DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 146 Honderd vier en twintigste Jaargang 1922. TRIJDAG 25 JUNI Algemeene ](Jaarvergadering van de NederlandschefVereeniglng voor Vreemdelingenverkeer. Dit nnmmer bestaat nit 2 bladen AOoimciiientsprlJs bij voornitboTalirig per 3 maanden t 2.- >ij rooruft »erallng per 3 inaanden f 3. fr. per post r 3.F>0. Uewijsn. b ct. Advertentiepr. 2b ct. p. regei, grootere letters naar plaatsndinte Hlieven franco N.V. lioek- en llaiutekdr. v.h. Harms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Admlnlstr. \To. 3. Redactie No. 33. De burgemeester heette namena de ge- meente Alkmaar de aanwezigen hartelijk wel- kom en in het bijzonder het Hoofdbestuur en het bestuur van Alcmaria", dat het initiatief tot deze dagen had genomen. Bijzonder weir kom heette spr. het bestuur van de V. V. V. te Bergen met burgemeester Van Reenen aan het hoofd, den burgemeester van Heiloo en den voorzitter van ^Bilderdijk", welke rederijkerskamer Woensdagavcnd een uitne mende voorstelling gaf, waarop spreker als burgemeester trotsch was. Ten slotte heette spreker hen die wel eens zijn genoemd, de taxi-chauffeurs, maar won der wien men den tocht niet had kunnen doen, hartelijk welkom. (Bravogeroep). Spr. verheugde zich er over, den Commis- saris der Koningin, de verwelkoming van wien hij opzettelijk tot het laatst bewaard had, in het bijzonder te mogen begroeten. Hij is in Alkniaar een welkome gast, omdat men hier steeds gaarne den vertegenwoordiger van het hoogste gezag aanwezig ziet. Ook omdat door den Cotnmissaris der Koningin vanzelf de gedachten gaan naar Haar, die hij zoo waardig vertegenwoordigt, ziet spr. hem hier gaarne, waarom hij voorstelde, den eer- sten dronk te brengen op Haar, die voor de gasten uit de verschillende streken van het land de band is die hen alien bindt, n.L HL M. de Koningin. (Luide instemmingen). Staande zongen de aanwezigen Merop het „Wilhelmus", De burgemeester vertelde hierop in een speech op geestige wijze hoe de heerlijke re gen' zijn opdracht aan den directeur van ge- meentewerken om de wegen voor den gan- schen autotocht stofvrij te maken, overbodig had gemaakt. Ondanks de aan hem in zijn droorri verschenen personen, die hem verwe- teri, dat hij had medegewerkt om personen, die het vreemdelingenverkeer van Groningen, Maastricht en andere plaatsen willen bevor- deren, in Alkmaar te ontvangen, terwijl Alk maar alleen het vreemdelingenverkeer naar Alkmaar had te bevorderen, was spr. des morgens, toen hij, het vertrek dfcr auto's had gadegeslagen, tot de overtuiging gekomen, dat de zaak goed marcheerde, omdat de A. N. V. V. de juiste band bleek om te voorkomen, dat onkele plaatsen den lx>ventoon voeren. Het Ho-old bestuur mtt zijn Bureau zorgt er voor, dat aan het rechtvaardig verlangeu van a lie afdeelingen wordt tegemoet gekomen, waarom spr. namens het gemeentebestuiur voorstelde een dronk te brengen op de A. N. V. V. en haar Hoofdbestuur, gcsymboliseerd in den voorzitter, baron van' Tuyll van Se rooskerken. (Groote instemming). De voorzitter van de A. N. V V. sloot zich aan bij de woorden van dank door den bur gemeester gebracht aan alien, die hadden medegewerkt de feestelijkheden te doen sla- gen. Spr. wensehte allereerst dank te bren gen aan d'en vertegenwoordiger van de V.V.V. te Enkhuizen, voor de ontvangst aldaar; voorts damkte spreker „Alcmaria". Hij is ovcrtuigd, dat Alkmaar door de ont vangst een overwinning heeft behaald. Geen onzer zal vertrekken, zonder de aangenaam- ste herinneringen aan de hartclijkc, vriendelij- ke en prachtige ontvangst. Spr. dankte het gemeentobestuur van Alkmaar voor de aan de vereeniging betoonde medewerking en het aangeboden diner. Hij hoopte, waar dit jaar ae 25000ste inwoner van Alkmaar als twee- ling was geboren, dat, wanneer Alkmaar we- derom door V. V. V. bezocht zal worden, door het vuur der moeders, die met tweelin- gen niet meer tevreden zouden zijn, maar drielingcn fcet leven zullen schenken, onze stad 50 000 inwoners zal tellen. (Gejuich). Ernstiger wordeude, verklaarde spr. uit het diepst van zijn hart den burgemeester en het gemeentebestuur voor de hartelijke ontvangst te danken Op zijn voorstel werd een dronk gebracht aan het gemeentebestuur en in het bijzonder op burgemeester Wendelaar. Jhr. RoSll verklaarde. als Commissaris der Koningin in Noord-Holland, altijd met vreug- de naar Alkmaar te komen. Alkmaar ligt hem zeer na aan het hart en hij had dan ook gaarne deze gelegenheid aangegrepen om naar Alkmaar tc gaan. (Brave's). Spr. hoopte, dat door het initiatief van den nadonalen bond Noord-Holland ook spoedig eens een provincial vereeniging van de V. V V. zal krijgen. (Applaus). Hij gaf het hoofdbestuur in overweging de stappen daar- toe te doen en verklaarde als hoofd van het gewest bij voorbaat, dat iedere plaats, die als zetel gekozen werd, hem lief zou zijn. (Bra- vo's). Spr. stelde een dronk in op de ge- meente Alkmaar en de A. N. V. V. Tal van personen voerden daama nog het woord, waaronder de heeren: Fig<§ CZeist), Goedhart, wethouder van Onder- wijs te Amhem, die een dronk rastelde op den directeur van het bureau te Den Haag, burgemeester Van Foreest van Heiloo de Jong (Heerenveen), Lamsveld (Amhemi), die een dronk instelde op mr. J. P. Bosman, en de burgemeester van Hilvefsum, die den wensch uitsprak dat de volgende vergadering te Hilversum zal worden gehouden en bij voorbaat verklaarde, dat de finanri&n daar- voor geen bezwaar behoeven te zijn, welke verklaring luide hoera's verwekte. De heer W. O. Visser bracht dank aan B. en W. van Alkmaar voor de verleende mede werking bij de stichting van een eigen bureau (bravo's), voor de steeds getoonde aangena- me samenwerldng en uitte den wensch. dat die nog jarenlang mocht voortbestaan. Hij dank te voorts den gemeente-secretaris van Alk maar, die ondanks zijn vele werkzaamtheden, belangeloos de redactie van de nieuwe gids van Alkmaar heeft op zich genomen. Op spr.'s voorstel werd een dronk gewijd aan den heer Donath. Na afloop van het diner spoorde de voor zitter de aanwezigen aan tot een bezoek aan de in de bovenzaal georgaaiseerde bazar ten bate van de Russische kmderen en deelde me- de, dat zij, die dt wensch ten, gelegenheid had den tot het maken van een dansje. Hedenmorgen dook het zonnetje achter donkere wolken weg en een paar nijdige re gen droppe Is tikten op de overjassen der ex- cursisten om hen er aan te herinneren dat zij er niet op moeten rekenen het leven steeds van die lichMjde te bekijken. Maar het bleef bij een korte herinnering. Juist toen de carillonnist zijn vroolijke klokketonen over de stad strooide, dreven de zwarte wolken naar de streken waar er op dat oogenblik met meer verliangen naar uitge- keken wordt en kwamen de afgevaardigden in gezellig babbeknde groepjes uit alle deelen der, stad op onze kaasmarkt te zamen. Van meerdere zijden hoorden wij uitingen van voldoening over het interessante schouw- spel dat deze markt den vreemdelingen ople- vert. Het Wiaagpledn vol stapels goudgele kaasj es en daar tusschen door in trippelpas de witte dragers met hun gekleurde hoeden in actie om de voile baren naar die enorme weegschalien te transporteeren. En boven al dat bonte gewoel, boven die groote bewegelijke schilderij van steeds wis- selende kleurvlekken troont zwaar en hoog de trotsche toren, het monument van eeuwenou- de Alkmaarsche liistorie, en trekt de onver- deelde belangstelling van alle gasten als de kick haar vol uur speelt en de klaroenblazer zijn overdag onhoorbare fanfares ten beste geeft. Natuurlijk hebben die vreemdelingen na een rondgang met den burgemeester en den voor zitter dei- Vereeniging aan het hoofd, hun voile belangstelling aan het transporteeren en wegen der kaas gegeven. £n niet alleen naar die kaas kijken was hun oorloofd, ook proeven mocbten zij die. 'aar liad de hier bekende kaashandelaar de heer W. de Waal wel voor gezorgd. In een keurige landauer kwamen een viertal jongedames, Suze Kamper, Giretra Ooms, Nel lie van der iH'aagem en Marie de Waal, aaa- rijden. Zij wareii in INtoord-Hollandsche costuum- pjes gestoken en droegen hengsdlimandjes, in elk waarvan '50 stukjes oude of jooge kaas in keurige verpakking ter aanbieding gereed' la- geu. Dat daarvan door de vreemdelingen druk geprofiteerd werd laat zich begrijpen. jonge mcisjes met oude kaas biedien nu eenmaal een dubbele attractie. Nog lan, ken cursisten nog lange jar en in het geheugen zal blijven. Met uitzondering van een enkeling hadden de koopheden de beteekenis van dat bezoek begrepen en werkten zij mede door het nauw- keurig opvolgen der poiltievoorschriften het den excursisten zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Nog even wierpen wij een blik in Alcma- ria's nieuwe bureau in het Waaggebouw, maar be waren de beschrijving van deze ver- rassing liever tot de officiede opening van dat buneautje aan de onde is gekomen. De algenucne vergadering. De algemeene vergadering werd hedenmor* gen ten raadhuizegehoudeu onder voorzitter- schap van baron rTW. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken, die voorstelde, in afwijking van vorige jaren, wanneer steeds een telegram aan de Koningin werd gezonden, dit jaar een schrijven aan de Koningin te zenden, omdat zij buitenslands vcrtoeft. Spr. deed mededeeling van ingekomen be- richten van verhindering en heette de tairijk aanwezigen welkom. Aan het! jaarverslag van de Nederlandsche Vereeniging vcor Vreemdelingenverkeer is het volgende ontleend: Moeten wij eenerzijds dankbaar gestemd zijn, dat Holland nog behoort tot de lan den, die een ,Edelvaluta" hebben, anderzijds weer- houdt dat een groot deel van onze vroegere bezoelcers om hier to komen, terwijl de En- gelsdiea en Amerikanen, die in Nederland veelal eerst verscliijnen na hum bezoek aan Gostenrijk, Italie of Duitschland, en daar- door in de gelegenheid zijn vergelijkingen te maken, den indraft krijgen, dat alle prijzen hier zeer hoog zijn. Vergelijkt men' evenwd de prijzen, die men tegenwoordig in de hotels moet betalen, met die van voor den oorlog, dan ziet) men dat deze niet in dezelfde verhouding gestagen zijn als de loonen, levensmiddelen, brandstoffen, belastingen enz., zoodat wij m dat opzicht een gunstige uitzondering maken in vergelij- ldng met het buitenlano! Volgens opgaven, ons verstrekt door de hotelhouders, sctiomme- len de prijzen voor kamere met volledig pen sion (acht dagen of lamger) in de hotels in ons land tusschen 6 en 14 per persoon en per dag, hetgeen men niet to duur kan noemen. Om onze hotelprijzen in het buitenland be- kend to maken, werden door ons „foldera" samengesteld, hotellijstjes met vermelding van prijzen voor kamer met ontbijt, dejenner, diner en pension in verschillende hotels in plaatsen, die veel door vreemdelingen bezocht worden. Het is te betrcuren, dat eeuige ho telhouders zich niet geheel hidden aan de o-p- gegeven prijzen, of voorgaiven van die hotel prijzen niets af te we ten. De slechte economische toestandi heeft ons eenige leden doen verliezen. Gelukkig zijn er ook nieuwe leden bijgekomen, vooral onder de hotels. De regeering en verschillende depar- tementen hebben door moreelen en soms bui- tengewoon financieelen steun bijzondere be langstelling doen blijken. AJs wij nu nog memoreeren, dat een der po- litieke partijen in haar verkiezingsprogram- ma heeft opgenomen: Bevordering van he: Vreemdelingenverkeer, en wij van talrijke Ka merledcn van clke politiek schakeenng her- haaldelijk de verzekering mochten ontvangen. dat zij het werk der A.N.V.V. als zeer ge- wiehitig beschouwen, dan blijfct hieruit af- doende, dat dit thans algemeen een landsbe- lang wordt geacht. Uit het jaarverslag van de Provinciate Friesche Vereeniging blijfct, dat het bestuur tevreden is, zoowel over de resultaten, waar op het bureau kan wijzen, zooals vreemdelin- genbezoek en verzoek om inlichtingen, als over het toenemen van het aantal lecten en be- gunstigers.^H Ook de Provinciate Geldersdie Vereeniging geeft blijken van grooten bloei. Er is kans, dat gedurende de zomermaanden een officieel orgaan zal uitgegeven worden, Bovendien zal een reisboek voor Gelderland het licht zien, waarmee gewacht wordt tot het reisboek voor Nederland van de A.N. V. V. verschijnt. Van het milichtingenbureau werd veel ge- bruik gemaakt en <te groei van de geldmid- delen' getuigt van toenemende belangstelling. De Provmciale Groningsche Vereeniging blijkt steeds meer aan baar doeT te beanb woorden. Het buerau verheugt zich in een druk bezoek van landgenooten en vreemdelin- gajL van d e ten- en de rapporten van buitenlandsche ver- egenwoord igers. Verder wordt gewag ge maakt van het werk van het expeditiebureau. Als bijlagen zijn aan het verslag toege- keer. De rekening en verantwoordSng sluit met een bedrag van 108.183,37. Het kassaldo bedraagt 455.92. Het geldelijk beheer over 1921 werd na ad- vies van de financieele commissie goedge- keurd. Aan de orde was hierop de verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur, wegens niet herkiesbaarheid van de aftredende heeren Th de Mcester (Middelburg), Mr. F. A. Kokosky (Amsterdam) en H. G. J. Hartman (Middel burg).) Dc voorzitter bracht bijzondere dank aan den heer de Meester, die ondanks zijn wonen in Middelburg, als lid van het dagelijksch be stuur steeds de vergaderingen bijwoonde. Verschillende afgevaardigden spraken een woord van aanbevcling voor de door hen ge- wilde personen. Het woord was hierop aan den heer J. Ha vinga, secretaris der V. V., te Zaandam, over de vraag of meerdere concentratie van veree- nigingen gewenscht was. Na het gesprokene aan het diner door den burgemeester van Alkmaar en de Commissaris der Koningin, vond spr. het niet noodig zijn inleiding te houden en meende hij te kunnen volstaan met het geven van zijn conclusies, waarin uit- kwam, dat Provmciale Bonden de belangen van ae gewesten beter kunnen behartigen, zoodat hij concentratie gewenscht oordeelde. Een centraal bureau voor NoordTTolland vond hij zeer noodig E)e voorzitter herinnerde aan de geslaagde pogingen in Gelderland en Friesland. De in- komsten der vereeniging worden minder, doordat groote maatschappijen hun todage intrekken en er geen zekerheid is, dat het Rijk eenzelfde bedrag zal blijven geven. In ant woord op de vraag van den afgevaardigde uit Grauw, zeide spr., dat hot geven van bijdra- gen door de A. N. V. V. aan de provinciate vereenigingen geheel zal afhangen van de fi- nancien. De heer Lamsveld (Amhem) betoogde, dat men zich door de financieele bezwaren niet moest laten weerhouden gewestelijke vereeni gingen te stichten en dit op grond van zijn in Gelderland opgedane ervaringen. Daar krijgt men 100 subsidie van de A. N. V. 1100 voor de elf provinciate organisaties zal men wel steeds weten te vinden. Mocht dit onver- hoopt niet het geval zijn, dan zal men als pro vinciate organisaties, die in hoofdzaak moeten steunen op subsidien van gemeenfen, ook dat geld wel weten te vinden. In Gelderland heeft men voor de gemeenten een minimum contri bute gesteld van 25. Besloten werd het bestuur uit te noodigen een vergadering voor de oprichting van een provinciate vereeniging in Noord-Holland voor te bereiden. Tot bestuursleden werden van de 90 uifge- braehte stemmen. met 89, 65 en 52 stemmen gekozen de heeren Mr. J. P. Bosman, Alk maar, Halle, Middelburg en Storm', Amster dam. Het woord was hierop aan den heer Frank uit Delft, die de ongewenschtheid besprak van het leggen van een tram door het oude Delft. De beslissing is nog niet gevallen. Del- fia streed er jarenlang tegen en deed alles wat gedaan moest worden en ontving daarbij den steun van „Heemschutde A. N. V. V., het Studentencorps, minister de Visser en tal van anderen. Een adres van 5000 inwoners uit de omgeving van het plan werd er tegen aan den Raad verzonden. 54000 werd de maatschap- pij van de tram aangeboden om een andere lijn te leggen, doch de trammaatschappij wil per se het plan door het Oude Delft, omdat dit goedkooper is. Delft is van Nederland. waarom spr. alien opwekte voor het behoud van het mooie Delft te strijden. Ook de ver eeniging tot het behoud van Rijksmonumen- ten streed tegen het plan. Spr. stelde ten slotte de volgende motie: De algemeene vergadering der A. N. V. V, op 23 Juni te Alkmaar; gehoord de plannen van aanteg der electri- sche tram langs het Oude Delft te Delft, waardoor een onherstelbaar verlies zal wor den! toegebracht aan't inooiste gedeetle dezer stad en dit overblijfsel van schoone stede- bouw dreigt te worden verwoest; verzoekt Uw college met groote emst den aanleg van de electrische tram langs het Ou de Ddft niet toe te staan. De heer Bik (den Haag) betoogde nog, dat het behoud van het Oude Delft niet alleen een nationaal maar ook een intemationaal belang was. De motie werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Efet woord was hierop aan den heer Pos, die namens de commissie over het sluiten van landgoederen, bestaande uit spreker en de heeren Bekkering (den Haag), Runeman (Oos- terbeek) en Klomp (Bergen), mededeelingen deed. Met deskundigen en onderwijzers-organisa- ties was vergaderd. De steun van de peadago- gen was toegezegd, om te berciken dat bet publiek de toegankelijk gestelde goederen eer- biedigde. Ook was in deze steun van de bla den toegezegd.. Propaganda op sportbijeenr komsten en in de bioscopen zal worden ge maakt en onder de oogen is gezien het denk- beeld om bij den wetgever te bereiken de eigenaren van landgoederen, die deze voor't publiek openstcllen., daarvoor minder bela»- ting te laten betalen. Bij de mededeelingen over de werkzaamhe- den van het bureau bepleitte de heer Good- hart (Amhem) het aandacht vestigen van de buitenlanders op Gelderland, dat zeker voor velen een openbaring zal zijn. De voorzitter sprak hiema nog een woord van dank aan den burgemeester van Alk maar voor diens tegenwoordigheid en'ver- zocht hem1 aan de burgerij de diepe erkente- lijfcheid van de A. N. V. V. over te brengen. De A. N. V. V. zal nog1 meer dan voorheem de aandacht op de mooie en fraaie stad Alk maar gaan vestigen. Voor het afstaan van het raadhuis dankte spr. in het hijlzonder. (Applaus.) De burgemeester verklaarde, dat het Alk- lar een genoegen was geweest om mede te werken de banden van Alcmaria" met de A. N. V. V. te versterken. De belangstelling van spr. gaat in de eerste plaats naar het "werk der vereeniging en spr. eindigde met de bede uit te spreken, dat er bij voortduring zegen op het werk der vereeniging onder leading van den voorzitter zal blijven rusten. (Ap plaus). De directeur van het bureau van de A. N. V. V. deed hierop yerdere mededeelingen. Spr. gaf een uiteenzetting van de werkwijze der vereeniging en van het bureau. De propaganda voor Nederland werd, zon der eenige inmenging door het centraal bu reau neutraal en sysihematisch gevoerd en wel op de meest oordeelkundige wijze. Boek- jes in 7 talen, getiteld: „Hoe moet ik Holland bezoeken", met een zoo kort mogelijke tekst, worden over de gansche wereld verspreid. De hoofdzaak was, eerst te trachten de menschen naar ons land te trekken. In een paar jaar zijn er 200000 gidsen in oplagen van 10000 excniplaren verspreid. In een oplage van 30000 exemplaren werd een afzonderlijke kaart van onze Noordzeebadplaatsen ge maakt. Spr. bepleitte voorts in het belang van alle volkeren het voeren van Internationale propa ganda, waarom het bureau ook de Nederlan- ders moet helpen hen het reizen in het buiten land gemakkelijk te maken. Deze propaganda gesehiedt wederkeerig. Dit werkt mede aan het verkeer der volkeren' en de wereldyrede 'Applaus). De voorzitter bracht nog dank aan den heer Kraaienhof voor de bereidwiliigheid van de Ned Spoorwegen om voor de afgevaardigden gratis reisbiljetten naar Alkmaar beschikbaar te stellen. De heer Kraaienhof zeide. dat het voor de Ned. Spoorwegen een buitengewoon genoe gen is zooveel mogelijk aan de wenschen van de vereeniging tegemoet te komen. De voorzitter deelde nog mede, dat het boek La Hollande" door de Fransehe academie be- kroond was geworden Hij wekte de afdeelin gen op de correspondence te bespoedigen en deelde mede, dat er kans is in 1923 tijdens het eest van de Koningin tal van Amerikanen naar Holland te zien trekken. De Amerikanen toch reizen bij voorkeur met een doel. Het hangt van de stedelijke autoriteiten al of die feesten zullen slagen. De tijd voor Januari is niet te lang. Rotterdam, den Haag en Am sterdam hebben reeds medegedeeld te hopen in September de zaak voor elkander te bren- Dlr«cinurG. U. ERAK.. ltoofdfoducieurT). N. ADKMA. Do autotocht was gister eon volkomen suc» ces. Dank zij den regen, werd er langs stofvrije wegen gcreden, waardoor de talrijke auto's geen hinder opleverden voor die passeerenden. Tairijk waren de uitroepen van de dorpsbe. woners en de groepjes schoolkinderen, die zich ovenal hadden opgesteld. Zooveel auto's had men nog nimmer achter elkander langs de N.H. wegen zien gaan. De vruchtbare weilamdca in do Schermeer en do Beemster, met de flinke boerderijen en het pracfatige vce waren een lust voor de oogen. Het raadhuis van Hoom ibleek veel kost» baarheden uit hot roemvolle verleden van do* ze W'estsFriesche stad te bevatten. Do op Bossu veroverde gouden beker bleek een fraai kunstvoorwerp te zijn, terwijl do bur» gemeesterskamer, met de glaseinyloodtamen, waarin de wapens van de respectievelijke bur» gemeesters waren aangebracht, veel belangsteb ling trok. De tooht door Hoom, Enkhuizen en Medlem. hun grootsch verleden werd voor de excursis* ten een genot. De korte bezocken oan deze plaatsen wek> ken onwillekeurig den lust op om er wat lam ger te vertoeven en de verschillende merkwaar» digheden wat nader te bekijken. Het fraaie 17e eeuwsche raadhuis te Enkhub zen, gebouwd door een leerling van den beken» den bouwmeester van het Amsterdamsche stadhuis, Jacob van Campen, een navolging van het zevende wereldwonder, geeft zooveel schoons te zien, dat men er wel een dag kan doorbrengen. Het mooie is dat het altijd be* zichtigd kan worden. De plafondbeschildering, een allegorische voorstelling van de gesohiedenis van Enkhuiy zen, is een meesterstuk van schilderkunst. De raadszaal met antieke stoelen met ruggen van geweven zij do waarin het wapen van Pinky huizen, is bijzonder fraai. In de burgemeesterskamer, een prachtzaal, hangen schiklcrijen vol voorstellingen uit den oud Romeinschen tijd en voorstellingen over de stedestichting van Enkhuizen. A an boord van de „C. Bosnian", waar het noenmaal werd gebruikt, voerden verschilion* do pcrsonen het woord. Wethouder Thomson uit Alkmaar herinnerde aan de vricndschap, die steeds tusschen Enkhuizen en Alkmaar be» stond, ook In de tijden tocn de andere steden naijvcrig op Alkmaar waren, en uitte den wensch dat die vriendschap steeds zal blijven voortbestaan. Tijdens de lunch deed het Stedelijk Muziek. korps zich op uitnemende wijze hooren. Om twee uur ging het van Enkhuizen naar Medemblik en verder door WestyFriesland, ge» durcnde welkeo tocht de frissche N. H. dor« pen in hun inooiste pracht ten zeerste werden bewonderd, naar Hciloo, waar men om 5 uur inplaats van om 4 uur arriveerdo en verwel« komd werd onder de ton en van bet Heiloo'f fanfarecorps. Tot nog toe was ales stipt op tijd gcgaan, doch een paar autopechjes waxen voor het grootste d'cel oorzaak van deze vertraging. To Heil'oo werden de gasten in „de Rustern de Jager" door het bestuur van de V. V. V. aldaar „Heiloo Vooruit" ontvangen. De hocr Vermeij zeide dat het voor het bestuur van „Heiloo Vooruit" en voor alle overige be wo* ners van de genxeente 'n gelukkig oogenblik was de gasten te ontvangen. Heiloo, waar de be» volking in hoofdzaak van veeteelt, landbouw en tuinbouw leeft, is, aldus spr, een rustig, vriendelijk boschrijk' dorpje, dat reeds vaak door dichters werd bezongen en waarvan de auteur van do ..Camera Obscura" In 1855 schreef: „Boven Limmen ligt Heiloo Wtaarom klopt het hart mij zoo A Is ik boven Limmen op een spitscn toremtop Het haantje met vergulden top boven het hout zio glimmen". Spr. dectamoerde voorts dozen geheelen lof« zang van Nicolaas Beets op Heiloo en bracht drama dank aan Alcmaria, dat den tocht naar Hciloo op het feestprogramma zette. Dank bracht spr. voorts aan het gemecntebestuur van Heiloo, dat do vereeniging in staat had gesteld de gasten bij deze gelegenheid een kleine ver» frissching aan te bieden. Spr. hoopte dat de verstrekte gids de gasten in de gelegenheid zou stellem iets meer van Heiloo te vememen. Wanneer gij aan uw haardsteden zijt terug« gckeerd, aldus spr., dan hoop ik dat de gedachy te bij u zaJ opreizen: „Ik had zelden van Heiloo gehoord, maar toen ik het zag heeft het mij bekoord." Applaus. Baron van Tuyl van Serooskerken bracht bij zijn antwoord in herinnering, dat een Engelsch gezant eens tot hem gezegd had, dat een speech zoo kort mogelijk moet zijn, maar even» als een modeme damesjapon toch lang ge» noeg om intsressant te zijn. (Gelach). Het korte woord, dat spr. ditmaa! zou spreken zou niets andere zijn dan „Ieve Heiloo, lev® Hei» loo". (Algemeene in-stemming). Om acht uur vereenigden zich de gasten te Alkmaar in do Unio aan het officieele diner, aangeboden door het gemecntebestuur van Alkmaar. De benedenzaal van de „Unie" was voor dit doel keurig ingericht. Een 180 personen za« ten aan tafel.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1