Alkmaarsche Gourant Honderd Drle en Twlntrgste Jaargang, Maandag 8 Juli. 3«. 154. 192^, 8tadsnieuifs SOC. DEM. ARB. PARTI J. Voor een goed bezette Societeiiszaal in tie Harmonic belegde de afdeeling Alkmaar der S. D. A. P. haar derde verkiezingsverga.de- ring. In zijh opningsiwoord beetle de voorzitter, de heer P. v. d. Berg, de aanwezigen welkom. Hiema was het woord aan Mevr. Bakhuis- Woltcrs uit Zeist, weleke als ondierwerp be handelde: „Vrouwenplicbt en Vrouwen- Spi'. gaf te kennen, nu uicsluitend het woord te zullen richten tot de aanwezige vrouwen. In. huis hebben zij al'toos haar dageiiiMscne beslommeringen, van des morgens vroeg tot des avonds laat en ook op hun weg vinden zij een paal en wel 5 Juli, de dag der Tweede Ka- mgrverkiezingen. 1 fun wagen rnoet niet tegen dien paal rijden'. De vrouwen wilden rummer iets van het kiesrecht weten: altooG was bij haar lauwheid en onvcrschilligheid aanwe- zig, ondanks on® opwekken din tot den stnjdl voor dfe verovering van het vrouwenkiesr'eicht finedfc te werken. 'Wij aldus spr. vochten altoos voor het vroulwanfciesrecht, en hebben dit: ver- overd na het mannenkiesrecht. In 1918 werd het vrouwenkiesrecht gegeven. De kerkelijke partijen bestreden ons altijd en gaven te ken nen, dat het vrouwenkiesrecht in strijd is met Gods woord. In 1918 gaven zij; alles, ja, de vrouwen mochten ook lid worden van nun christelijke kiesvereenigingen. En nu trekken zij er op uit Zij vinden het nu niet in stnja met Gods woord en zij trachten de macht te knjgen om ons er onder te druikkeji. I fun hoop is gevestigd op de vrouwen, omdat zij misschien anders zullen sternmen) dan de man ned. De godsdienst misbruiken zij tegen ons, door te zeggen, dat wij het gezinsleven uit el- kaar rukken, ook door moederschapszorg voor de ongehuwde moeder. De moederechapszorg is. voor alien die het noodig hebben. Van de 100 geboorten zijm er 2 buiten echt geboren, doch deze mogien van moederschapszorg niet worden onttrokken, dat is niet chxistelijk. Wij; willen het gezin op- bouwen. De plicht van de gemeenschap is, dat het nieuwe geslacht good ontvangen wordt. Zij moet zijn de opvoedende kracht voor het toekomstig geslacht. Daarom willen wij moederschapszorg. Nadat spr. den woningnood en de geboor ten met een enkel: woord had belicht, even- eens de verlenging van den arbeidsdag, waar- door het gezinSpeil verminderd en) daardoor het gezinsleven ten onder gaat, gaf zij te ken nen, dat het onderwijs goed moet zijn, ook voor onze jeugd en wanneer 'n kind goed kan leeren, dan ontbreken later bij de ouders de middelen voor verder onderwijs van het kind. De regeering kijkt hier niet naar can, ondanks het ijverig werken der S. D. A. P. in de Twee- de Kamer. De Kamercandidaten Van Houten en Rut gers ijveren thans voor afschaffing van het al gemeen kiesrecht en de drang onzer arhei- dersbeweging moet dit tegenhouden. Door de opstuwende kyacht deer arbeiders is ook ge- komen de 8-urendag, doch niet door Minister Aalberse, hoewel deze nu door de actie van den Vrijiheidsbonder Drion is gezwieht. De groote werkloosheid met haar 80.000 werkloozen is gekomen door den grooten we- reldoorlog en dageliiks ondervinden wij daar- van de gevolgen. waar voor 'n goede werk loozen verzorging geen geld is, geeft men mii lioenen uit voor uet militairisme, hoewel thans het hiuidige verschijnsel. De vol'kshuis- te schaffen. In de achter ons liggende 4-jarige regee- ringsperiode is niets voor ons gedaan, doch op 5 Juli moeten de vrouwen zicli tot taak stellen 0m1 mede een andere regeering in het leven te xoepen. Wij aldus spr. loopen niet met de atr- moede van de arbeiders te koop. De arbeideTs weten zelf wel, dat er armoede is. Verlenging van den arbeidstijd, verlaging der loonen en verhooging der levensmiddelenprijzen is thans een huidig verschijnsel. De volkshuis- vesting is door de christelijke regeering totaal verwaarloosd. De plaggenwoningen herber- gen in zich een kiem van ontevredenheid. Voor de arbeidersklasse wordt in dit opzicht niet gezorgd, doch wel voor de bezittende kiasse.. Spr. riep de vrouwen op tot den mooien heerlijken strijd voor het socialisme, voor moederschapszorg zonder premiebetaling, Voor goeden woningbouw, voor goed) onder wijs en voor een goede werkloozenverzor- ging, voor ontwapening, tegen militairisme. Spr. eindigde met de vrouwen op te wek- ken het hokje van Na I van lijst 36 rood te maken. (Applaus). Hierna was het woord aan Ds. A. van der Heide, uit Britswerd (Er.), over ,,De beteeke- nis van den verkiezingsstrijd". In dit ver- band gaf spr. een terugblik van 25 jaar gele- den. Wanneer wij den toestand van thans ver- gelijken met dien van voor 25 jaar, dan kun- nen wij vooruitgang en verbetering constatee- rendat komt door de stuwkracht der S. D. A. P. De Staatspensionneeringsgedachte zou uit geweest zijn, indien er geen sociaal-demo- cratie was en hierin werd gesteund door den Bond voor Staatspensionneering. Thans is't Staatspensioen gekomen door onze stuw kracht en voor 1922 is op de Staatsbegrooting 21 millioen geplaatst. In 1897 was er nog geen algemeen kies recht en onder de minister Van Houten en Borgesius kon men alle shorten van kiezers kweeken. Vanaf 1897 is onze strijd begonnen voor het algemeen kiesrecht en de georganiseerde roode Zon- en Dinsdagen waren een enorme machtsontplooiing voor onze eiscb en de te- genstanders zijn daarvoor ten slotte bezwe- ken. De kerkelijken speculeeren met dezen stem- husstrij'd op de achterlijkheid der vrouwen te gen de sociaal-democratie. Nu kan het vrou wen kiesrecht gebruikt worden tot meerdere eere Gos. Wanneer er in 1918 geen beweging was geiweest, dan was het vrouwenkiesreoht niet gekomen. De S. D. A. P. en het N. V. V. hebben den laatsten tijd aangedrongcn op een bebooxlijke werkloozenverzekering en -uitkeering. In 1897 was nergens sprake van en nu is er iets meer of minder verwezenlijkt. De verkiezingen van 1922, aldus spr., zijn gewichtig en over de geheele ldnie steekt de reactie haar kop op, zoowrel bh den Vrijheids- bond, Roomsch-Katholieken, .\nti-Revolution- nairen als bij de Christeliik-Historische Unie. Hoewel de tijdsomstandigheden naar bezuini- ging drijven. moet die vraag voorop worden gesteld: ,\Taarop moet worden bezuinigd?" Onze tegenstanders willen ons gebouw der sociale en geestelijke voorzlening steen voor steen afbreken. Beperking van kiesrecht. werk- loozenverzorging, uitgaven voor onderwijs, uitgaven voor openbare leeszalen, de subsidie aan den woningbouw wordt stopgezet, on danks den enormen woningnood. Wanneer de IS. D. A. P. op 5 Juli niet flink versterkt voor den dag komt, dan is het overal bezuiniging. Colijn's rede gelijkt op de rede van een Vrijheidsbonder, doch heeft alleen een christe lijk sausje en wel ter eere Gods: en zijn or- donnantien, De R. K. Staatspartij is de Vrij- heidsbond met een kruisje. Spr. is ook v66r bezuiniging, doch wij zullen tot ons uiterste vechten, dat ons gebouw niet wordt afgebro- ken. Alleen kan er bezuinigd worden op het militairisme en hooge salarissen, doch. niet op die lage salarissen. Onze leuze is: Ontwa pening". Wij kunuen in ons leger geen ver- trouwen stellen en zelfs geen minister denkt er aan. Wij steunen op de macht van het I. V. V. met haar 24 millioen georganiseerden, wel- ke een oorlog kan beantwoorden met een agi- tatie en een algemeene werkstaking. Lloyd George verklaarde, dat wanneer de arbeiders door eentransport-arbeiders- en een spoorwegstaking een oorlog zouden willen verhinderen1, dat men dan den koning en het parlement ter helle helpt, waarop de leider van de Engelsche TransportaTbeiders zeide, dit gerust te willen aanvaardea, inaar dat hij de arbeiders niet in de bel van een nieuwen oorlog wil brengen. De Delftsche professor Abetdamon ver klaarde, dat de oorlog van 1914 gevoerd is om nieuwe delfstoSea, doch een nieuwe oor log zal gevoerd worden om het bezit der pe- trokrumbroimeiL De steenkool is verdwenen en wie het bezit heeft over de petroleumbron- nen, heeft de macht over de wereldzee. In dit verband gaat de strijd tusschen Engelsche en Amerikaansch kapitaal. Volgens spr. behooren de petroleumbron- nen aan een wereldverbond en de petroleum kan verdeelen onder die volkeren, die het noodig hebben. De verdeeling is redelijkheid, is soaalistisch. (Wanneer wij! oveir socialisime en socialisa- (tie sprekien, dan zijn wijl ons bewust, dlat ziji niet opeens verwezenlijkt kunnen worden. De socialisatie is planmatig opgebouwd en te dien opzichte een zuivere lijn getrokken. Hierna beliclitte spr. een enkel citaat van den in den voorgaande week vennoorden Duitsche minister Rathenau en wel over het vraagstuk der voortbrenging, waarin deze o. m. te kennen geeft, „dat er in dezie maat- schappij veel wordt verkwist en in de dxingen- de behoefte niet wordt voorzien. E>e arbeids- kracht moet worden gebruikt om de mensch- heid te voorzien van wat noodig is, maar dan moet er ook regel en orde in de voortbren ging zijn. Niemand mag meer vragen van de maatschappij dan hij heeft." Wanneer wij1 spreken over de teekenen des tijds met deze verkiezingen,, dan.stel.len wij tevens de vraag: „Hoe zal ons land voor de komende ren geregeerd worden?" en: „Wat heb gedaan v6or den oorlog uit- brak?" C» hebt hiertegen niieis gedaan. Wanneer miilioenen menschen mededacliten ten; werkten, dan was en geen oorlog geko men. Spr. gaf te kennen, dat een christen: soci- <aal-aemocraat behoori te zijin, omdat wit strijden voor vrede en broederschap. De S. D. A. P. is aangewezen om de samenleving te ne- organiseeren. Denkt er aan, wat thans op spel staat! Ziet op het werk der S. D. A. P. Doet op 5 Jul! uwplicht! (Applaus). Waar niemand der aanwezigen vragen stel- de of van gedachten wenschte te wisselen, werd de vergadering met een woord van dank gesloten. HER'VORMDE (GEREFORMEERDE) STAATSPARTIJ. Zaterdagavond vergaderde de afd. Alkmaar, van deze partijt in „Waakt en Bidt", allwaar -als spreker optrad de hr. J. J. Martens Jr., tweede secretaris der Gerefonneerde Staats partij. De heer T. A. Hagen, die eveneens als spreker aangekondigd was, was verhinderd. De heer M. sprak een kort gebed uit en hehandelde daarna zijn onderwerp-: „Gm de jeere Gods". 1 (Spr. zeide, dat de twee groote dhristelijke partijen weinig gedaan hebben de laatste ja- ren. In plaats van te streven naar de eere Gods, hebben ze opgezien naar Rome. De Chr.-Hist. Partij is nooit, zooais ze moest, op- gekomen, om het recht Gods in de wet erkena te krijgen. Een van onze beginselen is, dat de over- heid heeft te gehoorzamen aan het woord van God. Verder erkent onze partij, in tegenstelilng met de beginselen van Rome en de revolutie, de souvereiniteit Gods als bron van alle ge- zag. Spr. ging hierop nader in en verrolgde: De partij herkent de Heilige Scluift als eenige kenbron der waarheid en als toetssteen der beginselen. De kerk moet verder slechts een voorlich- tende taak hebben, zonder de waarheid aan de overheid op te leggen. Spr. liet zich verder afkeurend uit over de programma's van de anti-revolutionnairen en de christelijk-historischen, zeggende, dat daarin Gods wetten worden verkracht Spr. stond bij een en ander uitvoerig still1 en wees 0. a. nog op art. 36 van de geloofsbelij- denis en waar ook de Herv. Staatspartij voor opkomt, waarin geschreven staat, dat de overheid uitroeie alle afgoderij' en valsche godsdienst. Daarmede bedoelen we niet dat we b.v. den 'Roomsfchen godsdienst moeten uitroeieni, maar onze kerk moet het r e c h t hebben van bestaan, terwijl andere kerken kunnen blij- ven bestaan als een gunst. Als we opkomen voor het recht Gods, zeide spreker nog, kunnen we toeh nooit sternmen voor een pauselijken gezant, zooais de anti- rev. en de chr.-bist. Mr. Scbokking en Loh- man wisten, dat in de benoeming van den tij- delijken gezant, do vaste gezant ligt opgeslo- ten, en t<xh stemden zij v66r een tijdelijke be noeming, later echter, bij; de kwestie van de vaste benoeming weer tegenstemmende, aldus de menschen misleidende, zeide spreker. Nog zeide hij, dat de Herv, Geref. Partij streeft naar de school met den bijbel. Spr. be- toogde verder,- dat ons land geheel ver- roomischt. Verschillende vootbeeluen daar- van opgevende. Na een kleine pauze, waarna gelegenhdd bestond tot het stellen van vragen, werd de bijeenkomst gesloten. Provinciaal Nieuws UIT HE1LX3G. Zondagmiddag hield de Vrijzinnige-Demo- cratische Bond zijn politLeken landdag in het bosch van jhr. mr. P, van Foreest. Toen ongeveer 2 uur de voorzitter de bij eenkomst met een welkom aan de aanwezigen opende, kon het bezoek niet grooc genoemd worden. Spr. bracht dank aan jhr. mr. P. v. Foreest, die het idylisch piekje voor den land- dag had gereserveerd. v Daarna was het woord aan den eersten sprektr, den heer D. Kooiman, van Punner- eud, die het ondeiwerp„Land- en Tuin- bouw" behandelde. Spr. zou de lust gevoelen over een ander onderwerp te spreken, wat hem: na aan het hart ligt na de gebeurtenissen bij da verkie- zing van de Eerste Kamer en hoe de afspraak van de 3 linksche groepen op het allerlaatste oogenblik is ingetrokken. De onaangeuame en stuuende dingen, die spr. zelf heeft ondervon- den, bracht hij onder woorden en vroeg zich flan, af, wat men in de toekomst op afspraken Kan rekenen. Vooral op de houding van den Vrijheidsbond oefende spr. scherpe aitiek. Voor het gesjacher met vrijzinnige beginselen bad spr. mets dan woorden van afkeurmg en bij zei, dat men van den Vrijz.-Dem. zoo iets niet beeft te verwacbten. Hij, concludeerde dat deze bond een partij is, die bet vertrouwen der kiezers verdient. Spr. kon zicb indenken, dat de R.-K. Parti] juicnt, maar bij vroeg zicb af wat er van de vrijzinnige belangen in Noord-Ho Hand over biijft, ais bet zoo doorgaal Tot zijn onder werp komend, bebandelde spr. de voorgestel- de verbooging van gronabelastmg, die door de bemiddeling van Mr. P. Oud, die er zicb- in de Kamer tegen verzette, van de bean is ge- raakt. Tot den land- en tuinbouw koinend, zei spr., die de landbouw zelf pracuseb beeft meegemaakt, dat men uiterst voorzicbtig moet zijn met wettelijk mgrijpen. Spr. noeinde als een knellende bepaling voor den land- en tuinbouw o. m. bet J4 pet. registratieredit, dat boogst onbillijk is en bij; geen enkele be- lastingbeffing is onder te breugen. Verscbil- lende toestanden ten plattelande bespralc hij nader en zei dat deze toestanden dringend verbetering behoeven, o. m. onderwijs. Wat er van deze takken zou terecht komen, als de socialisten hun socialisatie in practijk zouden brengen', bracht spr. nader onder woorden en toonde dit met voorbeeiden aan. Spr. noemde een groot belang het afzetge- bied van land- en tuinbouwproductan en noemde in dit verband de kanaalplannen voor Hollands N'oorderkwartier en spr. maakte met woorden en cijfers duidelijk het groote belang, dat West-Friesland bij dit plan heeft, een plan dat 14 millioen zal moeten kosteu, doch een kvensbelaag voor die streek is en waar spr. zich als lid der Prov. Staten best mee kon vereenigen. Spr, zette verder uiteen, .at men zich trots alle malaise niet moet la- ten ontmoedigen en niet zoo'n pessimistisch geiuid moet laten hooren als Dresselhuijs in P.imerend deed. Wij willen ook bezuiniging, doch op een andere wijze, gelijk spr. nader aantoonde. Hij eindigde met een opwekking om op lijst 19 te sternmen. Wat van de Vrijz.-Dem. is te verwacbten, bracht spr. onder woorden. (Applaus). De tweede spreker was de heer A. Kooi man, van Utrecht. Deze spreker bezag den toestand door de bril van de arbeiders, wier vertegenwoordiger hij is. Hij meende, dat wij niet noodig hebben een groepsbeiang, doch een volksvertegenwoordiging die aller belan gen behartigt en zette uiteen hoe de toestand voor den arbeider onder dictator Troeistra en den Vrijheidsbond zou zijn en op welke wijjze de Vrijz.-Dem. dit willen bewerken. Aan het- geen de socialisten willen heeft men practiseh weinig, omdat het niet is te bereiken en de vrijheid, die de Vrijheidsbond wil, heeft voor de arbeiders weinig bekoorlijkheid, zooais spr. nader aantoonde. Die vrijheid van den arbeider voor 1874, die geboren werd, gewerkt heeft en- is gestor- ven, zou niet zoo heel veel zijn verbeterd als de Vrijheidsbond de macht had gehaii Spr. waarschuwde voor dien tijd, dien men gaarne ziet terug komen. Het zal er komen tot ver- krachiing van den arbeidsdag. Dg beloften van 1918 zijn reeds lang vergeten. E>e V.-D. past voor die tactiek, welke spr. scheip laakte en waarvan de uitvoering door ander partijen in de hand wordt gewerkt. De V.-D. wil ge- lij ke rechten voor alien en daarom is het van het grootste belang dat de arbeidersbelangen in het parlement worden vertegenwoordigdi. Hunne belangen zijn bij: den V.-D. veilig. Spr. beliiichtte de tegenwerking van den Raad van Arbeid, die de belangen der arbei ders moet behartigen, door den minister* die, in stede tegemoet te komen aan de belangen der arbeiders, hunne wenscken naast zich neerlegt. Spr. wees ook op de macht der R.-K. Geestelijkheid hij de uitvoering der ar beidersbelangen, met welke macht zich spr. geenszins kon vereenigen. Onder de leuze van bezuiniging worden hun belangen beknot. Ook de V.-D. willen bezuinigen, doch daar waar bezunigd kan worden, n.l. bij leger en vloot. De noodige 60 millioen voor arbei dersbelangen zijn niet te vinden, doch1 wel 134 millioen voor leger en vloot en spreker zei, dat de vlootwet-van Dijk geenszins van de baan is. Als rechts wint, zullen de belastin- gen voor die wet opgebracht moeten worden, Spr. wees ten slotte op het program der V.-D. en wekte op om te stemrnen op die 19e lijst. (Applaus). De derde spreker was mr. P. J. Oud1, lid1 der Tweed Kamer, uit Den Haag, die het onder werp „vrijzinige polihek" in het algemeen boh andelde Mr. Oud zei, dat bij de V.-D. het schip van Staat, dat door de* gevaren van reactie en re volutie bedreigd wordt, veilig is en door den Vrijzinnig-Democratischen Bond in veilige haven aanlandt. Spr. meende, dat de revolu tie, die men ver achter zich waant, nog niet geheel geweken is. Revolutie maakt men niet, doch zij is een gevolg van omstandigheden, gelijk spr. met voorbeeiden aantoonde, ge- toetst aan het buitenland, met name Engeland en Duitschland. Die reactionnaire misleiding in het buiten land is leerzaam. Terwijl het bloed nog uit vele wonden vloeit, is men bezig nieuwe on- lusten te scheppen en ziet men in Duitsch land niet tegen een poiltieken moord op. Spr. verwonderde zich er over, dat de men schen nog niets hebben geleerd. De revoluti- onnaire beweging ontstaat uit grooten achter- stand, die hier tot uiting kwam in November 1918. Toen moest de achterstand met de grootst mogelijken haast ingehaald en bleek, dat de uitvoering zich niet had aangepast aan het dagelijksch leven in tal van onze bedrij- ven. De V.-D. was niet v66r den 8-urendag in die haast, omdat hij dit wist. Voor 10 jaar reeds heeft de V.-D., om te beginnen, den 10- urendag op zijn program gezet. Dresselhuijs was voor het wetsontwerp-Aalberse, Treub voor het wetsontwerp-Schaper, dat nog veel verder ging. Wij hadden geen ooren naar die haast, ons program was niet gewijzigd. Had men naar ons geluisterd, dan had de sociale wetgeving geleidelijk kunnen worden in ge voerd en zich aangepast in de bedrijven. V at er van de belofte en haast voor uitvoering van sociale wetten over is bracht spr. nader on der woorden. Spr. zou haast zeggen, dat de V.-D. geen belofte doet, ook niet voor He komende perio- de, doch wees op het onveranderd program en het inlossen van bejoften. De Vrijheidsbond en de rechtsche partijen willen bezuiniging, men begint te begrijpen, dat de belasting ondragelijk wordt. De V.-D. heeft reeds lang voor een heffing, ineens ge werkt, meerdere malen heeft hij! dit reeds den minister voorgesteld, doch geen gehoor ont vangen. Meerdere malen is betoogd, dat er op den tijd van betrekkelijken voorspoed een in- zinking moest volgen en de heer Hermans, het R.-K. Kamerlid, heeft nu bevestigdi dat de V.-D. partij gelijk bad. Minister de Vries heeft voorspeld, dat de belasting tot 1940 jaarlijks met 2 pet. rnoet worden verhoogd. BezuinigingHet klinkt als een bespot- ting, als men de sommen hoort die voor leger en vloot worden besteed. In Den Haag heeft men op de 242 soldaten 88 officieren, in Nij- megen is het nog veel erger. Laat men daar bezuinigen en de academie in Breda sluiten voor een jaar of 10. Die officieren kan men niet aan den dijk zetten, maar laat men dan nu toch geen nieuwe opleidcn. Onze ministers hebben alien een nieuw plan, doch- telkens weer duurder. Spr. verwees in dit verband naar den Helder, aen millioenenhoek, waar de zuurverdiende belastiingpenningen tot oud roest vergaan. Spr. bracht onder cijfers hoevee! miilioenen het kost en zei5 Juli zal de overwinning brengeni voor rechts en; de Vrijheidsbond (die door wegblijven, wat vooruit bekend was, de oorlogsbegrooting mee heeft doen aannemen), dan zal het nieuwe vlootplan, dat Nolens nu niet durfde uitvoeren, verwezenlijkt worden. Zijn uw oogen open gegaan, zal1 de vrijizinni- ge vlag blijven wapperen, dan om 5 Juli op dt 19e lijst sternmen. (Applaus). De vierde spreelcster was me], C. S. Groot (Marijke), van Rotterdam. Zij werd met uit- bundig handgeklap ontvangep. Zij consta teerde, dat het voor de vrouw een zware strijd was en van het allergrootste belang. De vrouw, die als vee vastgebonden had ge- staan, had wel licht gezien, doch nu ze bui ten mocht, moest ze er met de zweep ingedre- ven worden. De vrijheid en gelijjcheid met den man iwas haar nog zoo vreernd, dat zij nog niet wist hoe zich te houden. Het zal u, zeide spr., net gegaan zijn als mij, gij hebt u eerst afgevraagd: tot welke partij behoor ik Het rechts of links is gauw uitgemaakt, doch de dwarsstreepen door links of rechts geven meer hoofdbrekens. Dat de vrouwen bij den V.-D. voldoening voor ha re verlangens vinden, toonde de spr. vol hu mor aan, zij stelde en beantwoordde de vraag: wat is dernocratisch? Dit is een eer ste eisch, die alle vrouwen moeten weten. Een ander eisch is een goed onderlegd volk, dat weet wat het wil en dan moeten de kansen van ontwikkeling voor alien gelijk zijn. Inzicht moet worden verlteend in het bedrijf. Niet dat de patroon voor zijn loopjongen zijn boeken moet openleggen, doch inzicht en overleg moet er zijn tusschen werkgever en werknemer. De spreekster behandelde verschillende wet ten, waarmede de vrouw wel degelijk te ma ken heeft, vooral zuinig beheer. De vrouwen hebben daar het grootete belang bij. Die be langen zijn bij den V.-D. veilig. Spr. zei: Voldoet No. 1 van de V.-D. lijst u niet, neem dan No. 2, een vrouw, n.l. mr. Betsy Bafcker- Nort, of No. 3, mr. Oud, bij' u alien bekend, of No. 4, Ketelaar, die 25 jaar lid der Tweede Kamer is geweest, of een landbouwbelang- bebbende dien gij in No. 5 vindt. Onze lijst heeft voor elk wat wils. Versterk in ieder ge- val de V.-D. Bond," opdat wij op een gezonde en kradhtige basis kunnen voortbouwen. (Ap plaus). De voorzitter sloot te ruim 5 uur de verga dering met dank aan spreekster en spnekers en aan alien die hadden meegewerkt om de zen landdag te doen slagen. Ook hier is een voorloopig conrite ge- vormd, welke ten doel heeft het regeerings- jubileum van H. M. de Koningin, dat in 1923 plaats heeft, waardig te herdenken. Vereenigingen, welke adihaesie met dit plan betuigen, kunnen rich tot 31 Juli (Opgeven bij de heeren G. Smits en Th. B. Brand, terwijl er op nader te bepalen datum een vergadering zal worden gehouden. De algemeene vergadring voor deelnetnen- de vereenigingen zal vennoedelijk te Amster dam op 10 Augustus plaats hebben. Bijl de door B. en1 W. gehouden! verpach- tiig vam standplaateenl voor de kermis op 30 em 31 Juli en 1 Augustus, zijin aan dte vol- goade groote inridhtingen standplaateen ge- gund!. Stoomcaroussel Reels Balet, Bergeni op Zoom; luch'tedhiommel, Vaitengoed, Edam; zweefmoleni, J. !Dobbers, Broek in; Water- land; cabaret, J. Staps, Alkmaar; schiet- tent, G. H. Vermeulen, Leiden; Turksche schop, Joh. Breed, Helder. In de liaaiist gehouden bestuursvergade- ring van den Venmewaterspolder is besloten, met ingang van 1923' jaarlii ks in Juni een schouw te noudten over de slooten, gelegen in dien polder. Voor de groote vervuiling dfer slooten, toch- ten en; waterkeeringen zal dit een- goed be- sluiiit genoemd1 kunnen worden. 30 Juni was de dag, waarop de heer D. J. Ruyter, hoofd der school I, het onderwijs, waaraan hij 47 jaar; waarvan- 34 jaar in onze gemeenite, zijn krachten heeft gege- ven, ging; verlaten. Op dien dag kwarn tot uitiing hoe het werk van dien hoogst eenvoudigen onderwijzer ge- waar-deerd werd. Ondier net schooluux, yoor zijn IkLasse, kwamen Burgemeester en Wethou- ders, alsmede de -gemeent-e-secretaris, de heer Bruui, hem verrassen. In hiai'telijke bewoordinig sprak de Burge meester hem toe en bracht hem dank voor wat hij! voor de vonning van de jeugdi heeft gedaan. Ook het personeel liet zich niet onbetuigd en offreerde hem een1 vulpen en een koperen rookstek terwijl de kinderen tot tranen be- wogeni hemi een bloemstuk en een mandje Meikersen aanboden. (Hlet scheidende hoofd bracht zijn dank aan alien. Ook wij; sluiten ons namens de burgerij biji deze hdlde aan. UIT KOEDIJK. De heer W. Kooiman is herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente. UIT OUIDQRP. Oevondien Een' portemonaie met eenig geld elders gevonden. UIT EGMOND AAN ZEE. Ook in ons rustige visschersdorpje begint de naderende verkiezing de gemoederen hier en daar wat in beroering te brengen. Trouwens diverse propagandisten zorgdea de laatste dagen wel voor de noodige recla me. Waren pleinen en straten de vorige week in de nachtelijke uren al met de wit gekalkte op- roep: „Kiest Duijs" versierd, Zaterdagmiddag kwamen minder daglicht-scbuwe propagan disten ons dorpje binnen rijden. Het was een lange rij R.-K. fietsers, die op hun rijwielen borden met het opsebrift: „Kiest Bomans" droegen en het raadslid H. E. Bosman, benevens een oude-jongej uffrouw hidden onder het rijden een gloedvolle im- provisatie tegen de te hoop geloopen nieuws- gierigen. De sociaal-democraten lieten zich ook niet onbetuigd. In den nadht van Zaterdag op Zondag war ren muren en schuttingen rijkelijk voorzien van platen en opschriften over doel en stre ven der S. D. A. P. en de aansporing om sternmen op den candidaat Duijs uit te bren gen. De visscher Piet Groen had tot eigen en an- derer vermaak zelfs den hetlen voorgevel van zijn huis vol S. D. A. P.-sche aanbevelingen laten plakken. Zondagmorgen verscheen een lange rij soc.- dem. wielrijders met vlaggen en borden bene vens een groote met roode vlaggen en. op schriften voorziene vrachtauto, wdker talrijka passagiers bij den tocht door het dorp de „Internationale" lieten hooren. Wellicht staan ons vo6r Woensdag nog meerdere verrassingen te wachten. UIT OUDKARSPEL. I>a voefibalvereeniging D. T. S. 4 speelde op het terrein van V. V. V. van Oucfe-Nie- dorp tegen V. V. V. 2 eni 3 gecombineerd. D. T. S. verloor met 2—4). D. T. S. 2 eni 3 waren op bezoek naar Vrona 2 en) 3. D. T. S. 2 won met 3—-2 en D. T. S. 3 verloor met 3—2. De korfbalVereenliging S. S. S. 1 speel de op eiglen terrein een; wedstrijid tegen Sohoorl IHet was een mooi gelijk opgaan- de wedstrijd. De rust ging in met blanoo stand. Na de rust wist S. S. S. driamaal en Schoorl tweemaal te sooren, zood'at de wed strijd met 3—2 in het voordeel van S. 'S. S. eindigdle. OFT EOMOND AAN DEN HOEF. Zondag j.l. speelden- onder flinke be- langstel'ling de Zwaluwen van Alkmaar te gen Zeemeeuiwen I een 'goed1 Ioopende voet- balwedstrijid met gelijk spel 22. De Zwa luwen hebben voor onze spelers een.' goed voorbeeldi van geregeld samenspel gegeven, die zelfs met den1 wind in den rug, na de rust, nog niet deden, wat ze kooden. De Zwa- luwenrvoorhoede gaf na de ruslt eenige mooie doorbraken te zien, die helaas zonder resultaat bleven. Zeemeeuwen I I speelde tegen een' versteikt Blaiiw^-Wit-elftal met de uitslag 30. Na eenig oefenen groeien daaruit wel een paar goeefe cerate dftallere. De opkoirast van het publiek was bevredS- gend'. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de RedacRe. De opname in deze rabriek bewijst geenszins dat de Redadie er mede instemt.) Alkmaar, 2 Juli 1922. Mijnbeer de Redacteur! Aanvanfcelijfc was ik niet voorneanens, nog- maals in- te gaan op het laatste „ingezonden" van den heer Westerhof, doch ben) hierop te- ruggeko'inien teneinde veradhillendle feitelijke onjuistheden te weerleggem. le. Ik schreef: op de Ghristel. school zijn kinderen van buiten;; niets bijzonders, want hetzelfde komt 60k voor op de openbare school. Dit heet dan „oreerent". Op de lagere (openbare) sch-olen zijn neem kinderen van buiten, zegt oe heer Westerhof. Nu d'e leiten! Op de 3e gemieenteschool zijn 4 leerlingen van buiten, n.l. 1 van Koedijk en 3 van Hei- loo. 2e gemeenitesdhool 1 kind uit Winkel. 1 e gemeenifeschool3 kinderen, uit Oudorp, Ajkeraloot, Bergen, Egmond aan Zee en Heiloo. 6e gemeenteschool: 16 kinderen uit Heiloo, St. Pancras, Egmond aan' Zee, den Hoef, Egmand-bianen, Bergen en Harenkarspel. Burgersdhool (Aukes) 26 kiiidcren, uit Heiloo", Bergen, Castricum, Limmen', Oter- leek, St. Pancras. MeiSjesschool; (Reiziger) 32 kindereni uit Heiloo, Egmiond aan Zee, Castricum, Schoorl. Bergen, Scherimerhorn, Oterleek, N.-Niedorp, Anna Paulowna, Noord-'Schar- woude, Limmen en De Rijp. Die buitent-kinderen-kwestie is hiermede, zij, 't niet tot des heeren WesteaihoPs genoe-

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5