De Langs en de Moraaz CREDIETEN. Binnenland. Gemengd Nieuws ZOTTNIG COMMISSIE RIJKSDAG. iDe Commissie van den R'ijksdag voor bui- tenl. zaken, van wier zitting van gister ook de Rijkskanselier deelnam, werd verdaagd toll Vrijdag, als wanneer er gedrukte versla- San beschikbaar zijn over de onder hande- ngen en overeenkomaten met die garantie- commissie. Naar verluidt, besprak men ook de Amerikaansche eischen aan Duitsichland en stemdle men toe in de oprichting eener soheidarechterlijke commissie, uit een Duit- scher en een Amerikaan bestaande. Ook de kwestie van de 'Rijnstreeki moet besproken zijn. STRIJD TUSSCHEN FASCISTEN EN SOCIAL ISTEN. Naar uit Milaan beriobt wordt, is in de provincie de strijd tusschen socialisten en fascia tea opnieuw begonaen. De staking te Novara breidde zichi tot andere steden uit, waarondier Pavia en Turijn. Bij botsingen zijn verscheidene personen gedood en ge- Svond. REDE VANi LLDYD GEORGE. Lloyd George ontving heden het oerebur- gerscbap der stad Aberystwyth in Wales. In eene vurige rede sprak hii van den grooten oorlog en zijme kosten en deed hij' een beroep op alien, de partijen) ter zij'de te stellen en voor den vrede te werken. Eene herhaling van een zoo vreeselijkea oorlog te vermijden, zeide de Premier, was op dit oogenblik de hioogste tank der staatkunde. Groot-Britanig was bezig, langzamerhand zijne uitgeputtte hulpbronnen weder te herstellen en zichi in eene positic te brengen. die het op een vas- teren grondslag zou stellen dan ooit te voren. Maar vrede waa noodzakelijk. Te dien einde drong hij er op aan, dat alien zouden samen- werken. „Mijne groote eerzucht is i'tt zeg het met alle nederigheidl ergena in die we- rcld eene kleino rustplaats te verwervcn, onih dat ik nlet ene partij, maar de geheele natie gcdiend heb. REDE' VAN LORD BIRKENHEAD. Lord Birkenhead, de Engelsche Lord Kan- selier, het woord voerende op een lunch der Auatraiische en Nieuw-Zeelandsehe vereeni- ging, zeide, o.a.: IWIJi moeten de moeielijkhe- aon beset f en, die de DuitBche regeertog ge- dunmde de laatste jaren getroffen hebben'. iHiji gaf de hoop to kenncn, dat zdj, die bondraiooten waxen geweest in den laateten strijd en on wie op dit oogenblik alle verant- woordelijkheid moest vallen voor alle stap- pen, die in de naaste todkomat genomen imoesten wordicn, tot eene opl'oaetag zouden geraken. IHiji zeide, dat (het talijlk waa, dat Duitsch'laan groote sominen zou opbrengen voor schadciooss telling, zonder dat het to een toestand1 gebraeiht werd. waardoor het ten1 slotte buiten staat zou women, iteta te betalen. DE REVOIOTIE INI PARAGUAY. IDe opstandelingen to Paraguay trekken steeds verder naar het zuiden. Zdj hebben zidh uit Argentines een vliegtuig verschaft on verwachten er nog eenige. De bevelhebber van de regeeringstroepen verklaarde dat zijn troepen atlengs sterker worden en meer wa- penen en munitic ontvangen en dat, al zou de etrjjd tien jaar dureni, de regeering zeker de overwinning zal bclialett. Uit die 'tegestrijd'ige bcrichten valt slechts at te leiden, dat er gen langdurige guerilla- oorlog te verwachten is, concluaeert de „Ti- mes". EEN BIETODGINO TEGEN KO'RFANTY. Te Warechau is gistermiddag op het Sdhouwlburgplein een groote door do Pool- sche arhidiTspartijen op touw gezette de-- monstratie tegen Korfanty gehouden. De bu reaux eoner uatioiialistisdie courant en de woning van Korfanty werden door de poli tic bewnnkt. Ondcr de betoogcrs bevonden zioh' vele ledeni van deni llanddag. De nationa- biji de 'denionstratie aangeslotcm. De betoo- gerts hacklcn roode vlaggeu Mj! zich cn de api'ekera vcrklaarden reeds bit voorbaat den oorlog aan het a.s. kabinet. Na het aanne- nu'ii eener mode trokken de befcoogera zin- gend door de sir a ten. ALS VREEMDEN BAAS7IJN. De arbeiders uit de ConcordiaLibricken te Bensdod nabli Coblenz, waarvan de cokes- fabrtelcffli da stad Coblenz van gas voorzien, zijn to staking gegaau. De Amerikaansche be- zettingBautoriteiten zijn daarop overgegaau tot anestatie van een tweetal arbelderslelders. Om de gaBvoorzlening van de stad te verzeke- ren zijn de stakende arbeiders door Ameri kaansche soldaten uit bun woningen gehaald en gedwongen, den arbcld weer te hervatten. DE WINTIiRSCHE ZOMEiR. In de burn t van Orleans liceft het dczer dagen gevroren's morgena was allies wit van de rite. In Savoy beeft het al gesneeuwd to bet gebergte, zelrn op bergen van minder tton 2000 meter hoogte in de buurt van de Cliantreuse en in Cartal en te Paiiijs is het zoo Ikoud geworden, dat de Parljzeuanra huu wintenkllcerteni uit de kntnfer hcbbcji gehaald cn de tocristcn die daar lekkere zonncscWjin en zomertwannte verwachten, goon raad wetea. KORTE BERICHTEN. De vergadering der mijnwerkersfedera- tfe te Blackpool (Engeland) heeft met over- weldigendc meerderheid een motie verwor- pen, strekkende tot aansluittog biji de Roode Vakvereenigingstaternationale. In de Italiaansche Kamer is een debat gehouden over den binnenlandschen toestand. Na ecu rede van den premier Facta werd de volgcnde motie met 288 tegen 103 stemmen aangenomen: „De Kamer stelt vast, dat het optreden der regeering den btoncnlandisclien vrede niet bewerkstelligt, welke onmisbaar is voor het economisch en financieel herstel van het land, en gaat over tot de orde van dien dag," De regeering is nu algetreden. E'en iRieuter-telogram uit Bombay ineldt dat de Engelsdhe vliieger Bilake, die op 24 Juni uit Londien veritrok voor zijn vliegtocht rondom de wereldl, den 18en Juld1 Karachi aan de Indus-delta bereikt heeft. De 'Daily Tel acht het waarsdtijmldjk dat de confereniie tusschen Lloyd George en Poincard op 8 Augustus zal plaats hebben. De Egyptische regeertog heeft een de creet uitgevaardigid, waarbil de bezittingen van Abbas fflmi, den ex-Khedive worden geliquideerd. 'Hilmd wordt deftoitief verban- nen en mag het Egyptische grondlgebied ntet meer betreden. Te New-York zijn door een vroegeren detective van Scotland Yard drie bandieten aangehouden, die uit een posttrein obligaties tot een waarde van bijina 5 millioen gnlden haden gestolen. Volgens een bericht uit Geneve is tus schen d'e Nansen-organisatie en de Sovjeti- regeertog een overeenkomst gesloten, volgens welke pakketten met levensimiddelen onder de hongerlijdendie Russische professoren ver- deeld zullen worden. Voorloopig zullen 2000 professoren worden bedachi. i Sir iShirley Ben, voorzitter der Brit- 'sdhe vereeniging van iKamers van 'Koophan- del, die de conferentie te Genua als raad- igevers bijwoonde, heden te Londen het woord voerende, gaf uitdrukkelijk het standpunt der Britsche Industrie te kennen, dat handel miet Rusland1 alleen mogelijk was, todien de Rlussen hunne aansprekel ijkh eid erkenden voor geld, hetwelk to Rusland was onderge- bracht onder de beschenndng dier wefcten, welke indertijd in Rusland bestonden. Naar wordt gemeld, is er een moortb aanslag gepleegd op den voorzitter van den raad van volkscomimisaarissen van de Sovjet- republiek Bochara. Dtosdag is brand' uitgebroken in het station van roggia, een stad to het 'N. O. van Napeis gelegen. Verscheidene aangren- zende gebouiwen alsmede tai van wagons zijn eveneens dioor de vlammen aangetast. Nadere bijzonderheden ontbreken. DE HAAGSCUE CONFERENTIE. De ster-correspoudent van de N. Rott. Grt. meldt d.d. 19 Juli: De Russen hadden gisteravond toderdaad reden om optimistisch te zijn. Wat zi| van- morgen hebben medegedecld, was, zooal geen „nlcuw voorstel", dan toch to ieder geval een „nieuw feit" van groote draagwijdte. Het is •een knappe, diplomatieke zet in vele opzich- ten. Zij kunnen tegenovcr Moskou zeggcu, dat zij niet hebben toegegeven aan den eisch van de tegenpartij, doch slechts over procedure hebben gesproken. Tegelijkertijd center heb- ben zij de tegenpartij een weg aangewezen die zoo grondig afwijkt van dien, wclken zij tot nog toe hebben gevolgd cn hebben zij vooral hel: risico voor de onderhandelaars van West- Europa zoo radicaal uitgcschakekl, dat men moeilijk kan begrijpen, hoc deae zouden kun nen weigeren het aan de hand gedane denk- beeld in overweging te ncmen. De Russen hadderi nog andere rcdenenom optimstisch te zjja. 'Zij wisten dat zecr be- langrijke delcgaties reeds bij voorbaat genoe- gen hadden genomen met hetgeen zij gtogen uiteenzetten a is gron dslag voor het voortzct- ten van de conferentie. Er is gisteren den heelen namiddag druk onderhandeld. Gister avond was men zoover dat de hecren Litwi- nof en Krassin de onderhandsche besprekin- gen met eenige hoofdpersonen bij die tegen partij tot een goed einde konden brengen to zoo vriendschappelijken vorm als een diner to klein gezelschap. Vanmorgen to de vergadering hebben de mededeelingen van de Russen dan ook op de meeste delegaties een verbluffenden indruK ge- maakt. Vele der gedelegeerdcn waren beduusd van een zoo krachtige zwenking. Vrij alge- mecn werd1 aangenomen dat van een verwer- pen van den wcnsch der Russen gem sprake zou kunnen zijn. Alleen de Franschen en in mindere mate de Belgcn bleven nog hardnek- kig bij htm opvatting dat de conferentie met dezc bijeenkomst ten etade moest zijn en dat de mededeeling der Russen geen1 termcn bond om de onderhandelingen voort te zettcnTot op dit oogenblik zijn de Franschen en Belgen heel fel bij deze opvatting gebleven cn het schijnt ook, dat zij daarbij steuni vinden1 van de Italianen. Veel zal afhangen van de bii- cenkomst van de prcsldenten, die kort na af- loop van de zitting begonnen is. reitelijk is de toestand op het oogenblik zoo als wij reeds vreeadleni: De Rus sen hebbenl ceri voorstel gedaan, dat den Engelschen uiterst aannemelijk voorkomt, maar dat door pen andere groep ten minste even krachtig wordt verworpen. Het is lang niet zeker dat gebeurt. wat glstenniddag ge- schled is, toen na een fellen strijd in de coni- misgie van prcsldenten de oppositie etodel'ijk toegaf en de zitting van hedenmorgen goed- keurde. Mocht dit hedenrniddag niet gebeu- ren, dan wordt het tweede opmerkelijke punt van gistermiddag aetueel en kan nog slechts een actte van vele klelne staten, zooals giste ren de randstaten on d cm omen hadden, de conference redden. Het was VRwmlddag na afloop van de zitting onmisklenbaar, dat julst in de delegaties van de kleinste staton een storke strooming heerselite om de mededee lingen van de Russen als een' njeuw en aane- metijk felt te bescliouwen De zitting van de iiitet-Russilsclie commilssie, dlo Vanniiddag om half vijf beglnt, belooft uiterst levmdig te worden. Er ie mi telle strijd te verwachten, waarln de heftige wil van de Engelschen om de conferentie te red den, in telle botaing kan komen. met de harta- tochtclljke taaiheid, waarmede de Franschen haar den nek om wilien draalen, De strijd oim de conferentie is nu een zaak geworden waar- mee de Russen voorloopig nieis meer te doen hebben. T>e conferentie. ten elride. Het officieele communique No. 59 luidt als volgt: De niet-Russische commissie is hedenrnid dag in voltallige vergadering to het Vredes- paleis bijeengekomen om 4.30 uur, ondcr voorzitterschap van den heer Patijn. Baron Romano Avezzana stelt uit naam van de delegaties van Italie, Oroot-Britannie, Frankrijk. Bclgig, Japan, Nederland, Roeme- nifi, Polen, Tsjccho-SIowakije, het Konilnkrijk der Servi6ra, Croaten en Slovenea, Griekrn- Iand, Lctland, Esthonie en Finland de volgen- de resolutie voor: „De niet-Russische commissie doet haar werkzaamheden heden eindigen op het punt waarop is aangeland de gedachtenwisseling, die te s-Gravenhage heeft plaats gehad met de Russische commissie, en die is vastgelegd in de door drie sub-commissies voorberei- de en goedgekeurde rapporten, en neemt met voldoening kermis van het voorstel van de Russische delegatie om haar regeering voor te teggen hetgeen vervat is in de door den heer Litwtoof in de voltallige vergadering van 19 Juli voorgelezen verklarfag. De niet-Russische commissie kan to de ter- men van deze verklaring zelf geen grondslag voor een overeenkomst vinden, maar zij con- stateert, dat de to deze verklaring aangege- ven gedragslijn, indien zij aanvaard wordt door de Russische regeering en indien zij, op loyale wijze wordt gevolgd, kan medewerken tot het herstel van vertrouwen, dat noodig is voor medewerking van Europa aan het herstel van Rusland. De niet-Russische commissie constateert bo- vendien dat deze verklaring kan dienen om een gunstige atmospheer te scheppen voor alle latere onderhandelingen, die gewenscht geacht zouden kunnen worden door de hier vertegenwoordigde regeeringen." Sir Philip Lloyd Greame zegt, dat deze re- solutie een juist beeld geeft van de meening der Britsche delegatie. De resolutie wordt goedgekeurd. De heer Cattier stelt voor, dat morgen een voltallige vergadering van die niet-Russische commissie gehouden zal worden, waarin o.a. het rapport zal worden besproken van de werkzaamheden, verricht na den 17en Juli, datum waarop de rapporten der drie sub- comimssies zijn vasfgesteld. Spreker stelt voor, den beer Hilton Young tot rapporteur te benoemen. Aldus wordt besloten. De vergadering is om 5 uur 30 namiddags fesloten na de mededeeling van den presi- ent, dat de voltallige vergadering van de niet-Russische commissie morgen 3 uur nam. zal bijeenkomen. De teksi van de resolutie zal worden mede- gedeeld aan de Russische delegatie. PROV1NCIALE STATEN. NOOR'1>HOLLANID. Gistermorgen is do, zomerzitting voortge- zet met de behandeltog van het voorstel van Ged. Staten tot het aangaan van een over eenkomst met het rijk tozake het rijks-krank- zinnigengesticht te Medleniblik. Do heeren Michielsen, Dorbeck en van Rooyen stellen voor, gezien <te belangrijkheid van het voor stel, om alsnog te hesluiten het voorstel in de afdeeling te behandelen. De heer Dorbeck lichtte het voorstel toe. De Sta'tenledien, kun nen nu niet met voldoende kennia van zaken over de zaak oordeelen. Als we nu zonder meer over het voorstel stemmen, aldus spr., doen we misschien gekkenwerk. Juist dte he- iiandeling van het voorstel to de commissie is aanleiding geweest, om dit voorstel te doen. Met is gewenscht, dat alle leden zich een oor- deel over de zaak vormen. VerledCn jaar hebben de Staten pas heslist, dat de tijd ge- komen waa om een derde krankzinnigenge- eticht to eigen beheer te nemen. Het gesticht te Santpoort kost 9 lA ton per jaar, dat te Dutooord 8x/a ten, Zondex- mm- op den in- geslagen weg voort te gaan is onvoorzichtig. De heer de Jong Schouwcnburg herinner- de er aan, dat veneden jaax- de kwestie van een derde krankzinnigengestidht in de afdee ling is bchanddd. Een der bezwaren vormden toen do hooge bouwkosten. Verder was er de vraag groote of klcine gestichteu. Vooral op grand van do wenschehjklteid van 'kldue gestichten is besloten in het Gooi geen derde gesticht te bouweii. Medemlblik is evenwel een klcin gesticht to een spedalen hoek van het gewest. Nu zijn er geen termen om do zaak nog to de afdeelingea te behandelen. De heer van der Veldcn protesteerde tegen de uitdruikking gekkeniwerk" door den heer Dorbeck gcbriiiKt. Hlet voorstel is klaai" en duiddijk. In Medemblik zijn al 100 patitto- ten uit de provincie to verplegtog: waarom nu ntet dit gesticht aangehouden? andcrs moet er elders plaatsruimte gezocht worden. De heer Bomans zei geen hehoefte aan ver- dere voort iduiug te hebben. De heer Loopuit stelde vast, dat de heer Dorbeck pleitte voor uitstel, onidat hij het ntet ecus is met het voorstel. De heer Dorbeck verded'Igde nogmaals zijn voorstel. De voorzitter wees er op. dat a'ls be sloten werd tot behaadeling to de afdeella- gen, de Staten to Augustus weer moetien bij- eeukomen en dit zal zeer bezwaarlljk zijn. Het voorstel-Iborbcck c.s, ward daarop ver worpen met 5 stemmen voor. I 'ierna werd het eigen'lijko vooratel behan- deld, De heer Mldiielaen ontried aannemtng daarvan. Het verdient geen aanbevding tie dgcn-verplegtog uit te bidden, onidat nte- numd zoo duur cxploiteert als de provincie. la er wel zoo'n groote behoefta aan verpleeg- ruimte? Als de niet-vcrplichto eigen-verple- ging in Meerenberg wordt opgeheven, word't' veel ruimte gewonnien. Een duidelijk overzicht over de behoefte aan plaatsruimte ontbreekt to de voorstellen van Ged. Staten. 'Het zou lioh'tvaabdig weik zijn nu zonder meer te be- sluiten diit derde gesticht te gaan exploitees- ren. Ook is niet duidelijk to hoeverre Ged'. Staten gebonden zijn, door het contract met de Willemi Arntz hoeve. De 'heer Oolijn zei, dat do djfera hem na onderzoek niet duidelijk zijn gebleken. Oedi. Staten zeggen, dat do verplegmg to de Wil- lem Arntz hoove 1475 za'l kosten, maar Ged. Staten van Zuid-Holland hebben een contract met dit gesticht gesloten tegen 960. Hoe denit xnen te handelen, met het personeel, dat de provtode moet overnemen Zal men voor dit personeel de 48-urige werk- week invoeren? De heer Duys steunde het voorstel van Ged. Staten hij ontried te toe- zegging te doen de 48-urige werkweek to te voeren. Geestelijk is de arbeid van het per soneel zeer zwaar, zoodat verslechtering van de arbeidsvoorwaarden onigewenscht is. De heer Michielsen heeft gezegd,Jiet exploitee- ren voor de provinde is duur, maar hij heeft niet duiddijk gemaakt, dat onnoodig geld wordt uitgegeven. De heer Hartendcrf bqjleifte aanneming van het vooistel van Ged. Staten tot het aan gaan van een overeenkomst met het rijk to zake het djikskranikzinnigiengesticht te Medem blik. Er kan nog veel bezutoigd worden, vooral door een goede personeelsformatie. Mevr. van Kuykhof meende ook, dat het to het be- lang van de -provtode is het voorstel aan te nemen. De heer Luden zeide de voorkeur te geven aan confessioneele verplegtog, maar hem is gebleken dat die nu niet mogelijk is. Spr. steunde daarom het voorstel. Gaarnte had spr. gezien, dat het rijlk een ded van de ondeihoudkcsten op zich had genomen. Spr. en vde andleren hebben een bijzonder aangenamen todruk geikregen van net ge sticht te Medemblik. •Den heer van Rooyen 'kwam het wensche- lijk voor, dat nu eens" duidelijk wordt gezegd of het personeel van Medemblik wordt ovex- genomen op dezelfde voorwaarden, die nu gdden Voor de gestichten te Santpoort enz. De heer de Hartogh steunde het voorstel en vroeg of het nooaig is het kleine gesticht Medemblik tot een apart geheel te maken. Was het niet beter het onder te brengen wat administrate e.d. aangaat bij! Bakkum? De heer Kooiman vreesde, dat als 'het ge sticht uit Medemblik zou verawijnen, die ge- meente armlastig zou worden. De heer Michels (Ged. Staten) stelde vast, dat er maar een verklaarde tegenstander van het voorstel onder de woordvoerders was geweest. Spr. zette voorts uiteea, da't er zeer veel gebrek aan ruimte voor de krankzto- nigenverpleging was. De geboden gelegen- heid hebben Ged. Staten dus aangenomen. Verder gaf spr. eenige tolichttogen over dien kostenden prijs en ikwam tot de stotsom dat deze geen noemenswaardig verschil oplevert. Daarna besprak spr. de kwestie of net ge sticht te Medemblik to egn behoefte zal voor zien. Dit is, meende spr, buiten kij'f. Wel is er eenige dating to het aamtal patten/ten te bespeuren sedert 1 Januari 1922, maar spr. is overtuigd, dat die d'aling niet zal voortdu- ren. De cijfers betreffende het aantal patien- ten schonimelen voortdurend. De kans, dat het rijk zal wi'llen bijdragen in de onder- houdskosten, is zeer gertog. Het personee lzal onder geheel dezelfae arbeidsvoorwaarden leven als dat van de andere provinciate ge stichten. De kwestie van arbeidstijdvertenging heeft bij Ged. Staten nog geen punt van be- spreking uitgemaakt. De bestuurekwestie komt later ter sprako. Voorloopig zal het be stow van Duto cn Boscli waarschijnlijlk ook het bestuur van Medemblik voeren. De heer MichielSen handhaafde ini 'tweede instantie zijn meening, dat de overneming van het gesticht op den duur onvoordeclig zal bliiken te zijn. Het voorstel werd daarna aanjgenwmen met 53 tegen 8 stemmen. Subsidie werd' verleend ten' behoeve van den stoombootdienst Haritogen1Vlieland Terschelling, nadat de heeren Duys en Staal- man de arbeidsvoorwaarden van het perso neel van dien dienst aan critiek onderworpen hadden. 'De vragen van den heer de Hartogh be treffende de typhusepidemie zullen schrifte- jeantwoord worden. Hierna is de zomerzitting gesloten. ZEILJAOHTEN GESTRAND. Bij Enkhuizen zijn Maandag door zeer onstuimig weer gestrand de zeiljwhten „White Rock" en „Anna", beide thuisbehoo- rende te Sneek. Met behu'lp van visscherslie- den zijn de jachfen met veel moeite de Enk- huizer haven binnengebracht. AANG'ElHDUDE'Ni. In den' nacht van 10 op 11 Mei jl. is te Ntoordwijikerhout een brandkast met /7600 ten nadeele van de Hanze-Bank tie Zoeter- woudie ontvreemd. Ondanks de nasporimgen van rijka- en gemeentepolitiie was tot heden inlets van de brandkast of van de daders te vinldem, totdat de vorige weak door de ijveri- fe nasporimgen van de Rijksveldwachters E. Piquillet te Leiderdorp en J. S. Pieters te Zoeteriwoude in een wetering te Noord- wijlk de brandkast ledig is teruggevonden. Ook de daldiers zijn til 1 ana aangehouden, en vandaag ter beschikking van ae justitie ge- steld. D'E VEIRIPLAATSIN10' VAN DEN .HOOFDOURSUS. iBIjl d'en iloofdcursus is van het Departe- auent van Oorlog berichit ontvangen, dat, de Boofdcursus dtt jaar nog niet zal verplaaist wordieni. GEEN SCHOOLMEUBELEN TOB- GESTAAN. De gemeenteraad van Lichtenvoordt (0.) heeft het verzoek van het R. K. kerkbestuiir, om de noodlge gel'den toe te steam voor nieu- we schoolmeubekn to de R. K. bijzondei'e school, geweigerd. DIEFSTAL IN HET UTRECHTSCHE STADHUIS. Te Utrecht heeft een ontslagen gemeente- ambtenaar zich ten stadhuize lateni insluiten, om bij avond zich toegang te vcrschaffcn tot de financiekamer. Daar heeft hij; een kast en een lessenaar geforceerd en zich een geld- trommel toegeeigend, waarmede hiji onge- merkt't stadhuis wist te verlaten. De trommel bleek slechts 7 te bevatten, voor het overige papieren voor den dader waardeloos. De geld'fcrommel is denzelfden diag door de poli tic opgevischt uit een sloot op de grens van de gemeente. Als dader is aangehouden' de hierboven bedoelde gewezen ambtenaar, die een volledige bekentenis aflegde. DE ZONECLTPS-EXPEDrriE NAAR CHRISTMAS. Uit Weltevreden wordt gemeld, dat de DuitschrNedcrlandsche wetenschappelijke ex- peditie naar't Christmas-eilaaid (ten zuiden van Java), ter waarneming van ae zonsver- duistering van 21 September die zeer be- langrijk kan worden omdat men aan- of afwe- Zigheid van het „Einstein-effect" hioopt te constateeren den 29en Juli vertrekt en eerst begin October te Batavia terugverwacht wordt. Dr. J. Voute van het Magn. en Meteor. Ob- servaforium te Batavia wordt leider der expe- ditie, waaraan van Nederlandsch-Indische zij de voorts zal deelnemen de heer E. K. Weber, van Duitsehe zijde de heeren1 Freundlich, Hopmann en Heiskonen. De geheele expeditie wordt met en gouvermemientsstioomer naar Christmas gebracht, overigens verleent de In- dische regeertog ook to andere opzichtea steun (niet rechtstreeks financieel), o. m. door het meezenden van een drietal goed gescliool- de beambten. Het instrumentarium bevat o. a. een' foto- grafischen kijker (20 c.M. triplet) van Zeiss met een 7-duims kijker van de Leidsche ster- reawacht verbonden en een Zeiss-instrument (door die firma in bruikleen afgestaan) van112 c.M. opening en bijna 9 M. brandpuntsaf- stand. EEN MIDDEL TEGEN MOT. De wol hdhoort tot de duwzaatnste klee- dingstoffea. Het is bekend, dat wollen weef- sels gedwende tientailen jaxen bruikbaar blijven. Slechts een groote vijand heeft de wol, n.l. de motten of liever de rupsjes van het motvlindertje, die, gelijk men weet, bin- nen korten tijd een heele garderobe, een lied ameubtement kunnen veruietigen. Hoe groot dit vemietigingsproces is, kan men uit He volgende cijfers leeren. In Duitschland worden jaarlijks ongeveer 100 millioeni K.G. wol to verschilllende weefsels to gebruik ge nomen. Neemt men nu aan, dat slechts ben procent (en dit is zeer weinig gerekend) van deze hoeveelheid door motten wordt vernie- tigd, dan ziet men, dat per jaar to Duitsch land alleen 1.000.000 K.G. wollen weefsels verloreni gaan. Reeds verscheidene jaren] t leden heeft een bekende Duitsehe verfstof: briek haar chemici opgeragden te onderzoe- kem of het mogeliik is, een reukelooze, kleur- looze chemische stof te vindten, waannede wollen weefsels to een verdund bad gedrenkt kunnen worden, opdat deze vrij blijven van mot. Het spreekt vanzelf, dat dit een giftige stof moet zijn, die zich duurzaam aan de wolvezela hecht en die de eigenschap heeft.de rupsjes onmidde'llijk, d. w. z., zoodra deze van de wol gegetan hebben, te dooden. Het is onwaarschijnlijik, dat xrreni ooit een! afdoend middel zal vinden om de vlindertjea te belet- ten to de wollen kleeren eieren te leggen. Alle populaire middelen (kamfer, e. d.) heb ben slechts zeer geringe, gewoonlijk in het geheel geen waarde, meent net Vad. Na eeni onderzoek van zes jaar, welk on derzoek niet alleen do chemie maar ook ver scheidene technisohe, geneeskundige en zoolo- gischc problemen betrof, is men er eindelijk m ges'laagd een1 dergelijke stof to vervaardi- gen. Het is eeni wit poeder, dat moeilijk op te lossen is in water en dat gebrui'kt moet worden to zwakzure baden. De oplossing moet ongeveer eeni ten honderd bedragen. Men drenlkit de wol zeer grondig met deze op lossing, waarop na eenige uren het spoelen en het d'rogen volgt. Voor d'e textiel-industrie en voor de ver- bruikers is deze nieuwe uitvinding van de grootste beteekenis, daar het van nu af mo gelijk zal zijn motvrije wollen weefsels te vervaard'igen. Bovendien is men er to Duitschland reeds toe overgegaan dit nieu we middel voor 'huishoudelijk gebruik in den handel te brengen. Voor het huishoudelijk ge bruik is het nieuwe middel eenigszins anders samengesteld1, zoodat het licbt opllosbaar is en geen toevoeging van zwakke zuren eischt. Dit stelt de huisvrouw in staat haar kleederen meubelen en tapijiten tegen de mot te beschei- men. Het zal nu wel niet lang meer duren of vervalschers brengeni een namaak-motwerend middel to dfen handel, dat natuurlijk niets helpt, maar alleen hun rijk maakt, daar zeer vele huismoeders het zullen koopen, om dat iedereen graag zijn wollenstoffen mot- vrij 'houidt. Als er nu maar eens een d'eugde- lijk middel kan worden gevonden om het eehte van het namaak-fabrikaat te onder- scheiden. D E CH'IiN'F E'Z E N-'.M OORiDE N TF. >AM. Het aantal arrestanten, dat zich in handen der politic bevindt, bedraagt momenitcel aclit en twintig. Hiervan zitten veertien Chineezen aan het bureau Warmoesstraat, vier aani het bureau J. D. Meijerplein em tien aan het bureau Katteniburg. Het mag in hooge mate verwondering wekken, d'at eenige Chmeescbe getuigeni hun verklaririgen ten overstaan van de politic hebbenl afgelcgd. 'Hieruit is gebleken, dat de hoofddader die Pang Lint vermoordde, zich onden do arres tanten van het bureau Kattenburg moet be- vinden. Behalvo hij zijn er aan datzelfde bu reau nog twee andere daders, wieni men on- getwij!feld eeni gewuchtige roll in deze bloedi- ge historic mag toekenmen. De tweedle hoofd dader ontbreekt nog steeds. Tevens vernemieni wlj, zegt dp ITelegr., dat de regeering rapporten heeft Verzocht van de betrokken pontle-autoriteiten. De cominis- sarisseu Tlnholt cn) Quanjer, respectievelijk van de bureaux Kattenburg en Warmois- straat, hebben' deze reeds mgediemd, Hlerta wordt tc kenneni gegeven, dat het bijeenhoklkeni der Chineezen in de opiiimkit- teni in oude stad (Biimeni- en; Buiten Ban- taimmerstraat) een gevaar wordt geacht voor de saimemlieving. Wat het women tier Chinee zen in hot logics buiteni de stad betreft, gel- den deze bczwarem nlet zoo zeer. De regeering moet nlannen hebben tot interneering der ongewenschte elementen' on der de Chineezen over te gaan. HET MJE'LKOQNPLICT OEelNIDIGD. In een vergadering van de stakende melk- bezorgers te Rotterdam werd mededeeling ge daan van toezeggingen der directie, waanne de de stakers genoegen namen. De loonen zullen niet worden verlaagd, ter- wijl alle werklieden. weder to dienst zullen worden genomen. Met algemcene stemmen is besloten' de sta king op te heffen en hedenmorgen zijn alien weder in dienst genomen, om het bedrijf op gang te brengen. Morgen zal een begin ge maakt worden met de bezorging, De Centralye Bond van Transportarbeiders heeft de klanten per circulaire gevraagd na de staking weer melk van de GonfederatLe te be- trekken. UIT DEN TREIN GESPRONGEN. Een arrestant, .die gister per 'treto van Amhem naar Groningen vexvoerd werd', heeft kans gezien aan de aandacht der beide hem bewafcende rijksveldwaehters te ontsnap- pen en bet portier ui t te sprtogen. Toen' daarop een onderzoek togesteld werd, vend' J

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2