DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 178 Honderd Tier en twintigste J'aargang 1922 MAANDAG 31 JOT 1 Dlt nummer bestaat nit 2 bladen Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij vooroitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk f 2.50. Afzonderlijke en bewijsntunmers 5 cents. Prljs der gewone Advertentifin. Per regel 0.25, bij groote contracten rabai Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. Directeor; G. H. KRAK. Telefoonnummer 3. Telefooimc. Eodaatifl 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEA1A. JBuitenland DE IERSCHE KWESTIE. De rebellen houden nog steeds Tipperary bezet, waar de fabrieken haar poorten slui- ten, de werkloosheid toeneemt en de voedsel- voorraden opraken en de nieuwsbladen heb- ben opgehouden te verschijnen. Een groot deel van Tipperary's vele verbindingen sdjn verbroken, waardoor de stad geisoleerd is. De Vrijstaters veroverden twee belangrijke steden, met name Tobelcurry, in het graaf- schap Sligo, en Brurce, in het graafschap Limerick. Te Brurce namen zij de geheele be zetting derrebellen met hun wapens gevan- gen. De Vrijstaters joegen de rebellen in een gevecht te Thurles, in het graafschap Tippe- raiy, op de vlucht. A Is resultaat van den vreedzamen toestand, die thans in heel het Noorden van Ierland fieerscht, zijn de handelsvooruitzichten beter dan sedert lang het geval is geweest. De zin- spreuk te Ulster is tegenwoordig. „business as usual". De reisgelegenheden zijn normaal en de handelslui verwachten, dat zij: het ter- rein zullen herwinnen, dat zij gedurende het tijdvak van desorganisatie verloren hebben. Het heet, dat de Valera op wcg is naar New-York, om in de Vereenigde Staten een agitatie te leiden ten gunste van de erkenning der Iersche republiek. Een ander bericht daar- entegen zegt, dat hij nog bij zijne volgelingen is en de opstandelingen aanvoert, maar dat zijne,positie zeer geschokt is. D'E POLITIEKE CRISIS INi ITALIS. Vrijdag is de leider der Italiaansche socia- listen bij den koning op het Quirinaal ge weest, om met dezeni den politieken toestand te bespreken. Men gelooft, dat er nu rekening mee moet wordeni gehouden, dat de socialis- ten bereid zijn, actief aan de regeering deel te nemen, als tegenmanoeuvre tegen het stre- ven der rechterzijde, om de linkerzijde geheel uit te schakelen. DE KABINETSCRTSIS IN POL EN. De candidatuur-'Korfanty voor het minis- ter-presidentschap is ingetrokkcn. De voorzit- ter van den Landdag fichtte tot't staatshoofd Pilsoedsky, een schrijven, waarin hij' mede- deelt, dat de hoofdcojnmissie haar jpesluit van 14 dezer, waarbij Korfanty als mi'nister- president werd aangewezenij herroept en het staatshoofd verzockt het initiatief te nemen tot vorming van een kabinct. Men neemt aan, dat mt binnem een, paar dagcni^een ministerie zal zijn samengesteld, waarbij' vele ledeni van het laatst afgetredene. HET COMPLOT TEQE'N POINCARe. De Berlijnsche vertegenwoordiger van de „Petit Parisieni" bad een onderhoud met den idaatscommiissaris sprak de hoop uit, dat de Pruisen, dr. Weissmann, over de samemzwe- ring der Duitsche monarchisten tegen Poin- car£. Dr. Weismann verklaarde, dat het on- derzoek naar de actio der organisatie C geen bewijzen ervoor heeft opgeleverd, dat deze organisatie zich ook buiten, Duitschland zou bewegen. Dr. Weissmann, wees er voorts op, dat een dergelijke aanslag zonder medewer- King van onderdanen van het betreffende land onmogelijk uitvoerbaar zou zijn. De staatcommissaris sprak de hoop uit, dat de geallieerde regeering, die te Parijs de gege- vens omfrent de samenzwering heeft ver- strclvt, alia document en zal overleggem 'en inlichtingen zal geven, wclke eeni ondarzoek van Duitsche zij'cle mogelijk zouden kunnen maken. DE SCH'ADELOO'SSTELLINC In de rijkskanselariji te Berlijn zijn Zater- dagvoormiddag besprekingeni gehouden) over de lnatste Fransche nota, waaraan de rijks- kanselier, de rijiksminister van financien en de staatssecretarissen, wien het aangaat, deetoamien'. Het antwoord der Duitsche ret- geering zal deze week wordien gezonden. De Duitsche pers is algemeen van opinie, dat eeni ontzettende daling der mark het ge- volg zal zijn van het barsche optreden in de Fransche nota. 'Het „Berliner Tageblatt" vindt het antwoord van Franbrijk te opmer- kelijker, daar van de maandelijkscbe som van twee millioen pond sterling Fran.krijk slechts een1 gering aandeel ontvangt, terwijl een overwegend deel naar Engeland gaat DE VROiUW EN DE - BOKS'SPORT. Een! Weensche jongedame Mizzi Sedlazek heeft het zeer ver gebracbt in de bokssport. Zij moet thans een uitnoodiging gezonden hebben aan den Duitschen kampioeu Brei- tenstrater en wil met hem haar kraebten meten. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. 'Bij de bespreking van de presidentteni der Duitsche staten Wurtemberg, Baden en' Wes1- sen is volledige overeenteitemming gebleken, wat aangaat het optreden van Beieren'; dit optreden wrd niet bworderlijik genoemd voor de rijkseenheid, en verklaard wend, dat de drie staten van Zuid-West-Duitscbland on- wrikbaar staan achter de rijksregeering. De brief van rijkspresidemt Ebert aan den Beierschen minister-president heeft over bet geheel bij de Miinehener pers een. goede ont- vangst. Zelfs de „Muncheni-Augsburger Abend-Zeitung" (uiterst rechts) erkent, aat de toon van het schrijven bezadigdl en gema- ti'gd is. Het standpunt van den president wordt echter in oonstitutioneel opzicbt door het land volkomen onhoudbaar genoemd. Het is zoo in' strijd met het Beiersche standpunt, dat dezelfde zinswehdingen evengoed door Lerchenifeld tegenover rijkspresident Ebert gebezigd badden kunnen worden. De „iBayerische Kurier" vindt, dat de rijksregeering tot het besef schdjnt te zijn gekomen, dat slechts langs den weg van een vreedzaam vergelijk de emstige crisis op te lossen is, welke Act afkondigeni van de wet ter bescherming van de republiek In het le- venl heeft geroepen. De gevolgen van een gewdddadige breuk tussdien het rijk en Beie ren zouden zoo emstig zijn, dat geen staffs- man er de veran twoorddijkheid voor zou kunnen dragen. Met de politieke feiten zijn de persoonlij'ke overtuiging van- den rijks president, die men in 'Beieren evenals zijn pogingen tot het treffen van een, vergelijk ten voile waardeert, in geen enkel opizicht vereenigbaar. De conclusie, dat het mgriji- pen in de bevoegdheden van Beieren de in lei- ding Yorrnt tot eeni systematische opMfing van Beieren's souvereine reohten dringt zicb onafwijlsbaar op eni is cenvoudig niet te ont- zenuwen. Eveneens is do afbreuk aan het staatskarakter der verschillende landen bij voltrekjking der wet eenvoudigi onvermijdelijk. Daaraan verandert de tijdelijke gddigheid van de wet nieis. De rijkspresident, die bij zijn bezoek aan Miinchen nadruk legde op het karakter van Bondsstaat, heeft de regee- ringsverordening van 26 Juni niet kunnen verhinderen. Zijn verzek:eringen kunnen dus, hoe dankbaar ze ook aanvaard worden, aan Beieren geen garantie bieden, dat de toe- stand zicb niet zal voordoen, welke de rijks president zelf niet wenscht. Daartoe zijn andere garanties noodig, meent het hiad. HE'T ONIDERiZOEK TEOEN HEIJA'S. Zaterda;: is het proces begionnen tegen luitenant 'Heijas. Deze heeft godreigd met zijn Ontwakendc Hongaren naar Bocdapest te zullen, oprukkem om' orde te soheppen. Men vrccst voor de vers, to ring der opembare orde. De politic heeft uitgebreide maatregelen ge- troffen. DE FASCISTI9CHE TROEBELEN IN ITAiLIg. Wegens de strenge instructs, door de re geering gegevem aan de provinciale autori- teitem betreffende het herstel der orde heb ben de vertegeniwoordfgers der republikeinen en fascisteni besloten een einde te maken' aan hun actie. DE REQUISITIE DER' RUSSISCHE KER KSCH'ATT EN In Ru'ssiscbe kringen te Stockholm doet het gerucht de ronde, dat de Paus de Sovjet- regeering zou habben aangeboden. de gecon- fiskeerde Russische fcerkschatteni te koopen, ten einde deze schatten aan de Russiscihe kerk te kunnenl teruggeven. Dit aanbod van deni Paua zou geschied zijn ter vervulling van het verlangen, om de Rusaisehe kerk aan de lieerscliappij der bolsjewifci te onttrekken. DE ORIBK9CHIE, BE'DREIGINIG VAN KONSTANTINOPEL. De Grieksche regeering heeft aan de ge allieerde regeeringerii doen weten, dat zij geensrins van plan is om haar troepem in de neutrale zone te laten oprukken; zij: heeft er zich toe bepaald om de stellingeni van haar leger te wijzigen voor het geval de geallieer- den aan ,Gri'ek'en!lla!nd, zouden toestaan om naar Konstantinopel op te rukken. Om deze toestemming is overigens niet verzocht. Door Frankrijk en Engeland is reeds aan Griekenland te vers t a an gegeven, dat een bezetting van Konstantinopel niet zou wor den geduld. EEN ORENSINCIDENT. De „Ind'ependance beige" meldt, dat Vrij- dagmorgen een emstig incident plaats had .tusschen Duitsche douane-ambtenaren en en- kele smokkelaars van onbekende nationaliteit. Twee smokkelaars, achtervolgd door Duit- schers, staken een bruggetje over de Moezel over en konden niet worden ingebaald. De douane-ambtenaren schoten zonder den Duit schen oever te verlaten op de smokkelaars en troffen Luxemburgsche boeren, die in hun wijngaarden bezig waren. Een hunner werd door, een kogel gedood. Het incident heeft groote beroering in de streek gewekt. Men verwacht, dat een diplomatieke stap zal vol- gen DE POSITIE DER RUSSISCHE GEESTELIJ'KHEID. In antwoord op een verzoek om inlichtin gen. van het interaationale comite van het Roode Kmis te GenCve, heeft de vice-presi- denJt vani't Roode Kruis der Sovjet te Moskou 26 dezer telegrafisch geantwoord, dat patri arch Tikhon, na het afstand doen van zijn kleed, geheel in veilighmd is en dat de andere leden der Russische geesteliikheid. uitgezon- derd degenen. die veroordeeld zijn, aan geen enkele onderdrukking zijn onderworpen, NA DE. CONFERENCE IN DEN Hi A AO. De Russische vertegenwoordiger Litwinof zeide tot een vertegenwoordiger van de „Dieutsche Allgemeine Zeitung", in antwoord op de vraag, waarom Krassin onm'iddellijk weer naar Londen was vertrokkeni, dat uit feschiedde, om onderhandelingen met de ritsche regeering aan te knoopen. Op de vraag, of het waar is, dat Fransche kapita- listen reeds in- Den Haag onderhandelingen met ,de Russische gedelegeerden hebben aangeknoopt over bet verleenen van concesr sies, antwoordde Litwinof: „Ja, dat is zeer zeker het geval". Op een verzoek van deni bij dit onderhoud tegenwoordigen correspondent van de Parijsche ,,Humanite" om nadere in- inlichtingen gaf Litwinof echter geen ant- antwoord. GELAND OP EEN VULKAAN. Voor de cerate maal sedart het best a an van de aviatiek is cr een vliegmachine gelandi op den rand van den krater van een in working zijnden vulkaan. 'Dit fcit ia dezer diagen voorgevallen in Nederlandsch-Indie, op Oosbjava enl de vlieger die het waagstuk volbracht is de Franschman Chanteloup. Hij steeg met ziiin Coudron-vliegtuig te Malang op, en landde des morgens om S uur 50 op den| kraterrand van den Bromo, die in voile working was. Enkele minuten later vloog hij over het Tengger-gebergte, op een' hoogte van bijna 3000 meter en' keerde toen naar Malang terug, waar hiji om 10 uur 20 neer- daalde. Toen nij een paar dagero tevoren het terrein eens voor zijn vlucht was gaan ver- kennen, had hij eerst viSf uren per auto tnoe- ten rijden en daarna nog drie uren te paard om den top van den Bromo te bereiken. BELASTING TEN BEHOEVE VAN KINDERBESCHERM1NG. De regeering van Peru heeft een wet aau- genomen, waarbij bepaald is, dat de helft van de bclasting (10 pet), die geheven wordt op publieke vermakelijkhcden, ten goede korat van de Vereeniging voor Kdnderbeachertning. Deze belangrijke subsidie zal de vereeniging in staat ateilen om on der tocziclit van het gou- vernement. haar instellingen, zooals mdkkeu- kens, crtclics, vacantie-kolonies e. d., belang- rijk te kunnen uitbrciden. DE GRQOTSTE BLOEM DER WERELD. De grootste bloem die men kent, wordt op de Phi'ippijnen gevonden, op de hel'limgea van den vulkaan. Apo. De inlanders, die d'eze bloem een groote vereering toedragen, noe- men haar Bo-O. Ziji groeit op een hoogte van van ongeveer 800 M. boven den zeespiegell. Hare knoppen lijken op groote bloemkoolen, en wanneer zij ontloken zijn, hebben zij: een middellijn van. meer dan een meter. Ziji weegfc ongeveer tien kilogram. Naar den Eugelschen gouvemeur Stamford Raffteon in haar naam Rafflesia gegeven. DE RECHTEN DER MINDERHEDEN. Uitgewekenen uit Macedonia, die te Wee- nen vertoeven, hebben tot den voorzittcr van den Volkenbond1 eat opraep gericht, waarin zij autonomic voor Macedonia onder bescher- mmg van de groote mogondheden eisclien en verzoeken, dat door eon wlkesteraniing vol- daan worde aan de dloor de vredesverdragen erkende rechtcn der nationale mi'nderhedea. Met die rechten der mindcrheden, waarme- de zooved geschennd wordt, schijnen door de Balkanvo'lken al zeer slecht gerespecteerd te worden. Daar kunnen de Bulgaren ook van meepraten. Voor zoover zij thans onder de Servische regeering staan, worden zij' toch ook blootgesteld aan al'lerlei opzettelijke pla- gerijen en knevelarijen. En is het ook niet het- zelfde liedje in Opper-Silezie Zootang men niet meer elkaars rechten weet te eerbiedigen en geen toenadering wil zoeken tusschen de versdiil'lende rassen en nationaliteiten? zal de rust en vrede in. Zuid-Oost-Europa niet an- ders dan een schoone droom blijyen. HET PROCES TE MOSKOU. Na 31 zittiagen heeft het revolutionnaire tribunaal de bewijsvoering in het proces te gen de sociaal-revolutionnairen te Moskou gesloten. De zitting van 27 Juli werd ge- opend met het requisitoir. Met het oog op de onbuigzame politieke houding der beklaag- den voor de rechtbank eischte het centrale comite der Russische commtmistische partij voor de beklaagden de doodstraf. Het heet, dat tevoren reeds was besloten, om, ingeval de doodvonnissen werden uitge- sproken, de stnaf onmiddellijk zou worden voltrokken in venband met dfe opwinding on der de bevo'lking en het leger. De vraag is, of die opwinding door een snelte executte zou bedaren. Te vreezen is dus, dat op dit oogenblik de beklaagden reeds niet meer leven, want het is niet wel aan te nemen, dat tusschen eisch en vonnis veel tijd zou verloopen, wijl van, te voren al gerekend werd' op de mogelij'kheid van een doodvonnis. Om de publieke opmie te bewerken waarschijnlijk. werden de laatste dagen nieuwe tenlasfeleggingen gepubli- ceerd, waaruit zou moeten blijken, dat de so ciaal-revolutionnairen nieuwe aanslagen be- raamden tegen Lenin en de heele sovjet-re- geering omver wilden werpen. KORTE BERICHTEN, Op verzoek van crediteuren is Bottom- ley, het Engelsche Lagerhuislid, dat wegenis oplichting is veroordeeld, thans failliet ver klaard. iHet actief bedraagt 5y420 pd.str., het passief 50.000 pd.str. De druikkersstaking in Engeland i« op- geheven. De stakers hebben de loonsverla- ging aanvaard. Ter herdenking van het tot stand komen der grondwet van Weimar zal op 11 Aug. a.s. voor 60 millioen mark aan drie-mark- stukken worden gestagen. Genicraal Allen, hoofd der Amerikaan- sche bezettingstroepen! in Duitschland, heeft verklaard, dat Frankrijk al zijn krachten moet gebruikeni voor wederopnehting van eigen1 Industrie eoi landbouw en! daarom niet zijn eigenl zoneni voor de bezetting kan aan- wij'zen, reden waarom de gekleurde troepen daartoe zouden aangewend. Raffaele Mastrocinque, presidenit van het Hof van Appel in Ancona, en zijn echt- geuoote zijn door het gtrec'ht te Florence ver oordeeld tot resp. 23 en) 8 jareni gevange- uisstraf wegens net zich laten omkoopen door het in ontvangst nemen) van giften in geld. Op de Zweedsohe particuliere spoor- weg dreigt een. staking, welke zich waar- schijnliik tot alle particuliere spoorwegeni zal uitbreiden. De autoriteiten hebbeni maatrege len genomen., om het verkeer gaande te hou den. De cholera-epidemic in derOeki'aine, de Krim eni SiberiC breidt zich onrustbarend uit. Vol gens een beri cht ui t New-York te Savannah Amerikaansahe drankwet-ambte- narem Engelsche matrozen gearresteerd we gens het sinokkelen van alcohol. De Etogel- scihe consul protestcm-de tegen d'e arrestatie welke hij in strijd) acht met de interna donate verdragon. Volgcns een bericht uit Famkfort a. d. Main komt daar 5 Augustus een intornatio- naal mijowcrkcrseongres bijeen, waarvoor zidh reeds vertegewoordigers uit Engeland, Flrankcijk en Tbjecho-Slowakije hebben op - gegeven. In haar antwoord1 aan de Commissie van Herstel, zegt de Bulgiaarsche regeering, jdiat de 112i piillioen francs, ails ooriogsscha- deloosstel'ling igeeischt, niet kan betalen zon der eon nieuwe venlaiging van den wise.cl- Icoetis. Zij1 will het vredeverdrag van Nteuille gaarne uitvoeren, maar vraagt drie jaar nit- stel. Vollgens een beri'cht uit Warschau is hot geheele archief van de Poolsche delegatie te Genua op den tenngweg naar Pollen, spoorioos verdwenen of gestolen. Toen de delegatie in den Hlaag verschillende stukken nooaig had! en ze niet kreeg uit Warschau, ontving zij: tea1 slotte bericht dat die documen- ten gestolen wiaren. Op. Iijlslandi zijn de laatste dagen na- blj) de hoofdstad goudaderen ontdekt vlak bij een annenhuis. iDiit laatste klinkt wd wat ironisch. Allc gcruststrllende berichten ten' spijt, schijat het in Brazil it nog lang niet rustig te zijn en voorloopig lijkt het er nog niet op, dat een toestand van orde en rust zal intre- den. De staat van beleg is n.l. vcrlengd tot 31 Dec. a.s. De christelijke arabieren in Palestina verzetten zich tegen het Engelsche mabdaat over faun land en willen de nationale bewe- ging voortzetten. Zaterdag zou te 'Reval de conferentie van militaire dieskundigen van Letlarid, Est- landl Polen en Finland tot bespreking van het oafwapeningsvoonstel van- de Soyjet-re- geering aanvangen'. De staking der Zweedsche telefonisten is nog steeds aan den gang, maar blijft zonder eenjg gevolg. De sociaal-demoeratische mi nister van Verkeer heeft de leiders gewaar- schuwdl, d'at ze nog eens bitter berouw zullen hebben van hun onbezonnenheid. Vertegenwoord'igers van de partijbestu- ren' der sociaal-democratische partij en der onafh'ankelijke sociaal-democratisclie partij in Duitschland hebben Vrijdag een bijeenkomst gehad, wiaarop de samensmelting de beide partijen werd besproken. 'De typhus epedCmie te Praag is het eerst uitgebroken in een eethuis voor studen- ten. Het gevaar bestaat diat de ziekte door de met vacantie zijnde studenten over heel Tsjecho-'Sowakije wordit verspreid. In de stad Aussig liggen reeds meer dan zestig perso- nen' in het ziekenhuis. In Tsjecfao-Silowakije is een nieuwe pe- troleumbron geopend die in zeven uren bijna een millioen kilogram petroleum heeft gele- verd. Men gelooft, diat er meer bronnen in de buurt zijn. Staten-Goueraal ElERISTE KAMER. Het wederantwoord der Koningin op het Adres van de Eerste Kamer der Staten Ge- neraal ter beantwooring van de Troonrede, op den 27sten Juli 1922, luidt als volgt: Mijne heeren, Ik verzoek U aan die Eerste Kamer mdjnen dank te hetuigen voor haar Adres van ant woord, op de rede, waanned'e Ik de buitenge- wone zitting der Staten-Generaal heb ge opend). Van harte hoop' ik, dat Gods Zegen moge rusten op haar arbeidi. Gemengd Nieuws AFSOHA-FFI'NG VAN GEOOM- MITTEERDEN? Eenigen tijd1 geleden pleitte prof. Kern- kamp in het Weekblad „De Amsterdammer" voor afschaffing van gecommitteerdeni bij' de eind-exam'ens. Daartegen kwam verzet: de opponenten achtten gecommiiteerden noodig als correctief voor te milde beoordeeliing bij examen. Ze vcrwachittem, dat het onderwijs- Eeil zon zakken eni dat bier em daar een loei-systeem zou ontstaan. Prof. Kern- kamp weerlegt nu in genoemd1 weekblad die bezwarem: de leerarem moeteni de voile ver- antwoordelijklieid dragen van hun overtui ging over de vorderingenl der leerlingen1. Wel geeft de schrijver in antwoord op een der opmerfcingeni toe, dat het onderwijspeil op verschillende scnolen aanmerkelljk uiteen- loopt, maar de aanwezigheidi van gecommit- teerden kan hierin geen. verandering breni- gen„ Dfe schrijver haa'ltaa,ndatdr. Kan, rec tor van't Utrechtsche gymnasium, eenigen tijd geleden heeft gczegd, dat er bij afschaf fing van gecomm'itteeraen meer leerlingen bij het cind-examen: zoudeni wordeni afgewe- zen, dan thans het geval Is. Hij sprak de hoop uit, dat dc Icemen niet gesleld zouden worden voor de kcuze tusschen hun geweien cm de liefdc voor hun leerlingen. Prof. Kern- kamp waardeert deze opvatting, en hij kan zich voorstellen,, dat eeni leeraar in ecm geval van twijfel de ver an twoordel ij kfaeid graag overlaat aan de gecommitteerden, in derioop, dat een beebjc genade bij' hem den eenen leer- ling nog een kansj o van slagen, zal geven, en zegt dan: „Maar hoc begrljpelijk em beminwelijk do ze gesteldheid van geest en. gemoed ook mo ge zijn, te bcoordeeleni of een leerling, al* of niet naar het gymnasium zal gaan, moet het gymnasium het recht hebben, te beoordeelen. wie wel, wie niet naar de uaivexsiteit zal gaan. Want in dozen voor het gymnasium en de gecommitteerdeni geldt, 'is, meent de scurii- ver, ook van toepassmg op de H. B, 'S. en cle ,,deskundigen", zooals dc gecommitteerden daar faeoten. Evenals de lagere school het recht heeft, als ik het voor het zeggen had, zou ik er mij niet door lateni vermurwen, om het instituut van gecommi tteerdeni te handhaven:." M'iSJP'LAATST'E ZUIN10I1FTD. De afd. Baam1 V£ui den Wijheidsbond heeft aan den burgemeester verzocht een ontstane vacature in) het politiepersoneeil, ter vermin- dering der gcmeciitelijke uitgaveni, oinvervuld te laten. Door toepassing van 'b arieploegen- stellsd zijn gelijktijdig s'lcchte 8 man in dienst, van wie 6 met surveillance zijn bdast Dit aantal is voor eeni gemeemte als Baarp (ruim 6000 ziclen), waar zeer vele Villa's vcrscfaolea liggen aditer het geboomte der lanen en tuiinen en ver verwijderd zijn van den openbaren weg, zeker niet te groot. Do veiligheid der ingezetcnen en die hunner eigendomimen brengt derhalve mede, dat aan do politiemacht) geen pei*soncni worden ont- trokken ter bereiking van „Bezuini.ging" GEEN. GiELDlBOlETE. In de dagen van de timmerliedenstaking te iHeercnveeni werd de timmerman-uit- voerder F. Douma, die doorwerkte, beleedigd door stakers, die eergisteren te Heereniveen! te- recht stonden. In verband met de mededee- deeling van een der getuigen, dat de organi- sat'ies de boeten wel eens betalen, eischte het O. M. geen geldboete, doch tegen elk der be klaagden- vier dagen gevangenisstraf. C ARBl DVOOR'RlAAD. Een missive van1 den Minister van Land bouw c.a. luidt als volgt: In de zitting van de Tweede Kamer van 30 Maart j.l. werd naar aanleiding van het door den heer jhr mr. E. A. van Bereseym gevoerde pkidooi tot het terugnemen van net te veel aan carbid, waarmede ta:l van ge- meenten zijn blijven zitten, door mij toege- zegd aan de Commissie van Advies voor Crisisaangelegenheden te verzoeken te advi- seeren, of alsnog vergoeding aan de gemeen- tebesturen misschien bi'llijk zou zijn. Dat advies is thans ontvangem en: daarin komt de Commissie tot de conclusie, dat geen) aanleiding aanwezig is om1 alsnog tot evenredige uitkeering eener schadevergoe- ding aan de gemeeniteni of tot terugname van deni nog bij de gemeenten overgebleven voor- raad carbid over te gaan. ALKMAARSCIE GOURANT

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1