De Langs en de Moraaz Safe-Loketten BEZICHTIGINO- MUSEUM. Het stcdclijk museum k voortaan tegen de daarvoor vastgestelde vergoeding van 0.25 per persoon ook op de Zondagen, vallende tusschen 15 Juli en 1 September des nam. van 14 uur voor het publiek geopend. Alkmaar, 28 Juli 1922. BEKENDMAKINO. CERTIFICATEN VAN OORSPRONG. Krachtens art. 14 der Wet op de Kamiers van Koophandel en Fabrieken (Stbl. No 152 van 1920) zijn die Kamers bevoegd tot het af- geven van certificaten van oorsprong. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel acht het in verbandi met de omstan- digheid dat die afgifte in sommige gevallen ook nog geschiedt door de Burgemeesters, ge- wenscht dat ter zake van de afgifte eenheid worde bevorderd en dat de verstrekking niet langer door verschillende autoriteiten ge- schiede. Ik breng mitsdien langa dezen weg ter ken- nis van belanghebbenden, dat zij zich ter be- koming van bovenbedoelde certificaten voor taan uitsluitend zullen hebben te wenden tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken te de- zer stede, wier kantoor gevestigd is aan de NIEUWESLOOT alhier. De Burgemeester van Alkmaar, W. C. WENDELAAR. KF.NNISOEVINO. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuirr te ALKM AAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 'Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis van de ingezetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der rij'ks directe belastingen binnen deze ge meente ter invordering is overgegeven1: het kohler der Personeele betasiing Nq. 4, voor het dlenstjaar 1922 uitvocrbaar verklaard' door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 27 Juli 1922, dat icder verplicbt is zijn aanslag op den bij de Wet bepaaldeni voet te voldoen en dat bed err ingaat de termijn van drie ma an den binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen word en ingediend. Alkmaar, den) 31 Juli 1922. De Burgemeester van Alkmaar, W. C. WENDELAAR. GEVONDEN VOORWF.RPEN. Te bevragen op elken werkdag, van 9 tot 1 uur, aan het bureau van politie. Zich te ver- voegen bij den wachtcommandant. Twee broches; een hamer; twee jongens- jasscn; eenige sleutels; een medaillc; twee annbanden; een rammelaar; ecu naalden- of speldenkoker; een portefeuille; een school- tascheen vulpendrie portemonnaies met in- houd; een gummibal; een reticule; een dames- taschje met inhoud; een knipmesje en' een bril in dtui. Alkmaar, 1 Augustus 1922. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. wetsherziening in tweede lezing behandelen De anti-revolutionniaireni hebben van den aanvang af bezwaar gehad tegen de verhoo- ging van d;e schadoloosstellmg voor de ledeni_ van de Tweede.Kamer tot 5000 per jaar. Hun amenidement, om te dien opzichte die Grondwei) onveranderd te bandhaven, werd echter verworpen, ofschoon er ook in de krin- geni der christelijk-historischcn wel wat voor wcrd gevoeld. Toem de Eerste Kamer de wiizigingeni van het derde 'hoofdstuk der Grondwet had ver worpen, in hoofdzaaik om redcnen buiteni de verhooging van de schadeloosstelling der Kamerleden om, en de regeering met nieuwe voorstelleni bij de Tweede Kamer kwarn, is daar het gewijzigde derde hoofdstuk onaam- nemelijk verklaard door de anti-revolution- nairem en eenige andere leden van rechts, alsmede door die vrijtz.-democraten, de com- munisten en den heer Kolthck. Men verwachit nu in parlementaire krln- gen dat Hoofdstuk III wederom gevaar zal loopen;. Onder den algemeenen drang naar bezuiniging die zich1 reeds ait in voorstelleni tot verslcchtering van die Lager Gnderwijs- wet, en die, naar van verschillende zijdenl wordt vcrnomen ook zal leldienl let voorstel len om de ambten a arssnl arissem te verlagen, vinden ital van Kamerleden vooral in anfi-revoultionnaire en chr istelijk-his t orische kringem het onverantwQordelljk, dat de Kamerleden hun cigem Inkomen met 401 per wteek gaan vernoogen. Ala nu, zij het dan ook om andere redenien, de vrlj'Z.-dem. en coinmiinis'teiii do Oppositle tegen Hoofdstuk III koraen versterKen, zooals dat bij vorige slemmingen .Is gebeurd, dan is hiet tamelijk zeker, dat er geem meerderhieid van 2/3 voor genoemd hoofdstuk is te vinden. Vandaar dat er rekening wordt gehouden mot do verwer- ping. BEZUTMO'ENI Onder don titel „Belaclielijke verspilling" Hclvrijft ,,'Hbt Volk": In het begin van een nieuw zittlngsjaar der Statcn-Generaal ontvangea de abonnces van de „witte stukken", d.i. van die welver- zorgde uitgave tier Kamcrstukkcn die ook de Kamerleden ontvangen, een dik pak papie- ren omslagen, ten belioeve van die wetsont- werpen, die nog niet zijn afgehandeld en dus van de eene zitting naar de andere overgaan. Die omslage dragen dan als opschrift de cijL fers van het nieuwe zittingsjaar, het volgor- denummcr dat het betrokkea ontwerp in het nieuwe jaar dragen zal1 en een verwijzing naar de nummers die het In het vorige jaar of de vorige jaren droeg. Die omslagen doet me dan 0m1 de overgebleven wetsontwerpen en men kan-ze zoo gemakkelijk bewaren en terugvinden. Een handige en practische maatregel dus. Maar nu! Bij wiize van hooge uitzondo ring zijn ditmaal de nieuwe Kamers reeds 25 Juli weer bijleen'gekomen ter behandeling van de grondwetsherziening. Het wettelijke begin van het zittingsjaar is de derde Dins- dag van September. De thans geopende zit ting der Kamer duurt slechts tot den Zater- dag voor den 3en Dinsdag waarop het zit tingsjaar 19221923 aanvangt. Het zit- tings-„jaar" van 25 Juili to t 16 September dient uitsluitend voor de behandeling der grondwetsherziening. Andere wetsontwerpen zullen in dien' tijd niet behandeld warden. Desniettemin otvangen thans de abonnees op de ,,witte stukke" het gebruikeldjke pak omslagen voor het nieuwe zitingsjaar. Zij droegen de vennelding: fitting 1922". Na Vraagt uwen Winkolier naar Pickles, Jams en Conseryen. V 19 September zullen ziji wederom moeten opgevolgd door nieuwe omslagen voor de zit ting 1922-28. De omslagen voor dte ziitting 1922 zullen zonder eenig practisch nut zijn om de overgebleven wetsontwerpen uit de zit ting 1921<1922 gelegd worden, want in de aehtweeksche fitting 1922" zal geen dier wetsontwerpen behandeld worden. Met an dere woordendit is zuiver nntteloos wegge- smeten geld. En het beteejeent nog al iets. Het zijn 188 omslagen die elk abonne ontving. En niet al- leen de abonnees ontvingen, maar ook gratis alle leden van Eerste- en Tweede Kamer, alle departementen, enz. Wij1 schabte dat een 250 stuks van elk dier 188 volmaakt nuittelooze omslagen gedruikt zijn. DUk zoo'n palkje vemiorst papier weegt 2.7 K. G. Wiji hebben een deslkundige gevraagd om de kosten van deze belacheliike verspilling te berekenen. Bij: zuinige becijfering kwarn hi] tot 900 gulden. Dit was du® de eerste regeeringsdaad in het nieuwe tijdperk der verwoede bezuiniging. Het 'is een merkwaard'ig staaltje van bu- reaucratische epilzuchit. KONINGIN-MOEDE R. Ter gelegenheid van den verjaardag der Koniingin-Moedef, die gisteren naar Het Loo is vertrokken en bij, de Koninklijfee fami'ie haar verjaardag zal doorbrengen, zal van gemeentewege 't Lange Voorhout te 'sGra- venhage op de gebruikelijke «wijze versierd worden' met vlaggen aan de boornen, terwljl daar ter plaatse des namiddags een1 muziek- uitvoering zal gegeven worden. Te 1 uur arnveerde gisteren de Koningin- Moeder op het station Apeldoorn. Zij werd verwelkomd door de Koningin, den Prins en de Prinses, met gevolg. Ook de burgemeester was aanwezig. Onder groote belangstelling van1 het publiek, waaronder veel vreemdelin- gen, word per auitb naar Het Loo geroden. KATHOLIEKE KAMERFRACTIE. In het bestuur der R.-K. Kamerfractie is in de plants van den heer Arts gekozen de heer C. J. Kuiper. („Tijd"). NIEDER L AND9CHE ORlGANISTEN- VEIR'EEN'IGING. Te Utrecht werd 26 dezer de 33®te j a ar il jksche algemeene vergadering der N. O, V. gehouden, onder voorzitterscnap van deni heer Willem de Vries, uit Nijmegen. De notulen der vorige jaarvergadering en het jaarverslag, werdeni goedgokeurd. Eveneens werd de penningmeester voor zijn financieel bebecr gediechargeerd. De hmeereni J. F. Rootlieb en Oil. Koop, beide van Amsterdam, werden herkozen res- pectievelijik als le secretaris en 2e penning meester. De heer J. H. Besselaar Jr., Rotterdam, deed verslag van het omvangrijke werk der propaganda- en sal'aris-commissie^ door wier txemiddeling weder verschillende roganisten' bun honorariuim' zagen verhoogd. De vereeniging vermeeerderde dit Jaar met 49 leden en telt alzoo thans 475. Een stijgende deelname aan de muzikaal- kerkelij.ke examens, viel opnieuw te constatee- rem Tot mede-redacteur van het maandblad „Het Orgel" werd naast de hoofdredactie aangewezen de heer J. F. Rootlieb, van Am sterdam. Ten gerieve van hem, die zich1 aan eeni der orgel-examens, uitgaande van de vereeniging wenschen^te onderwerpen', zal vanwege het secretariaat eene brochure binnenkort ver- sohijnen: „Wat iedere organist moet weten van z'n Instrument". De Iceftijdsgrens der candidaten werd op 16 jaar bepaald. Aangenomeni werd het be- stuurs-voorstel aan de ledem der vereeniging eenige reductie te verleenen in de examen- kosten. Na Zeeland, Zuid-Holland eni Utrecht, zal thans begbnnen worden een onderoek in te stellen naar de boorwaardeni waarop in de provincie Nioord-Holl'and de onderschei- dene organisten hunne functies uitoefemen. Als plaats voor de volgenide jaarver- gadering werd Oouda gekozen. HET PROCESS TEGEN DE SOCIAAL- R EVOLUTIONN AI REN. Naar „Het Volk" meldt, is het volgende telegram n a mens1 het Partijbcstuur der S.D. A.P. verzioadiea: TROTZKI, Mos'kou. Z al Is Tribune" veir klaar t doodstraf tegien Sociiial-Revolutionnairen niet wenschclijk'. VLIEOEN. WERKHIOVEN. LIJK OP'OEI IA ALD. Werklieden op kolenschuiten,, welke in den Amstol tcgenover het gebouw Cani te An> sterdam liggen, haalden: gistermorgen, toen ziji naar te water geraakt gereedschap visch- tcn, het lijk van eeni man op, dat vermoede- lijk reeds eeniigeni tijd in bet water gelegem had. Zij gaven kennis aan de politie, die het lijk naar een der gasthuizen liet vervoeren. BEDRIJFSRAAD DRUKKERSBEDRIJF. Het „Centrum" deelt mede, dat de R. K. Vereeniging van Nederlandsche Drukkers- patroons uit den Bedrijfsraad is getreden. DE GEIWIJZIGDE LE'ERiPLIOHTWIET. Te Leerdam heeft de geheele commissie tot wering van schoolVerzuim, die zich niet kan vereenigen met de nieuwe werkwijze hiaar door '"de gewijzigde Leerplichtwet opgelegd, en bloc ontslag geniomen. LANGER ARB EI DSD AG. Bij informatie te bevoegder plaatse is het „U. D." gebleken, dat het bericbt van de „U. C-." inzake uitbreiding van den werktijd van het treinpersoneel absoluut on'juist is. Ten bureele der Spoorwegen, afdeeling 'trein- dienst, was van een zoodanige beslis^ing der directie hoegenaamd niets bekend. OP ZIJN VROUW' GESOHOTEN. Twee politie-agenten te Amsterdam hebben een nachtwaker aangehouden wegens poging tot doodslag. De man had zijn revolver ge- bruikt om er mede op zijn vrouw te schieten. Hiji had haar echter niet geraakt. BRANDEN. Dinsdagavond omstreeks half zeven is een zware uitslaande brand uitgebroken in het perceel Heerenstraat 47 te Rijswijik; eeni winkelhuis met bovenwoning. De bewoners waren naar Den Haag ter kerke. Het vuur werd door de te hulp geroepen Haagsche brandweer met drie stralen op den, mo'tor aangetast. Het hui^i bandde vrijwel geheel uit, doch de omliggende panden konden wor den behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Zondagmidd'ag ontstond door onbekende oorzaak een zware binnenbrand op den zol- der van een pakhuis in de Spilsteeg te Lei den. Het pakhuis, waar partijen ruwe tabak waren geborgen, is geheel uitgebrand. De eigenaar van de tabak J. van Leeuwen was eenigen tijd te vor en nog in het pakhuis ge- weest en had toen niets gemerkt. Hiji ver- moedde dat de brand door broeien van de tabak was ontstaan. Verzekering dekt de schade. OP KATFENiBURG. Zondagnacht tusschen een' en twee uur is het in de Kleine Kattenburgerstraat bij hiet Maxiniersplein te Amsterdam eenigszins ru- moerig geweest, tengevolge van de wederop- laaiing vani een oude veetc, die reeds uit de dagenl van die groote havenstaking in 1920 dateerde, aldus het Hbl. Een paar sta'kers hadden toen een ruit verniield enl zij1 verdach- ten eeni collega er van hen aan de politie te hebben' verraden. Zondagavond nu'was in een cafe biji het M'ariniersplein nogal stevig gedronken en onder den invloed van den alcohol kwarn de gesmioorde wi rok wieer tot uiting. Het begon met twistgesprekken, welike niet alleen de vernielde ruit betroffen, maar ook een kin- derwagentje, waarvan een wiel zou zij stuk gemaakt. En daar nu kleine oorzaken groote gevol- gen kunnen hebben, kwarn' het weldra tot een vechtpartij', waarbij de man, tegen wieni de wrok werd gekocsterd, bewusteloos werd ge- slageni. De politie was spoedig ter plaatse, ^ftaar zij stuitte nogal op tegenstand, zoodat van de revolvers werd georuik gemaakt. Niieman is echter getroffen. Het gelukte een drietal aanvallers te arrestceren. De mishan- delde werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Gevaaxlijk bleek zijn toestand niet te zijn. NEDEiRL. ONDERWI JZERiSOENOOT- SCHAiP. Heden werd in eeni der zalenj van „Artis" aangevangen de al'gomelene vergadering van het Nederl. Onderwijs enootschap, Een wcl- komstgroet werd uitgesproken: doro den' voor- zitter van de ontvangende afdeeling Am sterdam. Daarna hield de voorzitter van het Ge- nootschap, de heer 'H. J. Bon, eeni openfags- rede. DOODELIJK ONIGEILUK. Op het groote bouwwerk aan de Jozef Israelslaau te 's-Gravenhage is Zaterdag een oppcrman, die om te gaan schatten, van den steiger naar beneden wilde gaan, misge- stapt, gestrui'keld en met hoofd voorover ge vallen. In bewusteloozen toestand is hij zwaar gewond naar bet ziekenhuis gebracht, waar hij kort daarna zonder tot bewustzijin te zijn gekomen is overladen. DE RIJN-, SLEEP- EN SCHEEP- VAARTSTAKING. Uit Rotterdam wordt aan het Hbld. bo- rlchts Van de zijde der wcrkgever* verzoekt men ons crop te wijzen, dat do aanvrage om een conferenitie tusschai de workgevers. in het Rijn-, sleep- en achcepvaartoedrijf en de vertegenwoordigers van den Centralen bond, die Zaterdag geliouden' is onder presidium van den heer Pick, voorzitter van die Scheep- vaartvereemiging „Zuid", niet tot stand kwarn op initiatief der werkigevers, doch aange- vraagd was door de bestuurders van aen Centraleni bond. Dit is op de conferenitie ook uitdrukkelijk vastgelegd. Te Mfihlheim is, naar mien aan het blad verder mededeelde, eeni vergadering bijeenge- roepen door den „Verein. zur Wanrung der Rheinschiffahrt-lnteressen", waartoe alle werkgevers in het Rubrgebied waren uitge- noodigd, ook de directie der groote ertswer- ken en de Reedersvereeniiging in Mannheim. In die vergadering is besloten een commis sie te benoemen, welke aan het bestuur der Duitsche arbeiders-organisatie moet verzoe- ken om binnen drie dagen de sympathiesta- king met den Centralen bond op te heffen Mocht daaraan geenl gevolg worden gege ven, dan zullen de werkgevers de uitsluiting proolameeren. Hierdoor zouden alle transp^i tbedrijven, graan- en expeditiebedrijven, in het Rijnge- bied, getroffen worden. Het bestuur van den Algemeenen' Rijn- schippersbond heeft op zijn telegram aan den Minister van Buitehlandsche Zaken bericht ontvangen, dat dit telegram was doorgezon- den aan den Minister van Arbeid, tvien het in eerste instantie aanging. Gistermorgen' hebbeni besprekingen plaats tusschen den Centralen Bond en het Comite uit de kleine werkgevers in het sleepvaart- bedrij'f. Wat ook de uitslag van deze bespre kingen! moge zijn, de groote werkgevers heb ben besloten hun schepen niet door de boa- ten van deze kleine werkgevers te laten ver- sleepen. Gistermorgen hebben1 de particuliere ree- ders, voord'at ze confereerd'em met den Cen tralen Bond, gezameniijk vergaderd en be sloten den loop der staking af te wachtem en de leiding in handen te laten1 van de com missie tot regeling van loonen en arbeids- voorwaarden in het Rijn-, sleep- en scheep- va artbedrij f. De particulier e reeders do en dus geenierlei coneessies en houden zich aan het parool der groote werkgevers. DE STEIMIMIIINIG ONDiER 'T SPOOR- WIEIOPE RSOlNE EL. De Tig. had een onderhoud met de heeren Nathans en Moltmaker ox schrijft het vol gende: Alarmeerende gerudhten omtrent plannen van het spoorwegpersoineel noopten ons eens naar Utrecht te gaan ten- einde ons zeker- heidi te verschaffen omtrent den stand van zaken. Het spreekt van zelf dat wij geen voorkeur hebben voor een bepaalde organisatie van het spoorwegpersoneel, en zoo hebben wij ons dan ook uitsluitend laten leiden door de vraag, welke organisatie het grootste aantal spoorwegmanoen vertegenwoordigt, en kwa- men wij dus terecht bij de Nederlandsche Ver eeniging, die een twintigduizend leden heeft op een totaal van georganiseerden van onge- veer 46.000 (St. Raphael de R. K. organisa tie ongeveer 14.000, de Protest. Chr. organi satie ongeveer 4500, de Neutrale Bond onge veer 4000 en de B'. A. N. S. ongeveer 4000, alles ongerekend tramwegpersoneel.) Tan kantore van de Ned. Vereeniging had den wij een onderhoud, aanvankeiijk alleen met den secretaris, d'en heer Nathans, 'later kwarn ook de voorzitter de heer Moltmaker, die ons nog een en ander meedeelde. „Hk)e staan de zaken?" vroegen wijl aller- eerst. ,,De zaken staan zoo," anfwoordde de heer Nathans, dat er een geweldige ontstemming heerscht onder het spoorwegpersoneel. En 't merkwaardige is, dat die ontstemmiing nog veel grooter is onder de katholieken, onder de leden van St. Raphael, dan onder onze men- schen. Toen op den dag van de Kamerverkiezin- gen de mededeeling ilcwam van de loonsver- laglilng van het werkplaatspersoneel, waren onze menschen voorberekl, maar de leden van St. Raphael kregen een koude douche. Zij waren volkomen' verrast, en 't is^dan ook niet te verwonderen, dat zij op een vergadering als hier onlangs gehouden is van werkplaats personeel, aangesloten biji St. Raphael, zich uiterst recalcitrant toonden, dat in die ver gadering uitroepen werden gehoord als: „hongerrevo'lutie!" Wfij zelven waren dezer dagen in Brabant en daar vernamen wij dat in' het kleine en ab soluut katholieke plaatsje Blerik onder het personeel al is gesproken van 'n proteststa- king van twee uur. Nog een voorbeeld van de stemming, hier is een strooibiljet der afdee ling Tilburg van St. Raphael voor een verga dering op 26 Juli. Oat begint met de mededeeliing dat in lang geen vergadering is gehouden „wegens om- standigheden Dat wil zeggen dat men) zich had laten lijmen door de verzekering van het hoofdbestuur, dat de Regeering te vertrouwen was. Maar nu dat gebleken' is onjuist te zijn, omdat er loonsverlaging is gekomen, zij' 't dan voorloopig nog maar alleen voor't werk plaatspersoneel, nu komt er in tens verzet, nu gaat men vergaderingen houden; nu durft men de meest krasse uitspraken doen. IWij gaan waarlijk met te ver, aldus de heer Nlathans. Wij stellen ons niet scherp op het standpunt van de medezeggenschap, wij nemen aan dat bezuiniging op de salarissen zal toegepast worden 66k op de salarissen vanl de hoogere, van de eerst aanwezende ambtenaren. Maar wij) hebben rekening te houden met het lagere personeel. Sed'ert an- derhalf jaar heeft dit nu een loooregel'ing, welike redelijk, maar waarlijk miet hoog is. Van de loonen van dit lagere personeel kan niets af. Dat is het standpunt, waarop wij iets stellen. Wat wij' zullen doen als men daar tech aan gaat tornen, 't is nog niet te zeggen. 't Zal alles afhangen van onze macntspositie. Is die sterk genoeg, dan zulh len Wij' voor de uiterste middelen van tegen- weer niet staan. Maar laat de directie zich niet verbeeldeni dat loonsverlaging hezuini- ging beteekenit! Hbt is juist in den spoorweg- dienst zeer wel mogelljk veel, minder werk re presteeren zonder pliclitsverzaking. Er is trouwens bezuiniging met veel meer effect toe te passen. Noemen wiji alleen maar het kostelooze postvervoer. Werd! dat eens af- gcschaft, dan zou de rekening er al heel ai ders uitzian. I Doc dit alles zij, wij stellen ons op het stand pun I: dat de rekening niet sluitend ge maakt mag worden ten koste van het perso neel. En tegen pogingen daartoc zullen wij ons ten sterkste verzetten. Voorloopig wenden wij1 al onze kraditcn aan om onze gclcderen te versterkon, opdat wij steeds grootere zeker- heid verkrijgen ton aanzien van onze machts- positie. .Het is te betreuren dat in een tijd van reactic als de tegenwoorc ige, hot perso neel! nog is verdeeld over viif bonden. Wij doen alles om in dien toestand verbetering te brengeo'. Intusschen zou't wel eens kunnen biijken dat het in andere bonden georgani- seerde personeel onze zijde wenscht te kiezen. Alei'lei versdi'ijnselen, ook de aanwas van ons ledental, wijzen daarop. Op 13 Augustus zullen wiji een wapenschouw houden hier in Utrecht en wat de resultaten daarvan zullenl zijn Eir zijn verschillende middelen: een tijde- lijike protesits'taking, een durende staking, ilij- delijk verzet Wijl weten nog niet wat het worden zal. Mlaar ons zonder meer neerleggen bij een loonsverlaging doen wij niet. UITGESLOTEN VAN DE LEVERING Naar het Corr.-Bur. verneemt is uit een in- gesteld onderzoek geb'eken, dat een aanne- mer bij een levering aan het Rijk aan een ambtenaar, ide met de controle over die leve ring was belast, een gift heeft aangeboden De regeering wenscht zich ten sterkste tegen dergelijke praktijken te keeren en heeft bedoel- den aannemer voor goed van levering aan rijksinstellingen uitgesloten. MOTORONGELUKKEN. Zondagnacht reed een motorrijder, wonen- de Oranjestraait te Amsterdam, in de Zand- voortsche l'aan tegen een boom.. De schok was zoo hevig, dat de berijder bewusteloos tegen den grond werd gestagen en het voertuig on- bruikbaar werd. De gewonde werd naar het St. EH isabethsgasthuis gebracht. Gistermor gen was zijn toestand gunstig. Bij Merwehoeve te Doom kwam een motor rijder in botsing met een wielrijdster op het oogenblik dat de tram passeeren moest. De machinist remde direct, doch kon niet verhin- deren dat de motorrijder gegrepen werd, waarbij deze een emstige hoofdwonde opliep. Na verbonden te zijn werd de gewonde naar Utrecht vervoerd. Prorinciaal Nieuws O'PLEIDING TOT ONDEROFFICIER. De dienstplichtigen C. Rozendaal, uit de gemeente Wamienhuizen, J. Sachs, uit de ge- meente Blokker, en J. P. Kaag, uit de ge meente Hoom, zijn aangewezen bij- de Kader- opleiding voor Onderofficier van de Vierde Divisie, welke heden aanvangt. DE RAAD VAN) BEHEER EN DE NED. HERV. K'ERK. Te Broefc in W'aterland hadden ongeveer 100 leden van de Ned. Herv. Kerk eeni adres aan het kerkbestuur gezonden met verzoek geen gelden aan den Raad van Beheer af te dragen daar zij anders geen' omslag zouden betalen, Naar aanleiding van dit adres hebben kerkvoogden en notabelem besloteni d'en aan slag van den Raad van Beheer niet te vol doen. De Hen'ormde gemeente te Wons (Fr.) heeft besloten den aapslag van den Raad van Beheer niet te betalen. Tfllegraminen van hoden BRAND. EXLGO, 31 Juli. Hedenmacht omstreeks 2 uur brandde alhier af het galanterie- en meubelmagazijn van den heer Hs. Bron- gers. De eigenaar was sinds's avonds te- voren afwezig. Het geheele gebouw met inventiaris werd een prooi der viammen, daar aan blusschen-niet viel te denkeni. De oorzaak is onbekend. Gelukikig was er gen wind em bleef de brand tot die woning beperkt, anders waren de gevolgen met te overzien geweest, daar het pand midden in het dorp was gelegen. OVER'LEDEN. ;APELiDOORN, 31 Juli. De heer A. J. van Deventer, die Vrij.dagavond op den Deveniterweg te Apeldoorn door een auto werd aangereden, is aan de gevolgen) ovei- ledeni. Het slacbtoffer was 55 jaai. 1 IAAR GEVANGENTSSTRAF. 's-GRAVENHAGE, 1 Aug, De recht- bank veroordeelde de gewezen administra- teur van het Kon. Staldepartemenit te 's-Gravenhage, F. L., wegens verduistering van gelden in dienstbetrekking, overeenkom- stig den eisch, tot 1 jaar gevangenisstraf DE KONINGIN-MOEDER. 's-GRAVENHAGE, 1 Aug De Koningin- Moeder gaat de volgende week van het Loo naar Arolsen, om haar breeder te be- zoeken en keert voor den verjaardig van de Koningin op het Loo terug, met het jroor- nemen, daarna nog eenigen tijd naar het buitenland te gaan en tegen half October in de residentie terug te keeren. groote: HOTEL'B RAND. VALiKjENiBURG' 1 Aug. Hedennacht omstreeks 1 uur heeft hier een emstige brand' gewoed waarbij' twee hotels in de •asCh zijn gelegd. Hbt vroeger geexploiteer- de hotel ,,'De Leeuw van Vlaanderen" on het nieuwgebouwde hotel en cabaret „Ro- zenhof" brandden totaal uit. De ogeergas- terii vain1 het hotel ,,'Rozenhof" evenals de andere bewoiners moesten n nachtgewaadi het gebouw veriaten. De stoomspuit vani Maastricht verleende assistentie. DC brand is omteiaiia n het cabaret, ver- moedeliijk door onvoorzichitigheid. Voor het Cabaret beteekenit dit een groote sChade- post, daar het thans het drukst in-het sei- zoen is. Persoonlijke ongeluklcen' kwamen niet voor. GEEN NIEUW VERBOND TUSSCHEN FRANKRUK EN HET VATIKAAN. BERLIJN, 1 Aug. De congregatie van kardinalen voor de buitenlandsche politick van het Vatikaan heeft met algemeeneXtem- men besloten geen nieuw verbond aan te gaan tusschen Frankrijk en het Vatikaan. De Paus heeft zich de definitieve beslis- sing voorbehouden, HET ULTIMATUM VAN FRANKRIJK AFGFWF7FN. BERLIJN, 1 Aug. Dc-Duitsche ante woordnota aan de Franschc regeering is heden door den gezant Mayer te Parijs aan do Fransche regeering overnnndigd. Het ul timatum van Frankrijk wordt afgewezen. DE BF.TOOGING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. De deelname aan deze demonsiratieve ver gadering op 13 Augustus te Utrecht zal hoogstwaarschijnlijk zeer groot worden. In alle deelen van het land, tot in de verste uit- hoekem. maakt het personeel zich op om met de vrouwen aan de betooging deel te nemen. DE KAiBENlETS'CRISIS IN POLE'N GE- EINIDIGD. BIERILI JN, 31 Juli. Novak die doqr PilsoedSki diaartoe was aangewezen' heeft een nieuw kabinet gevormd. DIE NO'NIVLINDER. LEIPZIG. 31 Juli. In de bossohen aan de Tjsecho-SIowakijIsche grens heeft de nonvlindbr vreeselijke verwoeetiingen aan- gericht, zoodat thans van den Winteberg uit gezien, alle boschgebieden nog slechts eeni roodbruiin' uitzicht hebben. iNtu is de non ook reedS in verschillende boschgebieden van den Siaksisch Ober 'Lausitz en de laatste daigen voor Dresden opgetreden.. GEARRESTEE'RD. 'LUIBlECK, 31 Juli. 'De postdirecteur, die met medenemiinf van 4 millioen mark ge- vlucht was, is gearresteerd. Al het geld' werd bij hem gevonden. (DIE OO RlLOG SSCH1ULDEN. 'LOiND'EINl, 1 Aug. Dte Times" meldt, dat dte Bitsche regeering besloten heeft aan de regeeringen der geallieerden en de Ver- eenigde Staten een nota te zenden over de kwestie der intergeailieerde oorlogschulden. X

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2