DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. us Honderd Tier m twinttgste Ja&rgang MAANDAG Algemeene Jaarvergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdellngenverkeer. F e u i 11 e t o n. Stormachtige hoogten. 1932. Abofitienientsprijs bij rooruitbetaling per 3 maanden t 2.—, fr. per post t 2.&0. ilewijsn. 6 ct. Advertentiepr. 2b cl. p. regel, grootere letters naar plaarsrulnite Brieven franco N.V. Boek- en Uandelsdr. v.h. llerms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Redaciie No. 33. HoofdroilacteorTJ. N. ADEMA. 26 JUM Diueotenr: Q. 11. KRA1L Met de tram van 8.49 vertrokken de excur- aisten, wier aantal tot een honderdtal was ge- slonken, weer naar Bergen, om vandaar on- der leiding van de V. V. V. te Schoorl eene duinwandeling naar Schoorl te maken. Het weer was voor dezen tocht al bijzonder gunstig. Dat de lucht eenigszins betrokken was, hoewel af en toe de zon doorbrak, was aan velen zeer welkom. Zoo'ni ongewone duinwandeling van een paar uur veroorzaakt bij dc deelnemers wel een zoodanige tempera - tuursverhooging, dat men de telle zon wel sens een wijle wil missen. Een duinwande ling door de Schoorlsche duinen is er steeds eene van een machtige bekoring. Men vindt zich vaak plotseling voor de schoonste verge- zichten geplaatst of wandelt door rustige schaduwrijke en verkwikkende dennebos- schen, waar men vol bewondering geraakt voor het werk van een Staring en een Lovink, de grondleggers van- het thans zoo grootsche werk van het Staatsboschbe- heer, dat op voorbeeldigie wijze honderden H. A. woeste duingronden met prachtige den- nen heeft vastgelegd. Wat door oordeelkundi- gen arbeid op oogenschijnlijk totaal onvrucht- bare grijze zandgronden bereikt kan worden, ziet men hier. De resultaten worden1 slechts na jarenlan- gen onverpoosden arbeid verkregen. De dcn- nenl worden gekweelkt in eigen kweekeriijen, die in de duinen zijn aangelegd, en wie van nabij gezien heeft met welk een nauwgezetheid de dennetjes, ja zelfB de helm verkregen en gezet worden, begrijpt volkomen, dat het Staats- boschbeheer angstvallig waakt tege® het roo- ken in de duinen. Dit toch kan tengevolge hebben, dat door een moment van onvoorzicn- tigheid de resultaten van jaren arbeid teniet worden gedaan. Schoorl heeft door de keurige aanplantin- gen van het Staatsboschbeheer met de voor een 40 jaar door Staring aangelegde bosschen als kern, waardoor men er ongestoord in een heerlijke natuur kan dwalen, een groote toe- komst. Wij kunnen ons voorstellen, dat ernstige menschen, die de verantwoordelijkheid heb ben te dragem niet aanstonds warm zijn ge- loopen voor de ideeto van de Rijwielpadver- eemging „Noord Kennemerland" om in deze omgeving rijwielpaden aan te leggen. Zeer zeker zou het doorkruisen van deze eeuwenouden duinenreeks (de duinen te Schoorl behooren tot de oudste en meest schra- le van ons land, naar de geologen verooder- stellen zijn zij door het ontstaan van het Nauw van Calais opgeworpen), met rijwiel paden ongewenscht zijn, maar een rijwielpad van Schoorl naar Bergen aan Zee zou het mooiste rijwielpad kunnen worden in ons land. Voor ons volk zou dit een groote be- schavingsfactor zijn en voor de streek de grootste voorwaarde om1 haar tot bloei te brengen. Nu krachtens het besluit van de algemeene vergadering het hoofdbestuur van de A. N. V. V. het initiatief zal nemen1 tot het stichten van een Provindale organisatie, waarvoor de Commissaris der Koningin to Noord-Holland bij voorbaat zijn steun toezegde, lijkt het ons gewenscht, dat de provindale vereeniging, wanneer deze wordt opgericht, krachtig de totstandkoming van dit rijwielpad bevordert. Daadd'oor toch1 zal men de menschen meer tot de natuur brengen en ons volk heeft het meest aan een bereikbare natuur. De moeizame zandwegen zijn oorzaak, dat Naar het Eng door W. slsch van Emily Broni6. A. C van Stolen. 4) Mijln hevige gemoedsbewegtog veroor- zaakte een sterke neusbloeding, en nog bleef Hdathdliff lachen en ik schclden. Ik weet niet hoe dit tooneel geetodigd zou zijn, was er niet een persoo® geweest, vrij wat verstan- diger dian ik zelt en welwillender dan mijn gasthieer. Het was Zillah, de gezette huis- haudister, die ten slotte ite voorschijn kwam onii naar de oorzaak van het lawaai te infor- meeren. Ze daqht d'at ik was aangevallen; en daar ze haar raeeSter niet aandurfide, keerde ze haar woord'geschut tegen den jongeren schelm. „Wel, mr. Earnshaw", riep zij1 uit. „Ik ben benieuwdi wait hier nu weer op volgen zal! Gaan we nu de menschen vermoorden voor onze eigen stoep? Ik zie wel dat dit huis niet geschikt voor miji is kijk eens naar dien armen jongen, Mj; stikt bijna! Stil, stil, je moet niet zoo voortgaan. Kom btonen, dat zal! ik wel' genezem kom, houdt u nu stil." Zoo sprekende plonste zij plotseling een pint ijskoud water to mijin bate, en trek mij de keuken btonen. Mr. Heatncliff voljgde, terwijl zijn ongewone vroqiijkheid snel to zijn gewone gemelijkheid! terugviel. Ik was buitengewoon ongesteld, duizelig en! zwak; en zoo tegen infijn zin gedwongen logics onder zijn dak te aanvaarden. .H3j be- val Zillah ntijl een glas brandewijn te geven en ging toen naar btonen terwijl zdf mil} om mijn droevigen toestand beklaagde, zijn be vel nakwam. waardoor ik weer wat herstslde, en miji vervo'lgens naar mijln kamer hracht. slechts zij die eenige dagen to de streek kun nen doorbrengen en volop den tijd kunnen ne men voor een duinwandeling, to de Staats- bosschen vertoeven. Het doel van het Staatsboschbeheer moge slechts zijn: de duinen, als wakers van de la- ge landen aan de zee, door aanplanttogen voor verstuiven te behoeden, niet ontkend kan worden, dat ook de Nederlandsche gemeen- schap er het grootste belang bij heeft dat de bevolktog bij de natuur wordt gebracht, want daardoor wordt de bevolktog versterkt. Hiet Rijk behoort zich den eigendom van de geheel duinenreeks langs onze kust te verzeke- ren, om die als een onvervreemdbaar verpo- ztogsoord voor ons volk te behouden. Dit is zonder te groote offers van de belas- ttogibet'alers te verwezenlijken, aangetoen. er niets tegen zou zijn om gedelten voor villa- bouw en herstellingsoorden to exploitatie te nemen. De volksgezondheid brengt hoe lan- Jrer hoe meer de noodzakelijlcheid met zich, at hygienische misstanden.' worden bestre- den. De kinderhygiene zal to de toekomst groo te offers eiscben. to deni wedloop der volke- ren zal Nederland zich het best weten te handhaven door ons geslacht te versterken. Dit kan niet beter geschieden dan door het Nederlandsch natuurschoon bereikbaar te maken voor de gansche bevolktog. De ontwikkeling van de techniek maakt, dat op het gebied van het verkeer de afsian- den niet meer bestaan. In Amerika trekt de bevolktog van de groo te steden bij duizenden Zaterdagmiddags naar de bergen om er hun week end door te bren gen. Dat is daar mogelijk omdat men daar bii duizenden de gelegenheid vindt om- to goed- koope, in tie bergen gepfaatste tenten en fa- mdille voor enlkele dollars te vertoeven. Onze duinenreeks kan ook op deze wijze toegankelijk worden gemaalct voor de opeen- gepakte bevolktog van onze hoofdstad, waar reeds thans duizenden ordelijke geztonen van een geregeld verblijf naar buiten gespeend moeten blijven, omdat dit voor kletoe beursen to ons land nog te kostbaar is. Men denkt bij een duinwandeling to de Schoorlsche duinen ongetwijfeld aan dit al- les, omdat men vooral op een excursie aan de deelnemers kan waarnemen, hoe een verblijf in de natuur blije menschen maakt. Bij den togang van de Schoorlsche duinen was het de voorzitter van de V. V. V. te Schoorl, de heer F. Schenner, die de deelne mers op <orlsch gebied een hartelijk wel kom toen Allen w. ,i.< het er over eens, dat de moeite, verbonden aan een tocht naar de orienteerta- fel ruimschoots beloond werd door bet prach tige panorama, dat zich daar aan dc blikken ontvouwt. Men overziet van daar de duinen reeks, met Bergen aan Zee in het verschiet en de zee op den achtergrond, terwijl men aan de landzijde over de groene weiden naar Alfcmaar en de Langedijken -.iet. I Na het bezoek aan de orienteertafel ging het langs den kortsten weg naar den Straat- weg. Spoedig was de bekende oude uitspanntog „de Roode Leeuw" bereikt, welke uitspanntog thans van een flinke nieuwe zaal en gezellige terrassen is voorzien en aan den voet der duinen de aan de Alkmaarders door de schoolfeesten zoo bekenden onder hoog ge- boomte gelegen speeltuin heeft, waar de ex ec rsis ten van de Ned. Journalistcnkrtog des- tijds zoo bijzonder gezellig werden ontvan- gen en toegezongen door de „KIetoe Duto- stem" van Schoorl, waarvan alien een onver- getelijken indruk bewaarden. De hiermede bekend zijnde excursisten na- tHDOFDSTUK III. Terwijl ze mij naar boven voorging, ver- zocht ze mij de kaars te verbergen en geen gerucht te maken; want haar meester had vreemde begrippen over de kamer waar ze miji wi'Irie brengen, en liet er nooit giaaxne iemand! logeeren. Be vnoegi de reden d'aarvan. Ziji amtwoordde dat ze die niet wist; zij was er nog maar eeni jaar of twee; en zij hadden zoo veell vreemds over zich, dat ze niet toon begtonen inet nieuwsgierig te zijn. lb was zelf te verdoofd om niieuwsgierig te zijln, sloot mijn dieur en zocht naar het bed. 'Er was geen ander meubel dan een stoel, een fcleerkasit cn een groote eikenhou- ten kisil, met vlak bij den top uitgesmieden rui- ten, die op rijtuigvensters geleten. Ik naderde dit maaksel en' keek btonen in en merkte toen dat het een eigenaardig soont ouderwetsdi rustbed was, uitermate ge- schilldil om1 de noodzakeiijkheid te vermijdien, dat ieder lid van het gezin een vertrck voor zich alleen had. 'Em inderdaadi vormde het eeni kabinetje, en het kozijn van een venster dat het insloot, diende als tafel. Ito schoof dfe gepaneelde zijden van elkaar, gin® met mijn fficht naar binnen, trok ze weer toe em voelde mij toen beschut tegen' de waakzaamheidi van 'Heathcliff en van, ieder ander. Op het toozijm, waar ik mijn kaars plaatste, 'lagem eenige beschimmelde boeken to een hoek opgestapeld, en het was bedekt met let ters, die in de verif waren gekrast. Dit schrijf- werik was echter niets anders darn eeni naom die to alle soorten van letters, groot en kleito, herhaald werd Catharina Earnshaw, hier en; daar afgewisseld met Catharina Heath- cliff, en' dan weer met Catharina Ltoten. Lusteloos en zonder gedachten leirnde ik men dan ook dadelijk met een gezicht van „wij zijn er", op de terrassen van „de Roode Leeuw" plaats, doch de gidsen maakten hen duidelijk, dat het bestuur ditmaal gemeend had hen te moeten ontvangen to een voor drie weken geopend hotel-restaurant aan den Laanweg, dat dicbter bij de kom gelegen. Daar aangekomen, werd den deelnemers den eerewdjn aamgeboden en hield voor den voorzitter van de V. V. V. te Schoorl, den heer F. Schenner, een toespraak, waarto hij vertelde, dat hij Donderdagavond op zijn thudsreis na het 'diner te Alkmaar was gaan peinzen over de door den burgemeester van Alikmiaar vertelde nachtmerrie. Dit was waar- schijmlijk die oorzaak, dat ook hij des nachts een benauwden droom kreeg. Hij dxoomde dam van een afgemaaid veld met tern enkel grassprietje. Hij trof ten slotte de maaiers, Deze keken hem vriendelijk aan en bleken de menschen te zijn, die hij den vorigen dag had hooren speechen en deze wezen hem een gras- veldje, dat zij voor hem hadden gelaten. Spr. werd hierop wakker, doch bewaarde zijn droom zorgvuldig. Het was weer hetzelfde wat men de vorigc dagen had gehoord, n.l. een woord van welkom aan de gas ten, doch nu niet van gemeenten als Alkmaar, Hoorn of Enkhuizen, maar thans van het vroeger zoo arme mooie Schoorl. Spr. verzekerde, dat het bestuur van de V. V. V. te Schoorl het hoogst aangenaam vond, dat men den vierdaagschen tocht naar Schoorl had willen voortzetten. Na de duinwandeling was het spr. een behoef- te dank te brengen aan de geleiders, w. o. den bekendten boschwiachter Jansen. De heer Van Stein, leider van het Staatsboschbeheer, was tot zijn spijt verhinderd geweest tegenwoor- dig te zijn. Wanneer men wat laager wilde vertoeven> dan zou het mogelijk geweest zijn het gezelschap maar het noordelijk deel van't dorp te geleiden, waar bij het begin van de Petteniner Zeewering dezen winter jen Engel- sche kruiser strandde, eens de trotsche waker van de Engelsche kusten, thans eea eybool van vergankelijk geweld. E>e aanplanttogen to de duinen, die men had kunnen) bewonderen, geschiedden miet om vreemdelingen te trekken, doch om de duinen, de vredige bewakers van onze kust, vast te leggen. Het karakter van Schoorl is, als dat van zijn duinen, vredig en rustig. De V. V. V. te Schoorl tracht vooral dat karakter te bewa- ren, al doet het alle moeite om vreemdelingen te trekken. Spreker riep B. en W. san Schoorl een spe- ciaal woord van welkom toe en etodigde met den.' wensch uit te spreken, dat alien aan V'hoorl de aangenaamste herinneringen zou- di.-r: bewaren. (Applaus). Dc burgemeester van Schoorl, de heer Peeck, richtte een woord' van welkom tot baron van Tuijll van Serooskerken, als voorzitter van de A. N. V. V. Spr. hoopte, dat deze zich met den door h em toegezegden steum voor hett bevaarbaar maken' van de Zaam met eeni te voeren actie niet tot de Zaan zou beperken, maar ook zijn aandacht zou schenken aaru de plaatsen van de West-Friesche Kanaalvereeni- ging en van de Provinciate Commissie. Die plannen toch zouden geheel West-Friesland ons land. (Applaus). omtsluiten en' maken' tot den' groentetuto van Baron van Tuijll dankte den' burgemeester van Schoorl en den voorzitter van de V. V. V. te Schoorl. Schoorl was beroemd om haar heerlijke dennenbosschen, te danken aan het Staatsboschbeheer dat de woeste duinen in mooie boschen had herschapen. Spr. wekte de excursisten op hum kenniissen op te wekken „vergeet Schoorl niet te bezoekem" (Applaus). Allen ontvingen hierop namens de V. V. V. met mijn hoofd1 tegen het venster en ging wort met1 het- speilen van Catharina Earns- haw-iHeathcfc'ff-Linion, tot mij oogem dicht vielen, maar ze waren nog geen vij.f ntinu- ten idicht geweest, toen een' schittering van witte letters als levende spoken uit het don- ker tc voorschijin kwam de lucht zat vol met Catharima's, en toen ik op roes om den opdrtogerigen naarn. te verdrijven, ontdebte ik dat de pit van mijn kaars op eeni van de oude boekdeelen rustite en de lucht vervulde met een geur van geschnoeid kalfsteer. Ito snoot de kaars en daar ik mij zeer on- behagelijk voelde onder den tovloedi van koude en voortdurende misselijkheid, ging ik overekud1 zitten en tegde het beschadigde deel open op mijn knien'. Hlet was een Testament van klein lettertype, dat vreeselijk muf rook; een schutbliad droeg als incriptie: ,,Boek van Catharina Earnshaw", en een datum van ongeveer een' kwart eeuw terug. Ik deed! het dicht en nam' een ander en nog een ander, tot ik ze al'le had onderzocht. Ca tharina had een uitgeltaen bibliotheek en de verval'lcn toestand, waarto ze verkeerde toon- de dat ze veel gehruitot was, al was het dan ooiki niet geheeli en al voor een wettig doel ternauwernood een hoofdstuk was ontsnapt aan eeni eommentaar met pen eni totot ten ininste dien schijn had het zoodiat elk stulfcje wit dat de dirukker bad overgelaten, er inee bedekt was. Soms warenl het losse zintnen; elders naini het den vonn aan van' een geregeld dagboek d'at met een' onge- sohoolde, Mnderajtoe hand was gekrabbeld. Bioven aan1 een: extra bllad (waarsatijmilijk een' ware schat toen' het voor het eerst onttfekt werd) aanschouwde ito tot mijn groot ver- rnaato een uitstekende caricatuur van mijn vriend Joseph raw maar krachtig gebee- toehd. Ilk begon terstondl belang te shelter to de van Schoorl een mooie gids. Aan de lunch leerden wij de keuken van het nieuwe hotel-pension kennen as een zeer goe- de. Het arrangement van de lunch leverde eenig ongerid op, doordat de deelnemers niet alien to een kring konden plaats nemen. Met het serveeren bleek men ook niet op de ont- vangst van zooveel gasten, die in zoo'n kor- ten tijd bediend moesten worden, berekend te zijn, doch dank zij de welwillendheid van een paar excursisten, de beeren Zeiler van Bergen aan Zee en Hoven uit Leeuwarden, die er da delijk bij waren om hun collega te assisteeren, hep alles onder de meest prettige stemming to den daarvoor beschikbaren tijd af. Wanneer hetl eenigszins mogelijk is, doet men to den zomer goed', om een lunch, waar zooveel menschen aanzitteni, buiten te geven. Men heeft dan ook de ruimte. Op den gestelden tijd, 1.28, vertrokken de verschillende afgevaardigden met hun da mes naar hun respectievelijke haardsteden, terwijl een deel van hen zich per auto's naar Bergen begaf, om vandaar ieta later te ver- trekken. „Alcmiaria" kan met trots op haar werk, dia,t voor onze streek van groote waarde is ge weest, terug te zien. Het is ons bekend hoe de voorbereiding van het vierdaagseh verblijf van de excursisten to Alkmaar en omgeving aan verschillende bestuursleden zeer veel ar- beir heeft gekost Zij verrichtten dien arbeid met liefde, omdat het hun een1 eer was er voor zorg te dragen, dat de afgevaardigden uit de verschillende streken van ons land met de aangenaamste herinneringen aan Alkmaar en omgeving zouden1 vertretoken. Dat zij. hierin geslaagd zijn, is hun grootste voldoeming. Dat een 17-tal burgers, om het weislagen te bevorderen, gratis hun auto's afetonden, waardoor het mogelijk was dat Alkmaar, tot groote verwondenng van de geheele streek met ruim 40 auto's uitkwam, is iets waar voor de burgemeester terecbt hen een woord van dank bracht Met voldoening mochten wij ccnstateeren, dat de excursisten dagelijks met gretige han- den de „Alkmaarsche Couranf' ontvingen, die hun' tot hun niet gertoge verwoudertog des inididags te 'Heiloo, Bergen en Schoonl wer den uitgereikt. De voorzitter van de A. N. V. V. gaf ons daarover zijn bewondering en vol doening te toennen en verklaarde ons, dat Alk maar ook to dit opzicht de victorie had be- haald. Het verfieugde ons uit den mond van zoo goed als alife cursisten met groote voldoening over Alkmaar te hooren spreken. Men stelt aan Alkmaar echter anidiere eischen dan aan plaatsen als Hborn en Enkhuizen. Wij wenschcn ons verslag te beetodigen met een woord van dank aan den heer P. Boendermaker uit Bergen, die zijn mooie au to ter beschikking van de persvertegenwoor- digers had gesteld. Wij waren daardoor in het gezelschap van den oorpulenten collega- correspondent van „Het Handelsblad" en kunnen ons daardoor nog lang amuseeren oyer don uitroep van' een boertje te Spanbroek, die bij het passeeren) van1 onze auto uitriep: „Kaik es wat sen dikke krengeni bkune dat." Zou 'dit ook ter bevordertog van het vreem- dleltogenverkeer bedoeld zijn? Provinciaal Nieuws UIT BERGEN. De leerlingen der openbare U. L. O. School oiaatoten Vrijdag een zeer leertrijk en pretig schoolreisje maar Amsterd'am, oin een bezoek te brengen aan het Stoomschip „Grotius" van1 de Mi|. Nederland" dat onbekende Catharina, en' begon dadelijk haar half vergane hyroglyphm te ontcijfe- nen. „Een vrecselijke Zondag!" zoo begon1 de paragraaf beneden. „I.k wou dat mijn vader weer terug was. Hltodiley is een afschuwelijk pl,aats\iervanger zijn gedrag jegens Heathcliff is wreed. 'HL en ik gaan ons ver- zetten wij begonnen er dezen a vond mee." ,,Den geheelen dag had het gegoten; we konden niet naar de kerk gaan; daarom nioest Joseph een bijeentoomst' houden op de vliering; en terwijl Hindiey en zijn vrouw zich benerien tooesterden voor een behagelijk vuiur 1en van alles dedien behalve bijbel l'ezen, daar sta ik voor to moesten Heat- cliff, ik zelf en de ongelukkige ploegknecht onze gebedenboeken nemen, naar boven gaan en in een1 raj op een zak met koren zitten, zuchtend en rillend, in de hoop dat Joseph ook zou rillen en1 ons zoodoende om zijns- zelfe wil maar een korte preek geven zou. IJidele gedachte! De dienst duurele precies drie uur, en toch had mijn breeder de onbe- schaamidheid uit te reepen, .toen hij ons naar beneden zag komen „Wat, is het al afge- loopen?" „Op Zondagavond pTacht men' ions toe te staan te spelen, ate we niet veel leven miaatoten; maar als we maar even gichelen moeten1 we in den hoek gaan staan!" Jul lie vergeet dat je hier een meester hebt", zei de tyran. „Ik zal den eerste die mij boos maakt eens goedi trakteeren. Ik sta op vohnaakte rust en stilte. Was j'ij dat, jon gen? Frances, lieveling, 'trek aan' zijn haar ate jij langs hem1 gaat; ik hoobde hem met zijn vtogera knappen. Frances took lustig aan zijn haar en ging toen op haar man's knie zittenen daar zaten zij! als twee kletoe kinderen, elkaar fcussend en een1 uur langs moneenjB pmtend dwaas gewauwel waar Zaterdag de reis naar Indie zou aanvaarden. Met groote belangsteling werden dd ver schillende bezienswaardigneden van een modern zeekasteel opgenomen en dikwijls stomien de kinderen verwonderd over hot comfort, 't welk men tegenwoordig op een schip aantreft, Eerst werd nog het Kontoklijk Palies op dm Dam bezichtigd, waarvoor door de kon ingin wel wil lend toestemmiing was ver- leend. Een opUchter. Verschillende wtokeliers in deze gemeente zijn het slachtoffer geworden van een blijk- baar geroutineerd oplichter. Een slank, blond persoon, van ongeveer 35 jaar, zonder baard of knevel, is Vrijdag naar hier gekomen en heeeft zich uitgegeven voor hoofd-ingenieur der Nederlandsche Spoorwegen, wist zelfs zooveel vertrouwen te wekken, dat men voor hem een locomotief requireerde, waarmeae hij quasi een inspectietochtje maakte. 'sAvonds vervoegde hij zich bij mej. Hellings, aan de Karel de Grootelaan, waar hij kamers huur- de, naar het heette voor zijn gezin, dat spoe dig met zijn auto's zou overkomen. Daar hij bleef overaachten, werd alles direct voor den nieuwen huurder to orde gebracht en gebruik- te hij daar het middagiftaal. Zaterdagmorgen heeft hij een bezoek gebracht aan verschillen de winkels. Zoo veraamen wij, dat bij het fi- liaal van Gebrs. Bervoets een tweetal cos- tuums, bij de firma Hopman en Kolmer ver- sdi-'llende reisbenoodigdheden, bij den heer Seewald een paar moiitoes, waar hij zijn qu- de schoenen in reparatie gaf; bij den heer Jansen een kistje fijne sigaren en bij den heer Schoonhoven voor plan. 400 een aantal' rin- geai heeft meegenomen, alles op zich1 en na- tuurlijk zonder te betalen. Blijkbaar tevreden met zijn tokoopen, nam hij bij de autogarage van den heer K. een huurauto om zich naar Utrecht te laten bren gen. 'sAvonds laat is de chauffeur met de auto weder te Bergen aangekomen en verna- men we nog het volgende: De pseudo-inge- nieur liet zich eerst naar Alkmaar brengen, waar bij de firma Bervoets een' paar hand- schoenen werd gekocht, eenige paren sokken zouden met de rekentog to zijn pension te Bergen worden bezorgd. Vervolgens ging de reis naar Purmerend, waar hij een to aam- bouw zijnde school moest bezichtigeni Daar de opzichtter niet op het werk aanwezig was, werd dezen in zijne wontog een bezoek ge bracht. Na dit bezoek werd naar Amsterdam gereden en eerst voor de Marine-kazeme stil- gehouden. De oplichter liep door de wacht en had een onderhoud met eenige officieren, waarna hij zich naar een zekeren dokter V. liet brengen. Na geruimen tijd binnen te zijn geweest, werd de tocht vervolgd1 naar Nieu- wersluis, waar hij aan het station eenige ba- gage in bewaring wenschte te geven. Daar men daar van geen 1000 terug had, leende hij van den chauffeur een bedrag van tien gulden. Toen werd de reis naar Utrecht voorigezet. In Utrecht werdi eerst nog een be zoek gebracht aan een eerste-klasse kleerma- ker, waarna de pseudo-tospecteur besloot te gaan dineeren. to een restaurant aangeko men, moest de chauffeur met hern aan tafel zitten. Em oogenblik zeide hij zich te moe ten) verwijderen om- aan ziju vrouw te telefo- neeren, doch hij moet nog teragkomen. iDe diauffeur kon met zijn auto zonder be- ialtog onverrichterzake naar Bergen terug- keeren. Toen de politie van deze zaak Zaterdag- middag de lucht kreeg en wist dat het doel wij ons voor zouden schamen." „Wij maakten het ons zoo gezellig ate on ze middfelen toelietem in den boog van de aanrech'tfcast. Ik had' juist onze boezelaara vastgehonden en ate een gordijn opgehangen toen Joseph uit den sial' kwam met een' bood- schap. Ffij trekt mijn wenk af, geeft mij een draai om mij® ooren en kraakt: ,.De meester nog maar pas begravem en Sabbath nog niet voorbij em de klank van het evangelie noig in juliie ooren en. jullie durfit zoo te doend Scbaam jullie je! Ga stil zitten, ondtongende kinderen! er zijn goede boeken genoeg ate je ze wilt lezen: ga zit ten en denk omi je zieLeni!" „Met deze woorden dwong hij ons zoo te gaan zitten, dat wij1 van het vervijderde vuur een flauwem stfaal ontvingen. die ons teestond! den telcsi te lezen van den rommel die hij ons toe wierp. „Ik had; geen zin to deze bezigheid. Ik nam mijln morsig boek bij den rug en smeet het to het hondenhok, met de verzekertog, dat ik een afkeer had1 van een goed1 boek. „Heathcliff trapte het zijne naar de zelfde plaats. Toen had1 je de poppen aan het dan- sen. „Mjeester (Hindiey P riep onze huiskape- laan. Meester kdm hier? Miss Catliy heeft den rag af gescheund van „De Hlebn der Za- ligheid", en Heathcliff heeft mijn zijn voet op het eerste deel van „De Breede Weg ten Venderve" getoapt! Het te zeer verderfelij'k ze op dezen weg te laten voortgaan'. O, de oude inan zou ze behoorlijk hebben afgeran- seld1 maar hij is weg Hindiey ijlde toe van zijn paradijs bij den jiaard, pakte een van ons bij de kraag en de ander bij den arm en slingerde ons in de achterkeuken, waar Joseph verzekerde dat „de NKkfcer" ons zou 'komen halen, zoo waar als we leefdtenen met dien tooost zoch- ten we ieder een aparten hoek om zijn komst af te wachten. Wandt wssolgd.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5