DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. *0. 151 Hontkrd Tier en twintigste Jaargang DONDERDAG De Haagsche conferentie. v. Feuillet^n. Stormachtige hoogten. 29 JTM 1922. Abonnementsprijs blj rooruitbetalinK per 3 maanrten f 2.-, fr. per post f 2.50. Bewijen. 5 ct. Artvertentiepr. 25 cl. p. re??ol, prootere letters naar plaatanilmt* Brleven franco N.V. Boek- en Uamleisdr. v.h. llerms. Foster Zoom, Voordam C'J, Tel. Admlnistr. No. 3. Bodaetie No. 33. Nadat wij ooze voarfloopige beschouiwto- gem zoover gehracht hadden, dlat de gevol- geen ooze aandadit gtogen vragen, is de con ferentie werkelijk op den '15deo] Juoii geo- peud door onzen minister van boitenl andsche zaken.. Wat wij van de bijeenkanist kunnen verwachten, en hoe aij wordi: opgevat door de deelnemiera zelVe, blijkt zeer holder uit de woardem van den heer Hilton Young, den afgevaardigde der Britsche natie. IHH zeide oa.: Miaar Genua ia Den Haag met. In Den iHaag is men eenerzijds meer beperkt dan te Genua, andenrijdis biedit het meer mo- geldjlkfaedien en worded en. Deze oonferentie is er igeen van hooge staatsHieden of lager geplaatste politici, miaar zaj wordt gehouden in de meer nedenige sfeer van de zakenmen- schen, wien men echter groote kemnky van zaken1 en verdienste niet kan ontzeggen." Het is opvallend, hloe nauwkeurig hier in kenm- achtiige woorden, precies dezelfde opvatting verdedigd wordt, wdke te dezer plaatee in vorige ardkelen alia de eenig juisile is gepo- aeerdl. Terecbt zegt me®, in beleefde tenmen na- tuurlijk, d!at de hooge heeren in Genua luchtkasteelem gebouwd hebben. De nuchtere zakenmenscheu in Denl Haag zulleo eerst eens het vuile werk doeo en eea fundament leggen, dan kan men later zien, of er ook Ge- nueescne ludhitoastedten zijn, die gesteund door het IHaagsche fundament, werkelijk kunnen! bestaan. De z.g. „vooroonferentie", waaraan alleen de niet-Russdsche oommissie dieelnam, is goed en glad verloopen, en de voorzitter, de heer Van Karmebeek, ikon met redht over het ver- toop daarvan tevreden zijn. Miaar het ging in deze vooir-confer en tie ook alleen maar om de vraag: wie zaj meedlocn met de bespre king der Kussen? Heft bledc op den duur, dat alien wiiden behalve Albanie, d'at echter nauwelijks onder de vierde-rangs mogendfae- den thuis behoort. Nu echter binnemkort de ei genii jkc con'fe nentie met de Russeni ©aat beginnen, diringt ziichi wear de vraag op: Wat ziuUc® of kun- nen de resultaten zijn? IDe Russische fcwcstie is Mijlkbaar mi 3 deeLen to splitse®. Er zijn tenminste 3 sub- commissies6oni voor de particuliere eigen- dommcn onder wanzxtterscha p van den En- gelschmian sir Philip Lloyd Greame, can voor de schuMen onder den- Franschman Alp- hand, cn tern voor de crodieten. onder leading van deni Italiaan baron Romano Avezzano. Hfet doel is dus bljlkbaar Rusland op de been te helpen, imdien het zich daartegai- over verbimldt zdjlne eohuldlen te betalen en den particulieren eigendom te erkennen. Zal Rus- land op deze voorstellen in kunnen1 gaan? Oogenschijnlijk is de opzet heel mooi en toe- gevend, maar wanneer men de kwestie na- der overlegt, ziet men dat Rusland heel veel concessies moet dden, en daartegcnover hc- trekkelijk weinig gebodeni krijgt. En de Rus- een zijn slimi gcooeg om te weten, dat Euro- pa er nooit bovenop kan kamen zwolang feland- niet meedoet. West-Europa heeft Rusland dus even hiardl noodig als omge- fceerd Rusland1 West-Europa. Wanneer men nu van Rusland edscht, dat het z'n enonnc schuldenlast erkennen zal, en omdat het daarvan unissdhien op het oogenbliik geen rente en1 aflossing uit eigen middelen kan be talen, cmffieten will verstrelkken, dan is dat een even groote hwlp, als wanneer men een echip, dat in den Grooten Oceaan dreigt on- dier te gaan, naar den Atlantischen Oceaan DlreoteurG. H. KttAR. sleept om te zien of het daar drijvende blijft. Machines moet iRusland op het oogenblik hebbeni, en organisatie. Het moet weer in de gelegenhedd gesteld worden zelf als produ- canit op te faeden. Het is to hopen, diat de nuchtere zakenmenschenzooals de heer Hil ton Young de gedelegeerden tor vergadering kwalificeerde, ook daaraan zullen denken. UoofdeoducieurTJ. N. A DEM A.. Proyinciaal Nicuws De aanvrage van de Bergensche School* vereeniging inzake do bonwaaavrage van een U.L.O. en L.O. School, raining £138009.in behandeling bU Gedepn- teerde Staten. In het Gouvemementagehouw te Haarlem werd gister ten' 12 ure door Gedeputeerde Staten' in openbare zitting behandeld de door den raad van Bergen afgewezen aanvrage van den Bergensche Schoolvereeniging inza ke het bouwen van een Uioschool met lagere school. De getmeente werd vex tegenwoordigd1 door den burgemeester en den secretaris; de oolvereeniging door de heeren Bijneveld, de Heer .Kloots, belliger en Maschmeijer, ter- wijl als belangsitellienden aanwezig waren de raadselden Botman en Siwaan en de heeren Baretta, Beets, Van Veen en Brugman. De commissaris der Koningin Jhr. Mr. Roeel deed mededeeling van de gang van ngkoi 7 October had de schoolvereemgrng aan den raad een adres gericht om voor het stichten van1 de school overeenkomstig de wet die gelden1 beschikbaar te stellen. Met inbe- grip van den grond waren de kosten ge- raamd op 13800. De aanvrage was voorzien van alle be- scheiden volgens de wet, met een opgave van 60 leerlingea voor het gewone lager on- derwijs en 24 voor het UIo. 4 Januari, dus binnen de wettelijke tennijn, was op deze aanvrage door den raad afwij- zend besohikt, waarvan 5 Januari aan het schoolbestuur mededeeling was gedaan. Het schoolbestuur kiwam 30 januari tegen deze afwijzende beschikking in hooger beroep in een zeer uitvoerig bezwaarschrift. In de eex- ste plaats werd aangevoerd, dat de aanvra ge voldeed aan art. 37 van de wet, zoodat, de aanvragea niet mag worden geweigerd. Voorts werdi betoogd, dat tevoren gedurende 3 jaar ontb -handelingen waren gevoerd, die geen resul t hadden' opgeleverd en dat ook bp prate ronden de afwijzende beschik- cing niet c. '.andhaafd kan blijvejL mierop is gevolgd een uitvoerige uitecn- zetting van het gemeentebesruur, waarin) de afwijzende beschikking werd verdedigd, op ond dat er in de gememte een openbare loschool bestaat, die in 1921 irt gebruik. is genomen en ruimschoots gelegenheid biedt voor de tegenwoordige eh toekomstige Ber lingen van de Bergensche Schoolvereeniging waarom de uitgave die de gemeente voor de aanvrage zou nebben te doen met als nood- zakelijto voor het onderwijs kunnen worden beschouwd, temeer omdat daardoor de get meente niet wordt ontslagen van den bouw van een gewone lagere school. De uitgaven van 138O0.- wordt daarora niet toelaat- baar geacht. Dit adres van B. en W. was van 22 Maart Op 22 Maart dienden B. en W. tegelijiker- tijd van advies op een oader adres van de Bergensche Schoolvereeniging van 27 Fe bruary waarin werd1 vermeld, dat sedert de indipningi van het adres de omstandiigheden Maar hot Engelsch van Emily Bronte. dooB W. A. C. van Striea. T) Ik Het hem ongehiindeiid gemetenen toen hi} zijn laatsten "trek had gedaan, zuchtte hi; zwaar, 6tond op en vextrok even plechtig als faij gekomen was. Daarop naderde een dastischer voetstap; en nu opende ik mijin mond' om „Goedien taor- te zeggen, maar dloot hem weer zander voeting te voltooien, want Hareton haw vemchtte sotto voce zijn gebeden dloor tegen ieder voorwerp dat hij aanraakte te vloeken terwijl hij in een hoek rommelde om spade of schop te krijigen, waarmee hij. door de sneeuw heen moest graven. Hiji keek over diem rug van die banik, sperde zljln neus- vleugels op en dacht even weinig aan be- leefdheid jegens mij als jegens mijn metgeze1 de kat. Ik giste uit zijn toebereidselen dat de uit- tocht was toegestaan, verliet mijn haxde rust- plaats en maakte een beweginig om hem te volgen. Hij zag het en stootte een bimnendeur me: het uitednde van zijn spa openterwijl' hij door een ongearticuleerd1 gduidl te kemnen gaf, dlat dit de pliaats was waar ik heen moest als ik van tocalitait wilde verandleren E*e deur kwam uit to het huis waar de vrouwen reeds bezig waren; Zillah met een reusachtige blaasbalg, waarmee zij de vlam- men' diem schoorsteen to blies, terwijl iMIrs. Heathcliff bij den haard gcfcnield lag cn met behulp van de vlam eeni boek las. Zij1 hiek haar handi ttisschen de hitte van het tomuis en haar oogen en scheen to haar bezigheic verdiiept, waarmee ze alleen ophidd om de zijn gewijzigd, omdat voor de school de „Haamstede kan worden gekocht, waar- door de kosten met de verbouwtog f 87500 zouden bedragen. De vereengtog was berdd hiermede genoegen te nemen en verzocht daarom aan de gemeente ,,de Haamstede", overeenkomstig art. 77 der Wet ter beschik king van het schoolbestuur te stellen, omdat daardoor een belangrijke bespartog kon wor den verkregen en daardoor tevens in de be- hoefte van schooliuimte to de igemeente werd voorzien. De raad besehikte echter d.d. 22 Maart ook op dit verzoek afwijzend, omdat het geen beslisstog wenschte te nemen, zoolang het beroep door Ged. "Staten niet was afgedaan. B. en W. dleelden voorts mede, aiat de raad de Haamstede met 2 verdieptogen in- verband met den leeftijd der kinderen niet geschikt oordeelde en ook den koopprijs hoog oordeelae. Zij vcreenigden ook met bet door den afd. Bergen van. Volksonderwijs uitgebrachte ad vies, waarin het aantal leerltogen. der school critisch werd beschouwd. 10 April kwam nog een adres van het N. O. O. in waarbij adhesie werdi betuigd met het adres van Volksonderwijs. 15 Mei werd te Bergen een nesiprektog ge- houden door vextegenwoordigers van Ged. Staten, het bestuur van de Schoolvereeni ging, B. en W. en het bestuur van de afd. Bergen van Volksonderwijs. Onderhandelto- gen werden gevoerd om tot overeenstemimin g te kunnen komen. Deze onderhandelingen zijn niet gelukt en 18 Mei bexichtte het bestuur van de School vereeniging, dat het to de conferentie geen aanleiding heeft gevonden haar aanvrage te- rug te trekken. 16 Juni kwam van Volksonderwijs nog een stuik to met opgave van geztonen die na het todienen van het stuk door de Bergensche Schoolvereeniging Bergen weer hadden ver- laten. Spr. wenschte hierop het woord te ven aan de appellanten en daama aan gemeentebestu ur. De heer de Heer Kloots verklaarde, dat het bestuur van de Schoolvereeniging het overbodig oordeelde om nadere todichting te geven. Op het togediende adres, omdat dit h.i. de zaak voldoende toelichtte. De voorzitter vroeg hierop den burgemees ter of hiji nog iets wenschte te zeggen. De heer van (Reenen verklaarde te gelooven dat alle pogingen wel in het werk gesteld wa ren om hier tot overeen.vtemmtog te komen. Wij1 zijn hier, aldus spT. niet voor de eerste keer samen. wij! waren hier al meer bijeen om de zaak in de mtone te schikken, dat is hier niet gelukt. De overwegtogen zijn hier voorgelezen. De overwegtogen van den raad blijven bij1 mij bestaan en ik geloof ook bij' onzen geheelen raad Wiii hebben van gemeentewege een Uloschool gesticht en wenschen er niet toe over te gaan om de gelden voor de plannen van de Bergensche Schoolvereeniging de gelden te voteeren. Dit zou de gemeente op tc hooge kosten jagen. IDe igemeentelijike Uloschool kostte reeds f 125000.— buiten den grond. Het is mijn persoonlij'ke overtuiging, dat het niet aan- gaat nog een itweede te bekostigen, iNiet omdat ik de Bergensche Schoolver eeniging op de een of andere wijlze wensch tegen te werken. Integeodeel wij* moeten het waardeeren, dat er personen to de gemeen te' zijn, die het onderwijs willen bevorderen, maar net moet dan geschieden op een wijze die voor de geheele gemeente voordeelig is en to het belang van het onderwijs^ dienstbode een standje te meicn, dat zij haar met vobken spatte, of om' een hond weg te duwen, die telkens zijnl snuit tegen haar gezicht duwde. Tot mijn verbazang zag ik dlaar Heath- cliff ook. Hij stond bij het vuur, met zijn rug naar mij toe, en had juist een storm achtige scfene met de arme Zillah be&idigd, die gedurig haar arbeid onderbrak, door den top van haar boezelaar op te nemen en ver- onwaardigd te zuchten. ,0, jou, onwaaidige barstte hij 'los toen ik btonentead, terwijl hij zich naar zijn schoondoChter toeerde en een epithetom ge- bruikte van dezelfde krachf als eend of schaap. „Ben je weer bezig met je onnutte grap- pen! De anderen veiidienen htm brood jij leeft van mijn liefidadigheidDoe dat geknoei weg en zoek een bezigheid! Ik zal je doen booten voor de kweling, dat ik je eeuwig onder mijn oogien heb hoor je, jou slet? zal mijn geknoei iwegdoen, omdat u mij kan dwtogen als ik weiger,™ antwoordde de jonge dhrne, terwijl ze haar boek sloot en het op een steel wierp. „Maar ik zal alleen doen wait mij zelf aanstaiat, ook ai vlodkt u uw tong uit uw mond." Heathcliff lidrtte zijn aim op, en die spxeekster sprong naar een veiliger plaats, (fear ze blijkbaar met de kracht ervan ver- trouwd was. Daar ik niet vertangde te gen:* ten van een gevecht tusschen kat en ham., stapte ik seel naar voren, also'f ik verlangend was de warmte van den. haard te dleelen, en niets wist van de onderbroken twist. Ze had den beiden voldoenide fatsoen, om de verdere vijandelijkheden op te schorten. Haethcliff stak zijn vuisten to ziin zakken, buiten1 ver- leidtog Mrs. Haetcliff trok haar lip op en gtog naar een ver verwijderde stoel, waar ze haar woord hield door gedurende mijn ver dere aanwezigheid den rol van standbeeld te Wanneer voor een. tweede Uloschool nog f 138000 moet worden toegestaan, terwijl daarvoor al 125000 is uitgegeven, dan staat de gemeente voor een uitgave van 203000 en dit is voor een gemeente met een zielental van 4400 een bedrage dat niet gevoteerd kan worden. Het is hier to hoofdzaak het ftoancieele belang van de gemeente, dat spr. als burge meester wenscht voor te staan. Alle ingezete- nen zullen het met mdji eens zijn, dat de nieur we wet to de praktijk voor veel gemeenten, zooveel uitgaven vordert, dat ze de draag- kracht van do togezetenen te boven gaat en waar wiji tegenwoordig to een 'tijd leven dat de belastingen vehbazend zijn opgeschroefd, en iedereen er naar haakt, dat de belastingen lager worden, daar is het naar mijn meenrng de taak van het gemeentebestuur er voor te waken, dat de belastingen niet verboogen doch integendeel verminderen. Een feit is "het, dat wil ik gaarne releyee- ren, dat onze lagere school te klein is. Hier- m zal op de een of andere wijze ia voorzien moeten worden. 1 De Uloschool is een zoodanig gebouw dat uitgebreid' kan worden. Zonder dat er grond behoeft gekocht te worden zou er een lagere school aangebouwd kunnen worden en zon der groote kosten. De vraag is dus: wie het recht toekomst om de lagere school uit te brieden, de Berger Schoolvereeniging of de gemeente. Dit moet naar mijn idee de wetge- ver maar uitmaken, maar ik zou het betreu- ren wanneer de gemeente het gevraagde be- drag van 138000 zou moeten voteeren. De voorzitter: Nu ik u gehoord heb, verde- digt gij het besluit van den Raad op grond van aen financieelen toestand' der gemeente Bergen en de hooge eischen die de aanvrage aan de gemeentekas stelt, maar niet met argu- menten ontleend aan de L. O. wet 1920. Dit is voor ons van veel belang, want in art. 75 van de wet staat, dat de aanvrage niet mag worden geweigerd, wanneer aan art 73 van de wet wordt voldaan en noch to het schrifte- lijk noch in uw mondeling betoog wordt be- weerd, dat de aanvrage niet aan de wet vd- doet. De heer Van ReenenDaar kan ik mets te gen zeggen. De voorzitter: Dus u erkent, dat de aan- voldoet? De heer Van ReenenDaar wordt wets op afgedongen. Alleen zou ik de vraag willen stellen of kinderen uit naburige gemeenten mede mogen tellen. Dc meen, dat dit niet het geval is. De voorzitter: Gedi. Staten hebben uitge- maakt, dat ze wU mogen medetellen. Een ko ninklijke beslissing is daarover nog niet ge- vallen. In verband met art. 73 der wet hebben Ged. Staten uitgemaakt, dat ze wel mogen medetel len. Zij gronden hun meen tog op art. 84 van de wet, waarin staat dat de kosten voor die kinderen verhaald kunnen worden. Ook zelfs als men die kinderen niet medetelt, zijn er nog meer dan 40 leerlingen. In elk geval valt deze school onder de noodwet van 21 April 1922. IndW Ged. Staten het schoolbestuur in het gelijk stellen, moet men voor den bouw altijd nog de machtiging van de Kroon hebben. De heer Gerhard, lid van Ged. Staten, wenschte ten aanzien van de noodwet de ge meente er op te wijzen. d'at de machtiging om te bouwen, wanneer die Wordt aangevraagd, geweigerd kan worden op gronden med'e ont leend aan de belangen van de gemeente, zoo dat de gemeente wel bevoegd is om bij den vrage aan de eischen van art. 73 van de wet spelen. Het was niet lang. Ik wedgerda deel te nemen aan het onlbijt en nam zoodra 'het lichi werd, de kaas te haat om to die vrije (lncht te ouosaappen, die nu fclaar en stil was en zoo koud als jjs. Mijn gastheer xiep mij toe te wachten, v6or ik het etode van den. turn bereikte, en bood aan, mij door het moeras te vergezeUen. Het was good, dat hij dat deed, want de geheele heuvelrug was een witte oceaan, terwijl de hoogten en diepten niet beantwoorden aan hoogten en laagten van den 'grond; ten mto- ste vele kuileu waren tot dto rand toe ge- vuld; en 'heele rijen aardhoopen, de afval van de steengroeven, waren van de kaart gewischt, die ik na: mijn wandielitog van gis- teren to het hoofd had. Ik had aan^ ten kant van den weg, met tusschen ruimten van zes of zeven cl, een lijh van hooge steenen opgemerkt, die doorliepen over de geheele lengte van het dorre land: ze waren opgericht en met kalk togesmeerd1 om als gids te dienen to de duisternis, en mede voor het geval een sneeuwval als de tegen woordige, de diepe moerassen aan beide kan- ten met het vastere pad toeen deed vloeien, maar met uitzondering van enkele stippen, die hier en daar boven de sneeuw rezen, wa ren alle spar en van hun bestaan verdwenen, en mijn metgezel oordeelde het noodzakelijk mij telkens te waarschuwen dat ik rechts of links moest houden, als ik dacht dat ik pre cies de bochten van den weg volgde. Wij wisselden weinig woorden, en hij maakte halt bij den togang van Thrush- cross Park, met die mededeeling daft ik daar niet verdwalen kon. Ons afscheid beperkte zich tot een haastige buigtog, en toen smelde ik voort, op eigen kradit vertrouwend, want •de woning van den portier is nog niet ver- huurd. De afstand van de poorft tot de Gran ge is twee mijlenik geloof dat ik er to slaag- onder voorwendsel dlat ik togdicht wou war- minister te betoogen dat de omstandigheden voor de gemeente zeer bezwarend) zijn en de behoefte aan de school, zooals de gemeente't voorstelt, niet zoo groot is, dat aan de aan vrage voldaan mod worden. De machtiging om te bouwen kan alleen maar opgeschort worden, vemietigen dioet de minister de aan vrage niet. Toeni de bijeenkomst in de ge meente 'Bergen werdi gehouden, liep 't niet over de vraag of de aanvrage al of niet opde wet steunde, maar of hdgeen' gevraagd werd niet van zoodanigen aara was, d'at dit md't oog op de ftoancieele belangen van de gem. prijs moest worden gegeven, opdat op andere wijze aan de wenschen kan worden voldaan. Degenen, die toen voor hd schoolbestuur op- kwamen, gaven toen te kennen, dat zij de daar gegeven voorsteiling wel van dien aard von- den, dat er aanleiding voor hen was om de zaak nog eens te overwegen. Zij konden zich natuurlijk niet verbtoden, dat de Schoolveree niging er mede accoord zou gaan. De gehouden bijeenkomst was een poging om tot ovexeenstemming te komen' en de yer- tegenwwrdigers van ae 'Schoolvereeniging moesten erkennen, dat de bezwaren, aange voerd van de zijde der gemeente, overweging verdienden en verbonden zich deze zaak ter sprake te brengesn in him vergadering. Zij zijn daarop teruggekomen met de slm- pele mededeeling, dat zij geen aanleiding hebben gevonden om op de aanvrage terug te komen. Persoonlijk vtod ik dat geen goede houd'ing. De Schoolvereeniging is ml. moreel verplicht uitvoerig mede te deden waarom men in de gehouden bespreking geen_ aanlei ding heeft gevonden om op het besluit terug te komen. Gaame verneem ik allsnog of na- der aangeduid kan worden, waarom de Schoolvereeniging geen1 aanleiding heeft ge vonden Op de toen gevoerde bespreking werd toegezegd, dat zij de zaak nog eens zouden overwegen. De voorzitter: De heeren hebben 18 Mei medegedeeld, dat zij hun beroep niet totrek- ken en- daarop ia deze behandeling igevolgd. Een uiteenzetttog van de motieven kan bij de beschikking op het beroep geen gewicht to de schaal leggen. De heer GerahrdDe bijeenkomst was een poging om tot overeenstemmtog te komen. Het leek voor de vertegenwoordigers van Ged. Staten op zijn mtost genomen aanneemlijker dat het Schoolbestuur zich ok verklaarde en zich niet alleen bepaalde tot de simpele me dedeeling. De heer Beijneveld verzocht voorlezing van het door het Schoolbestuur aan Ged. Staten gezonden schrijven. De voorzitter las dit schrijven voor, waarin verkl'aard werd dat het Schoolbestuur na rij- pelijke overweging ook na de conferentie ten raadhuize op 15 Mei 1.1., overtuigdi is geble- ven van de groote onderwijskundige voordee- len van aaneengesloten L. O. en U. L. O scho- len en waar het niet geblekea was, dat verwe- zenlijking van de plannen der Berger School vereeniging de gemeente op belangrijke fi- nancieele offers zou komen te staan, bet be stuur besloten had zijn aanvrage zoowel voor de U. L. O.- als voor de L. O.-school te hand- haven. De heer Beijneveld oordeelde, dat to dit schrijven 2 afdoende en vooraaamsfe argu- menten zijn aangevoerd, om de tegenpartij te bewijzen, dat haar argumenten niet deugem De voorzitter veronderstelde, dat de argu menten wel in de conferentie zijn besproken. De heer Gerhard: Vooral het groote vraag,- stuk of de financieele lasten aan de gemeente de er vier vian te maken; gedeeltelijk door tusschen die boomen te verdwalen en' gedeel telijk tot over den faals to de sneeuw te zin- ken; een toestand waarvan alleen zij, die het hebben ondervonden, zich een voorsteiling kunnen maken. In elk geval sloeg van wat aard mijn omzwervtogen dam ook waren, de klok twaalf teen ik het huis btonentrad en dat beteekemde precies eem uur voor iederen rnijl dien de gewone weg vamaf Wuthertog Heighits lamg was. Mijn ihokvaste huidhoudster em haar ge- diensiigaa snelden tee am mij te verwelkomen, onder allerlei lrudrudiitige uitroepen dat ze mij: volkomem hadden opgegeven iedereen dacht dat ik to dien afgeloopen nadhit was omgekomen, en ze wisten niet goed' hoe ze op zoek moesten gaian naar mijn overblijfsdeu. Ik verzocht hun kalm te zijn nu ze mij te- rugzagen en sleepte mij door en ddor ven- kleumd naar bovrenna droge kleeren te heb ben aangetrokken, en dertig of veertig mtou- ten heen en weer te hebben! gdoopem om warm te worden, begaf ik mij van daar naar mijn studeerkamer, zoo zwak als een katje, 20, 21, 22, 24, 25, 26 en 27 Juli 1922, telkens des voormididags te 9 uur 30 en dies namiddlagrs te 1 uur 30. (St. crt.) ja bijna te zwak om van heft vroolijke vuur en van de dampende koffie te genieten, die de huishoudster had klaar genxaaM am maji op te knappea. HOOFDSTUK IV. Wat zijn we toch een ijdlele weerhanenl Ik, die vast besloten was om mij vrij' te hou den van alle gezellig verkeer en mijn gestem- te zegende dat ik ten slotte aangeland was op een plaats, waar dat vrijwel buitengesloten was ik, zwakkelltog, was ten slotte na ver- gerfs tot aan1 het avond met neerslachtigheid en met de eenzaamhedd1 geworsteld te hebben genoodzaakt die vlag te sftrij'ken; en verzoch' den over de noodzakelijke voorwaarden van mijn verbliif aan Miu. Dean', toen zij mijn •avondieten bracht, te blijven onder het eften, en ik hoopte oprechi, dlat zij zich als een echte babbelaarster zou laten kennen en mij daannee of zou opmonteren of to slaap wiegen. ,U hebt hier I'ang gewoond,' begon ik; zd u niet zestien jaar?" ,Ach'ttieni jaar, mijnheer: ik kwam toen de meesfteres trouwde, om haar te bedienentoen zij gestorven was hteldl die nieester mij als huishoudster.' „Zoo?" Toen volgde een pauze. Ik begon te vree- zen dat zij geen babbelaarster was, behalve alS't haar eigen zaken betrof, en die toteres- seerden men nauwelijks. Maar toen zij een tij'dje had nagedacht met een vuist op elke knie en terwijl over haar rood gelaat een wolk van nadenken trok, riep zij uit: „0, wat is er sedert veel veranderd 1" „Ja," merkfte ik op, „ik denk dat u heel wat veranderingen hebt moegemaakt?" „Dat heb ik, en veel narigheid ook," zeide ze. ,,'Ha, ik zal' heft gesprek brengen op het gezin van mijn huishecr," dacht ik bij mij zelf. „Een mooi onderwerp om mee te begin nen 1 Em van dat aardige jonge weeuwtje zou ik gnaag die gesdhicdenis kennen'; of zij to deze sftreken geboren is of dat ze, waft waarschijnlijker is, een vroemde is, die de norsdhe bewonera niieft als eigen willen er kennen." Met die bedoeltog vroeg ik Mrs. Dean waarom Heathcliff Thruscross Grange ver- huurde, en er de voorkeur aan gaf to een toestand en een verblijf te wonen dat zoo veel minder was. ,Is faij niet rijk genoeg om1 het landgoed te onderhoudjen vroeg Be. (Wordt vervolgd). .1.1

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5