DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Vergaderlng van den Vrqheidsbond, 1923 MAANDAG 26 jmi Dlnsdag 27 Juni, des avonds 8 uur, iu de Unie. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon» en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementspiijs bij vooraitbetaling per 3 maandes voor Alkmaar f 2.franco door bet geheele Rijk f 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Prijs der gewone Advertentiin. Per regel f 0.25, bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. GOSTER ZOON. Voordam G 9. Directenx: G. H. KRAK. Telefoonmimmer 3. Telefoonnr. Kedaotio 33. Haotdredacteur: Tj. N. ADEMA. BuitenlAad. WEER EEN POLITIEKE MOORD IN DUITSCHLAND. Minister Rathenau vermoord. Weer heeft een politieke moord in Duitsch- land plaats gehad en allerwege ontsteltenis en afgrijzen veroorzaakt. Dezen keer viel de algemeen geachte en zeer verdienstelijke mi nister van buitenl. zaken Walther Rathenau aan moordenaarshanden. Zaterdagmorgen is de misdaad geschied. De minister was met zijn auto van zijn villa in de Kaiserallee te Grunewald op weg naar't ministerie van bui- tenl. zaken. Vanaf zijn huis reed er een andere auto achter hem aan, van waaruit een tiental schoten werden gelost en ook een handgranaat werd geworpen naar de auto van den minister, die door meerdere dezer schoten doodelijk werd getroffen. Daar de aanslag nabij Ratheanu's villa plaats had, werd hij daarheen gereden, waar bleek dat hij 8 kogels in't hoofd, 1 in't ruggemerg en verschillende in de kaak had gekregen. De daders (3 personen moeten de misdaad ge- pleegd hebben) ontkwamen in hun auto, ach- tervolgd door een wielrijdersafdeeling der vei- ligheidspoiltie. .Met Rathenau is een zeer bijzonder man van iemand met zeer groote gaven als staatsman, het tegenwoordige Duitschland, heengegaan, als industrieel, als handelsman, als econoom cn als dichter en denker. Geboren in 1865, werd hij opgeleid tot ingenieur, bestemd zijn vader op te volgen als leider van de Allg, Elektr. Gesellschaft. Tijdens het keizerrijk was hij een graag geziene gast ten hove, maar na den oorlog koos hij partij tegen de vroe- gere regeering en werd hij democraat. In Mei 1921 nam hij de portefeuille van minister voor den weaeropbouw op zich en als zooda- nig bereikte hij met den Franschen minister Loucheur de bekende Wiesbadensche overeen- kornst, welke echter nog niet volkomen tot uit- voering is gekomen. Toen het kabinet Wirth optradi, maakte hij, omdat zijn partij dat niet wilde, eerst geen deel van het nieuwe ministerie uit. De minis ter-president deed al zijn best hem te winnen, en ten slotte gelukte hem dit en Rathenau, nadat hij eerst als raadsman de Duitsche re geering te Cannes had vertegenwoordigd, werd in Februari j.l. minister van buitenland- sche zaken. Dat hij wel diplomaat was, heeft hij te Genua getoond. Deze man, met zooveel begaafdheid, had nog veel voor zijn land kun- nen doen. Daarvan getuigde ook de Rijksdag in zijne zitting van Zaterdagmiddag. Reeds eenigen tijd v6or het openingsuur was de zaal gevuld met' afgevaardigden, terwijl de publieke tri bunes zwart van de belangstellenden wareni, deelt de correspondent van de Tel. mede. In de ininisterbank was op de plaats, waarop minister Rathenau tot dusverre placht te zit- ten, een bouquet witte rozen, omhuld met ,zwnrt rouwfloers, gelegd. Toen de voorzitter Lobe de zaal binnentrad, maakte zich van alle aanwezigen een groote ontroering meester. Tal van afgevaardigden van links stortten zich op de rechtsche afge vaardigden onder het uiten van wilde uitroe- pen. Vele socialistische afgevaardigden deden hun partijgenooten en leden van andere link- sche partijen verwijten, dat het aan hun laks- heid was te wijten, dat een dusdanige moord heeft kunnen plaats vinden. Vooral de afgevaardigde Helfferich werd door tal van linksche afgevaardigden bedreigd en kon slechts met moeite en bleek van opwin ding zijn plaats bereiken. Hier vereenigde hij zich met de afgevaardigden Hergt, Schul, Bromberg, Semmler en Kardoff, een boom van een man tot een groep, die aan de aanvaflen van de linksche afgevaardigden krachtig weer- stand boorl Van links werden kreten ge- hoord als: Moordenaars! Schurken! Weg met hen enz. De voorzitter deed eenigen tijd lang vergeef- sche pogingen. de afgevaardigden tot kalmte te brengen. Eindelijk gelukte het aan dr. Wirth de kalmte wat te doen terugkeeren. I>e rijksdagvoorzitter Lobe wist zich ten slotte verstaanbaar te maken en riep uit, dat de rouwzitting zou worden opgeheven, in- dien de afgevaardigden het tumult zouden voortzetten. Door een' democratisch afgevaar digde werd geroepen: Maak deze rouwzitting nil niet tot een comedie! Ten slotte legde de voorzitter onder groote emotie van de aanwezigen de volgende verkla- ring af namens de regeering. Duitsche rijksdagafgevaardigrfen aldus ving hij aan datgene. wat de oorzaak is van onze opwinding op het oogenblik is een daad, zoo ontzettend, zoo gruwelijk en zoo ruw. dat ons het bloed in de aderen stilstond, toen wij van de daad vematnen. Zooals gij al ien weet, is Rathenau vermoord door een aan- tal laaghartige sluipmoordenaars. Hij, de man, die ziin geheele particuliere leven, zijn per- soonlijke neigingen en zijn rust heeft opgege- ven em naar zijn beste kunnen' de Duitsche republiek te dienen, is niet meer. Zoo vaaki ik hem van deze plaats hoorde spreken, kwamen steeds zakelijke woorden over zijn lippen. Ik behoef geen uitdrukking te geven aa'n den rouw, die wij alien in onze harten gevoelen, noch aan de verachting, welke wij voor de moordenaars hebben. Wat voor ons thans op het spel staat zijn de Duitsche republiek, het Duitsche volk en de Duitsche toekomst. Hier interrumpeerde de communistische af gevaardigde Hollein en riep. „Helfferich heeft gisteren de moordrede gehouden." Lobe vervolgde zijn rede: De moordenaars hebben een organisatie van andere moorde naars achter zich, waarvan de leden elkander wederkeerig beschermen. De schuld van den moord komt dus niet alleen neer op de hoof- den van de moordenaars zelf, doch ook op de hoofden van diegenen, die hen tot deze daad hebben aangezet. Sedert de twee jaren waarin ik met het vertremwen van den rijksdag deze functie van voorzitter vervuld heb, heb ik mijn best gedaan dezen post steeds met een zoo groot mogelijke onpartijdigheid te beklee- den. Deze onpartijdigheid stelt mij thans in staat te verklaren, dat deze vreeselijike bloed- daad niet zou zijn gebeurd, indien zekere kringen zouden hebben afgezien van de hetze tegen de mannen, die aan het bewindi zijn. Er schijnt geen bescherming mogelijk te gen deze moordenaars, vervolgde spreker Zij ontvangen hulp, die er voor zorgt, dat ziji na hun daad verdwijnen en hen verder in be scherming neemt Met tranen in de oogen riep L6be daarop uit: De een na den ander worden wij alien het slachtoffer van die hetzecampagne. Heden hebben zij een man getroffen, die een- begaafd persoon was en in staat, de banden met de an dere naties, welke door den' oorlog waren ver- scheurd, weder aan te knoopen. Wij hebben door het opstaan van onze zetels dank bracht aan den man, die zijn leven aan welzijn van zijn vaderland had gewijd en1 wij hebben aan ons medelijden met de grijze moe- der uiting gegeven. Lobe besloot zijn rede met de opwekking om het werk, dat door Ratlienau is begonnen, voort te zetten. De sociaal-democratische afgevaardigde Wels riep daarop: Leve de republiek. De ge heele linkerzijde deed met die woorden haar instemming blijken, terwijl naar de rechterzij- de uitroepen werden geslingerd als: Weg met de moordenaars! Rijkskanselier Wirth herdacht Rathenau als den politicus, die de algemeene verzoening tusschen de vol'ken naderbij wilde brengen. Dus niet alleen voor zijn volk, doch ook voor de verzoening van de geheele menschheid. Hij sprak zijn afschuw uit over degenen, die dit groote verzoeningswerk met dezen moord hebben stopgezet. De redding van het Duit sche volk onder den staatsvorm der republiek zal echter niet onderbroken worden. De rijks kanselier richtte een waarschuwing tot de rechterzijde van het Huis, dat het, zooals het tot nu toe gegaan is, niet kan voortduren. Ten slotte riep hij niet alleen de arbeiders, doch alien, die den huidigen vonn voorstaan op. de republiek te beschermen. De rede van den rijkskanselier werd storm- achtig toegejuicht door het geheele Huis, ook van de tribunes. Het voorstel van de meerderheids-sodalisti- sche afgevaardigden Muller en Franken en den onafhankelijken afgevaardigde Hoffman, om de redevoeringen van den rijkskanselier en den rijkspresident, die ook Rathenau had herdacht, welke redevoeringen tegelijkertijd zijn een nagedachtenis aan Rathenau en een oproep aan het Duitsche volk tot het vasthou- den aan de republiek, op kosten van de repu bliek door openbare aanplakldng te doen ver- breiden, weid onder algemeene goedkeuring aangenomen. Tegen stemden slechts de beide rechtsche partijen, De Duitsch Nationale en de Duitsche Volkspartij. Dit feit werd door de meerderheid van aen Rijksdag met levendige teekenen van afkeuring opgenomen. Daarop werd de rijksdag verdaagd tot ze- ven uur des avonds. In deze avondzitting, wdke pas na acht uur geopend werd, nam onmiddellijk rijks kanselier Wirth het woord om mededeeling te doen' van de maatregelen der regeering tot be scherming der republiek. Hij verklaarde o. a., dat vergaderingen, de monstrates en bijeenkomsteni verboden kun nen worden, wanneer de vrees bestaat, dat zij aanlciding kunnen geven to verstoring der or- de en het bestaan van de republiek in gevaar brengen, of dat in' deze tegen leden der regee ring van de republiek zullen worden opge- hitst. Alle pogingen, welke zullen. worden aan- gewend om inrichtingen van den staat in ge vaar te brengen, zullen met kracht worden tegengegaan. Met een gevangenisstraf van drie jaar of geldboeten tot 500.000 Mark kunnen worden gestraft zij, die openlijke gewelddaden plegen tegen den republikeinschen staatsvorm of te- genover huidige en vroegere leden van de re- publikeinsche regeering of de kleuren van de renubliek beleedigen. C>e op 28 Juni vastgestedle herdenkings- feesten zijn verboden. Ondanks den ongewonen dag bood de rijks dag Zondag een buitengewoon levendig beeld. Talrijke deelnemers aan de demonstrates, die des morgens in den nabijgelegen Lustgarten por Till hadden plaats gehad, iiadden zich afzonder- lijk tegen gesloten optochten is de rijksdag door de banmijl beschermd naar het ge- bouw van' den rijksdag begevea om de zitting, waarop de debatten zouden plaats hebben over de Zaterdag afgelegde regeringsverkla- ring bij te wonen. Aan de vraag naar entr£e- kaarten kon voor slechts een zeer klein gedeel- te worden voldaan. Evenals Zaterdag was de leege zetel van minister Rathenau met rouw floers bedekt. In de wandelgangen heerschte groote spanning. Het kwam vaak genoeg tot stormachtige tponeelen. De afwezigheid van dr. Helfferich heeft kal- meerend gewerkt. Het verloop der zitting nam evenwel een onverwachte wending aldus de Crt. door het besluit van den rijkskanselier om in de debatten in te grijpen. Hoe geimproviseerd 't ingrijpen was. bewees de geheele rede van dr. Wirth, die, geheel voor de vuist gehouden, een opwindende working uitoefende en het Huis zoowel als de overvolle tribunes tot bij- valsbetoogingen uitlokte, zooals de rijksdag slechts zeer zelden heeft bijgewoond. De zitting ving aan met een rede van den sociaal-democraat Otto Wels, die opzienba- rende onthullingen deed over de moord-orga- nisaties in Duitschland. Eenige dagen geleaen werd aan de Pruisische autoriteiten een rap port toegezonden, waaruit volgens de verkla ringen van den afgevaardigde het verband tusschen de vermoord'ing van Rathenau en Erzberger duidelijk blijkt. Volgens dit rap- irt hdt de broer van den eersien luitenant illessen, zooals bekend een der moordenaars van Erzberger, op 3 Mei in zijn woning te Frankfort a. d. Main een nieuwen agent voor de moordcentrale aangeworven. Aan den agent werd instructie gegeven om te zorgen voor provocatie der arbeidersklasse, ten ein- de een algemeene staking uit te lokken, waar- na een monarchistische putsch met de hulp van de rijksweer zou k.' -nen worden ingezet Otto Wels vertelde, dat de nieuwe agent naar Miinchen werd gezonden, waar hij veel kwam op het bureau van de uit het proces- Killinger berucht geworden organisatie C. Daar heeft de kapitein-luitenhnt Hoffmann hem nadere instructies gegeven, welke luid- den, dat het beste middei om de monarchic te herstellen is de leiders der linksche partijen uit den weg te ruimen. In de eerste plaats kwamen hiervoor Scheidemann en Rathenau in aanmerking. De agent werd daarna via Ber- lijn naar Cassel gezonden. Wels verklaarde, dat er voor hem geen twiifd aan bestaat, dat deze man den aanslag op Scheidemann op den eersten Pinksterdag heeft gepleegd. Wels herinnerde er onder voortdurende blijken van opwinding der linkerzijde aan, dat de Duitsch-nationale pers den op Scheir demann met blauwzuur gepleegden aanslag spottend heeft vergeleken met een aanslag met een lavementspuit. Dat daarna de moorde naars zich steeds veiliger voelden, is niet te verwonderen. Daartoe heeft ook de vrijspraak van Killinger bijgedragen Rijkspresident Ebert. die op het vememcn van den moord op minister Rathenau onmid dellijk zijn vacantie heeft onderbroken) en naar Berlijn is teruggekeerd, heeft aan de moeder van Rathenau een condoleantie-tele gram gezonden. Voorts heeft hij den rijkskan selier telegrafisch medegedeeld, dat de dooi Rathenau ingeslagen weg moet worden bliji ven gevolgd met betrekking tot de buiten- landsche poiltiek. Verder heeft de rijkspresident ook een tele gram van deelneming gericht tot de democra- tische partij, waarvan de Vermoorde lid was De ciemocratische partij heeft een gepubliceerd, waarin van haar leden geeischt, dat zij met kracht zullen optreden tegen de monarchistische elementem Voor de aanhouding van de moordenaars van Rathenau is een belooning van 1 millioen mark uitgeloofd Lloyd George heeft aan den rijkskanselier een condoleantietelegram gezonden in ver band met den moora. Hot vakvereenigingscongres, dat te Leipzig gehouden wordt, heeft besloten morgenmid- dag door het gemeenschappelijk neerleggen van het werk een openbare betooging tegen de vermoording van Rathenau te protestee- ren Het rijkskabinet heeft besloten den uitzon- deringstoestand en een verbod van openbare demonstrates af te kondigen. Voorts heeft de regeering besloten een uitzonderingswet voor te bereiden. HET KANNIBALISME IN RUSLAND. nant, die vroeger tot de Baltische troepen had behoord, had getracht het wapendepot te Ber lijn aan den man te brengen en was daarbij in verbinding getreden met beambten der Ber- jnsche crimineele politie, zonder te weten, dat hij met politie-beambten te doen had. Hij racht een van hen naar Jiiterbog ter bezich- tiging van het wapendepot en werd te Berlijn aan het Anhalter Bahnhof bij zijn terugkeer uit Juterbog gearresteerd. 's Nachts werd het depot in beslag genomen. Daar bevonden zich twee complete zware maohinegeweren, 206 geweren, waaronder ongeveer 30 kara- bijnen, 150 handgranaten en enkele homderd- duizenden stuks patronen. HET RUSSISCHE LEGATIEGEBOUW TE BERLIJN. Naar de „Frankfurter Zeitung" meldt, leeft volgens de „Ruszpresz" het Berlijnsche Gerechtshof de aanspraken van de zuster van den vroegeren Tsaar, Xenia Alexandrow- na, op het Russische legatiegebouw Untei den Linden afgewezen, en wel op grond van let feit, dat het erfredit in de Russische Sov- et-republiek is opgeheven. Volgens de opvat- ting der rechtbank moet derhalve de eigen- dom van het gezantschapsgebouw niet aan de erfgenamen van wijlen Tsaar Nicolaas I ko- men, doch aan den Russischen staat. Udof verislag uit over zijn reis door de depar- tementen Sam'ara en Samatof. Udof bevestig de, dat het eten van menschenvleesch buiten gewoon snel toentam. Alleen in het district Tokrof gebeurde hetzelfde. Men had de men scheneters in krankzinnigengestichten opge- sloten, doch de eene helft had die andere nelft opgegeten. IN DE VAL GELOOPEN. Naar het ..Berliner TageblatF meldt, is door de Berlijnsche politie te Jiiterbog een groot wapendepot ontdekt Een eerste luite- waarin de Heer D. DE B0EB Dz. sit Stompetoren het woord zal voeres, wordt gehouden op DE MIJNWERKERbSTAKING IN AMER1KA. De mqnwerkers, die werkzaam zijn in die venlaten mijnen, hebben eveneens net werk neergelegd, waardoord eze mijnen door over- strooming worden bedreigd, wat een schade van veile millioenen dolllar zou veroorzal:en. Men ifcracbt deze ramp alsnog te verhin- deren door plaatsvervangers voor de stkendle arbenders te zoeken. Ook de stokers hebben mn werk wegens de bedreigiiagen van de bij de plaatselijke vakbonden! aangesloten ar beiders verlaten. EEN GEWEiLDIGE ONTPLOFFING. Uit Koningsbergen wordt! gemeld: Door zelfontbranding van kruit is op een terredn der maatschappij voor het verwerken van kruit, dalt1 vroeger voor het vidian van hand- granaten werd gebruikt, in brand gevlogen. Eenige stapels granaten, die in de buurt agen, werdeni door het vuur aangetaslt en ontploftan. Toen het ongeluk pdaats had', be vonden zich zestiig arbeiders op het terrein. Het vuur tastte vervorgens een loods aan, waar ongeveer 2000 handgranaten lagen. Tengevolge van de explosies moest de brand- weer het bluschingswerk staken. Een andere 'foods, waar eveneens minitie was opgeslagen, sprang met geweldbg ge- raas in de lucht. Een stapel van ongeveer 300 mijnen bleef gespaard, daar de wind, die vlammen in de tegenovergestelde ridding joeg. EEN MOORDENAAR GEARRESTEERD. Aan de politie te Miinchen is het gelukt de hand te ieggen op een massaimooiidenaiar. De gcarresteerde pasoon, die voorgeeft stu dent te zijn, draagt dien naam Huber. Ver- iden jaar wist hij zich bij een rijtke en aan- zienlijke Miindienar famiiie te introduceeren en wist de kennismiaking zoover door te voe- ren, dat hij tenslotte toestemming verkreeg met de dodder des huizes in het huwelijk te treden. In den loop van het afgeloopen jaar overleden achtereenvolgena zijn schoonouders en schoonzuster. Alle dlrie stierven zij onder zeer verdachte -omstandigheden, doch het on- derzoek kon evenwel het vermoeden tegen Huber nieit bevestlgen. Eenigen tijd geleden maaikte Huber met een ander welgezeten echtpaar kennis, waar van1 de man een groot landgoed bezait. Te- zamen maaikte zij per auto een reis door Bciersche Alpen. Op zelkeren dag maakte Huber eigenhandig een bowl klaar en, nadat ken, werden zij zidk onder vergiftigtheids- verschijnselen. Bij onddrzoek bleek voorts diat Huber den auto onklaar had gemaakt, klaar- blij'kelijk om te verliinderen, dat het echtpaar daarmede naar zijn woning zou terugkeeren. Bij het voortgezet onderzoek kwam aan hdt iidit, dat van de vrouw juweelen 'ter waarde van een millioeni franc waren ontvreemd. Hierop werd de verdachte gearresteerd. Hij heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd; Wen. betref t den door hem bedlreven diefstal, doch loochent alle schuld voor de hem ten laste gelegdem oorden en pogingen 'tot ver- giftiging. KORTE BERICHTEN. iDe Litausche Landdag heeft in eerste lezing een wetsontwerp aangenomen betref- fende de verplichte Zondagsrust voor alle burgers van Litauen. Volgens een ontvangen telegrafisch be- richt is het volkstheater in Triest door onbe- kenden in brand gestoken, waarbij alle too- neeltoestellen vemield zijn. Volgens berichten uit Gleiwitz zijn daar tusschen de Duitsche bevolking en de Fran- sche troepen weer onlusten voorgevallen. Er had een vechtpantij plaats. waarbij twee burgers zwaar gewona werden. 's Nachts be- schoot de bevolking de Fransche kazeme, waarbij van machinegeweren gebruik werd gemaakt. In de Oekraine heerscht de kwade droes in hevige mate. De sanitaire autoriteiten zijn van oordeel, dat er ongeveer twintigduizend paaxden, die door de ziekte zijn aangetast, afgemaakt zullen moeten worden. De Amerikaansche arbeidersfederatie heeft opnieuw een mode aangenomen, waarin zij zich veraet tegen de erkenning der Sovjet- regeering door de Vereenigde Staten. De Servische legatie te Parijs spreekt het bericht tegen dat prins George gevaarlijk zenuwziek zou zijn, en naar een sanatorium voor zwakzannigen vervoerd moet worden. Vrijdagmiddag omstreeks 3 uur stortte een vliegmachine, die zich op ongeveer 400 meter hoogte boven Longpre (Frankrijk) be- vond, plot^ling naar beneden. De inzittenden een aviateur en een mechanirien werden op slag gedood. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat het Japansche kabinet besloten heeft, Si- berie door de Japansche troepen te doen ont- ruimen. In dhn Duitschen Rijksdag heeft de ver- tegenwoordiger der rijksregeering medege deeld, dat de conferentie van Genua aan Duitschland 16 millioen mark gekost heeft. Een groote brand heeft een heele stadswijk van Stockholm iit asch gelegd. Er zijn geen menschenlevens verloren gegaan, maar het vuur verwoeste alle coulissen in de bergplaats van het theater voor dramatische kunst en ook zijh 150 automobiel-carrosse- rieen verbrand. Binncnland. SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. Op vragen van den heer Ter Hall betref- fende verhooging van de pensioenen van reeds gepensioeneerd spoorwegpensoneel luidt het antwooid van den minister van Water- staat: Bij de overeenkomsten, d. d. 11 December 1920/29 November 1920, tusschen de staat en de vier sooorwegmaatschappijen (S. S., H. S., N. C. S. en N. B. D. S.) gesloten cn bekrachtigd bij de wet van 11 Juni 1921 (St. bl. no. 791), werden ten aanzien van de verhooging van de persioenen van spoor- wegpersoneel en van zijn nagelaten betrek- kingen overeenkomstige verhoogingsperoen- tages vastgestdd als op dit pun t met betrek king tot Rijksambtenaren waren aangenomen. Bovendien werden de persioenen, toege- kend na 1 April 1919 (datum van invoering van een nieuwe loonregeling), verhoogd met 1/5 of 1/3 deel van het peixentage van 40 pet. voor elk jaar, voorafgaande aan ge- noemden datum, dat voor de vaststelling van den pensioengrondslag in aanmerking komt (berekening van 1/3 deel heeft slechts plaats als overgangsmaatregd voor H. i soneel, dat vo6r 1 Januari, 1912 uitzicht op pensioen). Aangezien daarna geen verhooging van het' percentage voor Rijksambtenaren' heeft plaats gehad, kan, mede in verband met de lasten, welke de staat voor pensioen verhoo ging van spoorwegpersoneel op zich' nam, aan afzonderlijke veriiooging voor het laat- ste person eel niet worden gedacht. Overigens blijft hierbij buiten beschouwing de vraag, of in verband met den toestand van 's lands finanden verhooging van de staatslasten uit dezen hoofde thans zou kunnen worden over- wogen. Gemengd Nieuws NEDERLANDSCHE SPAARBANKDAG De Nedexlandsche Spaarbankbond houdt ditmaal te Groningen zijn Spaarbankdag, de 17de. Donderdagavond zijn het bestuur en de afgevaardigde in de Japansche zaal van het hotel Frigge ontvangen door het bestuur van de Nutsspaarbank te Groningen. Vrijdagochtend opende de voorzitter, mr. J. H. Andries, uit 's-Gravenhage, de algemeene vergadering. De heer H. W. Bosch, dieredeur der Nuts- spaarbank te 's-Gravenhage, deed hierna me- dedeelingen over belastingspaarbankboekjes. VERVALSCHTE DOLLARBILJETTER In de bijbank van de Amsterdamsche Bank, op het Oostplein te Amsterdam, zijn twee bil- jetten' van hen en twee dollar, vcrvalscht als biljetten van 50 dollar, en in het wisselkan- toor de Beurs is een biljet van 6en dollar vervaslcht als een biljet van 100 dollar, in beslag genomen. De vervalschingen zijn door

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1