DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mo. 173. Honderd Tier ©h twintigsto Jaargang Fenilleton. Stormachtige hoogten. 1922. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 55.—, fr. per poet f 55.50. Bewijen. 5 ct. Advertentiepr. 555 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte Brieven franco N.V. Boek- en H&ndeledr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DINSDAG DirecteurG. IL KHAR. HoofdredactonrTJ. N. ADEMA. 25 JULI GEMEENTE ALKMAAR. BURIGE'M EEISTE R) en WETHDUDERS van ALKMAAR maken befcend dat in hun- ne gemeente is te vervullen de betrekking van, naar gelang van's Raads nadere be- slissing over al dan- niet samenvoeging der eeholen, hetzij van HOOFD VAN 6en U. L. O. SCHOOL, onderverdeeld in eene voor meis- jes en1 jongens, enj eenie voor meisjes; hetzij! van HOOFD VAN EENi U. L. O. SCHOOL VOOR; JONGENS EN MEIS JES en bovenidien van een U. L. O. SCHOOL VOOR MEISJES. Salaris volgens rijksregeling. Geeni be- zoek aan het gemeentebestuur. Stukken (sollicita tie op zegel van 30 cent) in te zenden aan bet gemeentebestuur vdor 16 Augustus a.s. DIENSTiPL ICHT. Bekendmaking van uitspraiten in zake vrijsiellLng. 'De BUR'GE'MEESTER van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat omtxent de aanvrage om vrijstelling van d'eni dienst- plichit wegens aanwezigheid van een bijzon- der geval betreffende denl bieronder vermel- den persoon de uitspraak is geschiied, acbter zijn naami venneld. Haasbroek, Nicolaas Dirk 1'919 geweigerd Tegenl deze uitspraak kan binnen tien da- gen na den dag dezer bekendmaking in be- roep worden! gekomen door: a. den ingescbrevene, wien de uitspraak geldt, of door dienis wettigien vertegem- woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeenite voor dezelfde licbting ingeschreven per- sonenl of door diens wettigen vertagem- woordiger. iHet verzoekscbrift, daartoe aan de Ko- ningin te richten, moet met redieheni zijin om- kleed en worden ingediend biji den Burge meester, ter siecretarie dezer gemeente, afdee- ling Militaire Zaken, die voor de doorzen- ding zorgt. Alkmaar, den 21 Juli 1922. De Burgemeester voornoemid, W. C. WENDELAAR. Kirast en Wetensekappen TOONEEL. ALEX AZZO OVER HET ONTSTAAN VAN HET JOODSGHE THEATER. De geschdedenis van bet Jiidische Kunstller- Theater neemt een aanvang in 1915, bet jaar van de bezetting van Wilna door de Duit- sche troepen. Tot dat tijdstip bestond1 in Wil- na alleen een „Judisobe Dramatische Kreis", een vereeniging van di'lettanten-tooneelspe- lers, die slechts heel zelden een voorstelling gaf. Middelen om tot opiichting van een be- roepsgezelscbap te komen, waren er niet; er zou trouwens ook geen schouwburg te beko- men zijn geweeat, want aille theaters in Wil na waren. verhuurd aan operette-gezelscbap- pen, die de Wilnaer bevelling aivond aan avond van de noodige en onnoodige „Schmie- re" voorzagen. En tenslotte... was er de Rus- siscbe regeering, die er niet aan dacbt, ven- lof te geven tot opriohting van een Joodsch theater 1 Zeker, een enkele maal (kreeg de Judische Dramatische Kreis wel vedof tot optreden, maar alleen drin, wanneer wij kans badden gezien, aan de voorstelling bet karakter van een ,,liefdadightids-uitvoering" te geven! Hot spreekt dus vanzelf, dat wij- niet de minste hoop badden, ons ideaal, aan de Joodsche bevolking van Iithauen een zuiver-artistiek Joodsch theater te geven en den strijd aan te binden tegen de „Scbmiere", wnnen afzien- baren tijd tot vervvezenliiking te zien komen. En toeh zou dat spoediger geibeuren, idan wij verwachtten. In. bet najaar van 1915 trokken de Duit- sche troepen Wiina binnen, en... reeds den volgenden dag, vroeg in dien morgen..., meld- den een vriend en ik ons bij den commandant van bet bezettingsleger, met een: verzoefc- Naar bet Engelsch van Emily Bronte, door W. A. C. van Strien. 24) „Nleen, neen, bij is niet te Gimmerton," zei Joseph. „iHet zal miji heel niet verbazen als hij op d'en bodem van een1 poel iligt. Deze be- zoeking gescbiedt niet zonder oorzaak, en ik mad u aan om op te passen, juffrouw want U! bent daama aan de beurt. Dank den hemel voor al'les! Alles werkt ten goede mee aan hen die verkoren zijn en van het kaf zijn afgescheiden! U weet wat de Schrift zegt iEIn bij bejgon verschillende teksten aan te balen, terwiijf bijl ons verwees naar hoofd- stukikenl en verzen waar wij ze konden vin- den1. Nadiat ik tevergeefs biji bet eigenzinnige meisje bad aangedTongen op te staan en haar natte fcleeren uit te doen, diet ik hem preeken en haar huiveren1 en begaf mij naar bed met den kleinen iHlareton, die zoo vast sliep also! iedereen om1 hem been geslapen bad:. Ik hoor- de Joseph nog een tijdje lezentoen hoorde ik zijn langzamen stap op de ladder en toen viel ik in slaap. Toen' ik wat later dan gewoonlijfc ben'Oden kwam, zag iik biji het I'icht van de zonne- schrift om toestemming tot bet geven van tooneelvoorsteliingen in bet Joodsch. Maar, oordeelde de commandanti, voorloopig bad de 'bevolking alllereexst behoefte aan brood, en niet aan tooneelvoorsteliingen, en even vlug als wij gekomen waren, stonden wij weer op sixaat. Otodanka de practiscbe zienswijze van- den commandant verloren wij den moed niet, en schreven verzoekscbrift op verzoekschxift, tot wij eindelij'k venlof kregen tot bet geven van twee proei-voorstellingen, die de autoriteiten gellegenbeid moesten geven tot kennismaking met het artistiek gehalte van ons gezelschap. De eexste dezer proef-voorsteillingen bad plaats op 16 Fehruari 1916, in een tot schouwburg omgebouwdi circus, en was een opvoering van Hirschbein's „DeT Vetworfe- ne Winkel." Deze voorstellingen bracht ons een overwinning: de autoriteiten gaven hxin goedkeuring. en wij begonnen met 'twee avon- den per week te spelen. Het kapiitiaal, waarop onze onderneming gegrondvest werd, be- droeg... acbt roebelsMaar een' drukker wi de ons afficbes leveren op fcrediet, en1 het theater kregen wij, door een gelukkig toe- val, bijna gratis, omdat de eigenaar vreesde, diat de Duitschers bet gebouw, wanneer bet leeg stond, zouden requireeren tot paarden- stalling, zoodat hij ons met open armen ont- ving, als we maar speeld'en! En we hebben gespeeld. We bebben zoo heerliik, vol werklust en vol idealisme ge speeld, dat we, gelukkig met ons artistiek succes geen honger voelden, wanneer we gan- sche dagen niets of bijna1 niets te eten bad den, en geen kou voelden, als we ons in on- verwarmde kleedkamers met bevroren1 vin- gers moesten scbminken. En's avonds laat, als bet donker was geworden, gingen de ac- trices van bet gezelschap crop uit, om de af- fiches aan te plakken, want de beeren badden dan andere werkzaambeden te verrichten. Dit alles was noodig, omdat de zaak materieel niet wilde vlotten; de bevolking was te zeer onder den indruk der benarde omqtandigbe- den, om theaters te bezoeken, en zoo kwam bet dat wij eens met ons alien een recede konden deelen van... veertien mark! Maar de liefde voor ons ideaal bezielde ons, en bet is ons mogen gelukken, in den loop van dien winter drie Joodsche stukken op te voeren (waaronder „Mischpoche") en een 'Duitscb, in bet Joodsch vertaald, namelijk „Oie Ju- gendfreunde" van Fulda Aan-het eind van dien whiter bebben de Duitsche autoriteiten ons als blij! -an waardeering voor ons werk, het „Alte ,aer Stadttheater" ter bespe- llng afgesta t. Het gezelschap bestond toen uit vijf dames en zes beeren. Onze werkwijze was zeer republlceinschieder stclde zijn ganscb geesrelijk bezix ten- dienste van bet ge zelschap, en gedurende de besprekingen en de repetiities groeide langzamerband, door onafgebrokea o:i der ling overleg, het geheel uit de onderdeelen op. Ik zelf was te voren twee jaar verbonden geweesi; bij bet „S!ow- zow-Theater in Kiew, dat bekend! staat als een der beste van Rusland, en daar bad' ik al- lerlei rollen gespeeld in het genre van „figu- rant met drie woorden tekst." Maar ilk had er, door toe te zien, v?el geleerd, en met wat ik wist deden. we nu ook ons voordeel, hoewel wij ons boofdzaklijk rich'tten- naar het werk van bet Moskouer Kiinstler-Theater Stanis- ilawsky. _Na afloop van het eeriste seizoen kregen wij, ook weer door een toeval, een uitnoodi- ging om naar Kownow te komen, waar wij eenige gastvooxstellingen gaven, en, wat voor ons van nog meer belang was, in kennis kwamen met onze latere vrienden Hermann Struck, Arnold Zweig Herbert Euilenberg en dr. Gronemann, alien destijds gemobiliseerd en deel uitoakend van de Duitsche bezettting; door hen is het ons grootendeels mogelijk ge- maakt, dat wij onze latere tournees hehben kunnen maken en o.a. in Berlijn kondien op treden. Na deze voorstdlingen in Kownow bc- reisden wij de verschillende provinciesteden en kwamen zoo ten slotte in Warschau, waar stralen, die door de reten van de luiken heen schenen, Miss Catharina nog altijd bij den haardi zitton. Ook de huisdeur stond op een Icier; er kwam licht binnen door de geopen- de vensters; Hindley was te voorschijn ge komen en stond bledk en suf bij den keuken- haard. „Wat scheelt jou, Cathy?" zei hij, toen ik binnenkwam. „Je ikijlkit zoo treurig als een verdronken faond' waarom ben je zoo vodh- tig en bl'eek, bind „Ik ben nat geweestantwoordde zij! on- wiliig, „en. ik ben koudi, dat is alles." „0, zij is omdengend P riep ik uit, daar ik merkte, dat de meester vrij nuchter was; „ze werd kletsnat in de bui van gisterenavond, en ik heb haar niet kunnen overreden om op ite staan." Mr. Eamsbaw keek ons verbaasdi aan. „Den heelen nacht," herhaalde hij. „Wat heer haar op doen blijvenToch geen vrees voor het onweer? !Dat was al uren geleden voorbij." 'NHemand van' ons veriangde Heathciiffs afwezigheildl te melden, zoo lang als wij het koncjen vterbergen; daarom antwoordde ik dat ik niet wist hoe ze het in haar hoofd kreeg om1 op te blijven en zijt zei niets. -De morgen was frisch en fcoel, ik wierp de luiken tterug en weldra vulde het vertrek zich met zoete geurenl uit dear tuin; maar Cathariina riep mijl gemelijfc toe: wij een eigen theater konden bespelen en ons eerste, artistiek en materieel, groote succes bij het publiek en de Joodsche pers mochten boekea, zoodat wij toen besloten, yoorgoed in Polen te blijven. Wij speelden er dan- ook twee jaren, breid- den langzamerhand ons repertoire uit, en bleven intusschen droomen van... een theater in Berlijn. In 1918 brak echter de revolule uit, en die was oorzaak, dat ons gezelschap uiti elkaar gingeenige leden, waaronder mijn vrouw en Ik, gingen terug naar Wilna, terwijl de an- deren in Polen bleven. Wilna was toen door de Litauers bezel, en zoo waren wij gedwon- gen, van de overigen gescheiden te blijven, daar door den oorlog geen bereeniging moge lijk was. Deze kwam echter drie jaar later tot stand. In Januari 1921 reisden wij alien naar Ber lijn en na heel veel moeite en met hulp van dr. Gronemann en Hermann Struck is het ons toen gelukt, om- in Berlijn bet Judische Kiinstler-Theater in zijn tegenwoordigen vorm op te bouwen. De voornaamste kracliten van bet overige deel der troep, die destijds in Polen gebleven waren, kwamen maar Ber lin, en in September 1921 hebben wij in de Kommandar tenstrasse (vage heriiinering aan bet eerste fiasko van ons pogenons eigen theater geopend,w aar wij: een tijd! be- leefden van veel succes, waardeering door de geheele pers en interessantenartistieken arbeid. Na acht niaandten ondernamen wij: toen een groot toumee door de Duitsche provxmcie, Holland en Belgie, waaraan wij ook een reeks gastvoorsteliingem in Louden denken te verbinden, en daama hopen wij eindelij'k exen op adem te komen door een rnaandl verlof, waarschijnlljk in September 1922. Maar tegen den winter komen wij weer sar men in Berlijn, om daar drie maanden alleen aan bet instudeerem van nieuwa stukken te wijden. Op ons repertoire voor bet volgend seizoen staan „Die Goldne Kette", een mystiscb stuk van J. L. Perez; „Gott der Rache", van Scholem Asch; „Spofcen", van Henrik Ibsen, en een' klassiek stuk, waarschijnlijk „De Koopman van Venetie" of ,;Hamlet", vertaald! in het Joodsch. Zoo schrijden wij onafgebrokem voort op den- weg, die voor het Joodsch Theater open staat, ten; wile bewust van de moodzakelijk- heidl, het onderling verband van Ons ge zelschap immer te handhaven (al maken aan- kiedingm van buitenaf ons dit difcwijJs moei- lijk), omdat wij een zending te vervullen heb- fcu tegenover de Joodsche cultuur, die zoo zeer behoefte heeft aar. een eegstelijk en ar tistiek zuiver Joodlsch Tooneel. Prorraciaal Nieuwa un" HEILOO. De volgende personen zijn voorgoed vrij- gesteld van militairen dienst: J. Admiraal, P. Greeuw, G. Out, J. Kaan- dorp, N. Pamjs en M. Zonneveld, Voorloopig zijn vrij C. Baltus, P. K Ruiter. ;teld p, P. Opdam en T. De Burgemeester dezer gemeente brengt ter algemeene kennis dat het de ingezetenen, welke zijn aangesloten bij het P. W. B., ver- boden is, hetzij kosteloos of wor geld, water uit de waterleiding te verstrekken. op welke overtreding straf is gesteld. Het ligt ook geejosz'ins op den weg der ingezetenen om op deze wijze wijze het sendabel werken van het P. W. B. tegen te gaan. Huuxders van wo- ningen, van wie de eigenaar weigerachtig blijft aan te sluiten, of zij die aansluiting wenschen en daarop moeten wachten, kun nen water bekomen, indien zij dit verlamgem,' ter gemeentesecretarie kenhaar maken. - Naar we vernemen beloven de Serie- wedstrijden der voetbalclub V.V.H., welke 6, 13 en 20 Augustus zullen worden gehouden, belangrij'k te worden. Van verschillende zijden worden reeds prij- „Elten, sluit het venster. Ik sterf bijna!" En haar tanden klapperden toen ze zich dichter naar de bijna uiigedoofde sintels dirong. „Zij is ziek." zei Hindley, terwijl hij, haar pols vatte; „ik denk dat dat de reden is waarom' zij niet naar bed- wou gaan de drommel, xfc verlang bier niet nog meer ziek- te te hebben. Wat deed je in den regen?" ,^Ze liep de jongens achterna, zooals ge- woonlijk!" kwaakte Joseph-, die door onze aarzeling de kans sdhoon zaig om er zijn kwade long in te steken. „Als ik u was, hun' gezicht dicht siaanAltijd! als u weg meester, zou ik kort em goed de cleur voor bent komt Idie kat van1 een Linton hierheen sluipen en juffrouw Nelly is een1 mooie deemZij: zit u af te wiachten in de keuken en- als u de eene deur binnenkomt is hij1 de andere a! uit em dan gaat de mooie dame zelf het hof maken! Het is een fraai gedrag om na twaalf uur -'s nachts zich in het veld te verschuilen met dien vuilem armzaligen duivel van een zigeuner HfeathcliffZe den ken dat ik blind ben; maar dat ben ik niet, niets diaarvan. Ik zal de jongen Linton zoo- wel komen- als gaan en ik zag jou, hier lichte hiji zich tot miji jou onnutte, slordige heiksop springen- en het huis in hollen, zoo- dra je den hoefslag van het paard van den meester op den weg hoorde kletteren." Jstdl luistervink," liep Catharina; „geen zen in het uitzicht gesteld. Wanneer de inschrijving voor den wed- strijd eenigszins uitgebreider wordt en het weer die dagen meewerkt, zullen dit mooie sportdagen kunnen worden. Op de medewerking der ingezetenen om deze dagen te doen slagem, wordt stilzwij- gend gerekend^ wat mem kan doen door een of meer prijzen beschikbaar te stellen of ten- miusten de wedstrijden te bezoeken. De gemeenterekening over 1921 ligt tot 5 Aug. ter inzage en is tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Onder leiding der omderwijzers(es) kwa men hier gister een groot aantal kinderen der gemeenteschoiem van Amsterdam, een hezoek brengen. Volop is genoten in het bosch. Hun harte- lijk gelacb, stoeien en ravotten bewees wel, dat men uit was. Ook de mondvoorraad en ververschingen liet men zich goed snxaken. Van de speelgelegenheid werd druk gebruik gemaakt. Het weer dat zich dreigend1 iliet aanzien, hield zich gelukkig goed. Een Fanfarekorps was mede over geko men en verhoogde niet weinig de feestelijke stemming. Aan Jhr. Mr. P. van Foreest en den Bur gemeester werd een extra nummer gegeven. Met dezelfde opgewektheid toog men weer naar die hoofdstad. Zondagmiddag 4 uur gaf de Gemengde Zangvereeniging „Harmonie", een koor be- staande uit pirn. 50 personen, een concert in de Kerk alhier, met medewerking van mej. N. Goetmakers, sopraan te Alkmaar. Zoowel van bier als uit Alkmaar was het kunstminnend publiek flink opgekomen, want bijna alle beschikbare plaatsen waren bezet. Door het koor weraen gezongen: „Beveel gerust uw wegen" en „Komt zielen dezen dag", van J. S. Bach, „Zandimannetje" en „Kerstlied;' van Fred. Roeske en B. Diamant, „Ecce quomode monitur" van Handel en „Daar is een bed" van Jac. Bonset. Er is uitstekend gezongen, vooral het 2e, 3e en laatste. Het koor heeft onder haar nieuwen directeur den heer Job. Brands van Alkmaar, uitstekende vorderingen gemaakt De aandacht waarmede de nummers werden aangeboord beweest wel hoe de toehoorders in den zang opgingen. Door mej. Goetmakers werd gezongen „Je- su, Jesu, du bist mein" en „Ich balte treubcli still" van J. S. Bach, „Hoe leit dit kindeke" en „Heer Jezus heeft een Hofken", edn mooie sopraan-solo, „Kom siisser Tod, kommJ sel'ge Ruh" en „Liebster Herr Jesu" van J. S. Bach. Ook mej. Goetmakers heeft een groot deel van het succesvolle concert voor hare rekenin-g. Zij heeft een mooie welluidende stem. De be- geleiding van den directeur droeg veel bij om de liederen goed te doen uitkomen. Zeer mooi was „Hoe leit dit kindeken" en uitstekend „Heer Jezus heeft een bofkeu,'< UIT WIERINGERWAARD. Vrijdagavond vergaderde de Raad onder leiding van burgemeester Haringhuizen, te- vens secretaris. Afwezig de heer Sijbrands wegens ongesteldbeid. Van den heer D Sleutel was een diankbetui- ging ingekomen voor de ontvangen gratifiea- tie ad f 25 als correspondent der arbeidsbe- middeling. Goedkeuring was ontvangen op de kohie- ren hoofdelijken omslag en hondenbelasting. Ook was van Ged. Staten bericht ingeko men, dat het bedrag der uitkeering aan nood- lijdende gemeenten voor Wieringerwaard1 is verhoogd met nihil en ten tweede dat het be drag dat uitgekeerd moet worden is bepaald op 4457,28 ki. De gelegenheid wordt opengesteld om van beide mededeelingen in beroep te gaan. Er zal hiervan evenwel geen gebruik worden- ge maakt. Het rapport omtrent melkonderzoek gaf de volgende cijfers vetgelialte aan: Van Boon 2.90 en 3.05 pet., Harder 3.90 pet., Slikker onbescbaamdheid tegenover mij. Edgar Lin ton kwam gisteren bij toeval, Hindley; en ik was het, die hem zei, dat hij weg moest gaan, omdat ik wist dat je hern niet gaarne ont- moet bad in jou toestand." „Je liegt angetwijifeld, Cathy," antwoordde haar hroer, ,,en je bent een ellendige sukkel Maar laat Linton er nu buiten zeg me of je den afgeloopen nacht niet met Heathcliff samen was? Spreek nu de waarheid. Je hoeft niet bang te zijn dat je hem benadeelt; hoe wel ik nog denzelfden afkeer van hem heb als altijd, heeft hij, mij nog maar kort geleden een goeden d'iemst bewezen, en dat zal mij be- Ietten zijn nek te breken. Om dat ite beletten zal ik hem dezen eigen morgen wegsturenen als hij- weg is, geef Ik julilie alien den raad scherp toe te zien, ik zal me des te meer met jullie bemoeien!" „Ik zag Heathcliff den afgeloopen nacht in het geheel niet", antwoordde Catharina, terwijl ze bitter begon te snikken; „en als je hem de deur wijst, ga ik met hem' mee. Maar misschien zal je er nooit gelegenheid voor hebben; misschien is hiji al weg." Hierop gaf ze onbeteugeld uiting aan haar droefheid, en haar overige woorden waren niet duidedijk meer. Hindley verkwistte -aan haar een stroom van minachtende scheldwoorden en beval haar onmiddellijk naar haar kamer te gaan, of ze zou niet zonder reden schreien. Ik 3.80 pet., Voorthuizen 3.65 pet. Op de voordracht voor zetters wei-den ge- plaatst: le vacature: de heeren C. J. Blaau- boer en H. K. Koster; 2e vacature: de heeren A D. Sleutel en P. Peper. Hierna kregen we een vleeschkeuringa- praa-tje wat een ruim uur in beslag nam. Er is door verschillende burgemeesters uit den omtrek een keuringskring opgericht, waarbij 9 gemeenten zijn aangesloten, n.l.: Callants- oog, Petten, Zijpe, St. Maarten, Wieringer waard, Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Nie- dorp en Basingerhorn. De opgemaakte begrooting is geraamd1 op 7955 in ontvangst en uitgaaf. Het salaris van den veearts werd bepaald op 2500, dat van den administrateur op 600, van 2 keurmeesters elk op 2200. Er is echter nog niet gerckend voor pensioenre- feling en ongevallenverzekering. Barsinger- om werd aangewezen als centrumgemeente. Een concept-verordening met 21 artikelen werd voorgelezen. Waimeer deze door alle gemeentebesturen wordt goedgekeurd, zal ze aan Ged. Staten ter goedkeuring worden toe- gezonden. Na breedvoerige discussie werd de verordte- ing, met alleen de stem van wethouder Sleu tel tegen, goedgekeurd. Volgt vaststelling verordening heffing en invordering gemeente-inkomstenbelasting. De heer Blaauboer maakte er aanmerking op, dat de hooge inkomens nog zwaarder worden belast dan voorheen. De voorzitter lichtte toe, dat de progressie iets hooger is geworden, omdat de aftrek van 600 op 700 is gebracht De oude en nieu we regeling werden naast elkander vergele- ken, waarbij bleek, dat het verschil toch niet zoo heel groot is. Na nog eenige discussie werd de verorde ning vastgesteld. (De heer Blaauboer stemde tegen). Het laatste punt der agenda was de aanbie- ding der rekening van het Burgerlijk Armbe- stuur en de gemente-rekening. Bij het Ann- bestuur zijn de' ontvangsten geweest: 10792.09uitgaven 11561.89^ nadeelig saldo 769.80%. De gemeente-rekening geeft een betere uitkomst. Hier waren de ontvang sten: 61187.4012, uitgaven 54482.14, ba- tig saldo 6705.26y2:. Beide rekeningen wer den in handen gesteld vail eene commissie van onderzoek. Bij de rondvraag zeide de heer H. Koster, dat hij dezer dagen een vcrslag der gemeente had ontvangen, wat zeker van 1921 moest zijn, doch het was van 1920 Het bleek, dat een verkeerd afschrift was gemaakt. De voorzitter zeide dat het verbeterd zou worden en aan de leden worden toegezon- den. Hierna sluiting. UIT BERGEN. In 6£n der vorige raadsvergaderinigen werd er op aangedrongen, dat de ingezetenen en eventueel ook vreemdelingen in' de gelegen heid zouden worden gesteld de nieuw ge- bouwde openbare school voor U. L. O. in Beemsterpark te bezichtigen, Wij kunnen thans melden, dat de school ter :zichtiging wordt opengesteld op Zondag 30 Juli en Maandag 31 Juli a.s., telkens van des voormiddags 10 tot 12 uur en 'smiddags van 2 tot 5 uur. Burgemeester en Wethouders zullen den Raad voorstellen aan Bergen's Harmonie- korps, ter gelegenheid van het 25-jarig be- sta an, als blijk van waardeering voor hetgeen de vereeniging in het belang van het vreem- delingenverkeer en van de gemeente heeft ge- daan, een bijdrage uit de gemeentekas toe te kennen van 100,—. Wegens periodieke aftreding van de hee ren M Baltus en J. Swaan Jbz. als lid van het College van Zetters voor's Rij,ks dii"ecte belastingen, bevelen Burgemeester en Wet houders den Raad voor pLiatsing op de aan- bevelingslijst aan de heeren: 1. a. M. Baltus, b. J. Apeldoorn2. a. J. Swaan Jbz., b.' C. J. P. J. A. Hoksbergen drong haar te gehoorzamenen ik zal nooit vergeten wat een scene ze maakte toen we haar kamer bereikten. Ik verschrok er van ik dacht dat ze gek werd en verzocht Joseph ijliu-gs den dokter te halen. iHlet bleek een begin van delirium; zoodra Mir. Kenneth haar zag, verklaarde hij dat ze gevaarlijfc ziek wasze had hooge koo-rts. Hij nam haar bloed1 af, en zei mij: dat ik haar moest voedfen met wafer en melkpap; en er voor zorgen dat ze zich zelf niet van de trappeal of uit het venster wlerp; en toen1 ginjg hij weg; want hij had genoeg te doen in de parochie, waar twee of dne mijlen den ge- wonen1 afetand vormden tusschen hut en hut. Hoewel ik niet kan zeggen dat ik een zach- te verp'leegster was, en Joseph en de meester niet beter waren; en hoewel onze patient zoo lasfig en koppig was als een patient maar zijn kan, kwam ze er door heen. (De oude Mrs. Linton bracht ons in dien tijd verschillende bezoeken, en bracht den boel in' orde en deelde standjes en bevelen uit; en toen Catharina herstellende was, stond ze er op om haar naar Thrusheross Grange te brengen; een verlosing waarvoor wij zeer dankbaar waren. Maar de arme vrouw had reden om berouw te hebben over haar vriendelijkheidzij en haar echtgenoot fa-egen1 beide de tooorts en stierven weinige dagen na elkaar. Wordt vervolgd Datura tot wel- Geslachtsttaam en voornamen Lich- ken de vrijstel- ting ling is verleend enz.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5