DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mo. 172. Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922. Fenllleton. Stormachtige hoogten. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per S maanden t 2.fr. per post f 2.60. Bewijen. 6 ci. Advertentiepr. 26 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruiinTe Brieven franco N.Y. Boek- en H&ndelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bcdactie No. 33. MAANBAG Meeoteur: G. U. KliAR. HooMrudnctourTj. N. AllEMV 2^ JULI Stadsnieuws MUZ IEKOONlOOURS ALKMAAR. Ia aansluiting met Lei bericht in dit blad van 19 Juli jJ. volgen Lie® nog enikele mede- deelingen omtrent Let a.s. muziek-concoura op Let Dodenveldj alLier. Op Zondag 6 Aug. zullen 14 korpsen aaa den wedstrijd deelmemen, op 13 Aug., eveneena 14 en op 20 Aug. nog 12 korpsea, aildua voatgeateld na gehouden loting. Op 6 Aug., aanvangenda 'a middaga 12 uur, zullea in versdnllende afdeelingen acL- tereenvolgens optreden de Fanfare-korpsen Ona Genoegen, Alkmaar, Fanfarekorpa Zuiderwoude (gem. Brock in1 Watoiiand), Wtihdmina, Santpoont, Kunst na Arbeid, Wormer, Excelsior, Oostzaan, Oosit-Knoilleor damjkapal, Wormer, Kon. Ed. Fanfarekorpa, Bakkers Fanfarekorpa, Amsterdam en de fiar- inorue-korpsenAurora, Koedijlk, Voor- waai'ts, Haarlem, Excelsior, Amsterdam, Hil- legoms Hannomekorps, Hillegom, Trou moet Llijcken, Amsterdam en Sited. Muziekkorps, Den Helder. Op den tweeden Zondag, 13 Aug., zullea zieh de voilgende korpsea, in de aangegeven volgorde, laten Looren: Crescendo', Assen delft, Eensgezindheid, Hleiiloo, Harmonie, Wieningen, Veni, Vidi, Vici, Oostzaan. Hou en Trou; Dnrgerdam, Winnubst, 'Helder, Concordia, Oostzaan, iHannonie, Assendelft, Waterlands Fanfarekorpa, Buiksloot. Harmo- nie: SarpLati, Amsterdam, Oaecilia, Alk- maar, Diemer Harmonie Kapel, Diemen, Postharmonie, Amsterdam!, Arbeiderts Mu- ziek Vereen. „Hannonie", Amsterdam. Op Zondag, 20 Aug., de laaltste, 12 korp sea. Fanfare: Oljympia, Monnikendam, Kunst- genot, Z.-Scbarwoude, Crescendo, Sloterdijk. Harmonie: Utile Dulei; Haarlem, Hof- wijck, Amsterdam, Vooruitgang, Akersloot, Harmonie-kapel, Schagen, Crescendo, Am sterdam, Postharmonie, Haarlem, Zaanland- scLe Kapel, Koog a. d. Zaan, Beverw. Kaa pel, Beverwijik, en Ona Genoegen, Wormer- veer. Op elken Zondag zullen de Vereenigingen, die een eensten prijs behallien, doelnemen aan den Eere-wedstrijd, die's avonds om 7 Vt uur zai aanvangen, IVoor dit concours, dat volgens een punten- etelsel gehouden wordt, waardoor van the vo- ren niet bepaald fcan worden, boeveel der ver scbillende le, 2e en 3e prijzen er noodig zul len zijn, zullen zee® waaisdiijlnlijfc een groot aantal medaillles en lauwerkransen vereisohtt worden diit Langt naituurlijfc af van de eischen, die door de leden der Jury gestdd worden en van Let hooger of lager pedl van de deelnemende korpsen, in verhand met een meer of minder gdukkige keuze dor door Lien uit ite voeien vrije nununers. In dit verband acht Let Uitvoenend Comite zidi gdukfcig, dait Let nu reeds over een vrij1 aanzienlijk aantal medailles (en 2 lauwer kransen) kan beschikken, hoewd er nog wel verscheidene Li) aaogekocbt zullen moeten worden. Behalve de reeds eerder vermel de schenikin- gen van Let Kon. Huis, van den Commissar ris der Koniogin van N.-Holland en van den Burgetneester van Alkmaar, te zamen 4 medaillles, heeft Let Comite nog toezegging ontvangen van 24 verguld zilv. of zilveren medailles en 2 zilveren lauwerkransen, n.l. Van Let Gem. Bestuur, 66n krans en 2 me dailles, van Toookunst alhier een krans, van V.V.V. Alcmaria twee medailles, van de Lee- ren H. Bossert, Jung en v. d. Hoek, Com. Pilas en N. Kerssens ieder een medaille, en eindelijk van de hier volgende vereenigingen ieder een medaille: Ned'. Ver. v. d. Volks- zang, Alkmaais Strijlkoikesi Dubbell Man- nenkwarteit, Tooneelolub „Vondel", Ontzet- vereeniging, Gyrnn. Ver. ,,Tumlust", Kar mermuziekvereen iging, De Vereen. Z angers, Burgensotieteit, Buitensodeteit, Muziekkorps Naar Liet EngelscL van Emily Bronte, door W. A Q van Strien. *3) Ik ging en riep, maar kreeg geen ant- woordi. Torn ik terugkeerde, fluisterde ik Ca- tharina toe dat hiji stellig een groot gedeelte van wat ze zeide gehoord had; en vertelde hoe ik hem de keuken zag verlaten juist toen zi| zich over Let gedrag van Laar broer je- gens hem LeMaagde. Ze sprong verschrifct overeind wierp Hlareton op de bank en snelde weg om zeli Laar vriend te zoeken, zonder tijd te nemen voor de overweging, waarom ze zoo gejaagd was of wat voor uitwerking haar woorden konden hebben gehad. Ze bleef zoo lang weg, dat Joseph voor- stelde niet ianger te wachten. Haj maakte de slimrne gissing dat ze lang weg bleven om te vermijden dat ze zijin lang gerekten zegen hoorden. Ze waren slecht genoeg voor elke vuile handelwijze," verzekerde hij. En ten1 be- hoeve van hen voegde hij' dien avond een spe- daai gebed toe aan de gewone smeekbede van een kwartier voor Let eten, en zou er nog een aan Let einde van Let gebed geregen heb ben, als zijn jonge meesteres bem niet go- der", en de „Alkmaansche Kegdbond." De laatste dxie schenkingen konden, ate ite laat ingekomen, niet meer in den Feestgids vermeld worden. De toegangspdjzen voor Let concours en den Eere-wedstrijd op de drie Zondagen, alsook voor de concerten op de drie Zater- dagavonden zullen nadler per advertentie be- kend gemaakt worden, eveneens de plaatsen waar de toegangskaarten vooraf te zullen zijn. Sport EEN TWEE'DAAGSCH MOTORFEEST. De Vereeniging „Alcmaria" (V. V. V.) Leeft op kranige wijze met de motorclub „Alkmaar en omstreken:" samengewerkt en gedurende twee dagen Leefit Alkmaar gestaan in Let teekeni van de Motorsport. 'Het weer Lad werkelijk dit leest wel wat gunstiger gezind kunnen zijn. De regen van Zaterdag en Zondagmorgen was' minder gewenscht, maar Leeft geluikkig de goed'e stemming niet bedorven. Aan't bezoek op 't Sportterrein deed zicb de invloed wel gevoeleni. De Stenrit is een kranige en moedlge on- derneming geweest van de nog jeuigdige Alkmaarscbe Motorclub. Dat ecbter't orga- niseeren van zoo'n stenit, vooral voor die eerste maal, een groot aantal moeilijkheden en vele zorgen en veel werk met zicb bremgt, n'g, ub, d'aarover zullen de Leerenj Kater en Luitim] voorz. en secretaris-penn. van1 de motor kunnen meepraten. Zij) hebbeni ecbter, ge- steund door verscbillende bekwame kracbten, alle moeilijkheden overwonneni enl zijn kunnen over Let succes van de Sterrit in Looge mate tevreden ziin. In 't geheel Lebben Zaterdagmorgen 44 deelnemers gestart, waaronder 17 Allanaar- ders, welke laatste tusscben 7 en 8 van den Acbterweg vertrokken'. Onder de verdere deelnemers wareni, behalve vele Noordbol- landers, rijiders uit Eindhoven, Heeremveen, Soest, Rijjswijk, deni Haag, en)z. Winstpunten. kregen de rijders, door aan vooraf bepaaldie plaatsenl bun gekleurd Lou- ten kaasje te gaan balen1 (10 fcaasjes elk gevende 10 punten). De maximaal te beha- len 100 winstpunten, werden vermmderd met de verliespunten, die de rijders kregen voor te vroeg of te laat arriveerenl aan de gcheime en aan de eindoontrole. SlecLts 6ea deelne- mer behaalde 100 winstpunten.' De eindcontrole was biji hotel _de iNachte- gaal en Zaterdagmiddag omstreeks vier uur was het day een; zee® gezellige drukte. DC politic xorg, voor een uitstekende regieling. Even na v; uur kwamen de eerste rijiders binnen, de Alkmaarders werdeni met tuidi ge- juicb ontvangen. De jury nam de kaarten in ontvangst en controleerde den tijd. De beer P. Bijvoet deed op ziin licht motortje fcranig werk. Jury, coutrole, regelingscommissie, allea bleef tot ongeveer half ze® aan't werk. Toen waren op een enkele uitzondering na, alle rijders (solo, duo, zijspan, auto's) bin nen. De jury ging aan't berekenen van den uiitslag. Toen zij) met Laar werk klaar was, verzamelden rijderessen en rijders, besturen der vereenigingen, tgenoodigdea enz. rich aan een gemiaenscbappelijk diner in hotel de Nachtegaal. De al'gemeeb bekende en ge- waardeerde beer Zeegers Veeckens, maakte aan bet diner den uitslag bekend. 'De man met de 100 winstpunten was de beer Nieman uit Amsterdam met zijn fraiaie Simplex-zij- an. Eteverdere uitslag volgt aan 't slot- lleen wijizeni wijl er nog eveni op dat niet minder dan vijf Alkmaarders een prijs be- baalden, waaronder D. J. Oerling Jr. een tweeden prijs in klasse A soloamateurs met evenveel punten als no. 1 iNai't diner begaf men zicb naar de Bui- tensocieteit. Door B. ep W. was een concert aangeboden van bet Stedelijk Muziekcorps. IHet programma werd onder leiding van den beer Maas keurig afgewerkt. In den tuin lag de mooie dansvloer van den heer Staps, maar belaas nat van' den regeni. Zou er van't bal champetre niets kunnen komen? O ja, reeds onder de muziek van het S. M. waagde men1 stoord bad door een- haastig bevel dat hij den weg af moest loopen en Heatbcliff vinden, waar bij ook been gezworven was en hem terstond doen terugkeeren! „Ik veri'ang met hem- te spreken en ik moet voor ik naar boven ga", zd ze. „En het hefc is open, hij1 is ergens, waar hiji niet be- roepen kan worden, want hij antwoordde niet, hoewel ik boven op de sehaapskood zoo luid riep als ik kon." Joseph maakte eerst tegenwerpingen, maar zij was te zeer in emst om tegenspraak te dulden, en ten slotte zette hij' zijn hoed op zijn hoofd en ging morrend been. lntusschen liep Catbarina maar op en neer, eni riep uit: „Ik bem loenieuwd waar hiji is ik ben be- nieuwd waar ihiji kan zijn. Wat heb ik gezegd, Nlelly? Ik bem het vergeten. Heeft mijn slecht humeur van vanmiddag hem gehinderd? iHlemel zeg mij wat ik gezegd heb dat hem binderdel Ik wou dat bij1 kwam. Ja, dat wou ik!" „W,at een ilevm voor niets P riep ik uit, hoewel ik zelf vrij oogerust was. „Het is zelker niet de miodte Waard om zooveel leven om te maken' dat iHeathcliff bij het licbt van de maan over de faei slentert of op den hooi- zolder ligt, te gemelijk om tegen ons te spre ken. Ik wed dat hiji rich daar schiuil houd. Let eens op of ifc hem niet opspoor!" Ik vertroik om mijin omderzoek te her- rich op den gladden dansvloer. Spoedig was het damsiem algemeen. Opnieuw bleek hoe de fraaie tuin van de Buitensodeteit bij uitstek voor zoo'n feestelijkheid is gesdhikt. Onder de warande zat men1 uitstekend. Na afloop van't concert nam het trio van den heer Staps de muiziek op rich en nog langen tijd bleef men gezellig onder vroolij- ken dans bij elkaar. De regen was van zeer weinig beteekenis. Zondagmorgen was het op het Sportpark al weer vroeg drukte en beweging. De heeren van de motorclub waren opnieuw in actie. Ook waren reeds een aantal toeschouwers aanwezig om naar de behendigheidswedstrij^- den te kijken. 't Was heel leuk, zoowel voor de kijkers als voor de deelnemers. Veel vroo- lij'kheid verwekte meennalen bet nemen der hindemissen, vooral als een wat corpulent heer door de ton moest kruipen, Er waren vier verscbillende wedstrijdem. Bij1 den plak- kenwedstrijd moesten de rijders naar een tafel1 gaan en daar 12 sobijvem in volgorde uitleggen en verv.olgens met een glas water in de band terugrijden. Zoo min mogelijk morsen,. De pijpeniwed&trijd bracbt nog heel wat moeilijkheid 'en veleni slaagden er niet in de pijp heel terug te brenigen. Voor duo's en zijspan was er ringsteken en balwerpen, d'och wat dit laatste betreft niemand slaagde er in den bal door de mand, die veel te ihoog bing, te werpen, ter- wijl tot slot verscbillende deelnemers bun be- beridigheid moesten toomem in '4 afslaan van een kurk, bet rijden op plank en wip, het kruipen door een ton enz. Het vliig vasfeet- ten van de motoren was nog lang niet ge- makkelijk en bracbt menigen rijder in moei lijkheid. Voor alle vier afdeelingen waren vele deelnemers. Uitslagem volgen hieronder. Om twee uur begommen de motorraces. Het Weer was goed. De baan opgedroogd. Door deni flinken groei van bet gras riet de baan er tbans best uit. Alleen zullen de rijders vooral in de bochten nog moeten denlken) om de soms mulle plekken, maar beter dan de baan nu is, kan zij vermoedelijto niet ge maakt wordten. De bekende Rotterdamsche rijder M. v. d. Jagt was gisteren de primus. In drie klassen won bij deni eersten prijs en dat biji in klasse D. tegen den grooten Shortenbeker won, is zeker een feit van heteekenis. Wat was dat een rit! Beslist de meest opwindende van heel den middag. Terwijl er in de series on- geveer 2 min. 50 sec. was gereden, legdien v. d. Jiagt en Stortenbeb-- de 4 ronden van de finale af in 2.1 l4/s eh 2.12. Zulke tijden en zoo'n gering versohiit! Stortenbeker bij! zijn veischijinen in de baan met gejuich en ap- piaus begroet was misschien te zeker van de overwinning en ging iets te laat tot den aanval over. Een kTeine bapering van 't contact en v. d. Jagt, die schitterend reed, sloeg S. met V* seconde. Luid applaus. Som- migen1 vondien bet jammer bun favoriet te zien verl'iezen. Van de andere rijders, die een zeer goed figuur maakten, noiemen wijl vooral den moe- digen! v. d. 'Berg, Stuiiveniberg en in1 klasse A: Brunt. De eerste en tweede prijls in de niieuwolin- genfclas werden gewonnen door twee Alk maarders resip. de heereni J. IN. Adolf en J. Met Jr. Zij hlebben kranig gereden niet te gewaagd en meennalen met overleg. Wij bopen deze nieuwelingen in eenl van de an dere klassen nog eens terug te zien1. Een handicap wedstrijd tusscben de niet geplaatsten in klasse D. werd verdiend ge wonnen door Hamersveld, terwijl Brunt niet oeg bad a'an 120 M. voorgift tegenl v. d. gedetailleerde uitslag der verscbillienlde wedstrijden volgt hieronder: Uitslagera van de Sterrit: 1. Special® prijs voor de beste prestatie in de rit de beer P. Nieman te Amsterdam op Simplex-rijspan met 100 winstpunten. Klasse A. Solo Antaieurs. le prijis Bernard Riiken, Beverwijk, 97 w.p., 2e prijs D. J. Gerling Jr., Alkmaar, 97 w.p. (na loting), 3e, 4e en 5e prijs (na lo- nieuwen; het resultaat was teleurstelling, en Joseph's zoeken eindigde evenzoo. „Het wordt hoe langer hoe erger met dien jongen!" merikte hij op biji zijn terugkomst. „Hij heeft het hek wijd open laten' staan, en de pony van de juffrouw heeft twee rijen ko- ren vertrapt en is er door gedraafd, regel- recht de wei in! Goeie genade, wat zal de meester morgen te keer gaan en daar heeft hij gelijk in. Hij1 is bet geduld zelf met zulke onverschillige wezens ja, bet geduld zelf! Maar dat blijft niet altijd zoo let maar eens op, jullie allemaal! Je moet hem niet zonder eenige reden woedend maken!" .yHeb je iHeathcliff gevonlden, ezel?" viel Catbarina dini de rede. „Hd) je naar bem ge- zocbt, zooals ik je bevai „Ik zou liever naar bet paard zoeken," antwoordde .hij. JDat zou meer zin hebben'. Maar ik kan noch het paard nocfa den man zoeken als het een naclht is zooals nu - zoo zwart als een stihoorsteemen- iHeathcliff is er niet een1 om te komen, als ik fluit ims- schien zal hiji minder hardhoarig zijn als u het doet I' Het was voor den zomer een zeer donfcere avond: de wollken schenen tot onweer ge- neiigd!, en ik zei dat het het beste was als wij alien gingen zitten; de naderende regen zou hem stellig zonder verdere ornrust thuis ting) alle drie met 96 w.p., N. Rauwens Jr., Bloemendaal, P. Bijvoet, Alkmaar, F. J. M. Smit, Amsterdam. Klasse A. Solo Handel. le prijs I. Zurel, Amsterdam, 99 punten; 2e prijs W. H. Keijlzer, den Haag, 97 w.p. Klasse B. Duo Amateur. le prijs F. F. Bodde, Wormierveer, 98 punten; 2e prijs W. Prins, Wormerveer, 97 punten; 3e prijs J. v. d. Borden, Alkmaar, 96 punten; 4e prijs G. F. Nordemann, Alkmaar, 94 p. Klasse B. Duo Handel. le prijs J. J. Vermeulen, Alkmaar, 91 pun ten. Klasse C. Zifspan. le prijs P. Nlieman, Amsterdam, met 100 w.p.; 2e pr. H. J. Smit, IJmuiden, 95 p. Klasse D. E. en F. gecombineerd. Aula's. le prijs H. v. d. Water, den Haag, 97 punten, 2e prijs G. Koopman, Wormerveer, 90 punten. Clubprijs. le prijs Or. Z. Lauwertak Kem- nemer Motorclub 283 w.p. B. Rij'ken 97, A. Blom,Pl H. J. Smit 95). 2e prijs Motorclub Alkmaar en Omstreken 230 w.p. (J. Lakeman 92, P. Oly 44, H. Stikkel 94). Verguld Zilverien Medaille voor den groot- sten peohvogel J. Tellekamp, Amsterdam. Ecbte kaas voor de beste prestatie duo of rijlspan dame Mevr. Nieman, Amsterdam. Uilslagen Behendigheidswedstri}den. Aid. I. Plakkenwedstrijd, 19 deelnemers. 1. B. Rijken, Beverwijik, 69 p.; 2. N. Hoog- land, Velsen, 65 p.3. J. J .Vermeulen, Alk maar, 62 p.; 4. S. Met, Alkmaar, 59 p.; 5. J. v. Reekum, Apeldoom, 58 p.; 6. H. Jong- bloed, den liaag, 52 p.; 7. P. Bijvoet, Alk- Maar Catbarina kon niet tot toalmte wor- Afd. II. Pijpenwedstrijd (op tijd) 14 deel nemers. 1. J. v. Reekum, Apddoom, 1.15; 2. H. Baiier, Leiden, 1.17; 3. 'S. Met, Alkmaar, 1.20s; 4. J. Beers, Haarlemmermeer, 1.26; 5. A. Schellinger, Alkmaar, 1.36; 6. F. F. Bodde, Wormerveer, 1.52. Afd. I'll. Ringrijden en Balwerpen voor duo en zijspan, 26 deelnemers. 1. :H. Jongbloed, deni IHaag, 68 p.; 2. N. Rouwens Jr., Bloemendaal, 66 p.3. S. Bor- jeson. Alkmaar, 59 p.; 4. rlulst 57 p.; 5. G. die Wit, Alkmaar, 56 p.; 6. J. Beers, Haar lemmermeer, 53 p.; 7. J. v. Reekum, Apel doom, 53 p.8. H. Sundermian, Leddiea, 51 p. 9. T. v. d. Berg, Assendelft, 50 p. Afd. IV. Bebendigbeidswedstrijd (op tijd) 27 deelnemers. 1. J. H. Nieuwenhuijzen, den Haag, 1.384/s, 2. M. Scheringa, Bussum, lAi1/*-, 3. B. RijL ken, Beverwijk, 1.46; 4. J. J. v. Kooten, 'Hioofddorp, 1.47; 5. J. van Reekum, Apel doom. 1 -50.3/o6. Hulst 2.021/s; 7. G. de Wit, Alkmiaar, 2.16*/^; 8. H;. Jongbloed, den1 Haag, 2.17; 9. J. J. Vermeulen, Alkmaar, 2.20. Uilslagen Motorraces. Nieuwelingen Klasse I (tot em met 500 c.M'.) 4 deeln. 4 baanronden. le serie: 1. C. J. N. Adolf, Alkmaar, 'H. Jongbloed. dien Alkmaar Rotterdam (Ivy) (Oon- 2. J. Met (Douglas) 3.00; 2. Haag (Ardiie) 3.24. 2e serie: 1. J. Met Jr 3.O6V5; 2. P. Schippera, naught) 3.221/6. Beslissing: 1. Adolf 2.54 2.563/b3. Jongbloed 3.2'03/B. Nieuwelingen Klasse II (boven 50© c.lM*.) 2 deeln. 1. J. C. v. d. Pijl, Amsterdam, (Indi an) 2.30; 2. J. J. v. Kooten, Hioofddorp (IH. D.) geen tijld. Klasse A. 3 deelnemers. Bieze niet opge- komen. 1. Jac. Brunt, Hilversum (Douglas) 2.29 2. L. J. A. Veringa, Soest (Ivy) 2.3$1/s; 3. C. J. H. Wolff, Rotterdam (R. R. J. A. P.) 2.37*/g. Klasse B. 2 deelnetnerg. 1. M. v. d. Jagt, Rotterdam (Norton) 2.20'/*; 2. R. H. A. Dales, Apeldoom (Nor ton) 2.25. Klasse C. 3 deelnem'ers. 1. M. v. d. Jagt (als boven) 2.21a/#; 2. R. den gehracht. Zij bleef in een staat van ge- jaagaheiid1 die geen rust toeliet, van het hek naar de deur been, en weer loopen;, en' bleef ten slotte op een vaste plaats aan den eenen kant van den muur naast den weg staan, waar zij: bleef, zonder te letten op mijn ver- toogen en op het gerommel van den donder, en op d'e groote druppels, die om haar heen begonnen te vallen; bij tusschenpoozen riep zij en Tuisterde en begon dan weer luid te schreien. Zij overtrof Hlareton en ieder ander kind door de hevigheidi van haar geschrei. Omstreeks middemacht, terwijl wij nog steeds op waren:, kwam de storm in voile woede over de Heights ratelen. Er stak een hevige wind op en de donder rommelde, en eeni rukwind scheurde een1 boom op den noek van het huis af, een zware tak viel over het dak en sloeg1 een deel van den schoorstee® aan den vooricant naar beneden, zoodat de steenen en1 het roet in het keufcenvuur kletter- Wij dachten, dat een bliksemstraal tus scben ons was dngeslaigen, en Joseph wierp zicb op de khieen, terwijl hij den Heer smeek- te zicb de patriardhen Nbach en Lot te her- inneren en als in vroegeren tijd de rechtvaar- digen te spatren, al sloeg FEi de goddeloozen. Ik bad ook een gevoel dat fret eeni oordeel over ons was. Jonah was in mijn gedachte. M!r. Eamshaw en- ik sehudden aani de deur- fcnp van zajn verblijf om mijl te vergewissen ;eheel gewijd aan het bptredien van bet oodsch Theater in den Haag, waar het gi d; H. A. Dales (als boven) 2.24Vo; 3. H. Wich- ser, den Haag, (H. D.) geeni tijd. Klasse D. 8 deelnemers. le serie: 1. A. de Fremery (Exc.) den Haag 3.0i7^/b; 2. C. Krul, den Haag (iH. D.) 3.12 2e serie: 1. A. Stortenbeker, Rotterdam (Indian) 2.491/.; 2. J. S. van Stuijvenberg, den Haag (Indian) l.btf-U. 3e serie: 1. M. v. d. Berg, deni Haag (H. D.) 2.52s/»; 2. H. Wichser, den Haag (H. D.) 3.36'/t (gelapt). 4e serie: 1. M. v. d. Jagt, Rotterdam (Nor ton) 2.50a/e; 2. A. P. v. namersfeld, Schip- bol (H. D.j 2.592/b- Snelste twee cm eersten en tweeden prijs. 1. M. v. d. Jagt 2.IU/5. 2. Stortenbeker 2.12. De gemaakte recordtijden en' het gerimge verschil bewijzen wel, dat dit de spannend- ste rit was van den dag, 2650' M. in 131 se conder Om derden en vkrden prijs. 1. M. v. d. Berg 2.18V»; 2. J. S. van Stuijvenberg 2.21. De handicapwedstrijd tusschen de niet ge plaatsten in klasse D. werd gewonnen door A. P. van Hamersfeld 2.25 in eindstrijd met Wichser, die 200 M. voorkereeg, 2.33. De handicapwedstrijd Brimt 120) v. d. Jagt werd door v. d. Jagt gewonnen. De wedstrijden waren mooi op tijd geein- digd. Kiinst en Wetensckappen TOONEEL. Het Master Joodsch Theater Nummer. Het Julinummer van „het Masker" is optredien van He gezelschap uit Wilna zulk een geweldig succes had. Het eerste artikel (van J. Fabricius, onzen tooneelschrijver) is merkwaardig. Wij laten er bier eenige gedeelten uit volgen): „Wij hebben geleerd, voor zoover we 't nog niet wisten, dat de kunst van Let tooneel geweldig van macbi is; dat geen1 sterveling de door goede tooneelspeelkunst en ideaal samenspel teweeggebrachte ontroering kan en wil ontberen, en dat de zoogenaamde drei ]ing van de zijde der bioscopen niets meer lan een1 belachelijk spook is, dat nooit het levende spel zal kunnen vervangem zoolang dat spelleeft, in de hoogste beteekenis van het woord. Maar wij) hebbeni 66k geleerd, dat daarvoor noodig is, diep gevoelde liefde boveni en behalve talent. Het is natuurlijk waar, dat men er met liefde alleen! niet komtj maar evenmin komt men er met talent alleen i De kunst van bet tooneel heeft niets aan di- lettanten, die uitsluitend door hun ijdelheid de planken werden opgedreven, noch heeft Let iets aan talentvolle acteura en1 actrices, die van hun vak spreken^ als van een tech- nisch1 beroep. Een jong, nog ongevormd ta lent, dat heel zijn hart geeft aan het tooneel, istideeel en practiscb meer waard dan een' groot talent, dat geeni gelegenheid laat voor- hijgaan om zich boogmoedig op te blazen, zicb ijdel te laten vleien> of zonder een) gredn genegenheid te spreken) van zijin1 vak. Er is al heel' wat gezegd van tooneeldiree- teuren, van regisseurs, die zicb vergisten; in repertoire, in regie-kunst, in de keuze van meespelende kracbten', en er zal in dat alles 1en nog veel meer wel iets waars sehui- lenMaar, dames en beeren van het too neel, is het niet eveneens waar, dat tegen- woordig in geen enkelem schouwburg in Ne- deriand alien, alien, van de eerste karakter- rol tot den requisiteur, bet heilig vuur be- zielt? Zijn niet zij, die zicb met waaradhtige liefde aan bun heerlijlke kunst govern, dood- enkelenl? Staan niet de geloovige kracbten eenzaam? Blijven niet de sluimerende, jonge talenfen buiten organiseerenden greep van een, die te bezielen weet? Waar is tegen- woordig de Man, de priester durf ik zeggen, die het tooneel weer berschept in een kunst- tempel waarin slecbts plaats is voior ben, die devoot gelooven in die kunst? Zijn er onder onze allereerste regisseurs dat hij nog leefde. Hij antwoordde hoorbaar genoeg op een wijze, die mijn metgezel no luider dan te voren deed uitroepen of er to een groot onderscheid gemaakt mocht wor den tussche heiligen als hij en zondaars als zijn meester. Maar bet tumult bield na twin- tig minuten op en iliet ons alien ongedeerd; behalVe Cathy, die door en door nat werd, omdat ze zoo haisstarrig geweigerd had te gaan: schuilen, en zonder hoed of mantel ge staan' bad, zoodat ze met haar haren en haar kleeren zooveel water opgenomen had als maar mogeldjki was. Ze kwam binnen en ging op de bank liggen, geheel en al doorweekt, keerde haar gelaat naar den rug en sloeg haar hand en er voor. „Wel, juffrouw!" riep ik uit, terwijl ik Laar schouder aanraakte. „U verlangt toch niet te sterven, wel? Weet u hoe laat bet lis? Half een. Kom toch naar bedbet geeft niets of ui nog langer op dien dwazen jongen wach't; bij' zal naar Gimmerton igegaan zijn en biji zal daar nu blijven. Hiji vermoedt dat wijl voor hem niet tot zoo laat zouden op blijven, tenminste hij vermoed dat alleen Aljr. Hlindley op zou zijn; en hiji vermijdt het liever dat de deur door den meester geopenld wordit." (Wordt vermlgd). ididi'

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5