e BinnenJand. ©emengfil Bieiiwi. flnatia een zakje A.J.P.'s Gramadine- vfl tlLIS saus in ieder pakje A. J. P.'s AmaudeltjeBpudding. Tfldeiyke reclame. KE N N ISO E VINO. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis van de ingezetenen, dat bij hem in- gekomen en aan den Ontvanger der Rijks Di- recte Belastingen binnen deze Gemeente ter invordering is overgegeven HET KOHIER DER PERSONEELE BELASTING No. 5, voor het diensitjaar 1922 uitvoerbaar verklaard door den DirecteuT der Directe Belastingen in Noordi-Holland te Am sterdam den 31en Juli 1922, dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van drie maanden binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend Alkmaar, 2 Augustus 1922. De Burgemeester van Alkmaar, a WENDELAAR. laatste bericfatm uit Moskou er op wijzen, dat de vooruitrichten van den oogst good zijm, doch dat er in de Oekraine nog een acute bongersnood heerscht. Voorzooyer de Brit- scihe regeering op de hoogte is, is er dit jaar geen emstige droogte geweest. Ten gevolge van den1 geringen omvang der bezaatde ge- bieden, zal de oogst, zelfs wanneer hij aan alle verwadhtingen voldoet, slecfalts magere ranitsoenen opleveren, en is het waarschijn- lijk, dat in bepaalde plaatsen een nood alls in de Oekraine zal heerschen. Onder deze om- standigfaeden zullen naar alle waaradhijn- lijkheid meer gelden vereiscfat worden. Sam- mi ge der hulporganisatieS overwegen een her- vorming met het oog op spedale gebieden, die oogenschijnlijk belt volgend jaar door hon- ;ersnood zullen worden getdslteiid, haar ar te concentreeren. DE SPOORWEOSTAKINO IN AMERIKA. De voorstellen van president Harding tot jjjn de de uit- ^l#llvu _j spoor- wegen aanvaarden. 2o. Alle huidige geschil- len moeten naar dezen raad worden verwe- zen. 3o. Geen van beide partijen mag maat regelen nemen tegen stakers ol welwiUigen, wanneer de arbela wordt hervat. AUTO-ONGELUK. Een vreeseilijk automobielongeluk faeeft zldh op den weg OrleansBlois voorgedaan. Een ingenieur uit Party's maafcte met zijn vrouw en nog een dame een auto-tochtje, toen hij tengevolge van een defect aan den motor den auto niet meer toon besturen. Tevergeefs trachtte hij te remmen, zoodat het voertuig bij een bocfat tegen een boom botislte. Een he- vige sdhoto was het gevolg. De inrittendan werden uit de auto geslingerd en emstig wond1. Onder den boom bevondi zicfa edhi Juist een bejaarde juffrouw met dirie toleine Kinder en. Zij en een der kinderen werden op slag gedooa, terwijil de twee arderen zwaar gewond waren. In zeer ernsttgen ioestand werden vier gewondfin naar het ziekenhuis overgebracht. De ingenieur zdl is er nog be- itrekkelijto good afgekomen. DE „L0KAL AN1ZEIGER" OESCHORST. De politee-president heeft de „Lotoal Anzd- ger" voor den duur van drie weken verboden. De reden daartoe is een hedenmorgen gepu- falioeerde 'brief uit Mfiadhen, waarin emstige besdiuldigingen tegen de regeering wordlen uitgebracht, en o.m. wordlt beweerd, dat de Dwtsdhe regeering met Moskou samenwerkt. EEN GEVAARLIJK MISDADIGER OEARRESTEERD. Te Dresden wend een misdadiger, de book maker Blume, gearresteerd. Bij zijn arresta- tie bracht hij een politie-beambte door twee schoten zware verwondingen toe. Hij heeft bekend, den moord in het hotel Adlon in Ja- nuari 1919 op den postbeambte, Lange, die' brieven met geldswaarde bij zidh had, te heb ben gepleegd, welke moord mdertijd groot op- zien baarae, en hij heeft nog twee andere moorden te Berlijn op zijn geweten, n.l. een kamerverhuurater en een anderen p beambte. Blume is in 18-74 te Amsterdam ge- boren, Zijn arrestatie had plaats op net oogenblifc toen hij wederom een aanslag op een brievenfaesteller willde plegen. POLITIEKE STAKINGEN IN HDNOA- RIJE. Uit Boedapest wordlt gemeld: In de kolenmijnen van Salgotarjan hebben 6000 aibeidera Maandag het werk neerge- legd. Daardoor moest in het geheele Neagar- dan-dal de arbeid ophoudfen. Venmoedelij'k is deze staking van politleken aard. daar de mijnwertoens niet aFeen een be- hoorlijk loon genieten, doch bovendien hun levensmiddeler. tegen de prhzen van 1915. v zoodat zij hun maanddlijkscne behoeften met 65 tot 80 kronen tounnen dektoen. Men verwacht nog meerdere statoingen, die naar het sdhijnt door de socialistisdie partij op touw zijn gezet tenednde druk op de regee- nng uiit te oefenen. De burgerlijtke pers ver- langt trenge maatregelen tegen deze politic- ke statoingen. MQRTE BERICHTEN. De Sovjetpers doet medededingen over de sterkte der rinschc en Lfltlandsdhe legeris. Het Finsche leger bestaat volgens die gege- vens uit 33000 man, d.w.z. 1 pet. van die be- volking. Bovendien telt de nationale verdedii- ging nog 118.000 man. Een zware brand heeft in de hamdels- wijk te Hongkong een groot aanltal igebouwen vemidd. De brand faeeft aanzienlijtoe schade veroorzaakt. De Zweedsche rijksbdasting zal dit jaar 40 pet. minder opbrmgen, dan in het vorig jaar. De Sovjet-regeering is voomemens, de invoerrechten en spoorwegtarieven te verla- gen, ten dnde den Engdschen handel in Per- zig te fnuitoen. De val van de Duitsdhe mark heeft een droevig effect gehad op den economischen toe- stand van Litauen. Tal van goederen zijn van de marict verdwenen. Een groot aantal za- kenlieden moesten hun magazijnen sluiten. De -boeren verlangen, dat men hun in Ameri- kaansch geld betaalt Bij het omslaan van een roeiboot met pleziergasten zijn te Carthagena vljl penso- nen verdronken. Van Rijneveld, de magistraat van Go- babia (tea Oosten van Windhoek, Z. Afrika), die een onderzoek instelde naar de agitatae onder de Boschjesmannen, is door een vergif- tigden pijl verwond, en binnen vijf uur aan deze verwonding gestorven. De zeeliedenstaking te Stettin is geein- digd. Het soheepvaartbedrijf is hervat. Ook het personenvenkeer itusschen Stettin en de badplaatsen aan de Oostzee en naar het eiiland Rugen is weder in vollen gang. In de Oostpruisisdie steden hebben de gemeentearbeiders wegens het niet inwilligen hunner looneischen de staking afgekondigd, tengevolge waarvan te Koningsibergen reeds de gasiabrieken, de waterldding, de electri- sche centrales en het tramvenkeer stilstaan. De Australische eerste minister Hughes verklaarde, diat de regeering van het geraee- nebest binnenlkort een amendemenltl zal indie- nen op de wet ter bescherming der industrie, met het doel de dumping krachitiger te kun nen bestrijden. Volgens „Prawda" werfet do Sovjetre- geering een plan tiit iuzake den verkoop van Russische kunstwerken naar het buitenland1. Een radiogram uit Berlijn deelt mede, dat te Jena voor het eerst sedert de afkondi- gimg der Duitsdhe Republiek de studenten een gemeenschappelijke vergadering houden. Het pleziervaartuig, de New Republic", dat meer dan duizend vrouwen enl kinderen vervoerde, is in de faaveni van New-York tij- dens den mist door een veerboot geramd. Vijftien personen werden tijdens de panidk, die op de botsing volgde, gewond. Te Chicago staken twintigduizend be- ambten van de tram als protest tegen! de ioonsvenlaging van 17 percent. In Cincinnati (Vereenigde Stateni) zijn bij een botsing tusscben een excursietrein met negers en een: piassagierstrein 15 perso nen gedood en vele gewond: De wagons schoven in elkaar en1 boden een gruwelijk sehouwspel. GEORGANISEERD OVERLEG DEPARTEMENTS-AMBTENAREN. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de bijzon- dere commissie voor georganiseerd overleg in zaken rakende de departementsambtenaren en het daarmede gelij'k te stellen personeel, met ingang van gister hare werkzaamheden zou aanvangen. WERKLOOZEN-ONDERSTEUNINO. Bij Kon. Besluit is het besluit van B. en W. van Utrecht, d d. 7 November j.l. genomen en gewijzigd d.d. 13 Mei 1922, tot het verleenen van steun aan ongehuwde werklooze arbei- ders, bij hun ouders inwonen, vernietigd wegens strijd met het algemeen belang. DE TAB AKSWET. De minister van Financien maakt bekend, dat de inspecteurs der acijnzen gemachtigd zijn tot 16 September e.k. gelleibiljetten koste- looe te doen afgeven voor de aflevering en het vervoer van voorraden sigaren, waarvan klein handelaren kunnen aantoonen, dat zij op 1 Juni 1922 door hen in bewaring werden ge- nouden voor klanten, die deze vroeger hadden getoodht. Na dien datum zal een kleinhanddaar, die sigaren wenscht af te leveren en te ver- voeren. die hij reeds v<56r 1 Juni 1922 had verkocht, zich ter betooming eener hiertoe strekkende vergunning biji gezegeld adres moeten wenden tot den- Minister. St.Ot. RIJKSTUINBO'UWVHNTERSCHDLEN. De directeur-generaiil van den landbouw brengt ter kennis dat de data van aanmelding voor die toelatingsexamens aan de Rijkstuin- bouwwinterschool te Alkmaar, v66r of uiter- lijk op 14 September 1922; Rijikstuinbouw- winterschool te Hoora, v66r of uiterlijk op 15 September 1922. KOLENLAGEN AANGEBOORD. iDe Riiks-Geologische Dienst heeft in de meente Voerendaal (L.) een ontginbare lenlaag aangeboord, ter diikte van circa 0.66 Meter. Naar de Rijtos Geologische Dienst aan het Hbl. beridit, heeft men op den boortoren der Rijksopsporing van Delfstoffen te Code bij Winterswij'k op ca. 700 M. diepte het steenko- lengebergte aangeboord. Voor den Achteriioek mag dit zetoer een geringe diepte genoemd worden. De beste der vorlge boringen toch toonden pas bij: 1150 M. diepte het steenkolengebergte aan. Het resultant van deze boring is dua dat het 4'50 M. hooger werd aangetroffen, het- welk uit praktisch oogpunt bezien een belang- rijk feat is. Da werkzaamheden worden voortgezet, daar het noodzakelijk is, de aard van het ge- faergte nader te onderzoeken-. In deze boring is ook een diktoe laag van steenzout aangeboord. Het onderzoek van die- ze monsters is nog niet afgesloten. DE FfULP 'DER HUI9HDUDSCH10LEN TEGEN IDE VERVALSCHI'NOEN. iDen' 39sten) jaarganig van het Mdbl. tegen de vervalsohingen opent met een1 artikel van dr. P. F. van tfamel Roos, waarin deze her- nnert aan zijn rapport, uitgebracht op het ongste Internationaal Oongres betreffende let Onderwijs op de H'uisnoudscholen, in welk rapport hijl heeft gewezen op het groote belang van het practische onderwijs betref fende de vervalschingen van voedinga- en ge- notmiddelen. Door eenige sprekende voor- beelden1 werd daarin aangetoond, dat de met schei- en natuurkunde niet of slechts hoogst oppervlakkig vertrouwde huisvrouw, een steun kan zijn voor de knoeiera natuux- lijk ten nadeele van de financien en de ge- zondheid van haar gezin. Eenige aangehaal- de staa'ltjes volgen nier. Een huisvrouw (gelukkig niet in ons land) beklaagde zich bij haar bakker, dat het brood niet wit gemoeg was de man- Het zicii op aanraden van een collega beprater. om het eens met een weinig alum te „verbeteren" en de huisvrouw was volkomen ievreden met de verbetering van de kleur, zonder naar de oorzaak te vragen en:een nieuwe ver- valscher werd' geboren! Een- tweede dame beklaagde zich, dat de roode wijn en de -azijn zoo lidit van kleur waren, (hoewel een later ingesteld onderzoek bewees dat beide volkomen normaat samea- gesteld waren.) De levenranciers, bang een goede klant te verilezen, vennengdea de vloeistoffen met de noodige kleurstoi en de vervalschte waren werden als „belangrij- ke verbeteringen" begroetl Doch niet al'leen dat onkunde op voedings- middeleingebied vervalschers in- het leven roept ook onechuldigen moeten dikwijls er door boeten. Dit bewijst het volgende geval. Een- huisvrouw had eeni perziken-compote be- reid in een geemailleerde pan, en const a- teerd'e biji het koken, dat het ganvankeliik kleurlooze sap langzamerhand een duidelijike violette kleur aannam. De leverancier aer perzikeu werd beschuildigd en verloar zijn klant, hoewel hij' absoluut onschuldig was. Hoe was deze kleur ontstaan? Ind'ien de huis vrouw eenig begrip van scheikunde had ge had, zou ze begrepen hebben, dat de geringe (geoortoofde) noeveelheid solicylzuur in de erziken! de violette verkeluringi veroorzaakt lad door de verbinding met de sporen ijzer, die van het email afkomstig waren. De conclusion van het voomoemde rapport betoogden de noodzakelijkfaeid', dat op de huishoudscholen spedaal practischi onder- richt gegeven moet warden, daarbij on'der- steund door collectien vervalschte monsters, uit dfen handel' betrokken, in vergdijking met zuivere artikelen, welke ails standaard-mon- ster moeten dienen. Op deze wij-ze is der toekomstige huis vrouw de beste gelegenfaeid geboden om krachtig te kunnen medewerken in den strijd tegen de vervalschingen. OB ACTIEVAN HET SPOOR WEG- PER'SON'EEL. Maandagavond hield de af-deelingi Utrecht van de Ned-. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een dlrukbezochte open- bare vergadering in het giebouw van den Protest antenbond. Door het Tweede Kamerlid, den' beer H. J. van Braambeek werdi eeni uitvoerige rede gehoudem over het nieuwe ontwerp pensdoen- regeling waarin hijl de houding der diirectie laakte die haar beloftan in zake de pensioen- regeling niet is nagekomen, terwijl de ont- worpen regeling in tal van opzichten af- wijkt van ae rijksregeling tern nadeele van het spoorwegpersoneel. Vervolgens voerde de heer P. Moltoaker het woord, die in groote trekken de malaise scheiste die er in net spoorwegbedrijf thans heerscht, waarvoor men eveniwel het perso neel niet verantwoordelijk kan stellen, daar zij niet de minste medezeggingschap heeft. Spreker wees erop, dat reeds alTerlei verslech- teringenl zijn ingevoerd en dat de directie en regeering thans aan1 de loonen' beginnenl te tornen, terwijl de raadi van commissar-issen eveneens aandrang op dte regeering poogt uit te oefenen. Spreker betreurde het dat er voldoenlde eenlheid ond'er het personeel aat om deze aanvallen af te salan, maar de christelijke organisaties, die de grootste mond opzetten, durven geen daadwerkelijk verzet te 'aanvaarden. Spreker kon thans niet zeggen wat de Ned. Ver. zal doen; daar rij haar houding in een te houden huishoudelijk congres nader zal bepalen, maar vooraf zal op 13 Augustus de demonstratie gehouden worden, die bewijzen, zal dat bet personeel geen olonsverl'agmg wil. Ten slotte spoorde spr. de aanwezigen aan de organisatie zoo sterk mogelijk te maken. N'adat eenige gestelde vragen beantwoord waren, werd de vergadering gesloten. DE LOONSVEiRLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. De Onafhankelijke Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, aangesloten bij het Na- tionaal Arbeids-Secretariaat (N.A.S.), zond onderstaand schrijven aan den Bond van Ambtenaren in dienst der 'Nederlandsdhe Spoorwegen „Naar aanleiding van den oproep in Uw manifest aan het spoorwegpersoneel, waar in dit personeel wordt aangezocht tot samen- wexking tegen evantueele 1 oonsverlagingen, verklaart onze organisatie zich hiertoe be- reid. MAOALHAES EN D'ELCANO I HERDENKING. Naar aanleiding der aan Spanje door Ne- derland betoonde belangstell'ing en gebrach'te hulde. ter gelegenfaeid der herdenking van de ontdelckiEg van Straat Magal'haes en de eer ste reis om de wereld, werd door de Spaan- sche regeering 'besloten om behalve Portugal en -Chili; ook de Nederlandsche Regeering uit te noodigen een oorlogsschip te zenden naar de kust van Guetaria-Guipuzcao (Spanje), teneinde aan de op 6 September e.k. aldaar te houden groote vlootrevue ded te nemen. (Hbl.) JAARBEURlS OP HUISHOUDELIJK OEBIED. Van 22 September tot 2 October a.s. zal in het Paleia voor Volksvlijit te Amsterdam een jaarbeurs o-p huishoudelijk gefaied voor da mes worden gehouden onder bescherming van de afd. Amsterdam van1 de Ned. Vereeniging van huisvrouwen. Aan deze beura zullen verschillende wed- strijden worden georganiseerd o.a. kookwed- strijden op electrisdhe fornuizen. De gemeente-electridteitswerken hebben op Een echle koker tost ma ma ct. en is altijd #1% voorrienven B tarn dem zich genomen het geheele Paleia voor VoUks- vlijt van buitn ite illumineeren. iHet ligt in de bedoeling deze beurs 2 maal per jaar te houden. SLECHT OLA'S. Blijkens het verslag van het Haagsche Woningtoezicht is in 1921 cent buitengewoon groot aantal glasruiten; 'aan denl buitenkant van de nieuwe westelij'ke stadswijkeni door storm1 inigedrukt. Dit wordt in hoofdzaak toegeschreven1 aan d'e omstandigheid dat ten' gevolge van de faooge glasprijzen1 in de laat ste jarefl veel ramen' zijn bezet met glas van te geringe dikte. Maatregelen hiertegen warefl aan het eind van het jaar in overwe- ging. ALW'EER CHINEEZEN, Maandagavond werd de hulp van de Am- sterdamsche politie ingeroepeni voor 'a vechte partijtje van Chineezeni aan boord van: het stoomschip „Parisgi" van de Kon. Kaket- vaart, gecharterd door de ,,Oceaan." Het bleek, dat twaalf Oost-Aziaten wat te Veel geestrijk vocht hadden gedron- kenj en onder deni invloed dlaarvan aan- het bakeleien waren' geraakt. Niadat de politie eeni einde aan den overigens niet ernsti- gen twist had gemaakt, wierp de kapitein dem sterkeni drank overboard, waaraa de rust wederkeerde. Deze Chineezea 'hebben niets uitstaande met de leden van „Bo-on" en „De drie Vin- gers." WEGENCOMMISSEE Op de jaarvergadering van de Vereeniging „Het Nederlandsche Wegen-Congres", werd verleden jaar de vraag behandeld: „Behoo- ren de weggebruikers bij te dragen in de kos- ten van onderhoud en verbetermg van ons wegennet? Hiervoor was een prae-advies ingediend door de Wegencommissie van den A. N. W B., waarin een Rijksheffing werd voorgesteld ter vermijding van vele onderling verschil- dende provinciale verordeningen. De op- brengst van deze belasting zou uitsluitend zijn aan te wenden ter verbetering van ons wegennet, zoodat de hieruit indirect voort- vloeiende baten als gevolg van mindere ban- denslijtage, minder benzineverbruik, minder afsdirijvmg op den dagen enz. ruimschoots zouden opwegen tegen de van de gebruikers te eischen bijaragen in het wegenfonds. Thans"is door het Bestuur van deze Ver eeniging op initiatief van Gedeputeerde Sta- ten van Utrecht en met medewerking van de Ministers van Waterstaat en van Financien en van de Gedeputeerde Staten van verschil lende andere provincien, eene commissie in bet leven geroepen, welke ten doel heeft de in het rapport van de Wegencommissie ontwik- kekte denkbeeld'en pasklaar te maken! voor de rijks- en provinciale wegenpolitiek. Voorzit- ter van deze commissie is prof. Ir. S. G Everts, Voorzitter der Vereeniging „Het Ne derlandsche Wegen-Congres". Leden zijn de heeren: H. W. O. de Bruijn, Secretaris-Ingenieur v d. Wegen-Conrmissie van den A. N. W. B. (rapporteur); voor het Departement van Waterstaat Mr. O. van Boe- kel, Hoofdcommies bij de afdeeling Water staat Avoor het Departement van Financien Mr. J, Takken, Referendaris bij de Afdeeling Direde Belastingen; voor de Provinde Utrecht; Mr. Dr. A. van Doominck, Griffier der Staten van Utrecht; voor de Provinde Noord-Brabant :Ir. J. Kersem'aekers. Hoofd- ingenieur van den Provindalen Waterstaat; voor de Provincie Groningen: Mr. -H E. Grommes, Hoofdcommies Chef der 5e Afd. van de Provinciale Griffie: voor de Provinde OverijsselIr. A. van Linden' v. d Heuvell, Hoofdingenieur van den Provindalen Water staat voor de Provinde ZuidLHollandMr. S. H. Bloembergen, Administrateur chef der le Afd. van de Provindale Griffie^ terwijl de Bond van Bedrijfs-autoh'ouders is vertegen- woordigd door zijn voorzitter, den heer A. J. ten Hope. GEORGANISEERD OVERLEG RIJKSPERSONEEL. In de laatstgehouden vergadering van de Oentrale Commissie voor georganiseerd1 over- leg in ambtenarenzaken, werd vo-orlezing ge- daan van een schrijven van den Minister van Binnenlandsdie Zaken, tijdelijk voorzitter van den Raad van Ministers, bevattende de mede- deeling, dat de Regeering besloten is niet over te gaan tot het nemen van maatregelen tot ophrffing van nadeelen door ambtenaren tijdens de mobilisatie ondervonden. In behandeling werd genomen een ont- werpregeling omtrent -het verleenen van het gewoon of j aarlijksch verlof van het Rijksper- soneel, beoogende eenige uniformiteit te bren- gen in de bij de verschillende Departementen bestaande bepalingen. Na breedvoerige bespreking werden de re- gelen vastgesteld, welke als advies aan de Re geering zullen worden aangeboden. Voorts werden adviezen vastgesteld om trent de salarisregeling van den directeur der Rijksnormaalschool voor teekenonderwijzers te Amsterdam en van de onderwijzers werk- zaam op scholen voor slechthoorende en voor ziekelijlce en mismaakte kinderen. Van de Regeering was ontvangen een ont- werpbesluit tot reorganisatie van het georga niseerd overleg, welk besluit, alhiewel niet voldoende aan alle wenschen van de commis sie, thans geen aanleiding meer gaf tot bij- zondere opmerkingende wensch werd geuit, dat de reglementen van de bijzondere com missie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken met dit besluit in overeenstem- ming zouden worden gebracht. Ten aanzien van een ontwerp-beslult tot fn- stelling van een commissie voor georgani seerd overleg voor het burgerpersoneel bij het Departement van Marine werd besloten te ad- viseeren, dit besluit te wijfcigen overeenkom- stig de nieuwe regeling van het georganiseerd overleg, terwijl ae vraag werd opgewonpen de befae bestaande commissiSn, die voor het loodswezen en de betonning en verlichtin'g, tot 6^n samen te voegen. De commissie besloot aan de Regeering te vragen, welke motieven de Regeering bij de vaststelling van het nieuwe artikel 40- van het bezoldigingsbesluit geleid hebben, om af te wijken van het advies der Centrale Commis sie. Besloten werd rich te wenden' tot dem Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel met het verzoek om ae voor dat Departement vastgestelde ziekteregeling voorioopig niet in te voeren tot een algemeene regeling zal zijn tot stand gekomen. EEN EIGENIA.ARDIG LUCHT- VERSCHHJ'NSEL. Gister avond laat hu-iswaarts keerende zoo schrijft men aan de Tel. was ik getui- ge van een zeer eigenaardig ludhtverschijnsd, dat, hoe kort het ook van duur was, toch bui tengewoon nauwkeuri-g door mij kon worden waargenomen, daar ik juist toevallig het oog had gevestigd op het punt aan den faemel, waar het zidh voordeed. De ludit was op verscheidene plaatsen vrij sterk bewolkt, hoewel de woilken zelf slech'ts klein en tamelijk ijl waren. 'De halve maan stond in licht oranjegloed aan den hemel. Juist sloeg de torenklok dfen eersten slag van elf uur, toen rich op een punt, onrreveer op de hemel tusschen -maan en zenith, een lidht- verschijnsel vertoonde, dat eerst als een flauwe sireep, spoedig dezdfde gedaante aan nam' als de halve maan, steeds breeder werd tot het den cirkelvorm had, em toen aan de andere zijde weer begon af te nemen, zoodat net, gedurende den konten tijd waarop het waamembaar was, alile schijngestalten der maan vertoonde, van eerste kwartier, door voile maan naar laatste kwartier. Het geheele versdhijnsel hield slechts hoogstens vier se- conden aan, daar bij den derden slag van het torenuurwerk al'les reeds weer was verdwe nen. Allies speelde zich juist af in omgekeer- de volgorde als bij een volledige zons- of maansverduisteringik kreeg -den indruk, als- of een bol, die aan de eene zijde verlidu was, om zijn as draaide, of dat een verlichte schijf zichfbaar werd door 'n opening in 'n scherm, waarafehter de schijf rich voortbewoog. Te vo- ren had ilk reeds een paar malen een licht- schitterin-g aan den hemel waargenomen, maar dit riet men buiten's avomds zeer vaak, zoodat ik tussdhen deze lichtschitteringen en het boven aangeduide luchtiverisdiijnsel geen verband zoek. Toen ik thuisikwam was het eer ste was mij gevraagd werd, of ik ook die groote ster had zien versch'ieten. De schijnba- re grootte van den vuuhbol was maximaal on- geveer de grootte van een theekopje. Het ver- schijnsel werd door mij waargenomen aan den Zwanenburgerdijk vlak bij den IJweg na- bij Halfweg. DE OUDE KERK TE DELFT. Met de restauratie van de Oude Kerk te Delft is men thans zoover gevorderd dat wel- dra begonnem kan- worden met de herstel'ling van het door het vuur verwoeste gedeelte, schrij'ft het Vlad. Veel1 moes't eerst gedaan worden aan de bdfendende gedeelten die zeer hebben geleden door dfen brand, Men is thans nagentoeg gereed gekomen met de herstelling van muren, ramen, etc. De eiken kapspanten met muurstijlen, kor- beels en sleutelstukken zijn gereedde laatste worden thans aangebracht. Spoedig zal wor den aangevangen met het opbouwen der kap, ten einde zoo mogelijk het gebouw voor den winter onder dak te breugen. Daarna zal1 de restauratie van het inwendige van het ge bouw ter hand' worden genomen. althaus zoo ver de financien dliit foelaten. Men hoopt in den' loop van het volgende jaar geheel gereed te komen met de restauratie. Kerkvoogden hebben een beroep op de ge- meenteleden gedaan omdat er buiten de assu- rantiepenningen nog duizenden guldens zul len noodig zijn. OP AVONTUUR. De Nijmeegsehe politie heeft aangfehouden de 19-jarige fabrieksarbeidster C. v. B; uit Valkenswaard, die reeds weken aan helt zwer- ven was en- er haar -werk van maakfe zich te melden aan pensions om in den kost te komen Zij verbleef er dan een dag en nacht en ver- dween weer spoorioos. Het meisje verklaarde niet meer thuis te durven komen. HET DRAMA IN DE VAN DER NEERSTRAAT. Het onderzoek in zake het vengiftigingsge- val van het echtpaar van Oort in de van der Nteerstraat, wordt no-g immer voortgezet. De man blijft ontkennen, ondanks de be- zwarende bekentenis van zijn vrouw. Hij zegt A1 heb ik in- Noordwijk dien wortel der bel ladonna gekocht, daarom behoef ik toch nog niet in de rumboonengeschiedenis betrokken te zijn. Intusschen is in de apofheek de atro pine in het 'braaksel van mej. O. gevonden. Het staat thans vast, dat de beide men- schen alleen gedacht hadden dat de atropinie het echtpaar van Oort een poosje z.ou verdoe- zelen, waardoor de geschiedenis met het bankbiljet in het vergeetboek zou gerakeni. Mevrouw B. heeft vroeger wel eens het be roep van somnambule uitgeoefend. Haar man assiSteerde baar daarbij als „geneeskundige" of 'kruidkundige. Beide putten 'hun wijsheid uit een stelletje vergeelde boeken, dte sterk naar het marktstalletje rieken. Het ligt voor d'e hand, dat beiden1 daardoor bekend geraakt zijn met belladonna. Maar de bron van hun wijsheid verklaart ook het on- verantwoordelijke van hun daad. Het echtpaar B. worden dus twee vergrij- pen ten laste gfelegd. In de eerste plaats op- lichting, waarop een maximum staat van 3 jaar en ten tweede mishandeling of opzette- lijke benadeeling van de gezondheid. Hierbij zal de zwaarte der straf geheel afhangen van het rapport van den geneesheer, n.l. of hij zware of lichte mishand'eling zal vaststellen. In ieder geval staat in het W. v. S. een 'bepa- ling, dat wanneer mishandeling plaats heeft door het toedienen van iets, de straf met 1/3 verhoogd wordt. V'oor lichte mishandeling met voorbedachten rade staat een maximum van 6 jaar. In dit geval zou dus een maxi mum straf van 8: jaar op hun misdaad'staan. Het echtpaar van Oortjis geheel hersteld. Beiden staan weer achter'd'e toonbank en het geval levent nog altijd stof op om het gesprek van den dag te zijn. MDmOIRDIEVE'N. Vrijdagavon'd1, zoo meldt het Vad., trek een Haigenaar per niotorfiets naar Meyendel. Toen hem het zand te nul werd, staple hij af en toen hijl een wijlle zijn machine had voort- ged'uwd, ging hijl in een schaduwrijk hoekje ziitteni. IHiji rnerkte een paar wielrijders op, die hem nu en dan even betoerden, maar nij' schonk daaraan niet voldoende aandaoht, tot hij plotseling een motor hoorde aanslaan. ;Een angstig voorgevoel bekruipt hem en hij snelt naar den weg, waar hij: nog net zijn motor ziet verdwijnen. Juist passeert een voorbij- ganger op H. D., hem wordt't igeval toege- roepen en' tot aan de viaduct kan men den diel volgen. Dan is men het spoor bijster. Nu wordt van uit het Rtoomhuis de politie op- gebeld, maar deze verwijat den bestolene van 't eene bureau naar't andere, met bet resul- taat, dat geen onderzoek wordt ingesteld! Alls schrale troost neemt nog de bestolen eigenaar de fiets van den1 dief in beslag, die deze op de plek van den diefstal had acnter- gelaten. WIE LA REN' REGEERT. Gisteren vergaderde de gemeenteraad' van Laren (N.-'H.). Ingekomen waren missives van de raadsleden A. J. Bakker en Jan Ham- dorff, waarin zij mededeelden voo-r hun raadsr lidmaatschap te bedanken, aldus het Hbl. Hoewel zij de redenen, die daartoe geleid hebben, niet in 'hun schrijven kenbaar maak- ten, zijn die toch algemeen bekend. Wigens beide heeren kunnen zij als raads leden toch geen inVloed oefenen, op den gang van zaken, wijl alles eerst wordt besproken 1 A.MIJHHARDT met handleekenm-5

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2