DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 181 Honderd Tier en twintigste J'aargang 1922 DONDEEDAG 8 AUGUSTUS Dlt nammer bestaat nit 2 bladen Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cent9. Prijs der gewone AdvertentiSn. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaat9ruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrnkkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. Directeur: G. H. KRAK. Telefoonnumraer 3. Telefoonnr. Redaatie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland DE COMPENSATIE-BETALINGEN. Naar het Hbld. uit Parijs verneemt, bestaat er niet de minste twijfel aan of de dwang- maatregelen, die in de laatste nota van Poin- care aan Duitschland in uitzicht zijn gesteld, zullen worden uitgevoerd, indien de Duitsche regeering niet Zaterdag om twaalf uur de verzekering heeft gegeven dat de op 15 Aug. vervailende tennijn van de compensatie- schuld ad. twee mi'llteem pond sterling be- taalld) zal1 worden. <De vcrwachting gister- ocihtend door de ,Oeuvre" uitgesproken, dat, nu Poinicare toch Maandag naar Londen gaat, bij den deurwaarder nog wel zoo tang thuishouden zal, lijfct dus, zooals de stemming thans in leidlende kringen bier is, niet ver- j wezenllijkt te zullen worden Van officieele zijde wordt opgemerkt, dat de kwestie der copensatieschudl geheel atge- j scheiden is van die der reparaties, en dus een i afzonderlijk optreden zonder voorafgaand overleg wettigt. Had Duitschland gevraagd of er, den stand van de mark in aanmerking genomen, geen wijzigingen gebracbt zouden kunnen worden in haar betalingsvoorwaar- den uit dezen hoofde, dan zou er hier geen be- zwaar tegen hebben bestaan dit vraagstuk eveneen® te Loniden te behandelen. Niu center Duitschland eigenmachtig de overeenkomst van Juni 1921 op dit punt verbreekt, en ver- klaart niet te zullen; betaien, blijft er voor de Fransche regeering niets anders over dan dwangmaatregeltn te nemen om de uitvoe- ring van het contract af te dwingen. Men oor- deelt het onnoodig daarover met de bondge- nooten te overleggen, wier positie anders is, omdat ze voor een deel aan compensatie- schulden weinig of niets meer te vorderen hebben. Omtrent de maatregelen zijn geen me- dedeelingen gedaan, zoodat alle onderstellin- gcn op dat punt even veel of weinig recht van bestaan hebben. Slechts kan gezegd worden, dat deze maatregelen, die hier als „mesures de retorsion" worden aangeduid en streng ondcrscheiden worden van die, welke even- tueel genomen zouden moeten worden om de uiivoering vande reparatie-schulden te verze- keren in overeenstemming met het te bereiken doel, dat daarin bestaat de betaling te krijgen van de particuliere schulden van Duitschers cn Franschen, niet een militair, doch een eco- nomisch en financieel karakter zullen dragen. Het is als het ware het fYahsche Officie des Compensations, dat optreedt tegen het Duit sche, al heeft het daaxbij natuurlijk zijn groo- ten brocr, de regeering, achter zich. Daarom ook acht men het oonnoodig eerst de opinie der overige geallieerde regeeringen te vragen, maar treedt men op ter bescherming van de specifiek Fransche rechten, die door de weige- nng van Duitschland om zijn verplichtingen na te komen, bedreigd worden. Frankrijk kan nu wel op hoogen toon en co der gestrenge bedreigingen de betalingen ei- schen, het lijkt er nog niet veel op, dat het dezen keer zijn wenschen hiermee vervuld zal krijgen. De chefs van de ressorten in de rijkskanselarij te Berlijn hebben Poincare's no ta gistereni langdurig besproken en, hoewel nog geen1 besluiten werden genomen, meent men reeds als zeker te mogen aannemen, dat het Duitsche standpunt onveranderd zal blij- ven. De leiders van alle partijen, behalve de communistische, staan achter de regeering. De Duitsche bladen wijzen vrij algemeen op de overijling, waarmee Poincate de Duit sche nota beantwoordde zonder eenige voor pleizierig is voor de geallieerden zoo kort voor de verkiezingen in November. Het voordeel voor Frankrijk, dat uit de redenee- riog der nota voortvloeit, is dat, aangezien de Engelsche regeering uitd'rukkelijik zegt niet meer te zullen eiscben dan ze aan Ame rika betaien moet, zij! nu ook van Frankrijk nooiit meer kan reclameeren dan het Fransche aandeel in de vorderingieni, die Engeland op alle bondgenooten, met inbegrip van Rus- land, heeft, dus ruim zeventien procent. Hoe dil! eohter zij, eni at wordt het van Frankrijk geeischte bedrag aldus beperkt, in elk geval moet de Fransdie regeering het thans zoo sohifcken, dat ze het totaal van hetgeem ze aan Engeland zal moetenl betaleni, onmiddel- ■lijfc op Duitschland1 verhalen kan. Immers, deze schuld krijgt thans door Engeliand's toedoen eeni speciaat en urgent karakter, dat in het vexdrag van Versailles niet voorzien was. Het „Journali des D£bats" verbaast zich dat voor dje verzenjding der nota van Balfoud juist de Vooravond der conferenitie te Londen gekozem is, eni het blad' spreekt de ondbatel- ling uit, dat het Engelsche kabinet, wetende dat Poincar6 met een compleet plan voor den1 dag fcomenl zou, hem' het gras voor de voeten heeft willeni wegmiaaien. Nu de toe- afgaande bespreking en noemen de uiteenzet- ingen in het Fransche antwoord als op zeer zwakken grondslag staande. DE DUITSCHE POLITIEK. De Duitsche rijkskansetier heeft gistermid- dag over den politieken toestand een bespre king gehad met de fractieleiders der coalitie- partijen, alsmede met die der Duitsche Volks- partij, Duitsch-nationalen en Onafhankelij- ken. Men was het er over eens, dat de toe- stand op het gebied der binnenlandsche en ouitenlandsche politick een rustige vastbeslo- tenheid der regeering en van het gansche volk vereischt. DE ENGELSCHE NOTA OVER DE SCHULDEN. De Engelsche bl aden bespreken vrij wel zonder uitzondering in zeer gunstigen zin de nota van van graaf Balfour aan die gealli eerden. Verschiilende toonaangevende cou- ramten aohten haar de emstigste poging, welke tot dusver is gedaan om uit het finan- citeele moeras te konnem. De „Times" en de „Morninig Post" hadden liever gezien, dat tegenover de Europeesche schulden een edelmoediger houding was aan- genomen, nl. zonder een poging' te wagen om de Ver. Statem te betrekken in Europee sche aangelegteniheden. Over den indruk, dien de nota in Frank rijk heeft gemaakt, zegt het Hbl., dat de bladen, die haar bespreken, .twijfel te kentncn gevent aangaande de opportuniteit ervan. De „Temps" verwacht, dat ze in Amerika nogal ontstemming zal wekken, wat misschien niet stand door de Engelsche nota geheel1 gewij- zigd is. is het zeer moeilijk te zeggen. op wel ke basis mieni het than® te Londen1 zou kun nen een® word'eni Men beschouwt in Parijsche officieele kringen de houding der Engelsche regeering in dezen als volkomeni logisch en natuurlijk, al oordeelt men onder de tegeniwoordige om- standighedeni, aan den vooravond der Ame rika a nsche verkiezingen, het effect, oat van de feitelijk tot Amerika gerichte nota te ver- wachten zou zijn, niet groot. HET P'ROCES TE MOSKOU. De vertegenwoordiger van het openibaar ministerie in het proces tegen de sociaal-re- volutionnairen, Krileniko, de chef van deni ge- neralen s-taf, heeft in de zitttng van gister de toepassing van de zwaarste strafmaat, d.w.z. de doodstraf, geeischt. Hij verklaarde, dat de rechtbank zich niet op een dwaalspoor moest d-oen brenigen door eventueele leemiten in de bewijsvoering. DE CRISIS IN ITALIS. Het nieuwe kabinet zal zich 8 of 10 Aug. aan de Kamer voorstellen. Het politiiek ka rakter van het ministerie is niet gewijizigd. Het 'bestaat evenals tot dusver uit democra- ten, reformisten, vertegemwoo'"':'Ters det Ka- tholieke Volkspartij en der i^uterzijde. De fascisten en socialisten zijn buitengesloten;. Wat de staking betreft, de eerste dag (Dinsdag) is in het heele land kalm verloo- pen. De publidke diensten werkten overal nonraaal. De groote meerderheid der spoor- wegliedeni was aan het werk. Fascistische soldaten vervingen de stakers. Alleen uit Genua worden ongeregeldheden tusschen communisten.1 ;en fascisten gemeld, waarbij twee communisten wierdeni gewond, eni te Li-1 vorno, waar eveneens eenige personen ge- Wond werden, een zeer ernstig. Te Mantua, Gingenti, Catania, Lucca en Pola en in ver- scheidene andere stedem a® de staking volko- men mislukt. Te Milaan is de dag zeer rus- tig verloopen. Alle winkels waren open; de cafe's eni theaters wareni zeer diruk bezocht. Hat blad „Fascite Paria" publiceerde gis ter een eirculaire, wdke door het bestuur der fascistische partij is gericht aan de fascis tische Kamerleden, die zich op bet oogenblik in Rome bevinden. Dezen worden uitgenoo-, dligd om zich naar hun kiesdistrict te bege- ven om deel te nemen aan een' eventueele re- presaiillie-beweging, welke gister te midlder- nacht zou worden ontketeSold, indien de sta king niet was geeindigd. iDe f ascisten te Rome zijn opgeroepen zich bij den zetel der partij' te meliden. Alle deta- chemeniten moesten te middernacht op ge- vechtssterkte zijtni gebracbt. Het blad stelde de mislukking der staking vast, welke slechts door eenige heethoofden wordt voortgezet, en waarschuwde dezen, dat wanneer zij te miidderaaoht het vastge- stelde tij'dstip, waarop de orde moest zijn hersteld niet hun houding haddeni prijs- gegevent, zij door de fascisten met stokslagen zullen worden verjaagd. Dat kan nog tot heel wat herrie en relle- tjes aanleiding geven. DE NOTA VAN BALFOUR OVER DE SCHULDEN. De schadeloosstellingen en de intergealli- eerde schulden zullen door Lloyd George worden behandeld in eene belangrijke verkla- ring, welke hij, naar men verwacht, heden in het Lagerhuis zal afleggen. Intusschen worden eenige punten in de no ta van Balfour aan de geallieerden betreffende de intergeallieerde schulden opgehelderd door in diplomatieke kringen afgelegde verkla- ringen. Men zegt, dat de bedoeling der nota eenvoudig was, mede te deeien, dat de Brit- sche regeering voornemens is, hare schuld aan de Vereenigde Staten te behandelen als een zaak, die eerlijk moet worden afgedaan. Bij het opmaken der nota droeg graaf Bal four bijzondere zorg, zeker te zijn, dat hare wijze van uitdrukking niet door Amerika kon worden uitgelegd, aisof men de bedoeling had, zich aan de betaling dezer schuld te onttrek- ken, die afbetaaid zal worden in termijnea van ongeveer 57 miilioen pond per jaar. Wat de schulden betreft, die Groot-Britan- nie te vorderen heeft, wordt er op gewezen, dat de Britsche regeering in de nota verklaard heeft, dat „wij onder geen omstandigheden voornemens zijn, meer te vragen van onze schuidenaars, dan noodig is, om onze schuld- eischers te betaien". Dit beteekent, dat wan neer de schuidenaars van Groot-Brittannie dit land 3400 miilioen pond schuldig zijn, ter- wijl Brittannie aan de Ver. Staten ruw ge- schat-1/* van dit bedrag of streeks 850 miili oen pond schuldig is, eene kwij tschelding der schulden, welke Britannie te vorderen hedt, in die verhouding mogelijk is. De Britsche re geering wenschte echter den nadruk te leggen op't feit, dat de geallieerden hunne schul den moeten erkennens zoodra zij; in staat zijn zulks te doen. Het standpunt eener invloedrijke afdeeling van Britsche handelslieden ten opziehte van de nota van Balfour wordt weergegeven in eene verklaring, door de federatie van Brit sche industrieen afgelegd. De federatie wijst er op, dat de Britsche belastingbetaler oogen- blikkelijk een last draagt, overeenkomende met ruim 1 shilling per pond voor inkomstenbe- lasting, die stijgen kan tot ruim 1 shilling 6 pence per pond, zoodra de betalingen van het amortisatiefonds inzake de schuld aan de Ver eenigde Staten beginnen. Terzelfder tijd on- dervindt de Britsche industrie, op welke de druk der belasting hoofdzakelijk rust, de em stigste depressie in de geschiedenis van het land. Onder zulke omstandigheden is de fede ratie van oordeel, dat voorstellen tot verdere opofferingen van de zijde van dit land aan een zeer nauwkeurig onderzoek behooren te worden onderworpen. itet valt sterk te betwij- felen, of de op zichzeli staande en ontijdige actie van Groot-'Britannie eene algemeene re- geling zou kuxmen verhaasten en er is reden om te vreezen, dat dez actie die zou kunnen verhinderen. De federatie is voorts van mee- ning, dat het uitstel van de betaling van rente of zelfs de verklaring, dat het begin van de terugbetaling van het kaptaal voor een zeker aantal jaren zal worden uitigesteld, een piet te hooge prijs zou kunnen zijn, om Frankrijk, Italie en BelgiS te doen berusten in eene nieu we regeling van hunne eischen tot schade- loosstelling, hetwelk Duitschland onder be- hoorlijke waarborgcn en toezicht in staat zou steilen, zijne financien en muntstandaard in orde te brengen. Eene permanente annulee- ring der schulden echter is eene verschiilende zaak. De federatie vertrouwt, dat de Britsche regeering de Britsche rechten niet verder zal prijsgeven behalve in ruil1 voor tegenconoes- sien van bepaalde en aanzienlijke economische waarde. DE BEDREIGING VAN KONSTAN- TINOPEL. Het geallieerde hoofdkwartier te Konstan- tinopel publiceerde het volgende communi que: „Sedert twee weken versterken de Grie- ken voortdurend hun troepen in Thracie. De sterkte dezer troepen, die uit twee legerdivh sies bestaan, is thans meer dan verdubbeld. Met het oog op die actie van Grieksche zijde werd het geallieerde opperbevel genoodzaakt tot voorzorgsmaatregelen ter handhaving van de neutrale zone. Britsche en Fransche cavale- rie is naar de grens gezonden. Daarachter werd de geallieerde strijdmacht geconcen- treerd, om zoo noodig de neutrale zone te ver- dedigen." Het ventrek van den Engdsdhen kruiser „Squadron" met het Sussex-regiment aan boord is afgelast, maar niettemin worden de troepen nog in gereedheid gehouden. De houding der geallieerden zal Grieken- land niet zijn meegevallen. Volgens te Parijs ontvangen berichten schijnen de Grieken in de meening te hebben verkeerd, dat Engeland zich niet zou verzetten tegen een Griekschen opmarsch naar Konstantinopel. Het' plan van de Grieken zou zijn geweest een1 groote troe- penmacht in Thracie te verzamelen en' dat, wanneer die troepen de grens overtrokken en deswege de geallieerden diplomatieke vertoo- gen naar Athene zouden richten, de Griek sche regeering dan zou zeggen dat ze de troepen niet meer voldoende in de hand had en dat dezen tegen het verbod van hooger hand in, naar Konstantinopel waren opge- rukt. De geallieerden zouden dan geweld moeten gebruiken, maar hun troepenmacht in Konstantinopel is klein. Intusschen blijken de Grieken1 zich dan toch ten aanzien van Engeland's stemming leelijk vergist te hebben en bovendien werd de geal lieerde krijgsmacht in Konstantinopel ijlings versterkt. Dit schijnt er wel op te wijzen, dat de geallieerden niet heel veel waarde hechten aan de verzekering van de Grieksche regeering, dat ze zonder toestemining der ge allieerden niets tegen Konstantinopel begin nen zal. In weerwil van de maatregelen der gealli eerden wordt de ongrustheid onder de bevol- king van Konstantinopel bij den dag grooter, en wenscht zij naar de Aziatische zijde van dtn Bosperus over te steken. De intergealheer- de poltie-autoriteiten hebben echter het ver- keer verboden. Dagelijks hebben schermutse- lingen plaats tusschen de Turksche gendar merie en Grieksche voorposten. De regeering heeft aan den opperbevelheb- ber der Grieksche troepen in Klein-Azie en Thracie last gegeven, om elke botsing tus schen Grieksche en geallieerde afdeelingen te vennijden. De bevolking van het gebied der Tsjatalja- linie trekt naar Konstantinopel. DE BESCHERMING DER DUITSCHE REPUBLIEK. De „Bund der Aufrechten", die, zooals be- kend, op grond van de wet ter bescherming van de republiek werd ontbonden, is bij; het staatsgerechtshof te Leipzig hiertegen in be- roep gegaan. Dit heeft in zijn gister gehou den eerste zitting de ontbinding van den bond bekrachtigd, waardoor deze ontbinding defi- nitief wordt. De Saksische regeering heeft op grond van de beschermingswet acht nationalistische ver- eenigingen ontbonden. De Beiersche ministerraad1 heeft gister defi- nitief den tekst van het antwoord, dat de mi nister-president graaf Lerchenfeld op het schrijven van den rijkspresident zal geven, vastgesteld. Het Beiersche antwoord zal he den aan den rijkspresident worden ter hand gesteld. Naar verluidt, is de inhoud van het antwoord in zeer tegemoetkomenden geest vervat. DE IERSCHE KWESTIE. Het overlijden wordt gemeld van Harry Boland, deni bokendien Ierschien opstandeling, die gewond werd, toen de regeeringstroepen hem in een hotel te Skerries wildeni arrestee- ren. Boland had- sedert den opstand van 1916 in niauAve relatie gestaan met iDe Via- lera. Hij is opgetreden als dien® particuliere secretaris en was eemigeni tijd z.g. Iersch ge- zant te Washington. De troepieni van den Vrijstaat zijn naar de „Diaily Mail" meldt, voortdurend in nauiw contact met de rebellien., die een lijken afkeer toonen om slaags te rakeii. neraal Pront oefent met zijn leger sterken druk uit van uit het Oosten, terwijl in het Noord'en en Wcstcn de vnijstaatschie troepen de rebellien gestadig over de grens van Zuid- Limerick terugdrijven op Gharleville en But- tevant, in het graafschap Cork. Te Kilmal- liock in het griaafschapi Cork is het contact hot nauwst en hier woedt sedeTt eenigenl tijd een hevig vuurgevecht. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat Sean Moylan, die de rebel- lien) in dezen sector aarvoert, voornemens is op Oharleivilte -terug te trekkien,; er worden groote branden gemeld 'achter d'e vooruitge- schoveni postern van zijn troepen. Het is de gebruikelijke methode der rebelen, wanneer zij ontdekken, dat eeni stelling ouhoudbaar is, om geen gelegenbeid te do eni te loor ga an om waardevolle eigendomimen te vernietigen. De troepen van deni Vrijstaat ruikkeri op, waarschijnlij'k met het doel om de rebellien naar Cork terug1 te drijven. De Valera, die nog altijd zijta hoornen bril diraagt, heeft een militairm rang aange- nornen en men kan hem steeds in een iauto- mobiel zien: in de omgeving van Clommel. HSji schijnt dus niet op weg te zijn naar Amerika, gelijk dezer dagenl gemeld werd. In de Midlands ontplooien de ongeregel- de troepen een toenemende activiteit, in het bijzonder in de omgeving van Wcstmeath. Republikeinsehe gevangenien1, die onlan uit de gevangienis van Dundaeh ontvlucl zijn, zijn gezien bij Multyfarnham en Castle- pollard, gewapend met revolvers en andere wapens. De nationals troepen te Mullingen namen in verschiilende plaiatsien ongeveer 50 van heni gevangen. Gemeld wordt, dat ongeregelde troepen in het district Mullingeni verledien week te Du blin zijn geweest met het doel om zwaar oorlogsmateriaal te bemachtigen en een aan- val te do-em op de militaire barakken. HEJJAS GEDECOREERD. Het verbond van nationaal gezinde Duit sche soldaten, dat, zooals bekend is, door de Duitsche regeering is ontbonden, heeft vol gens een bericht uit Boedapest aan den be- kenden Hongaarschen terroristen-aanvoerder, iuitenant Hejjas-, gisteren de medaille van het verbond aan een zwart-wit-rood lint met de zwaarden verkend en dezelfde insignes ook aan den vader en den broeder van Hejjas doen toekomen. Hejjas wordt, naar men weet, beschuldigd van ophitsing tot onlusten. Bovendien wordt hij in verschiilende processen beschuldigd van aansporing van moord. Ook in het thans gevoerde proces in zake de vermoording van den joodschen wijnhandelaar, Landau, wordt zijn naam genoemd. Dit bericht bewijst wel, hoe de geest is on der de Duitsch-nationalistische soldaten. DE A S BIJEENKOMST TE LONDEN. Officieel wordt medegedeeld, dat Schanzer, de nieuwe Itahaansche minister van buiten- landsche zaken, Maandag te Londen aankomt, om aan de conierentie aldaar deel te nemen. DE SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA. De besturen der vereenigingen van spoor- wegarbeiders hebben het voorstel van Har ding verworpen, dat bedooelde dat de staken- de arbeiders in de werkplaatsen weer in dienst zouden worden genomen zonder ver- lies van de rechten waar ze uithoofde hunner dienstjaren aanspraak op hadden, echter op conditie dat ze zijn twee andere voorwaarden zouden aannemen. GEEN MALSCHE BESTRAFFING. Te Belfast zijn, naar de „Manchester Guar dian" meldt, Maandag j.l. acht personen ver- oordeeld tot lijf- en vrijheidsstraffen voor het in bezit hebben van revolvers of springstof- fen. .Een man werd veroordeeld wegens roof. In enkele gevallen werd de geeseling voltrok- ken met de berkelroede, in andere met de „cat". De vrijheidsstraffen varieerden tus schen twaalf maanden dwangarbeid en vier jaren gevangenisstraf. De meeste veroordeel- den waren katholieken en de stemming is dientengevolge onder de katholieken zeer ver- hit. Een der veroordeelden, die in het bezit was geweest van een revolver, verklaarde dat hij dit gedaan had om zich te kunnen verdedigen, daar men het huis zijner moeder door een bom had vernield. Hij werd veroordeeld tot achttien maanden dwangarbeid. De rechter betoogde, dat hij een kruistocht had gevoerd. tegen de scliei- ding van Noord- en Zuid-ierland en actiel had deelgenomen aan opstandige bewegin- g-en- HEVIGE BRAND OP JAMAICA. Gmtrent den geweldigen brand, die in de eerste helft van Juli het eiland Jamaica zoo uitermate zwaar heeft getroffen1, lezen wij: in een mail-correspondentie van de „Times" nog het volgende: Gedurende de laatste vijf dagen, (de brief is gedateerd van 12 Juli) heeft over een ge- weldige opptrvlakte t>ouw- en weilind in de nabijheid van Fourt Paths in het Clarendon- district brand gewoed. Dorpen zijn geheel weggevaagd, duizenden acres bebouwd land zijn door het vuur vernield, de veestapel is in den tornado van het vuur orngekomen, terwijl vele personen, vooral van de landbouwershe- volking, niet alleen dakloos zijn, maar nieta meer bezitten. Alle pogingen der bevolking om het vuur tegen te houden mislukten. Op 8 Juli brak de brand uit in eenige groo te suikerriet-farms. In den nacht van den lOen liadden de vlammen zich feeds over een oppervlakte van meer dan 3000 acres ver- spreid. Veel huizen waren al verwoest. Zoo fel woedde het vuur, dat mannen en vrouwen in de naburige distrieten gedwongen waren om met achterlating van hun klein vee hun woningen te verlaten. Oudjes zag men langs de wegen strompelen om met de jongeren een veilige plaats te bereiken. In een district had de bevolking zelf een breede strook bouwland in brand gestoken, in de hoop, dat hierdoor de brand zou kunnen gestuit worden. Het grootste gedeelte van dit district werd dan ook gespaard. Maar nu zochten de vlammen, aangewakkerd door een krachtigen wind, haar prooi meer Zuidelijk. Politiemannen trokken nu weer naar de meer Zuidelijke dis trieten om de menscben te waarschuwen. Gis teren, den 11 den, heeft de brand zich in Zui delijke richting voortgezet. Meer dan 2500 acres suikerplantages zijn reeds vernield. Het is niet mogelijk het vuur te stuiten. DE NOTA OVER DE SCHULDEN. De Tel. brengt een paar Amerikaansche persstemmen: De ,.New York Times" zegt: De Britsche regeering moet van haar gezant te Washington zoowel als uit ander bronnen juiste inlichtingen hebben ontvangen omtrent de zienswijze van Amerika. Hoe dwaas het is om op het oogenblik iets te doen, dat de mee- 'ning van Amerika kan prikkelen, hgt zoo- voor de hand, dat men moeilijk kan aannemen, dat Lloyd George niet heeft begrepen, dat hij, de zaak verkeerd heeft aangevat. De „New York Tribune" zegt: In geval van dringende nood zouden wij kunnen over- wegen de annuleering van de gelden aan ons schuldig door Groot-Brittannie, Frankrijk, Italie en andere landen, die veel hebben gele- den door tegenstand te bieden aan den Duit- schen aanval, maar ons volk kan niet inzien, dat wij de verplichtingen van Duitschland zouden moeten overnemen en1 daardoor feite lijk aan Duitschland een brevet van verdienste geven. De samenkoppeling van de schade- ioosstelling en schulden kan moeilijk worden volgehouden. Met wiskundige zelcerheid wer den door allerlei stappen de lasten van de schouders van Duitschland afgewenteld op die van Amerika, Frankrijk, Engeland en Ita lie. Duitschland heeft geen creditposten, Ameri ka heeft geen debetposten. Een algemeen mo ratorium zou dus in het voordeel van Duiisdh land zijn en het is niet waarschijniijic, dat het ALIMiilSCII CODRANT

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1