LIFEBUOY Fa.R.J.Houwing Alkmaar ZEtf(/^.jABi£TlEN Sunlight ,lux enTwirik. veel belarKj orruon. ver^chillig ie zijn.weL ke badzeep U eebruiki Houdl Uw huici zachl en. zuiver* door Hei cjebrtiik. van; HEALTH SOAP foefc naar dtan getoofsbrtef van den voorzit ter. Do commissie adviseerdc tot toelaiing van den heer heer J. J. 0. baron van Voorta tot Voorst als lid der Eerste Kainer. Dienovereenkomstig werd besloten. Niets meer aan de orde zijnde, slloot de voorzitter de vergadering tot Woensdagocb- tend ball 12. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 25 Juli 1922, geopend te 3 uur 10 min. Voorzitter D. A. P. N. K o o I 6 n. Commissie tot onderzoek der geloofsbrleven. De Voorzitter wees de beeren Van Vuuren, Snoeck Henkemans, De Monte ver Loren, Albarda en Oud aan als leden van de com missie voor bet onderzoek van de geloofsbrie- ven der nieuw-benoemde Kamerleden. Spr. deelde medte, dat bet in zijn voomemen lijgt, de Kamer weder bijeon te roepen zoodra deze commissie met baar rapport gereed zal zijn, naar bij1 hoopt, morgenmiddag te ball twee. Niets meer aan de orde zijnde sloot spre- ker de vergadering. Av*atie eon zakje A.J.P.'eGrenadine- wfl ftlla Baus in ieder [pakjojA. J. P.'s Amandeltjespuilding. T,4j deljjke reclame. Binnenland. PERMANENT HOF VAN ARBITRAGE. In de kleine recbtzaal van hot Vredespaileis is gistermiddag twee uur de behandeling voortgezet van bet aan arbitrage onderwor- pen geschil tusschen Noorwegen en Ameri- •ka, betreffende een aantal Noorsche vorde- ringen op de regeering van Amerika. Op verzoek van den president, den beer Vallot- ton, deed de secretaris-generaal van het Per manent Hod van Arbitrage, baron Mtehlels van Verduijnen, voorlezing van een telegram van de Koniugin, In antwoord op dat, bet- welk bet scheidsgereoht baar bad doen toe- komen, waarin zij, zeer gevodig voor de wenscneu voor haar en haar huis, net scheids- f;erecht de verzekering geeft van haar be- angstdling en warme sympathie voor zijn arbeid1. Gemengd Nicuws INVOLKINQ VAN DEN ZONNET1JD. In de Marne (Or.) bebben al de landbou- wcrs in ovrdeg met bun werknemers beslo ten, om met Ingang van 31 Jul! a.s. den zon ae tijd wederom in te voeren. In sommige ge- meenten van deze streek heeft men daartoe reeds stappen gedaan. "GEIMIE ENTEONTVA'NGE R~TE GEi ORINOEN. In verband met de bekende malversaties besloot de raad der gemeente Gendringen met 7 tegen 6 stemmen ten onderzoek in te etellen naar de geschiktheid van den gemeen- teontvanger voor zijn ambt. DE BEZUINIGING. In de gemeente Waddinxveen had bet be stuur eener Christelijke school plannen ge- maakt voor den bouw eener, inderdaad wel noodzakelij'ke, n'ieuwe school. Een plan voor een school met zeven lokalen, met itoren on- geveer een kleine ton kostende, kon deswege niet de goedkeuring verwerven van den m- specteur van het L. O. en de tloren werd al spoedig van het bouwplan gesdirapt. Dit bleef evenwel nog te d'uur, wijl bet sdioolbe- stuur niet aannemdijfc kon maken, diat bet voor de om plants vragende ldnderen zeven lokalen zou Befaoeven. Op grond van de be- zwaren van bet Gemeentebestuur en van bet Scbooltoezicht, beeft de minister, aan wien bet plan kracbtcns het Stopwetfe was too- gezonden, thans bealist, dat mot vijf lokalen van ten hoogste 48 leerlingen moet warden volstaan, NEDEIRlLANDSGHE HE I DE MAATSCHAPPIJ. lOndier voorzitterschap van den beer Mr. Westerwoudt werd gistermiddag in „Kras- napolsky" te Amsterdam gehouden de jaar- lijksche algemeene vergadering van de afdee ling Amsterdam van1 do Ncdcrlandsche Hel- de Maatschappiji. Naar aanleiding van de notul'en van de vorige vergadering deelde de voorzitter mo de, d'at tlians een afdeeling RullverkiavelJng opgericbt is, die reeds versoheideme leden beeft. Ala bestuursleden werdeni heikozen de heereni Mr. Westerwoudt en Mr. Portielje. Als afgevaardigde naar de algemeene ver gadering van de Nederlandsche Heide Maatschapplj werd voor dit jaar gekozenl de beer H. de Ruljter en den beer J. F. de Vreese enl als plaatavervangera die heeren B'loois en Harmen Smeenge. Bij de rondvraag vroeg de heer J. F. de Vreese of het niet wenscbelijk zal zijn pro-, paganda te maken voor de Heide Maat- schappii en vooral voor de afdeeling ruil- verkaveling door het vertoonen van eenige bestaando films, die de Heide Maatschappij gaarne voor dit doel ten gebruike wil af- staan. De voorzitter deelde mede hierover met het hOofdbestuur op de algemeene verga dering te zullen spreken. GOEDE VERiSTANDHOUDrNG. Te Ouderkerk aan den IJsel hebben alle sdhoolkinderen, van de openbare en bijzon- dere scholen tezamen, een schoolreisje ge- maakt op een boat, onder leiding van de on- derwijzers dicr scholen. iSOCIALIlSTIISCHiE PREDIKANITEN. Het bestuur van de Vereeniging van Socia- listische Predikanten zond een aares aan bet kiescollege der Ned-. iHerv. Gem. te Leeuwar- den, waarin ahaesie woidt betuigd met het verzoek van het Pel. Soc, Verbond aldaar, om een socialistisch predikant te beroepen. Dit adres onderstreept uit de ervaring der eocialistische predikanten, vooral van de grootere plaatsen, dat door hun werken on der de sodalistisdhe groep der bevolking de belangstelling voor godsdienst en kerk is toe- fenomen. Een breede kijk op de belangen der :erk zal, naar de meemng van adressant, in de plaatsen met meerdere predikanten een so cial istisch predikant noodig oordeelen. WE RIKDIEfFST AL. Zaterdag werden door de marechaussee van Asten voor den Officier van Justitie te Roermond geleid' en vervolgens aldaar in1 het Hula van Bewaring opgealoten de 23-jarlge ML O. uit Wanne (D.) en de 25-jarigc J. n. uit Arnhem, die met bun beiden zich den laatsten itiijp, terwijl ziji in een volkslogemcnt te Htelmond verbleven, zich schuldig maak- ten aan kerkdiefstai albier onder Hcusden en verdicr id de O. L. Vrouiwe Kerk te Helmond on in de R. IK. kcrken tc Lierop, Nuenen en Liesbout. Het ontvmmde geld was door de dieven verteerd1, doch van de venmiste gouden voorwerpen werden de meeste weder terug- gevonden en voorloopig in beslag genomen. De aangeboudene HL was eerst eenige maan- den uit de gevangenis, alwaar bij eenige ja- ren voor gelijke feiten bad doorgcbracht, ont- slagen. ONITGINNING VAN STEENKOLEN. Ir. R. de Kat te 's-Gravenhage beeft vol- gens bet „Vad." Ged. Staten van Limburg concessie verzocht voor de ontginning van steenkolen in een mijnvdd, aan te duiden met den naam Hilda, in de gemeenten Simpel- veld, Wittem, Bocholitiz en Vaals. DE GEMEENTE HAARLEM EN DE ZEGELWET. Men scbrijft aan de „0. H. Grt." De gemeente Haarlem is er „bij", gloeiend f,bij" zdfe. Ziji beeft iets gedaan, dat strijdig is met de Zegelwet. Zij beeft aan de gehrui- kers van gas over den gewonen meter per maand-noita besdhikt, zonder op die nota een zegd te plakken. Wei stondl onderaan die no ta, dat men op aanvraag aan bet eind van bet jaar een gezegelde kwitantie kon ont- vangen. De fiscus echter, dit iter core komendc, is van oordeel, dat dit een ontduiking der Ze gelwet is en meent, dat voor elke kwitantie of nota met een bedrag boven 10 een zegd geplakt moet worden, dus ook in dit geval. Tot zoover het bericbti. Bij, informatie vemam het Mad, dat over deze zaak nog druk wordt gecorrespon- deerd; ook in andere steden, o.a. te Utrecht, worden de bedragen op dezelfde wijze gei'nd. JUBILEUM. De blinde musicus H. J. Kruithof herdacht onder groote belangstelling het feit, dat hij fedurende 25 jaar als organist der Geref. urgwalkerk te Kampen is werkzaam ge- weest. Namens een comite werd de blinde door In*. C. N. Impeta gehuldigd. Tevens bood deze hem een enveloppe met inhoud aan. UIT HET MIJNBEDRIJF. De „N Rott.t Crt." maakt melding van den volgenden brief, dien de ChristeHjke Bond van Mijnwerkers gisteren aan de Contact- comtnissie heeft go/.ouden: „In verband met de concessies, vervat in den brief van de directies der mijnen dato 22 dezer aan de Contact-commissie gericht, dee- len wij u mede, dat de loonoverenkomst per 1 Augustus door onzen Bond zal worden aan- vaard". LANDARBEIDERS. Na een referendum te hebben gehouden on der haar leden, meldt de „N. Rott Crt.", heeft de te Groningen gevestigde Federatie van Landarbeiders in Nederland besloten niet te voldoen aan de door den Minister van Ar beid verlangde verslechteringen voor de wcrkloozenkas (hoogere bijdragen en lagere uitkeeringen) en heeft de organisatie met in gang van 1 Juli de kas opgeneven. BOND VAN STEENHOUWERSu PATROONSVEREENIGINGEN. Op de jaarlijksche algemeen vergadering van den Bond van Steenhouwerspatroonsver- eenlgingen in Nederland, te Rotterdam ge houden, werden de aftredende bestuursleden herkozen. Het bestuur werd opgedragen het cotlectie- ve arbeidscontract, dat in bet laatst van April voor onbepaalden tijd verlengd was, op te zeggen, teneinde tot wijziging der loonen en arbeidsvoorwaarden te geraken. BEG RAPE NIS VAN PANG LI. Gister bad de teraardebcstelling plaata van den Chinees, die de vorige week: Maan- dag op bet emplacement van de Mil}. „Neder- lanadaan de Javakade te Amsterdam werd doodgescboten. Van uit hot Wilhelminagasthuis vertrok de stoet, bestaande uit vijf volgrijtuigen en drie auto's naar de Oosterbegraafplaats. Op de begraafplaats schaarden zich een veertigtal Boo-Onnera om de groeve. Deze weird gedekt door een drietal bloemstukken, waaraan iltoten met Ghineesche opschriften. Een van de Boo-Onners zeide eenige woor- den, waarmede de plechtigheid was gedn- digd. la afloop reed de stoet naar bet Vereetni- gingslokaal der (Boo-Onners aan de Prims Hendriklkade. De stoet werd door de politie bevvaakt en op de begraafplaats was mede politie aanwezig. iBIRIANID TE AMSTERDAM. Oisternachtomstreeka twee uur verwekte een uitslaande brand in de Uilenburgerstr. te Amsterdam veel constematie. In het pex- cecl 117 sloegen op de derde verdieping de vlammen uit; door het cordate optreden van politie en brandweer konden de bewoners der overige verdiepingen intijds het huis verla- ten en werden persoouliijke ongelukken voor- komen. iHlet zag er aanvankelijk hoogst gevaarlijk uit. Op die derde verdieping een onbewoon- baar verklaarde woning, was een sigarenma- keriji gevestigd van den heer Lobo, daar sloe gen de vlammen uit. Een en1 twee zijn be- woond door gezinnen waarbij de grootoudeis inwonen. Voor de bestrijding van het vuur met alle kracht kon worden' aangepakt, moes- ten die menschen worden vewiiderd. Met de oudjes ging dat niet gemakkelijk, eeni enkel stijfhoofdig best'je was slechts noode er toe te bewegen, bare woning te verlaten. Toen ziji bijl de buren een onderdak had gevonden,, moestenl er telkens brandweerlieden aan te pas komen om1 te verhinderen dat het oudje op eigen gelegenbeid bet brandende perceel weer betrad. Intusschen bleef de brand woeden, de op- gestapelde tabak leverde licht- ontvlainbaren voorraad, de droogte van het oude huis was eveneens aan' bet voortlekken der vlammen bevorderlijk. Binnen een half uur waren de sigarenmakerij: en de zolder vier hoog uitge- brand; ook het dak moest er aan gelooven. Hei welzitn Uw hutd h van te DE LEVER'S ZEE" MT VLAAROIMGEN Pabrikanlenvan: Hlet gebeele bovenste gedeelte van bet huis wed een1 prooi der vlammen; twee en een hoog bleven gespaard, boewel bet bluschwa- ter daar nogal schade zal hebben aangericht In het benedenhuis is gevestigd het bidlokaal dei* Israelietisclie broederscbap „Agoedath Aboewim"; bet bleef zoowel voor brand- als voor waterschade gespaard. IHiet zal omstreeks half drie zijn geweest toen de brandweer den brand volkiomen on der de knie bad. Omtrent de oorzaak van den brand was in den afgeloopen nacbt niets bekend. ONIDlElRWIJS lAAN SCHIPPERSKINL iDEREN. iNaar wijl vememen, zal op initiatief van bet Onderwijsfonds van de iNederlanidsclie Vereeniging van Gezagvoerders bijl de Bin- nenvaairt op 2 Augustus a. s. aan coord van het instructievaartuig „Prins Hendrik" een conference plants hebben tusschen bet Be stuur van bet Onderwijsfonds, en de besturen van verschiiiende onderwijzersorganisaties. Deze couferentie beoogt de vraag te bespre- ken: „Hoe kan bet onderwijs aan scbippers- kinderen onmiddteliijk geregeld worden?" !De besprekingen zullen worden bijgewoond door den, Inspecteur voor bet buitengewoon onderwijs dr. A. Voorthui'ze en den Inspec teur M. O1.M. J. van Alphan de Veer. H'ULDE AAN DE NAGEOAOHTENIS VAN, MARNIX VAN St. ALDEOO'NDE. Gisteren zijn ongeveer 800 'leden van den Vlaamsohen Toeristenbond per boot van Antwerpen naar Vlissiugen gekomen. Een groot deel van dit gezelschap beeft zich be- feven naar West Souburg, waar op bet kerk- of in 1872 door de Antwerpenaren een mo nument is opgericbt op het graf van Marnix van St. Aklegonde, den burgemeester van Antwerpen bij bet begin van den 80-jarigen oonlog. De daines en heeren werden aan den in gang van bet kerkhof toegesproken door wet- huuder W. N. Jobse, die zeide, dat bet ge meentebestuur de uitnoodiging, tegenwoordig te zijn bij, de huldiiging van de nagedachtenis van den grooten ilandgenoot van de Vlar mingen, gaarne heeft aanvaard Het pleit voor een volk. dat hot zijn groote mannen van bet verleden weet te eeren. De Vlamin- n komen tbans onder beel andere omstan- igheden naar Souburg dan hun landgcnoo- ten, die indertijd gevlucht voor den Duit- sclven overweldiger, bun have en goed in den steek hadden gelaten. I let NedeHandscbe volk voelt zich ten met de Vlamingen, al- thans met hen die geen begeerige blikken op ecu deel van Nederland hebben gestagen. (Applaus). Spr. stelti het a'ls vertegenwoordi- ger van het dagelijksch bestuur hoogelijk op prijs, alien het welkom te mogen toeroepen en hij, twijfelt er niet aan1 of zij1 zulleni een goeden indruk meenemen van het Zeeuwsche volk em van Walcberem, Zeeland's tuin. De leider van het gezdschap, dr. ir. Stan Leurs, zcgde dank voor deze welkomswoor- den. Spr. herinnerde er aan, dat het Zeeu- sche en bet Vilaamsche volk dezelfde groote mannen hebben gehad en ziji hand in. hand zijn gegaan. Nadat alien zich aan den voet van bet mo nument hadden verecnigd, nam dr. Leurs opnieuw bet woord. Hij zeide, dat men een plicht van pieteit wilde vervullen door den grooten man1 uit bet voorgeslacbt te buldi- genMarnix, heer van St. Aklegomde en ook tieer van Souburg, die burgemeester was van Antwerpen, toen die stad als laatste Vlaam- sche vesting van Nederland door de Span- jaarden belegerd werd. Hij beeft alles in het werk gesteld om Antwerpen te houden. Al is het hem niet gelukt, toch verdient hij hul- de omdat hij heeft geleerd1 hoe men voor Vlaanderen moet strijiden. Dit monument is gesticht door Antwerpenaren en de gemeen- teraad van Antwerpen bracht er met den burgemeester Jan van Rijswijk bij de ber- denfcing van den sterfdag van Marnix, toen die 300 jaar geloden was, een bezoek, en deze daad van pieteit is de eerste na den oorlog. Spr. hoopt dat de daden van alien, die met of zonder sucees streden voor Vliaan- deren, als voorbeeld zullen worden geno men. Hiema legde de beer Leurs een ijzeren lauwertak, waarop de woorden Hulde aan Marnix, de VI. T. B., bij bet monument neer. Tenslotte zong het gezelschap de Vlaam- sche Leeuw en bet Wilhelmus. DE STEMDAG EN DE SCHOLEN. Ter gelegenbeid van de verkiezing op 5 Juli bebben bomderden scboolkinderen een onverwachten vrijen dag gehad, omdat de school voor etemlokaal werd) gebruikt, scbrijft bet libld. en vmolgt Van verscbillendo zijden bebben oris be nch ten bereikt waaruit blijkt dat de gemeen- tebesturen niet steeds een open oog bebben gehad voor de belangen van bet oncierwijs bij de regeling dier aangelegenheid, maar zeer vele zich alleen bebben oekonunerd over de vraag, hoe bet den kiezers bet gemakkeiijikst was. In gevallen, waarin men gemakkelijk met bet gebruik van een scboollokaal bad kunnen volstaan, werd de gebeele school een- voudig gesloten, zoodat de jeugd gelegenherd had van den stemdiag een soort van ongere- gelden feestdag te maken; elders werkten ook de onderwijzers daartoe mede door in den ochtend of in den middag verlof te vragen voor bet vervullen van hun stemplicht, of- scboon er voor ben alle gelegenbeid was daar- aan voor den aanvang van den schooltijd te voildoen. Ook sommige seboolboofden vonden in een en ander aanleiding om van den roos ter van lesuren af te wijken en zij dieden dit zonder de daartoe vereischte toestemming van den inspecteur. Het is ons bekend, dat deze leden van bet scbooltoezicht deswege aan de scbuldigen oip vrij krasse wijze van bunne ontstemming bebben doen blijken, naar ons dunkt vo lk omen terecbt1. De wet toch legt aan de oudiers ten aanzien van bet schoolverzuim strenge verplicbtingen op, en de eerbied voor de wet krijgt er een duw door, wanneer zoowel gemeentebesturen als onderwijzers alle mogeiijKe geiegenbeden aan- gxijpen om de kinderen vrijai te geven. Heti is noodig, dat daartegen kracbtig wordt op- getreden, in de eerste piaats'door de gemeen tebesturen en dat deze niet steeds de school- belangen bij andere achterstellen. DE OEFENTOCHT VOOR DE BINNEN- VAART. Men meldlt ons uit Deventer Diusdagavond arriveerde bet Instructie vaartuig „Prins Hendrik" met de Directeu- ren en Leeraren van bet Onderwijsfonds van de Nederlandsche Vereeniging van Gezag voerders bij de Binnenvaart ite Deventer. In ,,'t Veerbuis" aan den Ijssel werden de deelnemers aan den tocht ontvangen door de afd. Deventer van „Scbuttevaerwelker voorzitter, de beer van Laar, ben in hartclij- ke bewoordingen welkom beette in de stad, die altijd nauw bij; de binnenscbeepvaart be- trokken is geweest. Nadat nog eenige heeren bet woord ge- voerd hadden, werd onder leiding van den heer P. Stoffel Pzn., een rondgang door de stad gemaakt. In bet Raadhuis, dat door de bezoekers be- zichitigd werd, vond de burgemeester, Jhr. Mr. van Eysiuga gelegenbeid de Directeuren en Leeraren van het Onderwijsfonds in De venter welkom te heeten. De burgemeester verklaarde met belang stelling den arbeid van bet Onderwijsfonds te volgen en hoopte spoedig in staat te zijn daadwerkelijken steun aan dezen arbeid te verleenen, daar hij overtuigd is van het groo te belang van het onderwijs voor de scbip- pers en schipperskinderen. De heer G. de Jong, voorzitter van bet Onderwijsfonds en leider van den tocht, dankte den burgemeester voor zijn vrienddij- ken woorden, waarbij bij in korte trekken bet d'oel van den tocht uiteenzette. Bij bet bezoek aan1 de stad werd1 o.m. de Groote Kerk bezicbtigd. De burgemeester van Deventer, jhr. mr. van Eysinga en zijn ecbt- genoote zuillen beden op verlangen van- den voorzitter een gedeeltt van den tocht over den Ijssel medemaken om nader kennis te maken met) de wijze van werken aan boord van het Instructievaartuig .Maandagavond werden de deelnemers aan de excursie te Kampen door de daar gevestigde afdeeling van „Schuttevaer" ontvangen, waar de heer de Groot, voorzitter dier afdeeling, hem ver- welkomde. De werkzaamheden aan boord van de „Prins Hendrik", zoowel de practische als de theoretische lessen, vinden bij, de deelnemers algemeene voldoening. Vooral bet aanschou- welijk onderwijs met modellen van alle vaar- tuigen, bruggen, sluizen, enz., die in de bin nenvaart voorkomen, onder leiding van den heer M. Braam uit Rotterdam, werpt goede resultaten af. Heden wordt de tocht voortgezet tot Does- burg en zal de heer G. S. Vlieger, secretaris van Schuttevaer een referaat houden over „Scheepsverklaring" en '„Wat de scbipper m de vaarwegen in Nederland moet we ten. KORTE BERICHTEN. De wed. Gerritsenv. d. Bosch te Op- heusden is eergisteren 100 jaar geworden. Zij wandelt dagelijks aan den arm van baar kleindochtertje naar het huis der familie, waar zij thans 76 jaar in dienstbetrekking is. Oniangs beeft zij ook haar stemplicht ver- vuld. De staking in bet transportbedirijf te Groningen is opgeheven. De voorstellen der patroons tot vermindering van bet weke- lijksch loon met drie gulden, waarom de staking uitbrak, zijn door de "arbeiders aan- genomen. Het gemeentelijk electriciteitstbedrijf van Haarlem beeft over 1921 een winst opgde- verd van 242.508.96 (v. j. 150.000). Te Uffelte is de woning, bewoond door J. Gol, tot den grond afgebrand. De brand is in den schoorsteen ontstaan. Allies was verze- kerd. De „N. Rott. Crt." bericht, dat de burge meester van Rotterdam van zijn reis naar Oostenrijk en Hongarije daar ter stede is te- ruggekeerd en zijn werkzaamheden heeft her- vat. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft zich, vergezeld van zijn gezin, voor eenigen tijd naar het buiiteniland begeven. 1Dezer dageni heeft de vereeniging tot besohenning van onwettige en verwaarloos- de kinderen Onze Tuin haar jaarlijksche vergadering gehouden 'te Ermelo. De Buitenlandsche journalisten hebben gisteren hun verblijf bier te lande besloten met uitstapje van nier naar Mar ken1 en Vo- lendam. 11 De wed. Gerritsen1v. d Bosch te Op- heusden is eergisteren 100 jaar geworden. Zij1 wandelt dagelijks aan deni arm van haar kleindochtertje naar het huis der familie, waar zij thans 76 jaar in dienstbetrekking is. Oniangs heeft zij ook baar stemplicht vervuld. De staking in bet transportbedrijf te Groningen is opgeheven. De voorstellen der patroons tot vermindering van het weke- lijksch loon met drie gulden, waarom de sta king uitbrak, zijn door de arbeiders aange- nomen. Het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Haarlem heeft over 1921 een winst opgele- verd van 242.508.96 (v. j. 150.000). Te Uffelte is de woning, bewoond door J. Gol, tot den grond1 afgebrand. De brand is in den schoorsteen ontstaan. Alles was verzekerd. Een echte koker CT. en is altijd voorrienvan den naam MUMHARDT met handteekeranij ProTinciaal Nieuws UIT HEERHUGOWAARD. Men schrijtf ons: In bet no. van 21 dezer maakten we mel ding van den verbouw van school No. 3 en voegden daaraan toe, dat inmiddels de goed- keuring was verkregen voor den bouw eener school met twee Lokalen voor openbaar on derwijs. Boven dit bericht stond een ander met de mededeeling, dat van hoogerhand de bouw van twee scholen met twee lokalen niet mocht plaats hebben. Die mededeeling is in strijd met de waarheid. Wel wordt tenigevol- ge het besiluit van hoogerhand omtrent den verbouw van school no. 3 van R. Kath. zijidle geageerd tegen bet bouwen van tweemans- scholen voor het openbaar onderwijs; dit moeten dan maar eenlmanssicbolen worden oordeelt men! UIT WIE'RINOEN. De heer Jac. Visser (S. D. A. P.), aange- wezen als raadslid opvolger van den vertrok- ken beer P. Brouwer f A. R.) welke oniangs door den gemeenteraad ,te Wieringen als lid niet werd toegelaten, meenende dat die toe- lating in atrijdl met de gemeente- en kieswet is, en hierfegen bij, ged. Staten in beroep is ;egaan, beett thans van dat College op zijn eroepschrift een gunstige beschikking ver kregen, zoodat bij1 als raadslid moet worden toegelaten. UIT HENSBROEK. De heer J. Baas, uit deze gemeente, slaagde te Haarlem voor de hoofdonderwijzers-acte. UIT SCHERMERHORN. De raad' vergaderde hedemmorgen ten 10 ure. Afwezig de heer Rus. Van Ged. Staten was de goedkeuring inge- komen op het raadsbesluit om het geld van de opbrengst der ontvangerswoning rentege- vend te bdeggen, alsmede op de suppletoire begrooting en op het besluit tot het doen van af- en overschrijvingen. De voorzitter deelde mede, dat de gemeen te van bet Rij'k over 1922 een nooduitkeering van 3473,45 had ontvangen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat Ged. Staten zijn aanslag in de forensenbelasting overeenkomstig zijn opgave hadden gehand- haafd. B en W. deden hierop het voorstel om in zake de viceschkeuringswet met de Rijp, de Beemster en Graft eu v ntuecle andere ge meenten een gemeenschappelijke regeling, aan te gaan, die het mogelijk maakt, dat de nood- slachtingen in Schermerhorn kunnen geschie- den1, terwijl de kosten van den te stichten kcu- ringsdienst door de slachtgelden konden wor den gedragen. De .heer Groot had tegen de voorgestelde regeling niets, doch was van meening, dat de Rijp met de mosterd wat na den maaltijd kwam. Ook vond hij het niet behoorlijk dat B. en W. geen besprekingen hadden gevoerd met den veearts Kleinjan, met wien spr. over de te treffen regeling in het belang van de ge meente uitvoerige besprekingen had gevoerd. Spr. oordeelde, dat hij en den heer Kleinjan te veel voor kwajongens gebruikt waren. Nadat de voorzitter had toegezegd persoon- lijk den heer Kleinjan de zaak te zullen toe- lichten, werd het voorstel van B. en W. met algemeen stemmen aangenomen. De heer Bakker had nog vergeefs gepoogd hierover een hoofdelijke stemming uit ie lok- ken. De voorzitter deelde mede, dat aan het transformatiegebouw groote onderhoudsuit- •aven noodig waren. Verkoopt de gemeente let aan het P. E. Ndan is de gemeente veel goedkooper uit. Om het gebouwtje inwendig te herstellen wordt een uitgave gevorderd van 300. De heer Westerhof deelde mede, waarom het voor de gemeente voordeeliger is het ge bouwtje te verkoopen. Dan wordt ook voor komen, dat men een 14 dagen. zonder licht zal zitten. De heer de Groot. zette dit ook nog nader uiteen en verklaarde voorstander te zijn om't gebouwtje maar te verkoopen en het desbe- treffende raadsbesluit in te trekken. De voorzitter stelde voor om het gebouw tje te verkoopen en de grond voor 70 jaar te gen 0.50 per jaar in erfpacht te geven. De heer Oostwouder wilde 50 nemen. De gemeente moest de middelen van het P. E. N. ook maar gebruiken. De beer Kalis oordeelde het slecht kersen eten met de grooten en wilde noodgedwongen maar tot verkoop besluiten. De voorzitter wees er op, dat hetgeen de heer Oostwouder wilde. niet aanging Een erfpachtsrecht van 0.50 was voldoende. Het voorstel van B. en W. werd hierop aan genomen. De gemeente-rekening alsmede die van het Burgerlijk Armbestuur en van het Gem. Elec triciteitsbedrijf werd in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Groot, Oostwouder en Kalis. De heer Kalis zag liever dat voor hem ie-

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2