'I Is least in hols Zondag a.s. 2 uur: Flrma R. S. CLOECK, KLEEDERMAKERS. Gemeugd Nieuws ProTlnciaal Nieuws A. SS. C. van 14 Juli 1922. Gpgave van Noordbollandsch Landbonwcredlet. HET iMtNIISTEHIE VAN MARINE Voligena helt Vad. zal minister Van Dijk in geern igeval bereid gevonden worden, larger de leiding van tot departement van marine op ziich te emen, en kan dus de benoeming van em minister van marine tegeinoat wor- den gezien. REISIPRlEKINGEiN VAN DEN POLITIE- IKEN TOEISTANID OP HET LOO. De :Koinfagfa heeft voor Vrijd'ag en1 Zater- dlag tar conferenltie op het Loo uifgenoodigd de heeren mr. J. Schokktog, dir. W. Nolens, IH. Golijn, mr. PL J. Troelstra, mr. H. C. Dresselhuijs en) mr. H. P. Mar chant, voor- zitters van de verschiHende Tweede-Kamer- fracties, MR. IZIMIME'RMIAN TB BOEDAPEST. Men mddlfc nit Boedapest aan de N. R. Ot. Mr. Zimitnermamn voorzitter van het Hlon- gaanschc Oostenrijksch tStaiaricieele schrids- gerechlt is hier aangekomen. Hijl heeft aan vertegenwoordigers van Hongaarsche bladen tneegedeeld! dat de eerste besprekingen van het sclfeidsgrecht slechts formeel zullen zijln. De eigenlijke zitttogen beginnen to Septem ber. Mir. Zimmerman zal geruhnen tijd hier blijven zich met de iHongaarsche regeering to verbilnding stellen eni de economische en ftoanrieele toestanden) bestudeeren. IHIijl verklaarde vender dait de tijdelijke touisvestfag in iNlederiaridl vami Hongaarsche ktoderen veel biidraaglt toit versterking van de vri endschapsbanden tusschen beide Tan- dlem. De bladen zijn bijlzonder te spreken over mr. Zimmerman's verklarilngen en begroeten in hem een sympathiek vertegenwoordiger van hot nobele Nederi andsche volk. ONTSPOORD. Van den sneltrein, die gistermorgen 91 uur 56 min. van Leiden naar Amsterdam is ver- trokken, is ter hoogte van Vogelenzang het eerste personenrijtuig ontspoord, door een1 de fect aan dat rijtuig. Het verkeer to de rich- ting Amsterdam heeft ongeveer een, uur ver- traging ondervonden. Pereoonlijke ongeluk- ken zijn niet voorgekomen; de schade is gie- rtog. SEXUDELE OPVO'EDING EN VOOR- LIOHTING. Het bestuur van de Nederi. Vereeniging tot bestrijdtog' van geslachtsziekten heeft een adres gencht tot de ministers van onderwijs, kunsten en, wetcnschappen, van oorlog en van marine, dat luidit: Het vraagstuk van de sexueele opvoeding en voorlichting heeft, sodert de belangrijke toenemtog van de geslachtsziekten tijdens en na den wereldoorlog wederom het voile lidht op de urgentie van de oplosstog van het vraagstuk geworpen heeft, to alle landen een onderwerp van ernstige beraadslagtogen uit- gemaakt. Wij1 veroorioven ons, voor wat het eigen land betreft, in het bijzonder uw aan- dacht te vestigen op het u hierbij aangeboden stenografisch verslag van de door onze ver eeniging belegde bijeenkomst op 17 December 1921, te Utrecht, waar prof. dr. Ph. Koihnr staunn het onderwei'p faleidde, nadat to twee aflevertogen van tot door onze vereeni ging uitgegeven tijdschrift Sexueele Hygiene eenige artikelen aan dat onderwerp gewijd waren. Ons bestuur is van oordeel, dat ult ail onze beraadslagingen vooral dit punt naar voren treedt, dat opvoeding der opvoeders, voor lichting der voonMchters de eerste onafwijs- bare eisch is, om te kunnen geraken tot een meer vruchtbare sexueele opvoeding der jeugd. Terwijl ons bestuur meent, dat aan het par- ticulier initiatief overgelaten moet worden om te trachten ouders en leiders van jeugdorga- nisaties beter voor tie bereiden om hun ver- antwoordelijkheid ten deze te dragen, is het anderzijds overtuigdi van de noodzakelijkheid dat de Overheid1, overal waar zljj zelve onder- wijzers en leeraren opleiding geeft, ook aan dit deel der opvoeding van de opvoeders de noodige aandacht doen schenken. Dit geldt naar de meening van ons hestuur to de eer ste plants voor de onderwijzers. Ofschoon geenszins too'ogende door de onderwijzers onderwerpen van sexuee1en aard met de leer- lingen te doen hespreken, meent ons bestuur, dat kennis van de verschiinselen der geslach- telij'ke rijpwording van de jeugd en van de wijze waarop de onderwijzer zich tegenover de uitingen daai*van bij zijn leerltogen heeft te stellen, een niet te vcrwaarioozen onder- deel to de opleiding van de onderwijzers be- hoort te zijn. Bij het ontbreken van nagenoeg eike stel- selmatige paedagogische opleiding van de leeraren aan Hoogere Burgersdholen en Gym nasia, zal het moeilijk vallen bij hen, die eveneens geroepen worden de jeugd en nog wel in tot moeilijkste tijdperk van de ge- slachtelijke rijpwording te vormen, ken nis van en inzieht to sexueele paedagogiek aan te kweeken. Ons bestuur meent echter, dat o.a. in de ontwikkeltog van de toterfacul- teitscol leges een middel gezien mag worden, om ook deze categorieen van opvoeders te bereiken, evenals de .a.s. predikanten, juris- ten en artsen. Als derde groep van opvoeders, zii het ook slechts van een deel der jongelingschap, ziet het bestuur de oMderen van land- en zee- macht. Van hen meet verlangd worden, niet alleen dat zij bekend zijn met dte bij elken oorlog opoieuw te constateeren ondermijning van ae validiteit van de weermacht door de geslachtziekten en van de middelen om deze tegen te gaan, maar ook, dat zij to het besef van hun verantwoordelijkheid ten aanzien van het individu en van de maatschappij1 to staat zijn, den tot den militairen dienst op- geroepen jongeiingen leiding te geven, en hen nieuwe milieu oplevert. Ook daartoe ech ter is opvoeding der opvoeders, voorlich ting der voorlichters het eerst noodige. Op grond van deze overtuigingen en to- zichten meent het bestuur de vrijheid te mo- gen nemen, tot u het ernstige verzoek te richten, maatregelen te doen nemen, om to de thans bestaande leemten in de opleiding der opvoeders, onderwijzers, leeraren en offieie- ren te voorzien. h cent per pakje, over A. J. P.'sVanille- Cromepuddiag, met den heerlyken Vanille Roomsmaak, op tafel. Tot een nadere bestudeering van dit on derwerp te zamen met door u aan te wijzen autoriteiten, verklaart ons bestuur zich des- gewenscht gaame bereid. LOONSVERLAGING SPOORWEGPERSONEEL. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersotueel „St. Ra phael" heeft zich met het volgende telegram tot den ministerraad gewendi: Hoofdbestuur „St. Raphael", te 's-Herto- genbosch to vergadering bijeen, protesteert namens getoele organisatie tegen loonsverla- ging personeel centrale werkplaatsen. Mede door deze beslising is het vertrouwen to mi nister van Waterstaat verloren. Het vertrouwen, dat in de regeering van November 1918, op grond van haar eigen verklaring, gesteld kon worden, is emstig ge- schokt. wij hopen dat door conferentie ge- schokt vertrouwen zal worden1 hersteld. Wachten nader bericht wanneer aan deputatie uit hoofdbestuur audientie kan worden toe- gestaan. VERMIST. GNTVLUCHTING ARREST ANT. Toen Woensdag de ladelichter A. Kw. to afwachting van zijne overbrenging naar Arn- hem in het arrestantenlokaal te Vemendaal werd opgesloten, had de politie niet kunnen denken, dait de vogel gistermorgen gevlogen zou zijn hetgeen hleek, toen zij hem naar Arnhern wilde overhrengen. Na eenst het luikje to de deur, waardoor etext wordt toege- reikt, te hebben opengebroken, heeft hij er de beide grendels van af weten te krijgen. Daar- na heeft hij getrachtidoor ondergraving van de buitendeur op den openbaren weg te ko- men, hetgeen hem, nadat hij met zijne han den een gat van ongeveer een y» M. diep had1 fcgraven; niet kon gelukken. Vervolgens heeft ij twee ljzeren spijlen uit een raami gebro- ken, waardoor hij kon ontvluchten. iHANDEILSREGI'STER. Op iliaslt vain den minister van justitie na overleg met diens ambtgenioot van arbeid', is proces verbaal opgemaak tegen (ten beer L. Mofcveld, to' zijln hoedanigheiidi vani direc- teur Ider N. V. dru-kkerij Hermes, adhier, om- diat deze (geweigerd heeft, de vennootschap voornoemd te laten toschrijiven in het Han- delsregister. 'De heer M. is terzake reed's door den fcan- Itonrechter Ite Eindhoven tot 25 boete ver- oordeeTd. Met de betaliing daarvian meent hiji aan zijn vemlichtingen ten opzichte van de wet op het Hlandelsregister te hebben vol- daan. 'De wet voorziet n.l. nieit in het gevail, dait die weigering tot het doen toschrijven na tot eerste vonniis herhaald wordt. De officier van justitie en de advocaat- generaal' to Den Bosch hebben ter zake een eorrespioffldehtie gevoerd melt den minister van arbeid. Zij achten geen term en aanwezig tot verdere vervoligtog. De minister heeft thans echiter een vervoligifig gelast om in hoogste tostantie deze zaak tel a'ten uihnaken en dlaarna zoo noodig voorstellen tot wijzi'gtog der wet iaan de Staten- Generaal te doen. WERMLIiEIDEN IN OVE'RHEIDS- D1ENST. In de middaigzittiing van den Iaatsten congresdiag van den Bond van werklieden to overheiidlsdiienst heeft de heer F. van Meuirs, secretaris van het hoofdbestuur een toileWing igeli'Ouden. over: De verandextog van het overtoidshedlrijJ in naaniilooze venoootschap-1 pen. OPLOS9ING DER AMSTERDAMSOHE R A AD'HU I'SKWE'STIE. De gemeenteraad van A'dam heefifc fa zijne gisteren avond gehouden zitttog de voor- dracht van B. en W. tot den bouw van een nieuw stadhuis aangenomen. Vervolgens heeft de Raad goedgekeund eene voordracht van B. cn W. tot verbouwtog van het tegenwoordige raadliuis, waaraan de kosten circa 12 ton zijn. ANfTLREV. MAMERCLUB. i Naar die Standaardl meedeelt is in eenl ver gadering van die gekozen anti-rev. Kamerle- den de an'tie-rev. Mamerclub geconstitueerd em het bureau als volgit samongesteldH. Golijn voorzitter; tnr V. Rutgers, 2e voor zitter en J. Schioultenl secretaris-penning- meesfer. IEEIN VERGISISING' IN DE KIESWET. Men' schrijft onder het opschrift„Een eigenaardiiig gevail," het vol|genide aan de „Voorwaarts" „Toenl to 1918 de algemeene verid'ezfagen voor de Tweede Kamer plaats vonideni, ge- schiedde dat volgens de regelen van1 die toen- malige Kieswet, welke ook bepaaldedat allden lichamelijk hulpbehoevende kiezers mochten worden bijgestaan bij het tovullen van het stemhiljet. Wie in geestelijk opzicht hulpbehbevenidi was, mocht niet worden ge- holpen', anialphlabeten moesten zich dus maar zieni te redden. iMIaar dharin is de Kieswet herziem. En- daarbii stelde onze partijgenoot Albard'a, bij amenldement voor, dat ook bijstand mocht worden' verleend aanl wie niet konden lezen en schrijveni. Dit amenldement werd dloor de Tweede Ka mer aangenomen. Dte herziene Kieswet werd' ook door de Eer ste Kamer aangensoxnem!, imaar toen1 ze in het Sfaatsbiad werd afgekioindigd'ontbrak dit ^mendement. Nlemand sohijnt het te hebben bemerkt. Genoemd blad vroeg nu of de ver- kaeztog wel1 geld'ig is? Volgens het Handelsblad, is de vergisstog I reeds begaan v66r de eindstemmtog plaats had. De bepaltog stond dan ook niet in het ontwem, zooals het door de Eerste Kamer is behanddd en laamgerioinen. Van een ongelldi- ge wet en van ongeldige verkiezfag is vol gens tot Handelsblad dus geen sprake. DE LOONSVERLAGING IN DE MIJNEN, Gisteren heeft te Heerlen een vergadering van de Contract-Conunissie voor het Mijnbe- drijf plaats gehad ter bespreking van de kwes- tie der loonsverlaging. De Alg. Ned. Mijnwerkersbond en de Neu- trale Mijnwerkersbond stelden zich bij de be sprekingen op het standpunt, dat geen loons verlaging kon worden geaccepteerd. De Alg. Ned. Mijnwerkersbond stelde voor de kwestie aan een arbitrage-commissie te onderwerpen. Dit voorstel werd door de dixecties afgewe- zen. Zij' yerklaarden zich echter bereid de onder- handelingen voort te zetten over den verderen afbouw der duurtetoeslagen. Ter bespreking van den toestand werd de vergadering tot heden verdaagd. Z'U IVEiLPRODUCTE N. IB'ij K. B. to bepaald dat het voor het ge- heele rijfc verboden is, dlat to' iinrichttogen, waadl melk van vee van verscfail'temde eige- nareo wordt vetwerkt, afgieroomide melk en karnemelk teni verikoop voorhainden zijn of te koop aaingebodten, verkochlt, afgeleverd of nit die torkhitiingen vervoerd' worden, itenzij; de ze producten dter zuiVelbereiditog, voor zoo- ver zij efadlptroduot zijn, onmiiddellijk na hun oultstaam tort: zoodlanige temperatunr worden verhiit, dat deze prod'ueten zoo noodig na op- heffiog van den zuiurgraag ten aanzien van hunne readt'ie itegenover lakmoespiapier, biji veimengilng met waiterstof-superoxydle-oplos- sing, en zouitznre paraphenyleendiamixie,-op- lossing, btonen vijf mitouten niet verkleuren, tezdji genoemde producten door verhitting van melk of diem room, waarwan zij afkomstig zijn, voormeldle reaotie bereidls niet ineer ver- tooinen. VEIRGIIFTI'GING DOOR KARNEM'ELK. 'Men meldt utt Purmerend: Gisterenniid- dag dedenl zich in onze gemeente en in d'en Z. Oi. iHoek van de Beemster gevalleni voor van maagd armStooniissen. Bijl ondierzoek bteek, Idat dleze personen karnemelk hadden fedronken. Ongeveer IV, uur na het ge- ruik begon het braken, dat na een uur op- hield. De karnemelk was van verschillende ven ters genomen. Ernstige gevallen deden zidh toit heden niet voor, dank zij' het spoedig to- grijpan der geneesheeren. KORTE BERICHTEN. Op het terrein van de weesinrichtfag te Neerbosch is gistermiddag een 14-jarige jon- gen, die daar verpleegd werd, door een vrachtauto uit Nijmegen overreden en ge- dood. De laaitste dlagem heeft inen' te Moskou meer dlani homderdl Mensjewiki gearresteerid'. Onlder hen ziin alle Mensjewiki die zich be reid' verklaard hebbemi om als verded'igers op te tred'em vain die eerste groep sociaal-revolu- tiioniairen. UIT BERGEN. Met betrekktog tot die schoolkwestie tusi- scheni de gemeente em de Berger Schoolver- eeniging, is op 5 Jul! 1.1. door Gedeputeerde 'Staten de navolgende beslissing genomen. „Gedeputeerde Sfateni der provtocie Noord- bolland; Gelezeni een schrijven d.d. 30 Jamiari' 1922 togekomeni 2 Februari d. a v. 1 van F. de fleer 'Kloots, J. 'Smit Jz., M. Lek Biesterbos van den' Burgwal en J. M. 'Selde- gerE'lout, alleni togezetenen der gemeente Bergenl (N.-IH.) waarhijt zij to beroep komefl tegen het hesluit van deni Raad dier gemeen te, d.d. 4 Januari 1922, houdende afwijlzeto de beschikking op een! verzoek van het be stuur der Berger Schoolvereeniging te Ber gen (N.-IH.) d.d. 7 October 1921, waarbij ondier overleggtag van eenl voorloopige ra nting van kosten tot een bedrag van f 138000 voor de school voor gewoon lager onderwijs en) 28000 voor de school voor uitgebreid lager onderwijs, wordt gevraagd uit ae ge- meentekas de benoodiigde golden te mogen ontvangen voor de stichting van eene bijzon- dere school voor lager onderwijs en voor uit gebreid lager onderwijs op een terrein gele- fen aan de 'Komlaan en Guurtjeslaan al- aar; Gelet op een schrijlven van 23 Februari 1922 van C. van, der Veen eni 'K. Beets, resp. voorzitter en secretaris der afdeeling Bergen van VolksonderwijS houdenlde verzoek om afwijzenid te beschikken op het toroepschrift tegenl het raadsbesluit der gemeente Bergen (N.-IH.) togediend door F. de Heer Kloots c. s. en een adres van het Hoofdbestuur van het iNederlandischl Onderwijzers Genootschap te Amsterdam d.d. 10 April 1922 houdendie betuiging van adhaesie aan voornoemd schrijveni; Gehoord de ter openbare zitting van hun College door den vertegenwoordiger van het fjemeentebestuur en van de zijde van appel- anten verstrekte mondelinge toelichting; Overwegende dat het Raadsbesluit, waar- van beroep, met redenen is omkleed en met inachtneming van de wettelijfce termijlnen is genomen aan het schoolbestuur medegedeeld en openbaar gemaakf is, alsmede dat het be- roepschrift btonen 30 dagen na die open- baarmaking en alzoo tijdig is togediend'; Overwegende dat de Raad der gemeente Bergen (N.-H.) de aanvrage heeft afgewe- zen op de volgende grondm: 10. dat in de gemeente eene openbare laigere school voor U. L. O. bestaat, die to 1921 in gebruik is genomen en dat deze ruimschoots gelegemheid aanbiedt om de te genwoordige en toekomstige leerltogen' der school voor U. L. O. der Berger SchoolVer- eeniigtog op te nemen1 en' dat die openbare school bovendien voor uitbreiding vatbaar is; 2o. dat de gelden, die de gemeente zoude hebben te besteden voor de betrokkeni bij zondcre laigere school niet als eene noodza- kelijke uitgave op onderwijsgebied beschiouwd kunnen worden, te minder daar het zeer ge- rtoge getal der voor die school opgegeven leerltogen het vermoeden wettigt, dat tot daarin vertegenwoordigende belang zoo ge- rtog is, d'at de stichting dezer bijzondere la- gere school de gemeente niet zal ontlasten van tot bouwen eener nieuwe openbare lagere school, todiien deze onder de tegen woordige omstandigheden noodig zou wor den; 3o. dat eene dusdanige uitgave van f 138.000 onder de tegenwoordige omstan digheden nit de gemeentekas niet toelaatbaar Igeacht kah worden, gelet op de reeds aan de gemeente gestelde ftoancieele eischien, terwijll juist voor dergelijke gevallen eene noodwet in behandeling is: Overwegende dat togevolge artikel 75, tweede lid, der Lager Onderwijswet 1920 de door den Kaad1 der gemeente Bergen (N.-H.) aangevoerde gronden er niet toe kunnen lel- den om wanneer de door 'het bestuur der ver eeniging togediende aanVrage aan de wette- lijke eisdien voldoet, medewerking te weige- ren; Overwegende dat door het bestuur der Berger Sohoolvereeniginig bij zijne bovenvex- melae aanvrage aan den Gemeenteraad zijn overgelegd de to artikel 73, eerste lid sub a. b. en c. genoemde stukken alsmede eene voorloopige raining van kosten als bedoeld to artikel 72, tweede lid der wet en boven dien voldaan is aan artikel 1 van het Ko- ninklijlk besluit van 31 December 1920' Stbl. No. 953; Overwegende dat mitsdien door den Raad der gemeente Bergen (N.H.) aan het be stuur der Berger Schoolvereeniging geen me dewerking had ino-gen zijn geweigerd; Gelet op de Lager Onderwijswet 1920; Besluiten I. Met vernietigtag van het besluit van den Raad der gemeente Bergen (N.H.) d.d. 4 Januari 1922 te beslissen dat medewerking behoort te worden' verleend tot de door het bestuur der Berger Schoolvereeniging te Bergen (N.H.) bedoelde oprichting van bij- zondtere scholen voor ilager en- voor uitge breid lager onderwijs. 11. De aandacht te vestigen op artikel 17 der Lager-Onderwijswet 1920 volgens het- welk ieder, die 'belang heeft bij1 de vernieti- glng of verbeterrng van ear krachtens deze wet door Gedeputeerde Staten genomen be sluit, daarvan bij Hare Majesteit der Konin- gto to hooger beroep kan komen, welk be roep moet worden fagesteld binnen der tig vrije dagen, te rekenen van den dag, waarop het besluit openbaar gemaatot of den belang- hebbende toegezonden is.' Wij merken hierbij op dat de Raad, hetzij deze al dan niet tegen bovenomschreven be slissing in beroep komt, bovendien, ingevolge de inmiddels totstandgekomen Noodwet, aan H.M. de Kontogin machtigtog moet vragen tot uitvoering van het besluit van Gedepu teerde Staten. Aan de Rijksveldwachter-brigadier-titu- lair B. Strooker, alhier die op 15 dezer den dag herdenkt waarop hij v6or 25 jaar bij de Rij'kspolitie to dienst trad1, zal door den Bri gade-commandant te Heiloo de medaille voor 25-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. (AMSTERDAMSCHE ZOMER COMBINATIE) Telegrammea YanhedBR DE HAAGSCHE CONFERENTIE. 's-CRAVENHAGE, 14 Juli. Naar wij vernemen heeft mr. Patijn, voorzitter der niet-Russische commissie der Haagsche con ferentie, gisteravond een diner aangeboden aan de eerste gedelegeerden der vertegen- woordigde landen. De heer Litwtoof heeft daaraan deelgenomen. CLANDESTIENE VALUTAHANDEL. BOEDAPEST, 13 Juli. De politie heeft in de in den omtrek van de Beurs gelegen cafe's een razzia onder de clandestine valu- ta-speculanten gehouden, waarbij 168 per sonen gearresteerd werden. Bij' fouilleering vond men op hen ongeveer 100 millioen Kronen. De fiscus eischte hiervan direct 15 mil lioen als belasting op. DE KAMERVERKIEZING. 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. Tot heden hebben 50 verkozenen voor de Tweede Ka mer aan het Centraal Stembureau kennis Eoers van heden te Vorlge koers. 107 844 1161/, 104 331 270* 1338/, 107.90 25 66<A) 121 25«/, 399 106* 423 508/, 24 8V, 38 27 168 108 89* 10* 77 4iy, 13 198/, 728/, 1828/, 2578/, 230 488/, 28 1487/j pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.- pl.m. 2.15 987/9 - - 107 106* 84 84 115 115-* 102* - 325*-6 324-5 324 323 268 132 131-3 131* 102 102 24 23* 22 66 26 395 390-5 102 103 102* 97-8 416-7 417* 418 415i-6 50* 48* 50i-l* 25 100-3 87 - 10 - 19V, 180 177 177 176 255 252 251 248 220 219 25 148 - pl.m. 2.30 1061/, 84 114* 319-21 95 415* 51 176 den, alien tevona onbczoldigd rljksveldwachtcr, zijn bijzondcre tevredemheid betuigd wegens het boleid en den ijver, door genoemde recher» cheurs betoond bij de opsporing inzake het op< zettelijk doen zinken van visschersvaartuigcn, welke gcleid heeft tot veroordeeling van ver» schillende verdachtcn. Aan de afdceling 's«Gravenhage en omstre> ken van de Vereeniging opvoeding van half verweesde, verwaarloosda of verlaten kinderen in het huisgezin is vergunning verleend tot het aanleggen en houden van een loterij. Een boek» je met loten, genummerd van 20401 tot 20500, wordt thans vermist, en men vermoedt dat on» bevoegden, wien dit iboekje in handen is gekw men, de loten hebben verkocht of nog te koop aanbieden en zich de opbrengst orvan wedew rechtelijk toeeigenen. De commissaris van politie te Scheveningen verzoekt ieder, die cen lot als bovenbedoeld heeft gekocht, of wien zulk een lot te koop wordt aangeboden, hiervan kennis te geven aan zijn bureau, Duinstraat te Scheveningen. Te Baak bij Steendercn (Gelderlaind) zijn in den IJsel fragmenten van een foouwwerk ontdekt, die bewijzen, dat de' rivier daar in vroeger eeuwen veel meer westelijk heeft ge» loop en. De jaarlijkscho vergadering van de Ver» eeniging voor Hooger Onderwijs op Gerefora meerden Grondslag is gisteren te Leeuwarden gehouden. In den tuin van 'den Doele te Rotterdam is Donderdagavond, onde rvoorzitterschap van d. .A F. Krull, een samenkomst gehouden van de Christelijk Historisohe Unie. De handelsreiziger L. A. W. B. is te Haarlemmermeer met zijn motorfiets over den kop geslagen. Hij was dadelijk dood. De heer C. heeft bij de Haagsche politie aamgifte gedaan', opgelicht te zijn voor 500 door jhr. L. S. Door het breken van een bootshaak is op den Amstel een schipper van een motorboot te water geraakt. Hij is levenloos opgehaald. (ontvangen per draadlooze telefoon.) STAATSLEENINGEN. 6 Nederi. '22 BANK.INSTELL1NCEN. Kol. Bank Indische Bank Handel Mpij INDUSTR. OND. BI'NNENL. Insulinde Oliefabr. INDUSTR. OND. BtJITENL. Steel eomm GULTUUR MAATS«H. H. V. A Jara Cultuut Cult. Vorstenl. Blto actions ompnnia Poerworedjo Bodjong PETROLEUM. Orion Dordtsohf Petr. Geo. Holt. Olie Oude Kon Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Nederi. Rubber Intercontln. Rubber Kolonlala Rubber Dell Bat. Rubber Serbadjadi SOHEEPVAARTBN. Oude Vaart Seheepvaart Unle Holl. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot SOHBEPVAARf BUITBNL. Marina comm.. Marine pre! TABAKKEN. Oude Dell Senembah Deli Batavia Besoeki AMERIKA. Southern Ralls Union paeifle Exdividend. 'X'- PROLONGATIE vorlge koers ll/j pCt., heden 18/, pCt. Berlljn Brussei Londen New York Parijs Weenen Zwitserland WISSELKOERSEN. Vbbrbeur* Vurlge toer, koers. 0p heden 0.59 0.541/, 0.551/b 20.15 20.021/, laten 11 44 11.49- 11.498/, 2.571/, 2.571/b 2.581/e 21 221/, 21.05 laten 0.0101/* 0.010- 1.10 49.50 49.40-49.55 VREEMD BANKPArlER. Duitsch Bankpapier (rood) 0.621/, 0.571/,-0.5Q1/, Oostenr. Bankpapier (ongestempeld) Idem (gestempeld) 0.01*/* 0.0140—0.0150 ONZE GEMAAKTE KLEEDING WORDT OP BESTUDEERDE STANDAARDMATEN GESNE- DEN EN ALS KLEEDING NAAR MAAT VER- VAARDIGD.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2