Stadsnieuws. opgelegd, rokloende verantwooitl door de groote onderwijskundige voordeelen die op de bijeenkomst niet sterk rijn verde- digd. De aansluitlng van het L 0. en bet U L. O. steunt niet op de wet en zijn nlet nader weergegeven, maar ik gee! toe, dat de School- vereeniging niet verplicht is te antwoorden. Ik heb er alleen op willen wijzen, dat het van weinig differentie getuigt tegenover de verte- genwoordigers van Ged. Stated. De heer Selliger: Ik wil u daarop ant woorden, dat het adres der Schoolvereenlging rerschillende argumenten aangeeft, die u we zult kennen. Wat het hoofdargument, dat te- gen de plannen wordt aangevoerd, betreft, als zou door doorvoering van de plannen aan de gemeente te zware financieele lasten worden opgelegd, wi] meenen, dat dit argument ont- zenuwd kan worden door het feit, dat bij een vermoedelijken aankoop van „de Haemste- de". die in zeer veel opzichten al3 school bui- tengewoon geschikt is. ook wat de tigging be treft en het vrij uitgestrekte terrein, dat er bi behoorde. de beschikking over een zeer goed- koope school wordt verkregen met een groot aantal lokalen, dat het als uitgesloten be- schouwd moet worden, dat op goedkoopere wiize voorzien kan worden in de benoodfgde schoolruimte in de gemeente. Het gebouw biedt na de verbouwing een ruimte voor 188 leerlincen met een aantal van 24 oer klas. Wi; meenen, dat dienaangaande de Schoolveree-' niging alles doet om de financieele lasten zoo genng mogelijk te maken. De voorzitter: Bij uitvoering van dit plan gaat u op de stoel van den Raad zitten. Het gemeentebestuur voelt het gebouw nlet ge schikt. De heer BeijneveldHet gemeentebstuur kent het gebouw slechts oppervlakkig. De voorzitter: Ieder Nederlander kent het gebouw. De heer Beijneveld: Ja, als pensionge- bouw. De voorzitter: Het gemeentebestuur heeft de beschikking op het verzoek Inzake ,,de Haemstede" aangehouden tot door Gecf. Sta ten over de eerste aanvrage is beschikt De heer Selliger: Het gebouw wordt nfet, zooals het er staat, In gebruik genomen. De noodige aan te brengen verbouwtag is ook in de eenoemde som begrepen. De voorzitter: Ik dank de heeren vioor Hun tegenwoordigheid Wij zullen nu een ba~ sl'^ing nemen op het beroep. Dp gister genomen beslisslng werd nog nfet bekend gemaakt, doch zal binnen een week "an het gemeentebestuur worden medege- deeld. Naar wij nader vernemm, hebben Oed. Star ten beslist, dat de aanvrage van de Berger Schoolvereenlging moet worden toegestaan. UIT SCHAOEN. Dr. 0. G. Kloeke, geboren alhier, is bevor- derd tot doctor in de letter en en wijsbegeerte op proefschrift: „Der Vokalismus der Mun- dart von Finkenwader bei Hamburg", UIT AKERSLOOT. In verband met de goedkeuring van het raadsbesluit inzake verbouwing school tot raadhuis, door Ged. Staten, zal1 binnen zeer korten tij'd met de aanbesteding begonnen worden. Bij beschikking van den minister van ar- beid is aan den heer P. de Groot den bouw- premie verleend van f 1000 voor den bouw van een dubbel woonhuia. UIT SINT PANCRAS. De voordiracbt ter benoeming van een oin- derwijzeres aan de openbare school alhier be- staat uit de dames: G. J. Maas te Heerhugo- waard, J. P. Tjalsma te Heldef en A. M. Jur- riaans te Krommenie. Woensdlagavond vergadehde de raad1 dezer gemeente voltallig. ilngekomen was de meded'eeling dat de cooduitkeering voor deze gemeente voor de eenste drlie kwartalen van dit jaar 62 per kwiartiaal is, diat aan deze gemeente zal wor den' terugbetaald 28', 16 als teveel betaald voor militaire vergoiedinigen. Bij de laatste kasopname bij den gemeente- ontvanger was overeenkomstig de boeken in kas 208,02 V2. Machtiging wend verleend oni een proces aan te gaan> tegen den staat in verband met te kort ontvangen gelden, reeds (a andere verslagen genoemid'. De kosten zullen echter nlet meer miogen bedragen dan 1 van het totaal. Tegen bet aangaan van een procedure ver- k harden zich de heeren Kloosterboer en van Kampen. Op de aanbevelimg voor zefcter werden ge- plaatat M. Duif en J. de Vriea. Van den' heer C. Koedijk was een varaoek inigekomen om 4 dagen per week hul-p voor den schoolschoonmaak. B. en W. hebben dit verzoek besproken- en stelden voor in verband met het feit dat het salaria pas verhoogd is van 140 op 210. waanondcr alles begrepen iis het verzoek niet in to willigen. Ziji verrichten de werkzaamheden tot aller tevredlcnheid, doch er mag gean extra beta- ling gefiischt worden. Nadat de heer van Rampen nog voorge- steld had, om 2 dagen toeslag te geven werd het verzoek met 61 stemmen afgewezen. Aan de orde kwam hierna het verstrekken van geld aan de veenderij, waartoe na ver- dere toeliohting besloten werd. Hierop vollgde benoeming van' een' ond'er- wlijzeres. Ingekomen waren 12 solliciitanten, waaronder 1 met 1 jaar practijk, mej. Mlaas uit 'Heerhugowaairdl van school 3 welke aan het R.-iK. kerkbestuur zal overgaan. 'De volgende voordracht was opgemaakt: 1. C. J. Maas, Heerhugowaad. 2. J. P. Tjalscra, te Helder. 3. A. M. J. Juriaaus te Kromimenie. De heer Kloosterboer vroeg waarom geen proefles voor de raadslcden' gegeven gege- ven wordt zooals dit tot heden gebeurue. De voorzitter deelde mede, diat het hoofd liever een onderwijzeres met pradajk heeft ea de voordracht is opgemiaakt in overleg met den- inspecteur en net hoofd. Ook de heeren Schuiten van Kampen ageerden tegen deze wiize van benoeming. De heer van Kampen wilde zijn stem niet geven aan een onderwij- zeres, waarvan iiij geen- voldoende inlichtin- gen heeft. Op een desbetreffende vraag van dlen voor zitter zeide hij. de inHchtingem niet voldoen de te achten. De heer Muurling vond er niets tegen tot stemming over n gaan, ate de WMrttngen goedl zijn. De heer van Kampen merkte op diat het den heer Muurling een zorg zal zijn, wie in de openbare school ails onderwijzeres komt. Met de stemmen van de heeren Duif en iBakker tegen werd ten slotte besloten drie onderwijzeressen op te roepen voor proefles. ,De verordening op den keuringsdienst was wederom met eenige bemerking terug geko- mien. !Db gevraagde wijlziging werd aange- bracht. De heer van Kampen gaf hierna eenige in- lichtingen over de veenderij' en deelde mee, dat de rekening zal Sluiten met een tekort, hoe groot kon nog niet gezegd worden. 'Er wordt nog gehoopt op een teganoetkoming van Ged. 'Staten. Als de inricEting is, zoo als zij die wenschen, kan op een werkloozcn- steun van 30 gerekend' worden. Tegenover het tekort is er nog heel wat turf in voor- raad. Het vorig iaar was de prjjs 12 en 6, nu is dieze 8 en 6. Over 1921 is gemitMeld) een loon uitbe- taald' van 4 guidon per dag. Verder werd door spreker nog aangeroerd het gesprokene door dan- heer Hart to Koe- dijk hetvvelk bestreden werd. Gestoken is 416000 stuks steekturf en 360000 stuks baggerturf, terwiji men voor f 3000 aanleggeld kwijt is. Spreker bracht dank aan den> Heer Beets van Koeddjk voor hetgeen hij in het belang van1 de veenderij- gedaan heeft. Het is een goed ding voor de werkloostheid en spreker h-oopte diat de arbeiders d'it zu1ien inzien. Na een woord van dank aan den heer van Kampen, woorden van waardeering aan het- adres van den heer Beets die uit de veen derij; getreden is, een goede wensch voor den heer de Geua die de fedige plaats zal inne- men, sloot de voorzitter de vergiadering. UIT SCHERMERHORN. Woensdagavond ten 7 ure vergaderdo do Raad dezer gemeente. Afwezig wegena ziekte de heer D. Rus. Voorzitter wais de heer B. Menders ma. Voor kenqisgeving werd aangenomen: Het verslag van kasopname bij den> ge- meente-ontvanger. Ontvangsten f 74663,41, uitgaven f 69915,35^. Kassaldo dus een be- drag van 4748,0514, walk saldo met de boo- ken overeenstemde. Goedgekeurd kohier van do hondenbela*- ting, dienst 1922. ingekomen waa nog een schrijven van den Inspecteur van de Volksgezondheid betreffen- de de stichting van een cigen noodslacht- Elaats. In dit schrijven werd gewezen op de ooge kosten die aan een eigen tarichting verbonden waren. Niet alleen de opzet daar- van, maar ook het personeel eta zou betaald moeten worden. Naar aanleiding van d'it schrijven stelden B. en W. voor, Scfiermerhom bij- Alkmaar aan te sluiten. De kosten zouden 0,10 per inwo- ner bediragen, hetgeen veel goedkooper zou uitkomen dan de stichting van een eigen slachtplaats. De heer Groot vroeg of het keuringsgeld ad 10 door den eigenaar van het uit nood te slachten vee betaald moest worden. In diat geval zouden er voor velen groote bezwaren aan verbonden zijn naar Alkmaar te gaan. 'Den heer Bakker was die berekening nog nlet geheel duidelijk. Spr. wild'e gaarne eena alle kosten vernemen die een noodslachting met zich meebracht. Spr. wees ook op de groote kosten en het omgerief van het vervoer naar Alkmaar. De heer Westerhof had In de vorige verga- dering door den heer Groot djfers hooren noemen met betrekking hierop. De heer de Groot had' deze van den veearta Kleinjan van Alkmaar gekregen. De heer de Groot was tegen aansluiting bij Alkmaar. In de vorige vergadering was een )esluit genomen om een onderzoek in te stel- len naar de mogelijkheid van de stichting van een eigen slachtplaata. Spr. wilde een be- sluit nemen, dat in het belang van de zaken- menschen en under ingezetenen van deze ge meente werkte. Spr. achtte het wensehelijk, met den heer Kleinjan een ondethoud te heb ben. Ook de Heer Bakker vond dit wensehelijk. De heer Kalis had bezoek van een and'eren veearts gehad, die voor de keuring van flat vee wel in aanmerking wenschte te komea. De Heer Westerhof oordeclde het noodza- keliik dat de heer A. de Lange, die destijds ge- sproken had over de inrichting van een nood- slarHtnlaats ook gehoord werdl. De heer Oostwouder dacht, dat de heer Jb Dekwitz mlsschlen ook wel In anmerking wenschte te komen. Samenwerking tussch-en de heeren Dekwitz en de Lange was niet uit gesloten. De voorzitter stelde voor de besprekingen hierover te schorsen tot een onderhoud met de betreffende personen had plaats gevoflden. Aangenomen. De voorzitter bood thana de suppletoirc begrooting over het dienst jaar 1921 aan. Na voorlezing der posten zeidie de heer Oostwouder niet accooTd te kunnen gaan met dc op die begrooting voorkomende post ad 500 voor traktement van den- klcrk, den bo de, enz. Over dczen post, aldus de heer Oost wouder, is reeds menig woordje gesproken. De voorzitter heeft destijds den strijd tegen den Ra'ad aangebonden en de Raad liet dien strijd niet onbeantwoord. Spr. wilde den post niet op de suppl. begrooting zien. De voorzitter zeide, dat de strijd nu afge- loopen was en dat de Raad goedgevonden heeft de ambtenaar nog tot 1 April aan te houden. In die 500 nu zat het salari3 tot 1 April van dien ambtenaar. De heer Oostwouder wist dit wel, maar de belofte wa9 gedaan door den Raad met de conditie, dat de voorzitter mede zou werfcen om dozen post van den ambtenaar van die be grooting te krijgen. Die belofte Is door den voorzitter niet nagekomen, waarom de heer Oostwouder voorstelde den post van de be grooting af te vocren. De heer Bakker was van meenlng, dat de ambtenaar betaald moest worden door den- gene die hem als zoodanig had flangesteld. De Raad had toezegging gedaan, den ambte naar nog tot 1 April te hofcden, onder de con- dities zooals door den heer Oositwouder ge zegd. Nu de voorzitter niet aan die conditie had beantwoord. was spreker er voor de post niet door de gemeente te laten betalen. De heer Westerhof zeide, dat de Raad de belofte had gedaan den ambtenaar tot 1 April aan te houden. Spreker stelde voor, die be lofte gestand te houden. De heer Oostwouder wiltfe daarvan niets weten. De voorzitter had zijn belofte niet ge- houden De Raad behoefde alt than* ook met meer te doen. De voorzitter crkende zfjn fout tn deze en zegde zijn medewerking toe, Hij beriep zfch op het besluit van den Raad, De heer Oostwouder stelde voor, over dit onderwerp bij stemming te beslissen. Spreker stelde voor, den post van dc suppl. begroo ting te schrappen. Met 5 tegen 1 stem (Th. J. Westerhof) werd besloten den post ad f 500 van de begroo ting af te voeren. De voorzitter las hierop de verschtllende be dragen voor van den post ..onvoorziene uit- gaven", die een totaal bedrag van pl.m. 7 1900 aanwees. Verder deelde de voorzftter mede. dat rol- gens besluit een inschrijving van 60(X) op net Grootboek N. W. S. moest worden geno men wegena reeds in 1918 en 1920 plaats ge had hebbende verkoop van gemeente-eigen- dominen. Hiertoe werd' besloten. Bij de rondvraag informeerde de heer de OToot naar de regeling van de heffing van schoolgelden bij de Christelijke SchooL De heer Oostwouder vond het noodzake- li'k dat de boomen, tegenover het huis van dei heer Bijvoet, op het Zuideinde, van een gedeelte van de takken ontdaan moesten wor den, met het oog op het hooivervoer. Hier- voor zal zorg gedragen worden. De heer Bakker zou gaarne zien', naar aan leiding van de vraag van den heer die Groot omtrent de heffing van schoolgelden der Chr. School, dat hierop controle werd gehouden Ook de heer Kalis vond dit wensehelijk. D" voorzitter sloot de vergadering en de Raad ging in comit6 ter behandeling van in gekomen reclames H. O. UIT WIERINOEN. BURGEMEESTER KOLFF. t De burgemeester van deze .gemeente, de heer L. Ch. Kolff, is overleden. Hij was oud- lid van de Provinciate Staten van Noordl-Hol- land en ridder in de orde van Oramje-Nasau. UIT HAREN10AR9PEL. Dfinsdagavond 8 uur vergaderde de raad dezer gemeente voltalligk De Voorzitter deelde mee le dat na her- haalde oproeping voor onderwijzer te Dirks- horn 8 sollicitantea zich in totaal hebben aangemeld. 2e. dat de aanileg van de waterleidiing voor rekening der gemeente uit vijf dnschrij- vingen is gegund aan de laagsto inschrijvers de neeren Kuiper en Smi't alhier voor 510. De hoogste inschrijver was 625. 3e. dat 10 Juli 'a morgens 11 uur de aan besteding zal plaats hebben voor de electri- ficafcte van het Waarland, 4e. dat mej. Warnaar 1 Juli in funciae zal treden, 5e. dat Oed Staten geschorat hebben de raadsbesluiten, aankoop pand voor school- tje te Waarland, aanwijzing van de plaais voor het schooltje en het besluit tot vennin- dering van het aantal scholen, 5-e. dat de gelegenheid is opengesteld om leidingwater te betrekken bij: het gemeente- huls voor 10 cts. per 100' liter, 6e. dat van den -heer J. Spaan een verzoek is ingekomen om 300 gulden subsidie .voor den autodienst, welk verzoek nog niet door B en W. onder oogen is gezien. dus de volgen de vergadering ter tafel komt. Ingekomen stukken. Kasopname op 14 Juli bij den gemeente- ontvanger waarbiji bleek dat overeenkomsiitg de boeken in kas was f 278,83. Dat 3(70.60 aan den minister van Oor- og is ontvangen voor het teveelbetaalde aan militaire vergoedingen. Als leden van de stembureaux werden- be- noemd voor Waarland1: A. Dekker, C. Bakr en J. Renout. Voor Dirkshorn: J. Bur ner, Francis en '9. J. de Vries Vpor Kerke- >uurt: J. de Groot, P. Borst en Jb. Mole- naar. Ter vooricoming van ongelukken bij den windimotar van Schoorl werd besloten om voor 'gezamenlijke rekening met den heer Schoorl daar een leuning le plaatsen. De heer de Vriea gaf ae vaorkeur aan een naag doch kreeg geen steun. Overwogen zal worden nog een naag aan de overzijde te plaaisen. Goedgekeurd werd een suppl. begrooting totaal op f 2477.68. De raad ging accoord met een1 voorstel van 3. en W. tot net aangaan van een gemeenr- schappelijike regeling inzake den keurings dienst met de 4 Langendijkier getaeenten. De verdere afwikkeling werd aan B. en1 W Opgedragen. De voorzitter vermoedde, dat de kositen' van een rund hierdoor ongevoer van 4 op 6 gul den zullen komen en voor het andere vee naar verhiouding. Bij de rondvraag vroeg de heer de Vries naar de oorzaak dat het P. W. B. iemand die 38 meter van de hoofdleiding woont, niet wenscht aan te sluiten. De voorzitter heeft ook zooiets vernomen. kan het moeilijk gel oven doch zal het met den betrokkene en met den hoofdambtenaar bespreken. 'Sluiting. ringsjtrtjd batten bet minister^ omgnst, het is politick principieel diood, doordat net zich- zel'f heeft ovexleefd. Bit zijn optreden in 1918 werdl het kabdnet dankbaar aangenomen en nu achtte spr. het onbillijk om het thans rneti een steen te gooien, want het heeft onder zeer moedlijke omstandigheden het bo- wind gevoerd, welke omstanaigheden spr. nader angaf. Een fout was het, dat hot kabd- nethRuya in zich opaam personen, die niet berekendl waren voor hun taak. In den laat- stcn tijdl stcunde het ruinisterie op een rccht- sche meerderheid, die im zdchzelf verdJeeld was. Den- laatsten stoot bracht het ininiistaie zidlh toe door na het verwerpen van de grondwetsherzieniug door de Eerste Kamer niet af te treden. 'Spr. verwachite, diat dfl verkieztogen straks 'ten voordeele van rechita zouden uitvalten, al is daarvan nog niets ahsoluut zekers te zeg- gen, doordat ae vrouwen dit jaar voor het eeret meestemmen. In enkele gemeenten (on- geveer een negende deol van net land) neb- ben die vrouiwen voor de Gemeenteraden go- stemd en daaruit is te berekenen, dat waar- sdhij-nlijk de c.-h. en de a.-r zullen winnen en de vrijz. (voonnalige vrijz., zei spieker) vcr- liezen. Van de roomschen zulteu zeer zeker velen op den Vrijheidabond stemmen nu de geestelijkheid den domper heeft gezet op de aieuwe R.K. Staatspartii. Was dit niet ge- beurd, dan zouden stellig de roomschen veel hebben gewonnen. Veel verschiiiving in de partijverhou- dingen verwachtte spr. niet. Eenige belang- rijke verschuivingen zullen direct de meer derheid der Kamer veranderen en invloed' hebben op het te vonnen ministerie. 'Er is niet meer, gelijk vroeger overal, een splitsing in een paar groote partijen, maar een splitsing zoo groot als hier te lande heeft Ven weg. Booverre toe, dat dlie wtemmen voor die groo te partijen verioren zijn. De theorie van stem- inenverlies gaat niet op, gelijk spr. met eeni- cijfera aantoonde, De voorsteminers van ie kleine partijen hebben principieel verschil met de groote en zullen dais deze toch niet stemmen. Alleen de partijen, opgericht om peraoon- lijke belangen, hebben minder redan van be st a an. De partij-van Houtea en de Dem. PartiJ willen resp. ceni prindpiede liberate en de- mocratische politiek, die in de bestaande grootexe partijen geen uiting viindt, en zij moeten dua wel degelijk blijven. De Dem. PartiJ neeft onder hare begins©- en opgeaomen die medezeggingschap der ar- widers op het bcdrljf. De arbeidswet-Aalber- i achtte spr. giekomm op een onjuist tijd- ip, hij had liever het ontwerp-Schaper go •en, dat een geleidelijke gang naar den 8- orendag zou zijn, waarvan ook spr. een vooratander is. Lang is door de arbddera voor den 8-urendag gestreden en spr. bo greep heel goed, dat ziji zich verzetten tegen een vertengen van den; werktijd. Dit moest gebeuren om do productie. zei men. Dit kan wel zoo rijn, maar do arbeiders hebben het recht het overtuigend bewijs te erlangen van de noodzakelijikheid van ate verlengin-g. De Dem. Partij heeft dit ingezien en dit punt op haar program gezet, ook in het belang van heel net land1 als middel om den klassen- strijd te doen plaats maken voor klasse-over- eenstemming. In dit verband ging spr. vrij uifcvoerig in op den klassenstrijd en de macht ier werkneresorganisaties. De Dem. Parti} wil niet meer de antithese, de stelling van oplossing van al- lerliei vraagstukken iangs kerkelijk politio DElMOCRATniSCHE. PARTIJ. Nommcr-een van lijst 29 voor die a.s. Ka- merverkieringen, de heer prof. mr. J. E. Hee- rse, trad gisteravond in de „Harmonie' op omi te spreken over het progranima van do Democratischo partij. De Societeitszanl was mati'g bezet. De heer H. S. Eriks, burgemeester der go meente Petten, opende de bijeenkomst met een kort woord van welkom/ en gaf dan het woord aan den heer Heeres. Deze begon rijn rede met op te merken, dat de politieke belangstelling voor de verkie- zingen dit jaar bijzonder gering is, nog nooit in rijn 20-jarig ipolitiek leven hadi spr. die belangstelling zoo flauw gericn. Eh toch zuilten die verkiezingen plaais hebben onder zeer bijzondere omstandigheden. Allereei'st de deelname van de vrouwen, wier aantal stemmen men niet kan schatten, en dan het feit dat men zoo weinig weet waarover de verkiezingen eigenlijk loopen. Dit laatste is well de hoofdzaak voor de geringe belang stelling, meer dan het feit dat het aantal partijen. groot is en de keuze daardloor zoo moeilijk. Thans is het zoo, dat de verfcie- men nergens Van de drie kerkelijke groepen is de chr. hist, het minst in rich' eelf verdeeldi, ran- de linksche partijen is dit de vrijz. dem. bond, die aan zuiverheid worn door het uittreden van) die heeren Teenstra, v. Beresteyn en Koster. In de S. D. A. P. roert eni gist het tusr schen twee deelen, waarvan het eene naar de communisten overhelt en het andere meer gematiigd is. Spr. geloofde dat er binnen met al te langen tij'd een splitsing in dezen geest zal komen, waardoor een principieel Marxistische pariij zal ontstaan. Verder wees spr. nog op de oneenigheid onder de r.-k., staatepartij, waar nu nog door de tuascbenkomst der geestelijkheid een openlijke scheuring is voorkomen. 'In 1926 zal zij stellig komen, want de ontevreden- heid zal na de verkiezingen weer beglnnen. Minister Aalbcrsc zal b.v. den radicalen kant blijven uitgaan. Voor hern hrak spr. 'n lans, daax? hij is een man met groote werk- kradit en gezond verstand, al heeft hi} dan ook wel het conservatieve dieel des lands te gen. zich gekregen door rijn arbeidswet en rich ook door de zegdtjesplakkerij geen vrienden gemaakt Een afscheiding tusschen oonservatieven en d-emocraten onder de roomschen zal ko men. Daarna kwam spr. aan den Vrijiheidsbond, ontstaan door de fusie van alle liberalen. De vrijz. detm. wildea niet meedioen en daar h'ad- den zij' gelijk aani. Kort daarna werd de dem. partij opgericht, waaruit wel blijkt. dat er heel wat democraten buiten den Vrij-heids- bond staan. Deze bond zal wel 50.000 leden hebben, zooals de heer Boon (de secretaris) beweert maar spr. meende toch, gezien het ledental der bondeni, waardoor de Vrijheid&* bond is gevormd, dat de fusie mislukt is. Spr. wees vooris nog op de vormiinig van een conservatieve vereeniging in den Vrij- heidsbond, onder leading van den heer dir. van Gijii, candidaat vanwege den' Vrij'hieidsr bond voor de Tweede Kamer. Het program van den Vrijheidsbond werd door spr. afgekeurd, omdat het niet duide lijk en klaar is en het volk niet geeft waar- op het recht heeft. Al deze splifsingen in de politieke partijen toonen dat men geea vaste liin heeft in de politiek, en dit is jammer, omdat juist thans zulke groote vragen zich aandienen. Over de vraag omtrent de gelijlcstelling van man en vrouw zal men het wel eens rijn. Maar er is meer, n.l. de vraag van den gelijke zoogenaamiden vierdenstand om rechten. Aan deze gelijkstelling ontbreekt nogal wat, b.v. op het gebied van de moge lijkheid van ontwikkding. En dan is er nog Indie, dat ook zijn rech ten heeft en eischt behartiging van rijne be langen door eigen menschen, De eischeni van rechtvaardigheid tegenover de vrouW, d'en vierden stand' em Indie moes ten; de verkiezingen dgenlijk beheerschen. De Dem. partij: heeft ze op haar program. 'Een ander punt van zeer groote beteeke- nis is de ontwapening, ook door de Dem. partij; ge&scht, om een vooibeeld te geven aan andere landen. Dian kwam spr. tot de noodzakelijke bo- zuiniging. De Dem. partij wil niet voort- gaan met uitgavem voor bewapening, zulks om; de moreele en financieele lasten. Het igeld zal beter voor allcrlci andere zaken besteed kunnen worden. 'Slechts weinig menschen willen bezuinigen op het volisonderwij® (spr bedoelde hier met onderwij's niet den schade- lij'ken onnoodigen scholenbouw). Waar niet meer dan 10 pet. van ons volk voortgezet on- derwijs ontvangt, mag zeker nog niet bezui- nigd worden op ondierwijs. Evenmin mag men de uitgaven voor riekenzorg en staats- pensioen vertminderen. De heer van1 'Gijn, de eenige die misschien tot bezuiniging zou kunnen komen, kwam ook tot de conclusie dat men de uitgaven in het belang der volksfcracht niet mag bekrimpen. Hij kwam tot een moigelijkheid) van bezui niging van 7 millioen, maar dit bedrag tegt geen gewicht in de scnaal. al's men1 weet dat de staatsbegrooting over bonderdm millioe- nen boot. Spr. betreurde het nogmaals dat de groo te partijen geen principieele politiek voeren, zij kunnen Bet met om hunne verdeeldlheid. De kleine partijen kunnen het wel en doen het dan ook. Zij hebben alle reden van be- staan en men iga dus niet in op het gezegde van vertegenwoordigers der groote partijen. dat op de kleine partijen niet gestemd moet worden. Deze toch vervullen. zei spr., in het land dezelfde rol als de kleine staten in de wereld. De stemmen, uitgebracht op de kleine par tijen, kunnen verioren rijn, zeggeni' de voor- mannen der groote partijen. Spr. gaf dit in Ten slotte sprak de heer Heeres over de i erste Kamer, wier tegenwoordigie samen- r 'telling falj; een slag in het gezicht noemde van de democratic. Hi} betreurde de in do zen door den Vrijheidsbond aangenomen houding. Daar geen der canwezigem den spreker nog iets wenschte te vragen, sloot dc heer Eriks de vergadering met een woord van dank aan prof. Heeres en het uitspreken van te overtuiginjg, dat deze het den hoorders gemakkelijker zal hebbetj gemaakt om op 5 Juli hun stem uit te brengen. ft gin riOTiwte EXPORfTCREDIETEN. Aangezien het gebleken is dat over het ka- rakter van den regeeringssteuu voor export- credieton misverstand bestaat, deelt dc rijks- commissic van' advies in zako de exporter©- dieten het volgende mede: 'Het is dte bedoeling van den regcerings- steun in zake exportcredieten, dat fabriian- ten en hiand-elaren, indien1 hun bankier bo- zwaar maakt een bcpaalde uitvoertransactie voor hen ten- voile te financieren, in bepaalde omstandigheden' en onder zekere voorwaar- den staaisgarantie kunnen verzoeken en ver- In geval de staatsgarantie verleend b, neemit de sitaat een telkens te bepalen percen tage (nooit meer dan 50 pCt.) op rich van het uiteindelijlk verfies, dat de bankier zou kunnen ikoimea te lijden door de financie ring van den wissel. De staategarantie treodt dus In werking indien er verlies bl'ijft, nar dat, bijl ntet-betaling van den wissel, de ban kier- het bedrag niet heeft kunnen terughnen- gen van den exporteur en de andere perso nen, die eventueel hunne handteekening op den wissel hebben gestdd, terwiji' ook even- tueete verdere zekerheden onvalidloende rijn gebleken. Fabrikanfen en exporieurs moeten' daar- toe samen met hun bankier een' schrifteiijke aanvrage doen' door tusschenkomsf van de rijkscominissie van advies in zake die export credieten ten kantore van Die Nederlandische Bank te Amsterd'ani. Het tot stand komen van dien uitvoer moet to- het belang rijn van de opvoering van de werkgelegenheiid1 hier te land© en strckken tot het behouden; of herwtomen van relattea to het buitenland!. Inlich'tingen rijn te bekomen bij den se cretaris van bovengenoeimlde rijkscommissie ten kantore van De Nederlanclache Bank te Amsterdam. DE INVOERINO DER BURG. PENH SIOENIWET. Naar men aan „Het Vad." schrijft, is minister de Geer voomemens all het voor- bereidende work voor de invoering van de nieuwe burgerlijke Pensioenwet, in het bij zonder het aanleggcm van een kartoitheek be treffende de pensioengcrechtigden, te doen verrich'ten in eigen beheer. Iiij schijnt n. 1. van plan ongeveer 200 losse krachten voor avondweric aan zijn departemeni te verbin- den, aan wieni zal worden opgedragen de noodige gegevens noipeoa diensttijd, bezol- diging, pensioengrondslag, enz. uit het stof der departementale ardmeven op te delven. Doze arbeid zal voor de gewone schrijvera worden beloond1 met f 0.75 per uur of 2.25 per avomd. terwiji de betaling van- de met die leiding helaste personen hooger zal rijn. Menig departementsambtenaar, staande op de laagste sport van de ambtelijke ladder, krygt nu de gelegenheid om zijn vrij karige bezoldiging een weinig op peil te brengen. Daar echter de duur van den arbeid wordt geschat op negen maanden, hetgeen neer- komt op ongeveer 200 arbeids-avonden, zul len de totale kosten ongeveer beloopen 200 X 200X f 2.25, d. i. circa f 100.1000. Zonder nu een arinen slokker iets te misgunnen, mag toch wel gevraagd worden of de minister nid zuiniger deed, waneer hij' den arbeid zonder extra-betalingen verdeelde over de autoriitei- ten in den lande, die de gegevens betreffende hun ambtenaren natuurlijk voor het grijpen hebben en hem dus veel spoediger en goed kooper aan de gewenschte inlimingcn kun nen helpen. EXAMEN HOOGDUIT'SOH M. O. De minister van Onderwijs brengt tor kennia d'at, behoudens onvoorriene omstan digheden, net mondeling gedeelte van de examens tot het verlkrijgen van een acte van bekwaamheid, tot het geven van middelbaar onderwijs in de Hoogduitsehe taal eni letter- kunde (akte M O. B., taalkundig ged.) voor zoover die in't openbaar zullen worden ge houden, zal worden afgenomen te Groningen in het academiegebouw op de navolgende

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6