De Langs en de Moraaz Deposito's. deze been* nog .vat geparlementeerdi om bin- nen' te komen, tnaar de heeren gave® belet, en tenslottc kwam bet cbricht, dat Litwino niemand vddr 5 uur wilde ontvangen. Van den vreemdelin'gendienst vemain he blad, dat aankondiging is ontvangen, dat he Russische gezelschap in totaal uit 28 perso nal zal bestaan, die echter, zooals wij hier- bove® hebben! gezegd, nog niet alien zij® ge- komen. Met 14de officieele communique behelst de ontmoeting tusschen de heeren Litwinoff en mr. Patiin en liu'idt: Vanmiddag om 4 uur heeft in het Vredes- paleis ee® onderhoud plaats gehad tusschen den heer Patijn president van de niet-Russi- eche commissie, en den heer Litwinof, presi dent van de Russische commissie. De heer Litwinof was vergezeld van de heeren Kres- tinski en1 Sokolniikof. De heeren Krassin en Rakowski zulieni zich eerst later biji de Rus sische commissie voegen. De twee presidentcn hebben beraadslaagd over de beste methode en bet contact tus- schen de beide commissies tot stand te bren- gen. Daar de Russische commissie op het oogemblik slechts uit drie leden bestaat, is het noch tnogelijk, noch moodzakelijk dat zij zich> in drie sub-commissie9 splitst. De twee commissies zull'en voor het eerst met elkander in aanraking komen in de sub- commissies van de niet-Russische commissie. !De heer Litwinof heeft den wensch uitge- sproken, dat de dende sub-commissie, die van oe credieten. het eerst zai bijeenkomen. De indru-k die als beide nresidenten van •het onderhoud ontvangen hebben is bevredi gend. De president van de Russische delegatie, de heer Litvinof. heeft gisterniiddag om zes uur in het Oranje-Hotel te Soheveninge® ver- scliilleride mededeelingen1 aan de journ-alisten gedaan. C. -N. J. MOLTZER J.Ezn. f Te Amsterdam is overlcden 81 jaar oud. een bekend industrieel, de hcor C. N. J. Moltzer J.Ezn., lid van de firma Lucas Bols. De over- ledene heeft drca 25 jaar deel uitgemaakt van de Kamer van1 Koophandel en Fabric- ken alhicr, en had een aantal Jaren zittiing in den Gcmeenteraad (183718(93) en de Provinciate State® van Noord-Holland. HiET FERMIANENTE HOP VAN1 INTER NATIONALE JUSTITIE. Oiaterochtend 11 uur heeft het Parlement Hof van Internationale Justit'ie in dc kleine rechtszaall van bet Vredcspaleia dc behande- ifnfr voortgezet van de kwestie van de braoe- milng van den -Nederlandschra arbeidersafge- vaard'igde ter derde intemationale arbeids- canferentie. ONTWERP WACHTGELDREOELINO. De regeering heeft, zooals we reeds meld- den. een nieuwa wacbtgeldregeling voor bur- gerlijke Rijksambtemaren ontworpen. De boofdpunten der voorgestelde regeling komea in't kort hier op ncder: Aan een burgerlijk rijksambtenaar wordt wachtgeld toegekend gedurende een tijdvak, gelijk aan zijn diensttijd, ten bedrage van: a. indien hij ten tijde van het ontslag kostwinner is Van een gezin, gedurende de ■eerste drie maandon die laatstelijk genoten wedde en daarna 70 ten honderd daarvan; b. in de overige gcvallen, gedurende de eerste drie maanden die laatstelijk door hem enotcn wedde en daarna 60 ten honderd aarvan. Ann een burgerlijk rijksambtenaar wordt wachtgeld toegekend gedurende drie maan den, vermeexderd voor hem, die ten tijde van het ontslag kostwinner van een gezin was, met een maand voor elk jaar door hem vol- brachten dienttijd, tot een maximum van in totaal een jaar. Het wachtgeld voor deze ambtenaren bedraagt gedurende de eerste drie maauden't bedrag van.de laatstelijk ge noten wedde en daarna 70 ten honderd daar- i van. In buitcngewone gevallcn kan hot wacht geld tot ten liooustc 70 ten honderd van het laatstelijk genoten wachtgeld voor een be- paalden tijd na het verstrijken der vorenexm- schrevea.termijnen worden voortgzet Wanneer de wnchtgelder nieuwe ver- dlensten nxaakt, worden deze van 't wadit- geld afgetrokken, voorzoover zijn inkomsten daardoor zijn vroegere wedlden zouden ovcr- treffen. Doet hij omtrent zijn bi|verdiensten gecii of onjuiate meclcdeellngen. dan kan zijn wachtgeld geheel of gedeeltelijk worden in- getrokken. weigert een waclitgelder een hem Himgebodcn openbare posltie, welke hem re- dclifkerwijs zou kiupnen worden opgedragen, dan ondergaat zijn waclitgeld een vermlmie- ring voor ocn bedrag waannedo het wacht geld, vermeerdeid met de vrezuimde Inkoms- ten, de laatstelijk genoten wedde zou hebben overtchreden. Het wachtgeld vervalt zoodra de betrokke- ne in annmerking komt voor pensloen of als iilj iii het huwclljk treedt. Wachtgeld kan ook worden toegekend nan den ambfcuaar, die ontslag vraagt, nadat hot voonicmen hem la medegedeeld, om zijn be- hckkiug op te heifen. SCHOO'LO L LDREO E L I NO De minister van onderwijs had in October 1021 in een oirculaire betreffendc die school- gddheffing hij iict lager onderwijs tnecge- deeld dat een schoolgeldregeling naar net werkelijk inlkomen en niet naar het belaStbaar inkomer het meest beantwoord aan de strek- king van de wetrtelijke bepalingen ten deze en dat het gezinainikomen buiten beschouwing moet blijven. - Op verzoek van zijn arabtgenoot van bin- nenlandsche zaken en in overeenstemming met zijn zienswijze, heeft de minisiter voor- noemd thans aan de gemeentebeslturen doen berichten, dat hij toelaatbaar acht dat cinder het werkelijk inkomen in deze versltaan wordt het gezinsinkomen/ d. i. het inkomen van het hoofd van het gezin, vermeerderd met inkom sten van inwonende gezinsleden. All AliffC ocn zakj° J- p's A Awj Grenadinesaus in ieder pakje A. J. P's Amandeltjes-puddiag. Tijdelijke Reclame. Uit de Pers DE HOUTDORPSCHE MOORDZAAK. Het Weekblad v. h. Recht schrijft: Wij moeten met een enkel woord rekenschap geven van den hoogst pijnlijken indruk, ge- De nieuwsto stoffeu voor kloeding naar maat GEEST1RSPVGEL 5. F. VAN 'T IIULLENAAR. wekt door de wijze van behandeling van het misdrijf te Houtdorp voor de rechtbank tc Zwolle, een indruk die bij zeer velen niet an ders zal zijn geweest dan bij ons. De kwestie, waarom het ging, is eene zeer oude, doch zi deedi zich ditniaal voor in haar scherpsten vorm. Drie personen werden verdacht te za- men bij het bedoelde misdrijf betrokken te zijn. Een hunner legde eene omstandige be- kentenis af, waarvan de inhoud kwam ook ten nadeele van de twee anderen. Deze bleven ontkennen. Om nu de verklaring van den een te kunnen gebruiken als bewijs tegen de anderen werd de zaak gesplitst; dan zou de formeel medebeklaagde als getuige kunnen worden gehoord. Dat op die wijze aan de wet geweld wordt aangedaan, is voor betwis- ting wel niet vatbaar; zij, die deze methodie voorstaan, passen haar toe, omdat zij meenen alleen op deze wijze de veroordeeling van schuldigen te kunnen verkrijgen en om dat in hun oog zeer groote en reclitmatige belang, hebben zij mating aan de wet I oen nu de eer ste bcklaagde in zijn afzonderlijk behandelde 7Aalc voor den rechter verscheen, kwam hij geheel op zijne vroegere bekentenis terug. De waarde van die herroep>ing blijft hier geheel buiten bespreking; zij is voor de kwestie waarom het gaat zonder belang. Door die herroeping werd de mededader als getuige in de tweede zaak waardeloos, het O. M. wilde hem echter, na rijp beraad en nachtelijk over- leg, als getuige niet loslaten. De verdediger in de tweede zaak wilde toen van de recht bank gedaan krijgen een hooren buiten eede op grond van art. 165 Sv., doch slaagde daax- in niet. De getuige werd onder eede gehoord en bled als getuige bij zijne als beklaagde af- gelegde verklaringen, cl.w.z. bij de herroeping z,ljncr bekentenis. Toen trok die officier van justitie de conscqucntie uit zijne opvatting; ceumaal a gezegd hebbendc, wilde hij ook b zeggen: hij requireerde rechtsingang wegens meineea en schcwsing der zaak. De rechtbank durfde die consequentie niet aan en wees het rejuisitoir af. Toen bleek dat de offider In zijne aanklacht vooraamelijk had gebouwd op de verklaring van oen persootiL d/ien de wet om zijne hoedanlgheid als medebeklaagde niet als getuige wil; nu deze als getuige weg- vlel, d.w.z. nu zijne bezwarende verklaring niet mocr kon worden gcbruikt, word het be- wijsmatcriaal te zwak en werd vrijspraak ge- vorderd. Wij onthouden ons van verdere ultvoerige beschouwingen, de zaak spreekt voor of ne ver tegen zichzelf. Wanneer hier een meineed werd gepleegd, komt de hiorede schuld daar van voor rekening van O. M. en rechtbank, zeide de verdediger in de tweede zaak. Inder- daad, zoo is het. De beklaagde in de eerste z.aak had ontkend. Die ontkentenis moest worden gegerbiedigdmen mocht haar niet stelen tegenover de verplichting om als getui ge onder eede de waarheid te zeggenhet scheppen van een zoodanig conflict Is met de beginselen van het moderne strafproces ge- Iuiddg In strijd, moet als onbehoorlijk wor den aangemerkt, Daarbij komt deze andere vraag: Is het julst eene beschuldiging en ver- volging door te zetten, wanneer het bewijs voor een belangrijk deel moet steunen op de verklaring van een pcrsoon, die, z,eker for meel, in zijne hoedanigheid van medebeklaag de als getuige zou moeten worden afgewezen. De behandeling van de strafzaak van Hout dorp voor de icwolsche rechtbank bevat geenc frnak bladziide in de geschiedenis onzer straf- rechtspleging. Uemengd TABAKSWET. Onder verwijzing naar 'het modlegedeelde m de Ned. St. ct. van 26 cin 27 Mei, n° 122, wordit tor kennis van belanghebbencton ge- bracht, dat sigarcn, die niet sltuksgt-wijs zijn geregeld, doch die door fabrikanfcen op of na i dezcr zijn afgeleverd in van zegels voorziene verpakkingen van 25, 50 en 100' sluks, en voor zoover wettelijk toegelaten, in verpiikkingen van 250 sltuks. door kPdn- landelarcn ook godumide de maand1 lull 1922 ios mogen worden ver'koclit en arge- eveni, mlts het op de verpakking voorkoimcn- de belastingszegel, dadelijk nadat die ver- aakking ledig is, wordt vcinietigd door ver- wijdering van het zegol of althans van dlat OrieeDte waarop de kleinhande'prija voor- tomt: de hicrbedoeldo sigarcn moguni echter niet cloor kleinhandelaren buiten de van zegel voorziene verpakkingen worden In voomad gehouden. Het vomistaandn geldit ook ton aanzien van verkoop op mark ten, enz. Ook fab likan'tenrwinkeliers, diie onltlieffing id)ben geikregea van het bepatflde bij an. 23, tweede lid, en artl'kel 40 der Tftbabwd, mogm gedurende de maand Jul! 1022 nief stuksgewijs gezegdde losse sigarcn uit hun wink-el ailcvii'on, ooik al mocht nun In dc ver- eende onltlieffing die verpllch'ting zijn opge- egdl om van af'l Junl 1922 sigaren niet an- ders dan sfcuksgewijs gezegeld te vorkoopen of In voorraad te hebben: de af levering moet echter plaats hebben uit van zegel voorziene verpakkingen, terwijl het zegel moet worden vernietigd, zoodra de verpakking ledig is. Fabrikanton-winkeliers, die een aanvrage om ontheffing van de bepalingen der opge- melde wetsartikden hebben ingediend, waar op nog niet is beslist, mcgen evenzeer op den evenbedoclden voet niett stuksgewijs verzegel- de sigaren gedurende de maand Juli af- leveren. De aandachj; wordt er ui'tdrukkelijk op ge- vestigd, dat zij, die van deze guns/tige be- oopen, dat de hun op grond van artikel 88a der wet verleende ontheffing wordt inige- trokken, of dat eend oor hen gevraagde ont- refing nielt wordt verleend, terwijl zij-, wien eene zoogenaamde markt- of vemtvergunning is verieend, bij miisbruik als bovenbedoeld, op in trekking dier vergunning hebben te reikenen. In verband met de mioeilijkheden, welke let gevolg zijn van het alleen te Haarlem verkrijgbaar sMlen van zegds en- bandlerol- len, heeft het Verbond van- Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in- Nederland zich tot den minister van financial gewend- met let verzoek deze zegels en banderollen in centra van de sigarenindustrie in origineele vell'en verkrijgbaar tie willen stellen bij de ontvangers der belastingen. VEREENIGING VAN NOORD- HOLLANDSCHE WATERSCHAPPENv In „Krasnapolsky" te Amsterdam werd Maandagmiddag de algemeene vergadering gehouden van de Verceniging van Water- schappen in Noord-Hollana. De vergadering werd gepresideerd door dien heer R. Kaan, van WieringeTwaard, die aOereerst een woord vani welkom toeriep aan de pers, voor het eerst tegenwoordig. Bijna alle groote waterschappen in Noord- HJolland djn toegetreden- en bet bekend ma- ken van het werk der vereeniging door de pens was dan ook zeer noodig. Door de beantwoording van de rondgezon den vragenlijsten kwam belangrijk materiaal in het bezit van het bestuur. Spr. gewaagde van de ondervonden wel- willende medewerking van rijks- en provin- ciale autoriteiten. Hoewel wij steeds pal zul- len staan waar het geldt de behartiging van onze ideeele belangen, toch zal men er van overtuigd moeten zijn, dat onder de tegen- woordige omstandigheden het ernsiig bestu- deeren der materieele zijde een gebiedende eisch is. Wij alien weten welke moeilijke tijden door de bewoaers van het platteland thans worden doorgemaakt, hoe wij ons tot het uiterste moe ten inspannen om het hoofd boven water te houden. Wij zullen de grootste zuinigheid hebben te betrachten, om het veratioorde even- wicht tusschen uitgaven en ontvangsten te herstellen. Het is deze wetenschap, die ons sterk doet gevoelen de plicht om de grootste inspanning te getroosten bij de vervulling van onze taak als bestuurders van waterschap pen, opdat wij door een goed en zuinig be- heer onzen ingelanden den thans zoo moeilij ken strijd om het bestaan te kunnen- verlich- ten en vergemakkeUjken. De Vereen. zal hier- toe zeker veel kunnen Mdragen en spreker hoopte, d'at ook de besprekimgen daartoe zou den strekken. De 8ecretaris, de heer van Amstet, van Alk- maar, las hicrop de notulcn, die onveranderd werden vastgesteld-. Medegedeeld werd, dat het bestuur den se cretaris-pcnningmeester benoemd had voor den tijd van 3 iaar. 5 Leden waren toegetre den, zoodat thans het aantal leden 131 be draagt. Destatuten zijn niet-goedgekeurd! terug ont- vangen. Het bestuur zal alsnog trachten ze ongewijzlgd goedgekeurd te krijgen. De secretaris las hierop een verslag over den tocstand van de Vereeniging. meruit bleek, dat de contributle voor de Waterschap pen sliechits 1 cent per HLA. zal bedragea Tot juridisch adviseur was Mr. Offers te Alkmaar gekozen. Met de firma Knegt te Amsterdam was een overeenkomst gesloten voor het verzekeren van de elgendoirunen der leden. De heer Peeck te Schoorl was tot lid! van- de commissie van Hollands Noorderkwartier aangewezen Inzake het rapport over het te verwachten voordeel van de zoetwatervoor- ziening in Noord-Holland door de droogma- king van de Zuiderzee. Het groote vooraeel daaraan verbonden werd vooropgesteld. Bestuursleden zijn de heeren: P. Kaan te Wieringerwaard, S. W. de Clercq te Haarlem- mermeer, E. Vas Visser te Aarden-hout, C. G. de Jong te Hilversum. W. J. Kerakamp te Edam, A. J. Peeck te Schorf, H. Vijn Hz. te Twisk en van Amstel te Alkmaar, secretaris De rekening, bedragende in ontvangsten 1710,97, In uitgaven 1126, batig 6aldo 584,97, werd goedgekeurd. De heeren R. Kaan en S. W. de Clercq, die periodiek aftraden, werden als bestuursleden herkozen met algemeene eteammen. De voorzltter verliet hierop de vergadering, die verder gepresideerd werd door den vice- voorzitter, den heer Vas Visser. De heer Slot (Haarlemmermeer) was bij't jaarverslag getroffen door het ingenomen standpunt van het bestuur inzake het snel varen van motorschulten in poldcrslooten. De polders moeten hun kaden dan maar zoodanig maken dat ze van het snelle varcn gcen hinL der ondervinden. Spr. was getroffen door het innemen van dit standpunt. Haarlemmermeer heeft ontzettend veel last van dat snel varen Spr. zou dan ook niet gaarne zien, dat de vereeniging in deze den geest van het bestuur volgde. De voorzitter was van- mcon-ing, dat de op ponent hot standpunt van het bestuur niet uist had begrepen. Er is geantwoord, dat snelheidsbepalingen gemaakt kunnen worden, maar dat ook bet oog gehouden moet worden op het algemeen belang, dat ten zeerste ge- baat is bij sneller vervoer. Elk Waterschap is echter gerechtigd snelheidsbepalingen te ma- cen. De heer Pijper oordeelde, dat men aan de Waterschappen voor leverantien van- machine- onderdeelen geen bepaalde firma moest aanbe- velen. De heer Breebaart informeerde in hoeverre aan het bestuur van een Waterschap de ver plichting opgelegd kan worden de aijken zoo danig te maken, dat ze weerstand kunnen bie- den aan den golfslag door het varen- met snel varende motorschuiten veroorzaakt. De voorzitter deelde inede, dat die macht berust bij Ged. Staten. Hoever die macht rijkt kan spr. niet zeggen. IHiet bestuur had- inzake het leveren van machi-ne-onderdeelen slechts mededeeling ge daan van eon firma die bel'angnijke borting wil geven. Ieder is echter vrij. De heer Breebaart was het met den heer v. Slooten eens, dat voorzichtigheid betracht moet worden met het adviseeren, dat met het oog op het algemeen belang- de dijkeo moeten voldoen aan eischen die de snel varende mo torschuiten stellen. De secretaris las het schrijven voor, In dieze aan Ged. Staten verzonden. In dat schrijven werd medegedeeld, dat he gebruik van het openbaar vaarwater een punt van ernstige bespreking in- de bestuursverga- dering heeft uitgemaakt. Ofschoon de verga dering erkende, dat de waterkeeringen van verschillende Waterschappen schade onder vinden door het gebruik dat van het vaarwa ter wordt gemaakt, was zij toch van oordeel, dat het toenemend verkeer te water niet mag worden belemmerd door te straffe politiebe palingen. De door mechanische kracht bewo gen vaartuigen nemen toe, terwijl de diep- gang der schepen hoe langer hoe grooter wordt, zoodat ook de vaarten- aan zwaardere eischen dienen te kunnen beantwoorden. Men mag niet over het hoofd zien, dat goed vaarwater het vervoer bevordert. Wat aan verzwaring van dijken wordt uitgegeven, kan door vermeerdering van welvaart ruim- schoots door verbetering van het vaarwater rente afwerpen. Het bestuur ziet dan ook in, dat de water keeringen zich aan het moderne verkeer diie- nen aan te passen. Dit neemt niet weg, da-t de te nemen maatregelen tegen te groote snelheid tot het gezag van de Waterschapsbesturen behooren en dit is voor elk Waterschapsbe- stuur verschillende. De heer Breebaart vond, dat wanneer de snelheid in het algemeen bevorderd moet worden, de Waterschappen om daaraan met de dijken te kunnen- voldoen, steun van andere lichamen behoorden te ontvangen. Het WateT- schap de Mijnze zou diaanioor anders te zeer lijden. De voorzitter vond de conclusie van den heer Breebaart onjuist. De Schermer kan- de Mijnze niet verplichten de dijken te verzwa- ren. Er wordt in het schrijven alleen gezegd, dat de dijken een normale snelheid- van mo- torvaartuigien in de vaarten- moeten kunnen weerstaan en dat alleen tegen misbruik de wa terschappen door bepalingen moeten kunnen lngrijpcn. De heer Breebaart wees er op, dat de dij ken van de Mijnze berekend waren op het ge- wonc verkeer. Hij bleef het verkeerd vinden, dat de polders de lasten voor de verzwaring van de dijken moesten dragen, terwijl de ver zwaring noodig was voor Het algemeen be lang en dus niet alleen- een polderbelang dien- den. De heer Kerakamp wees er nog eens op, dat de Mijnze niet gedwongen kan worden de dij- kn te verzwarcn. De Scnermer kan wel aldaar bepaline-en m-aken over de snelheid aldaar. De Mijnze kan dat niet. Men had hier met een bijzonder geval te doen. V66r alles moest men echter zoo weinig mogelijk het verkeer belemtneren. Alleen tegen imsbruik moeten bepalingen worden gemaakt. De heer Koster, voorzitter van den polder Mijnze, deelde mede, dat de dijk, toen de ijs- brekers gebruikt werden, hevig trilde. Met de Schermerdijk was dit zelfs het geval. Spr. wilde het sneller varen niet tegengaan. De dijk is van dicn aard, dat gewone motorvaar- tuigen gerust de ringvaart kunnen- passeeren. Die dlijlk wondt good onderiiouden, doch Is voor zulke zware ijsbrekers niet bestand. Spr. zou gaarne zien, dat het bestuur pogingen in het wer-k stelde om de ijsbrekers te weren. I 'De heer C. de Boer rz. (Heiloo), vond het een eigenaardigen toestand dat sommige mo- torschippers finaal afhankelijk zijn van aan- grenzende Waterschappen, die de ringvaarten in behoer hebben. Dit was met den Mijnze en dent !Eilan<ispolder hiet geval. Het verkeer neemt toe, wanneer dit nog meer het geval wordt, worden de kosten voor sommige Wa terschappen te bezwarend-. Spr. meende dan ook, dat middekn beraamd moesten worden daarop iets te vinden. In beginsel wilde spr. pogingen in het werk stellen om te trachten steun van de provincie tc verkrijgen. De heer Peeck decide mede, dat de Uitwate- rendc Sluizen era bepaling hebben, waarbij het gebruik van ijsbrekers bij iis van 5 c M. dikte is verboden. De goedkeunng op deze be paling is echter nog niet verkregen. Dc voorzitter oordeelde het gegeven ant- woord dat waarvan 't meest piract'isch resub aat is verwachten. Spr. gaf in overweging t 2e gedeelte van het antwoord ter harte te ne men. Heeft men dan gera succes, dan kan men nog met dc bezwarcn hier naar voren ko men. De practische weg is voorloopig overleg plegen met dc eigenaren van de ringslooten. Spr. sloot hierop de vergadering. HET WONEN VAN AMBTENAREN BUITEN DE STANDPLAATS. De minister van finandSn heeft, naar de Ned. meldt, een drculaire gericht tot den di- recteur da- directo beliistlngen enz., registra- ie en domcinen, en ingenieurs-verificateurs van het kadaster, waarin gezegd wordt. dat er bij voortduring vele nnnvragen inkomen van ambteimarcn om buiten hun standplaats e mogen wonen. Nu de toestandeu op wo- ninggebiod niet mcer zoo abnormaal zijn, is let toenanen van het aantal alleen daaruit te verklaren, dat peosronlijke belangen wel wat veel op den voorgrond worden gesteld. In dien cfe minister op den tegenwoorcligen voet voortgaat met het nanen van gunstige be- schikkingen zal de betrekkelijkc verbodsbepa- 'ing 8poiedig een doode letter- zijn. Dit zou ongewenscht zijn, dlaar het in het algemeen ten goede komt, dat een ambtenaar op zijn standplaats woont. Het wonen buiten de standplaats leidt bij lichte ongesteldheid al -spoedig tot verniim en ook hiertoe wat het Ireginnen en eindigen der werkzaamheden meer geregeld worden naar de uren van aan- komst en vertrek van vervoermiddelen, dan naar de eischen door het werk gesteld. Daar- om verzoekt de minister den ambtenaren, aan wie een vergunning om buiten de standplaats te wonen tot wederopzegerens is verleend aan :e zeggen, dat deze met 1 Mei 1923 eindigt en dat niet dan op aanvraag en om bijzonde- re redenen op verlenging kan worden gere- cend. Aan hen, wien de vergunning tot een bepaald tijdstip is verleend, kan thans mee- gedeeld worden, dat deze na 1 Mei 1923 niet verlengd zal worden dan om bijzondere re denen. Het li-gi> in 's ministers voornemen om in ret vervolg geen andere afwijking van de verbodsbepaling toe te staan dan aan -ge-, iuwde ambtenaren, die op hun standplaats werkelijk geen onderdak lnmnen vinden of niet anders dan tegen een huurprijs die 15 pet. van de bezoldiging overtreff. HERZIENINOSAA'NVR AGE AFGE WEZEN. De Kamer voor Strafzaken van deni Hoo- gen Raad heeft in hare laatste zittin-g v66r de vacantie, afgewezen de aanvrage om her- ziening van een vonnis der Rechtbank te Zutp-ben, met veraietiging van een vonnis- van den Kantonrechter aldaar waarbij H. J. Ei- lers, fabrikant te Leiden, is veroordeeld tot geldboete of hechtenis wegens het onbevoegd uitoefenen van het beroep v. geneeskundige (welke aanvrage was ingediend door de heer C. Boerendonk, predikant to Schennerhorn). BRAND DOOR SCHULD. Omstreeks 1 uur gistermiddag werd in het Seinpostgebo-iw te Scheveningen brand ge- alarmeerd. Het bleek, dat op het dak werk zaamheden werden verricht door een jeugdig loodgietresknechtje, dat tegen het verbod van B. en W. in met een vuurpot daarop werk- zaam was geweest. Terwijl de jongen aan het schaften was, schijnen vonken uit den pot zich te hebben meegedeeld aan den dakrand, waardoor het dak even vuur heeft gevat. De brandweer was dadelijk ter plaatse en blusch- te in een ommezien de vlam. Op last van de politie is de jongen voorloo- pig opgesloten, als verdacht van het veroorza- ken van brand door schuld. DE GESTOLEN REMBRANDT. Aan de „Kunstchronik" wordt uit Stuttgart gemeld hoe de diefstal van Rembrandt's „Pau- lus in de gevangenis" zich heft toegedragen de twee dieven hebben gebruik gemaakt van den bliksemafleider can op het dak aan den noordkant van het gebouw te komen- en zoo de glasbedekking stuk te slaaiv Door het gat in net bovenlicht liet een hunner zich neer aan een strik in de zaal, nam het stukje uit de ,lijst en verliet weer langs denzelfden weg het museum. Het gestolene werd in tusschen reeds te Londen teruggevonden OPHEFFING INSPECTIE M1LITAIRE ADMINISTKATIE. Met zekerheid kan worden vermeld, dat de inspectie der Militaire Administratie wordt opgeheven DE RE IS VAN DE KONINKLfJKE FAM1LIE NAAR NOORWEGEN. De „Batavier V" is Zaterdagavond half ze- ven te Vagsdal Sorfjord aangekomen. ONEERLIJKE MEDEDII^G-ING. Mr. dr. F. Donker Curtius is, op uitnoodi- ging van de Nederlandsche Orgauisatie van ae Internationale Kamer van Koophandel, naar Parijs vertrokken, om deel te nemen aan de besprekinccn, welke het desbetreffend co- mltd van die Kamer aan het vraagstuk van de oneerlijke mcdedinging zal wijdra. Mr dr. F. W. G. G. Snijder van Wissekerke, die als vice- voorzitter van het Comite in de maand Janu- ari j.L te Parijs aan de werkzaamheden had deelgenomen, heeft om gezoudhcidsredenen afgezien van zijn voornemen om zich eveneens daarheen te begeven. De besprekingen hou den verband met de eerlang te 's-Gravenhage te houden Internationale Conferentie, betref- fende een herziening van de bestaande tracta- ten op het stuk van bescherming van den m- dustrieelen eigendom. ACTIE VAN SPOORWEGPER- SONEEL. Vrijdag had een deputatie uit den Neutra- len Bond van Spoorwegpersoneel een onder houd met den Minister van Waterstaat inzake door de directie der Ned. Spoorwegen inge diend voorstel tot 10 pet. loonsverlaging van het werkp-laatspersoneel, welke loonsverla ging door verlenging van de arbeidsweek tot 54 uur gecompenseerd zal kunnen worden. Op een vraag van de deputatie, welke waarde moest worden toegekend aan de p-crsberich- ten, dat de minister de loonsverlaging onder zckere voorwaarden reeds zou hebben toegc- stemd, antwoordde de minister, dat zijnerzijds nog gear enkelc beslissing was genomen. In den brcede werd het standpunt van den Neu tral-en Bond uiteengezet en gcw-czen op de uitspraak van het in die organisatic georgani- scerde werkplaatspersoneel, welke uitspraak luidde, dat betrokkenen de rechtmatigheid der loonsverlaging niet erkranen, en onder geen beding verlenging van den arbeidstijd wen- schcn. De Minister zal bij het nemen van zijn beslissing met de gemaakte opnrerkingpi re kening houden. IN IfiET WATER G-EREDEK Zondagmiddag ongeveer kwart over 5 is een eenmanswagra van de tramLijn Over- veeniUiaarlem, komende van Overveen, bij! den viaduct aan- den Verspronokweg gedeel- eliij.'k in het water geredan. De wageu-voender en de dlrie passagicrs fcwamen met den- schrik vij. Iiet verkeer op de llijn Overveen-—Haar- erai is dien geheelen avond gestoondi geweest. DIE NIIEIUWE INTERNUNT1US. 'De Tijd meldt: Zondng ontving mgr. Orsen-igo de bl»- schop-swiijdiing, uit deliaindm van kardi-nnal Oaspam; hierhij- waren o.a. tegenwoordig de NVdierlandschc igezant biji den Helligen Stoel, kardinaal van Rossum, de ledra van de Hollandsche kolonie en een vertegniwoor- diger uit Milaan. 'Hiji vcrtrekt vanavond naar den Iiaag. KDRTE BiERIOHTEN. Zondag heeft de Zweedsch-Neder 1 and- sche Vereeniging haar jaarlijksche bijeen- comst gehouden, welike door een groot aantal 'eden werd' bijgewoond. Telegrammen vanheden TECHMSCHE HOOGESGHOOL. DELFT, 26 Juni. Geslaagd is voor het propaedeutisch examen voor Werktuigkun- dig Ingenieur de heer A. E. F. van Cap- pelle, Alkmaar. ProTinciaal Nieuws UIT ENKHUIZEN. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft, met de stemmen der socialistische raadsleden tegen, besloten de 48-urige werkweek in te voeren, en dit toe te passen bij die arbeidera, die hiervoor in de termen vallen. Bij de benoeming van een hoofd voor een der Openbare scholen, stelde de heer Visser (S. D. A. P.) voor, punt 8 der vragenlijst voor sollicitanten, waarin gevraagd wordt ot de sollicitant op den voorgrond treedt in po- itieke of godsdienstige actie,* te schrappen. Na dirukke discussie werd dit punt aangekou- den voor de volgende vergadering.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2