DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. E No. 179 Honderd vier en twintigste Jaarg-ang- 1922 DINSDAG 1 AUGUSTUS DIt unmmer bestaat nit 2 blades Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Prij9 der gewone AdvertentiSn. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERM9. COSTER ZOON. Voordam C 9. Directeut; O. H. KRAK. Telefoonnuramer 3. TeMoonns. Eedaetie 33. H.oofdredaotenr<J Tj. N. ADEMA. JSuitenland DE M1NISTERCR1SIS IN ITALIe NOG NIET ORG E LOST. De Italiaansche socialiston hebben het voorstel tot het voraen van een ministerie van alle groote partijen verworpen en daarin heeft Orlando aanleiding gevonden om den koning zijn mandaat terug to geven. Deze heeft daarop den voorzitter der Ka- mer? Nicolai, verzocht met den aflgetreden minister-president Facta over de samenstel- ling van een gemengd Kabinet, met opne- ming der tocialisten, te onderhandelen. POINCARe NAAR LONDEN. Naar men bericht, is aan Frankrijk kennis gegeven, da;t het den Britscheu Premier aan- genaam zal zijn, Poiucare op 7 Aug. te Lorn den te ontmoeten, wanneer de huidige staat van de kwestie der schadeloosstellingen ge- heel en al zal zijn onderzocht. Men hoopt, dat de Italiaansche zoowel als de Belgische vertegenwoordigers zullen worden uitgenoo- digd, aan de besprekingen deel te nemen. De schadeloosstellingen zullen, naar men ver- neenit, het eenige onderwerp der besprekingen uitmaken, welke niet het karakter eener volle- dige couferentie zullen hebben, zooals aan- vankelijk in het voornemen had gelegen. DE BEDREIGiINiG VAN KONSTANTI NOPEL', ,4111111111® Lloyd George legde in 't Lagerhuis een ver- klaring af aangaande de ontwikkeling der za ken- in het nabije Oosten. Hij zeide, dat de Grieksche minister van Buitenlandsche Za ken den vertegenwoordiger van Z. M. te Athe ne erne nota had overhandigd, waarin ver- klaard werd, dat de Grieksche regeering tot de conclusie was gekomen, dat alleen de be- zetting van Constantinopel door het Griek sche leger den vrede zou teweegbrengen. Den- zelfden dag werd eene nota; ontvangen van dtii Briischen vertegenwoordiger te Athene, waarin deze berichtte, dat hij' o-vereenkonistig da uit Louden bekomen instructien de Griek sche regeering gewaarschuwd had voor de ernstige gevolgen van zulk een stap. In ant- woord had de Grieksche minister van Buiten landsche Zaken de positieve verzekering ge geven, dat er geene reden bestond voor onge- rustheidi en de Grieksche strijdkrachten in geen geval de neutrale z&ne Zouden binnenr rukken zander toestemminig der gealiieerden; deze verzekering had hij nadien opnieuw be- vestigd. De Athecnsche correspondent van de „Ti- mes" meldt nog dat de nota, die Griekenland aan de Entente mogendheden heeft gericht, betoogt dat het Tiuksch-Grieksch conflict een gevolg is van den algemeenen oorlog en dat de gealiieerden Konstantinopel toezettem om druk uit te oefenen op Turlkije. Door de neu tral iseering van Konstantinopel beschermen de Geailieerde Turkije echter inplaats van het te dwingen en wondt Griekenland beroofd van de middelen om het tot vrede te nopen. Griekenland heeft totnogtoe de neutralisee- riog van Konstantinopel aanvaard, doch thans ziet het in, dat het sluiten van vrede met den dag probiemaiischer wordt en dat een voortzetting van den heerschenden toestand de Tutken aanmoedigt om de Ghristenen uit to roeien. EEN MILITIELEGER IN SOVJET-RUSLAND? Hoewel het roode leger in staat is om gef- soleerden opstanden in Rusland den kop in te drukken, wordt het niet sterk genoeg geacht om aanvallen van buiten te weerstaan of slag th leveren tegenover een buitenlandschen vij- and. Daarorn is, naar de „Times" meldt, voor- gesteld om het roode leger, dat zeer kostbaar is en gevaarlijk bij revoluties, te doen vervan- 'en door, een militieleger, gerecruteerd uit den ad voor algemeen militaire, opleiding. Dit lichaam heeft vertakkingen over geheel Rus land, het controleert ongeveer dertig oplei- dingsscholen, waarvan het aantal leerlingen op ongeveer vijftien duizend wordt geschat. Er bestaat echter oppositie tegen een militie- leger van de zijde der extremisten, daar vele communisten in de decentralisatie van de mi litaire organisatie een nieuwe bedreiging van hun macht zien. DE BEZETTE GEBIEDEN IN KLEIN-AZIe. Uit Smyrna wordt gemeld, dat aldaar een proclamatie is uitgevaardigd, die gebaseerd is op een beslissing der Grieksche regeering en waarbij wordt gezegd, dat voortaan de be- zette gebieden van Klein-Azie zelfregeering zullen hebben, overeenkomstig de beginselen, door de gealiieerden tijdens den oorlog er- kend Deze zelfregeering zal worden uitgeoe- fend on der bescherming en voogdij van Grie kenland De bevolking der bezette gebieden wordt uitgenoodigd om aan het bewind over het land deel te nemen doro het in het leven roepen van plaatselijke besturen. De proclamatie zegt verder, dat een burger^ wacht zal worden geschapen, belast met de handhaving der orde Het Grieksche leger be- last zich met de verdediging en de bescher ming van het land tegen vijanden. Er zullen maatregelen worden genomen voor de beveiiiiging van de belangen der vreemdelingen. DE REVOLUTIE IN PARAGUAY De regeeringstroepen van Paraguay heb ben Ihape bezet, na het veroverd te hebben op de opstandelingen, die drie dooden, twintig gewonden en zeventien gevangenen verloren. Gemeld wordt, dat het gevecht te Hiaty voortduurt en dat de aanvoerder van de op standelingen gewond werd, JOODSCHE BLADEN BEDREIGD. In de gisteren gehouden zitting van de Na- tionale Vergadering deed de eerst enkele da- gen geleden gekozen afgevaardigde Tibor Lckhardt, die als perschef van het depaxte- ment van den minister-president, bij; den ver- koop van rotatiepapier aan de couranten waarbij; i ij die bladen, die naar zijn opvat- ting den staat door hun inhoud schade de- den, veel hooger prijzen betalen liet, dan an- dere couranten grooten invloed uitoefende, het voorstel, de „voor de vernietiging van het land in de eerste plaats verantwoordelijke or- ganen" „Vilag", „Az Est". „Pesti Ndplo" en „Magyarorszag" onverwijld en definitief' het verder-verschijnen te verbieden. Zeer binnenkort zal de Nationale Vergade ring, die in deze souverein is, over dit voor stel beslissen. Eckhardt belroort tot de regee- ringscenheidspartij en is een man van grooten invloed. De vier genoemde organen zijn zeer be- langrijke Joodsch-radicale bladen. BEIEREN EN HET DUITSCHE RIJK. Gemeld wordt, dat de Beiersche regeering niet v66r bet einde dezer week zal antwoor- den op den brief van den rijkspresident. DE SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA. Harding heeft de verzekeringen gekregen van de spoorwegdirecties en van; Jewell, de leider van hot epoorwcgpersoneel, dat op de afzonderlijke conferenties der leiders van bei- de partijen, welke heden zullen worden ge houden, de presidentieele voorstellen voldoen- de bevredigend zullen worden gevonden, om oen einde te maken aan de staking. DREIGBRIEVEN. In de jeugdgroep van de Duitsch-nationale volkspartij te Wiesbaden had een jeugdig re- denaar onlaugs de moordenaars Van Rathe- nau verheerlijkt Om deze reden hebben de bezettingsautoritciten voor het eerst gebruik gemaakt van de haar door de Rijnland-com- iiuissie verleende bevoegdlieid en verdere ver- gaderiugen van deze groep verboden. Gcmo- Bveerd werd dit verbod o. a. daarmee, dat vertegenwoordigers der Fransche bezettings autoritciten dreigbrieven van de verheerlij- kers van Rathenau's moordenaars hadden ont vangen en dat de veiligheid der bezettingsau- toriteiten dus groot gevaar loopt. De bevoegde politie-autoriteiten hebben het belastend materiaal doorgezonden aan den Oberpresident en het staatsgerechtshof MODERNE VISCHVANGST. De nieuwste wetenschap die haar diensten aanbiedt aan de vischvangst is de biologis-che oceanografie. Haar doel is de verhuizingen der visschen vooruit te kunnen voorspcilen door de temperatuur. de doorzichtigheid, de dichtheid, het zoutgehalte en de diepte van de gebieden waarin zij graag leven, te onder- zoeken, verder de richting en snelheid der winden die de bovenstroomen regeten, waar- door het plankton, het voedscl der visschen, wordt aarigevoerd. Door deze ondcrzoekin- gen meent men de opbrengst van de visch vangst te kunnen vermeerderen, en de kans op succes zoo groot mogelijik te maken. Een belangrijk huplmidael bij de tegen- woordige vischvangst is wij schreven er onlangs over de draadlooze telegrafie. Hierdoor kan men een schip, dat een vjsschen- school vindt, de andere vrsschers waarschu- wen. In Augustus 1921, zoo herinnert de „In- transigeant", stootte een trawler uit Boulogne op een belangrijke school makreelenmet be- hulp van de draadlooze telegrafie konden de andere schepen worden gewaarschuwd. Dien dag haalden verscheiden schepen 25 ton viseh. In 1911 deed de draadlooze telegrafie haar intrede op de trawlers van Arcachon. Einde 1918 waren 30 trawlers van draadlooze tele grafie voorzien, in December 1920 reeds 200. Verder kunnen voor de vischvangst zoowel de bestuurbare ballon als de vliegmachine van groot nut zijn. Door de snelheid van; deze machines kan men groote uitgestrektheden in een minimum van tijd onderzoeken en de schepen per draadlooze telegrafie waarschu- wen Vooral voor de sardinenvangst, een visch die1 aan de oppervlakte zwemtt, en die een snelheid van 80 K.M. per 24 uur kan be- raken, is een waarneming vanuit een lucht- ballon of vliegmachine van groot belang. De Amerikanen hebben het opsporen van vischscholen door vliegmachines reeds in practiik gebracht, en eenige fabrieken van ge- conserveerde visch bezitten zelf haar eigen machine die de vloot vooruitgaat en inlichtin- gen geeft. Het ideaal station voor vischvangst zou een haven zijn met een draadloos station1 aan de kust en met een vliegmachine als „oog" van den visscher. DE AANSLAG OP-MAX HARDEN. E>e zoogenaamde student Werner Flesch, die indertijd werd gearresteerd, omdat hij on- middellijk na het bekend worden- van den moord op Rathenau aan Helfferich een bloem- ruiker met zwart-wit-roode linten aanbood, doch later weer werd vrijgelaten, is Zaterdag opnieuw in hechtenis genomen, en wel we- gens deelneming aan den aanslag op Max Harden. DE COMPENSATIE-BETALINGEN DOOR DUITSCHLAND. Gistermorgen heeft wed-erom een beepre- king met de leiders der ressorts in de Duit- sche rijkskanselarij plaats gehad, waarbij men zich opnieuw met de Fransche nota van antwoord in zake de betalingen der compen- satie bezig hield. In aansluiting bij deze besprekingen had een kabinetsraad plaats, waarin het ontwerp der Duitsche nota aan de overige leden van het Kabinet werd medegedeeld. Het Kabinet keurde het aan de Fransche regeering te zen- den schrijven goed, dat, gelijk niet anders te vei-wachten was, in afwijzenden zin zal zijn vervat. Naar het Hbld. vemeemt, zal de Rijksregee- ring in haar antwoord opnieuw verklaren, dat zij aan haar aanbod van 10 millioen gou- den mark vasthoudt. Buiten de Fransche re geering heeft tot dusver nog slechts de Belgi sche op het Duitsche verzoek tot een morato rium geantwoord. Het Belgische antwoord luidt als volgt: „De Belgische regeering ^al zich over het voorstel betreffende de te betalen schadever- goeding, alsmede over het verzoek tot een moratorium nader uitlaten. Zij brengt thans reeds haar wil tot uiting de schaaevergoe- dingsbetalingcn overee- komstig de verdragen ic zien verricijten en he*. voonecM bo-ven allc overige betalingen van het Duitsche rijk te gc- nieten." In den gistermiddag gehouden- mihister- raad is het antwoord der Duitsclie regeering aan dfe Fransche opgesteld, Het zou nog gis- teravond naar Parijs worden gezonden en he den door den Duitschen bezant aldaar wor den overhandigd. 4 D'E ZIEKTE VAN LENIN. Volgens ecu telegram uit Helsingfors wordt uit betrouwbare Russische bron medegedeeld, dat de ziekte van Lenin door aderverkalking ontstond, die door ovennatige inspanning eene bloeduitstorting in de hersencn teweeg bracht. Aan de Duitsche arisen is het gclukt, den patient de spraak weer te geVen1. Nia zes wek-en kreeg Lenin echter een nieuwen aanval van beroerte, die veel ernstiger was dan de eerste en eene verlamming van de beenen en de spraak tengevolge had. De toestandi is nog steeds zeer ernstig, en er wordt niet meer op gerekend, dat Lenin ooit weder de leidi-ng der politieke zaken op zich, zal nemen. DE IERSCHE KWESTIE. De aanval op Kilmallock is nog niet begon- nen. Een gevecht wordt gemeld uit Midden- Tipp-erary, waaruit blij-kt, dat de nationale troepen een aanval doen op de cen-trale posl- tie der rebellen. Zoodoende is het mogelijk, dat zich een offensief ontwikkelt aan beide flanken en in het centrum, terwijl- de rebellen ook in hot zuiden zijn- omsingeld. Do nationale troepen hebben gisteravond in West Meath bij verrassing 50 rebellen ge- vangen genomen, waaronder velen, die on langs uit de gevangenis van Dundalk ziin ont- snapt. Ook werden wapenen en munitie buit gemaakt. EEN ERNSTIGE ON-TPLOFFING. Te Ciudad Real (Span-je) is een dynamiet- patroon ontploft in een magazijn, welks eige- naar deel uitmaakt van een groep van Sp-aan- sche dynami-etvervaardigers. Er ontstond brand. Reeds zijn zeven dooden en1 twin-tig ge wonden gevonden. EEN LEEiUWE NJA'CHT DIE NIET DOO'RGIiNG. Naar de Matin" uit Cherbourg verneemt, heeft zich op het station van Bricq-uehec in het departement Manche een scene afge- speeld, die levendig herinnert aan sommige tooneelen uit „Tartarin de Tarascon". Een beestenwagen, waarin1 leeuwen waren opge- e'loten ikreeg bij. het r-anigeeren zulk een schok, dat de wtagenJ bijna verbrijzeld werd. Plot- seling kwamen door een gapende scheur in den wagon een jpaar leeuwenkoppea te voor- schijn. Een1 panische sohrik maakte zich van het stationpersoneel meester; eenige dorpe- ilingen kwamen met geweren opdagen; -een veMwnchter, mat een; revolver in de hand, osteerde zidt rtoor de kooi, en men was op et ergste voorhereid. IDe leeuwen dacliten er -anders over; zij bleven kalm waar zij waren em toeni de tem- mer kwam1 toesnellen, met een nieuwe kooi, werdieni zijn ibevelen Stipt opgevolgd-. B'-E'Gi'RAVEN IN DE STEE NKOOiL. Twee mijnwerkers waren Woensdag in een schacht, in't graafschap Glamorgan in Wales afgedaald en hadden nauwelijka hun arbeid aangevangen, toen het houten stut- dak boven hen bezweek en omstreeks 200 ton steenkool en puin op hen neerviel. Geiuk- k"g waren ze betrekkelij-k goed1 beschut door mijnhout en alleen daaraan is het to danken, dat ze er het leven afbrachten. Ze zatetn vast in de kolein; en konden han- dem inoch voeten bewegen. De eene mijhwer- ker zat tot zijn1 schouders in de zware massa, van den -amder was nog alleen het gelaat zichtbaar. Onmiddellijk t-oog een reading- exp-editie aan het werk. Hiaar taak was uiterst gevaarlijk, om^at nog -aMjd stukken van het dak naar beneden kwamen1. Een1 der redders werd) zelf gedeeltelijk door de neerstortende brokken bedolven en1 vrij emstig aan het boofd gewond. Nadat men tien uur lang aan het zwoe- gen was geweest, slaagde men er in, de beide mannen uit hun netelige positie te redden. Zoodra de expeditie hen had bereikt, werden de slachtoffers zoo igoedi mogel-iik gevoed met thee, brandewijn en rundvleesch. Niettemin waren' ze na hum bevrijding volkomen uitge- put. EEN VECFITLUSTIG KAMERLID. Tegen het socialistischc Kamerlid Hubin is, naar de „Libre Belgique" meldt, proces-ver- baaj opgemaakt, omdat hij in den treiiv een reiziger, die zich afkeurend over Vaudervel- de's pacifistische politiek had1 uitgelaten, te lijf was gegaan. De heer Hubin heeft indertijd nog al eens h doen spreken door zijn hefrlge aan- ip Nederland. Den laatsten tijd onder- scheidt hij zicfj echter door zijn niet minder heftig optredeh tegen de nationalisten. DE MIJNWERKERSSTAKING IN AMERIKA. De regeering heeft den scheepvaartmaat- schappijen verzocht om de schepen alleen bunkerkolen te laten innemen tot de volgendc haven. Na I Augustus zullen alle vreetnde schepen voor „round trips" (d.w.z. reizen naar Amerika en teru-g) slechts in het buiten- land' mogen bunkereu. Dc Shipping Board heeft order gegeven 35 van zijn te New-York ligg; ude schepen voor het kolenvervoer tusschen Engeland en de Vereenigde Staten in gebruik to nemen. DE EVOLUTIE VAN HET NEGERRAS. iNaar aanleiding van het b-ezpek van ne- ger-„vor»ten" aan Parijs, wijzeni de bladen op bet verschil in de posiitie van het neger- ras, zooals die thans rs eni zooals die bO1 ja- ren1 gelcdeni was, v66r deni Is ten Janua'i 1863 da vrij held aan de Amerikaansclie sla- veni werd geschonkeni. INaar men weet goM-eni zij voordien' ook wettelijk als weinig meer dan als een soort huisdicren. Twee wettelijke bepalingcn uit dien tijld, uit Louisiana em Noord-Carolina, demonstreeren de ons omgeloofdijk voorko- rnenide ruwheid dezer opvattingen: Icd'er die zal trachitem aan eenl neger een vrij-c of een; slaaf, spell-en, leaen of schrijven te leereni", zegt de bepaling uit Louisiana. „zal veroordeeld worden tot gevangenisstraf van op zijn mlnst een maand enl ten! hoogste twaa]f maanden." „Denl slaven te Teereni lezen- enl schrijven leidt er toe weersparmiglieid en rebel-lie bij; de -negers aan te -kweeken," zegt de wet van Noord-Carolina. „Als dus i-emand aan een slaaf eeni bijbel, krant of boek geeft of ver- koopt, zal hij) met een boete van 200 dollar worden g-estraft zoo hij een blanke is, zoo hij een neger is met 39 zwecpslagen op den naakten rug". ;N;a dergelijfce bepalingem is het interessant om te zi-eh wat twaalf- millioen kleurlingen in -een halve eeuw van vrijheid hebben be reikt: een tot-aal vermogen van 600. millioen dollar, 35.000 kerkem, 38 universiteiten, 200 colleges of sch-olen die zij- alleen besturen, 60 weeshuizen eni hofjes, 30' ziekemhuizen; 500 fplaatsen. Alleen aan de Universiteit Howard behaaldert meer dan 2000 neger- studenten een graad, waarvan 200 predikan- ten, 700 geneesheeren-, 200 advocaten, etc. In- 1859 kon negentienlde deel der negers lezen) noch schrijven; nu verstaat bijna twee derde deel deze kunst. Bovendi-en zijn zij in 't bezit van 200 kranten, periodieken, tijd- schriften en geill'ustreerde bladen. Over de negerbevolk-ing van Haiti, die sinds 1805 vrijl is, kan het volgenide Worden meegedeeld: IDeze bevolking, die zich' in verloop van een eeuw meer dan verd-ubbeld heeft en op 'n gronidgebied van 28.250 vi-erk. K.M. w-oont, teft 214-millioen zielen. De invo-er be- droeg in 1019 20 millioen dollar, uitgevoerd werdert 40 millioen pond koffie, 70 mill. p. campeche-hout, katoen 8 mill., suiker 9, ca cao 6, ricinus 4, etc. etc. Bij- de twee of drie lagere scholen die in 1804 bestonden, zijn meer dan 1000 hoogere en1 -middelbare scholen, vaksehoLen) en lagere sch-olen gekomen, waar het onderwijs in *t Fransch, de officieele en litteraire taal, aan ongeveer 100.000 studenten en leerlingen wordt gegeven. Deze bevolking kan zich1 be- roemen o-p een kring bek-end-e dichters en schrijvers, bekwame advocateni en genees heeren, vaardige ingenieurs en axchitecten, musici en beeldhouwers. OB GEVOLGEN VAN BEIN LEUGiEN- ACH1TIGE lADVERTENiriE. Het „Berliinei- Tageblatfc" maakt gewag van een eigenaardig geval van' valschheid ra ge- schrifte en lasxer, d'at zich heeft afgespeeld voor de rechthank te Gera. Eenige weken ge leden verecheen in een plaatseHjk Wad1 al daar een advertentie, waarin de ver loving werd medegedeeld) van zekeren heer F. met mejuffouw D. iDe advertentie deed1 nog al wat stof opwaaiem, daar F. getrouwd en vadcr van) verscheid'ene kinderen was. F. took zich de zaak zoo -aan, dat hij- zelfmoord pleegde. Steller van de advertentie Week geweest te zijn een in-womer van Gera, die jafoersch was op F., omdat ju-ffrouw D., voor wie deze zich zeer interesseerde, regelmatig bij F. aan huis kwam. 'Die maijVerige 'Gera-er had nu d-e an- nonce geplaatst om juffrouw D. aan den spotlust aer bevolking prijs te geven. Het juiste over deze zaak kwam de rechtbank echter niet te weten, doordien F. reeds d-ood was. IDe lasteraar werd tot vier maanden gevan genisstraf veroordeeld. KORTE BERICFITEN. Poincato heeft op hoogte 285 tn Argon- ne, gelegen nabij de puinhoopen van Vau- uois, een monument onthuld, opgericbt door Je bemoeiingen van een Fransdirltaliaanscli- Amerikaansch comito ter lierinn-ering aan de Argonne-veldslagen van 1914 tot 1918. Hij herinnerde aan de 150000 daar gesaeuvelde Franschen en aan de vele oorlogsverwoestin- gen en,wees er op, dat Duitschland de berok- kende schade zal moeten betalen. De poging van Amundsen om dit jaar over de Noordpool te vliegen, is volgens cen bericht van zijn schip „Maud" onmogclijk ge- bleken en zal nu het volgend jaar herhaald worden. Bij de beklimming van de Jungfrau riju drie person mi uit Bern, o. w. cen dame, naar beneden gestort, naar een B. T. A.- be richt meldt. Een kolonne is uitgetrokken om de Hjlcen to zoekon. De Vereeniging van Dnilsche kapiieins en officieren der koopvaardijvloot besloot (le uitspraafc van het rijksmlnisterie van erbeld in zake bijlegging der machinistenstaking te Hamburg te aanvaarden. In Brfix (Tsjccho-SlowaWje) ovmveegt men de installing van een entoeegeld van kerk- gangers. - -■ Volgens berlchten uit Mofl -ou ziirt te Petrograd alle papieifabrieken gesloten wn- gens ondeugdcl-ijk beheer De Sovjet-autori- toiten ontslot gen alle dirccteuren van de pa- piertmst to Petrograd. Het b-pstuur van het 'Belgische valover- bond heeft bij de Sovjet-rcgeering en bij haar vertegenwoordiger te Parijs. Skobclef, telegra- fisch geprotesteerd tegen de vervolging der sociaal-revolutionnairen. - Het .eerste proces voor het staatsge rechtshof to Leipzig ter beschermimg der Duit sche republiek zal 10 Augustus beginncn Naar de „Times" vemeemt, is het' von- nis der rcvolutionnaire rechtb-ank te Petro grad waarbij de metropoliet Benjamin en andere kerkdignitarissen ter dood waren ver oordeeld, gecasseerd en is last gegeven1 tot het instellen van een nleuw onderzock. loffe is j 1. Donderdag van Moskou naar Peking vertrokk^n De Soviet-rpgeering deelt officieel mede, dat hem een buiiengewone vol- macht werd verleend voor onderliandelingen met Japan. Volgens het Hamburgsche „Acht Uhr Abendblatt" zijn In het in de haven van Ham burg liggcnd Tsjecho-Slowakisch schip „Le- gie" ratten gevonden. waarvan men vcr- *noedt dat zij pestbacillen bij zich dragen. Het schip is in quarantaine gesteld. De be- manning m'ag het sdhip niet verlaten. Binnenland. DE RIJKSGEBOUWEN. H In „St.-lGt." no. 147 is opgenomen een door alle ministers gecontrasigneerd K. B., ihou- 1 dende oentralisatie van den dienst der Rijks- gebouwen. Daarna is bepaald, dat met wijzi- ging der desbetoefefnde voorschriften, in- igaande heden (1 Aug.) aan den Minister van Financien wordt opged'ragena. de zorg van de Rijksgebouwen hier te lande, m-et dien verstande, dat deze opdracht slechts betref-t de bemoeienissen inzake aankoop, huur, stichting, verbouwing, onderhoud of eerste inrichting; b. de zorg voor de mtvoering der K. B. van 3 Jan. 1878, no. 13, 28 Dec. 188-0, no. 27, 21 Mei 1910 (St.W. no. 137) en 16 April 1920 (St.bl. no. 189). Van het hepaald'e onder letter a, worden uitgezonderd de gebouwen, die rechtstreeks deel uitmaken van de landsverdediging, of be- stemd zijn voor technische doeleinden en dOor hun inrichting slechts ails zoodanig kunnen inrichting slechts als zoodanig kunnen dienen alsmede die, welke een geheel1 vonnen met Rijksgebouwen of Rijkswei-ken, waarvan de zorg aan het ho-ofd van een ander Departe ment blijft opgedragen. DE GRONDiWETSHERZIENING. De Telegr. schrijft: 'De Statenl-Genieraal motet nu de Grond- ALIMAAISCIIGOUIANT

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1