Volkszangdag. I€ 22 22 12 12 N.V, vh. HERMs. COSTER ZOON, DIENSTPLICHT. Herhalingsoefeningen In 1922. Ueraenfd Kienwi. 0© uitgaven van den Neder- laiidschen Yolkszangbond zfln voarhanden in den Boekhandel van de De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belang- hebbenden dat bij Koninklijk besJuit van 5 April 1922, no. 80, is bepaald, dat in 1922 voor herhalingsoefeningen in werkeijken dienst blijvem ot komeni de gewone dienstplicbtigenr van de lichting 1919, die nun eerste oefening hebben volbracht en behooren tot de hierna te noemen korpsen en compagnieen, en wel voor den duur, daarachter vernield, te weten: a. de regimentein infanterie 13 dagen. b. de compagnieen wielrijders 13 c. de compagnieen hospitaalsoldaten .13,, d. bet regiment Ganietroepen 13 e. de Schoolcompagnie van deni Motordienst 6 Van het volbrengen van deze oefeningei zijn vrijgesteld de bij genoemde korp sen; en compagnieen ingedeelde dienstplicbtigen van de lichting 1919, die tot de ad- ministratitroepen behooren en wier eerste oefening langer dan acbt en een halve maand heeft geduurd. Dienstplichtigen, die elders wonen dan in Nederland, BelgiS, Hannover, Olden burg, Westfalen en de Rijnprovincie, nemm dit jaar niet aan de herhalingaoefenin- gen deel. De dienstplichtigen, die in 1922 tot het vervulleni van herhalingsoefenimgen ver- plidht zijn zflllen in werkelijken dienst blijvem of komen en met groot-verlof worden fezonden op de data, hierna vermeld achter de korpsen en compagnieen, waartoe die ienstplichtigen behooren, Hun opkoinst moet geschieden op ae plaatsen, daarbij tevens aangegeven. Regiment Grenadiers le Regiment Infanterie te r, n n 1e n n i> n Regiment Jagers 6e Regiment Infanterie Qp te te 1 e Comp. Hospitaalsoldaten 4 te 18, Regiment Genietroepen. le Bataljon. Pioniercompagnie8n en de Spoorwegcompagnie 18 So Bataljon. ljjnwerkers 8 Jull 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 4 18 4 18 September 16 September 16 16 16 16 16 16 - 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 16 80 's-Gravemhage. Assen. Venlo. Bergen-op-Zoom. Ede. Amersfoort. Harderwijk. Arnhem. Ede. Nijtnegen. Maastricht. Amersfoort. 's-Gravemhage. Breda. Assen. Assen. Bergeh-op-Zoom. Ede. Venlo. Amersfoort. Arnhem. Harderwijk. Amersfoort. Ede. VHertogenbosch tbij het bataljon Wielrijders). Amsterdam. Utrecht. (Breda. Delft. 16 Julf Telegraaf- oompagnieSn Verlichtings- en radio-tel. compagnie. Schoolcomp. van den Motordienst. telefonisten en telegraf. I (z.g. kant.-1 personeel) radio-tele- grafisten verlich- (le. tings- helft person. (2e Hulp- monteurs r Chauffeurs 4 September 16 September Urecht. 3 Jull 15 Juli 3 6 September Juli November Septembei 8 Jull 11 November Delft. Haarlem. 1. Voorts geldt ten aanzien van deze oefeningen het voligende: 2. 3. 4. 6. de dienstplichtigen, die wegens ziekte, verblijf op zee of om andere reden in de volstrekte onmogelijikheid verkeeren om opden bepaalden tijd in werkelijken dienst te komen, zullen zich naar hun korps of compagnie moeten begeven, zoodra de reden van verhindering heeft opgehouden te bestaan. Bestaat de reden van ver hindering in ziekte of gebraken, dan beboort de verlofganger hiervan zoo spoedig mofgblijk te doen bLijken door overlegging van een gelegaliseerde geneeskundige verfclaring; met betrekking tot de in dit jaar te vervullem herhalingsoefeningen worden geacht te behooren tot de lichting 1919 de dienstplichtigen van oudere lichtingen dan van 1919, die tegelijk met die lichting hun eerste oefening hebben volbracht; de dienstplichtigen van de lichting 1919, die hun eerste oefening niet 'hebben ver- vuld met een der ploagen van hun lichting, worden met betrekking tot de her halingsoefeningen geacht te behooren tot de lichting, waarbij zii die oefening hebben volbracht; zij behoeven derbalve dit jaar niet voor de hernalingsoefenin'- gien op te komen; de verlofgangers reizen rechtstreeks van de verblijfplaats naar de plaats van op- komst. Voor zoover zij voor de hiervoren bedoelde reis niet in het bezit zijn van vervoerbewijzen in hun zakboakje, worden de veredschte vervoerbewijzen door het korps, door tusschenkomst van de burgemeesters, aan hen uitgereikt. Zij, die der- halve niet in het bezit zijn van een' vervoerbewijs, dienen hiervan zoo spoedig mogelijk ter secretarie, afdeeling Militaire Zaken, mededeeling te doen. Verlofgangers, die verblijf houden in het buitenland hebben recht op vrij' ver- voer voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk. Zij dienen zich rechtstreeks naar de plaats van opkomst te begeven. Indien zich geen vervoerbewijs in hun zakboekje bevindt, imgericht om daarop te kunnen worden vervoerd vanaf de Ne- derlandsche gemeente, vanwaar zij de reis voor Rijksrekening wenschen aan te vangen, dan wordt hun, op hun verzoek, het vereischte vervoerbewijs toegezonden door den Burgemeester der gemeente, waar zij in het verlofgangersxegister zijn ingeschreven de opgeroepen verlofgangers moeten zorg draigem dat zij zch ieder op den voor hen voorgeschreven dag, in UNIFORM OEKLEIEiD en voorzien van hun ZAK BOEKJE en verdere tot hun verlofsuitrusting behoorende VOOR'WERPEN VAN KLEiEDING EN UITRUSTING op de plaats van bestemming aanmelden: a. zoo zij verblijf houden in de plaats van opkomst, uiterlijk te 8 uur voorxnid- dags; b. zoo zij verblijf houden1 binnen 20 Kilometer van de plaats van opkomst, uiter lijk te 10 uur voormiddags; en C. de overige veflofgangers: voor zooveel zij binnen het Rijk verblijf houden, zoodra miogelijlc na aankomst in de plaats van opkomst, waarheen zij zich met het eerstvertrekkend openbaar middel van vcrvoer langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route moeten begeven; voor zooveel zij buiten, het Rijk verblijf houdeni v66r 4 uur namiddags. de verlofganger, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, kan o.a. door een ambtenaar van de rijks- of gemeente-politie, door de marechaussee of de militaire politie aangehouden en naar de plaats van bestemming gebracht worden. Ook kan hij als deserteur worden behandeld; geheele of gedeeltelijke vrijstelling van de herhalingsoefeningen kan worden ver- leend aan dienstplichtigen, die: a. gedurende zoodanigen tijd vrijwillig in werkelijken dienst zijn geweest, dat op grond van de door 'hen in dien tijd verkregen geoefendheid de herhalings oefeningen voor hen niet of niet voor den vollem duur noodig worden /geacht; tijdens den duur der herhalingsoefeningen onmisibaar zijn voor hun ambt, be trekking of bedrijf koetwinner zijn voor 1. hun echtgenoote; 2. hun bloed- en aanverwanten in de rechte linie; hun andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad; hun pleegouders; degenen, in wier onderhoud zij ingevolge rechterlijk vonnis moeten' voor- zi'en; d. onmisbaar zijn voor de instand'houding van de middelen van bestaan van de onder c bedoelde personen. Zij die meenen op een van deze gronden voor vriistelling in aanmerkin/g te ko men, kunnen zich met een daartoe strekkend verzoekschrift tot den MINISTER VAN OORLOG WENDEN. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn en kan ongefrankeerd worden toegezonden. Het kan ook bij' den Burgemeester worden ingediend, die alsdan voor de opzen- cling zorg? draagt. verlofgangers, aan wie wegens dienstbelang geen vrijstelling van de herhalings oefeningen wordt verleend, kunnen in aanmerking komen voor een GELDE LI JKE VERGOEDI'NG zoo tenigevolge van het verblijf in werkelijken dienst voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken of komen te ontbrekeni aan de personeni hiervoren onder 7, c genoemd. iVtRDERE INLIQHTINGEN VER'STREKT DE AFDE'ELING MILITAIRE ZAKEN TER GE M E ENTESECRETARIE Alknxaar, den 21 Juni 1922. De Burgemeester voornoend, W. C WENDELAAR. 6. b. c. 3. 4. 5. 8 I UJT HETLOO. Voor de afd. Heiloo van de S. D. A. P. sprak Woeinsdagavond de heer Th. van der Waerden, Lid der Tweede Kamer. De tuin van den heer Helder, waar de spr. het onderwerp ;,De a.s. verkiezing en de So- ciaal-Democratic" behandelde, was matig be- zet. Na opening door den afd. voorzifter W. van der Vail, en nadat de Zangvereenigimg ,,De Stem des Volks" uit Alkmaar een tweetal liederen had' gezoxrgen, was het woord aan den heer Van der Waerden, wiens lezing m hoofd- zaak neerkwam op die door hern den 16en Juni te Alkmaar gehouden, zoodat we dus met deze korte mededeeling kunnen volstaan. UIT BERGEN. Bij de op 21 Juni 1.1. ten overstaan van No- taris W'itte gehouden veiling van 4,55,60 H.A. weiland gelegen aan den Meerweg, al- hier, toebehoorende aan de erven van wijlen den heer L. van Data, is het land in bod go- braCht op 2530.per H.A. Woensdag had, onder (begunstiging van bui'tengewoon raooi weer, het jaarlijksche schoolfeest plaats voor de kinderen der R.K. School in deze gemeente. Na de H. Mis te hebben bijlgewioond, ging het's morgens om half acht, met een geaeelte van Bergen's Har monic voorop, in optocht naar de Koedij- kervlotbrug, waar de boot van den heer Goot- jes uit Alkmaar gereed lag. Te even 8 uur waren de kinderen met geleiders alsmede eenige dames en heeren, die de reis voor ple- zier mcdemaakten, aan boord. De reis naar Amsterdam werd daarna op prettige wijze volbracht. De kinderen werden flink ont- haald, de muziek, welke zich ook ditmaal we- der uitstekend van haar taak heeft gekweten, zorgde voor eene vroolijke stemming. Te even 12 uur meerde de boot aan de Ruijterkade. In kalme wandeling toog men daarna naar Ar- tis, waar de kinderen begrijpelijkerwijzt veel gezien en genoten hebben. Precies te 4 uur werd Amsterdam weder verlaten. Om acht uur arriveerde men weder behouden- en wd aan de Koedijkervlotbrug, waar vele oudera, familieleden en kindervnenden hun opwach- ting maakten. UIT OTEiRLEEK. Woensdagavond vergaderde de Commissie tot regeling der jaarlijksche Sdhoolfeesten in het lokaal van den heer O. de Vries aihier. Afwezig waren met kennisigeving de heeren J. Zijp en B. Klomp. Nadat de heeren inzage hadden genomen van de lijst der intoekenaren werd b^proken, hoe men het bedrag der opgehaalde gelden, dat de som van 't vorige jaar overtrof, zou beateden. Nu gebleken is, dat het Schoolfeest meer en meer de sympathie heeft van1 alle inwoners, of zij kinderen ter school zenden of niet, werd als regel vastgesteld dat voortaan de leerlin- gen, die de zesde klasse hebben dooriloopen, met hun onderwijzer een uitstapje zullen ma- ken. Deez5 keer gaat het gezelschapje op I Aug. naar Amsterdam, waar hoofdzakelijik Artis zal worden bezocht, wat een prettig en leer- zaam dagje zal geven. De overige leerlingen, een vijftig in getal maken 28 Juli a s. een rij- toer naar Bergen's duinen en de zee. UIT KOE'DIJK. Donderdagmiddag 3 uur werd er een raadsvergadering gehouden. Na opening vroeg de voorzitter het nieuwbeuoeinide raadsl'id den heer W. de Geus of deze de eed, dan wel de belofite wil afleggen alsvorcns zit- ting te nemen. De heer de Geus wenschte de belofte. Na het afleggen der hiervan: installeerde de voor zitter met enkele goedgekozen woordien den nieuwbenoemde waarop deze zitting neemt. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Wegens bedanken van den heer C. Beets moet.de Raad heden voorzien in de vacature van Wethouder. Met 6 stemimen wordt de heer W. de Geus gekozen die deze benoeming aannam en dus den termijin van 24 uur bedenktijd niet noodig vond. De heer de Geus zeide niet gedacht te heb ben raadslid te zullen worden, doch nog min der er op gerekend te hebben tot wethouder te worden benoemd en dankte den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen. De voorzitter zeide dat het niet gemakkelijk zal zijn de plaats in te nemen die de heer Beets op zoo uitstekende wijze met onverdroten ijver heeft vervuld. Om dezelfde reden alsboven moet oak1 benoemd worden een lidLvoorzitter in de Commissie van Toezicht op het correspon- dentschap der arbcidsbemiddeling. Met 4 stemmen tegen 3 op den heer de Geus werd gekozen wethouder Visser, die deze benoe ming aannam, De voorzitta* decide mede dat de nood-uitkeering is vastgesteld op /2512.43 terwijl van den Minister van Oorlog de ver- bliidende tijding is ontvangen dat ate teveel- beraalde som van 609.89 voor kostwinner- schap ter beschikking van de gemeente is ge- steld. Ingekomen was een schrijven van de sdhoolcommisaie der R.K. School te Oudorp om weder steun te ontvangen voor een te hou den schoolfeest. B. en W. stelden voor weder- om 30 toe te staan. De heer Mulder meende te weten dat de Semeente Oudorp vorig jaar niets had bijge- ragen, wat de neer Verduin deed' opmerken dat dit waar is, docli dat die gemeente 100 voor andere doeleinden heeft beschikbaar ge- steld. Aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dat de gemeente zich zal aansluiten bij den Postcheque- en Girodienst en in verband hiermiede de instructie van den gemeente-ontvanger aangevuld. Op een' daar toe strekkend veraoek werd aan den vorigen wethouder' de heer Beets, eerval ontslag ver leend :als ambtenaar van den Burgerlijken Stand1 en in dlens plaats gekozen met 6 st. de heer W. de Geus, terwijl laatstgenoemde ook gekozen werd tot lid der veencomrnissie. De heer de 'Geus verklaarde beide benoemingen aan te nemen. Met 6 stemmen werden tot lid van die Gommissie van B'Mand in' het O.EJB. herbenoemd de heeren M. Mulder en D. v.d. Woude, waarna de voorzitter: de heeren Mul der en Verduin dankte voor de moeite die zij zich heden als stemopnemers hebben moeten getroosten. De heer P. Hart bracht hierop ver- slag uit als opperbrandmeester over het brandwezen. Deze verklaarde bij de laatste repetitie het materiaal in ordc te hebben be- vonden en dat deze oefening goed is vedoo- pen. De heer M. Mulder als rapporteur der Commissie van Toezicht op de landerijen en dijk verklaarde namens die commissie dat al- les in de beste orde was bevonden, waarop de voorzitter de rapporteurs en commissie dank zeide. Met dank voor de medewerkmg sloot de voorzitter de vergadering. UFT NOORD8CHARWOUDE. Dt komende Burgemeestersbtwernlng. Daar voor 1 Juli voor deze gemeente een nieuwe Burgemeester zal dienen te worden benoemd, houdt dit punt, zooals te begrijpen is, de ingezetenen druk bezig. Vooral ook om- dat het punt combinatic van de Langendijker gemeenten wel aangehouden, doch nog niet van de baan is, heeft dit punt meer dan ge wone 'belangstelling. Vooral wanneer een der sol iciteerende Burgemeesiers uit een naburi- ge gemeente zou worden benoemd, vreezen de teg instauders dat dit punt weer opnieuw naar voi in zal komen. De Vrijz. Dem. KiesvereenW gir g heeft de candidate ur N. Kooij iiaar vo- rer gebracht, een aChtbaar ingezetene, doch ien and die zich geheel in de gemeentczaken zal hebben in te werken, terwijl van andere me-r algemeene zijde propaganda gemaakt wo idt voor den secretaris dezer gemeente de he< r K. 0. Reinders een man die zijn sporen in iienst der gemeente reeds verdiend heeft. Aanvankelijk was getracht voor de candi- datuur Kooij eenstemmigheid te krijgen, doch deze pogdngen liepen op een fiasco uit. Nu circuleeren er voor beide candidaten lijsten1, waarbij blijkt, dat de heer Reinders de steun. van versclxillende V.D. kiezers van de A.R. kiezers en van een groot deel der R.K. kie zers heeft, zij althans door het plaatsen van hum maam' op de lijst te kennen geven, aan de heer Reinders de voorkeur te geven. Op de liist van den heer Kooij schijnen ongeveer honderd kiezers geteekend te hebben. Het re- rultaat van de andere is ons nog niet be- kend. Intusschen begint de meer toe te nemen. spanning meer en UIT OUDE NIEDORiP. Deze week werd het grasgewas van 11 per- cedan weg en dijk dezer banne publiek ver- huurd. De totale opbrengst was 53, tegen 701, het vorige jaar. 'De oorzaak van dit groote verschil Is de droogte doch nog wel' meer het leggen der buizen vdoc de waterleiding. Uit d© Pers UIT DE PERS. DE EERSTE KAMERiVERKIEZINGEN. Daarover schrijft de N. R. Ct. o.a.: Dat N'oordholland eeni oogenblik heeft ge- aaizeld is jammer, en wij, hadden' Liever ge zien, dat de Statenleden daar zich aanstonds der juisten weg hadden gekozen. Doch er is, zegt men, meer vreugde over een zondaar, die zich bekeert, dan over degenen, die nooit van het rechte pad zijn geweken, en ook wij brengen daarom aan de Noordhollandsdie liberalen gaarne ons saluut. Jin wat het verheugenidst is van alles, is het inzicht, waar van net gisteren nog uitge- geven communique van den Vrijheidsbond geteigt: „dat (volharding bij) het (eerst) ge stagen covenant tot groote ontsteniming in het land zou (hebben geleid)". Hierudt blijkt niet slecbts dat ten slotte de publieke meening in vrijzinnigen kring sterker is en machtiger, dan partijbesturen en statenclubs te zamen. Mia ar tevens, dat de liberale massa, wier ge- voeelns het bestuur van den Vrijheidsbond heeft igepeild, er de voorkeur aan geeft, zij het met opoffering van alle zetels, haar zelf- standighieid ongerept te bewaren en haar vrij- heid te behouden, dan omderwill evan poli tick gewin eenl accoord aan te gaan, dal ze- delijk kwalijk te verdedigeni valt. Deze waar- neming van het bestuur van den Vrijheids bond toont aan, dat de geest van de groote massa der liberalenl kerngezond is. Dat geeft ons de toekomst. De geloovigen haasten ook in de politiek niet, en net verlies van gisteren zal, mits het liberalisme stand- vatsig blijft en den thans gewezen weg niet opnieuw verlaat winst beteekenen voor de toekomst. De Eerste Kamer is nu vrij wel geheel aan de rechterzijde prijs gegeven. Daar ta de po- litieke winst, maar, ons dunkt, men zal er toch wel eenigermate mee verlegen zitten. Wij voor ons verheuigen er ons in, dat de rechter zijde er niet toe overgegaan is bij wijze van fooi aan de liberalen enkele plaatsen over te laten. De positie is nu naar alle kanten zui- ver gebleven. En dat is een groot goed, dat ook practisch resultaat opleveren kan, om- dat nu door dezen naar het geldend verkie- zingssysteem vrijwel volmaakt logisdhen uit- slag, beter dan ooit te vofen de onhoudbaar- hei«i van het systeem aangetoond is. Er is in den laatsten tijd in sommige toringen eene neiging ontstaan, om het oude meerderheids- stelsel weer boveni het evenredigheidsstelsel te gaan stellen. Men ziet de bezwaren, die het evenredigheidsstdsel gelijk elk kies- stedsel ontegenzeggelijk neeft, en1 ver- >eeldt zich, dat verbetering zou worden ver kregen, zoo wij maar weer tot het oude stel- sel tcrugkeerden. Zie bier nu de proef op de som, dat h et ineerderheidsstelsel ook verre van volmaakt is. Men wist dat wel, maar het raakte vergeten. De verkiezing van gisteren brengt eene nuttige herinnering. EERSTE KAMERVERKIEZINOEN. In aansluiting op de reeds gepubliceerde telegrammen in ons vorig nummer moeten nog de volgende uitslaigen vermeld worden- Drente. Vacature Van der Feltz. N'a drie stemmingen gekozen J. B. Westerdij'k, Uit- huizermeeden (V.D.) met 23 tegen 11 op H. Turners, Meppel (A.R.) Vacature Smeenge. Nla drie stemmingen herkozen Smeenge met 15 tegen 11 op prof. dr. J. A. State/maker de Bruyne C. H.) en 8 bianco. Oroningen. In de vacature-Mend Is (S.- D.) is herkozen Men/dels met 23 tegen 14 op mr. S. de Vries Czn. (A.-R.), mr. dr. Van Kewich Versohuur (V.-B.) en I. A. van Rcen (V.-B.). In de vacature^Dojes is gekozen J. B. Wes ter/lijk (V.-D.) met 22 tegen 14 op De Vries en 6 op Dojes. In de vacatare-Oeertsema (V. B.) verkreeg bij eerste stemming Geertsema 13, De Vries 14; L. J. H. Evertsen (S. D.) 14 en Dojes 1. Bij tweede stemming verkreeg Geertsema 13, De Vries 14 en Evertsen 15 stemmen. Bij herstemmiing werd gekozen mr. S. de Vries Czn. met 21 tegen) 19 op Evertsen eni 1 bianco. Zeeland. J. R. Slotemaker de Bruine, C. H. 'Mr. A. A. de Veer, A.-R. Noord-Holland. In die vacature-K. Corn.z. de Boer (Vrijheidsbond) is bij derde stem ming gekozen de heer W. de Vlugt (a.-r.) De heer De Vlugt werd gekozen met 32 tegen 29 stemmeni op dem heer F. M. Wi- I bout (S.D.A.P.) en) 11 bianco. met M. Ve/irdam 9, Tolefoon 3, Alkmaaa. Ia de vacaturehCremer (V.B.) werd geko- zen mr. J. N. J. S. Heerkens Thysacn (R-- C.) wethouder van Haarlem met 33 ste. men tegen 29 ait. op den heer F. M. Wi- bau. (S.D.A.P.) Diarop is het aftredend lste Kamerlid mmrouw W. C. B, Pothuifr—Smit (S.D.A.P.) me. 39 tegen 31 stemmen op mr. H. Verkour teri a herkozen. 11 de 4e vacature O. J. van Houten (V.B.) is gekozen mr. H. Verkouteren (C.'H.) met 30 ste mien tegen 29 stemmen op de heer F. M. Wi laut (S. D. R. P.) li de 5e vacature dr. J. Kraus (V.B.) is gel ozen de heer J. J. Hazevoet (R.K.) 30 stemmen tegen 27 op den heer F. Wi iaut. Overi/sel. I. C. L. van der Lande, (R.-K.) aft Mr. W. L. de Vos van Steenwijk, C-H., (aftr.): Dr. H. Franssen, A.--R. (aftr.) i'oord-Brabant. Herkozen de heeren: H. M. J. Blomjous (R.K.): Jhr. P. J. J. S. M. Do s de Willebois (R.K.)Mr. W. M. van La.ischot (RjK.); Dr. J. A. A. M. van Loon (RK.); Mr. A. J. I. M. Smite (R.K.); Jhr. inr F. X. A. Verheyea (R.K.) 1 otaal-uitslag. B iikens den totaal-uitelag zijn 21 Roomsch- Ka.< olieken, 13 Anti-Revolutionnairen, 7 Chr/telijk-H'istorischen, 4 S. D. A. P.-ere, 4 Vrij/ nn i g-Democr a ten en een Vrijheidsbon- der gekozen'. 'De verhouding in de nieuwe Eerste Kamer wordt nu 41 recbts tegen 9 links. De oude samenstelling was 32 rechte tegen 18 links. De Vrijheidsbond heeft 10 zetels verloren, de S. D. A. P. heeft twee zetels verloren, en een gewonnen. de Vrijzinnig Democraten heb- ber twee zetels gewonnen; de Katholieiken dri i, de Anti-Revolutionnairen vier en de Ch istelijk-H'istorischen twee. I Tiet herkozen zijn: IVan den Vrijheidsl)ond de heeren K. Czn. de Boer, J. T. Cremer, Dir. J. Kraus, D. van Houten, mr. F. S. vanNierop, E. J. Bergenia, van Welderen 'Rengers, R. P. Dojes, mr. dr. C. 2. 'Geertsema en mr. G. W. baron van der Feltz. (Van de S. D. A. P, de heeren H. H. van Ko) en Henri Polak Van de Christelijfc-Historische Unie de heer mr. A. J. F. Fokker van Crayenstein van Rertigersikeike. ^'an de Anti-R evolutionn a ire Partiji deheer mr. C. Lucasse. De volgende heeren doen hun intrede in de nieuwe Eerste Kamer: Van de R. K. StaatspartijMr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, W. Fransen Jzn., P. Th. M. Dobbelmans en J. J. Haazevoet. Van de Anti-Revolutionnairen: W. de Vh-gt, mr. S. de Vries Czn., A. A. de Veer, J. Croles en S. Sijtsmia. Van de Christelijk-Historischen: Mr. H. Verkouteren, L. W. de Vries en prof. dr. Slo- ten aker de Bruijtie. ^'an de Vrijzinnig Democraten J. B. Wes ter/lijk (tweemaal gekozen in Drenthe en in Gruningen). \'an de S. D. A. P.: F. M. Wibaut. HUWELIJK EN COLLECTIE. i )e bijzondere kerkeraad te Leiden heeft be- slo en, voortaan bij de buwelijksinzegening vijf gulden te heffen voor elk paar, dat van eer of meer rijtuigen gebruik maakt. Daar de 0011 ecte bij ide huwelijksinzegening in erger- lijke wanverhouding staat tot de weelde, wel ke daarbij tentoongespreid wordt, en de ver- ma lingen bij die collecte gegeven, doelloos bleken, is de kerkeraad tot dezen maatregel ovrrgegaan. WERKLOOZENKASSEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft Gel. Staten verzocht, hem en den minister var arbeid voortaan terstond mededeeling te do/ n van alle besluiten van geineenteraden bet -effende de toekenning van bijslag op de uit'eeeringen uit de werkloozenkassen en van uit Peering over dagen, waarop de werldoo- zen kassen volgens de daarvoor bestaande re gie nen ten niet uitkeeren. DE HAAGSCHE CONFERENTIE EN DE KONINKLIJKE NEDERLAND- SCHE MOTORBOOT-CLUB. i ooals de dagbladen reds meldden zal de geneente 's-Gravenhage den Congresleden een feestelijkheid aanbieden. Het plan werd overwogen, om eens af te wijken van het ge- brr ikelijke diner of souper en of het niet mo gelijk zou zijn den buitenlandschen vertegen- woordigers d'e gelegenheid te bieden iets van Neierland buiten de steden te zien. Het lag voor de hand', dat toen in de eerste plaats aan onze waterwegen en meren ge dacht werd en de Koninknike Nederlandsche Mctorbootclub bood haar hulp aan om het plai te verwezenlijken. Op Zaterdag 1 Juli zal het tot uitvoering komen. De Congresleden zullen zich des morgens naar Leiden begeven. waar een vloot van jachten hen zal opwach- ten Langs den Rijn zal naar Alfen gevaren worden, waar de gemeente 's-Gravenhage in villa „Nuova", hiervoor door het gemeentebe- stu ir van Alfen beschikbaar gesteld, aan hare gai ten en lunch zal aanbieden, die door den heer Kemper van restaurant „RoyaP zal wor- der verzorgd. Hierna wordt de tocht ver- volgd langs de Heimanswetering naar het Bntassemermcer en van daar over het Kagcr- me:r en de Zyl naar Leiden teruggekeerd, waar men om rutin 6 uur denkt aan te komen P.EOROANr9ATIE GEOROANISEERD OVERLEO RIJKSPERSONEE'L. De Res.bode meldt de voornaamste punten van de regeeringsvoorstelleni tot reorganisa- tie van her geotiganiseerd overleg voor rijks- personeel. Het karakter van het overleg is in zooverre gewijzigd, dat voortaan de commissie niet alleeni ae bevoegdfaeid heeft, met de vertegeni- woordigers der regeering overleg te plegeni, zij1 zal ook met dem betrokkem minister of de gezamelijke ministers over een aanhangige zaak overleg kunnen plegen. Dit contact zal BOND VAN CHRISTELIJKE ORANJEVEREENIGINGEN. In de te Leiden gehouden algemeene verga- Qua V"1 m n n n 12e 1 4e 15® 17e lfte 20e 21e 22e le Compagnie Wielrijders 4AW te It I, 18 4e 4 16 16 30 4 18 16 30

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6