DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mo. 174. Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922. WOENSBAG F'euilleton. Stormachtige hoogten. Geneeskandige brieven. v. t Abonnementsprljs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 6 ct. Advertentiepr. 26 ct. p. regel, grootore letters naar plaatsrulmte Brieven franco N.Y. Boek- en H&ndeisdr. v.h. Hems. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. IloofdroilaeiourT{. N. AIIOIA. 26 JULI Dlrecteur: G. 11. KRAR. HUYBER'S, Pieter, DIENSTP'LICHT. Bekendmaking van aiispraken in zake vrijstelling. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap betreffende den hier onder vermelden persoon de uitspraak is geschied, achter zip naarn vermeld. 1922 met ingang van 1 Octo ber 1922 een jaar vrijstelling verleenid. Tegeni deze uitspraak kan binnen tien da- gen na den dag dezer bekendmaking in be- roep worden gekomen dioor: a. den ingeschrevene, wiem de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen- woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonem of door diens wettigen1 vertegen- woordliger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Ko ningin te rich ten, mioet met redenen zijn om- kleed en worden ingediend bij den Burge- meester, ter secretarie dezer gemeente, afdee- li-ng Militaire Zaken, die voor de doorzen- dling zorgt. Alkmaar, denJ 2® Jul! 1922. x De Burgemeester voornoemd, W. C. WENDELAAR. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat omtremt de aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegens persoonlijke onmisbaarheid betreffende den hieronder vermelden persoon de uitspraak is geschied, achter zijn naam vermeld. BRlOERS, Bernardus iNaolaas Maria 1919 met ingang van 22 Augustus 1922 een jaar vrijstelling ver leend. Tegen) deze uitspraak kan binnen tieni da- gen na den dag dezer bekendmaking in be- roep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegent- woora'iger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of door diens wettigen vertegem- woordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Ko- ningin te ricbten, meet met redlen'en zijn om- kleed en worden ingediend bij den Burge- meester, ter secretarie dezer gemeente, afdee- ling Militaire Zaken, die voor de doorzen- ding -zorgt. Alkmaar, den 214 Juki 1922. De Burgemeester voornoemd, W. C. WENDELAAR. DIENSTPLICHT. JAARLIJKSCH ONDERZOEK. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van KLAAS S I N G E R, loteling van de lichting 1916, dat hiji op WOENSDAG 2 AUGUSTUS e.k. moet ver- scbijnen op het bureau van den Indeelings- Districtscommandant in de CADETTEN- SCHOOL TE ALKMAAR en wei om 10% uur voormiddags, ten einde zich aan een on- derzoek, zijn Weeding en uitrusting betreffen de, te onderwerpen. Voor verdere inlichtingen wordt hij verwe- zen naar de openbare kennisgeving van 27 Mei 1922 Alkmaar, 24 Juli 1922. De Burgemeester voornoemd!, W C. WENDELAAR. Naar het Engelsch van Emily Bronte, door W. A. C. van Stolen. 25) Onze jonge dame keerde onbeschaamder en bartstocntelijker en hooghartiger dan ooit bij ons terug. Van iHteatocliff was nooit meer gehoord sedert den avond van het onweer en op een dag had Sk het ongeluk om, toen ze miji bijzonder had getart, schuld van zijn verdwijnen aan baar te wijten (en zoo was het ook, zooals ze zelf best wist.) Vanaf dat oogenbl'ik hield ze verscheiden maanden op, om eenigen omgamg met mij1 te hebben dan als met een dienstbode, zonder meer. Ook Joseph viel onder een ban; hij won zicih uit- spreken en haar precies zoo de les lezen alsof ze een klein nteisje was; en ze achtte zichzelf een vrouw en onze meesteres, en dacht dat haar ziekte van onlangs haar een recht gaf om met considerable behandeld te worden. En dan had de dokter gezegd dat ze niet te veei moest worden gedwarsboomdze moest haar eigen1 weg voiigen; en in haar oogen was het niets minder dan moord als iemand zich vermat verzet te plegen en haar tegen GEVONDEN VOORiWERPEN. Te bevragen op elken1 wer'kdag van 91 uur aan het Bureau van Politic. Zich te ver- voegen bij1 ded Wacht-Commandant. Een jongensjas, een zakje met geld, een bondenihalsband met penning, een duimstok, eea halsikettickje, eenige sleutels, drie rozen- kransen, een speidlje, een1 buigtangetje, een rijwielsleutel, drie portemonnaies met in- boud, een zweep, een roksp-eld, een voile, een dameszwempakije, eenig geld, een paar liandr schoenen, een R. K. Kerkboekje, een kist met eieren, eenl paar gummihakjes, een bal, een haarkam of pen, een hoed, een knipmes, een band van een mantel, een1 ceintuur en1 een broche. Alkmaar, den 25sten Juli 1922. De Commissaxis van Poltiie, W. TH. VAN GRIETHUIJSEN. ZWEMMEN II. In mijn vorigen brief heb ik getracht, aan te toonen welk een groote kxacht voor de li- chamelijke volksopvoeding van. het zwemmea uitgaat. Niet alleen sociale en praktische overwegingen, maar uitvoerige wctenschap- pelijfce onderzoekingen rechitvaardigen deze uitspraak en daarom moet er met alle be- schikbaxe middelen naar gestreefd worden om het zwemonderwijs te bevorderen. Het beste middel, het zwemmen als verplicht leervak op de scholen in te voeren, wordt tot nu toe helaas door de overhead achterwege gelaten. lOf er dan geen gevaren en bezvvaren aan het zwemmen1 verbonden zijin? Zonder bvij- ifeil. Maar juist daaiom zou. het zoo goed zijn, als het niet geheel aan de willekeur van ieder werd overgelaten, maar door orde en regelmiaat, door het toezichit, aan het onder- wijs, aan gemeentelijfce oi wettelijke regelin- gen verbonden, het nut zoo hoog mogelijk werd opgevoerd, de nadeelen konden worden on'dervangen of tot de ideinste verhoudingen teruggebracht. Iwlja beleidi zal er voor zorgen, dat van den aanvang af duchtig rekening wordt ge- gehouden met alle afwijkingen, die uiitzonae- ring op den regel nooaig maken, opdat niet door slechte gevolgen of een noodlottig toe- vai het schoone geheel in miserediet wordt gebrachrt. Bij1 het geven van voorschriften in bet be- lang der .--'remeene voiksgezondhdd wordt uit den aa:lor zaak uitgegaan van het ge- zonde ind Zonal* overal, zullen ook hiier die uitzouderingen den regel moeten be- vestigeu. De aansporing „gaat zwemmen" dient dus vergezeld te gaan van de waar- schuwing om met verstancl te werk te gaan. Het gezonde individu zal zich reeds aan eenige beperking moeLn onderwerpen. Zoo- veel te nreer zal dit gelden voor iemandi met lichamelijke afwijkingen. Als een der meest bekende maatrcgelen van voorzichtigheid geldt het voorschrift om na elken maattijd miriMens een uur te wach- ten- alvorens te gaan zwemmen. Wij1 bespra- ken reeds van hoe grooten invloed biet zwem men is op den geheelen bloedsomloop en op de bloedverueeling in het lichaam. Kort na den maaltijd, wanneer de buikorganen in volL le actie zijn, stroomt een groote hoeveelheid bloed1 naar aeze organen toe. Wordt nu door het koude water veraer op de bloedverdeeling ingewerkt, dan kan aan de hersenen zooveel bloed wordera ontfcrokken, dat bun geregelde werking verstoord wordt. 'Hoofdpijn, duize- linigen, onpasselijkheid kan dan het gevolg zijn. Ook is het verkeerd om in het water te gaan, wanneer men sterk verhit en bezweet is. Tegen de dan noodzakelijke regeling van bloedverdeeling en licbaamstemperatuur is de buidi meestal niet opgewassen. De invloed van het water op de huid is in- dividueel verschillend. Bij sommige men- schen trekken de huidvaten'zich dan zoo sterk samen, dat alle bloed uit de huid wordt verdreven en deze er als „dood" uitziet. In lichtere gevailen ziet men dit alleen aan vin- gers en teenen en dan heef.t het niet veel te te spreken. Van Mr. Earnshaw en zijn metgezellen Meld ze zioh op een af stand; en haar broer die door Kenneth en door het dreigend ka- rakter van een stuip, die vaak haar woede vergezelde, van haar toestand op de hoogte was gebracht, stond alles toe wat ze gelief- de te wragen, en vermeedi in den> regel haar woeste buien aan te wakkeren. Hij was feite- lijfc te toegevend in zijn toegeven aan haar grillen. niet uit genegenheid, maar uit trots, hij! verlanigde erastg dat ze de familie tot eer zou verstrekken door een verbintenis mei de Lin tons, en zoo lang als ze hem met rust •Met, mocht ze wat hem betreft op ons trappen als op slaven! Edgar Linton was verliefd, zooals velen het vocxr hem waren en het na hem zullen zijn; en hij waande zich de gelukkigste man ter wereld op den dag dat hij haar naar de kapel van Gimmerton leilctoe, drie jiaren na zijn vader's dood. Zeer tegen mijn ziin werd ik overgehaald om Wuthering Heigths te verlaten en haar hier- heen te vergezellen. De kleine Hareton was bijna vijtf jaar oud en ik was juist begonnen hem de letters te leeren; het was een droevig afscheid, maar Catharina's tranen waren he- vuger dan1 de onze. Toen ik weigerde te gaan en toen ze zag, dat haar dringende verzoe- beteekenen. Na korten tijd herstelt zich de bloedsomloop vanzelf. Strekt het verschijnsel zich over het heele lichaam uit, dan kan zelfs een flauwte het gevolg zijn. Iemand, die de ze eigenaardigheid vertoont, moet zich zeer langzaami en voorzichtig aan het water ge- wennen, door in hot begin slechts korten tijd en niet in al ,te koud water te verblijven. Ongeveer hetzelfde kan gezegd worden aan personen, die aan algemeene lichaams- zwakte of bloadarmoede lijden. Zij behoevea het zwemmen niet na te laten, integendeel kan het ook voor hen zeer nuttig zijn. Maar zij1 behooren geneeskundig advies in te win- nen en moeten onder toezicht gehouden wor den. Den leef tijd, waarop met zwemmen begon nen wordt, stelt men gewoonlijk op 6 tot 8 jaar. Voor klassdkaal onderwijs is het beter tot 10 a 12 jaar te wachten. Zoowel1 voor kinderen als oudere beginners is het raad- zaam in enkele opzichten voorzichtig te zijn, d.w.z. slechts- kort in het water te blijven en niet te zwemmen als het water te koud is (bijv. niet beneden 18 gx. Ook is bet niet aan te bevelen, tenzij1 het bizonder warm1 is en de zon schijnt, om tusschen de zwemoefe- ningen tetkens nat en ontkleedi buiten het wa ter te zitten of te staan. Na lange oefening is het lichaam meer gehard gewordem en vervallen deze bezwaren. Die harding van het lichaam1 kan zich zeer ver uitstrekken. En dit brengt ons als van zelf tot de sportieve beoefening van het zwemmen, waartoe men zeer gemakkelijk overgaat. In dit opzicht geldt hetzelfde wat in hot algemeen en overal kan worden ge zegd over de betrekiking tusschen lichaams- oerening en sport. Zeer begrijpelijk is- het dat twee jongens, die tezamen zwemmen als van zelf er toe komen om eens te probeeren wie het snelst zwemt. En hot kan niet ontkmd worden, dat het zwemmen zich bij1 uitstak tot sportieve oefening leent. Met mate en ver- stanclig opgevat, is't zeker een! der gezondi- ste soorten van sport. En met het oog op het praktische nut van zwemmen ten opzichte van het redden van drenkelingen, hecgeen zeer veel uithoudingsvermogen eischt, kan deze sport niet anders dan toegejuicht wor den. Dit doet ecbter niets af aan de vaste wet, dat overdriiving: sclraadt. Gercgold toe- zicht, voornameiijk op den toestand van het hart, is daarom dringend1 geraden. Wij heb ben gezien, dat het zwemmen op zicn zelif reeds vrij zware eischen aan het hart stelt. Een gezond hart is daar volkomen tegen be- stand en wordt er zelfs krachtliger door. Maar het hart is een zoo kostbaar orgaan, dat er voor gewaakt moet worden, dat men er niet te veel van vergt. In dat geval toch kunnen afwijkingen optreden die moeilijk of in het geneel niet te verhelpen zijn. De eerste teekenen, dat de van het hart verlang- de arbeid boven de maat gaat, zijn voor den bezitter dikwijls weinig opvallend en kunnen alleen door den arts worden waargenomen. Vooral met het nog groeiende hart moet men voorzichtig zijn. En daarom behooren1 kinde ren nimimer en jeugdige personen alleen met voorzichtigheid en ondei geregeld toezicht aan wedstrijden deel te nemen of zich te oefenen in snelzwemmeu en zwemmen over langeren afstad. Beneden 1214 jaar be- hoort dit niet te worden toegestaan, en eerst op 18 tot 20- jarigen leefijd kan het zonder strenge controle geoorloofd heeten. Wat nu de lichaamsafwijkingen betreft, die een bepaald persoon minder geschikt maken om te zwemmen, daarover zijn doelmatige wenken te vinden in het rapport, dat door een commissie onder voorzitterschap van prof. Zwaardemaker over de lichamelijke (school-) opvoeding is uitgebracht. Hartafwijkingen moeten meestal leiden tot het verbod om te gaan zwemmen. In enkele gevailen echter, wanneer de hartspier zelf niet ziek is, kan het zwemmen worden toege staan en onder deskundige controle zelfs nut- tig wezen. Dit moet natuurlijk voor elk ge val afzonderlijk door den geneesheer beoor- deeld worden. De leek heeft er zich van te onthouden op dit gebied te willen meespre- ken. Het gevoel van benauwdheid, kortade- migheid, dat velen in den aanvang ondervin- ken geen indruk op mij maakte, ging ze zich biji haar echtgenoot en haar broeder bekla- gen1. De eerste bood mij een ruim loon aan de laatste beval mij, mijln koffers te pakken hiji verlangde geen vrouwen in huis, zei hij, nu er geen meesteres meer was, en wat Hare- ton betreft, de predikant zou hem gaandeweg onderwijzen. En zoo had ik maar een keus meer, te doen wat mij bev-olen was. Ik zei te gen den meester dat hij alle fatsoenlijke men- sohen1 alleen fcwijt raakte om nog wat sneller zijn ondergaqg tegemoet te gaan; ik kuste Hlareton en zei vaarwel; en sedert is hij een vreemde voor mij geweest; en het is heel vreemd om het te bedenken, maar ik geloof zeer stellig d'at hij Ellen 'Dean volkomen ver- getan is en) dat hiji eens meer dan alles ter wereld! voor h aar geweest is en zij voor hem Toen de huishoudster zoover met haar ver- haal gekomen was, keek zij toevallig naar het uurwerk boven den schoorsteenen zag vol verbazing dat de minutenwijzer half twee wees. Ze wou er niet van' hooren nog een seconde langer te blijven en ook ik zelf voelde om de waarheid te zeggen geneigd' om het vervoig van haar verhaal uit te stellen. Fini nu zij verdiwenen is om1 te gaart slapen en ik nog een uur of twee heb zitten nadenken, zal ik mijn moed bijeen zamelen en ook gaan hoe mce en pijnlijk ik mij! ook voel in hoofd den, zoodra zij in het water komen, hoort men soms als afhankelij-k van het hart verklaren. Ihderdaad is dit echter een voilmaakt onschu'- dig verschijnsel, dat met eenige hartafwij- king niets hoegenaamd1 te maken heeft. Van meer belang is een groote poisversneliing na het zwemmen, die niet spoedig, bijv. na 5 minuten, weer normaal geworaen is. Even- zeer heeft het beteekenis wanneer de polsslag door het zwemmen onregelmatig wordt. Hoe- wel deze verschijnselen door den geoefendlen leek kunnen waargenomen, zou ik hem toch ernstig aanraden zich niet verder dan tot die eenvoudige waarneming te wagen en niet tot oordeelen over te gaan. Zu'lk een waarne ming mag hem alleen den raad doen geven om aan den dokter te gaan vragen, wat die er van denkt. Versdiillende borstziekten (asthma-, ontste- king van de luchtpijptakken, tuberculo-se), chonische buikvliesontsteking, nierziekten, vaLlen.de ziekite, zoogen. vl'iegende rheumatiek maken den lijder voor zwemmen ongeschikt. Verder zijn er afwijkingen, waarvoor niet het zwemmen als zoodanig nadeelig is, maar die het om bijkomst-ige redenen niet gewenscbt maken, in het water te gaan. Open wondfen en huiduitslag zal men als zoodanig moeten beschouwen. In de eerste plaats voor anderen, omdat men het water niet verontreinigen wil -met zulke afscheidingsproducten., die bacte- rien bevatten. Maar ook voor zich zelf, omdat in het zwemwater aliicbt iets aanwezig -is, dlat voor de gezonde huid onschadeiijk is, maar op dfe zieke plaatsea verkeerd fcon werken. In1 de ze rubriek behoorit ook het zoogen. loopende oor. Bij. aanmerkelijke afscheiding is dit ook een reaen om zich van het zwemmen te ont houden. Is -het proces geheel of zoo goed als genezen dan kan de afscheiding zoo gering geworden zijn, dat deze geen bezwaar meer oplevert. Er blijft dan editor dikwijls een gaatje in het trommelvlies over, dat men evenm-in met het badwater -in aanraking be- hoort te brengen. Een goed sluitende prop van niet ontvette watten maakt in dat geval het zwemmen geoorloofd. Dat eindelijk allertei kortdurende, met nan me koortsige ziekten tijdelijk. de b-aden zullen doen stakeni, behoeft geen betoog. Ook is het beter in het tijdperk van herstol nog wat ite wachten. Iemand die bijv. Spaansche griep heeft gehad, doet verstandig, ook wanneer hij reeds geruiraen tijd herstold heet, eerst zijn dokter to raadplegen, voordat hij weer gaat zwemmen. In een volgeuden brief heb ik nog wat over het zwemwater to zeggen. H. A. S. Uit de Pers jWij plaatsen hieronder een bloemlezing uit verschillende bladen over de Troonrede. De Nw. Rott. Crt. (lib.) schrijft, onder het opschrift „Het Troonredetje", het voigende: Het is eene eenigszuis zonderlinge vertoo- ning geweest, de Konin-gin eene Troonrede uitsprekend, gesecundeerd door een1 demiis&io- nair kabinet. Eeni demiissionair kabinet, sands enkele dagen. iMeni krijgt deni indruk, dat de groote on- zekerheid, die het feabinet-Ruys in zijn ganr schen ievensduur heeft beheerscht, aan het ministerie' tot op het allerlaatste oogenblik is bijgebl-even. Lang heeft het zelfs tusschen aftreden en aanblijvenl geweifeld. Toen werd aangekondigd, dat de Koningin deze for- meele zittin-g van de nieuwe Kamers in per soon openen zou, en! de opening van de be- langrijke zitting, die in September beginnen zal, aan eene commissie zou overlaten, moet het ministerie nog het voornemeni hebbeni ge had, niet af te treden. Dan ware er reden te over geweest, het eerste aantreden van de nieuwe Kamers te doen plaats hebben met eene rede van stavast, door de Koningin zelve uitgesproken. Het kabinet, doodge- waand, d-oodverklaard, uit zijn assche faer- rezen! Vol levensmoed, en met een nieuw program, waar Nederland van te kijkert zou staanDat zou wat geweest zijn, en men begreep dat de regeering er prijs op gesteld had, dat de Koningin, door hare persoonlijke verschijning te midden van de volksverte- en leden. iHODPDSTUK X. Een prachtige inleiding tot een kluize- naarsleven! Vier weken van kwelling, onze- kerheid en ziekte. O, die ki-lle winden, en die sombere noordeluchten, en onbegaanbare wegen, en die frage plattelandsdoktersEn o, wat een gebrek aan menschelijke gezichten en1 wat erger dan alles -is, de vreeselijke mee- deeling van- Kenneth, dait ik niet moet ver- wachten dat ik voor de lente weer uit huis zal komen Mr. Heaihcliff heeft -mij juist de eer van een bezoek gedaan. Ongeveer ze\'en dagen geleden zond1 hij mij een fcoppel korhoenen, de laatsten van het seizoen. De sche'm! Hij is niet geheel onschulddg aan- die ziekie van mij, en ik had grooten lust hem dat te vertel- len. Maar helaas hoe zou ik iemand kunnen kwetsen die barmhariig genoeg was om ruim e->n, uur bij! mijn bed te zitten.1 en over iets an ders te praten dan pillem en drankjes, pleis- ters en Moedzuigers? Dit is juist een geschikte pauze. Ik ben ite slap om te -lezen, toch voel ik mij alsof ik van iets belangwekkends zou kunnen geni-eten, waarom1 zou ik juffrouw 'Dean niet boven roepen om haar verhaal tot een einde te bren gen? Ifc kan miji de hoofdgebeurtenissen her- genwoordiging, aan de plechtigheid klem zoude bijzetten. Maar nu? Nu het kabinet, eindelijk, bijna veertien dageni te la-at, heeit gedaan wat reeds v66r "de verkiezingeni kon wordeni ver- wacht -eni voorspeld, nu het kabinet zelf ten slotte ook heeft begrepen,. dat zijn tijd van vertrek was gekomen, nu was plots-cling van de plechtigheid alle fleur af. De Koningin stond daar te midden van de nieuw gekozen Statem-Generaal; zij zag er vele vreemde ge zichten; Zij kwam, en Zij1 ging, dooh, won- derlij-k genoeg, Ziji had bij' deze eerste ont- moeting niets niem-endal te zeggen. Indien men het heden uitgesproken troon redetje van de franje ontdoet, blijven1 er slechts twee zinsnedeni over „Ter voldoening aan het grondwettelijk voorschrift, zullen IJ onverwij'ld de noodige voorstellen bereiken om het aangevangen w-erk (der grondwetsi- herziening) te voitooien. Ik verklaar de zit ting der StateiirGenieraal te zdjn geopend." Voila tout. De regeering had, dunkt ons, der Koningin dezen gang naar het Binnen- hof wel kunnen besparen. De Nieuwe Ct. (lib.) „Voor inzinking te behoeden." Nog nun- mer is zoo sombere Wank in een troonrede van onze bem-inde Vorstin vernomeni. iOit h-eeft een goede zijde. Voor deze woor- den blijf t het kabinet, zij1 het dan ook demis- sionair, aansprakelijk. Het heeft, nu aan- den heer Ruys de Beerenbrouck de opdracht tot kabinetsformatie is gegeven, de verplicbting, krachtiig1 m-ede te werken om die inzinking te voorkomen. Eh aangezien die inzinking uit- sluitend betrekfcing heeft op onze economische kracht, aanvaardt dus het kabinet van nu 'of van de naast toekomst deni dringenden plicht tot zuinigbeid. (We wensch-en van h'arte, dat in de praktijk der regeering zij, die lands zaken hebben te behartigen, dien plicht, thans1 aanvaard, niet zullen vergeten. Het Vaderland. (lib.): Deze Troonrede moge onbelangi'ijk zijn, de regeering heeft d-e gelegenbeid toch aan- gegrepen orn den ernst der tijden sch-erp te belichten. Het afsmeeken van wijs-heid, „on- misbaar om ons dierbaar Vaderland in deze moeilijke tijden voor inzinking te behoeden", legt getnigenis af van het besef, dat de eco nomische toestand zeer ongunstig is. Het nieuwe of gereconstrueerde kabinet zal voor een uiterst moeilijke en onaangena- met taak staan. M-oge het daarvoor niet teru-gdeinzen. Op den steun van alien, die het wei meenen met ons land, kan het daarbij rekeneni. Uit de Middelb. Ct. (lib.) Hazepeper zonder haas! Het is een oneerbiedige uitdruikk;ing voor een troonrede, maar het is dan toch ook een merkwaardig-onbelangrijk stu-k. Hoe kan het ook anders? Een verklaring van een regeering die geen regeering meer is! En dan ter opening van de zitting, die alleenj defiriit'ief over de wijziging van die Grondwet heeft -to beslissen. Over de laatste woorden der rede schrijft het blad nog: We moeten erkennen, dat deze ernstige herinnering aan wat ons dreigt, vdlkomen van pas is, want er zit voor iedere regeering een waarschuwing van ontzaglijke beteeke nis in het constateeren van dat gevaar. Ook voor De Nederlander (c.-h.) is de mineur in de rede boofdzaak: Nu reeds klinkt de toon vol ernst, d'at „ons dierbaar vaderland in deze moeilijke tijden voor inzinking moet worden behoed." iMoge gansch- ons volk deni ernst verstaan, die in deze sobere woorden spreekt. En mogen al ineerderen vol innerlijk me- degevoelen den llank vernemien, die door de somberheid wordt heengemengd enl die op- wijst naar God, van Wien alleen de wijsheid ons geworden kan, n-oodig in dezen zwaren tijd. Het Handelsblad (lib.): Het is in elk geval te hopen, dat Regeering en Volksvertegenwoordiging zich niet slechts in dit korte zittinkje, maar ook daarna, het inneren zoover als zijl gekomen was. Ja: ik herinner miij1 dat haar held was weggeloopen en dat men drie jaar lang niets meer van Item hoorde: -en de heldin was getrouwd. Ik zal schellenze za-1 verheugd zijn dat ze mij in staat vindt om vroolijk te praten. Juffrouw Dean kwam. „iHiet duurt nog twintig minuten, mijnheer, verlang „De dokter zegt dat u met de poedere moet uitscheiden." „Van- ganscher harte! Val mij niet in de rede. Komt u hier bij' mij zitten. Hloud! uw vingers van die bittere rij1 drankjes af. Hlaal uw brei-werk uit uw zak zie zoo -en zet u nu de gesohiedenis van Mr. Heathcliff voort vanwaar u bent tiitgescheiden tot op heden toe. Voltooide hij! zijn opvoeding op het „Weg, weg er mee!" antwoordde ik; ,yi!fc voor u de medidjnen in kunt nemen;" -begon zij. vastOland en kwam hiji terng als een heer? of lcreeg hiji een beurs aan de universiteit, of- on-t- snapte hiji n-aar Amerika en vielen hem eer- bewijizen ten deel omdat hij zijn m-oederland bloed' -aftapte! of maakte hij sneller fortuin op de Engelsche straatwegen?" Wordt vervalgd). Geslachtsnaam en voornamen Datum Lich- tot welUen de ting vrijstelling is verleend Datum tot -arel- Oeslachtsnaam en Lich- ken de vrijstel- voornamen ting ling ia verleend

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5