbij herinnerende aan 't vele werk door dezen verricht om Alkmaar en „Alcmaria" tot bloei te brengen. Spr. deed uitkomen, dat het voor Alkmaar een bui- tengewone eer zal zijn wanneer Mr. J. P. Bosman Vrijdag als candidaat van het hoofd bestuur tot lid van het hoofdbestuur zal wor den gekozen en verzekerde, dait deze door diens groote werkkracht voor het hoofdbe stuur een groote aanwinst zal zijn. (Groote instemming). Bij de aankomst te Alkmaar werden de deel- nemenden aangenaam verrast door de led'en van de Kon. Ned. Marinekapel te den Helder. die zich als Russische muzikanten hadden verkleed1 en onder de tonen van opgewekte muziek collecteerden voor de leniging van de nooden van het Russische kind. Een talrijke menigte had zich langs de ka- de opgesteld en achter de muziek kangen de deelnemers de met vlaggen versierde stad in, hun bewondering uitsprekende over het fraaie stedenschoon van Alkmaar. Om half 8 vereenigde zich de afgevaardig den met hun dames voor een receptie ten' atad- huize. Daar hreld de burgemeester, Mr. W. C. Wendelaar in die JRaadazaal de volgende itoe- spraak: Dames en heeren 1 Ik denk zoo, dat gij als gasten misschien niet veei verwachteu zult, maar ik weet zeker, dat de bevoiking van Alk maar en in het bijzonder de vertegenwoordi- gera diezer stad zeer zeker van mij, verwach- ten, dat ik u hedenavond met een enkei woord duidelijk maak, dat de stad het op hoogen prijs stelt u dezer dagen ais haar gasten in naar midden te hebbeu. Voor mij zelf is het een groot genoegen dit te rnogen doen en dit deel van mijn ambtelijken plicht te vervulien, omdat ik diep in mijn ziel overtuigd! ben dat de bevordering van V. V, een zaak. is die van het grootste belang is voor ons geheele land en voor deze gemeente in het bijzonder. Er zijn er ook zeker velen in deze stad die het be lang van de V. V. V. alieen zoeken in het ma- terieel gewin. Het valt niet te ontkennen, dat het voor ons land en voor deze stad van groo te materieele beteekenis is een strooin van vreemdelingen tot zich te trekken, maar ik geloof toch, dat, wanneer men het pog daar- op uitsluitend gericht houdt, men tot on- vruclitbaarheid gedoemd is. Gelukkig is dan ook bij de V. V. V. een hooger doel wegge- legd en in deze tijden waarin onze gansche aarde aan zooveel rampspoeden is overgeleverd, mag dat nog wel eens na- drukkelijk gezegd worden in 'it streven am onze ongeiukkige aarde terug te brengen in het stadium dht ons nu welhaast als een para- dijsstadium voor oogen schijnt en in't krach- tig uitwisselen van gedachten der volkeren, die haar bewonen. De V. V. V. kan er belang- rijk toe bijdragen de scheipe tegenstellingen, die helaas overal bestaan, langzamerhand uit te wisschen. Er zijn er die wijzen op het daaraan veibonden gevaar voor nivelleering. Zij vreezen dat wanneer verschillende volke ren te ved met elkaar worden in aanraking gebracht, de menschen dap denzelfden ge- ichtengang zullen gaan koesteren en' slotte over de geheele aarde als 2 druppels water op elkaar zullen gaan gelijken. Uwe vereen. demonstreert dat dirt gevaar denkbeel- dig is; dat een krachtige bevordering van het vreemdelingenverkeer gepaard kan gaan met de vcrsterking van het individlualfime der volkeren. Juist daarom hebben de vereeni- gingen, die zich de bevordering van't vreem delingenverkeer ten doel stellen, mij steeds bijzonder gefrokken. De tegenwoordige tijd eischt twee eigenschappen, n.l. bereidheid dm zich zooveel mogelijk te schikken voor ande- ren, zooveel mogelijk gelijk te begrijpen wat er in andere menschen omgaat, maar daar- naast versterking van eigen persoonlijkheid. Zij, die vreezen, dat de uitwissding van ge dachten een vervlakking der persoonlijkheid brengt, hebben volkomen ongelijk, omdat uit- stekend samengaan het verstrerken van eigen individualiteit en het begrijpen wat er in an dere menschen leeft. Het doel van uwe vereeniging is het bevor- deren van den omgang der volkeren, maar te- gelijkertijcf het eigene van ieder vblk zooveel mogelijk te versterken. (Gaan wdj na wat er in deze richrting voor onze stad is weggelegd, dan begrijpen wij alien aanstonds dat het oak van belang is, dateMkmiaar de V. V. V. naar zich toe trekt en de overige bewoners in Ons land en daarbui- ten dat er tegelijkertijd voor moet worden ge- waakt, dat wat typisch Alkmaar is, typisch Alkmaar blijft, want daardoor trekt het de anderen naar zich toe. (Luide instemming). Het doet mij genoegen dat „Alcmaria" het initiatief heeft genomen uw gansche vereeni ging dit jaar in onze stad te verzamelen en dat het tegelijkertijd gevoeld heeft dat het- geen n hcrt meest zal interesseeren is, datgene wat tvpisch Alkmaarsch is en u daarom een bezoek zal laten brengen aan de kaasmarkt. Ik denk, dat gij wel eens gezegd zult hebben, dat gij naar het land van de kaaskoppen zijt gegaan. Wij schamen ons daar niet voor. Wij zijn er integendeel trotsch op het land van de kaaskoppen te zijn. (Bravo's). Nu hebben wij in de omgeving van deze stad een vereeni ging die, naar ik met.het grootste genoegen heb kunnen constateereu, zich hoe langer hoe meer met geestdiift is gaan toeleggen om het doel van uwe vereeniging na te streven, maar wat ik in deze streek v 1 eens mis en waarvan ik hoop dat dJeze vergadering zal bijdragen, om daaraan een einde te maken, ic, dat men hier in de streek niet genoeg gevoelt dat eeu- dracht macht is. Men moet meer gaan gevoe- len, dat men gemeenschappelijk moet trachten den stroom van vreemdelingen naar ons land en onze streek te trekken. Wij moeten begrij pen, dat wij alieen resultaat bereiken wan neer we de handen ineen slaan, opdat de be- langen der stad en de omgeving eCn zijn. Het doet mij genoegen, dat er in deze richting ver- betering val't waar te nemen. Het is mij, een voorrecht u te kunnen mededeelen, dat u straks zal worden uitgereikt een door Ar maria" samengestelden gids, waaruit u zai blijken, dat men zich niet op het enge stand- punt heeft gesteld met alieen te denken aan de belangen dezer stad, maar rekening heeft ge- houden met de prachtige omgeving. Het is mij een genoegen, dat gij alien hier hebt wil- len komen en onderstreep daarbij, dat de woorden, door mij gesproken, niet alieen weergeven wat in mij leeft, doch leeft in de gansche bevoiking dezer stad. Dit wordt u gedemonstreerd doordat hier om mij heen staan alle wethouders en raadsleden van alle fracties. Ik kan hieraan toevoegen dat het voorstel, u hier te ontvangen, met algemeene stemmen in den Raad is genomen. (Bravo's). Ten slotte hoop ik, dat gij vanmiddag door den vlaggetooi van de stad en de ondervonden belangstelling onderstreept hebt gezien wat ik heb gezegd. Ter nadere aanvulling zou ik u willen aansporen te lezen het artilcel van de AUkmiaarsche Goufant, dat weerklank heeft ge- vonden in de overige organen dezer stad en waarin uiting werd gegeven aan wait er in de bevoiking leeft. (A.pplaus). De voorzitter der A. N. V. V., baron v. Tuyl van Serooskerken, dankte met een hartelijk woord1 voor hetgeen de Burgemeester had ge zegd. ,,Uw welkomstgroet aan onze vereeni ging aldus spr. was ons bijzonder aangenaam en zeker niet minder de waardeerende woor den waamnedle gij:, mdjnheer de Burgemeester, ons werk en ons streven hebt geschetst. Toen1 Alkmaar genoemd werd als uit- gaogspunrt voor onzen tocht in Kennemerland en \\'est-Fricsland, verkreeg dat voorsrtel den grootste® bijlval. Wiji zip hier gekomen op de meest aange- narne wijze en ilk wensch dank en hulde uit te spreken voor de gastvrijheid van den heer Bos- man. Wij hebben interessante oogenblikken op de Alkmaar9 doorgcbracht en ontdekt. dat de toegang tot onze steden in Nederland langs de oude waterwegen oneindig schooner is aan langs de wegen van station of tram. Wij hebben langs de mooie Zaan de groote industriegebouwen gezien, getuigende van de werkkracht en volharding der ingezetenen. Wij hebben kunnen aanscnouwen de eigenaar- dig bont gekleurde gevels der huizen, die langs de rivier verrijzen en ons kunnen ver- heugen over de prachtige luchten, eigen aan het Nederlandsche landschap. Wij waren alien getroffen door het wolkenspel dat zich weer- spiegelde in het water van meer en van plas en zoodra wij in de 9tad arriveerden, kwamen wij onder de bekoring van Alkmaar. Wij za- gen dadelijk voor ons de meest schilderachti- ge stad9gezichten, typische oude grachten, overblijfselen van de smaakvolle bouwkunsi onzer voorouders. Ik durf zeggen dat uwe gemeente zeker een gelukkige gemeente kan genoemd worden, waar de moderne tijdgeest geen vat heeft gehad, waar geen grachten zijn gedempt, waar geen oude gevels zijn verdwe- nen en waar gelukkig de schoone woningen, opgetrokken van sierlijke baksteen of van fijn zand en hardsteen niet hebben plaats gemaakt voor de wanstaltige gedrochten opgetrokken van gewapend beton. (Applaus). Omtrent de ethnologic van den naam uwer gemeente zijn d'e meeningen verschillend; ik meen dat het wezen van uwe stad het best wordt terugge- geven wanneer ik den naam der stad afleid uit het Germaansche woord „A1C', dat be- duidde heilige plaats dus Alkmaar de heili- ge plaats aan het meer. De dappere, krachtige en nijvere burgerij van Alkmaar heeft door alle eeuwen heen, trots de grootste beproe- vingen. haar haardsteden weten te behouden en te behoeden als haar heiligdom. Ik behoef niet te zeggen hoe zeer wij getroffen zijn ge- weest door de ontvangst in Alkmaar door de vlaggen in de straten en die vriendelijke hou- ding der burgerij en de muziek bij onze aan komst aanwezig. Uit naam van alle aanwezi- gen durf ik wel zeggen, dat uw waardeerende woorden daaraan onvergetelijken luister heb ben bijgezet. Namens alle leden mijn hartelij- ken dank(Applaus). Hiema werd aan alle aanwezigen de nieu- we Alkmaarsche gids uitgereikt, waarbij de Burgemeester mededeeldte, dat de heer Do na th, gemcente-secretaris. deze geheel belan- geloos had samengestela. Op zijn uitnoodi- ging werd de heer Donath niervoor gehul- digd met een warm applaus. Na de receptie ten stadhuize begaven de gasten zich alien naar „de Hannonie", waar de Koninklijke Rederijkerskamer „Bilderdijk" een opvoering gaf van ..Tropenadfel". De opvoering van „Tropenadel" was voor „Bilderdijk" een succes. V66r de pauze richtte de voorzitter van „Alcmaria" het woord tot den heer Kater, die hij als regisseur, als voorzitter van de mo- torclub voor Alkmaar en omstreken en als voorzitter van de Alkmaarsche bezuinigings- commissie bij het publiek introduceerde en deed uitkomen, dat hij uit bezuinigingsover- wegingen aan „Alcmaria", die dezer dagen zooveel geld moest uitgeven, gratis de opvoe ring van „Tropenadel" had aangeboden. Uit waardeexing bood spr. .^ilderdijk" de me- daille van verdienste aan, terwijl hij aan me vrouw Cloeck, die de hoofdroi vervulde, een fraai bloemstuk offreerde. (Applaus). Aan het einde huldigde baron van Tuyyl van Serooskerke „Bilderdijlc" met een krans, waarin linten in de Alkmaarsche kleuren. De heer M. Goudstikker, uit Bergen op Zoom, huldigde „Bilderdijk" als leider van een tooneelvereeniging uit het Zuiden, Spr. had het spel van de dilettanten gewaardeerd als goed en correct en sprak zijn voldoening uit over de uitstekende decors. Hij1 eindigde met den wensch, dat het gezelschap nog vele lauweren mocht plukken en bood hierop de vereeniging een bloemstuk aan. Om half twaalf brachten velen nog een be zoek aan de versierde „Unie", waarvan de tuin h la giomo verlicht was. Heden gingen de gasten per auto's, waar van een aantal door de eigenaars gratis be- schikbaar was gesteld, naar Hoom, Enkhui- zen, Medemblik en verder West-Friesland, om ten 4 ure door de V. V. V. te Heiloo te wor- dtn ontvangen. Niet alieen de bevoiking werkte mede, om de dagen voor de deelnemers zoo aangenaam mogelijk te doen zijn, ook de natuur scheen het hare te willen doen voor het slagen van de excursie. Was het gister bij den watertocht prachtig zonnig weer. vannacht viel er een flinke re- genbui, die net hare er toe bijdroeg om te voorkomen, dat de autotocht een stoftocht werd, waardoor de afspraakjes van verschil lende deelnemers, om met de auto wat achter te blijven, overbodig bleken en de tocht van een veertig auto's achter elkander een onge- kende werd door West-Friesland. Vrijdag belooft het op de kaasmarkt zeer interessanf te worden. De kaasdragers zullen in hun gildecostuum aanwezig zijn, terwijl namens de heer W. de Waal een 4-tal jonge- dames in Noord-Hollandsch cosrtuum stukjes kaas aan de bezoekers zulien uitreiken Om half 9 stelden heden de auto's zich in de Langestraat, op waarna al spoedig de tocht begon. Na een heerlijke riitoer over den Omval door de schoone Beemster (via Scher- merhom, Avenhom, Grosthuizen) met zijne sappige weilanden, hoog geboomte en mime boerderijen, arriveerden de auto's te kwart over 10 in Hoom, welke oude stad werd door- getuft. Daama had in de raadszaal die offi- cieele ontvangst plaats. De burgemeester, de heer Bisschop, hield daarbij een toespraak, waarin hij dank bracht voor het bezoek en mededeelae, dat de ontvangst niet kon zijn zooals men gewenscht had. De oorzaak hier- van is, dat in Hoom geen vereeniging voor Vreemdelingenverkeer bestaat. Spr. hoopte, dat er spoeaig een. afdeeling zal worden opge- rjcht en dat de A. N. V. V. nog eens als gast van de Hoomsche V. V. ontvangen zal kun nen worden. (Applaus). De voorzitter aer A. N. V. V., baron van Tuyll van Serooskerken, beantwoordde de toespraak van den burgemeester en zei o.m., dat het bezoek aan Hoom geen opoffering voor de deelnemers was, integendeel, een be zoek was, dat zij niet hadden kunnen nala- ten, want West-Friesland bezien en niet in Hoorn komen zou gelijk staan met naar Rome te gaan en den Paus niet zien. Spr. hoopte, dat inderdaad spoedig een afdeeling van de A. N. V. V. te Hoom zou komen en deelde nog mede, dat Hoom door de A. N. V. V. steeds als een stad wordt beschouwd, die een bezoek overwaard is. Hiema werd' koffie met koek aangeboden, waarop volgde een bezichtiging van het oude mooie Hoomsche raadhuis, waarbij als bij- zonderheid nog de historische beker werd ge- toond van Bossu, die in 1567 tot tijdelijk .stadhouder van Holland, Zeeland en Utrecht werd aangesteld en later als vlootvoogd aan Spaansche zijde dien slag op de Zuiderzee ver- loor en als gevangene naar Hoom werd ge- voerd. Daama ging de tocht verder naar Enkhui- zen. Over den tocht van Hoom naar Enkhtri- zeni door de Streek, bestaande uit de dorpen Grootebroek en Bovenikarspel, welke streek zich kertmerkt door bijzondere welvaart en de rergens ovehigens in Nederland geziene opschrifteu' I. H. S. op de huizen, was maar ten roep. Om 12.15 redeni de deelnemers door de oude fraaie Koepoort Enkhuizeni binnen, dat door vlaggenrtooi als historische stad een! bij zonder inooien indruk maakte. De draai- orgels. die ter geCligeniheid van de kermis door ae stad trokkeni, verhoogden de feeste- lijike stemming. Op het Raadhuis (eenl der mooiste van ons land, dateerend uirt de 17e eeuw em gebouwd door een leerling van Jacob van Campen, den bouwmeester van het Amsterdamsche raadhuis, waarvan dat te Enkhuizeni een navoligirg is) werdeni de gasten door burge meester Bosma ontvangen!. In een toespraak verklaarde hij het bezoek op hoogen prijs te stellen em hij verzekerde, dat Enkhuizeni het als een groote eer beschouwt dat de afge vaardigden van de A. N. V. V., een vereeni ging vertakt over het heele land, de oude stad een bezoek waardig keurden. Als bewijs van ingenomenhteid daarmede wappert van het stadhuis de stedevlag, eeni Vlag van paarse en- oranjebanem met in den voor-bovemhoek het Wapen van Enkhuizen, die drie vischjes op een bloemveld, welke vlag slechts bij hoo- ge en buitengewone feestelijkheden wordt ontplooid. Enkhuizen heeft veel moods uit lang vervlogem tijden bewaard em in eere ge- houdea, oude gebouwen, die aan de stad een karakteristiek voorkomen' geven. Spreker hoopte, dat die indruk van het korte bezoek van de afgevaardigden zoo zal zijn, dat ve len zich -bedrongen gevoelem dat bezoek aan Enkhuizen te herbal en en anderen daartoe zullen aansporen. (Instemming). De voorzitter der A. N. V. V. antwoordde, dlat de tocht door de Streek naar Enkhuizen er een was geweesit 266 mooi, dat niemand daarop iets kan aanmerken. Spr. bracht hul de voor de ontvangst ten stadhuize en ver klaarde op hoogen prijs te stellen', dat de vrije srtedevl'ag ter eere van het bezoek was ontplooid. Hij verzekerde dat de A. N. V. V. deze vlag in figuurlijken zin zal laten waaien over heel de wereld. De lof van Enkhuizen zal in het propaganda-marteriaal van V.V.V. vereeuwigd worden. Enkhuizen is een vreem- delingenbezoek meer dan waard. (Bravo's). Hiema werd de stad doorgeredem. Oo-k het heerlijke Snoeck van Loozenpark werd bezichtigd. Om half een vereenigde men zich voor de lunch aan boord van de C. Bosman", een der booten die den dienst Enkhuizen'Stavoren onderhouden, welke lunch werd aangeboden door de V. V. V. te Elnkhuizen. Daama werd de tocht door West-Friesland voortgezet. Baitenland. DE IERSCHE KWESTIE. De nederlaag van de republikeinen en ex tremis ten in Ierland, die tegen het verdrag zijn, is geen debacle gewordlen enkel en alieen door het feit. dat volgens de overeenkomst tusschen Collins en De Valera zeventien anti- verdragscandidaten zonder strijdi gekozen zijn. Tot heden zijn 88 candidaten gekozen, die v66r het verdrag zijn. Eenigen hi inner be hooren tot de arbeidersgroep, anderen' zijn onafhankelijk en weer anderen zijn lid van den boerenbond. De verkiezimgen m de dis- h'icten, waarvan de uitslagen nog niet bekend zijn, zullen de kracht van de groep, die voor het verdrag is, vermoedelijk nog wel verster ken. Dundalk, die eerste stad ban de Vrijstaat- sche zijde der grens van -Ulster, wordt over- stroomd door roomsch-katholieke vluchtelin- gen uirt Ulster en met eliken trein kemen er nog meer aan. Een aantal protestantsche spoorwegbeamb- ten hebben Dundalk verlaten, daar gewapen- de lieden gistennorgen in hun woningen schoten hadden gelost,, waaihij echter nie mand was getroffen. DE DUITSCHE OORLOGSMISDADIGERS. Op 28 Juni a.s. begint voor de tweede af deeling1 van het Rijksgerechtshof te Leipzig het preces tegen den- arts dr. Oskar Michel- sohn. die ervan beschuldigd wordt ,als leider van een lazaret den dood van krijgsgevange- ncn vcroorzaakt te hebben. Het proces is aan- hangig gemaakt op verzoek van de Fransche regeering, die hem ervan beschuldigt, krijgs- en burgerlijke gevangenen met voorbedachten rade te hebben doen mishandelen en krijgsge- vangenen met voorbedachten- rade te hebben doen dooden, door hen in een ongezonde ruimte onder te brengen en het hun aan de noodzakelijke geneeskundige hulp te doen ontbreken. WAPENS IN BESLAG GENOMEN. Te Gurtersborg bij Berlijn werd beslag ge- legdi op een opslagplaats in wapenen, die door den vroegeren luirtenant bij de Baltische troepen, Deutscher, zou verkocht worden. Er zijn gevonden2 machinegeweren. 200 gewe- ren, 1-50 handgranaten en meer dan lOO.OGO stukken munitie. De wapenen zijn iter beschik- king gesteld van -het Reichs Treuhardgesell- sdiaft. HET VREEMDELINGENVERKEER BEDREIGD. Uit Beieren komen voortdurend klachten over het uitblijven der \Teemdelingen, ten ge- volge van het uitbuiten der vreemde bezoe kers. De „Deuische Allg. Zrtg." vemeemt uit Munchen, dat de maande® Mei en Juni zoo® ontgoocheling hebben gebracht, dat over een economische crisis w'ordt gesproken. Vooral Gamisch en Partenkrichen lijden hieronder. In Juni 1921 waren daar 3000 vreemdelin gen, dit jaar 400, terwijl er pl.m. 1000 men schen aan personeel zijn. De overheid en de belanghebbenden zijn bezig om door juiste miaartregelen de crisis rte beperken, maar de „Deurtsche Allg. Ztg." twijfelt eraan of dirt nog gelukken zal. EEN WOLKBR'EUK. Een wolkbreuk veroorzaakte in verschillen de wijken ware oversrtroomingen. Vele huizen in de buitenwijken zijn vemield. Meubelen en vee werden weggespoeld en meegesleurd door het wegstroomende water. Er zijn tien- duizend menschen dakloos. Er zijn geen men- schenlevens verloren gegaan. lloofvirotlueiciurTJ. N. AOlillA. 22 JUNI DlrectnurG. U. K.IIAH.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1