DAGBLAD VGOR ALKMAAR EN GMSTREKEN. No. 180. Honderd Tier ©n twintigsto Jaargang 1022. WOENSDAG Fenilleton. Stormachtige hoogten. 4 bona em entsprij s bij uooruitbetaling per 3 maanden t 2.—, fr. per post f 2.50. Rewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. rogel, grootere letters naar plaatsriaimte Brievew franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 8. Redactie No. 33. UoofdrciluctourTJ. N. AJ11IMA. 2 AUGUSTUS Dlrectour: G. H. KUAK. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vriistdting. De BURGEMEESTER van ALKMAAR torenigt ter algemeene kertnis, dat omtreat aanvrageni om vrijstelling van den1 dienst- plicht wegens BROEDERDIENST betref- fende de hieronder vermicide personeni de uit spraken zijn geschied, achter ieders naarn vermeld. Benjamin, Dirk 1923 voorgoed. Bulens, Christiaan Cornelia Geuke, Petrus Johannes Harms, Johann Berahard Ranzijn, Theodoras Gerardus Ooms, Willem Martinus voorloopig vrijgesteld. Oosterling, Jacobus geweigerd. Tegen elke uitspraak kan binnem tieni da- gem ma den dag dezer bekendim'aking in be- roep wordem gekomern door: a. den ingeschreve, wien de uitspraak geldt, of door dienis wettigen vertegenwoordiger b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreveni per sonal of door diens wettigen vertegen woordiger. Het verzoeksdmft, daartoe aan de Ko- ningin te richten, moet met redenen! zijn omr kleedl em wordem ingediend bij' dem Burge meester, ter secretarie dezer gemeente, af- deeling Militaire Zakeny die voor de door- zending zorgt. Alkmaar, den 31 Juli 1922. De Burgemeester voornoemd, W. C WENDELAAR. DI ENlSTPL IGH'T. Bekerulmaking van uiispraken in zake vriistelling. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat omtremt aanvragem om vrijstellmg van dem dienst- plicbt wegens BROEDERDIENST betref- f emde de hieronder vermelde personeni de uit spraken zijn gescbied, achter ieders naam vermfcld. Ding, Eleazar 1923 Brand, Johannes Wilhelmus Kroese, Marinus Theodoras Oudles, Cornelia Oudcs, Pieter Vermeulen, Dirk Westerop, Johannes van Tegen elke uitspraak kan humeri) tiem da- gen ma dem dag dezer bekemdffiakimg in be- voorgoed. a. den ingeschreve, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vcrtegeniwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeemte voor dezelfde lichting ingeschreveni per- sonem of door diens wettigen veriegem- woordiger. Hot verzoeksdmft, daartoe aan de Ko~ ningin te richten, moet met redenen) zijn om- kleed en wordem ingediend bij1 den Burge meester, ter secretarie dezer gemeente, af- deeling Militaire Zaken, die voor de door- zemding zorgt. Alkmaar, den 1 Augustus 1922. De Burgemeester voornoemd, W. C. WENDELAAR. Proyineiaal Nieuws UIT HE I LOO. Gistermiddag gaf de Stationsweg een go lukkig niet alledaagSch schouwspel. Zekere J. D. was boven zijn itheewater (geen Kermis- gast, dodx een bediende van een cafe) en reed1 met een duizelingwekkende vaart op een mo- torrijwiel. Hiji kwam bij' dert Heerentweg in 'n Naar het Engelsch van Emily Bronte, door W. A. C. van Strien. Het arme schepseltje kon dit niet verdtra- gen; ze werd beurtelings bleelk en rood', en 'terwijil er tranen aan haar oogwixnpers parel- den, spande ziji al de kracht van haar kleine vimgers in om zich uit den vasten greep van Catharina te bevrijden. En toen ze merkte dat zoodra ze een vinger van haar arm af- trok, een ander er 10m sloot begon ziji zich van har nagels te bedienen; en de scherpte daar- van versierde weldra de hand van die haar vast hield met roode kringen. „Wat een tijgerin!" riep mrs. Linton uit, terwijl ze haar vrij liet en haar hand van pijn schudde. „Pak je weg, in' hemelsnaami en ver- berg je gezicht, helleveeg 'Hoe diwaas om aan hem te laten zien, dat je zulke klawen hebt! Kan je niet begriitpen, wat voor conelu.- sies hij zal trekfcen1 Klijik, 'Heathcliffdat zijn instrumenten, die een straf kunnen voltrek- iken je moet op je oogen passen." „Ik zou ze van haar vingers af fcrefcken, alls ze miji ooit bedreigden," antwoordde hij1 ruw, toen ze de deur achter haar gesloten had. ,;Maar wat bedoelde je met het schepstl die wijze te kwellem, Cathy? Je sprak to niet de waahheid?" Ik" verzeker je van wel," antwoordde ze. )rZij! is al verscheidene weken bezig om jbu- wentwil te stciwen, en raaskalde vanmorgen over jou: em: uiitte een stortvloed van sdheld- prikkeldraadversperring terecht. Gevolg af- geknapte palenl, kapot hek, de berijder alleen maar wat schrammen en kapoitte kleeren. De motor bleek niets geleden te ihebben, wat noodEr weer op, eenige slagen' in de rondte en weei" op dezelfde plants voor de wereld. Er weer op. Gevaar voor personen en rij- tuigen wordt over het hoof d gezien. Wat be- ikommert zich daar een dronken persoon om, De motor aangezet doch enfcele meters verder bij Akkerman over den hop in de beek. Toen was het uit. Gelukkig maar. De kermis behoort tot 'it veriedeny zij is echt gezeliig gevierd. Door dat het weer mee- werkte was ze di-ukker bezocht dan' andere jaren. Het tapverbod op de kermis toegepaslt heeft zeker uitstekend voldaan. Dronkenraanstoo- nieelen bleven achterwege. De politie bahoefde geen enkele maail in te grijpen. De pessimisten die nreenden dat men met de drankflesch in den zak zou loopen hdbben ongelijk gehad. Het tapverbod verdient navci- ging- Naar wij' vememeni zal de Bijlz. Vdjwil- lige Lcindstorm op 3., 17 en 21 Augustus bij de Rooij schietoefeningen houden, terwijl het in de beaoeTing ligt op 14- Sept. een weastrijd te houden, waarvoor reeds mooie prijzen zijn toegezegd. De Landl- en Tninbouwtentoonstelliing, bij velen bdtier ails de L.E.T.T. bekendi welke dit jaar op 23 Aug. een tentoonstelling zal houden zal voor hare voorgangster niet co der doen. Sinds geruhnen tijd zijn de loten aan het hoofdbnreau uitverki dit zoo dat men meerde- re heeft modten teleurstellen. v De hoofdprijs der veiioting, waardle /lOOO, zal bestaan uit een volledige aanspanning (kar en opgetuigd paard, voorts zal vennoe- delijk meerdere dieren worden aangekocht, zoo mogelijk een en ander op de iteatoonstel- ling aan te koopen. De voorberteidende werkzaamheden) namen een geregeld verloop, 'het aan'tal inzendingen en Itoezeggimgcn doet vermoeden dat men in alle nummers goed zal uitkomen. Voor het concours-hippique zal wederom die toezeggingen gedaan dat men wedsrom 2 3, 4, 5 end spannen zal zien, voorts irnu- ziek, zang en gewone vermakelijkheden en we derom sdiitterend vuurwerk. Voor nadere bijzonderheden zie.men de ad- vertmties. JIT BERGEN. Het was renavond in „de Rustendc Ja- ger" zeer druk. De voorzaal was geheel be- zet. Velen kondenj daar geen plaais vinden. Nadat het strijkje onder ieiding van den beer Sieuwerts zich van zijn beste zijde had' doen kennen, bracht het opiredeu van de bekienlde zangers 'Iholen en van Lier ecu bijzondere afwisseliog. 'Dit besohaafde duo, dat in het buitenilandy o.a. in Kopenhagcn, reeds zoovcel succes oogstte, had ook gisteravond spoedig het pleit gewonnen. Iholen ale zanger, van Lier aan den vleu- gel ala uitstekend pianist en begeleidend zan ger. 't Was een zeer goede comibinatie. Hol- landsche, Engelsche en Duitsdie liedjes wer- den met succes ten gehoore gdbracht. A:ls bij- zonder geslaagd noenien wij' de Hawaian Songs („One, two, three, four!!), Colombo, en't Moll. „dh Filmstar9'. Van Lier secondeer- de op verrassende wijze. Tweemaal traden de zangers op en beide malen kwarnen ziji er niet zonder teegift af. Ook hedenavond treden ziji op in de voor zaal. Morgenavond komt de famine Speenhoff ini de tooneelzaal. Maandagmiddag ondervonden de rdzigens van den sndtredn van 12,28 n.m. uit Amster- woorden omdat ilk je gelbreken in een helder lidht etelde, met d!e bedoeling haar aanbid- ding te verzachten. Mlaar let er verder niet o,p. Ik veHangde haar onbescliaamdheid te straffen, dat is alles i'k houd te veel van haar mijn beste Heathcliff, om toe te staany dat je haar volkomen' griipt en verslindt." „£n ik heb een te grooren afkeer van haar om't te probeeren;', zei hij, „behalve op de manier van een menscheneter. Je zou van vreemde' dingen hooren als ik alleen leefde mat dat wassen poppengezicht, het meest ge wone zou nog zijn om op het wit d'aarvan de kleuren1 van den egehboog te schiideren en de blauwe oogen zwart te maken, zoo om de twee dagen; zel ijken afschuwelijk veel op die Van Linton." „H!eetlij!k veel," merkte Catharina op. „Het zijn duivenoogen oogen van een engeli!" ,,7ij is haar breeders erfgenaam, niet waar?" vroeg hij na een korte stilte. jjETet zou jammer zijn als ik dat moest denken," antwoordde zijn metgezel. Half een dozijn neven znllen haar titel uitwisschen als het de heme! behaagt! Trek je geest au van d'ai onderwerp af je bent te geneigd om het goedi van) je buurman te begeeren; denk er aan dat de goederen van dezen buurman van miji zijn." „Als ze van mij: waren zouden ze dat met minder zijn," zei Heathcliff, .ynaar .al mag Isabella iLinton dan onnoozel zijn, zij1 kan mioeilijk gek zijhy en kortom, wij. ziullen de zaak laten zooals zij! is, zooals jij aanraadt." iMet deze woorden spraken zij er niet meer over en Catharina waarschiiniiik ook niet met h'aar gedachten. Maar de ander dacht er naar mijn stdlige overtuiging in den loop UIT BERGEN, dam, die wegens te laat vertrek uit Amster dam een kwartier over tijd te Alkmaar bin- nenkwamy het groote ongerief dat de tram van 1,22 naar Bergen juist was vertrofcken. De tram moet zijn vertrokken bij: het binnen- komen van den sneltrein. De gemeente heeft door bemiddeling van den kassier H. A. Bultman te Heeinstede met het Beambtenfonds van de Staatsmijaen in Lim'burg te Heerlea, eene geldleening aan- gegaan van 35000 a pari en tegen 6 pet, Vjaars. Door den' keuringsdienst van Waren te Alkmaar is tegen den veehouder Jb. de W., wonende Bergerweg al'hier, proces-verbaal opgemaakt wegens melkvervalsching. Htet emmeremspoelsel dat aan de mel'k werd toc- gevoegd, veroorzaakte een \erdunning van 4 deelen water op 100 deelen mclk. Tegen 16 Aug. a.s. wordt een Zendmgsdag aangekondigdy onder de „H0oge Boomen" te Bergen, in het bekende bosch vyui Jhr. van Reenen, burgemeester aldaar. Als sprekers worden verwacht Ds. H. E. Vinke van Alk maar, Ds. W. van Limburgh, van Amster dam. De heer en mevr. J. Weber vandaar, de heer H, Stavenga van Bergen, Ds. G. B. Westenburg van Beverwijk en Ds. D. E. Boe- ke van Schagen. Ditmaal is het de afd. Alkmaar der In- wendige Zending in NoordiHOlland die de samenkomst organiseeriy welke om half 11 aanvangt. UIT EGMOND-iBTNNEN. Zondag 6 Augustus wordt er door de leden van den vrijwilligen landstorm' op de schiet- baan aan den Hioef een oefening gehouden. UIT KDE'DIJK. De op Dinsdag gehouden stemming, voor een lid van het bestuur der Banne Koedijk, gaf tot uitslag, dat met aigemeene stemmen herkozen is de heer D. van der Woude. UFT STOMPETO'REN. Na een diensttijd van meer dan 41 jarni is door den heer C. van Leijen wegens hoogen leeftijd tegen 15 September e.k. oats'ag ge- vraagd als watermolenaai" in het watmchap De Sdhermeer. UIT OUDKAR9PEL. Bij! de gister gehoud stemming voor twee (hoofdingelanden van de banne alhier vegens periodieke aftreding van1 den heer Jb. Vinr t te Koedijk cn nicuwe benoem!ingfc ten ige overlijden van den heer A. Borst Cz., zijn u i tgebracht 35 stemmen waarvan op den heer Jb. Visser 34 st. en 1 bianco, op den heer P. Eccen Pz. 20 en op den heer J. Vol- kers 15 stemmen, zoodaifc zijn gelkozen de hee- ren J. Visser en P. Eecen Pz. |De voetbaivereeniging iD. T. S. 2 zal zonr dagmiddag een' medaililewedstijd1 spelen tegen Rood-Wit 2 uit Alkmaar. Voor cteze wedstrijd is een mcdaille beschikbaar ges^eld door den hegr J. Scbrieken lid van den raad, alhier. Voor de wedstrijd, die D. T. S. 1 tegen een HI. R. C. combinatie uit Helder zal houden is een mediaille beschikbaar. gesteld door den heer van Zalinige. UIT INPORDSCHA'RWOUUE !Hier is weer een' geval van slaapziekte ge- constateerd in hetzelfde gezin waar het vorig jaar een meisje'aan deze gevreesde ziekte is overleden. De voetbalvereeniging Holland 1 speelde Dinsdagavond op eigen iterrein een wedstrijd tegen Jong Holland uit Alkmaar. 'De wed'sMjd werd door Holland .gewon nen met 2—0. IHolland 1 was onvoltaltig. van den avond teikens aan. Ik zag hem in zichzelf glimlachen of liever grijnzen en in' onheilspellend gepeins vervallen, zoodra Mrs. Linton weer even uit de kamer weg moest. 1 Ik besloot zijn bewegiingen te bewaken. Mijln hart bleef onveranderlijk aan den' kant van den meester, eerder .dan aan Catharina's zijde; en ik dacht met reden, want hiji was vriendelijfc en betrouwbaar en achtbaar en zij ze kon niet het tegenovergestelde worden genoemdy maar toch sdieen ze zich. zooveel vrijiheid toe te kennen dat ilk weinig gelOof had in haar beginselen en nog minder sym- pathie voor haar gevoelens. Ik veriangde dat er det® zou gebeuren dat op een kalme manier zoowel Wutheriing Heights als de Grange van Mr. Heathcliff bevrijdde, en ons zou la ten zooals we geweest waren voor zijn komst. Zijin bezoeken waren een voortdurende nacht- merrie voor miji; en naar ik vermoedde ook voor mijn meester. Zijn verblijf op de Heigths was een' onbeschirijfl'ijke ramp. Ik voelde dat God het verdwaalde schaap daar aan. - zijn eigen booze wegem had overgegeven, en een kwaad beest loerde tussChen hem en de schaapskooiy en wachtte op zijh tijd om toe te springen en te vemietiigen. 'HOO'FiDSTUK XI. Soms, als ik in de eenzaamheid over_ deze dingen nadacht, stond ik in plotselingcn schrik op em zette mijn hoed op om'te gaan zien hoe alltes op de boerderiji was; ik had bqgrepen' dat het mijn plicM was hem' te waarschuwen) hoe de mensohen over zijn wijze van leven sprakeni; maar dan dacht ik weer aan het imgewortelde van zijin slechte UIT SCHAGEN. 'De heer P. Rloggeveen alhier slaagde voor het eerste gedeelte NOtarieel examen. (Biji het examen voor. tweeden stunrman, oote vaart, slaagde de heer P. Leguiit, al- er. gri hie Recbtszaken MENSGHENROOF. Ter buitengewone openbare zitting van gisteren van. het Hoog Miltiair Gerechtshof, werd in hooger beroep de behandeling voort- gezet der strafzaak tegen Jan Joseph Ber- trand, oud 35 jaren, geboren te Wijlre, sol- daa't bij den Vrijwilligen Landstorm, korps Limburgsche Jagers, ithans gedetineerd in het huis van bewaring te Utrecht, die hij1 het hof in appel was gekomen van het tegen 'hem door den Kxijgsraad1 te 's-Hei'togenbosch gewezen vonnis, waaiibij hij is veroordeeld tot vier ja ren gevangenisistraf, met vervallen' verkla- ring van den militairen stands ter zake dat hij omstreeks 1 Juli 1916 te Maastricht, F. J. M. Creusen en E. Fouquenot over de grenzen, in Bdgie heeft gevoerd, met het oogmeric om hen wederrechteiijk ionder .de madhfc van de Duitsche Crimineele Po'itie te brengen, we- tende dat die politie hen, zoditen te arrestee- ren. Het Hbl. herinnert eraan dat indertijd dieze zaak door de Arrondissement- Rechtbank te Maastricht eni het Gerechtshof te 's-Herto- enbosch behandeld en' is toen de Burgerlijike lechter onbevoegd verklaard. Vervolgens is de zaak voor den mili'tairen rechter behani- deld, tlians speelt de laatstc instantie voor het Hoog Militair GereclitShof af. Het Hof is in, zijn geheel naar Eysden geweest ten dude de plaatselijke gesteldheidl aan de grens in oogenschouw te nemen, daar de vraag gere- zen was of de arrestatie der twee personen, op Nederlandsch dan wel op Belgisch grondge- bkd was geschied. Na dit bezoek oordeelde het Hof het noodig alsnog een verhoor te houden van de beamb- ten der Duitsche Crimineele Poliitie die de ar restatie hebben vefricht. 'Het opsporen dezer getuigen vorderde veel tijd, aangezien die ;in- middets waren gedemobiliseerd en huiswaarts getrokken. Door tusschenkomst van het Mini- sterie van Buitenlandsche Zaken bleek dat de ze getuigen thans woonachtig waren te Bern lijn en te Pforzheim. Deze getuigen, die op 5 Juli, werden go h'oord door den off icier commissaris ite VGra- venhagc zij! wilden niet anders naar Nte- derland komen dan op voorwaarde te 's-Gia- venhage te worden gehoord ondter bescher- ming der Nederlamd'sche regecring ver- klaarden uitdrukkelijk dat de arrestatie was geschied op Belgisch gromdgebied. Thans verscheen beklaagde wederom voor aagd het Hof en nogmaals bleef hij, gclij'k ged'u- rende het gehede proces, zijn onschuld vol- houd'eni. De waarnemead advocaat-fiskaal mr. J. Hamburger A.Dzn. meende dat aan de assistentie van beklaagde aan. de zaak niet getwijfeld kan warden. Bekl. besehuldigt verschillende au toriteiten tegen hem te getuigen, zelfs is er met het dos sier" een handeltije gcdreven. De president, mr. van Sandick legt bekl. het zwijgen op; derge- lijke beweringen hebben met de zaak niets te maken. De advocaat-fiskaal volhardt bij zijne com- clusie tot bevestiging van het vonnis, terwijl bekiaagdes raadsman, mr. Mo'1 de onnii'dldel- lij'k invrijheidstelling van beklaagde verzoekt. Het Hof, na in raadkamer te zijn geweest wees dit verzoek af en kondigde eene'spoedi- ge uitspraak in de zaak aan. Uit de Pers DIE KAIBINETSICRISIS. !De ,,'Nederlander" (c. h.) schrijft: gewoonten en alle hoop om hem goedi te doen' verl'iezend, aarzelde ik dan om' het on- relukkige huis weer binnem te treden in twij- el of ik in staat zou zijn mijn woord! te hou den. Eens passeerde ik op een reis n'aar Gim- mierton, toen ik van mijn weg lafdwaalde, het oude huis. !Het was omstreeks den tijd dien mijh verfelting bereikt heeft, een heldere vor- stige namiddag, de grond fcaal en' de weg hard en ctroog. Ik kwam aan een steen, waar de groote weg zich aan uw linkerhand naar de hei vertakt; een ruwe zandpilaar met de letters W. H. gesneden aan den noordkant, aan den oostkant G. en aan den' zuid-west- kant T. G'. Htet dient als een wachtpost voor de Grange, en' .Heights en het dorp. De zon scheen gee'l op zijn grijze hoofd en deed mij aan den' zomer denken; en ik kan niet zeg- gen waarom, maar opeens Vloeide er een stroom van aandoemngen uiit mijn kindsheid in1 mijn hart. Hindley en ik beschouwden' het twintig jaar geleden als een geliefkoosd plekje. 'Ik staarde lang n'aar het verwearde blok; en toen ik bukte bemerkte ik naast den bodem een gat dat nog vol was mat %lakkenhuisjes en keisteentjes, die wij daar zoo graagi met meer vergankelijke dingen1 opstapelden; en het scheen mij' toe of ik mijh vroegeren speel maikker in levenden lijve op de vend'orde zode zag zitteni; zijn donker vierkant hoofd voor- over gebogeny terwijl zijn kleine hand de aan- de met een stufc lei uifechepte. „Arme iHindleyriep ik onwillekeurig uit. Ik schroife mijn lichamdijk oog geloofde een oogenblik dat het kind zijh gelaat oj> ridbitte en recht in' het mijne staarde!' Het fThans heeft mr. Ruys opdracht van onze Koningin Klrachtens ons staatsreohlcliik be- ginsel eerbiedigen wiji dat volkomen. Iudien er overleg met onze Ieiding plaats heeft of geopendl wordt en in dit overleg wordt met onze wenschen eh voorwaarden gerekend, dan zullenl wiir zeker royaal steun bieden aan het Nlieuwe Kabinet. En wij onithouden ons van1 iedere beoordeeling der opdradrt. Maar wel wii'zen wij' aan, dat wij1 tot zulik een be oordeeling ook onbevoegd zouden wezen om dat ons ten der daartoe oamisbare elementen, onfbreekt. 'Die elementen toch zijh tenmipste eener- zijdfe de uitslag der verkiezingenander- zijds de adviezen, die op grond van dien uit slag door de leiders aan de Koningin- zijn uitgebracht. iwelnu, deze adviezen zijn niet publiek ge- maakf en ze zijn ook ons onbekend. In de beschouwingen dtei" pers kunnen ziji geeir ele ment vormen. En alleen kan men zeggen, dat sommige IRloomsche organen wat heel spoe dig met hun coneiusie gereed warm.: dat blijkbaar immers blijkens de wrleende op- drach.t de adviezan der rechische leiders op die opdrach't hebben aangedrongen. Deze gevolgtrekkiiig schijnt ons minstens voorba- rig. IDodh' gelijk' gezegd'. de adviezen, zijn niet bekend, dus vormen, ziji geen- element in het oordeel; miaar daardoor moet1 een oordeel dan ook met groote reserve worden uitgesproken. IWiji beschikkem selchts over het andere der onmisbare elementen: den'uitslag. En daar- uit verdter dan dit negatieve kunnen wij niet gaan daaruit alleen volgt de gegeven opdracht logisch niet. lEk heeft zich1 in ons'volfc een kraahtige stroominig geopenbaard, die men raadpte- ge slechte de verhoudingscijfers in landere riditing wees. Dit is het voor alien toegan'ke- lijk element, dat niet door legendevonning aan) het oog mag worden onttrokken. Volgt niettemin uit alles, wat geschied is alles dus ook het thans slechts aan- wei- nige ingewijden bekende dat de opdracht van zel® sprak, dan zal daartegem onzerzijds nimmer het geringste uitgebracht worden. IMlaar voor het oogenblik dringeh wij er op aan, dat met het bekende worde gerekend en dat dit bekende zijn invloed mag oeienen biji de vanning der publieke opinie. Buitenland. ZIJN VROUW TERUGGEVONDEN De zoon van een scliatrijk fabrikant te New Jersey heeft onlangs het militaire hospi- taal verlaten, waarin hij, na in den oorlog gc- wond te zijn geraakt, drie jaren heeft doorge- bracht. Al clien- tijd was hij tengevolge van een ernstige gelieugensteornis niet in staat te zeggen wic hij was en toen, hij- het hospitaal verlict had hij nog maar een zeer vaag denk- becld van zijn tdentiteit. Door een toeval kreeg hij zijn geheugen terug, toen) hij in de danszaal van een- hotel ploteeling zijn vrouw, di hij in 1917 gehuwd' had, zag dansen met haar nieuwen echtgenoot, een Oostenrijk- schen graaf. Het jonge vrouwtje, dat haar man al drie jaren dooa waande en daarom hcrtromvd was, vloog, toen ze hem herkende, snikkende haar eensklaps weergevonden eersten echtge noot om den lials. De ontbinding van haar tweede huwelijk wordt nu binuenkort ver wacht. DE VERVOLGING DER RUSSISCHE GEESTELIJKEN. Op verzoek van 347 Deensche geestelijken overhandigde de aartsbisschop Soderblom aan de vertegenwoordiging der Sovjet-regee- ring te Stockholm het volgende schrijven „De ondergeteekenden, Deensche geestelij- verdween in een oogwenk; maar terstbnd voelde ik een onweerstaanb aar verlangen om op de .Heigths te zijn. Bijgeloof drong mij om aan' dien aandrang gevolg te geven onderstel eens dat hij dood1 isr cjacnt ik, „of spoedig sterven zoustel eens dat het een doodsteeken was!" iHoe dichier ik bij het huis kwam. hoe op- gewondemer ik werd); en itoen ik het in het oog fcreeg, trilde ik over al mijn leden. 'De spioo'kverschijning was mij vooruitgeloopen; ze stood' door het hek te kijken. Dat was mijn eerste denkbeeld toen- ik een wildharigen bruinoogigen) jongen zij'n rood gezicht tegen de spijlen van het hek had drukkea, Verdere overdenking bracht mij' te binnem dat dit Hareton moest zijn, mijn IHareton, niet bij- zonder veranderd sedert ik hem tien- maane den geleden1 verldet. „God zegen je, beveling!" riep ik uit, ter wijl ik een oogenblik mijn1 dwaze angst ver- gat. .Hareton, het is 'Nelly. Nelly, je ver- zorgster." (Hij! gimg een Mrmlengte terug en raapte e<n grooten steen op. „!k ben, gekomen om je vader te bezoeken, Hareton," voegde ik aan toe, daar ik uit zijn daad vermoedde d-at iNelly, als ze nog -in1 zijn. herinnering leefde, niet als identiek miet mij was hetkend. Hij, hief zijn projectiel op om het te wer- pem; ik begon hem sussend toe te sprekiefl, maar kon zijin hand' niet weerhouden. De steen itnof mijn muts; en toen vloeide er van de stamelende lippeni van het kereltje een stroom van vloeken, die of hij' ze begreep of niet met geoefendenl nadruk werden; geuit, en aan zijn kinderlijke trekken een schokkend kvra.ad,aardige uitdirukking gaven. Wordt vervolgd. ALKMAARSGIE COURANT. Datum tot wel- Qeslachtsnaam en LIch- ken de vrijstel- voornamen ting ling is verleend Geilnchtsnftam en Lteh- voornamen ting Datum tot wel- ken de vrijstel ling is verleend 'JLvep WWUUI1 ^urvuun-M uvui SO)

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5