■eggen, maar toch constateerde hi}, dat rtiegeniwoordigers daarvan eni van d'e .ngemgroepen heelemaal geen» invloed op Jt regeerbeieid kunnen doeni golden, nodi op de formatie van de regeering, gelijk spr. o. a. aantoonde met te herinnexen aan die E:ondwetsherzieningen door Corit van dex indeni en Ruys de Beerenbrouck. Steeds werdl steun gezocht bij< de grade partijiem en dan was de steun dex k lei n era niet zoo noodi- zakelijk. Eem funestie fouit is feet geweest, dat de vrijzinnigheid' zidi de laatste jarem zoo eesplitst heeft, waardoor haar invloed op net regecringsbeleid de laatste 25 jaar zoo gering was en die van de soc.-dam. oneven- redig groat in verhouding tot het aantal ihunner vertegeniwoordigers. 'De Vxijbeids- bondl heeft nu de eemheid van de' vrijzinni- gen op het 00® en spreiker venheugde zidh ex over, dat xeeds een 7-tal kleine partijen' zioh daarin hebben vexeenigd. Verstnillend'e klei ne partijit'jes trekkem ithans bet land door, af- fevend op den Vrijiheidsbomd, om zoodoende - un povex fiiguur te xedden, Dit keurde spr. stexk af. Het eerst en meest noodi'ge voox de toe- ktomst zal mocten ziju bezuiniging op all'es wat niet noodzakelijik is en op al wat wach- ten kan. Eir zij'ri personeni eni partijien, die dit niet wiilen inzien, maar als we ben volgen, gaan wij den ondergang tegemoet. ■Een tweed'e zeex belangxij'k punt is d'at der volksvrijheid. Dat wiji die 'hebben, is te dankem aan eem eeuw van liberaal regime en nu woxdt zij bedreigd door de redbtsehe en de rood-zwarte coalide. In de Tweede Kamer zullien de partijen waarschijnlijk in ongeveer dezelfd'e sterkte terugkeeren en daarom is bet zoo noodig, dat ex tusschen rechtsi en rood een sterke partij komt te staan, om de weegsdhaal in evenwicht te houden en de democratische in- richting van den staat en de volksvrijiheid te besdhermien. Wit men dit en wenscht men een juist beheer van de fimahcign, opdat geen noodlatspolitiek worde gevoexd1, dan stemme men den Vrijbeidsbond. (Applaus.) Voor het voeren van d'ebat gaf zicb alleen op de beer Abrahams, oud-wetboudex van Amsterdam, hoewel men uit de interrupties, die zoo nu en dan achter uit de zaal kwa- men, zou verwach't bebben, dat er meerde- ren zouden toonem bet niet met den spreker eens te zijn. De beer Abrahams bad in de rede van mevr. de Bink gemlst de verklaring waarom de vrouwen moesten optrekken. Ziji bad at leen gezegd, dat Marehant teg.eru bet vrou- wenfk tesredit-amemd'einent van den) heerRink had gestemd. Als mem weet dat Marehant reeds jaren leeft en streeft voor bet vrouwem- kiesrecht, begrijpt mem wel hoe bet met dat 'amemdememt zat. Spr. constateerde vervolgens, dat de beer Otto wel bad gasprokem over andere partiji en;, maar niet bad! gezegd wat bijl zelf en zijn partij1 wiilen. (Daverend applaus). De flauwheid in1 deze verkiezingscampa'gne achtte spr. een gevolg van de evemredlge vertegemwoordiging, die een vOlkomen1 de mocratische instelbuip- is. Oat bet volk zicb van de grondwetsherzie- nling zoo weinig aantiekt, begreep spr. vol- komen, geziem de houtiliimg der regeering in dezen. Spr. meende vervolgens, dat de beer Otto niet had mogen sprekem over mogelijke be- ginsdVerzaking na de verkiezingen biji een of meer der partijen, want de Vrijiheidsbond had na de Aiusfcerdams'die -gemeenteraadis- verkiezing, ingezet onder de leuze: „weg met bet soc. wanbebeer!" de benoemling niet van twee maar van drie socialistische wethouders mojgeliik gemaakt. De Vrijbeidsbond zat de tedding moeten volgen van de beboudenden, bij! is de „groote boed", waarondar alle liberalen vereenigd zijta, evenals vroeger de Liberale Unie, maar biji voorspelde, dat de partij onider dien grooten hoed zal verstiikken. Wiji zitten in grooten nood, d'at is juist, maar beeft de beer Otto bet recbt den vrij<- liei'dsbond als ,den redder voor te sitelleni? In de revolutiedagen van 1918 toch vroeg Dres- selhuijs in zijn „milldoenenlrir 250 milliC'en voor sociale wetcen, omdat daarin zoo'n aobterstand was. Twee jaar later bij de begrooting dachten de heeren al anders. De Vrijbeidsbond wil geen staatsinm'enging, maar wel 5 mil'ldoen su'bsidie aan de Z.-Afrikaansche stoom- vaartmaatschappij. De Vrijbeidlsbond wil bezuinigiibg, maar bet initiatief tot bet bezuinigingsrapport nam biji niet, boewel dit wei zoo werd gezegd in een aan den imgang der zaal uitgerekt biju blad van „De Vrijbeid". Aan de 'hand van bet in de Kamer voor- gevall'enie biji de bespreking van den afbouw van de kruisers, constateerde de beer Abra hams, d'at d'e Vrijbeidsbond geen bezuiniging d'aarop wilde. Bij de oorlogsbegrootingi van minister Pop vertoonde de Vrijiheidsbond eigeniaardige dingen. De minister wilde be- perkimg bij de noodwet en toen de defdnitieve voorstellen met verboogde edschen kwamen, zei de beer 'Drion dat diit het minimum was, waarmee bij zicb kion vereenigen. Daarop kwarn minister van Ddjk met nog d'uiurder plannen, waartegen do Vrijbeidsbond zi'ob uitsprak. Maar toen bet op stemmen aan- kwam, bleven eemige heeren weg, zoodat de wet-van Dijk werd aanganomeni. Wat betreft bet vormen van coalities, wees spr. er op, dat Treub 00k wel een samengaan wil met de chr.Jhdsit. Biji bet regeeren kan men nliet altijd zdjn beefe program doorvoe- ren, maar moet men zicb ditavijls tevreden stellen met het doem van eem goeden stap in die ricbting. Op dit oogenblik, nu men voor de Eerste Kamer 41' recbtsdhe leden beeft doen ver- kiezen, moest men niet zoo spreken over een gevaar van bet blijVen voortbestaan van een rechtscbe coalitie em bet verbod van Goethe ■en; Nathan der Weise. Spr. ging bierna nog mader op de genoem- de verkiezing in, wat betrefit de afspraak van den Vrijbeidsbond met de S. D. A. P. Wat deze bond daarbiji beeft uitgehaaM, noemde spreker trouweloos zionder voorbeeld1. Overal werd een andere politick gevolgd en als men zich als partiji reSpecteert, moet men niet z6o doen. Ten stotte wekte spr. op om te stemmen op eigen kleur. Wie behoudend-vrijzinnig is, stemme niet den Vrijbeidsbond, maar van Houten. Voor de vrijz.-d!em. is de keuze niet moeilijk. In zijn repliek constateerde de beer Otto, dlat de beer Abrahams iwfWijk was geweest. Het gaf 'hem' een dru'kkcnd gevoel, dat de voorlicbtimg van bet Ned. vont moet worden gezodbt in bet zoekienl van omdexges'obikte punteni van verscbil, ge^k de debater had aangabaald. Sprekeude over de vrouwen- kiesredht-motie en abdere voorstellen van den heer Marehant, zei spr., dat deze,, ondanks al zijtoe bdflwaainincdien. 110oil een van zijn ideefin doorgevoerd kan kdjigen. Dit bewijst dat de Kleine partijitjes geem reoht van be- staam hebbem em geen invloed bezitten in de Kamer. (Tijdens de wooxdeni van den heer Otto interrumpeerde de beer Abrahams herb a ah delij'k, zeggienide dat de -beer O. opzettelijk onwaarheid sprak. Daverend applaus bier, afkettrinig daar was bet gevolg, zoodat ru- moer omtstond, waarop die heer O. zei, dat bij bij eem dergelijke manier van optred'en van oebat zou afzien.) Over de invoerimg van bet vrouwenkies- recbt zei de beer 0., dat de V.-Dem. toeval- iig bet eerst bum voorstel op de tafel badden' geworpem. Wat de begimselem van dem Vrijbeidsbond betreft, spr. meemde dat die in de laatste da- gem 00k nier in Alkmaar voldoemde waren besprokem, zoodat bij daoht daarover niet zoo mitvoerig te behoevem te zijn. Aangaande de Aimsterdamsdie wethou- dersverkiezimg zei spr., dat deze, evenmin als de Eerste Kamerverkiezing, iets met betgin- selktwesties beeft te makiem, 't is alleem een zekere taktiek. Die beer Abrahams: U hebt tooh de k'ie- zers bedrogen. De beer Oitto: Ik heb dergelijke uitdruk- king nliet tijdens uw spreken gebruikt em protesteer er legem, dat u die mu bezigt. Als u zoo doorgaat, zal ik voor 'bet vetrvolg van het debat afzien- iSpr. kwam er legem op, dat de Vrijbeids bond zou zijn een allegaartje, een groote hoed. IH'iji is samemgesteld uit eenige bonden en wil men hem dan laldus noemen, dan zou spr. dit beschouwen als een eeremaam. Niet eens was spr. bet met den 'heer A., waar deze had gezegd, dat de ideeele over- tuigingen nieta met cte politiek ite makem beb ben. 'Spr. meemde dat dit wel zoo was. Als de sdheiding tusschen de partijen lalleem ging over ecomomiscbe zakem, was de politiek tot in dem grand bedorvem. iriet begimsel der par tijen is alleem aan te gevem langs de groote lijn, waarlangs mem de ecomomiscbe en ideeele begiinselem rneemt te moeten ontwdk- kelem. Aangaande bet stemmen van Vrijbeidsbon- ders tegen partijgenooten, zei spr., dat 00k de V.-Dem. wel zoo lets deden, al' zou bij geem voorbeeldem noemen. De heer A.Dat kam u uiet. Hier kwam de heer O. stexk tegem op, bij wemscbte op zijn woord te worden geloofd. Het tegen eigen partij1 stemmen door de vrijz.-<iem. zou Ihij niet aan den kaak stel'len. ifiet aftakelen em bestrijden van wie vroe ger maasi ben stonden door de vrijz.-dem. noemde spr. onwaardig en' tot sohade wel- l'icht van beiden. Wat betreft bet afbouwem van de kmisers, de V.-D. badden zich daartegen verzet, maar zijl vergaiten dat het anrnuleerem van de igegeven opdraohten evenveel of bijua even- veel zou kosten als de afbouw. Het plan tot den bouw was gesteund door mr. Merchant Diens idee om de kruisiers te verkoopen, vond spr. absurd. De heer Marehant beeft nu wel voorge- steld, de oorlogsbegrooting met 50 mi'llioen te vermimderen, maar 'bij wist, dat daarvoor geen meerdetheid was te vinden, doordat zijn partij; te weinig invloed heeft. (De beer A. ontkemidfe dat bat voorstel is gedaan, waarop de beer O. 'omtstemd ant- woordde: Als u dat volboudt, is u een leuge- naar.) De amneming van de legerplaranen-van Dijk is mogelijk geweest doordat de socia- listen ni'et vold'aan waren met wat eerder te vetkrijlgien was geweest en dit zal bun eeu- wi'ge scban.de zijn. Het afwezig zijn van vier Vrijlheidsbonders bij die stemming was geen opzettelijkbeid gelijk spr. aangaf, maar bovendlien, de meer- derheid voor de wet-van Dijk was er, ondanks deze afwezigheid. Spr. kwam er tegen op, dat de heer Abra hams de partij' van Houten als de eemig eerTijke had aanbevolen, de Vrijbeidsbond moest dus oneerldjk zijn. (De heer A. interrumpeerde, d'at hem geen woord'en in den monid moesten worden gellegd, die bij niet had 'gezegd') Hierop besprak d'e heer Otto de Eierstte K'amerverkiezingen. (Een zeer groot aantal interrupties werd biierbij; de zaal ingeslin- gerdi, zoodat er voortdurend meer rumoer en beweglng onltstond.) iH'et overleg met de S. D. A. P. omtrent bet vexdeelien van de zetells was'm tactische kwes- tie en1 nui mag men/ in den Vrijbeidsbond daarover verschillend denken, iets wait de V. D. niet to,staaat. Is men het daar niet met de leiding eens, dan wordt men uit de pan tij gegooid. Merchant zuiverlt 'haar net zoo lang tot er niem'and meier over is iSpr. ge- loofaie niet dat men den Vrijbeidsbond zou hebben bescbuldigdl van stiekum werken met de S. D. A. P., wanmeer de 'afspraak was gehouden. De verontwaardiging der sot. en vrijtz.-dem. beeft u verleidi, zei spr. tegen den heer A., tot onbillijikbeid en onjuistheid, en tenslotte zijn niet wiji bet die 41 recbtsdhe lediem d'er Eensite Kamer hebben' db'eni ver- kiezen. (Gejoel). De heer O. deed! nog veel moeite om zioh in de driikte verstaanbaar te miakem, maar onder toenemend rumoer begon de vergadie- ring te verloopen. ProTinciaal Nieuws UIT NOORD-SCHARWOUDE. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij- dagavond voltallig. De voorzitter opende met welkom de ver- gadering, er op wijzende dat dit de laatste vergadenng zal zijn welke door hem geleid werd. Eenige verzoeken om afschrijving of ver- mindering van H. O. en schoolgeld werden in handen van de commissie gesteld. De begrooting was goedgekeurd teruggeko- men. Bij de gehouden schatting der vergunnin- gen zijn deze alle op 25 gulden geschat. Ingekomen was een schrijven van de ge- zondbeddscommissie in verband met de vleeschkeuringswet. Van den inspecteur der volksgezondheid was een schrfjven ingeko men, waarin werd meegedeeld, dat de kosten van wateronderzoek zijn bepaald op 10 of 3. Door den Rijksontvanger was 342.46 en| 356.71 aan den gemeente-ont- vanger uitbetaald. Goedgekeurd was terug- gekomen het besluit in verband met de dek- king van het tekort van het distributiebedrijf. Van den minister was de mededeeling in gekomen, dat geen termen aanwezig geacht worden om de inning der gemeentebelastin- fen in eigen administratje te houden. Van et gemeeutebestuur van'Schagen was een schrijven ingekomen, dat ze niet in een ge- meenschappelijke regeling wenschen te tie- den voor den keuringsdienst. Uit de ingeko men begrooting van de gezondheidscommis- sie bleek, dat deze gemeente 45.77 y* heeft bij te dragen. Ingekomen was de rekening van de N. V. spoor station-dorp. De nooauitkeering be- draagt voor deze gemeente over het eerste kwartaal 120 gulden. In verband met een ingekomen schrijven zal worden overgegaan tot het vaststellen der verordening en instructie voor de uit- voering van de vleeschkeuringswet. De heer Ootjers deelde mode, dat een nieu- we gemeenschappelijke regeling is getroffen voor de 5 gameenten, wel'ke niet veel duunier zal worden dan de bestaande. Van het R. K. par. kerkbestuur was een schrijven ingekomen, waarin wordt meege deeld dat het van oordeel is, dat niet binnen 3 maanden beslist is over net verzoek om voorschot voor schoolbouw en alzoo het ver zoek als toegestaan moet worden bescfaouwd. Het bestuur zal derhalve handelen zooals in deze de wet aanigeeft. Van den heer A. van der Kooi was een ver zoek ingekomen om ontslag als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim en als lid van de plaatselijke commissie van toe- zicht op het lager onderwijs. Dit eervol oflt- slag werd verleend en in de plaats werd be- noemd't nieuwe hoofd der bijzondere school, de heer R. Schuil. De heer Duyves meende dat in verband met de nieuwe wet de geheele commissie tot we ring van schoolverzuim behoorde af te tie- den. Waar dit niet het geval schijnt te zijn, zou ltij de commissie van 7 op 5 leden wiilen brengen. Op een desbetreffende vraag werd meege deeld, dat voorzit het verlangen naar maat- regelen tot bezuiniging. E>e voorzitter deelde mede, dat de leden een presentiegeld genieten van 1 gulden en de heer Keizer zeide, dat het vorig jaar 3 maal vergaderd is. Na discussie wera met 43 stemmen besloten de commissie tot 5 leden in te kritnpen. Tegen waren de heeren Keizer, de Oeus en Heeman. Van den inspecteur van het onderwijs was de mededeeling ingekomen, wat het niet dienstig is om aan mej. Blom 1 jaar studie- verlof te geven, omdat het bijna niet mogelijk is ervaren tijdelijke krachten te krijgen. Besloten werd het studieverlof niet toe te staan, waarbij de voorzitter meedeelde, dat ze dan wel zal blijven en haar vacanties zal benutten om zich in Engeland in de Engel- sche taal te bekwamen. E>e raad ging er mee accoord, dat door de gascommissie een rechtsgeding tegen den staat wordt aangegaan in verband met een nog te vorderen bedrag van 3000. Van den commissaris der Koningin was bericht ingekomen, dat bij Kon. besluit van 26 SViei eervol ontslag verleend is als zooda- nig aan Burgemeester Brinkman. Van den heer Brinkman was het verzoek ingekomen am eervol ontslag als apibtenaar van den burgerlijken stand, met ingang van 1 Juli. Dit ontslag werd op de meest eervolle wij- ze verleend. Door den heer Zut werd hiema den voor zitter een adres van 4 raadsleden in handen gespeeld, met verzoek om voorlezing. De voorzitter, onbekend met de inhoud, vroeg in deze het oordeel van den raad, om dat dit adres op een wijze werd ingediend, die niet gebruikelijk is. Het adres was geteekenid door de heeren Barten, Zut, Duyves en Keeman. Bij de voorlezing bleek, dat een uitspraak gevraagd werd van den raad, in verband met de komende burgemeestersbenoeming. De overige raadsleden waren er schijn- baar een oogenblik van onder den indruk, al- thans er heerschte een poosje doodsche suite. De heer Barten verbrak de stilte, door op deze stilte te wijzen, waama de heer Keizer er op wees, dat dit adres wel zeer onver- wacht en bij verrasing komt, waardoor de ge- dachten in verschillende richting gaan. Als de raad zich uitspreekt, zal er geen eenstemmigheid zijn en coupeeren kan men niet meer, want de uitslag van de stemming zal vooraf bekend zijn evenals de persoon die men als burgemeester wenscht. Spr. had lie- ver deze verrassing niet gezien. Het doet min of meer pijnlijk aan. Spr. zal zich in beide gevallen van stemming onthou- den. Den heer de Oeus deed het 00k pijnlijk aan. De raad behandelt steeds alle zaken gemeen- sohappelijk en vrientischappclijk en nu wordt door 4 raadsleden een zoodanig stuk in den raad geslingerd, alsof de zaak moet over- rompeld worden, evenals met de gecirculeer- de lijst. De heer Barten achtte het wel gewenscht dat de raad een uitspraak deed. Gewoonlijk wordt dit gedaan. Een zoodanig voorstel is dan 00k niet misplaatst, al had het misschien even eerder kunnen geschieden. De heer de Geus deelde mee, niet het stuk als zoodanig af te keuren, doch de eigen- aardige wijze van handelen. We hadden er vooraf over kunnen spreken. De heer Ootjers wees er op, dat leden van den raad behooren te weten, hoe een stuk moet worden ingediend. Het is geen toevallig- heid of onwetendheid, het kan niet anders dan; eon1 soocrt overrom-peling zijn. De heer Barten: Het had ooic bij de rond- vraag kunnen worden gevraagd, dan zou er niemand over gevallen zijn. Dat het wat laat is ingekomen zit op verschillende omstandig- heden vast, die hier niet meegedeeld kunnen worden. De heer Ootjers heeft als zoodanig emstig bezwaar het stuk te behandelen. Het wordt een tamelijk persoonlijke dis- cussie. De heer de Geus: Het betreft personen in kwestie en dat acoepteer ik niet. Op voorstel van den heer Barten werd ten slotte besloten het stuk als ingediend te be schouwen en feet de votosnde week te befean- delen, liierna werd een suppl. begrooting vastge- steld op 63281.71 H en de af- en overschrij- vingen op J 2720.57)4. V astgesteld werd de verordening op de hef- fing en invordering der plaatselijke belastiug. Het heffingspercentage weixi vastgesteld op 1,6. Er zal 32000 gulden noodig zijn. Een kleine wijziging in de gemeenschappe lijke regeling voor ae lichtbedrijven werd goedgekeura Voor de zittingsdagen van den Rijksont vanger werd een lokaal gratis beschikbaar gesteld, dit om te voorkomen dat de zittings dagen te Zuidsoharwoude worden gehouden. Bij de rondvraag informeerde de heer Kei zer voor wie het onderhoud van den toe- gangsweg en de brag nu is. De voorzitter deelde mede, dat daarover nog niet voldoende licht verspreid is. De heer Keizer zou het niet meer dan bil- lijk achten, dat dit uiet voor de gemeente kwam, nu het postkantoor daar niet komt. Hiema ging de voorzitter tot sluiting over. Het is, zei de voorzitter, de laatste dag dat ik als burgemeester fungeer, morgen is het 1 Juli en dan gaat mijn eervol ontslag in. ue heer Ootjers; wethouder, vroeg en ver- kreeg het woord, die er op wees, dat door den Burgemeester deze functie gedurende 21 jaar vervuld is. Een uur van scheiding is altijd pijnlijk, daar op zoo'n moment veel herinneringen naar voren komen. Veel is in dien tijd de re vue gepasseerd en critiek is natuurlijk niet achterwege gebleven. Hoe hooger men op de maatschappelijke ladder staat, hoe eerder men door critiek getroffen wordt. Voor me zelf, zei spreker, heb ik de over- tuiging, dat ge vaak de dupe werd van uw welwillendheid en goedhartigheid. Het zijn geen all te sUechte karaktertiekken, doch' ze vinden geen voldoenden ingang biji het pu- bliek. Als u teragziet wat gedurende dien tijd is tot stand gekomen kunt u tevreden zijn. Het hoofd der gemeente heeft daaraan meestal het grootste aandeel. Namens raad en bur- fers zeg ik u dank voor alle goeds wat ge in et belang van de gemeente gedaan hebt en ik hoop dat ge nog vele jaren met uw eclit- genoote getuige van een verderen bloei der gemeente mag zijn. Er zijn momenten geweest, die ons alien minder sympathiek waren. Dat is van zelf sprekend. Toch geloof ik, mijnheer de Burge meester, dat het u dankbaar zal stemmen van den raad een kleine herinnering in ont- vangst te nemen, in den vorm van deze schoone klok. (Spr. overhandigde hierbij ge- noeimd gcschenk). Ik hoop, dat zijn welluidende klanken u aangenaam in de ooren mogen klinken, en u bij het zien op de wijzerplaat of het hooren van de klanken een aangename herinnering aan uwe gemeente bij u zal worden opgewekt. Ik dank u. (Applaus). De Burgemeester overhandigde hiema de teekenen zijner waardigheid en wees er op, dat hij sinds 1879 de belangen van de ge meente gediend heeft. De gemeente, toen 900 inwoners tellende, is in dien tusschentijd ge- klommen tot 1747 en een bloeiende gemeente geworden. Gedurende 43 jaar heb ik naar mijn beste weten de belangen van de gemeente gediend. Nu moet ik door mijn leeftijd mijn werk aan jongere krachten oveilaten. De scheiding is moeielijk, met gemengde gevoelens zeg ik mijn werk vaarwel. Ik dank den raad hartelijk vobr het blijk van aandenken en ik zal het met genoegen in mijn huis hebben. Applaus. Sluiting der vergadering. Op de publieke plaats waren een viertal belangstellenden aanwezig, waarvan de heer P. Verburg den scheidenden burgemeester een prachtig bloemstuk overhandigde. Deze wees er op, dat de burgemeester als mensch veel geholpen en bijgestaan heeft, waardoor voor veler dankbaarheid alle reden is. Spreker wees verder op de ovemame van de fabriek nu 28 jaar geleden, waardoor in direct de heer Brinkman de oorzaak was dat spreker ingezetene dezer gemeente is. Met de hoop dat de heer Brinkman en echtgenoote nog vele jaren in goede gezondheid ingezete ne dezer gemeente zullen kunnen zijn, besloot de heer Verburg zijn woorden. De Burgemeester dankte voor de woorden van waardeering en voor de prachtige atten- tie. UIT HENSBROEK. In het lokaal van den heer Ounder alhier hield. de Vrijheidsbofad een propaganda- avond, waarvoor als sprekers optraaen mej. L. van Eeghen (No. 9 van de lijst) en de heer D. de Boer (No. 7 van de lijst), van Stompe- toren. De heer A. Blauw, van Obdam, opende de goedbezochte vergadering met een mleidend woord, waarna mej. Van Eeghen haar boei- ende rede aanving. Om de opricbting van den Vrijheidsbond na te gaan moest spr. een stukje geschiedenis ophalen, hoe voorheen tusschen uiterst links en uiterst rechts verschillende kleine li berale partij tjes stonden, hoe Treub toen schrcef: „Sluit de gelederen!" en hoe deze vereeniging bijna zonder slag of stoot plaats vond. Spreekster richtte zich speciaal tot de dames en was van oordeel, dat deze in samen- werking met de mannen den grooten schoom- matik' in de politiek zullen moeten houden. Op duidelijke wijze ontvouwde spr. het pro- den. In1 den VrijheMsbondi vindt men een sa- strijd aanbinden tegen de overdreven staats- bemoeiing, nog dateerende uit de crisisjaren, welke staatsbemoeiing meestal handen met .geld kost. Immers: ae volksmond zegt het zeer terecht, de staat werkt langzaam, duur en slecht. Spr. gaf hiervan eenige voorbeel- den. In den Vrrijheidsbond vindt men een sa- menvatting van alle standenmiddenstand, ,ar- beiders, kapitaal en intellect moeten samenr werken. Geen kapitaalsvernietiging, maar ka- pitaalsvermeerdering: ieder moet in de gele- genheid komen een klein kapdtaaltje te kun nen maken. De sociale wetgeving is nog gebaseerd op de jaren van welvaart en bij de kentering gaat de regeering toch haar ouden gang. Bezui- nigd moet er worden. Nederliand hieeft mo- menteel een schuldenlast vaa 130 per hoofd Met het publieeeren der bezuiniginga- rapporten maakt de regeering geen haast. Het verwijt van de S. D. A. P., dat de Vrij heidsbond weer naar den ouden tijd terag wil, is niet waar. Wij wiilen vrijheid, vrede, arbeid en bezuiniging; de individueele vrij heid moet niet verwtoord wnden door kerfs of staat. Verder ging spr. nog na de bekende punten van den Vrijheidsbond, zooals: gelijk loon voor gelijke arbeidsprestaties, moederschaps- zorg enz. en eindigae met een krac'htige op- wekking aan de dames, toch. naar de stembus te gaanwegblijven is een stem laten aan de tegenpartij. (Applaus). Na de pauze verkreeg de heer de Boer het woord. Op eeni vergadering vaa Hiolll. Noor- derkwartier, zeide spr., werdi de wensdi ge- uit, zich van uit de landbouwkringen meer te bemoeien met de staatshuishouding, hetgeen algemeene instenuning yond. Door het ueutiar le karakter der vereeniging werd echter niet bepaald in welke richting men zou gaan. Het streven om de landbouwbelangea beter b«- hartigd te krijgen, heeft succea gxjhad, wat de candidatenlijsten aantoonen. Spr. ging uitvoerig na hoe de landbouwbe- langen vroeger verwaarloosd zijn. De hier en daar post gevatte meening dat de landbouw er alleen is om de stedeu van voedsel te voor- zien, toout duidelijk aan, dat de befceekenis van den landbouw als ondexdeel van het eco- nomisch leven uiet genoeg in het licliti kan worden gesteld. Het program van den Vrij heidsbond nagaande, toon.de spr aan, dat in arbeid winst hgt, de winst van trust en car tel! is onrechtmatig. Spr. becriticeerde voorte de^bedrijfsorganisatie, zooals de katholieKen deze wiilen en achtte het sodalistischi stand- punt van socialisatie der productiemiddelen niet mogelijk, daar er bijna geen land is, dat in eigen behoeften kan voorzien. Hierdoor moeten vraag en aanbod weer ter hulp komen en ontstaat toch weer winstiorming. Nadat spr. uitvoerig deze economische toe- standen had uiteengezet en gewezen had op het bankroet der Russische theorieen, werd de rede beeindigd met een opwekking tot den Vrijheidsbond toe te tieden, die vooral bezuf- nigen wil. Heeft Treub niet gezegd, dat men zonder bezuiniging een staatsbankroet tege moet gaat? De splijtzwam is onder de vrijzin- nige partijen een chrouische ziekte; er kan eenheid zijn in den Vrijheidsbond, waar toch 00k nog plaats is voor meeningsverschil het behoeft geen doode eenheid: te zijn. La- ten wij dus gezamenlijk optreden tegen de rood-zwarte dogmatiek. (Instemming). Door de heeren J. Schrooder en C. Boot werden nog eenige vragen gesteld, welke spr. beantwoordde king Hierna sluiting. UIT AKERSLOOT. Zondagavond j.l. werd door het Hannonie- gezelschap „Vooruitgang" alhier hare eerste openbare uitvoering gegeven in de tent onder de boomen, onder leiding van den directeur, den heer O. Kuiper. Ondanks het onstuimige weer was er nog veel publiek opgekomen die waarlijk hun gang niet beklaagd zullen heb ben, want de verschillende muzieknummers werden correct uitgevoerd. De militieplichtiige van de lichting 1923, C. T. Ham, door den keuringsraad te Alkmaar geschikt bevonden voor den dienst, had herkeuring aangevraagd, en is wederom goedgekeurd. UIT OUDKARSPEL. De afdeeling S. D. A. P. hidd' Zaterdag- avond een goedgeslaagde propaganda-verga- dering in het lokaal van den heer G. Vis. Voor ongeveer 60 toehoorders trad de heer Gerhard op met het omderwerp„De drd- gende reactie". Spreker wees, als gevolg van den oorlog, op de revolutie in Rusland en in Duitschland en op' het groote gevaar dat bestead dat deze brand 00k op ons land zou overslaan. In een kort bestek behandelde spreker de gebeurtenissen van November 1918 en welke gevolgen dat op het tot stand komen van di verse sociale verbeteringen heeft gehad en kwam zoo op het optreden der regeering en verdere machthebbers om alles weer terag te nemen wat ze in 1918 hebben losgdaten. Van de komende verkiezingen zal veel af- hangm, omdat de mimste verzwafclcing van rood de reactie aanleiding zal geven brater dan ooit op te treden, met alle nadeelige ge volgen van dien. Versterking der positie zal hun tot meer gematigdheid en voorzieh'tigheid aansporen. Zoo ziet spreker dien1 toestand van het oogen blik. Spreker schetste de gevolgen van het optre den der reactie van den laatsten tijd, wees er op, dat de uitgaven voor oorlog en marine meer en meer worden opgevoerd, terwijl men op het gebid van verschillende sodale verbe teringen naar bezuiniging streeft en. ISpr. hoopte, dat vooral de vrouwen zullen Europa, in een tijd dat er gebrek aan wonin- gen, kleedihg enz. is en wees in dit verband op de noodzakelijkheid daarin verbetering te brengen, waarvoor socialisatie een der mach- tige middelen is. Spr. hoopte, dat vooral de vrouwen zillen begrijpen waar het om gaat en wekte ten slot te op, rood te stemmen, om daarmee de macht der reactie te helpen verzwakken. UIT OUDE NIEDORP. Zondagmorgen speel'de V. V. V. II en III een wedstrijd tegen D. T. S. IV. Door sdnitte- rend werk van den V. V. V.-keepcr kon D. T. S. niet doelpunten, waardoor V. V. V. geflat- teerd won met 2—0. 's Middags spcelde V. V. V. I tegen een cotn- binatie van spelers uit K. F. C. I en L. W. V. C. I. Door een fout van de V. V. V.-verdedi- ging wist de tegenpartij een tegenpunt te ma ken. Na de rust maakte V. V. V. er 31 van, welke stand tot het eindle gehandhaafd bleef. Tot sluiswachter aan de sluis te N'iedor- per Verlaat is benoemd de heer H. B. Helle- man, alhier. UIT LIMMEN. Vrijdagavond 7%! uur kwam de Raad in openbare zitting bijeen. Voorzitter de heer J. J. Nieuwenhuizen, voorzitter-secretaris. Na opening lezing der notulen. De heer Mooij maakte hiertegen bezwaar, hij oordeelde een betere formuleering noodig. De voorzitter betwistte dit; het lean niet stenografisch. Na stemming werden de notuilen met de stem1 van den heer Mooij tegen, goedgekeurd. Ingekomen stiikkeno. m. van de Gezond- heidscommissie te Beverwijk, dat de bijdrage voor deze gemeente voor den dienst 1923 80,64 bedraagt. 4

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 12