DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 180 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922 WOENSDAG 2 AUGUSTUS Dit Hummer bestaat nit 2 bladen Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Prijs der gewone Advertentifn. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrnkkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. Directeur: G. H. KRAK. Telefoonnummer 3. Telefoonnr. Ruclyptio 3£L tioofdredactenr: Tj. N. ADEMA. Biiitenland ENGELSCHE NOTA AAN: DE GEALLI- EERDEN IN ZAKE DE SCHULDEN. Belangrijke ontwikkelingeni in de Britsche politiek word-em uiteemgezet in een'e nota, wel- ke :aan de geallieerde regeeringen is gezon- deni en waarin verklaard wordt, d'at de Britsche regeering zoo. vast is overtuigdi van d-e economische nadeelen, vvelke door den be- staanden staat van zaken aan de wereld worden berokkend, d'at Groot-'Britaneie be reid' zou zijn, af te zien van albe verdere rechten op Duitsche schadeloosstellhig en alle aanspraken op terugbetaling door de geallieerden, rnits dit aistand doen een deel zou vormen van een! algemeeni plan, waar- door dit groote probleem als een geheei kan worden; behandeld en eene bevredigende op- lossing vinden. „Eene algemeene regeling zou naar zijne meening van meer waarde zijn voor de menschheid, dan welke voordeeleni ook, die zouden kunnen voortvloeien nit de tneest succeswolle afdwinging van wettige verplichtingen." De nota, die J. Aug. is gedateerd, en geteo kend door graaf Ballfour als waame- m-emdl minister van Buitenlandsohe zaken, is gezondeni aan de regeeringenl van' Frankrijk, Italie, Servie, Rumenifi, Portugal en Grio kenliand. Ziji begin! met te verklaren, dat, ofschoon de Britsche regeering niet verlangend was, de kwestie der intergeUlieerde schulden op het huidige oogenihlik te berde te brengeni, die jongste gebeurtenissen haar in deze zaak weini'g keus hebben1 gelaten. De nota ver- volgt: „De oorlogsschulden, behalve de ren te, welke aan Groot-Britannie Verschuldigd1 is, bedrageni thans totaal ongeveer 3400 millioeni pond, waarvan Duitscnland schul- dig is 1450: millioen, Rusland 650 millioen en de geallieerden 1300 millioen. Daaren- tegen is Groot-Britannie aan de Vereenigde Sraten omstreeks 1/4 van- deze som schuldig laten wij zeggen 850 millioen, a pad van den wisselkoers te zarnen met de rente isinds 11919 tot dit bedrag aangegroeid. In afwaoh- ting van eene regeling, welke tot den wort-el van het probleem zou doordringen, heeft de Britsche regeering er zicb sfilzwijgend van onthouden, eenige eischem te stellieni iaan ha re bondgenooten, hetziji tot bet'ailing van ren te of tei'ugbetaling van hat kapitaal. Maar indieni zij; het tot heden1 niet wenschclijk heeft seacht, in deze zaak, op te fredem, gesehieddc dit niet, omdat de Britsche regeering of de nadeelen van den huidigen staat van zaken ondersehatte, of onldnt zij: aarzelde, groote opofferingen te doen', om hem: ten einde te brengen. Daarentegen is zij bereid, om, in dien' zulk eene staatkunde een deel vormde. van eene bevredigende Internationale rege ling, af te zien. van alle schulden, welke Groot-Britannie heeft te vordereni van zijne -bondgenooten wegens leeningen of van Duitschland wegens schadeloosstelling. De jongste gebeurtenissen' maken ecbter, dat zulk eene politiek moeielijk is uit te voeren. Met de meest volkomen! hoffelij-kheid en: met uitoefening bared ontwijfelbare rechten herf-t de Amerika ansahe regeering dit land ver- zocht, cle rente te betalen, welke sinds 1919 biji de Engelsch-AmerikaanscHe schuld is ge- komen, deze te converteereni van eene niet fefundeerde tot !eene gefiundeerde schuld em aar.terug te betalen door een amortisiatie- fonds in 25 jaren.'Zulk eene handelwijze is blijkbaar in overeenstemming met de oor- spronkelijke overeenkomst. De Britsche re geering fveklaagt zich hieroveT niet. Zij er- kent hare verpliohting enl is bereid, die tte vcrvullen. Maar blijM>aar kan zij' dit niet doen, zonder eene grondige wijziging der ge- dragslijn, welke zij in andere omstandighe- den zou hebbeni gewenscht te volgen,. Zij kan de terugbetaling der Engelsch-Ameri- kaansche schuld niet behandelien als een afzonderlijk feit, waarin alleen de Vereenig de St'aten en Giroot-iBdtannie betrokken zijn. Deze is slechts een' der samenlhiangende redes van. transactien, wiaarbij' dit land nu eens als debiteur, dan weer als crediteur verschijnt en indien onze ontwijfelbare verplichtingen als schuldenaar moeten worden afgedwon- gen, kunnen onze niet minder ontwij'felbare rechten als schuldeischer niet gdheel en al onopgelosi worden gelaten. Verder wordt in d;e nota verklaard, dat de Britsche regeering deze politiek met tegenzin aanvaardt. Wei is waar is aan Groot-Bri tannie meer verschuldigd, dan het zclf schuldig is, en indien alle intergeallieerdle oorlogsschulden beta aid werden, zou de Britsche schatkist zeer winneni bij1 de trans- actie. Maar kan de huidige toestand der wereld alleen worden bezien van uit dit bb- krompen financieele standpunt? De gealli eerden waren en zijn meer dan crediteurs fen debiteurs. Ziji waren deelgenooten in de groo'tste mternationalte inspanning, die ooit is aangewend voor dfe zaak der vrij'heid1 en ziji zijn nog deelgenooten biji het verkrijgen van tenminste eenige van hare resnltaten. Hunne schulden werden aangegaan, hunne leenigen werden gesloten niet voor het spe- ciaal voordeel van enkele statem, maar voor het groote, aan alien gemeenschappelijke doel, en: edit cfoel is op de kaart bereikt. IVoor edielmoedige zielen kan het nooit aangenaam zijn, ofschoon het om staatkun- dige redenen' wellicht noodzakelijk kan zijn, de geldelijke kwestie van deze groote gebeur- tenis als eene afzonderlijke zaak te beschou- wen welke van hare historische montuur moet worden gerukt en behandeld als niets meer dan als eene gewone handelsovereexir komst tusschen koopiieden, die eene leening ontvangen. en kapitalisten, wdke haar ver- strekken'. Er zijn bovenldien1 redenen van verschil'len- den aard!, die den, tegenzin vermeerderen1, waarmede de Britsche regeering eene zoo volkomen verandering aanvaardt in hare me- thode van behandeling- der leeningen aan de geallieerdem. De economische ziekten, waaraan de wereld lijdit, zijn aan vele mo- reele en piaterieele oorzaken te wijitem, miaar daaronder moet zeker gerekend' worden; de druk der internationale schulden met al zijne ongelhkkige nitwerkingen op crediet en wis- selkoers, uationale productie en internatio- nalen handel. De yolken van alle landen ver- langen naar den spoedigen terugkeer tot een normalen toestand. Maar hoe kan deze be reikt worden, wanneer men zoo abnormalfe toesbauden liaat voortbestaan? En hoe kun nen dleze toestanden worden verbeterd door hulpmiddtel'en;, die thans wellicht schijnem te zullem worden: aangewend? Want is de tot nu toe door dit land blijkbaar de poli tiek, om te weigeren, eischen te stellen aan zijne schuldenaars, lalleeni dragelijk, zoolang ziji algemeem aanvaard wordt. Het kan niet juist zijn, dat een1 deelgenoot in eene ge meenschappelijke onderneming- alles terug- krijgt, wat hij geleend heeft, en van een anderen, die niets 'terugkrijgt, verlangd wordt, alles te betalen, wat hij geleend heeft. Zulk eene handelwijze is in strijd met elk beginsel van natuurlijke rechtvaardigheid en men kan niet verwachten, dat men haar voor het volk van dit land aanbevelenswaardig zal achten. Hlet lijdt door een ongeevenaar- den belastingdruk, eene omtzaggelijke ver- miindering van nationalen' rijkdom, ernstige werkelooshcid en eene strenige beperking van nuttige uitgaven. Deze ongunstige fo:estanden worden moedig gedragen. Maar mochten zij nog verimeerderd worden.door eene regeling, welke, ofschoon wettig, blijkbaar eenzijdig zou zijn, zouden de Britsche belastingbeta- lers onvcrmijdelijfc vragen, waarom zij al leen een last moeten- dragem, diem anderen verplicht zijn te deelen. Op zulk een vraag kau slechts een antwoord1 zijn en iik ben ovei'- tuigd, dat de openbare meening der gealli eerden hare billijkheid zal erkennen. Maar terwijl de Britsche regeering! aldus tot haar leedwezen genoodzaakt is, de betrokkeni geal lieerde regeeringem te verzo-eken, regelmgen te treffeu, om zoo goed zij kunnen de Brit sche leeningen te behandelen, wenscht zij uiteen te zetten, daj het bedrag der rente en de terugbetaling, waarom ziji vraagt, I niet zoo zeer afhangt van hetgleen, Frankrijk 'en de andere geallieerden Groot-Britannie schuldig zijn /als wej van hetgeen Groot- Britannie aan Amerika heeft te betalen. De door de Britsche regeering voorgestane poli tick is die, om a-f te zien van haar aandeel aan de Duitsche schadeloossteliling enl door eene groote transactie de geheele intergeal- lieerde schuld af te schrijven. Maar indien het onmogelijik bevonden wordt, dit te volvoe- ren, wenschen wiji te doen begrijpen, dat wij in geen geval/verlangenl voordeel te trekken- uit eene minder bevredigende regeling. On- der geene omstandigheid zijn wij- vooxno- mens, meer te vragen van onze schuldenaars, dan noodzakelijk is, orn onze schuldeischers te betalen. En terwijl wii- niet meer vragen^ zullem allien erkennen, dat wij m-oeielijik met minder tevreden kunnehi zijn. Want het moet niet worden vergeten, ofschoon dit somtijds geschiedt, dat onze verplichtingen voor an deren en niet voor ons zelf werden aange gaan. Levensmiddelen., grondstofien, muni- tie, vereiscbt voor de ontzaggelij-ke maritie- me en militaire inspanningen1 van Groot- Britannie enl de helft dfer 2000 millioen pond, aan de geallieerden geleen'd, werden niet door middel van buitenlandsohe leenm- gen, maar door binnenllandsche leeningen en oorlogsbelasting opgebracht. Ongelufckig lag eene dergelijke politiek niet in de macht van- (andere Europecsche natien. Derhalve werd een beroep gedaan op de regeering der Vereenigde Statem en/ bij- de regeling, die toen tot stand kwam, drongem de Veheenig- dfe Staten er in werkelijkheid!, ofschoon niet in den vorin, op aan, dat, ofschoon onze geallieerdeni het geld moesten uitgeven, zij slechts onder onzen' waarborg 'bereid waren het te leenlen. Deze gemeenschappelijke han- deling was van oneindige waarde voor de -gemeenschappelijke zaak, maar er kan niet gezegd worden, dat de rol, in dezen aan dit land toegewezen, er een- was van bijzonder voorrecht of voordeel. De nota eindigt met de verklaring, dat, terwijl de 'Britsche regeering niet voorstelt, dat Diuitschland om redenen van rechtvaar- dighei'd of nut moet worden ontslagen van zijne verplichtingen aan Frankrijk of db an dere geallieerden, de Britsche regeering be reid is, af te zien van hare rechten, zooals in het begin der boodschap is verklaard, be- houdens de billijke anspraken van andere deelen van het Britsche Rijk. DIE IERSCHE KWEISTIE. In Ierland blijven de n ation ale troepien de insungenten u't de vehd'edfode stelilingen ver- drijjven. Maanid'ag werd Tipperary genomen na een1 kort, hevig gevecht. Ongeveer vijftig opstandelingem werden gevangen genomen. Oinder hen was de secretaris van De Valera. iDe correspondent van de Times meldt, dat de bevrijdlnig van de stad door de bewomers met de grootste voldocning werd begroet, het geen des te meer voldoening geeft daar be- weerd wordt dat Tipperary die burdht van de republikeinen is. De Valera's boezemvriend, Harry Boland is nabiji Dublin zwaar gewond. 'De met zooveel succes voorgezette actie der VrijStaters verlamt de bandieteriji toch nog niet geheei. In Dublin atlhans zijn drie gewapende mannen weer eens een d/ouanen- kantoor binnengedrongen, waar zij! onder be- dreiging van het personeel met revolvers on- igeveer 600 pond sterling roofdfen. DE CRISIS IN ITALIe. Eindfelijk is dan in Italie een nieuw klabi- niet tot stand gekomen. Nadat, gelijk wij ge- meld hebben, verschillende politici bedankt hadden voor de eer, heeft thans de Facta, premier uit het vorige ministerie, weer de taak op zich genomen om een nieuw ministe rie te formeeren, en wat meer zegt, hij is er ook reeds meer klaar gekomen. Facta zelf zal weer optreden als minister-president en Schanzer voor buitenlandsche zaken. 't Is dus nog juist op tijd om aan dfe confe- rentie, te houden op 7 Augustus, deel te ne- men met Poincare en Lloyd George en Theu- nis en Jaspar voor Belgie, waar de 'kwestie der schadeloosstelling zal worden- besproken. Deze is intusschen door de Engelsche nota (zie elders in dit nummer) weer in een ander stadium gekomen. Behalve het mede-regelen van d schadever- goedingskwestie heeft het nieuwe ministerie nog een andere, minstens even moeilijke taak, n.l. de taak om den binnenlandschen toestand zuiver te maken en de fascisten en socialisten met elkaar te verzoenen, die reeds sinds llan- gen tijd met elkaar overhoop liggen.en oor- zaak zouden kunnen worden, dat Italie ge- dompeld wordt in het ergste wat een land kan overkomen: den burgeroorlog. E>e telegrammen in ons vorig nummier de- den vreezen, dat men aan den rand ervan stond. Voorloopig schijnt het gevaar weer eenigszins bezworen, want de algemeene sta king is lang niet algemeen geweest. Te Rome hebben de arbeiders Maandag- avond het werk overal neergelegd. Daar de drukkers ook aan de staking meedoen, zijn de bladen gistermorgen niet verschenen. Behalve te Genua en in geheei LiguriS is ook in de hoofdstad van Lombardije de sta ging begonnen, waar evenwel de water- en lichtvoorziening verzekerd is. De openbare bedrijven te Rome zijn nog in werking, de trams evenwel met vermindcrd personeel en de spoorwegen met militairen en fascisten. Te Genua ligt het werk in de haven stil. De overige bedrijven functionneeren. Te Turijn werken de arbeiders bijna alge meen en het spoorwegverkeer gnat zijn ge- wonen gang, zoo ook te Milaan.' BEIEREN EN HET DUITSCHE RIJK. De „Korr. der Bayrische Volkspartei" schrijft: De Zondag heeft geen beslissing ge- bracht. Des voormiddags kwam de minister- raad wel bijeen, doch hiji hield zich niet be- zig met de voorstellen, welke de Beiersche re geering thans naar aanleiding van- den brief van den rijkspresident heeft te doen. Naar verluidt, zou graaf v. Lerchenfeld, de Beiersche premier, nog gister zijn voorstel- stellen bij het kabinet indienen. Van den uit- slag der beraadslagingen van den minister- raad zal het afhangen, of de minister-presi dent met de partijen een bespreking zal hou den omtrent de redactie van het antwoord. De staatspresident van Baden-, Hummel, is gister te Miinchen aangekomen. Hijl had een langdurig onderhoud met v. Lerchenfeld. Volgens een officieele mededeling staat het be- zoek van den Bad-enschen staatspresident niet in verband met de bijeenkomst van staatsp-re- sidenten te Bruchsal en is het van particulie- ren aard. DE ANTWOORD-NOTA INZAKE DE COMPENSATE. Het antwoord der Duitsche regeering aan Poincar) is gepublieeerd. Duitschland weigert zich uit te spreken vooydat onderhandelingen met alle geallieer den zijn gehouden en het betoogt, dat de beta- lingen' in verband met de schadevergoeding en die inzake de compensate als een- geheei moeten worden -beschouwd. Wanneer het Duitsche economische leven de onttrekking van 50 millioen goudmaric per maand voor de schadevergoeding niet kan dragen, dan is het een illusie te'meenen, dat de compensatiebetaling van bovendien nog 40 millioen goudmark per maand wel kan worden opgebracht. Het Duitsche voorstel, dat niet ten doel had een vermindering der compensatie, doch slechts een verdeeling over langeren termijn, berust op dezelfde basis als het verzoek om een moratorium voor de betaling der schade vergoeding, n.l. de onmogehjkheid voor Duitschland om betalingen te doen in buiten landsche valuta, welke uit de noodlottige da- ling der mark duidelijk blijkt. De nota besluit met de opmerking, dat de politiek der dreigementen niet opbouwend, doch vernietigend werkt. AMERIKA EN DE OORLOGSSCHULDEN. Professor Gustaaf Cassel schrijft over „Amerika en de oorlogsschulden'', dat Ameri ka zijn schuldenaars werkelij'k met alle moge- lijke consideratie behandeld heeft. Indien men de houding van Amerika tegenover zijn schuldeharen vergelijkt met den weg, welken de Entente gevolgd heeft tegenover Duitsch land, dan vraagt men zich af hoe het moge- lij-k is, dat Frankrijk de formule heeft kunnen vinden, dat zij haar schulden erkent, doch niet in staat is deze te betalen zoolang Duitsch land niet betaalt. Doch Amerika wi-1 zeer juist een dcrgelijk excuus niet aanvaarden. Het standpunt van Amerika is zeer begrijpelijk, dat een land, dat de grootste militaire macht op de been houdt, die Europa ooit gekend heeft, gedwongen moet worden zijn schulden te betalen. Professor Cassel schrijft over het plan der geallieerden om slechts een deel van de scha devergoeding te doen vervallen op voorwaar- de dat Amerika afziet van haar rechten op de geallieerden, dat dit plan het afschuwelijkste is, dat ooit in de internationale politiek is voorgekomen. Indien Amerika weigert af te zien van zijn rechten, dreigt het Engelsche plan dit deel van het herstel van Duitschland af te dwingen. Eenl vreeselijke bedreig'ing, zegt de professor ironisch. Met een' toestand zooals de gealileerden dien in Duitschland ge- sohapen hebben, zullen zij nooit een enkel ge- deelte krijgen van het bedrag, dat moet wor den betaald. Frankrijk heeft zonder twijfel alle mogelijk-e financieele verlichting noodig, schrijft professor Cassel, doch zuelang de Fransche politiek niet grondig herzien is en bereid is samen te werken met de rest van de wereld voor eeni ccohUmisch hersteil, is van een economische concessie geen s-prake en- zou dit beslist in strijd zijn met de belangen der wereld. !DE MAANDELIJ'KE 'BETALINOEN. De Maandag te Parijs overhandigde Duit sche nota is reeds weer door Poincare bean- woord. Dfe Fransche nota wijst er, volgens eeni bericht uit Piarijs, op, dat de overeent- kornst inzake de oompensatie-betal'ingien' tus^ scheni Duitschland eni de verschillende ge allieerde mogendhed-en is gesloten. Wijziging der overeenkomst-kan slechts plaats vinden krachtans gemeenschappelijk overleg met de onderteekenende mogend-heden. Frankrijk heeft reeds medegedeeld, dat het de in de Duitsche nota van 114 Juli voorgestelde wij ziging niet -kan aanvaarden. Frankrijk heeft het rech-t te verlangen, dat v6or 5 Augustus- des middags te 12 uur de verzekering wordt gegeven, dat het bedrag van 2 millioen pond op 15 Augustus wordt betaald. Wanneer d-eze toezegging niet wordt gegeven, dan heeft Frankrijk h'et recht, die dwangmaetre- gelen te 'treffen, welke het noodig acnt. Deze zullen op 5 Augustus ten uitvoer worden gelegd' en de regeering der Fransche repu- bliek gelooft niet, dat het noodig is thans reeds het geheele plan bekenid -te maken, dat zij hiervoo-r heef!t opg'esteld. De Fransche nota merkt nog op, dat de Duitsche regeering geenferlei moeite doet om de betaling te wa arbor gen van die sommen, welke door Duitsche particuliere schulde naars moeten worden v-erricht (aan de gealli eerde verreken-bureaux. Deze particulieren hebben door aankoop van vreemde deviezen m'ede bijgedragen tot de ineenstorting van de mark. Zou Frankrijk toch nog een afzonderlijke actie tegeni Duitschland ondei'nemen, om de betalingen af te dwingeni? Vennoedelijk zal Lloyd George zich daar wel tegen verzetten en zijn best doen om Poincare daarvan te doen afzien. Intusschen kan de nota van Engeland over d-e schulden (zie elders in dit no.) de plan ner van Frankrijk nog wel wijzigen of a-1- thans de volvoering ervan uitstellen. DE BEDREIGINiG VAN KONSTAINTINOPEIL. De verzekering der Griekscbe regeering dat ziji niet voornemens is eenigen maatregel tegen den1 zin der geallieerden' te nemen heeft de bevoegdheid, gewekt door de over- dreven berich'ten om-trent plannen tot bezet- ting van Konstantinopel', verdreven. De berichten uit de betrokken) streek wij- zen er op, schrijft de „Daily News" dat Griekenland niet voornemens is de lime van Tsjataldja aan te vallen. Rodosto, waar Grieksche troepen zijn eland, lit in de Griek- sfehe zone, zoodat daartegenl geen' bfezwaar kon worden gemiaakt. Wat de gemelde 'autonoom-verklaring van Smyrna betreft, de nota daaromtren't is niet te Londen ontvangen, maar de bericbteni er over duiden aan, dat de procalmatie geen daad van uittarting is, in d-ien zin dat zij zou vooruitloopen op de beslissing over den re- geeringsvorm- in dat gebied. De geallieerden zullen nog hebben uit te maken, welke die regeeringsvorm zal zij-n. Overigens kan men zeggen- dat de alar- meerende berichten. van de laatste dagen aantoonen hoe noodzakelijk een spoedige ge- dachtenwisseling tusschen de geallieerden over de kwestie van het N'aburige Oosten is. Thans heeft ook Italie zich verklaard te gen schending van Konstantinopels of Sy ria's rLeutraliteit. De diplomatieke vertegenwoord'igers van Frankrijk, Engeland en Italie hebben aan Baltahazzy een gelijfcluidend negatief ant woord overhand'igd op het Grieksche verzoek betreffende de bezetting van Konstantinopel. De geallieerde troepeni zullen zich verzet ten tegen elke paging der Grieken om naar Konstantinopel op te ruikken-. Intusschen gaat Oriekeniland door met troepenlzendingen naar IKonstantinopel. !D*e bekende Grieksche staatsnnan Veniize- los heeft in een interview met eenl Engelsch journalist verklaard, dat hijl den voorgeno- men -Griekschen laanval op Konstantinopel als een nationalen zelfmoord beschouwt. Hij1 weet waarschiinlijk de stemming der geaTlieerden beter te petlen dan koning Kon- stantijn, die nog steeds niet door dezen als zoodanig is erkend. OP ZOEK INZAKE DE SCHULDKWESTIE,. Er zijn weer een paar telegrammen ontdekt, die moeten aantoonen, dat Duitschland den oorlog van 1914 heeft voorbereid. Zou men niet beter doen om het zoeken naar den schul- dige aan het uitbreken van den oorlog maar te staken? Met de publicatie van allerlei be richten dienaangaande wordt de geest in de voorheen vijiandige landen steeds meer vergif- tigd, terwijl men juist moest werken in de richting van verzoening. De thans ontdekte telegrammen, die door de Duitsche regeering zouden zijn verzon- den in Juli 1914 en door de „Echo Nationale" gepublieeerd worden, hebben den volgenden inhoud: Het eerste luiidt aldus: „De president van de Fransche republiek gaat morgen scheep. Neem maatregelen om de telegrafisclie-vei-bin- ding te verstoren tusschen den Eiffeltoren en het schip van den president en met de noodi- ge voorzorgen opdat onze inmenging niet blijkt." Den volgenden dag werd het tweede tele gram verzojiden„Schrap de tweede paria- graaf van de vorige instructie. Voortaan moe ten de draadlooze berichten geh-eel en al ver- stoord worden." Het derde telegram, 29 Juli verzonden, luidt: „Van hedenmiadag af zullen de dek- kintrstroepen in Lotharingen geheei voorbe reid moeten zijn." De beide eerste zijn gericht tot Duitsche posten voor draadlooze telegrafie, tijdens- de terugreis van Poincare uit Rusland. DE VERVLAAMSCHING DER GENTSCHE HOOGESCHOOL. De Vlamingen hebben te Brugge een groo te betooging gehouden voor de vervlaam- sching der Gentsche hoogeschool en bij die gelegenheid is tevens een opgewonden ovatie gebrach't aan den in den laatsten tijd veelge- noemden Vlaamschen hoogleeraar Dads, die nu populairder is dan ooit, sinds hij, wegens zijn kritiek op de houding der Belgische, anti- Vlaamsche generaals een berisping van de re geering heeft ontvangen. PELGRIMSTREINEN OP ELKAAR GELOOPEN. Op de lijn AgenTarbes (Frankrijk), on geveer 25 K.M. van laatstgenoemde plaats, is een trein tengevolge van een plotseling ont- staan defect op een steile hellmg blijven ste- ken, waarschijnlijk ontstaan door overbelasn ting met passagiers. De locomotief -kon den trein niet meer omhoog trekken en begon langzaam terug te zakken. Door de helling kreeg hij steeds meer vaart, totdat hij in dui- zelingwekkende vaart den tweeden nakomen- den pelgrimstrein tegemoet reed. Daar de semen niet meer in werking fcon- den worden gebrachi en alles in de duisterni3 plaats greep, vlogen de beide treinen in voile vaart op elkander in. Ook de remrnen waren onmachtig den trein tot stilstand te brengen. Een achttal rijtuigen werden vernield. Het personeel, dat niet gewond was, en een groot aantal reizigers, begonnen ondanfcs het feit. dat zii in hun slaap overvallen waren, onmiddelliik het reddingswerk. De eerste trein telde 700 reizigers en de tweede ongeveer 600 In totaal zijn er 27 dooden onder de verbrijzelde wagens van- daan gehaa1d, waarvan elf ziin herkend, ter- wiil voor 52 gewonden plaatsen in de hospi- talen werden besteld. Het vervoer had plaats met militaire ziekenwagens. HULP VOOR RUSLAND BLIJFT NOODIG. Maandagavond heeft Harmsworth, de En gelsche onder-secretaris van, buitenlandsche zaken, in het Lagerhuis medegedeeld, dat de ALIMiilSCII COURANT

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1